Hola! Groot Boerenbal i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor cn d oor de Landbouwers ZITDAG Premiën en fiskale ontlastingen voor De groote Kunst in Vereenigde-Staten Goedkoope Woningen deVarkensvoeding De Toekomst der A.A.A. bedreigd. Vraagbaak Koepons van Kasbons ZONDAG 5 JANUARI 1936, Prlji 25"centiem 18de JAARGANG Nt 888 Abonnementsprijs 12 fr. 'sjaars. Mea schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat» 4» Aalst, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Verschillende processen hangende. De uitspraak ook voor ons van beteekenis. Wij hebben in ons blad ten gepasten tijde een beknopte samenvatting gege ven van de koninklijke besluiten ver schenen in het Staatsblad van 30 Augus tus 1.1., waarbij de Regeering opnieuw premiën ter beschikking stelt van die genen die in de gestelde voorwaarden een goedkoope woning bouwen of koopen. Om onze leden van dienst te zijn ge ven wij hieronder breedvoeriger inlich tingen over het premiestelsel en de fis- kale ontlastingen voorzien door de wetgeving ten bate van de goedkoope woningen. Wie kan aanspraak maken op de staatspremie De premie wordt slechts verleend 1) Voor het bouwen van een goed koope woning voor eigen gebruik, wanrvan de bouw werd begonnen na 8 September 1935. 2) Voor den aankoop van een goed koope woning toebehoorende aan bouw maatschappijen aangenomen door de Nationale Maatschappij voor Goed koope Woningen of de Spaar- en !jljf- rentkas. A Voor den aankoop van een ander huis of van een huis in opbouw niet toe behoorende aan voormelde erkende maatschappijen, wordt dus geen staats premie verleend. Om met de premie te worden be gunstigd moet de aanvrager 1. Belg zijn. 2. Sinds 1 Januari van het jaar voor afgaande aan dat waarin de aanvraag werd ingediend in België verblijven.Zoo bv. om een aanvraag te kunnen indienen op 15 Januari 1936 moet men sedert 1 Januari 1935 in België verblijf houden. 3. Binnen de zes maand na het ver effenen der bouwpremie, het huis wer kelijk bewonen. 4. De plannen en het lastcohier tot oprichting zijner woning voorafgaande lijk doen goedkeuren door het Bescher- mingskomiteit voor Goedkoope Wo ningen zijner streek of door de aange nomen kredietmaatschappij, indien de premieaanvrager de leening voor het beuwen zijner woning heeft aangevraagd aan deze instelling. Over den zetel dezer instellingen kun nen de vereischte inlichtingen gevraagd worden aan het gemeentebestuur der woonplaats. 5. De aanvrager mag per jaar niet meer verdienen dan de volgende maxima 13.000 fr. in gemeenten met min dan 5000 inwoners. 13.500 fr. in gemeenten met 5000 tot 15 000 inwoners. 14.000 fr. in gemeenten met 15.000 tot 30.000 inwoners. 14.500 fr. in gemeenten van 30.000 tot 60.000 inwoners. 15.000 fr. in gemeenten van 60.000 inwoners en meer. 16.000 fr. in de agglomeraties der ste den Antwerpen, Brussel, Gent en Luik. Deze maxima-inkomsten worden nochtans verhoogd met 5 tot 50 °/o vol gens het aantal kinderen dat de aanvra ger ten laste heeft. 6. De prijs der woning mag niet hoo- ger beloopen dan volgende maxima a) in gemeenten met minder dan 15000 inwoners 50 000 fr., waarin begrepen 10.000 fc- voor den bouwgrond. b) in gemeenten van 15.000 tot 60.000 inwoners 60.000 fr., waarin begrepen 14.000 fr. voor den bouwgrond. c) in gemeenten van 60.000 inwoners en meer: 72.000 fr., inbegrepen 16.000 frank voor den bouwgrond. d) in de agglomeraties van Antwer pen, Brussel, Gent en Luik, 78.000 fr., inbegrepen 18.000 fr. voor den bouw grond. 7. De huizen waarvoor de premie werd toegekend mogen in een tijdver loop van 10 jaar noch verhuurd, noch verkocht, noch tot herberg aangewend worden zooniet wordt de premie terug geëischt met interest en proceduurkosten indien deze laatsten noodzakelijk zijn. 8. De gebouwen moeten tegen brand verzekerd zijn bij een Belgische Verze keringsmaatschappij Het bedrag der premiën. Het bedrag der staatspremie verschilt volgens de kategorie der gemeenten waarin de woning wordt opgericht. Zoo werd de premie bepaald op 2.000 fr. voor de gemeenten met min der dan 15.000 inwoners. 