ONZE KALVERMELEN MELKVERBRUIK Vergaderingen Voordrachten. i Hetigsfenkeuringen Duivenkroniek Zooals we reeds hebben gemeld, zijn wij erin gelukt speciale voeders voor kalveren samen te stellen. Deze voeders dienen bijzonder tot aanvulling en vollediging van de afgeroomde melk, voor wat kweekkalveren betreft en tot rappe vleeschvorming bij mestkalveren. Volgens alle vaststellingen der wetenschap en der ondervinding is de volledige moedermelk het ideaal voeder voor de jonge dieren in gewone omstandigheden. Deze die echter in den kortst mogelijken tijd het kalf tot een hoog gewicht willen brengen en daarenboven extra wit vleesch willen bekomen, moeten hunne toevlucht nemen tot een streng bereid bij voeder. Ook degene die de kalveren willen voortkweeken en gewoon lijk afgeroomde melk geven, moeten aan die melk de onttrokken stoffen terug geven onder vorm van een passend meel. Voor die twee gevallen hebben we een zeer wetenschappelijke bereiding gevormd Nr 1 speciaal voor vetkalvers, met hooge zetmeel waarde onder den vorm van melen die wit vleesch vormen en de vleesch- aangroei snel doen toenemen. Nr 2 voor kweekkalvers, bevattende de noodige vetten, eiwitten en fosfaten welke het kalf noodig heeft om flink op te groeien en een sterk beendergestel te maken. Dit meel wordt bij de afgeroomde melk geveegd. WIJ HERHALEN dat de beide voeders berusten op de nieuwste wetenschappelijke bevindingen en bovendien in de praktijk hun proeven deden. HUN KOSTPRIJS grenst niet aan het ongelooflijke gelijk sommige kwakzalverijen, maar is berekend volgens de werkelijke waarde der gebruikte grondstoffen. GEBRUIKSWIJZE De kalvermelen mogen vanaf den l5ndag worden gebruikt. Men begint met een halve soeplepel per liter melk, om na een paar weken tot een volle te komen. Men make een pap met warm water, welke met de melk wordt vermengd. De verantwoordelijkheid van den producent en van de tusschenpersonen "De melk is een geweldige weldaad of een gewelddadig gevaar,, hoorden we uit den mond van den bekerden bacte rioloog Prof. H. J. J. Vandevelde be doelende dat goede, gezonde melk het voortreffelijkste voedingsmiddel is dat de mensch zich kan toe-eigenen doch dat in bepaalde gevallen langs melk ge vaarlijke vijanden van het menschelijk geslacht in het lichaam kunnen binnen dringen. Juist om die twee tegenovergestelde gevolgen der melkvoeding moet dan de producent en de melkhandelaar de tus- schenkomst van de openbare besturen begrijpen en aannemen da deze het noodige moeten doen, als het heet door uitvaardigen van wetten en reglementen en vooral door toepassing derzelve, de verbruikers te vrijwaren tegen de moge lijke schadelijke gevolgen der melk voeding. Dit begrijpen moest in werkelijkheid neerkomen op een samenwerking met de openbare besturen, bekommerd om de volksgezondheid, derwijze dat het be teugelend optreden totaal overbodig zou worden en aldus streug doorge voerde controle zou neerkomen op een officieele waarborg gegeven aan het te verkoopen product. Inderdaad, wat een reclame zou het niet uitmaken voor de melkproducenten eener bepaalde streek, voor de melk handelaars eener agglomeratie mochten de toezichtsdiensten dezer stad of van het Ministerie van Volksgezondheid, publiceeren dat op bijvoorbeeld 1000 monsters oordeelkundig genomen en de gelijk onderzocht geen enkel monster schadelijk bevonden werd voor de ver bruikers. Op die manier beschouwd zou de controle niet alleen geduld doch ge- wenscht en nagestreefd worden door de eerlijke, zorgzame producenten en han delaars, daar de publiceericg der uit slagen zeker een gunstigen invloed zou uitoefenen voor de uitbreiding hunner verbruiksclienteel. Zoover zouden we moeten komen dat de producten en han delaars van consumptiemelk tot de openbare besturen kunnen zeggen"We kennen uw reglementen ter vrijwaring der volksgezondheid, we zijn op de hoogte der eischen gesteld aan goede verbruiksmelk, we zijn ten zeerste be kommerd