AMMONIAKSULFAAT BERICHTEN Onze Landbouw kundige Diensten PUROL SNOEIER GOEDKOOPE STIKSTOF. AMMONIAKSULFAAT LANDBOUW- Vruchtbaarheid en Wegsterving van de Aardbezie. Melkfiltratie oudt llw handen zacht Het gebruik van gedroogde Biergist in de Dierenvoeding* van hier en elders* Vooral uwe bankbewer- kingen (je id plaatsingen A - IHHS 1936. M K90RNBLOIM Snoeier, die too vlug en veerdig Op en af de bootnen vaart, Net alsof ge langs hun stammen Op een effen bane waart Stampen doet ge uw scherpe sporen Vast en diepe in hun stam, Maar er zou iets wreeds gebeuren Zoo dit eens te missen kwam 1 Tuim'len deedt ge naar beneden, En ge laagt daar als een steen Dood en roereloos ten gronde. Of ge braakt uw arm of been 1 Snoeier, snoeier wees voorzichtig Dat dit niet gebeuren zou, 't Ware al te wreed voor u, en Voor uw kinderen ook en vrouw 1 k Huiver als ik u zie klimmen Tot den top en al maar aan Kappen, kerven in de takken Dat ze krakend nedergaan 1 Maar wijl ik hier sta te vreezen Voor uw leven, zit ge vrij Zonder vaar of vrees daarboven, Zingt er zelfs een liedje bij I Fens Van de Mae/e. Een tegenstrijdigheid die 'k aan de lezers van De Koornbloem moet duidelijk maken. Een opbrengst die van jaar tot jaar heoger klimt met een ver mindering die daalt naarmate de teek ouder wordt, 't Is bijna zooveel als be weren dat men rijk wordt en zich tezel- vertijd verarmt. En nochtans indien we de statistieken der voortbrengst van de aardbezie in Frankrijk eens aandachtig bes:houwen dan komen we toch tot dit besluit. In 1912 bedroeg de oogst 9,995 ton getal dat in 1925 reeds tot 12.179 ton gestegen wat. Doch indien we de opbrengst per streek nagaan, dan be merken we een daling die sterker om sterker wordt naarmate den ouderdom van den kweek. Ziehier eenige cijfers die ons hiervan zullen overtuigen. Vauduse 1880 5360 T 820T LeVar 1894 600 T 216T Integendeel in de provinciën waar de teelt van jongeren datum is, zien we de voortbrengst stijgen. Alzoo in "Le Lot„ waar de opbrengst in 1919 slechts 184 ton was stijgt ze tot 840 ton in 1925. In Maine-et-Loire waarde opbrengst in 1920slechts 100T bedroeg, stijgt ze tot 540 ton in 1925. Waaraan is nu dit zonderling verschijn sel toe te schrijven. We weten dat de aardbezie een zeer gulzige plant is en de grond tamelijk snel van voedende be- standdeelen uitput. Een opbrengst van 125 kg. per are ontneemt aan den grond 0,850 kg. stikstof, evenveel kalk, 1,400 kg. potasch en 0,620 kg. fosfoorzuur. De aardbezie mag wel aanzien worden als een zeer uitputtende plant die meer voedende bestanddeelen in werking stelt dan het graan. U begrijpt dat na eenige jaren opeenvolgende teelt de grond zoo danig aan voedende bestanddeelen is uitgeput dat hij weldra op de aardbezie zijn weerslag heeft, die zich uit door een min sterken groei en een merkelijke vermindering van opbrengst. Op haar grond is ze nochtans niet te moeilijk; ze groeit wel in alle gronden doch geeft ze den besten uitslag in zware gronden van leemachtigen aard. Ondoordringbare eo zure gronden mogen we als slechte aan zien voor de teelt van de aardbezie. Alhoewel ze deze grondan vreest moeten we er toch onmiddellijk aan toevoegen dat ze geen gebrek mag lijden aan water. In zandgronden zal men dus goed doen veel humus aan te brengen om deze meer kleverig te maken en ze beter de vochtigheid te doen behouden. De wor tels van de aardbezie gaan hoegenaamd niet diep in den grond en baten dus slechts de bovenste of de droogste lagen uit waar door toevoeging van een goede dosis humus de frischheid zal in bewaard blijven. Wanneer de wortels dus nooit gebrek aan vocht lijden zullen ze altijd kunnen voorzien in de noodwendigheden van bladeren en vruchten deze laatste zullen tot hun volledige ontwikkeling komen en de