Naar ruimer Melkverbruik Nieuwe Geest. De A.A.A. in strijd met de grondwet verklaard. Onze Landbouw kundige Diensten Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Landbouwers S". Bericht aan de Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 12 JANUARI 1936. Prfls 25 ec&ticm 18de JAARGANG Nt 889 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zqn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In ons nummer van 15 December 1935 gaven wij een beknopte samen vatting van de belangwekkende bijdrage gepubliceerd door den heer Senator Mullie in het tijdschrift "Le Sillon Bei ge,, over het angstwekkend vraagstuk "Staan wij voor overproductie van boter en vleesch Dit vraagstuk kan inderdaad angst wekkend genoemd worden omdat 't le vensbelang van onre landbouwers vooral in het Vlaamsche land er mede gemoeid is. Het hoeft immers geen be toog, overproductie beteekent een snelle inzinking der prijzen. Het komt er dus op aan deze over productie te voorkomen door doeltref fende middelen. Als een dezer middelen dient aange stipt de uitbreiding van het verbruik van melk in natura. Op dit gebied is er in België nog heel wat te bereiken. In Zwitserland, Groot-Brittanje .en Zwe den bereikt het verbruik van melk in natura per dag en per inwoner ongeveer één liter in Denemarken, Canada, de Vereenigde-Staten en Noorwegen on geveer 3/4 liter. Hieruit mag worden afgeleid dat het verbruik van melk in natura nog voor zeer groote uitbreiding vatbaar is, te meer dat de melk een versterkend voed sel is, licht verteerbaar, en verkocht wordt tegen zeer voordeelige prijzen zoodat het belang van den verbruiker hier overeenstemt met dit van den voort brenger. Een methodische en flinke werking dient dus gevoerd voor de uitbreiding van het verbruik der melk in natura. Deze werking moet zich richten tot de drie categoriën van personen die betrok ken zijn bij het vraagstuk a) den voortbrenger. Van hem dient bekomen dat hij de melk goed verzorge en ze in de meest hygiënische voorwaar den voortbrenge. Met deze kwestie houden innig verbandde gezondheids toestand van het melkvet en de behoor lijke inrichting en onderhoud van de stallen voor het melkvee. Het komt er hier op aan den melk- voortbrenger voor te lichten, hem in den geest te prenten dat hij zelf belang heeft bij een behoorlijke melkverzorging, hem door practische demonstraties en proeven uit te leggen hoe de melk dient bewaard en verzorgd. Het Ministerie van Landbouw heeft deze laatste maanden flink werk gele verd op gebied van propaganda en voorlichting. Zoo werden aan de land bouwers door tusschenkomst der mel- kerijen en der vereenigingen van melk- voortbrengers 100.000 brochuren ter hand gesteld over de melkverzorging op de hoeve. Verder werden aan de be roeps-en huishoudscholen 10.000 bro churen verstrekt over de hygiënische veortbrengst van melk en werden prac tische demonstraties gegeven over het melken en de melkbehandeling. Tijdens de laatste drie maanden heb ben de agenten van het Departement vaa Landbouw opdracht gekregen op al de vergaderingen der landbouwers voor drachten en inlichtingen te geven over hygiënische melkproductie en -bewaring. Wat de tusschenpersonen en melk handelaars betreft, deze moeten op de hoogte gesteld worden van de meest doeltreffende maatregelen om de melk gezond te bewaren en in hygiënische voorwaarden aan den man te brengen. De verkoop in flesschen verdient in dit laatste opzicht vooral aanbeveling. Het is immers een feit dat van dege lijke voorwaarden van verkoop zeer veel afhangt eeaerzijds voor de volks gezondheid en anderzijds om een ruimer