2.500 fr. voor de gemeenten met 15.000 tot 59.999 inwoners en de daar mee gelijkgestelde. 3.000 fr. voor de gemeenten met min stens 60.000 inwoners en de daarmee gelijkgestelde. 3,500 fr. in de agglomeraties der vier grootsteden hierboven voornoemd. Deze premie wordt nochtans ver hoogd met 10°/o voor ieder der eerste twee afstammelingen ten laste van den aanvrager, en met 20 °/o voor iederen afstammeling tenlaste boven den tweede. Te vervullen pleegvormen. De premie-aanvraag moet bij aange- teekenden brief gericht worden aan het ministerie van Arbeid en Sociale Voor zorg, Dienst der Goedkoope Woningen, Karmelietenstraat, 33, Brussel. Deze dienst zal aan de aanvragers de noodige inlichtingen verstrekken en hen tevens de aanvraagformulieren doen geworden. Bedoelde formulieren dienen met de grootste zorg ingevuld teneinde vertra ging in het onderzoek der aanvragen te vermijden. De aandacht der premieaanvragers wordt gevestigd op het gevaar dat zij loopen geen premie te bekomen wan neer zij niet zorgvuldig hun aannemer of kredietorganisme kiezen. Tijdelijke kwijtschelding der grondbelasting. Voor de nieuwe woningen waarvan de bouw werd aangevangen na 30 Juni 1935 wordt gedurende 10 jaar vrijstelling van grondbelasting verleend in de vol gende voorwaarden 1. De aanvrager mag de gewone staatspremie voor het bouwen of den aankoop van zijn huis niet hebben ge noten. 2. De woning moet voldoen aan de minima-vereischten van hygiëne en be woonbaarheid vastgesteld door het Be- schermingskomiteit voor Goedkoope Woningen der streek. 3. Het kadastraal inkomen van het huis mag niet meer bedragen dan 15oo fr. in de gemeenten met min dan 5ooo inwoners. 2ooo fr. in de gemeenten van 5ooo tot en met 14.999 inwoners. 25oo fr. in de gemeenten van 15.ooo tot en met 59.999 inwoners. 3ooo fr. in de gemeenten van 60.000 inwoners en meer. Voor de toepassing der kwijtschel ding wordt gedurende het tienjarig tijd perk der vrijstelling geen rekening ge houden met eenige verhooging van het kadastraal inkomen, voor zooverre de ze verhooging een vierde van het aan vankelijk kadastraal inkomen niet over schrijdt. Te vervullen pleegvormen. De aanvraag tot tijdelijke vrijstelling der grondbelasting dient insgelijks onder aangeteekenden brief gezonden aan het Ministerie van Arbeid en Sociale Voor zorg, Dienst der goedkoope Woningen, Brussel, welke de noodige inlichtingen verstrekt en de vereischte formulieren ter invulling zendt. Iemand die met moderne voeder methode voor zwijnen sinds eenigen tijd bezig was, ondervond dat hij van den slachter steeds een veel lageren prijs ontving van zijne zwijnen, om reden dat dezelve veel te veel vet en te weinig mager vleesch gaven, Een vriend heeft daarom de nieuwe voedermethode afgekeurd, maar wou er toch de waarheid van weten en kwam om inlichtingen naar ons bureel. Na onderzoek van de zaak kunnen we volgende mededeeling doen Genoemde kweeker heeft steeds zelf zijn varkensmeien samengesteld. Het kwam hem veel goedkooper omdat hij vooral maïsmeel dat zeer goedkoop is in groote mate gebruikte. Hij kende echter de verhouding niet van de verschillende grondstoffen en vergat de voornaamste produkten bij te voegen. Hierdoor was de mengeling goedkoop maar zeer slecht. De varkensvoeders R.U Z. zullen juist de tegenovergestelde uitslag geven, en bijna uitsluitend mager vleesch voort brengen, wat door den slachter zeer ge zocht wordt. Er wordt wel eens gezocht en beproefd door vele landbouwers, maar allen moe ten tenslotte bekennen dat onze varkens- melen met geen enkel te vergelijken zijn. Wij zijn altijd bereid dit door proeven te bewijzen. Zwijnen met onze melen gevoed, zullen 1Rap en zeker groeien en niet van hun pooten gaan. 2. Weinig vet en veel mager vleesch geven bij de slachting. 