De Ontwikkeling onzer Nationale Kaasfabrikatie. Wat de Regeering voor den Landbouwer deed. Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Grootc Landbouwmanifestatie in DuifschlancL Tentoonstelling voor Hop- en Landbouwgerief te Assche ZITDAG Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven POLEN Pry» 25 centiem 18dc JAARGANG Nr 892 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hnnne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. In ons nummer van 15 December 1.1. wezen wij op de gevaren eener over productie van boter en vleesch welke voor onze landbouwers zeer zwaar na deel zou opleveren. In "De Koornbloem., van 12 Januari 1.1. hebben wij enkele beschouwingen gewijd aan het eerste middel tot voor koming dezer dreigende overproductie namelijk de uitbreiding van het melk- verbruik in natura. In deze bijdrage willen wij een tweede middel onderzoeken de inrichting en uitbreiding onzer inlandsche kaasfabri katie. Een goed georganiseerde kaasnijver heid zou het belangrijk nut opleveren tijdens de maanden van overvloedige melkvoortbrengst de markt te ontlasten door omzetting of verwerking tot kaas welke gansch het jaar door afzet zou vinden, doch vooral tijdens de winter maanden. Hoe dient deze politiek tot bevorde ring der nationale kaasnijverheid opge vat en verwezenlijkt Vooreerst dient opgemerkt dat het Ministerie van Landbouw hier de bij zonderste stuwkracht moet ge ven en in overleg met het privaat initiatief de werking moet steunen en ordenen. De toelage van 120.000 fr. voorko mende op de begrootiag van het Depar tement van Landbouw voor 1936 onder rubriek "Oprichting van een proefonder vindelijke kaasmakerij, inrichting der gebouwen, aankoop van materieel, per soneel enz.,, schijnt aan te toonen dat de Regeering voornemens is in bedoelde richting iets te doen. Jammer dat het uitgetrokken krediet werkelijk te gering is om aan deze actie een voldoende om vang te geven. Hopen wij dat dit krediet slechts als eerste stap is bedoeld en ten gepasten tijde in voldoende mate zal worden ver hoogd. De oorzaak waarom de inlandsche kaasproductie niet bestendig is, is dat de hoedanigheid onzer inlandsche kaas soorten te wenschen overlaat en moet onderdoen voor de kwaliteit der vreem de producten. Het komt er dus op aan de fabricatie onzer inlandsche kaassoorten te verbete ren en te rationaliseeren. Te dien einde zijn volgende maatre gelen vereischt 1) Vaststelling per gewest van een of meerdere kaastypes welke het best pas sen voor dit gewest, hierbij in aanmer king nemende de productievoorwaarden der melk, den aanleg en de gebruiken der voortbrengers, de afzetmogelijkhe den en andere bijzondere factoren. 2) bepaling der vereischten welke dienen in acht genomen bij de fabrikatie cm kaas van eerste kwaliteit voort te brengen 3) groepeering der kaasvoortbrengers per gewest. De aldus gegroepeerde voortbrengers zouden onder leiding van bevoegde specialisten van het Ministerie van Landbouw hunne krachten moeten samenspannen om de kaastypes vastge steld voor hunne streek in de beste voorwaarden voort te brengen. Deze drie hooger vermelde werkzaam heden zouden in de bevoegdheid vallen van een nationale kommissie welke be voegde techniekers, specialisten en kaas fabrikanten zou omvatten. Deze organisatorische werking dient gepaard te gaan met een breed opge vatte actie van technische of beroeps opleiding. Wij hebben vooreerst de proefonder vindelijke kaasmakerij waarvoor reeds een krediet is voorzien en welke de cen trale moet zijn waar de bevoegde spe cialisten gevormd worden, die op hunne beurt aan de voortbrengers de noodige onderrichtingen zullcu verschaffen tot verbetering