verbruik der melk bij de bevolking in gang te doen vinden. In dit opzicht is het ook volstrekt vereischt dat het bedrog in den melk handel op de meest strenge wijze beteu geld worde. Eerlijke melkhandelaars kunnen hier- tegen geen bezwaar hebben, daar zij alle belang hebben bij het bewaren van het vertrouwen der verbruikers om hunnen afzet uit te breiden. Dezen laatsten tijd is het Ministerie van Landbouw op gebied der voorlich ting van de melkhandelaars of tusschen- personen niet werkloos gebleven. Het heeft namelijk in verschillende vereeni gingen van melkhandelaars voordrach ten doen geven teneinde hen de oorza ken van melkbederving kenbaar te ma ken, alsmede de middelen om ze te bestrijden. Blijft ten slotte de bijzonderste be langhebbende de verbruiker. Deze dient overtuigd van de voedingskracht van de melk, van hare lichte verteer baarheid, van hare bijzondere hoeda nigheden voor het bereiden van talrijke spijzen en ten slotte van haar zeer voor- deeligen verkoopprijs als een der bijzon derste levensmiddelen. Om dit resultaat te bereiken dient een grootsche en aanhoudende propaganda gevoerd met al de middelen welke de huidige moderne tijden te onzer be schikking stellen, zooals de pers, bro churen, dagbladen, film en radio. Verder dienen op regelmatige tijd stippen in de bijzonderste centra van het land melkweken belegd, verbruiksstands opgericht tot aanduiding der benutti ging van de melk in de voeding, propa- gandastoeten gehouden tot verbreiding van het melkverbruik. Al deze propa- gandaverrichtingen dienen natuurlijk ge paard te gaan en toegelicht te worden door voordrachten gehouden door bevoegde specialisten en voorbereid te worden door een treffende publiciteit onder al haar vormen. Wij stellen met genoegen vast dat de openbare besturen tijdens den verloopen zomer actief zijn opgetreden Zoo werden door het Nationaal Ra dio-instituut acht voordrachten en ge sprekken uitgezonden betreffende de voedingswaarde der melk 15.000 bro churen behelzende een modelies over de melk werden gezonden aan al de ge meentescholen zoowel offlcieele als vrije 25.000 brochuren bevattende keukenrecepten met melk als basis wer den uitgedeeld aan het publiek geduren de melkweek 11.000 plakbrieven van groot model en 10.000 van klein model werden geplaatst in de tramrijtuigen als propaganda voor ruimer melkverbruik. Een stand der melk werd geopend van 15 September tot 11 October 1.1. op de internationale tentoonstelling van Brussel, waar gediplomeerde regentes sen der huishoudscholen fijne spijzen be reidden met melk en deze ter beschik king stelden van het publiek. Deze stand kende een flink succes vermits met ge ringe verkoopprijzen sommige dagen een ontvangst werd geboekt van 1400 fr. Verder werd ook een film van 50 me ters over de voortbrengst en het ver bruik der melk afgedraaid in 70 der Belgische cinemas tijdens de melkweek. Deze propaganda was goed, doch om blijvende uitslagen te bereiken dient zij te worden voortgezet, daar men de ge bruiken en gewoonlen der menschen niet op korten tijd verandert. Er is ten slotte nog een maatregel die niet mag verwaarloosd worden name lijk de verbruikers beschermen tegen alle bedriegelijke praktijken in den melk handel. In verband hiermede valt het ten zeerste te betreuren dat het verbod van kunstroom nog steeds niet wettelijk is vastgelegd. Wij weten dat na lang dralen een wetsontwerp door den Minister van Landbouw bij het parlement is inge diend, om bedoeld verbod te doen af kondigen. Onze landbouwers hebben echter in menig andere aangelegenheid de treu rige ondervinding opgedaan dat voor