oogst zal weelderig zijn, zonder te spreken van de reservestoffen die zich in de plant zullen ophoopen om t jaar nadien een schoonen bloei te verzekeren. Deze nood aan voedende bestand deelen en vochtigheid zal er ons op wij zen dat men in het jaar van de planting niet alleen den grond op een diepte van 50 tot 60 cm. zal omspitten, maar ook een sterke bemesting van humusrijke en minerale stoffen zal toedienen. Men geeft per are 600 kg. stalmest, 10 kg. ijzerslakken en 10 kg. kaïniet. De weidevette 10X10 van "Redt U Zeiven,, zal voordeelig hoogergenoemde minerale meelstoffen vervangen, des te meer daar men zich over de gepaste samenstelling niet meer hoeft te be kommeren. Deze bemesting mag niet de eenige zijn. Vermits de aardbezie verscheidene jaren opeenvolgend op dezelfde plaats moet staan dient er nog een jaarlijksche bemesting aan toegevoegd 150 tot 200 kg. stalmest per are, 3 kg. zwavelzure potasch en 4 kg. superfosfaat. Al deze traagwerkende meststoffen dient men best toe in de laatste of in de eerste maand van 't jaar, wanneer het open weer is en men deze meststoffen lichtjes kan onderwerken. Tijdens den groei geeft men dan nog 3 kilo zwavel zure ammoniak of 4 kilo sodanitraat. Men verlieze ook niet uit het oog dat natuurlijke stikstofmesten als beer zeer voordeelig de scheikundige vervangen kunnen. Wanneer we de bemesting zoo verstaan dan zullen onze Belgische Kweekers toch niet op hetzelfde euvel botsen dan de Fransche en zullen de op brengsten altijd even goed zijn, vermits er van uitputting van den grond geen sprake kan zijn. Een andere vereischte om met de teelt van deze plant goed te lukken is toch wel het uitkiezen der uitloopers. Men meemt die slechts van struiken die ge zond en weelderig groeien en de vorige jaren schoone vruchten droegenhet jaar dat men er de uitloopers van af neemt zal men de bloemtrossen wegne men. Ook de keuze der variëteiten laat °p de opbrengst haar invloed gevoelen. Als vroegere variëteit voldoet bijzonder de"Laxton's noble,, met afgeronde of knotvormige vruchten, scharlakenrood gekleurd, rood, zoet en fijn van vleesch, als handelsvrucht bijzonder aan te be velen. De "Princesse Clementine,, heeft ook zeer dikke scharlakenroode vruchten met zeer fijnsmakend vleesch en is ook een der meest gekweekte verscheiden heden voor den handel. De dikste onder al de variëteiten is voorzeker "Mme Moutot,, of een kruising tusschen "Dr. Morére,, en "Royal Souvereign,,. Ze is bijzonder veel gekweekt voor den han del. Op de markt van Brussel schijnt men veel prijs te hechten aan de "Zwar te van Lennick,, een zeer vruchtbare bes. Om te sluiten wil ik nog eens her halen dat de aardbezie een sterke be mesting noodig heeft en wel voorname lijk stikstof en potasch. De kweekers, welke de proef met ge droogde gist genomen hebben, zijn er zoodanig tevreden over dat zij het ge bruik ervan algemeen gemaakt hebben in hunne uitbatingen. Zij hebben onder vonden dat gedroogde biergist zeer gunstig werktzoowel op den groei als op het vetmesten der dieren, dank aan de Vitaminen welke erin bevat zijn. Het is bewezen dat biergist het rijkst is aan vitaminen B, wiens werking in de voeding en den cellenbouw zoo belang rijk is in het voedingsvraagstuk. Daarbij, gedroogde biergist bevat on geveer 50 °/o "plantaardige eiwitstoffen en 5 "Io phosphaten in organische ver bindingen, dus volledig opneembaar. Een hoeveelheid van 8 °/0 bij het voeder der leghennen gevoegd, ver meerdert niet alleen het getal gelegde eieren, maar maakt ze ook grooter, met sterk gekleurden dooierde kuikens welke eruit geboren worden, zijn krach tiger en levenslustiger. Een bijvoeging vaa 5°/« aan het voeder voor vleesch- kiekens verhaast de vetmesting. Dragende zeugen voor dewelke men dagelijks 100 