Fiskaal regiem voor Suiker en Tabakken. Goedkoop Legmeel Zwijnen Buiten Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Premiën en fiskale ontlas tingen voor goedkoope woningen. ZITDAG MOBILISATIE De Gevaren en Gevolgen van het Vonnis van het Hoogste Gerechtshof. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven t ZONDAG 19;jANUARI 1936. Prfla 25centiem 18de JAARGANG Nr 890 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsieiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het staatsblad van 8 Januari heeft vier koninklijke besluiten afgekondigd tot herziening van het fiskaal regiem toepasselijk op bier, suiker, druiven- suiker en tabak. Deze besluiten wijzigen noch het bedrag, noch de grondslagen van de rechten. Zij hebben voor doel de vorige wetgeving te vereenvoudigen en aan te passen aan de huidige tijdsom standigheden en verder de wijze van heffing der rechten toe te vertrouwen aan het Ministerie van Financiën dat zich zal te gedragen hebben naar de princiepen vastgelegd in de koninklijke besluiten. Wij geven hieronder enkel een be knopte toelichting van de bepalingen die onze landbouwers kunnen aanbe langen. Fiskaal regiem van toepassing op tabak. I. Accynsrecht. Onbewerkte tabak van alle soort is onderworpen aan volgende accijns- rechten a) Vreemde tabak100 fr. per 100 kg. b) Inlandsche tabak, bestemd om ver bruikt te worden door den planter zelf of door andere personen 1) beplantingen van meer dan 1000 planten: 1 frank per kg. ingeoogste droge tabak, met minimum van fr. 6,25 per 100 planten; 2) beplantingen van hoogstens 1000 planten 6,25 fr. per 100 planten. Steunende op de gemiddelde opbrengst van de tabakteelt in het land, is de Minister van Financiën gemachtigd het minimum van 6,25 fr. per 100 planten voor beplantingen van meer dan 1000 stuks, te herzien. Geheele of gedeeltelijke ontlasting van het accijnsrecht kan worden toe gestaan a) in geval van schade aan den oogst of in geval van vrijwillige vernietiging van de heele beplanting of van een deel ervan b) mits voorafgaande ontaarding, in geval de tabak tot nijverheids of tuin- bouwdoeleinden gebruikt wordt c) in geval van uitvoer van onbewerk te of bewerkte tabak d) in geval van opslag van inlandsche tabak in entrepot. Inlandsche of vreemde onbewerkte tabak mag immers opgeslagen worden in particulier of in fictief entrepot. Nochtans, mag de buitenlandsche tabak in fictief entrepot enkel opgeslagen worden, indien de invoerrechten vooraf betaald zija. II. Evenredig Verbruikersrecht. Benevens de tol- en accynsrechten, is bewerkte vreemde of inlandsche tabak onderworpen aan een evenredig ver- bruiksrecbt vastgesteld als volgt Sigaren 8 t.h.sigarillos (als dusdanig worden beschouwd de uitsluitend uit tabak vervaardigde kleine sigaren met een gewicht onder 3 kg. per 1000 stuks) 8 t.h. sigaretten 30 t.h. rooktabak, snuif en droge pruimtabak 20 t.h. Deze procenten worden geheven op den klein handelsprijs volgens een barema op te maken door den Minister van Financiën met gebeurlijke vaststelling van een minimum aan de basis. Natte pruimtabak is onderworpen aan een verbruiksrecht van 50 cm. per kg. Het evenredig verbruiksrecht wordt voldaan bij middel van fiscale bandjes welke de fabrikant of de invoerder moet aanbrengen. Vrijstelling van het evenredig ver bruiksrecht mag toegestaan worden in geval bewerkte tabak vernietigd, ont aard, uitgevoerd of in openbaar entre pot opgeslagen wordt. Een bepaling welke belangstelling verdient is deze welke onder andere de wet van 17 April 1896 afschaft betrek kelijk de vergunningstaks op tabak slijterijen. Fiskaal regiem toepasselijk op suiker. Daar de fiskale bepalingen van toe passing op suiker hun terugslag hebben op de prijzen der suikerbeeten, deelen wij hieronder een beknopte samenvat ting mede der bijzonderste schikkingen van het Koninklijk Besluit. Het accynsrecht op suiker vervaar digd binnen het land wordt geheven op het netto-gewicht