Onze buitenlandsche en militaire politiek Wat er wel en wat er niet beloofd werd. nciMBai Arbeid ac lelt. Landbouwweekblad Voor eo c oor de Landbouwers 1 onder voogdij van Frankrijk Roosevelt wint het tegen de "Holdings» Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 23 FEBRUARI 1936. Prfl» 23 een tien 18de JAARGANG Nr 895 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De gebeurtenissen dezer jongste da- gen toonen ontegensprekelijk aan dat de ontworpen dienstverlenging een louter uitvloeisel is van het Fransch-Belgisch militair accoord, dat niet alleen het Vlaamsche volk doch insgelijks Fransch- talige middens, welke nog open oog hebben voor de Belgische zelfstandig heid en waardigheid, bestrijden als nood lottig omdat het fataal op ons land den verschrikkelijken gruwel van een nieu wen oorlog moet trekken in 't voordeel der Fransche machtspolitiek over Europa. In ons nummer van 25 Oogst 1935 en 26 Januari 1.1. hebben we aangetoond dat het Fransch-Belgisch militair ak koord door zijn eenzijdigheid ons bij het ontstaan van een Europeesch conflict noodzakelijk in den doodendans moet betrekken, daar wij ons op voorhand hebben geschaard onder de vlag van een bepaalde statengroepeering. Die groepeering nu welke Frankrijk dezen laatsten tijd met verdubbelden ijver uitbreidt omvat juist de landen die door hun streven, door hun ligging, door hun ethnische samenstelling haar den zijn van onrust en een bestendig ge vaar voor den Europeeschen vrede. Frankrijk heeft een militair akkoord gesloten met Rusland, dat onlangs werd bekrachtigd. Welnu, Sow jet-Rusland streeft er naar in gansch Europa en zelfs in andere werelddeelen de bestaande orde omver te werpen en te vervangen door de bloedige dictatuur van het pro letariaat. Wat het vroeger trachtte te doen met geweldmethoden, beproeft Sow jet-Rusland thans met de listige middelen der diplomatie 1 De ontredde ring verwekt door een nieuwen wereld oorlog zou toch de geschikte gelegen heid bieden om het Sowjet-regiem in andere landen in te voeren. Tusschen de bondgenooten van Frankrijk vinden wij nog de Balkan- staten, het wespennest van Europa. In 1914 werd in een dezer landen het ver treksein gegeven tot den gruwelijken wereldoorlog. Thans nog zijn deze lan den door hunne imperialistische strek kingen, hunne onverdraagzaamheid te genover de naburige landen het bus kruitvat van Europa 1 Door militaire pakten met al deze sta ten heeft Frankrijk rond Duitschland een gordel getrokken dat eerst genoemd land beschouwt als een veiligheidsgor del, doch dat Duitschland niet ten on rechte bestempelt als een omsingeling met vijandelijke doeleinden. België behoort ongelukkiglijk ook tot dezen gordel tot handhaving van den- welke het bloed onzer Vlaamsche jon gens door onze Belgische regeerders knechten van Frankrijk werd ver pand. Het is immers geen toeval dat na de vertegenwoordigers van Tsjeco-Slowa- kije, Roemenië, Zuld-Slavië en Sowjet- Rusland en zijn acht Waalsche hand langers naar Parijs werden ontboden als vertegenwoordigers der Belgische Regeering om er de noodige onderrich tingen te ontvangen inzake de te volgen politiek op buitenlandsch en militair ge bied. De Belgische vertegenwoordigers hebben zich te Parijs gedragen als knechten van Frankrijk. Toen de Presi dent der Fransche Republiek en andere ofHcieele woordvoerders België be schouwden als een verlengstuk van Frankrijk, als een lid der "familie Gau- loise,, hebben zij als slavenzielen toege juicht. Zij hebben een les van waardigheid en zelfstandigheid moeten ontvangen van den vertegenwoordiger van het kleine Luxemburg, Minister Beck, die tenminste durfde verklaren dat het de