De Landbouw in Palestina ?e 'et!en ,va"het Ver_ Onze Landbouw kundige Diensten Onze Kapitaalsverhooging i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG I Economische Toestanden in den Vreemde Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG ^DECEMBER 1935. Prijs 25 ^centiem 18de JAARGANG Nr 884 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilan derstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. bond der Landbouwpers Palestina wordt gewoonlijk betiteld als het land zonder crisis. En indien mende sta tistieken nagaat, is er wel geeriland ter wereld, dat spijts de crisis, zulke bedrij vigheid ten toon spreidt. In- en uitvoer verhoogen gesta dig. In onderhavig artikel zullen we het echter niet hebben over de"economische vooruitgang van Palestina, maar meer bepaaldelijk over de'coöperatieve beweging en de plaats aanduiden die de landbouw1 daarin bekleedt. De coöperatieve beweging in Pales tina heeft in de laatste jaren een onge meen groote uitbreiding genomen. En alhoewel de grondbeginsels der coöpe ratieven gelijken aan deze in de gansche wereld in voege, het is te zeggen over eenstemming, vast kapitaal, onbeperkt lidmaatschap en collectieve verantwoor delijkheid, vertoonen ze toch enkele bij zondere eigenschappen, die slechts in Palestina gelden. Terwijl in Europa de coöperatieven hoofdzakelijk uit crediet- vereenigingen bestaan, telt Palestina talrijke landbouwccöperatieven. De ontwikkeling van het coöperatief marktsysteem is zeer belangrijk. De om zet der coöperatieven bedraagt 2 mil- lioen pond of 292.000 000 belgische franken, gelijkelijk verdeeld over de citrusvruchten en de andere landbouw producten. Deze cijfers zijn zeer belang rijk indien men in aanmerking neemt dat de totale waarde van al de land bouwproducten die in 1934 werden voortgebracht, schommelen tusschen de 5 en de 6 millioen pond of 730.000.000 en de 876.000.C00 fr. Tusschen haak jes is het wellicht goed hier aan te mer ken dat daarvan ongeveer voor 4 mil lioen pond of 584.000.000 fr. in het land zelf wordt verbruikt. Jaarlijks wordt voor ongeveer 2 millioen pond of 292 millioen frank meest citrusvruchten, naar het buitenland vervoerd. De landbouw gaat in Palestina goed vooruit. Terwijl in 1933 voor 312.000 pond of 45 552.000 fr. aan andere landbouwproducten dan citrusvruchten werd voortgebracht, bedroeg dit cijfer het jaar nadien 435.000 pond of 63.510.000 fr. Dit bedrag is echter nog sterk voor verbetering vatbaar, daar Palestina nog slechts 40 van zijn le vensmiddelen voortbrengt en 60 uit het buitenland invoert. De vijf Joodsche citrusmarktcoöpera- tieven leverden ongeveer 2.537.000 kis ten of 70 van den Joodschen oogst en 35 °l0 van de gezamenlijke opbrengst in 1934-'35, die 7.331.000 kisten be droeg. De oudste citruscoöperatief is de coöperatieve vereeniging der sinaas appelplanters, de Pardes genaamd, ook hier in België goed gekend, die reeds in 1900 werd opgericht. Ongeveer 100 landbouwondernemin gen van arbeiders hebben hun eigen marktvereeniging onder den naam Tnoeva. Van deze bestaat een afdee- ling in elk der drie grootste steden van Palestina, namelijk te Jeruzalem, Tel- Aviv en Haifa. Deze hebben het vorige jaar ongeveer 80 van de melk, groenten en eieren, gevogelte en fruit (met uitzondering van de citrusvruchten) door de Joden voortgebracht, verkocht. De alleroudste coöperatieve markt vereeniging is deze der wijnbouwers in Rschon te Ziva. Deze werd in 1896 door baron de Rothschild opgericht en ze verhandelt 90 °/o der wijndruiven door Joodsche boeren aangeplant. De belangrijkste vereenigingen zijn wellicht de coöperatieve landbouwcolo' nies, de Kvoetzoth en de Kibboetsim. In deze instellingen is het privaatbezit on bekend en alles wat de leden voortbren gen behoort aan de vereeniging. Deze kolonies beoogen een maximum aantal personen op een minimum aan grond- oppervlakte tegen minimu-monkosten te koJoniseeren. Men moet zich hoeden al te snel een vergelijking te trekken tus schen deze landbouwcolonies en de Rus sische