der fabrikatie en door be stendige voeling met hen, hunne getrou we raadgevers zullen zijn 1 C aze gewes telijke la ndbouw huishoudscholen zouden op dit gebied, na behoorlijke formatie, een zeer nuttigen rol kunnen vervullen en de grondslagen leggen eener natio nale kaasnijverheid 1 Doel dezer werking mag echter naar onze bescheiden meening niet zijn de vreemde kaassoorten na te maken, daar deze namaaksels toch niet de kwaliteit en den fijnen smaak zullen bereiken der goede vreemde producten; doch wel ££1 eigen inlandsche kaassoorten voort te brengen hebbende hun specifieke hoe danigheid en smaak welke door de ver bruikers gewaardeerd worden en door hunne degelijkheid de vreemde produc ten evenaren en zelfs overtreffen. Door dat zij als inlandsche producten de ver voerkosten en tolrechten niet te dragen ^3, TT l hebben welke den verkoopprijs der hjnsche m«*e- vreemde kaassoorten bezwaren, moet bouwkiindln n*"hfVf S tA Tt°P 30 het mogelijk zijn deze inlandsche kaas- 1 b°^kAndl9 ?cbied ontdekken. soorten tegen concurreerende prijzen aan De Groene Week te Berlijn. Verleden Zaterdag werd te Berlijn de j "Groene Week„, de Duitsche Land- bouwtentoonstelling geopend. Deze is j ondergebracht in 7 hallen van denieuw- gebouwde Berlijnsche Tentoonstellings- stad. die ter gelegenheid dezer "Groene I Week,, voor het eerst werd in gebruik I genomen. De oppervlakte bedraagt i 43.500 m2. Het aantal bezoekers be- j droeg in 1935 331.000 en wordt j thans geschat op minstens 350.000. j Een ooggetuige verhaalt De provincie bezoekt weer Berlijn, den man te brengen Het spreekt van zelf dat bij den aan vang de inlandsche kaasnijverheid spe ciaal dient gesteund door de Regeering namenlijk door een gelijke tolbescher- ming als deze verleend aan onze boter, door herziening en aanpassing der tol rechten thans geheven op den vreemden kaas. Immers het lijdt geen twijfel dat het ontstaan van een nationale kaasnijver heid uitgesloten is, wanneer de voort brengers het sombere vooruitzicht heb ben met verlies te moeten werken. Deze enkele beschouwingen kunnen volstaan voor wat betreft de fabrikatie Produceeren is echter niet voldoende, men moet ook de inlandsche kaassoorten kunnen verkoopen. Hiervoor is propa ganda op groote schaal doelmatig ge organiseerd onmisbaar. Het Departement van Landbouw zou hier nogmaals de leiding moeten nemen en handelen in verstandhouding met de groepeeringen van voortbrengers en met de bestaande landbouwvereenigingen. Het Ministerie van Landbouw zou ter beschikking van een op te richten natio nale propagandacommissie ter bevorde ring van de inlandsche kaassoorten zijne techniekers-specialisten kunnen stellen namenlijkzijne opziensters en raad geefsters voor landbouwhuishoudelijk- onderwijs, zijne zuivelconsulenten en andere. De gewestelijke toestanden kennende, zouden deze specialisten, door woord, geschrift en beeld (films) veel kunnen bij- dragen tot uitbreiding van het verbruik der inlandsche kaassoorten 1 Verder be- schikt het Departement van Landbouw nog over de propaganda bij middel van plakbrieven, radioinrichting van een 1 of meerdere bijzondere weken tot be vordering van het verbruik van Belgi sche kaassoorten. Er dient een grootsche algemeene propaganda gevoerd welke gedurende ruimen tijd voortduurt en de aandacht der verbruikers in beslag neemt. Tenslotte zijn er nog de belangrijke factoren der bewaring en der verpakking van de inlandsche kaassoorten. Inzake bewaring dient er gestreefd naar kaassoorten met harde of half-harde schors. Inzake verpakking dient niet uit het oog verloren dat bij het moderne pu- 2900 firma's en particulieren hebben iets tentoongesteld. De "Groene Week,, 1936 is, dit is on- ze eerste indruk, kunstzinniger dan de vorige jaren. Er zijn schitterende diora- t ma's, waarbij de achtergrond geschil derd, de voorwerpen in den voorgrond kunstzinnig in hout zijn gesneden. Het j is het bestuur van de messestad gelukt, uitstekende kunstenaars aan zich te j verbinden. i De geheele geschiedenis van den boerenstand wordt in beeld gebracht. Wij zien, hoe de boer langzamerhand tot daglooner wordt verlaagd. Von Stein doet bij het begin der vo rige eeuw een moedige poging, om den Duitschen boer vrij te maken, maar zijn opvolger blijkt niet Stein's energie te bezitten, en het schoone plan, om ieder landbouwer op zijn eigen grond te laten boeren, mislukt. 1 Er worden op het platte land vele kinderen geboren. Zij vinden geen werk. Zij verhuizen voor een gedeelte naar de groote steden. Thans wordt zinnebeeldig voorgesteld met buitengewoon mooie reliefs, hoe deze nieuwbakken stadsmen- 4 schen, die echter niet in de stad kun nen aarden, onder den invloed van de Marxistische agitators komen. Maar de boeren, die op het platte land zijn ge bleven, hebben het ook zoo prettig niet. Zij worden gedrukt door het bankka pitaal en hun schuld neemt steeds meer toe. De speculatie gokt met de produc- i ten des velds, in het zweet des aange- zichts door de boeren verkregen. Maar wat bekommert zich de speculatie om den arbeid van den boer I Zij wil ver- dienen zonder te zweeten. De prijzen i stijgen en dalen, maar de boer krijgt geen geld voor zijn waar. Nu komt het nationaal-socialisme. Het tracht de stadsbevolking tot gees- t telijke rust te brengen, o. a. door haar Iaan den rand van de stad een lapje grond te geven. Het bevrijdt den boer van zijn schulden. De Erbhofwet komt tot stand. Het voert eindelijk een marktregeling in, (waardoor de boer steeds tegen vaste prijzen kan verkoopen, zoodat de specu- latie uitgeschakeld is. Op de "Groene Week,, worden de vaste prijzen en de leer der marktrege ling veraanschouwelijkt. De boter wordt ook niet vergeten. Het hamsteren of heimelijk opstape len van eetwaren wordt ook bestreden. oog verloren dat bij üet moderne pu- "ulul ucaueuea. pliek de kooplust vooral verwekt wordt 1 j 'i zlen ecn 9rooten stapel botervaten; door de oogen. De kooper eet zooveel 1 hamster zit er bovenop. Dat is de - - geQ volksvijand, staat er onder. Maar suiker.... mogen wij hamsteren I Elke jampot, die leeg komt, moeten wij 1 met suiker vullen, opdat, als straks het fruit rijp is, wij weder jelei kunnen inma- oogen. De kooper met de oogen als met de mond. t,cu mooie goed aangepaste verpakking aan den aard van het verkochte product is een voorname factor tot sukses. De Na tionale Commissie waarvan wij de in richting hooger hebben aanbevolen zou als opdracht hebben de verschillende Standard-types van verpakking vast te stellen en te doen naleven. Tot waarborg aan de verbruikers zouden ken, zonder eerst suiker te halen. De politiek speelt op deze tentoonstel ling wederom een groote rol. De "Groene Week,, moet natuurlijk het vertrouwen in het nationaal-socialis- de inlandsche kaassoorten die tische bewind bevorderen. Maar de po- litiek wordt hier gebracht in een be- voldoen aan de vereischten bepaald "*«-* m ecu uc- door de nationale kommissie een bijzon- schaafden vorm. De propaganda is niet deren stempel of waarborgsmerk moeten opdringerig, soms wel overtuigend. De dragen aangenomen door de Regeering op advies der nationale kommissie. Ten overstaan der dreigende over productie van melk wenschen wij ten slotte aan te stippen dat het vraagstuk der nationale kaasnijverheid een drin gende oplossing vergt. Om de zaak te behartigen is nauwe