En het Woord is Vleesch geworden... De Nood van den Australischen Landbouw. I Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers ZITDAG De Redevoering Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ■■DBBBBHHBBBBIIBia ZONDAG 22 DECEMBER 1935. Prtya 25 centiem 18de JAARGANG Nr 886 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestunrder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Kerstdag 1935. Zooals ieder jaar herdenken we de geboorte van den Grooten Meester, den Schepper van He mel en Aarde, tweede persoon der Heilige Drievuldigheid. Hij die beschikt over leven en goed van alles wat ook maar be staat, werd geboren te Betlehem in een stal, als een toonbeeld van eenvoud en nederigheid. Zijn komst werd niet uitgeba zuind van op de daken geen grootsche feesten hadden plaats om de gebeurtenis te vieren. Alleen daalden de scharen der Engelen neer op de aarde en brachten vrede aan allen die van goeden wille waren. En deze waren weinig. Alleen de eenvoudige herders verstonden den zang en gingen hulde brengen aan het Heilig Kerstekind. De anderen hoorden den zang der Heirscharen niet konden niet hooren of begrijpen... En ze verstarden in hun boosheid. In geen paleis werd Hij ge boren... Een armzalige hut zag zijn eerste levenslichten toch was Hij de onbeperkte Meester van al het geschapene. Wat groote zelfvernedering was zulks niet, en wat een tegen stelling met de grooten der aarde, die, op welken trap der maat schappelijke ladder ze zich ook bevindentoch in den grond maar menschen zijn. Menschen met al de gebreken en ondeugden aan hun bestaan eigen. .Zien we niet hoe sommigen in ijdele hoovaardij zich zelf de Godheid wanen En och arme, één enkel woord van Hem is voldoende om ze van de hoogste toppen van eer en roem in de laagste diepten van ellende en verlatenheid te doen vallen. Die nederige geboorte van den Grooten Meester is een voor smaak van wat zijn later leven zal zijn. Zijn paleis was een hut zijn bed een kribbe zijn kleederen waren lompen. En toch was Hij de Meester I Later zien we zijn veroverings- otchten voor de bekeering der zielen. Hij ging en onderwees, heelde en genas en maakte de dooden levend. Hij leed veel armoede en verdriet. van den menschelijken waanzin. Weer bulderen de kanonnen. Weer zaaien de Vogels des Doods schrik en verdelging onder de menschenkinderen. Het Oorlogsmonster heeft den afzichtelijken gruwelkop opge stoken het hunkert naar bloed, naar warm menschenbloed en het laaft zich met lange en gulzige teugen... De kinderen die Gij geschapen hebt, èl broeders van éénzelfden Vader, vermoorden mekaar in onzinnigen haat. Bij honderden kreveeren ze in vreemde streken, verre van ouders en bloedverwanten. Waar is de Vrede En de Leugen werpt haar stem in dien loeienden storm van harts tocht en haat en spot met den kreetVrede I De klank van dien kreet ver flauwt, hij wordt overstemd door het lawaai van het oorlogsge weld... Het wordt een klacht als van een kind in nood; die versmoort in stroomen menschenbloed... De leugen, de haat, de heb zucht vieren feest en regeeren in onbetwistbaar meesterschap. De goeden van wille zijn ach teruitgedrongen door de legioenen van het kwaad. Onweerstaanbaar worden ze meegesleurd en verdwijnen in den kolk die hen opzuigt en verslindt. Ziedaar den Vrede, negentien honderd jaar na uw geboorte dat is de vrede van de eeuw van licht en beschaving 1 O, Goddelijk Wicht dat ter we reld gekomen zijt om ons te ver lossen van het kwaad, hoor onze vurige smeekbeden aan. Zij die U nog trouw gebleven zijn, de enkelen van goeden wille, kijken verlangend uit naar Uwe tusschenkomst. De Wereld heeft in zijn verme tele verwaandheid gedacht dat hij kon leven zonder U. Hij heeft U gebannen en U den rug toege keerd. In Uw heiligen toorn hebt Ge hem willen straffen en de beproe vingen des duivels op hem afge stuurd. Mochten bij deze herdenking de verantwoordelijke