Kolen en Landbouwprodukten AMMONIAKSUIFAAT AMMONIAKSULFAAT of het stelsel der twee maten en twee gewichten* Bestrijding vanZiekten en Insekten in de Fruitteelt t GOEDKOOPE STIKSTOF. Een Kijk op den Economischen Toestand van onzen Tuinbouw ZITDAG GELDLEENINGEN AAN LANDBOUWERS LANDBOUWKANTOOR VAN GENT V oor al uwe bankbewer- kingen gel dp laats ingen Eond»o 12 Jan. 1936. M KQQRN BLOM In zijne redevoering van 10 Decem ber 1.1. heeft de heer Van Zeeland, Eer ste Minister, de gedragslijn van de Re geering tegenover den landbouw verde digd als volgt De landbouwers hebben er geen belang bij dat hunne producten plots op sommige tijden scherp omhoog gaan. om daarna even plots en even diep in te zinken. Wij zijn tusschen beide geko men om de punten te knotten, om over dreven stijgingen te beletten bij den aanvang hadden wij beloofd zoo te zul len handelen, maar tezelvertijd hadden wij verklaard en ik verklaar het thans nogmaals dat wij evenzoo zouden ingrijpen om overdreven dalingen te voorkomen En verder nog In zake prijzen der landbouwpro ducten evenals op het gebied van de nijverheidsprijzen wenschen wij en zoe ken een doel te bereiken, namelijk een genoegzame stabiliteit van practischen aard met andere woorden, wij wen schen ds prijzen te behouden op een betrekkelijk vast en voor den producent winstgevend peil Een Vlaamsch spreekwoord zegt te recht Woorden zijn geen oorden Wij voegen erbij zelfs wanneer zij door een ministermond worden uitgesproken. Werpen wij slechts een blik op de gebeurtenissen dezer laatste tijden om ons hiervan te overtuigen. Het is een feit dat de gemiddelde prijzen van verschillende belangrijke landbouwproducten zooals runderen, boter, eieren en aardappelen in 1935 na de waardevermindering onzer munt lager stonden dan in 1934 toen de prijzen der zelfde producten verre van loonend waren. In aanmerking nemende dat de frank van 1935 tegenover deze van 1934 28 zijner waarde heeft ingeboet, zou de Regeering volgens den Eersten Mi nister moeten ingrijpen hebben om een redelijke prijsverhooging van hooger genoemde producten te bevorderen. Wij dagen den Eersten Minister uit ons de Regeeringsactie aan te wijzen dia met dit doel werd ingezet of gevoerd. Dat de Regeering tegenover de nijver heid is opgetreden evenals tegenover den landbouw om overdreven stijging der prijzen te verhinderen, wordt ook door de feiten tegengesproken. De Regeering noem? ons de nijves- heidsproducten waarop de vergunnings taksen noemenswaardig werden ver minderd, waar de contingenteeringen evenzeer werden verruimd en de invoer rechten werden geschorst zooals voor den landbouw. Een vergelijking tusschen de behan deling door de regeering van de mijnnij- verheid en van den landbouw is in dit opzicht zeer stichtend. Mijnindustrie en landbouw bekleeden toch in de economie van ons Land een even belangrijke sleutelpositie 1 Want levert den landbouw het brood der be volking dan levert het kolenmijnbedrijf het brood der nijverheid 1 Om de opheffing der beschermings- of beter gezegd verdedigingsmaatrege len ten bate van den landbouw te recht vaardigen komt de Regeering gaarne met het argument voor dea dag dat in gevolge de waardevermindering onzer munt de landbouw reeds een sterke be scherming geniet tegen buitenlandsche mededinging. Is dit argument soms ook niet geldend voor de nijverheid en voor onze kool mijnen Hier dient echter nog bijgevoegd dat vóór de devaluatie de meeste mijnen daak zij het monopolium waarover het Kolenambt beschikt tot regeling der markt, dank zij de exclusiviteit welke hun werd toegekend tot bevoorrading der openbare besturen er nog toe kwa men een zekere bedrijfswinst te verwe zenlijken. De landbouw werkte echter sedert langen tijd met zwaar verlies, zoodat de Eerste Minister zelf