om de reputatie onzer handels waar en we kunnen U verzekeren dat al het noodige gedaan wordt om uwe eischen en reglementen na te komen en vragen dan ook dat wij door degelijke controle onze pogingen en moeite kracht zoudt willen bijzetten,,. Om tot dien uit slag, die groote handelsvoordeelen moet oproepen, te komen is er maar één prin- ciepe toe te passen een principe van rechtvaardigheid en naaste alietde dat voor de gemeenschap der melkprodu centen en handelaars gelijk loopt met een gezond begrip van eigenbelang. Volgens voormeld princiep ten voor- deele der gemeenschap van verbruikers doch ook der producenten en hande laars geldt het menschelijk prangend gebod"produceer en verhandel de melk derwijze dat gij ze zonder schroom aan het zwakste uwer eigen kinderen zoudt willen geven». Wilt gij rechtvaardig zijn tegenover zijn broertjes en zusjes die door uwe handelswaar levens- en groeikracht moeten krijgen dan is het absoluut nood zakelijk als producent en als handelaar het heele quantum melk met nauwgezet heid te verzorgen. Wie het niet doet is niet bewust van den werkelijken toe stand of wat erger zou zijn, voelt zijn verantwoordelijkheid niet 1 Inderdaad een verkooper zal normaal gesproken onder zijn klanten steeds verschillende families hebben met een of meer kinde ren wier bijzonderste of uitsluitend voedsel uit melk bestaat die gewoonweg van den melkboer genomen wordt. De melkverkooper die zich niet bekommert om de kwaliteit zijner te verkoopen melk legt een misdadige onvoorzichtig heid aan den dag tegenover de kindertjes zijner kliënteel. Hetzelfde geldt natuur lijk voor den producent want vanaf den uier der koe tot de zuigflesch van het kind is het één open weg waar de vijan den der melk en dus der kinderen moe ten geweerd worden. Aan de hand van het reglement op den melkhandel zou den wij die vijanden kunnen aanduiden, wij doen het liever volgens het verloop der productie tot het verbruik. De drachtige vaars die straks als melk koe zal uitgebaat wordeD, de aange kochte of reeds in uitbating zijnde melk koeien worden onderzocht door den veearts om na te gaan of geen besmet ting van Kochbacillen (tuberculosis) of Bangbacillen (verwerping) aanwezig zijn. Dit zijn tegenwoordig de twee ergste vijanden van den veestapel omdat ze de productie verminderen en den kweek groote schade berokkenen. In bepaalde gevallen kunnen ze de melk gevaarlijk besmetten en zoo kan gezegd worden dat een veeuitbater die aan bestrijding doet van tuberculosis en verwerping bij zijn vee tevens de eerste voorzorgen neemt voor het winnen van gezonde melk I Hetzelfde mag gezegd worden van koeien met een of meer slechte uier kwartieren (streptococcen). Het is niet met die melk dat de moeder- boerin de de zuigflesch van haar kind zal vullen 1 Als de voortbrenger het noodige ge daan heeft om vee te houden dat gezon de melk geeft, komt het er op aan die melk zindelijk en onbesmet te winnen en te bewaren. Dit zal het best mogelijk zijn als én de koe én de stal én het melk- gerief zeer zuiver gehouden worden. Het is inderdaad, zelfs voor de handig ste melkster, zeer lastig te voorkomen dat vuil van drekkige koeien met de melk zou vermengd worden, dat de stralen en schuimlaag der melk stof zou den meesleuren, dat in een slecht ge- kuischte of met vuil water gespoelde emmer de melk langs dien emmer hare zindelijkheid zou verliezen. Wie het eindresultaat verlangt moet ook de mid delen aanwenden en hier dus elke bron van bevuiling of besmetting te keer gaan. Vanzelfsprekend is het dat de melker of melkster aan zich zelfhan den, hoofddeksel en kleeding de strengste eischen zullen stellen en be denken dat zij ook bij hunnen slager die de varkensworsten bepootelt wenschen dat de reinheid in acht genomen wordt. Hier mag niet uit het oog verloren wor den dat melk gemakkelijk de geuren op vangt, dat zal 't gemakkelijkst onder vonden worden door dezen die een deel der muren met teer bestrijken