AMMONIAKSULFAAT i i n Inlichtingen voor de Kweekers van Stamboekvee* GOEDKOOPE STIKSTOF Ontsmettingsmiddelen Besproeiers KEURINGEN Indien SPROETEN SPRUTOL 1 jpt 20% sntsnr Ontsmetting der lentegranen. Landbouwers Verplichte Vacantie! Voor al uwe banhbewer- kingen geldplaatsingen en de Verbond der V*?kweeksyndikaten van Oost- Vlaanderen, Een woo«'d vooraf. Op voorstel van den Staatsveeteelt- 2.50 9.00 1.0C 4.00 2,00 '6,00 15,00 I0.0C 2,00 '600 '0,00 12.00 >4.00 10,00 12,00 12,00 38,00 35.00 37,00 13,00 dienst werd door d«n Provincieraad het Reglement op de Rundveeverbetering herzien en grondig jtewljzlgd. De bijzonderste veranderingen heb ben betrek op de dlie volgende punten. 1) Verplichte taberculineering. De verplichting der dieren aan de tubercu- lineering te onderwerpen, wordt opge heven. De stambcekk weekers zijn dus volledig vrij hunne dieren er wel of niet te aan onderwerpen. 2) Prijskampen. Het stelsel der premiekeuringen, welke nog alleen in Oost-Vlaanderen in voege was, vervalt. Vanaf 1936 wordt dit vervangen door het stelsel der prijskampen, zooals dit in voege is in al de ande r Provincies. 3) Machtigingsplaat voor stierenhou- derijen. Volgens het nieuw regle ment zijn de stierenhouders verplicht het houden van een dekstier voor den openbaren dienst, bekend te maken bij middel eener machdgingsplaat, aan te brengen aan den ingang der boederij. Hierdoor zal het mogelijk zijn een 15,00 strenger toezicht uit ie oefenen over het 95.00 naleven van het Pro vinciaal Reglement 80.00 dat voorschrijft dat alléén goedgekeurde 89.00 stieren mogen gebruikt worden voor 98 00 den openbaren dekd'enst. 67.00 De wijziging van het Provinciaal 05,00 Reglement, welke vele veranderingen 07 00 voor de werking van ons Verbond me- 83.00 debrengt is de reden waarom "Inlichtin- 94.00 gen aan de kweekers,, op dezen onge- wonen tijd verschijnt. Wij zijn inder- 51.00 daad van oordeel dat het noodig is onze 59.00 leden van de bijzonderste bepalingen 65,00 van het nieuw reglement op de hoogte 74,00 te brengen. 76.00 Dit is meteen eene gelegenheid om al 70.00 de voorschriften betrekkelijk de rund- 76.00 veeverbetering te ordenen en te rang- 67,00 schikken, zoodanig dat deze inlichtingen in de handen van de Kweekers, een 88.00 leiddraad zullen zijn waarin zij alles kun- 92,00 nen vinden wat noodig is om mede te 90,00 werken aan de rundveeverbetering in 57,00 Oost- Vlaanderen. 59.00 Vele dezer bepalingen zijn voor Oost- 85,00Vlaanderen gansch nieuw; in de andere 33.00 Provincies integendeel worden deze 43,00sinds lang toegepast. 20,00 Wij zijn van oordeel dat de kweekers R.U.Z, van hier zoo verstandig en vooruitstre- 1C3.O0 vend zijn als elders en wat in andere 130 Ofl Provincies lukte, hier ook moet kunnen 155,00 9aan- 99.00 V/ij vragen dus aan de stamboek- 92.00 kweekers zich aan de nieuwe toestanden 125,00 bereidwillig aan te passen en te willen 128.00 medewerken opdat de nieuwe schikkin- 86,00 9cn beste vruchten voor de veever- 115,00 betering zouden opleveren. 114,00 Praktische Organisatie RJ.T.Z, der Rund veeverbeterng. 100.00 De georganiseerde rundveeverbete- 57.00 ring omvat 9b.0P A. De verplichte stierenkeuringen. 94.C0 B. Stamboekwerking en melkkon- >skavrl trool. .112,00 C. Prijskampen. ,1)4.00 A) Verplichte Stierenkeuringen. ,106,00 Artikel 1. Geen enkele stier mag 103,00 voor den openbaren springdienst ge- 98,00 bruikt worden indien hij niet ten minste 110,00 twaalf maanden oud is en niet werd a.z. goedgekeurd overeenkomstig dit regle- 180,00 ment. 160,00 £r js openbare springdienst als de stier gebruikt wordt voor eene andere 2,81 boerderij dan die van den stierenhouder. 