De derde Rijksboerendag te Goslar DE WEG TERUG... I eenevraaxT" ""dROGË GÏsf"" Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo d oor de Landbouwers LANDKALK Voederproeven op Zwijnen Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG ^DECEMBER 1935. Prljsv25^centlcm Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bureel en Redactie s De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Landbouwtoestanden in Duitschland. Het groote werk van Minister Darré. Van onzen Berlijnschen Correspondent. Ongeveer drieduizend menschen zijn in de "Goslarhalle,, bijeen boerenlei ders uit alle deelen van het land, land arbeiders, boeren en verder gasten uit verschillende buitenlandsche Staten,w.o. België, alsook vertegenwoordigers van binnen- en buitenlandsche pers. Zoodra de Rijksboerenleider, Rijks minister voor Landbouw en Voeding binnenkomt, staat de gansche menigte recht en brengt den Duitschen groet. Een ingetogen stilte heerscht bij dit binnentreden, doch zoodra de boerenlei der in het midden van de zaal gekomen is, breekt van alle kanten spontaan de Heil-roep door. Deze man geniet de sympathie van alle boeren en wanneer men hem ge zien heeft, begrijpt men direct deze vereering. Groot en breed geschouderd, maar toch veerkrachtig, gaat hij door de menigte, zijn gelaatsuitdrukking toont energie. Deze was er noodig om den nieuwen opbouw van den Duitschen landbouw mogelijk te maken en te vol trekken. De leider der boeren is zelf van oorsprong een Duitsche landbou wer en daar zijn de boeren trots op bloed van hun bloed en vleesch van hun vleesch. En zij kunnen zeer zeker trotsch zijn op dezen man, die in nauwelijks twee jaar aan den Duitschen landbouw een nieuwe richting heeft gegeven, hem uit de handen van de kapitalistische wereld heeft genomen. De organisatie van de "Reichsnahr- stand en de marktregeling is nu vol tooid, de verdere uitbouw zal volgen. De referaten, welke op de vele verga deringen te Goslar gehouden werden, geven een uitgebreid beeld van dit groote werk. Het Erfpachtrecht heeft de Duit sche boeren het bezit van hun hoeven voor altijd verzekerd, indien zij tenmin ste de gewenschte zorgen hieraan beste den, wat hun plicht is tegenover Volk en Staat. Indien hij zijn plicht niet doet, kan de boerderij hem ontnomen worden en één zijner bloedverwanten zal hem dan vervangen. De kapitalistische con currentie is uitgesloten, maar elke boer heeft tot plicht zijn bedrijf zoo goed mogelijk te leiden. De boerenorganisatie, de "Reichs- nahrstand,, waakt er over, dat dit over al gebeurt. Het recht, dat de boer ge kregen heeft, recht dat aansluit bij het oude Duitsche boerenrecht, brengt hooge verplichtingen voor hem mede. Dat is te Goslar reeds dikwijls bewezen. De marktregeling verzekert den boer de opbrengst van zijn arbeid. Geen Joodsche, volksvreemde speculatie kan den boer nog exploiteeren. Ook hier heeft men, zooals de minister in zijn groote rede met nadruk naar voren bracht, aangeknoopt bij de oudeDuitsche traditie, n.l. aan de coöperatieve ver- eeniging van de "Duitsche Hanse,, tij dens de middeleeuwen. Zij zet de per soonlijke initiatieven niet terzijde, maar zij laat ze toch niet heelemaal vrij ont plooien, doch maakt haar ondergeschikt aan het welzijn van de gemeenschap. In de marktregeling van de Duitsche Hanse en in de marktregeling van de Duitsche "Reichsnahrstand„ geldt de Nationaal Socialistische grondslag, dat "Algemeen nut boven persoonlijk nut,, gaat. Vol gens liberalistische lezing geldt juist het omgekeerde, dat persoonlijk belang bo ven het algemeen belang gaat, wanneer daaruit een economisch voordeel groeit. Men heeft dikwijls gezegd dat de Duitsche landbouwregeling in dezelfde richting gaat als de Bolsjewistische "Planwirtschaft„. Dit is beslist verkeerd. Het bolsjewisme tracht de boerenbedrij ven te vernietigen, om de collectieve bedrijven te kunnen opbouwen. De ge- heele productie wordt in alle details voorgeschreven door het plan. Maar in kan de nationaal-socialistische regeling iedere boer bouwen wat hij wil. De Heer Dr. Krohn verzekerde dat nog eens in zijn voordracht over de regeling van de productie Nooit zal aan een verstard aanbouwplan, contin- genteering van de gronden of van vee productie gedacht worden. Integendeel, wij moeten alle gelegenheden aangrijpen om de werkelijk persoonlijke initiatieven op de boerderijen te prikkelen en op te wekken. Wij zullen nooit in de fouten van de Russische "Planwirtschaft,, ver vallen. Nochtans eischt de Duitsche toestand leiding in de heele productie. "Het doel is„, zoo zeide de heer Krohn "rekening houdend met de plaatselijke en de klimatische bijzonderheden van ons land, tot één leiding in de productie te geraken, die aan de eischen van heel onze bevolking voldoet De Reichs- Ruim honderd landbouwers wil len met de nieuwe methode be ginnen. We krijgen nog van alle kanten vragen om uitleg. We geven nog maals de noodige ophelderingen. 