Kolchozboerderijen. In Palestina is het lidmaatschap verplichtend en de bijhoorigheden zijn het bezit van de vereeniging en niet van den Staat. Nochtans, alles wat het lid bezit wordt eigendom van den groep, die iedere verantwoordelijkheid van het lid op zich neemt. Alle belangrijke besluiten wor den door de algemeene vergadering ge nomen en de uitvoering ervan rust in de handen van een comiteit dat gewoonlijk uit vijf leden bestaat. Het gezamenlijk kapitaal van de 81 Kvoetzoth en Kib boetsim, die totnogtoe in Palestina be staan, bedraagt ongeveer 450.000 tot 50O.C0O pond of 66 tot 73 millioen fr. Gelijk men weet was ten tijde van Christus Palestina een vruchtbaar land. De Arabieren, die na den uittocht der Joden meester over het land waren, wa ren geen goede boeren en het zand der woestijnen overdekte een groot deel van de vruchtbare streken. Thans hebben duizenden Joden opnieuw een onder komen en een broodwinning in hun oud vaderland gezocht en stilaan wordt de strijd tegen het zandig terrein zegevie rend uitgevochten. Sir Samuel, die langen tijd Engelsch Hoogcommissaris te Palestina was, deed onlangs een reis door het land en hij schrijft dat de vruchtbare streek langs de zee in den tijd van elf jaar achtmaal werd verdubbeld. Toen hij te Jaffa was lagen er 20 schepen in de haven die op een lading appelsienen wachtten. Firmin Van den Bosch vertelt even eens van een bezoek aan Palestina. Hij bezocht een landbouwcolonie een tien tal kilometer buiten Jerusalem gelegen op den weg naar Jaffa, in een streek van rotsen ea zand. Hier en daar, vertelt hij, kleine huizen met roode daken en aanpalende schuren met zinken platen belegd. Ineen afsluiting scharrelen witte kiekens en voor een stal grazen enkele koeien het magere gras, We zijn te Kiriath-Anavim aangeko men, een colonie waar een honderdtal arbeiders, gekomen uit Oostenrijk en Duitschland, zich hebben gevestigd. Terwijl we een weg inslagen die naar de colonie leidt, vertelt de gids, die een intellectueel is die universitaire studies in Europa gedaan heeftIk was een medestichter van deze groep. Met mijn handen heb ik geholpen dezen weg te banen door de rotsen. Ik ben thans boer gelijk de anderen. Ge kunt u de weelde niet inbeelden die er bestaat in het vruchtbaar maken van een land dat in een woestijn was herschapen Onderweg kruisen we mannen en vrouwen aan den arbeid. De gids vertelt De voortbrengst van de uitbating behoort aan de leden. De vruchten wor den te Jerusalem verkocht en na van de opbrengst de onkosten te hebben afge rekend, wordt het overschot aangewend om de voortbrengst te vermeerderen, het materiaal te verbeteren, het vee te vermenigvuldigen. Niemand is hier eigenaar. In deze enkele regels hebben we er willen opwijzen, hoe de Joden in Pales tina de handen aan 't werk hebben ge slagen en ook op de uitslagen die ze hebben verwezenlijkt. Hoe vijandig we ook gekant zijn tegen sommige drij verijen der Joden in Europa, kunnen we toch niets anders dan sympathiek gestemd zijn tegenover hun actie in hun oud vaderland. Er is wellicht geen volk dat zulke groote samenhoorigheid ver toont en daarom kunnen we er zeker meer dan een lesje aan nemen. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 5 Januari van 10 tot 3 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. ■■■saa «mui ■k&sh werft nieuwe abonnenten aan voor Uw blad i op reis. Donderdag 5 December brachten eenige leden van dit verbond, onder de leiding van de heeren Paul De Vuyst, Fr. Vranken en H. Lemaire, onder- scheidelijk voorzitter, ondervoorzitter en schrijver van dit verbond, een bezoek aan twee instellingen, welke het bezien overwaard waren. Ze waren vergezeld van drie afgevaardigden van het Minis terie van Landbouw. De heer O. Cau- dron was afgevaardigd voor De Koornbloem Het eerste bezoek ging aan de fabrie ken Kuhlmann te Rieme- Ertvelde. De heer Bestuurder en de heer Calery, bestuurder van den verkoopdienst, leid den de afvaardiging. De Maatschappij "Etablissements Kulhmann,, exploiteert rechtstreeks in