en enkele uren nadien in dien stal melken. Daarom onmiddellijk de melk *it den stal ver wijderen En daar het menschelijk gesproken onmogelijk is de melk heelemaal stol en kiemvrij te winnen trachten wij die vreemde lichamen zooveel als 't kan te verwijderen of lam te leggen de melk wordt door een verschen waterfilter ge goten in een reine kruik die in een koud waterbad staat. Na afkoeling wordt de melk onmiddellijk in een reine kelder geplaatst tot de melkboer of zuivelfa- hriek de melk afhaalt. De rol van de producent die aldus handelt is hier afge- loopen en de melkboer of de zuivelfa briek die het aldus verzorgde product overneemt kan met of zonder verhitting goede melk aan zijn klanten uitdeelen. De tusschenpersoon kan de kwaliteit der melk niet verbeteren, alleen kan hij door gepaste verhitting het bewaarver- mogen verhoogen en de overblijvende schadelijke bacillen dooden. Evenmin als de herbergier met een slecht brouw sel geen goed bier kan schenken kan de melkhandelaar met slecht gewonnen melk zijn klanten goed bedienen. Het tegenovergestelde is echter nog mogelijk in de twee gevallen, en evenzeer als een cafébaas er belang bij heeft goed bier flink te verzorgen om veel pinten te ver ft koopen, wint de melkboer er bij de ge zond gewonnen melk in besten toestand aan zijne klanten te verdeden. De handelaar heeft te vechten tegen omzeggens dezelfde vijanden der melk als de producentbederf der melk door besmetting met schadelijke kiemen of ontwikkeling en vermenigvuldiging der aanwezige: dit zullen wij de vijanden noemen van buiten, strijd tegen de vijan den binnen de eigen vesting en daarover zeggen we seffens wat meer. Tusschen frisschc melk en deze die door gewone verbruikers zuur genoemd wordt is er een heele regenboog van schakeeringen de verzuring is een verandering die we slechts vaststellen als ze tamelijk ver gevorderd is hetzelfde voor de andere bacteriologische en schei kundige veranderingen in de melk meest altijd neerkomend zoo niet op een scha delijk maken doch op een beschadigen van het product. Dit alles is het werk van levende wezentjes die meestal van buiten uit in de melk komen. De vijanden van buitendoor strenge zindelijkheid ze ten minste in massa tegenhouden door diepe afkoeling de ingedrongen vijanden lam leggen en als laatste middel door verhitting in de zuivelfabriek of goed koken bij den verbruiker de lastige indringers onschadelijk makenHet geldt hier eens een echt defensieven oor log met het loffelijkste doel: het levende voedsel onzer kinderen vrijwaren 1 Jammer kennen de producenten en handelaars nog vijanden in eigen rangen I betaald door baatzuchtige kortzichtig heid en aangemoedigd door lamlendig toezien der eerlijke beroepsgenooten. Is We onderstellen, onbewust van hetgeen ze eigenlijk doen, zijn er menschen die meenen de samenstelling der door de natuur gefabrikeerde koemelk te mogen veranderen of op hun manier de melk een verzekerde bewaring te geven I De eerste zijn deze die de verhouding botervet droge stof in de melk wijzi gen en aldus de aangepaste samenstel ling een deuk geven met de nadeelige gevolgen voor het menschelijk gestel vooral bij kinderenmenschen die de verbruikers voor snullen houden die bij melk niets anders kennen dan de witte kleur vergetend dat goede "volmondige melk altijd een reclame is op zich zelf I Betere melk meer melk is de gezonde handelspolitiek Hoe sommige denken de melk te moeten bewaren, gaan we hier niet aantoonen we zullen alleen zeggen dat het een systeem is van het kwaad te bestrijden in zijn gevolgen en niet in zijn oorzaken een systeem van on- verstandigen, kortzichtigen en klein- moedigen, dat op elk domein met zeer twijfelachtige uitslagen bekroond wordt. Op melkgebied is het alleszins te ver- oordeelen en 't mag een geluk genoemd worden dat de overgroote meerderheid der melkmenschen de natuurlijke veiligheidsagenten ter bewaring der consumptiemelk weten te gebruiken. De