glorie is van zijn klein vaderland zich zelve te zijn gebleven. De Fransche persa 'entschappen en bladen melden ons dat de hoofdschotel van de besprekingen Van Zeeland- Flandin het militair vraagstuk was.Men wil dus de banden welke ons op militair gebied aan Frankrijk hechten nog nau wer toehalen. De Fransche Regeering wordt ter hulp geroepen door de Bel gische versjacheraars van het Vlaam sche bloed tegen de reactie hier te lande tegen het militair akkoord. Deze gebeurtenissen hebben evenwel ook dit nut opgeleverd dat zij een einde stellen aan de hatelijke dubbelzinnig heden welke rond de draagwijdte van het Fransch-Belgisch militair verdrag en de verlenging van den diensttijd wor den geweven. Terwijl Minister De Schrijver het strekt hem niet tot eer zijne Vlaam sche kiezers wijs maakte dat het Fransch-Belgisch militair akkoord ge dekt is door het Locarno-pakt en hier door de gevaren zijner eenzijdigheid on schadelijk zijn gemaakt, verklaarde de Waalsche Minister Bovesse dat bedoeld akkoord niet heelemaal gedekt is door 't Locarnopakt en dat men verre van het militair akkoord op te zeggen, er inte gendeel een betere uitwerking moest van verzekeren. Ook Minister Devèze verklaarde dat er niets veranderd is aan het defensief akkoord geteekend in 1920. De memorie van toelichting over het wetsontwerp op de dienstverlenging zegt toch uitdrukkelijk dat ons leger als tweede doeleinde moet hebben te belet ten dat een gebeurlijk aanvaller zich van ons grondgebied zou bedienen om dat van een door zijn aanval bedoeld aan grenzend land te bereiken. Dit land hier bedoeld is Frankrijk. Wij verdedigen dus onze oostelijke grens om te verhinderen dat een gebeur lijke Duitsche aanval tegen Frankrijk gericht de noordelijke grenzen van dit land zou kunnen bereiken. Kan duidelijker gezegd dat België geen zelfstandige militaire politiek meer heeft en dat onze landsverdediging een uitvloeisel is van de Fransch-Belgische militaire afspraak van 1920. Deze eenzijdigheid nu is formeel in strijd, zooals wij hier vroeger aantoon den, met de verplichtingen welke België op zich heeft genomen bij afsluiting van het Locarno-pakt. Immers in uitvoering van dit pakt kan België Duitschland hulp moeten bieden moest het bloot staan aan een niet uitgelokten aanval van Frankrijk. Onze betreurde vorst Koning Albert heeft nooit willen hooren van een lands verdediging die zou berekend zijn op een samenvoeging van de Belgische strijdkrachten met de strijdkrachten van een vreemde mogendheid. Hij wilde een zelfstandige legerorganisatie. De huidige Regeerders hebben deze opvatting verworpen, zij zoeken steeds steviger banden met Frankrijk. Onder Waalschen invloed willen zij een volle dige aanleuning bij Frankrijk op buiten landsch en militair gebied. Bij een nieuwen oorlog zal het kinder rijke Vlaanderen opnieuw 70 °/o solda ten aan België leveren. Nu reeds zullen onze lastenbetalers hunne zuurgewon nen penningen moeten afdragen tot dek king der steeds stijgende militaire uitga ven. Dit alles niet om wille der verde diging onzer onafhankelijkheid en zelf standigheid, doch omwille van het uitstervende Frankrijk. Handen af, lakeien van Frankrijk Onze boerenzonen willen niet naar de slachtbank geleid worden voor vreemde belangen 1 Met de Vlaamsche Oud-Strijders die weten wat een oorlog voor de bescha ving en het bestaansrecht der kleine volkeren beteekent, roepen wij "Los van Frankrijk 1 Op 22 Maart a.s. zullen onze land bouwers betoogen voor de opzegging van het Fransch-Belgisch bloedaccoord en voor de proklamatie der neutraliteit van België. Aan de politiekers die de militaris tische plannen van Devèze en de hand having van