uitgedrukt in geheele getallen en is vastgesteld als volgt a) Allerhande ruwe of geraffineerde suiker vervaardigd uit riet of beetwor telen, rechtstreeks bekomen ofwel door verwerken van tusschenproducten, als mede soortgelijke suiker 100 fr. per 100 kg. b) Raffinagestroop 50 fr. per 100 kg. Melasse voortkomende van de fabri- katie of raffinage, ongeschikt voor men- schelijk verbruik is vrij van accynsrecht. Geheele of gedeeltelijke vrijstelling van het accynsrecht kan worden toe gestaan a) Wegens het bezigen van suiker tot fabricatie van invertsuiker, van opge legde groenten, van confituur, van vruchtgelei of van vruchtenstroop, van verdikte melk of van kindermeel. b) Wegens uitvoer van suiker, van raffinagestroop, van invertsuiker of van suikerwaren. c) Wegens opslag van suiker of van suikerwaren in openbaar entrepot. d) Wanneer suiker, invertsuiker of raffinagestroop, na voorafgaande ont aarding, bestemd is, 't zij tot nijverheids doeleinden, 't zij tot de voeding van vee, pluimvee of bijen. Naar aanleiding van onze bijdrage in het nummer van 5 Januari wordt ons door lezers de vraag gesteld of de kleine landbouwers ook kunnen genieten van de staatspremie voor het bouwen eener goedkoope woning en van de tijdelijke vrijstelling der grondbelasting. Hierop dient geantwoord 1) de vrijstelling van grondbelasting wordt in de gestelde voorwaarden ook aan de landbouwers toegestaan 2) de bouwpremie wordt verleend in de volgende voorwaarden A) de waarde der bijgebouwen, stal len, schuur, enz. mag ingevolge art. 3-d van het koninklijk besluit van 14 Juli 1928, niet hooger loopen dan 25 t.h. of het vierde van de totale bouwkosten. B) het huis dient te voldoen aan de minima- vereischten van hygiene en be woonbaarheid vastgesteld door het Be- schermingskomiteit der goedkoope wo ningen. Te dien opzichte wordt gevergd dat de veestallen niet in rechtstreeksche verbinding (bij middel van een deur of venster) staan met eenig bewoond of be woonbaar vertrek, noch met een ver trek, waarin eet of drinkwaren worden bereid, verwerkt of bewaard. De vloer ervan dient te bestaan uit een met cementmortel gevoegd hard materiaal, dat water noch andere stoffen in zich opneemt. Bij uitzondering zal de Zitdag van onzen Rechtskundige gehou den worden op Zondag 9 Februari (in plaats van 2 Februari) van 10 tot 3 u. De verdere zitdagen blij ven zooals gewoonlijk behouden den eersten Zondag der maand. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Het legmeel R.U.Z. is ver be kend. Er zijn natuurlijk personen die het willen namaken, maar ze ver geten de voornaamste en duurste producten bij te voegen. Dit namaaksel kost dan ook goedkoop, maar wat zijn de uit slagen Een onzer leden heeft de onder vinding opgedaan. De heer Gustaaf Poppe, kie- kenkweeker te Berlaere, was ge woon aan ons legmeel. Overlaatst liet hij zich toch eens bekoren door de goedkoope prijzen der concurrentie maar het gevolg bleef niet uit. De eierleg zijner kiekens verminderde tot de helft op eenige dagen en de dieren werden daarenboven ziek. De kweeker goot de overschot van dit goedkoop legmeel op den mesthoop en kocht weer het meel R.U.Z. Op minder dan tien dagen wa ren zijn kiekens genezen en de eierleg was op veertien dagen normaal. Deze kostelijke les zal door den kweeker Poppe niet licht vergeten worden. Hoeveel van onze leden en kweekers lieten zich eens beet ne men en laten zich nog dagelijks verleiden door de "goeiekoop„ Wat waar is voor legmeel is het evenzeer voor vele andere waren. Lijnmeel, zemelen, varkens voeders, landvetten enz. moeten in vertrouwen worden gekocht. "Goeiekoop is al te dikwijls kwade koop,, zegt een oud spreek woord. Nooit was het meer waarheid als op de dagen van heden. van het Vlaamsche Kruis Het is oorlog. Ver van hier dooden menschen mekaar. Het is erg. Het is jammer. Maar veel erger is dat wij ons eigen volk bij gemis aan hygiënische voorlichting rondom ons kapot zien gaan, weggemaaid