BERICHTEN Gemengde Berichten THOMAS M0RUS Gebruikt Potasch LANDBOUW- Duivenkroniek ONZE KALVERMELEN Noi van hier cn elders* Uit TjelgÏÏT 4 BELGIÈ. 23c Tentoongtelling van Landbouw- machienen. Bezoekt allen de 23e Tentoonstelling van Landbouwmachienen van 16 tot 25 Februari in het Halfeeuwfeestpaleis te Brussel. Maïsteelt hier te lande. Door kruising en veredeling van Ameriksansche en Europeesche maïs- soorten is men er in geslaagd een nieuwe soort maïs te telen die in ons land rijp wordt. Deze maïs is doorgekweekt te Oude- Tonge in Nederland en wordt in den handel gebracht onder den naam van "Lokeweg Maïs,,. Deze week hadden wij de gelegen heid de dorsching bij te wonen van een proefveld maïs dat te Audegem was aangelegd. Het planten was gebeurd op 26 April en de raoogsting einde September. De opbrengst is waarlijk veelbeloo- vend. Dit proefveld gaf een opbrengst van ongeveer 6100 kg. maï.i per Ha. Het graan is van eerste hoedanigheid en heeft een groot hectolitergewicht. Dezelfde proef is aangelegd te Heyst- op-den-Berg. We hopen in ons volgend nummer de volledige beschrijving dezer nieuwe cul tuur, alsook de volledige uitslag der proefvelden te kunnen mededeelen. Lljnzaadvoortbrengst. Op de basis der schattingen van lljnzaadvoortbrengst waarover men ten huidige dage beschikt en die 90 °/o der wereldvoortbrengst betreffen, mag deze geschat worden (Rusland niet inbegre pen) op 24 a 25 millioen kwintalen tegen 28,3 miliioen kwintalen als middelmaat der 5 laatste jaren. De netto-invoer van lijnzaad gedu rende de 10 eerste maanden van 't jaar 1935 duidt voor al de Europeesche lan den, uitgenomen Duitschlard, Finland en Zweden, een merkelijke verhooging aan tegenover hetzelfde tijdstip van 1934. De grootste invoerverhooging die omtrent met 1/3 stijgt, is waargenomen in Nederland, die thans de eerste plaats op het vasteland inneemt voor de lijn olienijverheid. voorgedragen, betreffende den toestand in de Belgische automobielnijverheid. De verslaggever stelt een achteruit gang vast in het eigenlijke konstrubtie- vermogen, maar haalt belangrijke cijfers aan in verband met het gebruikte per soneel in de autobergplaatsen. Hij stelt verder een samenwerking voor, met buitenlandsche automobiel bouwers, met het oog op de oprichting van een aantal werkhuizen voor kon- struktie met behulp van ingevoerde losse stukken. NEDERLAND Regeeringssteun voor de haven van Rotterdam. De voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rotterdam heeft aange kondigd dat de Nederlandsce regeering het inzicht had de havenkosten te ver minderen, en dat zij tevens bereid was haar fiaancieelen steun te verleenen, op voorwaarde dat de stad bezuinigings maatregelen zou nemen. Volgens de door de regeering gestel de voorwaarden, zou het hier een loons vermindering betreffen van 5 t. h., die zou toegepast worden op de loonen van het stadspersoneel. De regeering wacht op het antwoord van het stadsbestuur, alvorens een be sluit te treffen. de AMERIKA Carnegie en de volksontwikkeling. De Amerikaansche tijdschriften her denken de honderdste verjaring van de geboorte van Carnegie. Andrew Carnegie, die over de heele wereld bekend is, werd geboren als zoon van een wever. Hij zelf was in zijn jeugd werkzaam in een katoenspinnerij, werd loopjongen in een telegraafkantoor en bracht het tot telegrafist. Sekretaris van een spoorwegbeheerder gelukte hij er in zich verder op te werken. Hij hield zich bezig met spoorweg- en telegraafonder- nemingen en met de staalnijverheid. Zijn reusachtig vermogen besteedde Carnegie tot weldadige doeleinden en in het bijzonder voor de volksontwikke ling en den vrede. Bij zijn dood, in 1919 had hij voor al deze werken in het ge heel 350 millioen dollar geschonken. Onder meer bekostigde Carnegie de stichting van het