moest bekennen dat in Maart 1935 de toestand tragisch ge worden was. Welnu, na de muntdevaluatie hebben wij de Regeering duchtig zien remmen om de aanpassing der prijzen van de landbouwproducten aan de wereldmarkt en aan de verminderde waarde onzer munt te verhinderen. De prijzen der verschillende soorten van kolen werden echter met goedkeuring der Regeering merkelijk verhoogd. De gemiddelde prijsverhooging der kolen bedraagt 35 tot 40 °/o. Voor sommige nijverheids kolen werden reeds verhoogingen toe gepast in Februari en Maart 1.1., dus juist vóór de devaluatie, niettemin wer den na de devaluatie nieuwe prijsstijgin gen toegelaten, zoodat tegenover 1934 de totale prijsstijging voor sommige soorten meer dan 70 °/o bedraagt. De Regeering wijze niet op het ge wichtig economisch en sociaal belang der mijnnijverheid voor ons land. Wij ontkennen dit belang niet, doch men zal niet betwisten dat de landbouw op dit gebied voor de mijnnijverheid volstrekt niet moet onderdoen. Er is echter meerNiet alleen wordt de mijnnijverheid afdoende beschermd tegen buitenlandsche concurrentie, doch zij geniet bovendien onder vorm van exportpremiën ten laste der gemeen schap belangrijken steun bij den uitvoer naar het buitenland. Onze landbouw heeft nooit dergelijk gunstregiem genoten 1 De Regeering heeft hem steeds met tegengoesting ea dan nog onvoldoende verdedigd tegen vreemden dumping. Het huidig regiem waarvan de kool mijnen geaieten is volgens bevoegde specialisten niet vrij te pleitea van zware gebreken omdat het sommige bijna uit geputte Waalsche koolmijnen in leven houdt met zeer zware opofferingen en de ontwikkeling hindert van de onlangs in uitbating gestelde mijnen der kempen. Wanneer onze landbouwers bescher ming vragen ten voordeele van een of ander product tegen vreemden dumping moeten zij dikwerf het verwijt hooren indien gij zonder bescherming niet kunt weerstaan aan vreemde mededinging is zulks te wijten aan het feit dat u niet bedreven zijt in uw vak of dat de vreemde zich in gunstiger natuurlijke voorwaarden bevindt om dezelfde pro ducten voort te brengen. In deze om standigheden is bescherming anti-eco nomisch. Moesten onze landbouwers zelfde houding aannemen tegenover de Belgi sche koolmijnen, dan zouden de meesten kunnen sluiten. Wat voorgaat toont aan dat niet het algemeen belang als leiddraad dient der economische politiek van onze Regee ring tegenover de mijnnijverheid en de landbouw. Wat de balans doet overhellen in voordeel der mijnnijverheid is dat de groot-financie, welke onze koolmijnen beheerscht, haar gewicht in de schaal werpt 1 In de liberale economie welke hier hoogtij viert wordt het belang der groot- S financie helaas steeds vereenzelvigd met het algemeen belang 1 Werkzaamheden uit te voeren in de maand Januari tot In de eerste helft der maand gaat men over tot besproeiing van perzik en drui velaars tot bestrijding der perzikluis 1 (Aphis persicae) perzikdopluis, de wijn- 5 stokdopluis (fecanim persicae) met eene oplossing van 7,5 carbolineum, de wijnstokdopluis (pulvinaris vitis), Thrips (Heliotrips hoemorhoidalis) en de roode spin (Tetranychus telarius) bestrijding met 7,5 °/o carbolineum na eerst de oude schors te hebben afgerukt en deze ver- brand. Doode deelen die zich op den perzikboom bevinden wegnemen en verbranden, tot bestrijding der krulziek- te (Exoascus deformans). In de druif- serren de boomen ontdoen van hunne oude schors en solfer branden. 