gram gedroogde biergist aan het rantsoen toevoegt, zullen niet alleenlijk buitengewone sterke viggens geven, maar zullen bovendien door over vloedige melkafzondering den snellen groei der viggens verzekeren. Ook voor het kweeken van schapen en het vetmesten der zwijnen is ge droogde biergist bijzonder gunstig. De melk welke op de boerderijen nog door zeefden of doeken gegoten wordt, houdt schrikkelijk veel vuil in,' en bevat oneindig veel bacteriën. De MARCO-FILTER bezit de eigenschappen de melk tenvolle te zui veren en beperkt alzoo de ontwikkeling der bacteriën de filtratie der melk on middellijk na het melken, belet het vroeg tijdig zuur worden der melk en sterk worden der boter. Professor Soxlet uit Munchen heeft zulks bewezen, melk derzelfde koeien, de eene onzuiver en de andere gezuiverd, beide op een temperatuur van 17 graden bewaard, de eerste keerde na 23 uren, de tweede enkel na 39 uren. Dus meer dan de helft van het gewoon tijdperk van bewaring. De MARCO FILTERS bestaan in 6 verschillende grootten, alsook de wat ten in de volgende doorsnede 100, 160, 170. 200, 230 en 270 mm 51» 1930 164.000 ton, zoodat de voort brengst van 1935 ten opzichte van 1930 eene vermindering uitwijst van 14,5 p.h. Tijdens de campagne 1934-35 1 Ok- tober-30 September) bedroeg de woluit- voer 355.06! balen van 420 kgr. waar van België 16.974 balen afnam. De overblijvende voorraad van de laatste campagne wordt geschat op 5000 ton. De totale beschikbare voorraad van de volgende campagne wordt aldus ge schat op 150.000 ton. wat als niet over dreven dient beschouwd en de huidige vastheid der wolprijzen uitlegt. BELGIË. Ministerie van Landbouw. Bericht aan de aardappelkweekers. De Minister van Landbouw herinnert aan de bepalingen van het ministerieel besluit van 30 November 1928, luidens dewelke het verbouwen van aardappelen verboden is binnen een straal van 500 meter van de door de aardappelwrat- ziekte (zwarte kanker) besmette gronden. Afwijkingen aan dit verbod mogen echter toegestaan worden door het Hoofd van den Dienst voor Planten ziekten (zetel 15, Hofbouwlaan, te Gent), wanneer het gaat om een teelt van aardappelen aangelegd op een per ceel meer dan 250 m. van een besmet tingshaard gelegen, en onder uitdruk kelijke voorwaarde dat de verbouwer zich er toe verbindt slechts variëteiten te kweeken bekend als bestand tegen deze gevaarlijke ziekte, zooals Alpha, Erdgold of Akkersegen. De aanvragen om afwijking moeten ingediend bij den Dienst voor Planten ziekten, te Gent, vóór 1 Februari en dit door tusschenkomst van het Gemeente huis van de plaats waar de teelt wordt aangelegd. Strenge onderrichtingen werden ge geven om proces-verbaal te doen op maken ten laste van de personen die in een straal van 250 m. van een besmet tingshaard, aardappelen, van welke va riëteit ook, zouden verbouwen, alsook ten laste van deze die in een straal van 250 a 500 m. dezer haarden, aardappelen zouden planten zonder voorafgaandelijk schriftelijke toelating van gezegden dienst bekomen te hebben. Het landbouwprogramma der katho- lieke Unie. hooger landbouwonderwijs moet name' lijk in de vereischte voorwaarden tot het uitvoeren van zijn wetenschappelij ke zending geplaatst worden. Het verleden heeft echter aan onze landbouwers geleerd dat programma's hoe flink ook opgesteld, weinig nut op leveren wanneer zij niet worden gevolgd door overeenstemmende daden. Slechts deze laatsten kunnen gelden als kriterium bij de beoordeeling van partijen en kan didaten. Tabakteelt en verbruik. van De verkiezingen naderen. Zulks heeft voor gevolg dat de landbouw kwistig wordt bedacht bij het opstellen van programma's. Deze laatste bevatten Naar de pers meedeelt is de verkoop van den tabak van den laatsten oogst dit jaar vroeger