leiders der onderscheiden volken hun begane fouten inzien en het ware middel tot het verkrijgen van den Vrede En dan zijn groote zelfopoffe- willen begrijpen en gebruiken. ring Hij, de Koning der Konin gen, liet zich vermoorden door het Volk, dat hijzelf geschapen en als het zijne uitverkoren had 1 God der Heirscharen. In den Goddelijken Nacht toen gij geboren werd van de Moeder- Maagd, brachten de Engelen den vrede aan hen die van goeden wille zijn, maar zooveel honderden jaren na dit heuglijk gebeuren heb ben de menschen dezen vrede nog niet gevonden. Op dit oogenblik vallen hon derden menschen als slachtoffer Dat is onze vurigste wensch van dezen Kerstdag I van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 5 Januari van 10 tot 3 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zei ven is regelmatig ALLÉ ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. VAN Minister Van Zeeland en onze Landbouw. De Eerste-Minister heeft bij de be spreking der begrooting van 's lands middelen de sedert lang aangekondigde redevoering uitgesproken welke ons de landbouwpolitiek der Regeering moest ontvouwen. Onze lezers hebben er wel licht kennis van genomen in hun dag blad. Wanneer wij de indrukken samen vatten welke de lezing van de Ministe- rieele verklaringen bij ons heeft verwekt, kunnen wij geen ander woord vinden dan ontgoocheling. Zooals altijd was de heer Van Zee land optimistisch bij de beoordeeling zijner devaluatiepolitiek 1 Of de toestand in onzen landbouw echter werkelijk zoo aanzienlijk is verbeterd als de eerste minister het voorhoudt, heeft de groote massa onzer landbouwers nog niet on dervonden. Zoo betoogde de Minister dat de verkoopprijzen der produkten van land bouw en veeteelt in Oktober 1935 met 40 t.h. gestegen zijn tegenover de prijzen van Maart 1935 en met 22 p.h. tegen over de gemiddelde prijzen van 1934, terwijl de productiekosten over de maand Oktober 1935 slechts eene verhooging ondergingen van 6 t.h. ten opzichte van Maart 1935 en zelfs een vermindering noteerden van 1 p.h. tegenover het ge middeld cijfer van 1934. Welnu in werkelijkheid is de toestand zoo rooskleurig niet. De heer Volksver tegenwoordiger De Vleeschauwer toon de zulks dadelijk aan waar hij betoogde dat het gemiddelde index der verkoop prijzen over heel het jaar 1934 467 be droeg, terwijl het gemiddelde index der voortbrengstkosten over hetzelfde jaar 649 bedroeg. In Oktober 1935 bereikte het index der verkoopprijzen 569 en dit der voortbrengstkosten 642. Er is voorzeker verbetering ingetreden ten opzichte van het schrikwekkend verliespeil waarop de eenzijdige deflatie- politiek den landbouw had gebracht in de maand Maart van dit jaar. De toe stand van heden is echter zulkdanig dat nog geen optimisme gewettigd is, ver mits het index van Oktober 1.1. uitwijst dat de landbouw nog steeds met zwaar verlies werkt. Hadde de Regeering den huidigen toestand genomen als vertrekpunt eener wel bepaalde politiek tot verdere verbe tering van de landbouwprijzen om ten minste de productiekosten te dekken, dan zouden wij kunnen deelen in het optimisme der Regeering. Nu de Eerste Minister echter het huidige prijzenpeil heeft aangewend als argument tot verrechtvaardiging der maatregelen getroffen door de Regee ring tot drukking der prijzen van som mige landbouwproducten, moeten wij dit optimisme als voorbarig en niet ge wettigd bestempelen. Men vergete bovendien niet dat de komende winter- en lentemaanden, in gevolge uitputting der vroeger bestaan de stocks en een ruimer verbruik van grondstoffen betrokken uit den vreemde, als onvermijdelijk gevolg zullen hebben de voortbrengstkosten in het landbouw bedrijf te verhoogen. De Eerste Minister sprak trouwens alleen van sommige producten die naar het oordeel der Regeering te snel in prijs stegen en hij noemde hierbij bo ter, eieren, varkensvleesch, reuzel en gezouten vleesch. Hij