1/2 kg. solfer per serre van 20 m. op 8 m., en de boomen instrijken met een pap ge vormd met solfer en kalk tot bestrijding der witziekte of echte meeldauw (Unicu- la necator). In de aal- en stekelbesaanplanten zal men de verdroogde twijgen en bladeren verzamelen en verbranden tot bestrij ding der bessenspanrups (Abraxus gros- sulariata) en de boorvlieg of glasvlinder (Sisia tupiliformis), de uiteinden der twij gen aangetast door de Myzus rihis (groen-gele luis) afsnijden en verbran den. Tot bestrijding van den Ameri- kaanschen bessenmeeldauw (Spoerothe- ca mors-Uvae) 's winters de bosjes streng verdunnen, uiteinden der takken die op den grond hangen weg nemen, insgelijks tot bestrijding der roestziekte (Ruccinia Pringshelmiana). In de appelaanplantingen de oude schors afkrabben, verzamelen en ver branden, tot vernietiging van mossen en korstmossen en tal van eieren van in sekten als de plakker (Lymantria dispar) en de eieren der schildluizen, lijmbanden nazien en desnoods de lijm vernieuwen tot bestrijding van den kleinen (Cheimo- tobia brumata) en den grooten winter- vlinder (Fidonia defoliaria) en het skele- teermotje (Simaethis pariana). Kanker- wonden worden uitgesneden en te zeer aangetaste twijgen weggenomen, de ontstane wonden worden ingestreken met kopersulfaat oplossing 10 °/0 of ijzer sulfaat 15°/o, daarna met entwas toe- gestreken, goede uitslagen werden be komen met kankerdood. Aangetaste deelen door wit of appalmeeldauw (Podoshpora leuxotricha) wegnemen en j verbranden, insgelijks deze die aange tast zijn door monillia. Boompaddestoe len (Polyporus) uitsnijden en de wonden met kootteer toestrijken, na ze eerst met eene oplossing van zwavelzuurijzer uit- gewasschen te hebben. Mossen en korstmossen zal men volledig bestrijden door besproeiingen met carbolineum in de volgende maand. In de pereboomaanplantingen zal men de eierringjes afsnijden van de ringrups (Malacosoma neustria). De nesten ver nietigen van den bastaardsatijnvlinder (Euproctis chrysorrhaea). De boomen zullen ontdaan worden van hunne oude schors en deze verbranden tot verdelging van de eieren van den zwamspinner of plakker (Lymantria dispar) en de schild luizen. Lijmbanden worden nagezien en zoo noodig de lijm vernieuwd tot bestrij ding van den kleinen en den grooten wintervlinder. De wilgenhoutboorder (Cossus ligni- perda) zal men uithalen met een ge kromde ijzerdraad, en in de wonden zal men een prop watte gedrenkt in ben zine insteken, en deze dan met kleem of entwas toestrijken. Verders zal men de boomen voort sleunen om licht en lucht tot alle deelen van den boom te laten doordringen, hetgeen een bijzondere factor is tot voorkoming van ziekte en allerlei andere ongemakken. Noodzakelijkheden in Fruitteelt. Nu zijn we in een tijdstip dat we volop werk vinden in de fruitaanplan- tingen, werken die allernoodzakelijkst zijn om gezonde en krachtige boomen te vormen en gaaf, gezond en schoon fruit te telen. Velen onzer fruittelers onderschatten te zeer het belang verbonden aan het sleunen der fruitboomen, nochtans leidt ons dit onvermijdelijk tot het voort brengen van minderwaardig fruit, omdat het geschonden wordt door het opeen slaan der takken waardoor de vruchten gekwetst of afgesmeten worden, de tak ken kwetsen en kanker ontstaat, door het dichte houtgewas, schuilplaatsen ge boden worden aan insekten en gunstige middens gevormd worden voor het woe keren van sporadische ziekten, daar lucht en licht, natuurlijk vijanden der ziekten en insecten, in onvoldoende mate kun nen indringen, de insecten- en ziekten- bestrijding fel bemoeilijkt en bijna on mogelijk wordt. Daarom, laat ons nu gebruik maken van de lange winter maanden om onze fruitboomen te sleu nen en te verzorgen, onze jonge aange plante boomen te vormen, dit best door bekwame vakmannen. Laat ons tevens denken aan de bemesting die dient vol ledig te wezen, vooral traagwerkende fosfoorhoudende mesten zullen toege diend worden als ijzerslakken, de pot- aschbemesting waarvoor mag aange prezen worden de zwavelzure potasch onrechtstreeksche bestrijder der wollige bloedluis, en het toedienen van kort ge teerd stalmest. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 2 Februari van 10 tot 3 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat- schappijJRedtU Zeiven is regelmatig Bij 't begin van 't jaar, als de weder- zijdsche wenschen van geluk en vrede gewisseld zijn. past het een klaren kijk te hebben op den economischen toe stand van zijn eigen zaken en ook van den algemeenen toestand van het bedrijf dat men uitoefent. Vermits ik me in"De Koornbloem het meest richt tot onze tuinbouwers, wil ik, samen met hen het tuinbouwbedrijf eens in al zijn naaktheid ten toon stellen. Om te beginnen moet ik nochtans eenig voorbehoud maken enkel groen teteelt wordt onder handen genomen later komt de fruitteelt ook wel eens aan de beurt. Men schat dat er in België zoo'n 100,000 Ha benuttigd worden voor het kweeken van allerlei groenten. Deze kweek breidt zich uit over gansch het land, alhoewel er verscheidene centrums zijn die zeer befaamd zijn door hunne specialiteiten. Zoo hebben we Mechelen en Leu ven vermaard om hun bloemkoolen, to maten en het meerendeel van de overige gekweekte groenten Aarschot bekend om de teelt van aspergesDuffel, Schep- daal, Hoei en Leuven om de teelt der aardbeziën Brussel, Leuven, Mechelen, Aarschot, Aalst, om den kweek van Witloof enz. De verkoop van al deze verschillende groenten geschiedt op de plaatselijke markten, in de roephallen en veilingen, door samenverkoop op de inlandsche of uitheemsche markten door bemidde ling der corporatie's van tuinbouwers. Om het even hoe men ze aan ze aan den man tracht te krijgen, een feit staat vast en dat is dat het van langs om moeilijker gaat en de tuinbouw een cri sis doorworstelt die het bedrijf wel eens kortstondig gekend heeft, maar nog nooit voor een zoo langen duur. We voeren dus groenten uit en ook andere in. Het gebeurt dikwijls dat we op zekere tijdstippen van het jaar groen ten uitvoeren die wij op andere terug moeten invoeren om aan de behoeften van de inlandsche verbruikers te vol doen. Om U de schommelingen van in- en uitvoer gedurende een zeker aantal jaren aandachtig te laten beschouwen, volgt hier een tabellarisch overzicht UITVOER /aren Kgr. Waarde in geld 1925 25.504.823 38.289.900 1930 60.032.000 95.559.000 1932 56.244.000 84.650.000 INVOER Jaren Kgr. Waarde in geld 1925 36.254.000 25.647.000 - 1930 55.182.000 47.259.000 +52 1932 59.687.000 64,888.000 6 Volgens deze tabellen zien we dus een klare, welafgeteekende daling van onzen uitvoer en een even merkbare stijging van onzen invoer. De ongeloo- vige Thomassen die nu nog zouden dur ven beweren dat onze tuinbouwers geen bescherming noodig hebben, staan nu voor een onloochenbaar feit in cijfers uitgedrukt. Waaraan is dit alles nu toe te schrij ven? We vinden oorzaken eerst en vooral bij onze tuinbouwers zelf, dan in •/o schom meling 135 5.3 schom meling scnappij Keat u z.elven is regelmatig vooral bij onze tuinbouwers zelt, dan in ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, de maatregelen getroffen door vreemde Groote Markt. landen om hun tuinbouw te beschermen gesticht in het jaar 1 905 door de ALGEMEENE SPAAR- EN LIJFRENTKAS Gent, 3, Korte Meire, Gent. Intrest4,25 °/0 tot 20.000 Ir.j 4,50 °/0 boven de 20.000 fr. Voor alle inlichtingen zich te begeven op het kantoor en bij de plaatselijke Notarissen. en eindelijk in de verweermiddelen in ons land in werking gesteld. Jammeren en klagen brengt weinig modder aan den dijk en dat kunnen on ze tuinbouwers. Zich vereenigen, elkan der onderrichten, de beste manieren van kweeken, verpakken en verzenden aan- leeren hun eischen stellen aan de par tijen, aan de regeering niet zoo goed zakkig en lamlendig aan den leiband van de politiekers loopen, dat moeten ze