3. Veel minder kosten dan met gelijk welke voeders. Dit alles op ééne voorwaarde Onze melen te gebruiken zooals wij het voor schrijven Men gebruike enkel ons meel om tweemaal daags de noodige pap te maken welke een zwijn ineens kan uiteten. De pap wordt gemaakt met meel en koud of lauw water en wordt in de gewone eetbak gegeven. Melk of aardappelen of een ander voeder mogen niet bijge geven worden. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 5 Januari van 10 tot 3 uur» in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Om de loffelijke gewoonte niet te buiten te gaan trekken wij er de aandacht op dat al onze leden zoowel oud als jong Maandag Driekoningendag (6° Januari) moeten vrij houden en allen als één man aanwezig zijn op ons 1 Jaarlijksch De boog dient niet altijd ge spannen te staan. Er moet ook een dag tusschen 1 komen om ons eens goed en deftig te vermaken. Dat kunnen wij en dat zullen wij. Daarom allen, en bijzonder de boeren jeugd van beide geslachten, op post in ons lokaal De Koorn- bloem Het feest begint om 5 uur stipt en zal om 10 uur eindigen. Wie nog geen uitnoodigings- kaart heeft ontvangen, kan deze afhalen in ons lokaal tot Zondag avond 7,30 uur. Enkele weken geleden hebben we aangetoond dat het in de Vereenigde- Staten weer veel beter gaat, bijzonder voor wat de landbouw betreft. En bijna op denzelfden datum sprak president Roosevelt te Chicago voor een groote vergadering van landbouwers en ver dedigde er met een opsomming der reeds bereikte resultaten zijn landbouw programma. Uit gansch zijn rede kwam duidelijk naar voren de groote beteeke nis die de regeering hecht aan het ver wezenlijken van dit programma en tevens de bezorgdheid die gewekt werd door de processen die tegen de grond wettigheid der A.A.A. bij het Opperste Hof te Washington werden aanhanging gemaakt. President Roosevelt en zijn raadge vers hebben trouwens reeds openlijk te verstaan gegeven dat de regeering geen vrede zal hebben met een vonnis waar bij het Rooseveltsche landbouwprogram ma en voornamelijk de A.A.A. als on grondwettelijk zou worden verklaard. Ze achten den tijd voor een terugkeer naar een vrijen landbouw nog geenszins aangebroken. Indien de hangende pro cessen voor het Opperste Gerechtshof over de A.A.A. en de Bankhead-katoen- controolwet in 't nadeel der regeering uitvallen, zal deze een aantal nieuwe wetten door het Congres doen aanvaar den, die een voortzetting van het land bouwprogramma mogelijk maken. Voor het geval, dat niet de A.A.A. zelf, maar wel de verbruikbelasting op de verwer king van landbouwproducten de zoo genaamde "processing-taxes,, waarover we het hier reeds herhaaldelijk gehad hebben in strijd met de grondwet zouden worden verklaard, zijn reeds plannen voorbereid om het geld noodig voor het uitkeeren der landbouwsubsi dies voor de vrijwillige beperking van de bebouwde oppervlakte, door een andere belasting, mogelijk een algemee- ne omzetbelasting, zeker te stellen. Men weet dat het op prijs brengen van de katoen een der eerste en groote bezorgdheid van Roosevelt was. Met dit inzicht heeft hij de Bankhead-wet doen goedkeuren. Ze bestaat in de heffing van een bijzondere belasting op het ontbol steren van katoen waardoor men de "vrijwillige,, beperking van de bebouw de oppervlakte van katoen verplich tend tracht te maken. De strijd om de katoen werd in de laatste maanden nog voortgezet en onlangs werd een nieuw vierjarig katoenplan openbaar gemaakt waardoor de tendenz van de regeering om de productiebeperking nog verder door te zetten nog duidelijker aan den dag komt. Wat er van de wet en het plan zal overblijven indien het vonnis van het Opperste Gerechtshof in 't nadeel der regeering uitvalt, is een andere vraag. Of Roosevelt hierin ook reeds voor dit geval een nieuw plan ge reed heeft, is niet bekend. Het moet in ieder geval sterk betwijfeld worden, of de controle op de katoen indien ze op volledige vrijwillige basis wordt inge richt, een dergelijk succes zou hebben als ze totnogtoe heeft gehad. De hangende Processen. In zich hebben de hangende processen geen groote beteekenis, ze zijn slechts belangrijk door de gevolgen die ze kun nen hebben voor de politiek van Roose velt op landbouwgebied. In het eerste proces, het Hoosac- Mills-proces geheeten, eischt een tex tielfirma van New-England de terug betaling van 81.000 dollar die aan A.A.A.