Frankrijk zeventien fabrieken en in Bel gië de fabrieken van Rieme-Ertvelde en van Selzaetedeze laatste zijn feitelijk vereenigd. Gelegen langs het zeekanaal van Gent, zijn zij buitengewoon goed geplaatst voor het ontvangen van grondstoffen en voor het verzenden van de voortgebrachte produkten naar bet binnen- en buitenland. Hunne havenbeweging bereikt 500.000 ton. Opgericht in 1912 is de fabriek van Rieme-Ertvelde na den oorlog uitge breid geweest voor het produceeren van zwavelzuur, meststoffen en verschil lende produkten afgeleid van fosfoor- zuur. Zij vervaardigt zwavelzuur door het roosten van zwavelkies en zwavel- zink in ovens en kamerstelsels van groote capaciteit, op mekanisch gebied op de modernste wijze ingericht. Dit zwavelzuur wordt hetzij verkocht, hetzij gebruikt door de fabriek tot het vervaardigen van superfosfaat, ammo- niaksulfaat, natriumsulfaat, ijzersulfaten en fosfoorzuur. Als bijprodukten bekomt men zoutzuur en caliumsulfaat. Fosfoorzuur wordt verkocht hetzij als dusdanig, hetzij gezuiverd, hetzij ver sterkt en dient anderzijds tot het ver vaardigen van drievoudig superfosfaat (Kuhlmaphos), natriumfosfaten, ammo niak fosfaten en ammoniaksulfofosfaat (sulfophospham). Een werkplaats voor het vervaardi gen van samengestelde meststoffen, ge bruikt sommige van deze producten voor het samenstellen van volledige mest stoffen. Na een dankwoord begaf de groep zich naar Gent, waar een diner werd aangeboden door hoogergenoemde firma. Na den middag werd bezoek ge bracht aan de kweekerijen van orchi- deën, toebehoorende aan de heer Vuyl- steke te Loochristy. De familie Vuylsteke is sinds tiental len jaren gespecialiseerd in dit vak en bezit denkelijk de voornaamste kuituren van orchideën van heel het land. Men toonde aan de bezoekers het zaaiën en kweeken van deze delicate en kostelijke bloemen, en gaf volledigen j uitleg over het leven van deze planten. Bewonderenswaardig en kunstvol is j de taak van den heer Vuylsteke. De bezoekers waren uiterst tevreden over het bezoek aan deze merkwaardige kweekerij en dankten uit ter harte de vriendelijke Heer en Mevrouw Vuyl steke. Het Verbond moest meer van deze belangwekkende uitstappen doen. Onze agronoom kan geraadpleegd worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. lederen Dinsdag te Ninove in het Café Van Laere rechtover 't stad huis van 10 1/2 tot 12 uur. Te Herzele op Woensdag 11 Dec., van 9 tot 11 uur, bij Mr D'Haese, "Hof van Weenen Markt. Te Eppegem op Maandag 9 Dec. te 4 uur namiddag, in bethooldmagazijn. Menig goed en ieverig Redt U Zei ver zal benieuwd zijn te vernemen hoe de Kapitaalsverhooging van onze Maatschappij is veiloopen, temeer daar het jaar bijna ten einde is. We kunnen met genoegen aankondigen dat vele leden en vrienden hun plicht hebben begrepen, maar moeten tevens met leed verklaren dat nog meer anderen hun plicht hebben verzuimd. Waarom deed iedereen zijn plicht niet, niettegenstaande de oproep van de leiders en de verplichtingen van de nieuwe wetge ving op de spaarmaatschappijen en banken Dit is echter zeer goed te verklaren, als men weet dat over weinige maanden de toestanden in het land en in heel de wereld nog zeer zorgzaam schenen, als we bedenken dat menige maatschappij en bank in moeielijkheden kwam, dat de krisis voor den landbouw nog zoo scherp woedde. Wat vele lieden nog het meest hebben tegenhouden, waren wel de moeielijkheden waarin de Belgische Boerenbond verkeerde. Vele personen werden bang en zouden ten slotte gaan denken hebben dat heel de wereld ging ineenstorten. Om die verschillende redens kan men de aarzeling uitleggen van vele goede Redt U Zeivers. Gelukkiglijk is de wind van onzekerheid gekeerd, zijn de toe standen voor landbouw en nijverheid zeer verbeterd en is over heel de wereld een groote verandering in den goeden zin waar te nemen. Redt U Zeiven heeft intusschentijd bewezen dat het weerstond aan de hevigste stormen en dat dezes zaken ten beste werden be heerd. Onze maatschappij, die het scherpste van de krisis zegevie