door verschrikkelijke ziekten die klein zijn in oorzaak maar zoo onmetelijk groot in gevolgen. Kinderen sterven bij gemis aan doel' matige verzorging. Moeders en vaders worden weggerukt, soms door een kleine nalatigheid, en sleepen met hun dood heele families in den afgrond van mo- reele en lichamelijke ellende. Daartegen wil het Vlaamsche Kruis een dam opwerpen. Het Vlaamsche Kruis mobiliseert in Vlaanderen alle menschen van goeden wille tegen de ziekte, de kwakzalverij en het onbegrip. Het Vlaamsche Kruis zet het offensief in voor het Leven tegen den Dood. Ons volk moet gezond worden naar het lichaam en naar den geest. Mens sana in corpore sano. Dat wil het VI. Kruis en wat het wil dat zal het halen ook. Daarom ons Actieplan Dezen Winter werden door Dr med. F. Willems, de bekende kinderarts, een reeks lessen gegeven (voor een talrijk gehoor) over Kinderverzorging en Kraam verpleging. We gaan verder. We richten een reeks volksvoordrachten in met licht beelden. Inkom gratis voor iedereen. Op Vrijdag 24 Januari te 19,30 u. in het lokaal De Koornbloem, Groote Markt, Aalst, spreekt D' Honoré Van der Heyden, over KANKER. (Zie vervolg onderaan hier neven). Vereenigde-Staten Het nieuwe plan ter vervanging van de A.A.A. In het vorig artikel hebben we in en kele ruwe trekken de ontwrichting van de Amerikaansche landbouwordening door het vonnis van het Hoogste Ge rechtshof geschetst. Ditmaal willen we de kwestie dieper ontleden, want ze is van een ontzaglijk belang niet enkel voor den Amerikaanschen landbouwer, maar voor de gansche landbouwwereld, laten we gerust zeggen voor de gansche wereldeconomie. De A.A.A. (Agricultural Adjustment Administration) was een der peilers van de "New Deal,,. De N.I.R.A., die enkele maanden geleden eveneens door een vonnis van het Hoogste Gerechtshof werd weggebroken, was de andere grondpijler. Omtrent het wezen van de New Deal bestaan er nog steeds gron dige meeningsverschillen. Voor den eene beteekent de New Deal de in richting van een nieuwe maatschappe lijke orde, gebouwd op de puinen van het ineengestorte kapitalisme voor den andere, integendeel, beteekent ze niets anders dan een tijdelijke, voorloopige brug die geslagen moest worden tus- schen de crisis en de nieuwe welvaart, in andere woorden een overgangswet geving om van de depressie terug in het land van belofte te geraken. Zoodra het economisch leven zich voldoende hersteld heeft moet de brug weggebro ken worden. De eerste weeklagen over het vonnis dat een einde heeft gesteld aan de A.AA., de tweede daarentegen juichen, omdat ze de meening zijn toegedaan dat de economische toestand thans derwijze is verbeterd dat het bedrijfsleven de hulp van de regeering weer kan missen. Men vergeve het ons indien we hier een oude economische leerstelling in herinnering moeten brengen zoo duurbaar aan de liberalen dat het prijsmechanisme in een vrije markt de verhouding tusschen voortbrengst en verbruik automatisch regelt. Daarop steunen zich thans ook de bedillers van Roosevelt die het vonnis van het Hoog ste Gerechtshof met beide handen toe juichen. Het is echter een uitgemaakte zaak, dat er op dit oogenblik nergens van een vrije markt kan gesproken worden.... zeker in de Vereenigde Staten niet. In het internationale goederenverkeer speelt het prijsmechanisme niet de min~ ste rol meer als reguleerend orgaan is het totaal uitgeschakeld. En daarom gaat de redeneering van hen, die geloo- ven dat door de veroordeeling der A.A.A. de laatste beletselen voor een voortgezet conjunctuurherstel weggeno men zijn, niet op. Het laat geen twijfel over dat de Ver eenigde Staten als producent van land bouwproducten want we willen de kwestie thans enkel onder dit oogpunt bestudeeren een meer beteekenisvolle plaats innemen in de wereldeconomie dan als verbruiker. Amerika brengt voort voor den uit voer. Uitvoer van vele landbouwpro ducten kan het land niet missen, wil het zijn voortbrengstmogelijkheden ten