het militair akkoord steunen, roepen wij nu reeds EruitOmdat zij tegenover hun volk het meest afschu welijk verraad plegen 1 I We hebben onlangs hier enkele arti kelen gewijd aan de processen ingespan nen tegen de A.A.A., die allen zonder uitzondering in 't nadeel van Roosevelt en zijn New-Deal zijn uitgevallen.Thans komt het Hoogste Gerechtshof der Vereeni.jde Staten weer een vonnis te vellen, ditmaal inzake de Tennessee Valley Authority en ten gunste van de Regeering. Het heeft zijn belang deze kwestie, alhoewel ze de landbouwers niet in de eerste plaats interesseert, even onder oogen te zien. Het moet niet meer gezegd worden Amerika is het land der trusten en der monopolen, en het is dan ook vanzelf sprekend dat deze op en top Ameri kaansche geaardheid alles zeer groot te doen zich op het gebied van electriciteit niet onbetuigd liet. De gas- en electrici- teitsmaatschappijen groeiden tot hetgeen men in beurstermen "Holdings,, pleegt te noemen. Zoo groepeert een dezer "Holdings,, 240, een andere 212 en een derde 175 verschillende gas- en electriciteitsmaat- schappijen. Dat deze machten, want dat zijn ze in den zuiversten zin van het woord, niet altijd in 't belang van het algemeen handelden, laat zich gemakke lijk begrijpen. In 1928 reeds teekende een beweging zich af tegen de "Holdings», die deden alsof de anti-trustwetten niet voor hen gemaakt waren, 't Hielp weinig. Inte gendeel. Hun macht groeide nog van jaar tot jaar en hun winsten bereikten, zelfs volop in de crisis, nog fenomenale cijfers. Het kon niets anders of Roosevelt moest hier tusschenbeide komen, en hij deed het met zijn gekende daadkrachtig heid. Hij werkte een plan uit om een verlaging der electriciteitsprijzen, voor namelijk voor huishoudelijk verbruik, in de hand te werken. Gelijk u het wellicht weet, wordt een aanzienlijk deel der gebezigde electrische kracht bekomen door het opvangen van de hydraulische energie der rivieren en waterloopen. In 1932 ontwikkelden de hydro-elec- trische instellingen niet minder dan 15 1/2 milliard PK. Naar raming, echter, kan mits een meer rationeele uitbating der waterloopen, dit cijfer gemakkelijk verdrievoudigd worden. Hier was dus voor Roosevelt een eenige gelegenheid weggelegd. En onder den dekmantel een grooter aantal werk- loozen een bezigheid te bezorgen, is men thans op verschillige plaatsen bezig stuwdammen en vergaarbakken op te richten. En zoo is o.m. onder de bena ming van Tennessee Valley Authority een staatsorganisme tot stand gekomen dat niets minder beoogt dan de wateren van de Tennesse-rivier te benutten voor het voortbrengen van electrische kracht. Met staatsgelden is een federale electri- citeitsfabriek opgericht, die in staat is 2400 steden en dorpen met een gezamen lijke bevolking van twee millioen zielen van electrische kracht te voorzien. Roosevelt wil weten in hoever de electriciteitstarieven, die door de Hol dings aan het publiek worden aange rekend, overdreven zijn. Kost wat kost wilt hij een verlaging der electriciteits tarieven uitlokken, en indien deze eerste proef niet bij machte is de Holdings tot rede te brengen, zal het experiment worden doorgedreven overal waar het eenigszins mogelijk is. Het kon niets anders of deze proef neming moest vanwege de belangheb bende maatschappijen een heftig verzet uitlokken. Mac Carter, de president van The Edison Electric Institute, die, naar het schijnt, 80 °/0 van de bestaande elec- triciteitmaatschappijen groepeert, heeft daartegen 't eerst protest aangeteekend. En hij heeft dit gedaan in naam van het groote publiek... dat zijn spaarpenningen in electric.'teitacties heeft belegd. Andere tegenstanders weer