begonnen namenlijk in de streek van Ath. De oogst is van goede hoedanigheid en van aard belang in te boezemen aan de koopers. Wat het tabakverbruik betreft, dit is maar weinig verminderd ingevolge de crisis. Zoo bedroeg het verbruik tijdens 1934 in België: 274 millioen frank aan sigaren, 87 millioen frank aan sigarillos, 484 millioen frank aan sigaretten, 362 millioen frank aan verschillende tabak soorten, hetzij een totaal verbruik 1 milliard 107 millioen frank. Ziehier de gegevens betreffende het tabakverbruik tijdens de vorige jaren: ln 1928: 1.098.000.000 1929 1.204.000.000 1930 1.251.000.000 1931 1.231.000.000 1932 1.134.000.000 1933 1.167.000.000 1934 1.107.000.000 Het aantal van den inlandschen tabak in het verbruik is echter geleidelijk ver minderd. Zoo werden op 20 millioen kilo tabak verbruikt binnen het land in 1913, 10 millioen kg. beschouwd als van inlandsche herkomst. In 1934 bedroeg het totaal verbruik 25 millioen kilo, doch het aandeel van den inlandschen tabak is gedaald tot 6.380.000 kg., hetzij van de helft tot het vierde. Het Belgisch-Fransch handelsak- koord. Zooeven werd een nieuwe handels overeenkomst gesloten tusschen Frank- u rijk en de Belgisch-Luxemburgsche Eco- over 't algemeen zeer mooie princiepen, nomische Unie. uitgedrukt in rekbare formules, welke bij de toepassing of uitvoering tamelijk vrij spel laten. Zulks was het geval met het landbouwprogramma der socialisten dat over enkelen tijd werd gepubliceerd. Zulks is ook het geval met het land bouwprogramma der Katholieke Unie, waarvan het ontwerp onlangs in de pers verscheen. Ziéhier de tekst van dit ontwerp De katholieke partij wil den land bouw aanmoedigen en ondersteunen. Daarom wil zij 1) het evenwicht tusschen de inkom en verkoopprijzen der landbouwvoort- brengselen verzekeren, voor zooverre deze inkomprijzen niet hooger zijn dan die der vreemde landen. 2) den landbouw tegen eiken dumping verdedigen. 3) Het evenwicht der voortbrengst van landbouw en veeteelt herstellen en behouden en daarbij de noodzakelijke evolutie naar een vergrooting der op brengst bevorderen. 4) het vraagstuk van de verdeeling en van het verkeer der landbouwproduk- ten oplossen, met het doel de belangen der voortbrengers en der verbruikers te verzoenen. 5) de betrekkingen tusschen de land bouwers en de nijveraars, die hen van grondstoffen bevoorraden en hunne pro- dukten gebruiken normaliseeren. 6) de handelsonderhandelingen die den landbouw aanbelangen voortzetten, na de organismen die de belanghebben den vertegenwoordigen te hebben ge raadpleegd. 7) den uitvoer van landbouwproduk- ten evenals van de nijverheidsproduk- ten bevoordeeligen, ten aanzien van de kapitalen waarvan de uitvoer het ge bruik toelaat en het handwerk dat de uitgevoerde producten behelzen. 8) het landbouwonderwijs noodzake lijk voor eiken vooruitgang op dit do- Dit akkoord verbetert den toestand van verschillende Belgische nijverheden op de Fransche markt door het toeken nen van tamelijk hooge aanvullende contingenten. De overeenkomst her nieuwt het akkoord van 9 November 1934, waarbij de landbouwcontingen- ten der Belgisch-Luxemburgsche Unie in Frankrijk werden vastgesteld. De nieuwe bepalingen zullen even wel een vollediger benuttiging mogelijk maken der contingenten toegekend aan ons land en verleenen tevens aan de uitvoerders zekere waarborgen van sta biliteit. In ruil heeft de Economische Unie zich verbonden een zeker aantal bestel lingen in Frankrijk te doen. Een nieuwe handelsovereenkomst tusschen België en Duitschland. Naar de pers meedeelt zou tusschen de twee regeeringen een handelsover eenkomst ontstaan zijn betrekkelijk den invoer van meststoffen gedurende het tijdperk van 1 Januari 1936 tot 31 De cember 1940. Eveneens werd een aan