Vredespaleis te 's Gra- venhage. Verder kent men zijn fonds tot belooning van de helden, die mensch- lievende daden volbracht hebben, het fonds ter bevordering van het onderwijs en het fonds voor den vrede en het in ternationaal recht. Deze laatste instelling heeft sommen Winterverzorging. Einde December beteekent den ingang van de Winterverzorging omdat dan alle duiven zonder onderscheid van plui men verwisseld zijn en ook omdat het dan nog te vroeg is om aan kweeken te denken. Rust is in de eerste plaats onontbeer lijk om onze duiven geschikt te maken om met succes aan de eerstkomende prijsvluchten deel te nemen. Teneinde ongepast liefdevuur te ver mijden, passe men het voederregiem toe aan het heerschende weder. Bij hevige koude zal men iets meer en bij zachtere temperatuur iets minder geven. Wat men ook geve, het heeft weinig belang. Hoofdzakelijk moet maar gelet worden op de hoedanigheid van het toegediende voeder. De granen moeten gezond zijn, vrij van schimmel en nooit duf rieken. Ook zal men overgaan tot de schei ding van de geslachten, wel te verstaan indien men over de noodige plaatsruim te beschikt. De scheiding der geslachten biedt wel volgende voordeelen 1zij legt de duiven een gedwongen en goeddoende rust op. 2. zij vermijdt te vroegen kweek. I 3. zij vergemakkelijkt de overparin- gen. Daar waar men omwille van plaats gebrek de scheiding van de geslachten niet uitvoeren kan, daar zal men te werk gaan alsvolgtnesten en nesthokken van het hok wegnemen, het rantsoen verminderen en de duiven bij goed we der zooveel mogelijk de vrijheid geven. Zij denken dan minder aan nestelen. Het is ook van een hoofdzakelijk be lang te waken op het drinken. Bij vries- tijd zal men het drinken twee a driemaal per dag ververschen en minstens toch na iedereen maaltijd. Men zorge er voor dat luchttrokken, regen of sneeuw van het hok verwijderd blijven en dat de duiven voldoende be schut zijn tegen de gure Winterkoude. De Winter is ook het ideaal tijdstip om de noodige veranderingen aan het hok toe te brengen. Al is een hok nog zoo volmaakt, toch zal men allicht in het speelseizoen onder vinden dat deze of gene verandering te wenschen is. Voert men deze verande ring uit in het Winterseizoen dan heb ben de duiven den tijd er zich aan te ge wennen en zal dat ook geen hinder bij en vollediging betreft en tot Zooals we reeds hebben gemeld, zijn wij erin gelukt speciale voeders voor kalveren samen te stellen. Deze voeders dienen bijzonder tot aanvulling van de afgeroomde melk, voor wat kweekkalveren rappe vleeschvorming bij mestkalveren. Volgens alle vaststellingen der wetenschap en der ondervinding is de volledige moedermelk het ideaal voeder voor de jonge dieren in gewone omstandigheden. Deze die echter in den kortst mogelijken tijd het kalf tot een hoog gewicht willen brengen en daarenboven extra wit vleesch willen bekomen, moeten hunne toevlucht nemen tot een streng bereid bij voeder. Ook degene die de kalveren willen voortkweeken en gewoon lijk afgeroomde melk geven, moeten aan die melk de onttrokken stoffen terug geven onder vorm van een passend meel. Voor die twee gevallen hebben we een zeer wetenschappelijke bereiding gevormd Nr 1 speciaal voor vetkalvers, met hooge zetmeel waarde onder den vorm van melen die wit vleesch vormen en de vleesch- aangroei snel doen toenemen. Nr 2 voor kweekkalvers, bevattende de noodige vetten, eiwitten en fosfaten welke het kalf noodig heeft om flink op te groeien en een sterk beendergestel te maken. Dit meel wordt bij de afgeroomde melk gevoegd. WIJ HERHALEN dat de beide voeders berusten op de nieuwste wetenschappelijke bevindingen en bovendien in de praktijk hun proeven deden. HUN KOSTPRIJS grenst niet aan het ongelooflijke gelijk sommige kwakzalverijen, maar is berekend volgens de werkelijke