doen het voorkomen (Zie vervolg onderaan 4de kol.) li. Een oud en eerlijk gebleven volks vertegenwoordiger verklaarde ons eens oprecht te gelooven, dat de knechten mentaliteit van de parlementsleden be smettelijk is en dat men door den hemel op bijzondere wijze moet begenadigd zijn om in de politiek niet alle beginsel vastheid en eerlijkheid te verliezen. Dit streng oordeel zal wel niet zoo heel ver van de waarheid afwijken. In de regeeringspartijen zijn immers de kansen om zaakjes te doen, en om elke gewetenskwestie zoo duur mogelijk te verkoopen, zoo talrijk, dat er op onze dagen nog betrekkelijk weinig manda tarissen gevonden worden welke, in op zicht van politieke eerlijkheid, vrij uit gaan. De persberichten over zuiverings actie in de partijen zijn, in dit verband, niet zonder beteekenis. Het kan misschien wel verdienstelijk zijn de politiek-financiëele wandaden aan te klagen, maar waartoe kan zulks dienen, wanneer de oorzaken van het kwaad niet weggenomen worden Met het huidig demokratisch parle mentair regiem dat verworden is tot een spotbeeld van zijn ideaal wezen, is alle ernstig beleid uitgesloten, omdat geen enkele daad van belang kan gesteld worden zonder loven en bieden, en omdat zelfs de beste staatsmanskunst niet opgewassen is tegen het kleinzielig partijgekibbel. In een goed geordenden staat moeten de eerlijkheid, de bekwaamheid en het verantwoordelijkheidsgevoel van de wetgevers onaanvechtbaar en zelfs bo ven allen twijfel verheven zijn. Noch de eenvoudigste redevoering, noch de moeilijkst uit te voeren daad van de regeerders, mag dubbelzinnigheid ver wekken, noch werkelijke aanleiding ge ven tot verdachtmaking van hun goede trouw en onpartijdigheid. Het slagwoord "Eerbied voor de wet,, kan bij de massa maar ingang vin den, wanneer de wetgevers zelf heel en al doordrongen zijn van de zedelijke waarde der wetten en van haar billijke toepassing in en voor alles. De politieke eerlijkheidhoe het daar mede gesteld is behoeven we hier niet meer te verklaren. In dit opzicht hebben de partijbonzen reeds lang het volks vertrouwen verbeurd. De bekwaamheid Om den eenvou- digen post van briefdrager te kunnen bekleeden wordt er een tamelijk ernstig onderzoek naar de bekwaamheid inge steld. Maar om wetgever te worden, om te helpen beschikken over het lot van alsof de maatregelen van Roosevelt op dit gebied weer een schakel te meer was in de algemeene socialisatie van de Amerikaansche economie. Tot het ge schil, gelijk het betaamt, door de Albama Powers voor de rechtbank werd ge bracht. Rechter Grubb van Birmingham, in Alabama, heeft in een eerste vonnis verklaard dat de regeering het recht be zit de hydraulische kracht der rivieren uit te baten, het is te zeggen electrische kracht voort te brengen, maar hij ontzegt haar het recht deze voor eigen rekening te verkoopen. Morgan, de leider van de Tennessee Valley Authority, teekende daartegen beroep aan. De Federal Court of Appeals stelde rechter Grubb in 't gelijk, zoodat het vraagstuk voor het Hoogste Gerechtshof werd gebracht. Maandag 17 Februari, nadat de zaak ongeveer een jaar in beraad werd ge houden, viel het vonnis. Het Hoogste Gerechtshof besliste, dat er geen grond wettelijke bedenkingen bestaan tegen den bouw van den Wilson-dam en dat ook tegen den verkoop van aldaar voort gebrachte electrische kracht niets kan worden aangevoerd. Deze beslissing, die formeel slechts den bouw van den Wilson-dam betreft, wordt nochtans algemeen als een toon aangevende beslissing in het geheele programma der Tennessee Valley Authority opgevat. In bevoegde kringen is men overtuigd, dat de uitspraak voor het geheele programma der instelling