vullend akkoord gesloten voor de rege ling der betalingen, die in Juli 1.1. tus schen Duitschland en de Belgisch- Luxemburgsche Economische Unie werd vastgesteld. Zooals de vorige overeen komst bepaalt dit akkoord dat niet alleen de Duitsche bankbiljetten, doch ook de Duitsche geldstukken niet in aanmerking komen voor de betalingen. ARGENTINIË De voortbrengst van wol. Tijdens het jaar 1935 bedroeg de wolvoortbrengst 142.000 ton. Officieele statistieken vermelden dat de schapen stapel thans 37.956.000 stuks bevat, ter wijl hij in 1930 nog 44.407.000 stuks behelste, hetzij eene vermindering All»» i r> j tt -F i 1 voor eixen vooruitgang op dit do- behelste, hetzij eene vermindering van r 9en n ^8ch LI Zeiven. mein, verbeteren en veralgemeenen. Het ^13,5 p.h. De wolproductie bedroeg in Ver. Staten van Amerika De uitslagen der Rooseveltpolitiek. 2 1/2 jaar zijn verloopen sedert Presi dent Roosevelt zijne politiek van econo misch herstel inzette. Alhoewel het nog niet mogelijk is de definitieve uitslagen vast te stellen, zijn er nochtans ernstige kenmerken van economische heropbeu ring. Zoo is het algemeen index van de economische bedrijvigheid van 62 p. h. in Maart 1933 gestegen tot 93 p. h. in November 1935. Sommige indexen der bedrijvigheid in bepaalde nijverheden wijzen insgelijks op merkelijke verbete ring. Zoo is het index der staalproductie dat gevallen was op 20 p. h. geklommen tot 55 p. h. Het index van voortbrengst in de automobielnijverheid is van 34,8 t.h. in November 1934 geklommen tot 114 t.h. in November 1935. De voortbrengst van electrische kracht overtreft thans deze van het jaar 1929. Wat den landbouw betreft, heeft de politiek van President Roosevelt onte gensprekelijk flinke uitslagen opgeleverd. Zijn doel was de erg gehavende koop kracht der landbouwersmassa, bijzon derste afneemster der nijverheidsartike len, te herstellen, door aan de landbouw- voortbrengselen een loonenden afzet te verzekeren. Hierin is de president ten volle geslaagd, Niet alleen zijn de land bouwproducten aanzienlijk in prijs ge stegen, doch de strekking tot prijsver- hooging blijft voortduren, zoodat de psycologische voorwaarden tot bedrij vigheid op de markten blijft voortduren. Wat de geldmarkt betreft is het be drag der gelddeposito's in de Banken der Federale Reserve dat in April 1933 Onze agronoom kan geraadpleegd worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. lederen Dinsdag te Ninove in het Café Van Laere rechtover 't stad huis van 10 1/2 tot 12 uur. Te Herzele op Woensdag 8 Jan., van 9 tot 11 uur, bij Mr D'Haese, "Hof van Weenen Markt. Te Eppegem op Maandag 13 Jan. te 4 uur namiddag, in het hoofdmagazijn. Voor dringende gevallen kan hij per brief worden geraadpleegd of gevraagd een of ander geval te onderzoeken. De agronoom zal zich op verzoek ter plaats begeven. Onze agronoom kan in alle gevallen de leden behulpzaam zijn en speciaal inzake Kieken-, zwijnen- en veekweek. Voeding, verzorging, ziektebestrij ding van alle huisdieren. Bemestingen, plant- en zaaiïngen, ziekten bij gewassen en ontsmettingen. Proefnemingen op alle gebied. Fruitteelt, groententeelt enz. enz. VOORWAARDEN Voor leden van Redt U Zeiven, die tezelvertijd hunne waren bij hunne vereeniging koopen, zal alles kos teloos geschieden. Voor buitenstaanders en leden ep pa pier volgens overeenkomst. met Purol 1 ''-UJHi-1* Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met t Beste voor de handen wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgique Naamlooze Vennootschap te Brussel. Warandeberg, 3. Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre). Provincie Ouderdom van de teelt Opbrengst 1912 1925 Doos 4 ta 7'/$ fr„In alle Apotheken.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3