waarde der gebruikte grondstoffen. GEBRUIKSWIJZE De kal vermelen mogen vanaf den 15n dag worden gebruikt. Men begint met een halve soeplepel per liter melk, om na een paar weken tot een volle te komen. Men make een pap met warm water, welke met de melk wordt vermengd. Studi De Aalst, baar r Eei Aalst, bepla groot Be' DeB Vc plakb Ing toewi om 4 Poste Nieu' Bu baan, Bo kensa Sade! Geer, straa straa Ee zerlijl Onm baar den i ter beschikking gesteld voor den weder- binnengaan van de van de reis terug- opbouw in Frankrijk en in ons land. berende duiven daar het rechtstreeksch gevolg van wezen. baar toestel. Met dit apparaat is alle bedrog onmogelijk. Op aanvraag van vele lezers en maatschappijen deelen we graag het adres van den fabrikant mede, die is Robert Plasschaert te Wachte- bcke. De maatschappijen zouden ook allen eensgezind de mogelijkheid moeten be- studeeren om den verplichten inleg te verminderen. Daar de maatregelen ge- brengen bij de aanstaande vluchten. troffen door het Nationaal Krisisfonds Worden deze veranderingen gedaan nog steeds van kracht blijven is de ver in het vluchtseizoen dan kan het slecht 1 mindering van de inleggen een dringende De werkloosheid. In de week eindigend met 28 Decem ber is de werkloosheid van 199.847 werkloozen de week daarvoor, gestegen tot 205.084, t.t.z. weer. 5.237 werkloo zen meer. Het automobielbedrijf in België. De Senaatskommissie voor econo mische zaken heeft een vergadering ge houden onder voorzitterschap van den heer Solau, waarop de h. F. Desmets het laatste gedeelte van zijn verslag heeft FRANKRIJK. De overstroomingen. Het stijgen van de Seine te Parijs le vert nog geen onmiddellijk gevaar op voor de langs de oevers wonende men- schen. Niettegenstaande heeft de stroom zijn uitzicht van de slechte dagen. De scheepvaart is moeilijk en talrijke sloe pen hebben hun reis moeten onderbre ken. Men vreest dat de aanhoudende re gens een aanzienlijker stijging zullen veroorzaken. Langs den anderen kant zijn de Rhone en de Saone terug aan het dalen. De Loire, welke zonder ophouden stijgt, heeft reeds 8,7o meter bereikt en het water bevindt zich reeds in het mid den der stad. De veroorzaakte schade beloopt ver scheidene millioenen. Daarom denkt eens goed na wat er veranderd dient en voert deze verande ringen nu uit. Denkt ook op een zorg vuldige en grondige ontsmetting van hok en toebehoorten om met alles kant en klaar te staan. Einde December beteekent ook voor de maatschappijen het opmaken van de noodzakelijkheid. Ook het zoeken naar een betere ver standhouding dtingt zich op. De kleine vereenigingen zouden moeten begrijpen dat samenwerking meer dan noodig is met het oog op het inrichten van regio nale en groote vluchten. In 1935 stelden we een aanzienlijke vermindering van het aantal deelnemende duiven aan iedere vlucht vast. Sommige vluchtjes werden gespeeld, ondanks waarborgen die naar reisprogramma's 1 Het reismateriaal dient i goud roken, met een 50 a 60-tal duiven, voor den dag gehaald en grondig ont smet te worden met uitvoering van eventueele herstellingen. Ook de constateurs dienen nagezien en de noodige aankoopen gedaan. Een goede constateur is een groote gerust stelling voor een maatschappij. Het ap MENGELWERK 28 nooten tezelvertijd kunt hebben. Ga zegde Hendrik. VII. Toen de leden van de vergadering der geestelijken vernamen dat ze voor 's konings rechtbank aangeklaagd waren, beving de vrees hen want zij begrepen door het enkel woord Praemunire, dat de koning zinnens was hen zijn ontzag lijke macht te laten gevoelen en zich te wreken over den tegenstand, dien hij in het stuk der echtscheiding ontmoette. Zij vergaderden aldus in der haast, en om acht uur 's morgens waren zij in een van de groote zalen der abdij van West minster vereenigd. Na een rijp