samenwerking ver eischt. anti-semistische tendenzen zijn verdwe nen. De tentoonstelling is dit jaar zeer uit gebreid. Vooral de afdeeling landbouw machines is zeer groot. Op dit gebied blijkt de Duitsche werktuigkunde niet stil staan, en wij gelooven, dat er ook voor menig Vlaamschen boer iets leer- zaams te zien is. I Hiermede zetten we ons onderzoek voort naar de maatregelen die in de onderscheidene landen getroffen werden j j om den boer ter hulp te komen, in deze crisistijden, die, het mag nog wel eens herhaald worden, den landbouw erger hebben geraakt dan hetzij gelijk welken anderen voortbrengsttak. In Polen is de crisis voor de nijverheid gedeeltelijk opgelostvoor den land bouw woedt ze steeds voort, erger dan ooit, niettegenstaande de maatrege len die van regeeringswege werden ge troffen. Hier volgt dan een korte studie Gelijk overal trad de crisis in den Poolschen landbouw iets vroeger in dan in de andere voortbrengsttakken. En gelijk overal uitte ze zich in een gewel dige prijsdaling. De eerste bemoeiïngsmaatregelen hadden ten doel deze prijsdaling tegen te gaan en een zoo gunstig mogelijk prijs peil voor de landbouwproducten te verzekeren. Zeer spoedig zag men in dat het herstel van de vroegere prijzen een onmogelijkheid was en dat de steunactie voor den landbouw dan ook in een andere richting moest gebeuren. De verdere maatregelen hadden voor doel de prijzen in Polen van de wereld marktprijzen los te maken. Door een stelsel van invoerrechten en terugver goeding van invoerrechten bij den uit voer werden de binnenlandsche prijzen in Polen altijd enkele zloty's hooger dan de uitvoerprijzen. Om een bovenmatig aanbod na den oogst te keer te gaan en de daaruit voortvloeiende prijsdaling te voorkomen, werd een systeem van cre- dieten op onderpand in 't leven geroe pen. Tenslotte vulde nog de aankoopen van de staats-graanondernemingen de maatregelen tot regeling van aanbod en prijs aan. Al deze maatregelen hadden weinig uitwerksel. Er moest weer wat nieuws op gevonden worden. En Polen sloeg verder de richting in der deflatie. De verlaging der prijzen van de nij verheidsproducten werd doorgevoerd langs den weg van vrijwillige overeen komst met de belanghebbende nijverhe den, die dan op hunne beurt ook weer van den staat tegemoetkomingen ont vingen in den vorm van belastingverla ging, verlaging der verkeerstarieven enz. Zoo kon de prijs der artikelen die voor de landbouwers noodzakelijk waren, merkelijk verlaagd worden. Dit was o. a. het geval met de prijzen der steenko len, ijzer, petroleum, textielwaren, bouw materialen. De regeering gaf daarbij het goede voorbeeld met harerzijds de prij zen voor kunstmest, die de staatskali- mijnen en de staatsstikstoffabrieken le verden, te verlagen, evenals de prijzen der producten van de staatsmonopolies. Polen kwam voor dezelfde maatregelen te staan dan de andere landen die de deflatie kost wat kost wilden doorvoe ren. Toen de prijsdaling voortschreed, trad steeds dringender het vraagstuk van de verlaging der productiekosten op den voorgrond en voor den land bouw stelde zich de vraag steeds scher per hoe de schulden der landbouwers dragelijker konden gemaakt worden. Bij het uitbreken der crisis ging de Poolsche landbouw niet gebukt onder verschrikkelijke lasten gelijk dit in De nemarken, bijvoorbeeld, het geval was. Nochtans, hadden de boeren heel wat last om de rentebetaling en de aflossing der schulden te voldoen. De verordeningen der regeering om den financieelen toestand te verlichten kunnen naar den inhoud in verschillende deelen worden onderverdeeld. Tot de eerste maatregelen behooren deze die onmiddellijke bescherming bieden en