1e vraag Hoe moet het var- kensmeel R.U.Z. worden gevoe derd Antwoord In plaats van het tegenwoordige voeder geeft men in denzelfden eetbak Tweemaal daags een pap van varkensmeel met koud of lauw water bereid (nooit heet water). Men geve iedere maal enkel zooveel pap als de zwijntjes kun nen eten in eenmaal. Zuiver drinkwater moet de zwijntjes steeds ter beschikking staan. 2' vraag Mag men nog ander eten bijgeven Antwoord Men mag vol- nahrstand is de groote organisatie, wel- ke deze regeling van de productie kan strekt mets anders geven dan deze volbrengen. Het zal noodig zijn dat dit pap. of dat deel van de productie beperkt of 3 uitgebreid worde. De boerenleiders heb ben tot plicht de boeren van de nood zakelijkheid van deze of gene maatregel vraagHoeveel kan een zwijn eten en wat zal het kosten? Antwoord Om een zwijn van te overtuigen. Wij moeten zoover ko- j 30 kilo te voederen tot 130 kilo men en wel zoo spoedig mogelijk, dat een bevel van den Rijksboerenleider om de productie in dezen of genen zin te wijzigen, voor zoover dit technisch mo- gelijk is, direct uitgevoerd wordt.,, Óp deze basis zal ook de tweede "Er- zeugungsslacht (voortbrengingsslag) j geschieden, en het zal vooral aan de "vetten,, zijn, dat de grootste aandacht 1 zal besteed worden. (De boterschaarste heerscht trouwens slechts alleen in de groote steden). Te Goslar was zooveel boter te krijgen als men wilde, en de j Berlijners hebben er dan ook goed van I geprofiteerd. Bij de productie-slag zal I het er niet om gaan, zooals de Minister verklaarde, de goed bestuurde bedrijven j tot de hoogste productiemogelijkheden te brengen, maar minder goede bedrij- ven op de normale basis te brengen Ook aan de uitbreiding van den aan bouw van weefselplanten, zooals vlas wordt gedacht. De ervaring zal hier en daar geheel ontbreken, doch voorzich tigheidshalve zal men dan ook zeer klein beginnen. Iedere boer zal in het volgend jaar, voor zoover de bodemgesteldheid en het klimaat dit toelaten, een paar vierkante meters vlas verbouwen en bij het volgende Oogstfeest zullen de boe ren dit vlas den leider als geschenk van de "Reichsnahrstand,, brengen. Het zal dan toch wel zooveel zijn, dat ieder sol daat van het volksleger een kostuum daaruit kan krijgen. Maar, ondanks de stijging van de productie, zal Duitsch land toch nog verder levensmiddelen blijven invoeren. Duitschland wil slechts voorzorgs maatregelen nemen in geval van gevaar. De handel met de buitenlandsche Staten zal blijven bestaan. Daar heeft de Mi nister nogmaals bijzonder den nadruk op gelegd toen hij de buitenlandsche jour nalisten ontving. Er is te Goslar ook zeer veel over de nieuwe Wereldbeschouwing van de Nationaal Socialistische boeren gespro ken. Met veel nadruk hebben de ver schillende redenaars erop gewezen, dat de nationaal socialistische boeren niet atheïstisch gezind zijn, hoewel de vijan den van het Nationaal Socialisme dit beweren. Geen stand sprak Minister Darré, leeft zoo tezamen met de natuur als de boerenstand en zulk een stand leeft niet in een wereld, die op het atheïsme aan stuurt, neen, juist het tegendeel is waar„. Het is een beleediging voor onzen boe renstand en voor ons heele landvolk hen als a-religieus te betitelen. De strijd om de kerkelijke dogmen zal het landvolk, dat het Nationaal Socialisme met zoo veel moeite eensgezind heeft gemaakt, niet weer in verschillende groepen ver- (Zie vervolg onderaan 3de kol.) zal het circa 300 kilo varkensmeel R.U.Z. hebben genomen. Het zal dus minder dan 300 fr. kostan om 100 kilo vleesch aan te winnen. Met de oude voedermanier zal dit op 500 fr. komen. 