beraad hadden zij een parig den koning de belofte van honderd duizend pond sterling gezonden indien Een episode uit het leven van Hendrik VIII door de Prinses van Craon. Tot nu toe, vervolgde Morus, heb ik u daarvan nog niet gesproken thans echter verklaar ik dat vele haadteekens met geweld werden afgedwongen,andere zijn nagemaakt. Wie heeft u dat gezegd riep de koning woedend. Ik ben er zeker van, antwoordde Morus onverstoorbaar. Ook vraag ik u verlof om den dienst te verlaten. Waarom vroeg de koning spijtig, hij hen vergiffenis verleende, want hij was onaangenaam getroffen. Onder de aanwezigen bemerkte men, Morus zweeg, maar zijn oogen waren vol tranen. Gij weent, Morus I Waarom ver laat gij mij indien het u leed doet Omdat ik genoodzaakt ben. Gelijk ge wilt. Ik dwing niemand in mijn dienst te blijven. Ge zijt dus rijk Uwe Majesteit is wel van het tegendeel overtuigd. Wanneer ik mijn jaargeld niet meer zal trekken, weet ik niet hoe ik mijn talrijke kinderen zal kunnen opvoeden. Bluft er dan niets me«r van uw jaargeld over Ge in honderd goudstukken. Morus, sprak de koning peinzend, gij zijt een eerlijk man. Waarom mis prijst gij mijn huwelijk Sire, omdat gij geen twee echtge- benevens den beroemden en geleerden Warham, aartsbisschop van Cantorbury, ook den abt van Westminster, een eer- zuchtigen indringer, dien Hendrik wel kende, want hij was verspieder en de koning geheel te wille. Midderwijl verliepen de uren, en het antwoord des konings kwam niet aan sommigen waren erover ontsteld, en er heerschte een groote ongerustheid in de vergadering. Plots ging de deur open en Cromwell verscheen op den drempel, jf Weledele heeren. zegde hij, onze genadige heer, de koning, verweerdigt zich het geschenk zijner onderdanen aan te nemen. Onder deze enkele voorwaar de dat gij hem als eenig opperhoofd van Engelands Kerk en geestelijkheid zoudt paraat dat ten huidigen dage door de meeste duivenmaatschappijen gebruikt wordt is wel het Robert Plasschaert- toestel, model nr 3, een wonder van werktuigkunde. Meer dan eens hoorden we dit toestel roemen als het onverslij t- erkennen. Hij zweeg, maar daar niemand sprak vervolgde hij Weledele heeren, dit moet u niet verontrustende Kerk, onze moeder, heeft geen gehoorzamer en getrouwer kind dan onzen genadigen vorst. Bewijst hij het niet dagelijks door den lever, waarmede hij het zaad der ketterij tracht te vernielen, hetwelk de hel onder ons uitgestrooid heeft Overigens moet gij weten, dat hij die den titel aan den ko ning zal weigeren, zich aan hoogver raad zal schuldig maken 1 Dan zette hij zich midden onder hen, om den eersten die het wagen zou zich tegen den wil des konings te verzetten, te aanhooren. Alle bisschoppen waren ontsteld. Enkelen zouden gaarne gesprokea heb ben, maar Cromwell's bijzijn verschrikte hen. Diepe stilzwijgendheid heerschte in de heele vergadering. Een onvrijwillige rilling ging door de aanwezigen toen de bisschop van Ro chester, de vriend van Thomas Morus, opstond en riep Weledele heeren, welke is deze goddelooze stem die zich daareven voor u verheven heeft Wat wil men anders van ons vorderen, dan dat wij ons aan God zullen gelijk stellen door de opper hoofdigheid zijner Kerk aan een wereld lijken vorst te verleenen, aan een man die er niet het minste recht toe heeft Hoor. zegde de heilige bisschop tot Cromwell, ga den koning, onzen heer zeggen, dat men hem bedrogen heeft, en dat hij zich deze woorden van het heilig Evangelie herinnere "Ik heb Wil men geen herhaling in dezen zin voor 1936, dan dient er nu uitgezien naar een ernstige samenwerking. De verschillende kleine vereenigingen zouden zich moeten aansluiten bij een moedermaatschappij, een hoofdgroepe- ment dus, dat minstens een tiental scnoone vluchten inrichten zou. De opleervluchten alsook de zooge