landbouwzaken onze Wetgevende Ka mers normaal in uiterst vertraagd tempo werken. Zij verwachten dat er ditmaal een uitzondering zal kunnen genoteerd worden aan deze parlementaire traditie. Immers, eene uitbreiding van het melkverbruik tot ongeveer het peil dat in hooger voornoemde landen werd be reikt, zou een heilzaam middel zijn tot voorkoming der dreigende overproduc tie van melk, welke een zware slag zou zijn voor de overgroote massa onzer Vlaamsche landbouwers. Hier en daar komt nog wel een late nieuwsjaarswenschmaar nieuw is het niet meer. Wij allen hebben zoo vreemd opge keken bij de uitvindingen van tekniek en het toepassen van vijf en meerdere-jaren plannen en hebben er redding van ver wacht. De redding is uitgebleven. De grooten van dezen tijd en van dezen we reld, hoe knap ze ook waren, hoe door drijvend ze ook hebben gehandeld en zijn opgetreden ze zijn er niet in ge lukt de menschen in hun diepste verlan gens te bevredigen. De hoofdredacteur van "De Tijd,, te Amsterdam, A. Laudy schreef eens"Wat is het toch, dat Mac Donald, Mussolini, Hitler en Barthou niet eens Europa bij elkaar kunnen hou den en Roosevelt niet de fabrieken en vakvereenigingen van Amerika? Dat ieder staatsman vredesprojecties uit den jaszak van Geneve haalt, maar zijn buurmanwolf in bedwang houdt door hem te omcirkelen met gewapende be dreigingen En de schrijver geeft er ook een antwoord op: "Het hart van den mensch wil iets wat zijn hoofd niet kan.„ Och ja, als we thuis komen van een meeting, van eene vergadering, van een studiekring, van het bureel, van de fa briek, en we hebben den kost verdiend voor ons en voor het huisgezin, en we hebben vernomen hoe sommige moei lijkheden zouden kunnen opgelost, dan is daar binnen in ons nog iets dat on voldaan schijnt en dat we meedragen in de nachtelijke rust voor het lichaam. Of we voelen dat niet en zijn totaal vervlakt en leven we mee den sleur van alle dagen? dan zijn we oud voor onze jaren. We zullen niet vragen wat er nog overbleef van de kerststemming, van de schoonheidsvisioenen van de nachtmis, de kribbe, het licht van drie koningendag. Het stalleken en de kerst boom zijn afgebroken en weggeborgen. De herders zijn reeds lang teruggekeerd naar hun kudde en ze hebben thuis ver teld aan de familie wat ze zagen en ver namen. De wijzen moeten ook ongeveer hun vaderland hebben bereikt. Maar de herders en de koningen hebben iets schoons bewaard, een reserve van blijd schap en levensmoed. Hun hart was voldaan en daarom waren ze tevreden. Zij hadden geen revolutie noodig om geluk in hun leven binnen te halen ten andere de uiterlijke veranderingen zullen den vrede en het geluk niet vestigen. Wat deze bedenkingen te beteekenen hebben Ik haal nogmaals een tekst aan van A. Laudy "Aan het geloof is veel goed volk vervreemd. Willen we het terugwerven dan moeten we zonder camouflage de ziel van de kristelijkheid laten zien. Godsdienst bezit alleen vor mende kracht voor zoover hij wordt be leefd.,, Wij zijn het moegehoord 1 We willen meer de actie I We springen op bij het woord van het offensief 1 Maar het eer ste offensief is de ontdekking en de verovering van ons zelf. Al onze orga nisaties en onze acties zullen weinig ba ten als er geen ruggegraat aan gegeven wordt. Toen wij op een offensief-verga dering de noodzakelijkheid van den diepgang van het geloofsleven als eerste voorwaarde en eerste actie van het offensief bespraken, keek men tamelijk vreemd op. Had men de waarheid niet graag ge zegd Was het misschien een zacht maar streng verwijt ■HM •bonnenten aan voor Uw blad Ministerie van Landbouw, le Algemeen