vijanden van binnen onteeren het be roep en moesten door medewerking der beroepsgenooten ofwel verbeterd ofwel onschadelijk gemaakt worden I Melkproducenten en -handelaars, gij bedeelt het levende voedsel onzer kin deren, werkt samen voor den groei en de gezondheid van uw volk, het is een schoone taak uw beroep voorbehouden 1 Wel begrepen wordt ze ook beloond. Heden is het hoog tijd dat alle afdeelingen een eerste winter vergadering beleggen. Op deze bijeenkomst dienen twee voordrach ten geregeld, op dagen en uren die het best passen voor de leden. Voor deze voordrachten dient een onderwerp aangegeven dat het meest van nutte is en kan gekozen worden onder de volgende onderwerpen Veekweek - Veevoeding - Pluimveeteelt en -ziekten - Groen- tenteelt - Fruitteelt - Bemesting - Ziekten van gewassen. Aan de Heeren Zaakvoerders en Bestuursleden. Veel is er te doen en veel is er te leeren. Roept uwe leden op tot minstens twee wintervergaderingen, waar door bekwame vak mannen allen uitleg zal worden gegeven over de moderne bevindin gen inzake land- en tuinbouw. Wie zal aan zijn plicht te kort blijven We hopen dat dit nergens het geval zal zijn en dat we deze week van elke afdeeling nieuws zullen ontvangen. Omschrijving Audenaerde. Wedstrijd van hengsten van 3 jaar. M. De Clerck Jules, Zulte, Carlo de Petit, vos-schimmel, le piijs. M. De Craene Maurice, Russeignies, Brevet de Mal, schimmel, 2® prijs. Hengsten van 4 jaar en meer. M. D'huyvetter Kind. Remi, Huysse, Block d'Huysse, schimmel. 1® prijs. M. Depraetere Oct., Bevere, Monar- que de la Cotterie, vaal, 2e prijs. M. Matton Gomar en Em. Leupegem en Schoorisse, Brabangon de Baudecet, vaal, 3® prijs. Omschrijving Geeraardsbergen. Hengsten van 3 jaar. Bon Idès della Faille d'Huysse, Elene, Marias d'Isaac, bruin, 1® prijs. M. De Brauwer Julien, Hemelveer- degem, Jupiter de Baudour, schim. 2® pr. Hengsten van 4 jaar en meer. M.M. Matthijs Jules, Nederboulaere, Avenir du Colroyvos-schim., 1® prijs. Omer Van Lancker, Velsique-Rud- dershove, Illustre de Tapellot, br., 2e pr. Van der Schueren Jules, Parike, Stw., Braconnier de Lombise, bruin, 3® prijs. Omschrijving Eecloo. Hengsten van 3 jaar. MM. Olevier Marcel, Lootenhulle, met Albion de Loo, le prijs. Roegiers Arthur, Assenede, met Gargon d'Asse, 2e prijs. Hengsten van 4 jaar en meer. MM, Schelstraete Jules, Ursel, met Espoir d'Eté, le prijs. Roegiers Arthur, Assenede, met Avenir de GrandPont, 2e prijs. Van de Steene Petrus, Zomergem, met Vainqueur II de Loo, 3e prijs. Van den Bossche Serafien, Watervliet, met Major de Zevenbunder, 4e prijs. Omschrijving Gent. Hengsten van 3 jaar. MM. Van Poucke Ach., Nazareth, met Favori de St Amand, le prijs. Matton Omer, Petegem-Deinze, met Indigene II de Peteghem, 2e prijs. Hengsten van 4 jaar en meer. MM. Thielman Alfons, Wetteren, met Berfeaut, le prijs. Verlodt Camiel, Drongen, met Emi' grant du Géron, 2e prijs Van Nevel Jules, Zwijnaarde, met Dra- peau de Neuville, 3e prijs. Dossche Hilaire, Drongen,met Marquis du Berg, 4e prijs. Blomme Jordaan, Vosselaere, met Lind- berg du Chateau, 5e prijs. Omschrijving Ninove. Hengsten van 3 jaar. M. Van Melkebeke Hector en Hil., Ninove, Marquis de Sulsipue, br., lc pr. M. Cobbaut Remi, Zonnegem, Darius Espenne, vos, 2® prijs. Hengsten van 4 jaar en meer. M. Matthijs Denis, Aalst, Ledebaan, Marquis de Dargis, grijs, le prijs. M. Cobbaut Remi, Zonnegem, Ideal de Gouy, schimmel, 2® prijs. Omschrijving St Niklaas. Hengsten van 3 jaar. MM. Muylaert Jan, Herdersem, met Invincible, le prijs. Lenaert Louis, Kieldrecht, met Carlo de Kieldrecht, 2e prijs. Hengsten van 4 jaar en meer. MM. Van Royen Alfons en Verlee, Achiel, met Sultan d'Ingoyphem, 2®p. id. id. met Milord d'Ousselghem, 2e pr. Van Mol-Mussche Louis, Doel, met Albert II de Doel, 3e prijs. Muylaert Jan, Herdersem, met Jacobin, 4e prijs. Keuring te Gent op 4 November MM. Voet Adolf, Deynze, met Clai- ron d'Erwetegem, 15 jaar, goedgk. Thielman