-belastingen werden afgedragen. Het kwam reeds in behandeling voor het Opperste Hof. In dit proces gaat het slechts om de grondwettigheid van de oorspronkelijke A.A.A. Deze oorspron kelijke A.A.A.-wet werd echter in den loop van den vorigen zomer, nadat het Opperste Hof een "doodvonnis,, tegen de N.I.R.A. had uitgesproken, veran derd, zoodat zij niet meer zooals oor spronkelijk "een algemeene delegatie van wetgevende functies van het Con gres op de Regeering,, is, hetgeen juist in het N.I.R.A.-proces in strijd met de grondwet werd verklaard. Een vonnis tegen de oorspronkelijke A.A.A. zou de toestand vrijwel onver anderd laten, dit hebben de vijanden van Roosevelts experiment duidelijk be grepen. Daarom is een tweede proces voor het Opperste Hof bespoedigd. In dit proces staat de grondwettigheid van de hervormde A.A.A. op het spel. In dit proces door acht rijstmolens tegen de Regeering ingesprnnen gaat het even eens om de terugbetaling van A.A.A.- belastingen. In dit proces wordt echter niet slechts de grondwettigheid van de A.A.A.-belastingen aangevallen, doch de heele A.A.A.-wetgeving zelf. Algemeen wordt verwacht dat het Opperste Hof tezelvertijd zijn vonnis over de oorspronkelijke en over de ge wijzigde A.A.A. zal vellen en deze twee uitspraken worden tegen ongeveer half Januari verwacht, maar het Opperste Hof is aan geen bepaalden datum ge bonden en gelijk het bewezen werd in het proces over de goudclausule laat het zich noch door de Regeering, noch door de partijen, noch door de koortsigheid van het bedrijfsleven beïnvloeden. In ieder geval zullen we onze lezers op de hoogte houden van deze uitspraken die voor gansch de landbouwpolitiek der Regeering evenals voor de landbou wers individueel genomen zoo belang rijk zijn. Voor de landbouwers is het tevens te wenschen dat het vonnis spoedig wordt uitgesproken. De tegenwoordige onze kerheid drukt zwaar op de goederen markten. Dit kon in de laatste weken in het bijzonder op de katoenmarkt wor den waargenomen, in zooverre zelfs dat zeer belangrijke gebeurtenissen als het verschijnen van het nieuwe vierjarige controolplan en de bekendmaking van de definitieve oogstraming nauwelijks de prijzen iets konden beïnvloeden. Op de goederenbeurzen zijn thans de noteerin gen voor late levering merkelijk lager dan voor vroege termijnen. We twijfe len er niet aan dat een vonnis in 't voor deel van de A. A. A. een nieuwe stijging der grondstoffenprijzen zou beteekenen, hetgeen de gansche wereldeconomie ten goede zou komen. Daarom heeft datgene wat zich thans in de Vereenigde Staten afspeelt ook rechtstreeksch belang voor ons en daar om mogen we het niet zonder meer voorbijgaan. VR&AG. Ik zou gaarne in Redt U Zeiven een geldplaatsing doen. Wil me laten weten hoe ik dat kan doen en aan welken interest. ANTWOORD. U kunt op drie manieren geld plaatsen 1. In aandeelen "Redt U Zelven„. De interest is niet vast bepaald daar deze afhangt vanxde j aarlij ksche verdeeling der winsten. Tot hiertoe was dit de beste plaatsing. 2. II kunt kasbons aan drager nemen welke 5 °/o netto opbrengen. 3. U kunt een plaatsing doen in onze afdeeling "Redt U Zeiven, Landbouw krediet» aan 4 netto. (Vroeger de "Spaar- en Leenbank» en nu ingevolge de nieuwe wet veranderd in "Landbouwkrediet,,.) maannn jUü:a«a» Daar ligt de groote kunst van het samenstellen van varkensmeel I IHEWH HHH Hierdoor berichten we de hou ders van kasbons dat de koepons zullen uitbetaald worden vanaf 2 Januari a.s., op alle werkdagen tusschen 8 en 1 1 uur 's morgens. In 't belang van het werk ver zoeken we de leden zich niet bui- ten vermelde uren aan te bieden*

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1