ruineuze verkoopen tegengaanvoor schriften inzake minimumprijzen bij de veilingen en inzake het uitstellen van verkoopingen gedurende een jaar. Ter- zelvertijd ontwikkelde zich een systeem van voorschriften die voor de landbou wers een verlichting beteekenden bij hun schuldenbetaling een regeling inzake de hypothecaire verplichtingen is hier voorzeker het bijzonderste. De derde groep wordt gevormd door een reeks van wettelijke maatregelen die een einde maakten aan de overmatig hooge om niet te zeggen woeker-interesten die van de landbouwers geëischt werden, met de renten te verlagen en op eenzelfden voet vast te stellen, en tevens een gelijk tijdige verlenging van de betalingster mijnen toe te staan. Een reeks van de maatregelen onder deze hoofding werden door de conversie- wet van 1932 van krachtde rentevoet voor alle pandbrieven van landbouw credietinstellingen werd op hoogstens 4 1/2 °/o verlaagd en de aflossingster mijnen werden bovendien verlengd. Een verdere schrede op dien weg vormt de wet van 29 Maart 1933 inzake het uitstel van betaling van alle andere hypothecaire verplichtingen. Al deze maatregelen brachten onge twijfeld veel steun voor den landbouw. Zeer vele verkoopen werden tegenge houden en de lasten der boeren vermin derden met bijna 200 millioen zloty per jaar of met ongeveer 40 °/0. Ondanks deze belangrijke resultaten onderging de positie van den landbouw geen wezenlijke verandering ten goede. Dit komt voort uit het feit dat de tarwe- prijzen verder bleven terugloopen. De regeering ging niettemin voort op den weg der deflatie, en zocht een verdere vermindering van den schuldenlast van den landbouw. Een nieuwe wet, einde 1934 uitge vaardigd, die zich steunde op de ervarin gen welke de laatste jaren waren opge daan, trachtte dit probleem voor goed op te lossen. Deze wet verleent aan de landbouwers een verlichting van lasten die de meeste bedrijven in staat stelt hun economisch evenwicht te bewaren en zij het ook kleine winsten te verwezenlijken. De landbouwbedrijven die na deze ont lasting niet levenskrachtig zijn, zullen gelikwideerd worden. De vermindering van den schuldenlast van den landbouw is gepaard gegaan met een algemeen goedkooper worden van het crediet. Onder dit oogpunt heeft de regeeringsactie voorzeker tast bare resultaten afgeworpen de Pool sche geldmarkt wordt steeds ruimer en de marge tusschen de rentetarieven in Polen en het buitenland wordt steeds kleiner. Doch, in wezenlijk, is de toe stand van den Poolschen landbouw er slechts weinig op verbeterd. Gelijk we aanmerkten, is de Poolsche landbouw niet bedolven onder schulden. De Pool sche landbouw kan dan ook slechts ge holpen worden met hoogere prijzen en deze hebben in Polen hun intrede nog niet gedaan. Daarom is de actie der Re geering nog niet gedaan. We zijn be nieuwd te vernemen tot welke maatre gelen ze thans haar toevlucht zal nemen. De Tentoonstelling voor Hop- en Landbouwgerief, ingericht in de zalen van "Ons Huis,, te Assche op 1, 2 en 3 Februari zal in belang deze van verleden jaar verre overtreffen. Landbouwers en hoptelers in het bijzonder zijn vriendelijk verzocht ze te komen bezichtigen. Er zijn daar uiterst interessante nieuwigheden te zien... De drie dagen vanaf 4 uur namiddag voordrachten met lichtbeelden. De Tentoonstelling is open Zater dag vanaf 3 uur, Zondag vanaf 10 uur en Maandag vanaf 2 uur. TELEFOON 267. Bij uitzondering zal de Zitdag van onzen Rechtskundige gehou den worden op Zondag 9 Februari (in plaats van 2 Februari) van 10 tot 3 u. De verdere zitdagen blij ven zooals gewoonlijk behouden den eersten Zondag der maand.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1