Bestuur. De landbouwers die op hun hoeve schikken nieuwe gebouwen op te trek ken, silo's te bouwen, stallen te verbe teren, het bedrijf mekanisch of electrisch in te richten kunnen zich wenden tot het Ministerie van Landbouw (Dienst van de Landelijke Genie) dat hen, zonder kosten, alle nuttige inlichtingen zal ver strekken. Vereenigde-Staten De landbouwordening ontwricht. Verleden week onderhielden we u op deze plaats over de A.A.A. (Agricultu ral Adjustment Act) waarmede Roose velt terug eenigen welstand in de Ame- rikaansche landbouwmiddens had ge bracht en over de vele gevaren waaraan ze blootstond vanwege instellingen die deze wetgeving in strijd dachten met de grondwet. Vroeger dan we hadden voorzien is de slag gevallen. Maandag middag velde het Hoogste Gerechtshof zijn vonnis inzake de zaak Hoosac en werd niet de oorspronkelijke, maar de geamendeerde A.A.A. in strijd met de grondwet verklaard. Deze uitspraak ontwricht de geheele landbouworde ning waaraanRoosevelt zijn beste krach ten had gewijd en de gevolgen, vooral voor de landbouwers, laten zich nog niet beoordeelen. Van economisch standpunt bezien is men in financieele kringenvan oordeel dat de uitspraak een einde maakt aan de ge leide volkshuishouding. Men mag niet vergeten dat de koopkracht der boeren in de laatste jaren door de A.A.A. mer kelijk was toegenomen. Het opgeven van de A.A.A. werpt in de eerste plaats de vraag op of de koopkracht der boe ren thans nog op het bestaande hooge peil zal kunnen gehandhaafd blijven. Een afnemen dezer koopkracht zou zon der twijfel de huidige prijsstructuur ont wrichten, niet enkel van de landbouw producten, doch ook van de nijverheids artikelen, zoodat gansch de Amerikaan- sche heropleving thans bedreigd is. Enkele dagen voor de beslissing zou vallen was de handel in de Vereenigde Staten zoo goed als verlamd. De katoen- fabrieken hadden hun prijslijsten vernie tigd en de suikerprijzen liepen sterk ach teruit. Maandag, nadat de beslissing ge vallen was, scheen Wall-Street tevreden en gingen vele koersen omhoog. Ook de prijs van de katoen steeg, om den dag daarna zijn winst in te boeten en thans merkelijk lager te staan dan de vorige week. Hoever deze tendenz zich zal door zetten is moeilijk te voorspellen. Wall- Street, de vijand van Roosevelt, wijst er op dat de uitspraak van het Hoogste Gerechtshof in Mei van verleden jaar betreffende de N. I. R. A. geen versto ring in de prijsstruktuur heeft verwekt. Men mag echter niet vergeten dat de N.I.R.A. in tegenstelling met de A.A.A. geen regeeringslichaam was dat subsi dies verstrekte. Het is wellicht interes sant hier aan te stippen dat de Regee- ing in de afgeloopen 2 1/2 jaar uit de "processing taxes,, 1.066 millioen dollar heeft ontvangen, die aan de landbouwers werden uitgedeeld in ruil van een be perkte opbrengst. Wat de A.A.A. heeft beteekend voor de koopkracht van de landbouwdistricten is verder geblekan uit de gepubliceerde cijfers van Sears Roebuck, volgens welke de omzetten in 1935 23,7 °/o hooger zijn geweest dan in 1934, terwijl aan den anderen kant de omzetten van Wool worth, die grooten- deels de industrieele centra bedient, ver geleken bij het voorgaande jaar niets zijn toegenomen. Mag men nu aannemen dat de heele landbouwsteun in de Vereenigde-Staten zal vzrvallen Zoon vaart zal het zeker niet loopen. Bladen die Roosevelt niet goed gezind zijn schrijven dat dit ook niet gewenscht zou zijn, aangezien er dan een ontwrichting zou volgen, niet alleen in den landbouw, maar in de heele economische structuur. De Amerikaansche Regeering zal dus moeten trachten om