4e vraag De bewering grenst aan het ongelooflijke. Kunt U ons waarborgen geven dat het werkelijk zóó is, want het papier is gewillig en ieder spreekt voor zijnen winkel AntwoordWe willen met iederen verstandigen landbouwer, die met onze voeders wil begin nen, een kontrakt afsluiten of op gelijk welke manier onze bewerin gen waarborgen. We willen ook de zwijnen voor gezamenlijke rekening vetten. We willen op alle manieren waarborgen geven dat de opge geven cijfers juist zijn. Veel wordt er gepraat maar weinigen weten dat REDT U ZELVEN de beste en goedkoopste kan leveren. Kalk is onontbeerlijk op weilanden en boomgaarden. Ook voor landen met overvloedig zuurgehalte. We kunnen gemalen kalk leveren in papieren zakken van 50 kilos, in groote en kleine hoeveelheden. We kunnen ook brokkalk leveren, doch enkel met minstens 10.000 kg. Per 15 of 20 ton genomen is er groote ver mindering op het vrachttarief. „We kunnen ook MAGNESIAKALK leveren los en in zakken. Vraagt onze prijzen. stmmuaa&mmm aBBRiae suaaua deelen. Het leiderskorps van de Reichs nahrstand heeft daarom het bevel ont vangen zich niet in de kerkelijke twisten te mengen. De Boerendag te Goslar heeft weer eens een juist beeld gegeven van het groote werk van de Duitsche boeren organisatie, vooral van dat van Minister Darré. Er werd opnieuw bewezen, dat de Duitsche boerenstand het fundament is van het nieuwe Rijk en dat de Duit sche boer met geloof en vol verwach ting op betere tijden, de toekomst tege moet gaat. Dr. Gr. Uit De Schelde Van de groote verschuivingen in den wereldvoortbrengst is de steeds stijgende toeneming van den landbouw in de Europeesche nijverheidslanden wellicht de meest belangrijke. Terwijl het agra risch protectionnisme van de nijverheids- staten voor enkele jaren slechts tot doel had de landbouwbevolking eenigermate te beschermen tegen de geweldige mede dinging der agrarische landen, streeft het er thans naar de landbouw dermate op te voeren dat deze landen in hun eigen levensbehoeften kunnen voorzien. Het onlangs door den Volkenbond uitgegeven World Economic Survey 1934/35 bevat omtrent d« toenemende beteekenis van den landbouw in een aantal nijverheidslanden, zeer belangrijk materiaal. En het feit dat vele bladen er gebruik hebben gemaakt om de ver noemde cijfers tegen de landbouwpoli tiek van zekere landen uit te spelen, ze zelfs als dom en oneconomisch te be stempelen, noopt ons er een bijzondere aandacht aan te wijden. De uitbreiding van den landbouw in de Europeesche nijverheidsgebieden, vooral Duitschland, Engeland en Italië, blijkt statistisch hieruit, dat de productie van voedingsmiddelen in de geheele we reld van 1931 tot 1934 met ongeveer 3jj°/o is gedaald, terwijl zij in Europa tijdens hetzelfde tijdperk met bijna 5 °/o toenam. Afzonderlijk genomen maken de ver noemde cijfers een evengroote indruk waar het Duitschland en Engeland be treft. In Engeland is de agrarische pro ductie tusschen 1932 en 1934 met nage noeg 10 gestegen; in Duitschland bedraagt deze stijging tusschen 1925 en 1933 niet minder dan 33 °/o. In al de Europeesche nijverheidslan den werd er vooral naar gestreefd de productie der tarwe te verhoogen om zich op dit terrein onafhankelijk te maken van de groote overzeesche uitvoerlan- den. Om dit streven te rechtvaardigen werden een groot aantal militaire, poli tieke, economische en sociale gronden aangevoerd. In een nawoord zullen we daaromtrent onze meening zeggen. Om te beginnen enkele cijfers uïPfiet hooger gemelde boek ontleend. In de Europee sche tarwe-invoerlanden nam tusschen 1928 en 1934 de tarweproductie met ruim 20 °/0 toe, terwijl ze in de Donau- landen, de graanschuur van Europa, met een.,derde daalde en in de vier voor naamste overzeesche uitvoerlanden met niet minder dan 18 °/o afnam. De gerst productie handhaafde zich in de Euro peesche invoerlanden, terwijl ze in de groote.uitvoergebieden met een derde verminderde. Voor wat de havervoort- brengst betreft, deze daalde in Europa met 20 °/o en in de groote overzeesche gebieden met 40 °/o. Het boek geeft nog een aantal andere cijfers, we meenen echter dat deze vol staan om aan te toonen dat de land bouwproductie in de laatste jaren in Europa fel toenam. De opstellers van dit boek noemen deze tendenz economisch. In de landen die met de hoogste kosten voortbren gen wordt de productie door alle moge lijke staatsmaatregelen bevorderd, ter