rend doorstond en dit niettegenstaande tegenwerking van vijanden en aarzeling van vrienden, niettegenstaande de moeielijkste oogen- blikken, gaat een weg in van nieuwen bloei en vooruitgang. En nu dat alle wantrouwen, dat alle onzekerheid moet geweken zijn, rekenen wij op de onvoorwaardelijke en vaste medewerking onzer talrijke leden. Het vroegere kapitaal van 1 millioen werd tot 1.800 000 fr. gebracht, zoodat we 800.000 fr. nieuwe inschrijvingen boekten. We willen echter 2 millioen of zelfs meer bereiken. Het is dan ook nog tijd om in te schrijven, hetzij door storting hetzij door overschrijving van reeds geplaatste gelden. We trekken vooral de aandacht van de Redt U Welvers die vroeger nooit in de gelegenheid waren aandeelhouders te worden. Het is nu de tijd om aandeelen te nemen. .Zekerder en beter geld- plaatsing zal niemand op dit oogenblik vinden en ten slotte wor den alle leden mede-eigenaars van onze bloeiende en opbrengende zaak. Aandeelhouder worden of het bestaande kapitaal verhoogen, moet in de eerste weken door alle leden in overweging worden genomen en tot de werkelijkheid omgezet. Alle inlichtingen kunnen worden bekomen bij een aangevraagd bezoek van onzen Toezichter of ten bureele van Redt U Zei ven, De Vilanderstraat, te Aalst. Het is niet van belang ontbloot na te gaan wat op dit gebied in den vreemde omgaat. De Volkenbond heeft zoo juist een statistiek gepubliceerd die met verstom ming slaat. Deze statistiek vermeldt namelijk dat in het jaar 1934 er 2,4 millioen menschen in de wereld van honger zijn omgeko men, verder dat 1,2 millioen menschen uit gebrek aan voedingsmiddelen zelf moord gepleegd hebben en dat een vierde gedeelte van alle aardbewoners, dat wil zeggen 410-450 millioen men schen niet voldoende te eten hebben. En zeggen dat zulks gescbiedt terwijl in andere streken enorme hoeveelheden levensmiddelen worden vernield zooge zegd wegens overproductie en dat mil- lioenen worden verbrasd aan de uitbrei ding van bewapeningen voor massa moorden 1 Dergelijke toestand teekent de schrik wekkende economische wanorde die over de wereld hoogtij viert. Wij leven in een tijdperk van plans. Ook in België kennen wij dat. Of er van de uitvoering iets te recht komt is na tuurlijk wat anders. In Turkije spreekt men nu van een vijfjarig industrialisatieplan. Begin 1934 heeft de Turksche Regeering ook haar vijfjarig plan afgekondigd dat voor doel heeft de uitbreiding der nijverheid. Vooreerst werd de ontwikkeling der verbruiksnij verheden nagestreefd en het blijkt dat hier reeds merkelijke uitslagen werden bereikt In de katoennijverheid bedroeg het aantal spoelen in Turkije 72.000, in 1934, 115.500 en einde 1935 163.000. In 1927 bedroeg de invoer van uit katoen ver vaardigde producten 20.000 ton en de inlandsche fabrikatie 1000 ton. In 1934 bedroeg de invoer nog slechts 11.000 ton terwijl de inlandsche fabrikatie steeg tot 5000 ton. Anderzijds werden ooit reeds fabrieken opgericht voor papier en kartonfabricatie alsook voor fabri catie van glas en fiesschen. Wat de basisnijverheden betreft, is de uitbreiding met groote moeilijkheden gepaard, door het feit dat Turkije op zijn bodem slechts weinig kolen en vol strekt geen ijzererts vindt. Niettemin werd de kolen voortbrengst van 1,2 mil lioen ton in 1928 opgevoerd tot 2,3 mil lioen ton in 1934 en de vermeerdering blijft voortduren. Eerstdaags zou ook de eerste hoogoven worden opgericht. An derzijds is men bezig met het aanleggen van een spoorweg tot uitbating van de kopermijn van Ergani, waarmede zal begonnen worden vanaf 1936. De financeering van deze industriali satie geschiedt vooral met Russische kapitalen. Zoo heeft de Sowjet-Regee- ring onder vorm van weeftoestellen een krediet aan Turkije verstrekt van 8 millioen dollar. Benevens de uitbreiding der nijver heid streeft Kemal Pacha -~ de dictator van Turkije door alle middelen naar de invoering van de Westersche be schaving in Turkije. 4 ft BBMHSUHHnBHa BSilïKjJIIBnBBMB

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1