zich de omvangrijke middelen, welke totnogtoe door de "processing-taxes,, werden opgebracht, op andere wijze te verschaffen, hetgeen uiteraard altijd mogelijk is, aangezien de federale Regeering in monetair opzicht volkomen onafhankelijk is. We meenen niet dat Roosevelt in financieel opzicht al te groote moeilijkheden zal hebben te overwinnen om den toestand, zooals die nu door het vonnis van het Hoogste gerechtshof geschapen is, meester te worden. Men bedenke trouwens dat de sub- sidieering van den landbouw haar grondslag vindt in de bescherming van de nijverheid waardoor de landbouw bevolking in een zeer ongunstigen toe stand was geraakt. De Amerikaansche Minister van Landbouw, Wallace, heeft dan ook steeds krachtig gepleit voor op heffing, althans verlichting van de nij verheidsbescherming, opdat de boeren bevolking een ruimer afzetgebied voor haar producten zou verkrijgen. Daarvan is niets in huis gekomen, zoodat het vanzelf spreekt dat de land bouw ook verder zal beschermd wor den. Trouwens, Roosevelt is te zeer be kommerd om het welzijn der landbouw bevolking om haar thans in den steek te laten. Men gelooft dat h(j op dit oogen- blik drie plannen van beteekenis ter vervanging van de A.A.A. bestudeert. Ten eerste, een programma waardoor aan de boeren prijzen worden gewaar borgd in verhouding met de opbrengst van hun oogst. Ten tweede, de instelling van 48 kleine A.A.A.'s die dan ieder door de bondskredieten zullen gefinan- ceerd worden. Ten derde, betalingen door de Bondsregeering aan de boeren voor een passend gebruik van hun gronden. Er is nog een vierde mogelijkheid het bij het Congres aanhangige land bouwbudget dermate te verhoogen, dat er voldoende fondsen aanwezig zijn om te voldoen aan de verplichtingen tegen over de boeren aangegaan. Men raamt dat hiervoor circa 600 millioen dollar vereischt zullen zijn. Het zal voor Roo sevelt niet lastig zijn deze te vinden. Welke weg zal gevolgd worden, zal grootendeels afhangen van de prijsda ling van de komende dagen. Breidt de ingetreden daling in den katoenprijs zich uit tot het graan, maïs en varkens- vleesch, dan zullen niet alleen de boeren van bet Midden-Westen, doch al de deelen der bevolking zich achter Roose velt scharen, onverschillig welk middel hij zal kiezen om uit de huidige moeilijk heden te geraken. Uit dezen slag kan de redding komen. De verkiezingsstrijd voor het president schap, die thans juist geopend is, zal een van de scherpste en verwoedste zijn van de geheele geschiedenis van het land. Gelijk over drie jaar staan de aanhan gers "New Deal,, wederom tegenover de aanhangers van "Old Deal,,. En thans kan de strijd geen zweem onzekerheid overlaten. In de afgeloopen jaren heeft "New Deal,, bewezen waartoe het in staat is en de economische heropleving inde Vereenigde Staten op haar actief schrijven. Indien het Hoogste Gerechts hof telkens weer deze sesultaten komt te vernietigen omdat de wetgeving zooge zegd in strijd is met de grondwet, dan dan zal Roosevelt voorzeker in zijn kies- programma als eerste punt hebben staan: de hervorming van de grondwet. Een beroep tegen het vonnis van het Hoogste Gerechtshof kan bij geen enke le rechtbank aangeteekend wordenbij de naaste verkiezingen zullen de boeren dit doen door de stembus. Onze agronoom kan geraadpleegd worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. lederen Dinsdag te Ninove in het Café Van Laere rechtover 't stad huis van 10 1/2 tot 12 uur. I Te Eppegem op Maandag 13 Jan. te 4 uur namiddag, in het hoofdmagazijn v'v /SM .v Xv/MMvM Xv.vMvS

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1