zegde maatschappijvluchten zouden als naar gewoonte ingericht worden door iedere maatschappij afzonderlijk, ja zelfs de inkorvingen voor de regionale prijs- u gezonden gelijk mijn Vader mij ge zonden heeft,,en vraag hem of hij tot de herders der Kerk behoort, of hij de zelve tot zijn eenige echtgenoote ge kozen heeft, of hij een apostel, een lee- raar is. Cromwell, door de kracht van deze woorden getroffen, stond op en ging dadelijk weg. Een algemeen handgeklap weerklonk in de heele zaal. De abt van Westminster alleen hield zich gerust. Anderen meen den dat Rochester wel wat te ver ge gaan was. Anderen nog meenden dat de eisch van den koning niet ernstig was en alleen diende om nog meer geld los te krijgen. De abt van Westminster echter ver dedigde met vuur het verlangen van den koning. Men was nog volop aan 't redetwisten toen Cromwell opnieuw verscheen, ver gezeld van den burggraaf van Rochford en van Thomas Audeley. Hij trad stoutelijk binnen en drong tot in het midden der vergadering. Daar zegde hij trotschelijk tot de bisschoppen, de twee mannen wijzende die hem ver gezelden Milords, hier zijn de kommissaris- sen des konings zij komen om uwe ant woorden te hooren. Maar onze ver knochtheid aan de belangen der Kerk, onze heilige moeder, en aan uwe veilig heid beweegt mij u te verklaren dat de koning besloten heeft met de geheele strengheid der wetten van Praemunire al degenen van u te straffen die morgen den akt niet zullen onderteekend hebben welke hem tot opperhoofd der Kerk vluchten. Waarom niet Meer en meer zouden de maatschappijen moeten op komen tegen de inrichters van de zoo genaamde "barnum-cafévluchtjes,,, die hen stokken in de wielen steken. Misschien wordt de wensch van het Kongres doorgevoerd en neemt de Bel gische Duivenliefhebbersbond zelf de schikkingen wel om dergelijke vluchten te verbieden De maatschappijen moeten ook trach ten hunne uitgaven te verminderen en zich onder meer beijveren voor het in richten van liefdadigheidsvluchten ten voordeele van onze min begoede sport- broeders. Ziedaar, beste lezers, eenige wenken en aanbevelingen. De meeste landen hebben ge brek aan deze voedende bestand- deelen. Geeft POTASCH aan weiden, boomgaarden en zaailanden. Door de meeropbrengst uwer oogsten zullen uwe uitgaven dub bel weergegeven worden. LANDBOUWERS, werft nieuwe abonnenten UW blad. aan voor verbleekten allen, waren met schrik moet benoemen. Bij deze woorden en alle gemoederen bevangen. Wij zijn allen verloren I... riep de abt van Westminster uit. Weledele heeren, laat ons den koning gehoorza men indien we niet willen dat al onze goederen in beslag genomen worden 1 -- Ei wat, antwoordde Rochester verontwaardigd, is dat de eenige bewijs rede waarop gij steunt 1 Waarom zou den wij onze huizen en kloosters be waren, indien wij ons geweten opofferen, Wat helpt het den mensch dat hij de wereld winne indien hij zijne ziel ver liest Ja, het is maar al te waar, wij staan onder de tucht des konings, wij hebben allen zijn genade noodig maar hij weigert ze ons 1 Welnu, hij sla toe wij zullen het wel weten uit te staan 1 Door deze woorden verrukt, stonden allen op en riepen eenparig uit Neen, wij onderteekenen niet. Ga, heer Cromwell, den koning zeggen dat wij allen aan hem verkleefd zijn, maar dat we zijn verzoek niet kunnen inwil ligen De woede schitterde in Cromwell's oogen en een spottende grimlach be woog zijn lippen. Weledele heeren. zegde hij luid, gelijk gij wilt. De koning, uw heer en meester, beroept u voor morgen op het zelfde uur. En we zullen u... over een ander onderwerp raadplegen. Dan keerde hij hen den rug toe efl verliet dadelijk de vergadering. ('t Vervolgt) f 1i.CZf\ X £Li\ J naraaf Amt f»n kiii^jnr^n finnr (11 ■■■■■■♦♦■«■■■a

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4