nog leeren. De maatregelen getroffen door vreem de landen om hun eigen produkten te beschermen, hebben er voorzeker ook niet weinig toe bijgedragen om de crisis in land- en tuinbouw nog te verscher pen. De meeste invoerende landen zetten zulkdanige hooge invoerrechten dat ze niet meer in overeenstemming te bren gen zijn met de waarde van de groenten. Hieruit volgt dat de uitvoerende landen geen afzetgebied meer vinden voor hun producten, terwijl onze inlandsche markten met vreemde groenten over stroomd worden omdat we geen af doende tegenmaatregelen hebben ge troffen. De hieronderstaande tabel spreekt duidelijker taal Uitvoer in Percentsgewijs staat Frankrijk dus aan 't hoofd, bericht aan onze Franskiljons. Holland in 't bijzonder ondervindt groote moeilijkheden om zijn producten af te zetten waarmede het dan onze markten oppropt. Laat ons nu eens nagaan welke maat regelen ieder van die landen treft om zijn eigen voortbrengselen te bescher men. Engeland stelt zeer hooge invoer rechten. Frankrijk neemt zijn toevlucht tot contingenteeringen, soms zoodanig scherp dat ze gelijk staan met een in voerverbod. Duitschland stelt hooge invoerrechten en treft andere maatregelen die den in voer langs om lastiger maken. Holland stichtte in 1932 een steunfonds van 5.000.000 florijnen of 73.000.000 Bel gische franken voor zijn tuinbouw; de ze steun wordt jaarlijks vernieuwd. Door deze tegemoetkoming worden de douanerechten betaald en komen de Hollandsche groenten onbelast binnen. Als we bedenken dat het budget van land- en tuinbouw hier in België slechts in de veertig millioen bedraagt en de Hollanders 73 millioen uitgeven om de tuinbouwers te beschermen, dan moet U zelf maar het besluit trekken. Onze markten staan voor den invoer van ge wone groenten open. Om ons tegen het massaal groentevervoer te beschermen heeft België contingenteermaatregelen getroffen tegen den invoer van wortels in bussels, komkommers, aardbeziën en tomaten. We willen nog aannemen dat ons gouvernement hier een stichtend voorbeeld wil geven aan de omringende landen, maar als men dan toch gewaar wordt dat deze laatste hieraan totaal on verschillig zijn, dan moet men de waar heid durven zeggen en deze beschermen die er zoo gevoelig door getroffen wor den. Tuinbouwers de tijd der verkiezingen gaat naderende politiekers loopen met de poppersze hebben geen enkele be lofte gehoudenze hebben U enkel als citroenen uitgeknepen door allerlei tak sen en belastingen; ze gaan U nu onder den perser leggen om te zien of er uit U nog wat te krijgen is want ze kunnen hun budget niet in evenwicht houden. Ze vergeten dat gij tegenwoordig van de hand in den tand leven moet, maar medelijden kennen ze niet daarvoor zijn ze te ikzuchtig en te gevoelloos voor de miserie van een ander. Doch ze ken nen ook goed hun volgelingen ze we ten dat een kinderhand gauw gevuld is wat vage beloften bij de eenen, een lichte bedreiging bij de anderen wat geld bij de overigen en de massa is weer voor vier jaar bedot. Vraagt hen om voor de kiezingen voor een termijn van 5 jaar 30.000.000 frank ter beschikking van den tuinbouw te stellen om dezen te beschermen en ge zult ze hooren schreeuwen van geen zaad in 't baks- ken. Vraagt hen dan eens om ze af te pitsen van 't budget van Landsverdedi ging en U krijgt de buitenwacht zoowel van aristo- als van democraten. Droeve tijden. LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgique Naamlooze Vennootschap te Brussel, Warandeberg, 3. Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre) te bekomen In het 1929 1932 vermLnd. Frankrijk 143.398 000 75.255.000 48 Duitschland 23.757.000 13.747.000 44 Engeland 30.513.000 20.133.000 34 Holland 30.013.000 21.985.000 27

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3