vergat hierbij te melden dat deze verhooging zich voor deed in franken die 28 t.h. van hunne koopkracht hebben verloren. Er zijn echter producten van allergrootste be lang, vooral voor onzen Vlaamschen landbouw, zooals het hoornvee, de bo' ter en aardappelen welke, niettegen staande de waardevermindering onzer munt, in October 1935 zelfs lager ston den dan in October 1934. Hiervan heeft de heer Van Zeeland echter geen gewag gemaakt. De Eerste Minister verklaarde dat de Regeering door hare maatregelen ge tracht heeft een te snelle stijging van sommige landbouwproducten te ver- i hinderen en dat zij evenzoo zou ingrij- (Zie vervolg onderaan hier neven). Het verslag van een onderzoekscommissie. Australië is een land dat tegenwoor dig heftig te kampen heeft tegen groote economische en flnancieele moeilijkhe den. Daarvoor zijn twee hoofdoorzaken ten eerste, Australië is een landbouw- land, dat leeft van den voortbrengst van graan en wolten tweede, het socialisme dat er 't bewind in handen heeft, heeft de zaken verkeerd aangevat. In den loop der twee laatste jaren is de algemeene toestand, voortgaande op de statistieken, voorzeker lichtjes ver beterd. Een groot deel van de landbou wers, echter, gaan nog gebukt onder zware levensmoeilijkheden. Verleden jaar heeft de Federale regee ring een commissie ingesteld om een onderzoek te openen inzake graan,bloem en brood. De commissie komt na een grondig onderzoek, dat zich uitstrekte over al de staten van Australië, haar verslag neer te leggen. Zulke verslagen geven steeds een eerlijk beeld van den werkelijken toestand van een land. Daarom willen we het hier samenvatten. De graancrisis in Australië, zegt het verslag, is niet alleen te wijten aan de wereldcrisis. De oorzaak ligt in den ilnancieelen toestand van den Australi schen graanverbouwer, die met schulden is overlast. In Australië zijn er 70.000, familiën waarvan 60.000 hun bijzon derste inkomen aan het verbouwen van graan te danken hebben. Het is te zeggen, 60.000 landbouwers die slechts graan verbouwen. In 1933 hadden ze een gezamenlijke schuld van 151 millioen pond sterling, het geen in ons geld overeenkomt met ongeveer 20 milliard frank. Volgens het verslag, zou dit bedrag sindsdien nog zijn toegenomen. Indien er ooit met recht en rede spraak was van gebukt gaan onder de schulden, dan is dit hier voorzeker het geval. De commissie heeft de graanverbou- wers in drie reeksen gerangschikt. Deze die de uitbating van hun bedrijf evenals de rente hunner schuld kunnen betalen indien de prijs van het graan minstens drie shilling bedraagt. Zoo zijn er 40 op 100. De tweede reeks bevat deze die slechts een gedeelte van hun uitbatings- kosten en hun intresten kunnen afbeta len. Er zijn er 26 op 100. De derde reeks telt de landbouwers die geen graan aan dezen prijs kunnen voortbrengen. Nog een tragische bijzonderheid. In pen om overdreven dalingen te voor komen Als dit werkelijk haar inzicht is, stel len wij de vraag 1) Waarom zij de contingenteeringen voor den invoer van boter heeft afge schaft en het bijzonder invoerrecht van 6 tot 4,50 fr. op dit product heeft ver laagd, dan wanneer de boterprijzen minder bedroegen dan in 1934. 2) Waarom zij geen maatregelen treft tot verbetering der huidige zeer lage prijzen van het slachtvee van het run derras die zwaar verlies berokkenen aan den voortbrenger. 