volle benutten. Indien de buitenlandsche af zetgebieden 't zij gelijk om welke reden komen te ontbreken dan moet de regeering maatregelen treffen om een overschot van producten tegen te gaan. Indien het internationaal verkeer totaal vrij is kan het prijsmechanisme voorzeker diensten bewijzen. Doch, we hebben gezien dat het dit niet is. Roosevelt, die kost wat kost, een verbetering in den toestand der land bouwers wilde teweegbrengen, zag geen andere mogelijkheid dan in de beperking MISII «assiaa Op latere data volgenSyphilis, Abnormalen, Tuberculose, enz. Menschen van Vlaanderen helpt ons in den strijd voor het Leven. Komt talrijk l Voor het VI. Kruis A[d. Aalst. F. TACK. Leider E.H.B.O. der productie. En het kan niet afgestre den worden dat hij daarmede goede resultaten heeft bereikt. Gelijk we on langs nog hier hebben aangetoond zijn de prijzen der grondstoffen sterk geste gen en het landbouwbedrijf werd stil aan weer loonend... terwijl het in vele andere landen nog gebukt gaat onder een hevige depressie. Dit alles heeft Roosevelt bereikt in een tijdbestek van minder dan drie jaar. En thans Regelmatig dalen de no teeringen der bijzonderste landbouw producten en de dollar is uiterst dauw. Weer wordt er gewaagd van een ver dere devalvatie en een mogelijke ont reddering van de finantieele markt. On zekerheid en onrust hebben zich van het Amerikaansche volk meester gemaakt. Men vraagt zich af of er weer een nieu we doodende mededinging zal gevoerd worden en de conjunctuur weer niet terug zal gebracht worden naar het peil van voor de komst van Roosevelt Roosevelt zal dit niet gedoogen. Nau welijks was het vonnis van het Hoogste Gerechtshof inzake de A.A.A. bekend gemaakt of hij belegde een conferentie waaraan de bijzonderste landbouwlei- ders en -specialisten zouden deelnemen. Deze vergadering heeft op 11 Januari plaats gehad en er werd een programma aangenomen waarin de volgende punten voorkomen Ten eerste, om de binnenlandsche vraag met de productie in overeen stemming te brengen zou de regeering de magere en ongeschikte gronden in huur nemen of aankoopen ten tweede, de regeering zou de noodige kredieten aanvragen om een programma van prijsvaststellingen door te voeren en, ten derde, er zouden taksen geïnd wor den op het verwerken van vee- en melkproducten, waarvan de opbrengst voldoende zou zijn om de afzetgebieden in het buitenland te verruimen. We weten niet of dit programma de toestemming van Roosevelt wegdraagt. Nochtans, wie dit plan met zorg naleest, bemerkt ten eerste, dat er verschrikke lijk veel geld zal noodig zijn om het door te voeren, en ten tweede, dat de taksen niet aan de landbouwers ter ondersteu ning zullen uitgekeerd worden, althans niet rechtstreeks, maar dat zc moeten dienen om een dumping-fonds aan te leggen. Het overschot van graan en katoen dat op de binnenlandsche markt weegt en dreigt de prijzen te doen dalen, zal door een regeeringsinstelling worden opgekocht en 't zij gelijk aan welke prij zen op de buitenlandsche markten ge worpen. Het verschil tusschen de bin nenlandsche en de buitenlandsche prijzen, het is te zeggen het verlies dat deze regeeringsinstelling zal boeken, zal goedgemaakt worden door de proces sing-taxes op het verwerken van landbouwproducten, die thans niet meer rechtstreeks aan de landbouwers worden uitgekeerd, hetgeen in strijd met de grondwet werd verklaard, maar on rechtstreeks. Indien dit plan wordt uitgewerkt be staat er kans dat het prijspeil in de Vereenigde Staten kan gehandhaafd blijven; op de internationale markt, echter, zal een geweldige prijsoetredde- ring er het gevolg van zijn. Jonge zwijnen met de nieu* we voedermethode gekweekt, moeten veel beweging genie ten. Het is te verkiezen dat jonge zwijnen en viggens dagelijks uitloopen en minstens een uur per dag. Bij goed weer zullen ze be ter zoo lang mogelijk buiten of op de weide loopen. laaufli

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1