Alf., Wetteren, met Baron d'Herse, 5 jaar. goedgekeurd. Matton Omer, Petegem-Deinze, met Indigène de Taviers, 7 j. goedgek. Provinciale Prijskamp 4 November. MM. Huyvetter kinderen Remi, Huisse, met Block d'Huysse, 6 j. le pr. Aud. Matthys Jules, Nederboelare, met Ave nir du Colroy, 10 j., le pr. Geer. Van Poucke Alfons, Nazareth, Marquis de Bailleul, 5 jaar, le pr. Gent Thielman Alf., Wetteren, met Phiphi, 4 j„ le prijs Gent. Matthys Denis, Aalst, met Marquis de Dargis, 8 jaar, le pr. Ninove. Cobbaut Remi, Zonnegem, Idéal de Gouy, 5 j., 2e prijs Ninove. Van Royen Alfons en Verlee Achiel, Sinay, Milord d'Ousselgem, 4 jaar, 2e prijs St Niklaas. Bewaarpremiën van 6000 fr. MM. Van den Dorpe Richard, Worte- gem, Rève de la Mal Pensée, 10 jaar. Baron Ides della Faille d'Huysse, Elene, Iena d'Isaac, 6 jaar. Van Melkebeek Hector en Hilaire, Ni nove, J'attends de Martinroux, 5 j. Geen periode is meer gewichtiger in het leven van de reisduif dan de verplui- ming. Van een goede verpluiming in derdaad hangt niet alleen het tijdelijk welzijn van de duif zelve af maar ook het succes in het eerstkomend sportsei- zoen. Is het al eens dat een onvolledig of slecht geruifde duif goede uitslagen geeft het jaar nadien dan is en blijft dit een groote uitzondering. Op uitzonde ringen kan en mag een ernstige liefheb ber zich evenwel niet verlaten en daar om zal hij met den meesten ernst en met een doorgedreven aandacht het verloop jj van de verpluiming nagaan, 't Is immers te laat den put gevuld wanneer het kalf verdronken is 1 En zoo ook hier, telken- jare hoort men tal van liefhebbers kla gen over het slecht verloop en het niet voltrekken van de verpluiming. De schuld, ja de groote schuld is aan hen j zelf te wijten en aan niemand anders, i Een ernstige liefhebber volgt niet al lien de verpluiming, maar tracht ook door alle hem ten dienste staande mid delen haar te bespoedigen. Hij onthoudt zich van die handelingen die van aard zijn de verpluiming tegen te gaan of te schaden. De twee hoofdvijanden van eene goe de verpluiming zijn de kweek en het reizen. Van zoodra de eerste dekveeren val len, dit is ongeveer rond het vermuiten van de 5e of de 6® slagpen, sou aan geen inspannend werk meer mogen gedacht worden. Het vliegen bij de wedvluchten vor dert inspanning van krachten en deze vordert op hare beurt meer stofwisseling dus ook meer toevoer en verbruik van de noodige bestanddeelen uit het bloed. Van dit laatste wordt dus een dubbele taak geëischt, namelijk toevoer van de noodige stoffen, die de krachtinspanning bij het vliegen vordert en het leveren van de voedingsstoffen tot den opbouw van het nieuwe gevederte. Het ligt dus voor de hand, dat de rul er het meest gaat onder lijden evenzoo wordt de rui den "dupe,, van eventuee- len kweek. Werpen wij een oogopslagje op wat er in de natuur voorvalt. Zoodra een vogeltje de rui van zijn dek veertjes begint staakt het zijn lieflijk gezang. De kanarievogel "schuifelt» niet meer. De ruiende hen houdt op met leggen. Nog meerdere voorbeelden in de na tuur wijzen er op dat ook onze duiven recht hebben op rust, 't is te zeggen dat men het deelnemen aan de wedvluchten moet stop zetten om hen toe te laten op behoorlijke wijze te verpluimen. Het bloed, dat tijdens de vliegperiode kracht en vuur aan de duiven verschaft, beeft nu een andere taak te volbrengen en zijn bouwstoffen te leveren voor de verschillende bestanddeelen van het nieuwe vederkleed. Op dit tijdstip dient er dus op niets anders gedacht dan op volkoman rust. Waarom de duiven op een tijdstip dat ze er materieel toe onbekwaam zijn nog kwellen met allerhande lastige vluchten Dat is totaal verkeerd en een eerste vereischte om de verpluiming in de band te werken, is het afschaffen van alle reizen. Dit uitvliegen zal maar plaats hebben wanneer het weder zulks toelaat, want bij mist of vochtige koude zijn de duiven best op hun hok. ,:.f. Mi

De Koornbloem | 1935 | | pagina 6