wijl de productie in de nieuwe landen, die met zeer lage kosten voortbrengen, afneemt. Daarbij, wordt aangevoerd, ging de productiestijging in de nijver heidslanden geenszins in de hand met een daling van de prijzen der betreffende producten. Integendeel. De politiek ging gepaard met de handhaving van het prijspeil, dat in belangrijke mate boven dat van de wereldmarkt ligt. Hier laten we volledigheidshalve en kele voorbeelden volgen De tarweprijs is in Frankrijk driemaal zoo hoog als in Engeland, boter kost in Zwitserland driemaal zooveel als den prijs waartegen Nieuw-Zeeland zijn boter op de Londensche markt afzet, de suikerprijs is in Duitschland bijna vijf maal zoo hoog als op de wereldmarkt enz. Tot een besluit komt het boek niet, en het geeft nog minder een oplossing. Het protectionnisme van de nijverheidslan- den heeft, ten koste van den levens standaard van hun bevolkingen,getracht de gevolgen van de agrarische crisis ge heel op de landbouwstaten af te wen telen. In andere woorden langs beide kanten moeten de gebroken potten be taald worden. De landbouwlanden voe ren minder uit, en de vroegere invoer landen doen de kosten van het protec tionnisme door de werkende bevolking betalen. Dit is het gevolg van de slechte poli tiek die gevoerd werd van in 't begin dezer eeuw af. Alle missingen moeten betaald worden. De nijverheidslanden, waartusschen België, zagen alleen heil in de nijverheidsproductie en lieten den landbouw aan zijn lot over. De land- bouwlanden voerden hun landbouwpro ductie onbeperkt op en begonnen den grondslag te leggen van enkele nijver heden. Wat gebeuren moest gebeurde. De nijverheidslanden vinden geen afzet meer voor hun producten en de land- bouwlanden blijven met hun producten onverkocht zitten. Op dit oogenblik verkeeren we in het erg troebel tijdperk waarin de begane fouten moeten goed gedaan worden. Er moet een evenwicht gebracht worden tusschen de landbouw- en nijverheidsproductie over gansch de wereld. Maar vooraleer daar kan aan gedacht worden, moet het evenwicht hersteld worden, in al de landen afzon derlijk, tusschen de industrieele en de landbouwbevolking. Dit kan nog jaren aanloopen. Het helpt niet de schuld op de landbouwers te steken gelijk het gedaan wordt. Er moet orde komen, daar waar sinds jaren de chaos heerscht. En de orde kan slechts heerschen als al de standen een menschelijk leven heb ben en enkele standen niet langer on derdrukt worden. Een andere vraag is of dit in het hul dig economisch stelsel zal kunnen uitge voerd worden. Persoonlijk meen ik van niet. Aan het regiem der winsten moet een diepgaande verandering gebracht worden. Het gaat niet langer op dat enkele grooten 80 °/o der winsten op strijken, terwijl het werkende volk, ar beiders en boeren, zich met de kruimels moeten tevreden stellen. In den loop der komende jaren zal er meer dan een revolutie moeten uitge vochten worden. aan eene brave boerin die sleurt en wascht en plast voor een paar zwijntjes te vetten Waarom al dat werk Weet U niet dat ge al dat gesleur kunt sparen en veel centen in uw zak met de nieuwe methode, met de zwijnen- voeders R. U. Z. Waarom niet eens beproeven Uw kleine aardappelen en -melk kun nen uwe koeien en kalveren ten goede komen. Met de varkensvoeders R. U, Z. spaart U geld en zorgen. Waarom koppig zijn en aan den ouden slenter houden Voor het samenstellen van voeder rantsoenen voor kiekens, alsook voor andere dieren, wordt er dikwijls gebruik gemaakt van droge gist. Droge gist is eene voedende stof die middelmatig 48 °/o eiwitachtige stoffen inhoudt en dus reeds een zekere voeden de waarde bezit door dit hoog eiwit gehalte. Doch het is niet alleen om deze reden dat droge gist aan het rantsoen wordt toegevoegd, maar bijzonder aan zijn hoogen inhoud aan B Vitamine. Door het uittrekken van de gist wor den de Vitaminen en een groot deel der eiwitstoffen er uitgehaald en blijven er dus in de uitgetrokken gist geen B Vita mine meer over. Diensvolgens achten wij het nuttig er onze lezers op te wijzen, wanneer ze droge gist aankoopen, goed na te gaan dat het ON UITGETROKKEN gist is, zooniet mist men er het bijzonderste nut van aanbrengen van B vitamine in het rantsoen, hetgeen noodlottige gevolgen zou kunnen met zich sleepen. ft

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1