3) Waarom zij door verruiming van den invoer van Congoleeschen suiker ten bate van één maatschappij onder beheer der groot-flnancie, de bedrijfsverliezen onzer suikerbeetplanters qjet enkele millioenen verhoogt De Eerste Minister betoogde verder dat de redding van onzen landbouw ge legen is in het herstel van het even wicht in onze landbouwproductie. Wij verklaren ons akkoord. Doch princiepen baten niets indien zij niet door overeenstemmende daden worden gevolgd. Volgens den Minister bedreigt eene overproductie van veeteeltproducten de toekomst van onzen landbouw. Om het evenwicht te herstellen bestaan er naar onze meening maar de volgende doel treffende middelen 1) de geldelijke opbrengst van den (Vervolg op de 2de bladz 1933 overtrof de totale schuld met 15 millioen pond sterling, hetzij ongeveer 2 milliard frank, het gezamenlijk aciief der landbouwers. En nochtans, zegt het verslag, zouden in de meest gunstige ge bieden de landbouwers de lasten van het kapitaal kunnen opbrengen. In 60 der gevallen is dit echter niet mogelijk. Haar onderzoek voortzettend, heeft de commissie de oorzaken gezocht van de moeilijkheden waaronder de land bouwers gebukt gaan. Het verbouwen van graan eischt betrekkelijke groote bedragen. Het grootste gedeelte daar van werd ontleend. De gelden voor den aankoop van gronden, benoodigheden komen voort van de banken, de open bare besturen enz. Het gereedschap en het vee werd verkregen tegen waarborg der oogsten. Er werden talrijke leenin gen gedaan gewaarborgd door voort- brengsten die nog niet verkocht waren. In de tijden van welstand waren het de banken die geld voorschoten, in deze tijden van crisis kunnen de landbouwers zich slechts wenden tot den staat. De commissie komt tot het besluit alleen de landbouwers die hun uitbating met zorg en groote spaarzaamheid heb ben geleid, die naast de graanproductie zich ook hebben toegelegd op andere culturen of schapenteelt, zijn er in ge lukt zich niet met schulden te overladen. De anderen de meerderheid zien hun schulden van jaar tot jaar aangroei en met het bedrag der intresten die ze met den besten wil van de wereld niet kunnen betalen. In de tijden van voorspoed, in den waan dat ze eeuwig zouden zijn, hebben de Australische landbouwers zich laten verlokken steeds maar landerijen bij te koopen, 't zij aan gelijk welken prijs. Ze hebben zich tractors en andere machi- nen aangeschaft, daartoe om zoo te zeg gen gedwongen door de ongehoorde credietgemakkelijkheden welke men hen aanbood. Het verslag heeft gelijk daar waar het bestatigt, dat de voorspoed de eerste oorzaak is geweest van de tegen woordige moeilijkheden. Het verslag verzwijgt het, maar wij kunnen er aan toevoegen, dat de goede prijzen welke ze voor het graan bekwamen, de land bouwers hebben aangezet hun met graan verbouwde gronden steeds verder uit te breiden. Daarvan draagt de staat een groote schuld. Hij had de landbouwers moeten wijzen op het gevaar van mono culturen en zeker, in geen geval, aan het onverkochte graan zulke hooge voor schotten mogen uitkeeren. Een oplossing weet het verslag niet voor te leggen. Het legt slechts nadruk op de schulden waaronder de Austra lische landbouwers schier bezwijken. In vele gevallen overschrijdt het passief het actief. Vele schuldeischers hebben ver mindering der intresten toegestaan de staat is tusschen gekomen om de land bouwers die op 't punt stonden uitge spannen te worden, te helpen. Talrijke hoeven, trouwens, zijn verlaten, daar de landbouwer er het middel niet vond om zijn brood te verdienen. Schier overal laat de verzorging van tractors en ma- chinen veel te wenschen over. De land bouwers hebben daarvoor geen geld. Volgens het verslag zouden er 10 mil lioen pond sterling noodig zijn om deze machienen terug op te knappen, of, daar waar het noodig is, door nieuwe te ver vangen. De hulp van de regeering, die zich in de milliarden cijfert, heeft als gevolg gehad dat de landbouwers voorloopig hun hoeven blijven bewonen en hun arbeid voortzetten. Maar dit is niet voldoende, Er moet meer gedaan worden. De landbouw moet terug loonend gemaakt worden. De socialistische Regeering van Australië heeft daartoe het middel nog niet gevonden. Hoe zou ze er in slagen de landbouwkwestie op te lossen Ze gaat van een gansch verkeerd stand punt uit. Wat ze er ook over denkt, ze kan een lesje nemen in de Veree nig de Staten en Duitschland.

De Koornbloem | 1935 | | pagina 1