Zie vervolg 2de bladzijde. gansch een volk, wordt er niet de minste bevoegdheid, zelfs niet een hooge zede lijke waarde vereischt. Het pleit niet ten voordeele van onze beschaving dat zulke toestanden nog mogelijk zijn. Zelfs in den meest demokratischen staat ware het o. i. toch maar billijk, dat van de kandidaten-volksvertegenwoor digers tenminste eenig inzicht in de wet en in de sociale wetenschappen vereischt werd. Zulk een maatregel zou veel tijdver lies en dwaasheid in de parlementaire debatten voorkomen hij zou het pres tige van den wetgever verhoogen en een waarborg vormen voor de degelijkheid van de gestemde wetten. Het verantwoordelijkheidsgevoel In plaats daarvan wordt door de meerderheid der afgevaardigden het kuddegevoel en het persoonlijk belang vertegenwoordigd. Daarbij wordt er voortdurend gespeculeerd op de licht- geloovigheid en de onwetendheid van de massa. Hoe dikwijls wordt er in de Kamers niet gestemd tegen de eigen overtuiging van den stemmer en tegen alle kiesbe- loften in, omdat hun partijbelang het belang van het land zulks vereischt juist wanneer het belang van het land door die lafhartige stemming verraden wordt Wanneer de geldmacht of "das militar spreken, dan komen recht, of waarheid, of volksbelang niet meer in aanmerking. Heeft er ooit een enkele van de zoo gezegde vlaamsche volksvertegenwoor digers of ministers de verantwoordelijk heid van het fransch-belgisch militair akkoord op zich durven nemen Heeft er één enkele van hen in verkiezingstijd dit akkoord durven verdedigen Daar toe hadden ze den moed niet. Zelfs heb ben ze het bestaan ervan geloochend en toch hebben ze hun toestemming aan dit monsterverbond verleend en blijven ze het dulden, alhoewel gedurende de laatste dagen meer dan ooit gebleken is dat dit akkoord een rechtstreeksche moordaanslag is op het leven van onze kinderen. En wanneer het waar is dat België financiëele verplichtingen op zich heeft geladen inzake de spoorwegen van het Gr. Hert. Luxemburg, en zulks enkel en alleen ten gerieve van het fransch mili tarisme, zullen de kiesdravers dan die daad bij hun kiezers verantwoorden In den laatsten tijd zijn er in de pers nogal stemmen opgegaan om het aantal volksvertegenwoordigers te vermeerde ren, om reden dat de bevolking sedert de laatste regeling al te zeer is toege nomen. Vooral van Vlaamsche zijde wordt er op die vermeerdering aangedrongen, zoogezegd om de machtspositie van de Vlamingen in het parlement te verster ken. We meenen die getalsverhooging ge makkelijk te kunnen ontberen ten eer ste, omdat er al budjetvreters genoeg zijn, en ten tweede, omdat de kwaliteit van het parlement er niets bij verliezen zou, indien het aantal leden tot op de helft verminderd werd. Alleen dient er gezorgd dat Walen en Vlamingen percentsgewijze vertegen woordigd zijn volgens het getal kiezers van ieder volk. Wat de oplossing van het Vlaamsch vraagstuk betreft, zou deze wel gebaat worden door de aanwezigheid van nog een dozijn vlaamsche lammelingen meer in de Kamer Wij gelooven het niet. Een staat die boven zijn krachten paradeert met een groot aantal ministers, volksvertegenwoordigers en generaals, beteekent voor den gewonen burger niets anders dan een overvloed van be lastingen, van miserie en van kiesbe- loften. De landbouwers vooral hebben er belang bij te weten dat het huidig parle mentair stelsel afgedaan heeftde kor- poratieve staat, waarin de boeren ook waarlijk zouden vertegenwoordigd zijn, ziedaar voor ons de eenig aanneembare I oplossing. TELEFOON 267. Amerikaansche toestanden De uitspraak inzake het Tennessee Valley Authority.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1