31.00 Art. 6. Elke stier, ter keuring aan- 29,Ot geboden, wordt gemerkt met de letter O. Indien hij daarna tot den openbaren t ï^kke springdienst toegelaten wordt, wordt hij los .1 gemerkt met de letter A. De merkteekens worden op de horens ingebrand. Aan den houder van eiken goedge- keurden stier wordt eene eenzelvigheids kaart voor het dier afgeleverd. Toelichting Zooals voorgaande ja ren zullen in het voorjaar keuringen ge houden worden waar de kweekers hun ne stieren kunnen aanbieden voor de aanvaarding tot den openbaren dek dienst. Op deze Keuringen worden alléén stieren aangeboden. Alle goedgekeurde stieren ontvangen eene eenzelvigheidskaart welke de die ren steeds moet vergezellen (verkoop, aanbieding op keuringen, prijskampen, enz.) Onder de goedgekeurde stieren wor den alléén de beste ingeschreven in het provinciaal veestamboek. Voor deze laatste dieren wordt de eenzelvigheids kaart met stamboekcummer afgeleverd door het Verbond der Veekweeksyndi- katen. Zooals wij verder zullen zien mo gen slechts dezen laats ten aan de prijs kampen deelnemen. Alléén hunne af stammelingen worden in de geboorte- boeken van het Verbond ingeschreven. Art. 7. Bovendie 1 wordt aan den stierenhouder een nu chtigingsplaat af geleverd. Die plaat r ïoet op duidelijke en zichtbare wijze geplaatst worden aan e) ;n o 117.00 117,(X 115,0 94,0 150,0 :h 96,0 96.0 96,0 107,0 85,0 99.0 U 93.0 en. 29,0 771 38,0 33,0 t) 35,0 76,0 78,0 k) '63,0 LI Z 12 3 den ingang der stierhouderij, zoodanig dat zij van den kant der straat zichtbaar weze. Vanaf het oogenblik dat de stierhou der geen goedgekeurde stier meer bezit, is hij verplicht die machtigingsplaat, binnen de 48 uur, weg te nemen. Art. 10. Voor de geprimeerde stie ren zal een dekboek afgeleverd worden dat, degelijk ingevuld, aan de Bestendi ge Deputatie moet teruggezonden wor den. Toelichting De macfc-tigingsplaat is streng persoonlijk en wordt afgeleverd op naam van den eigenaar van eiken goedgekeurden stier. Deze machtigins- plaat wordt slechts éénmaal aan den zelfden kweeker afgeleverd en moet ge bruikt worden telkenmale een goedge keurde stier op de hoeve voor den open baren dekdienst ter beschikking is. Bij verkoop van den stier mag de machtigingsplaat in geen geval aan den nieuwen eigenaar overgemaakt worden. Indien deze laatste nog niet in bezit is eener machtigingsplaat kan hij deze aan vragen aan den Veeteeltdienst, Provin ciaal Bestuur te Gent. Opdracht zal worden gegeven aan de Rijksmacht om er over te waken dat geen koeien ter dekking gebracht wor den naar boerderijen waar geene machti gingsplaat aanwezig is. De beambten van het Ministerie van Landbouw en van het Verbond zullen toezicht houden over het naleven der voorschriften binnen de stierhouderijen in bezit eener machtigingsplaat. Voor al de in het stamboek ingeschre ven stieren wordt door het Verbond een dekkingslijst afgeleverd waarop de dekkingen van stamboekkoeien dag voor dag moeten ingeschreven worden. Deze dekkingslijsten worden alle 6 maanden bij het Verbond ingestuurd en ook bij het verdwijnen van den stier. ('t vervolgt) doorgeschept. Hiermee is de ontsmetting gedaan, en kan men het zaad wel direct zaaien, maar men mag ook gerust de ontsmet ting 4 en meer weken op voorhand doen, hetgeen nergens voor schaadt. In de ontsmetting met Germisan heeft de landbouwer een middel, om met weinig kosten veel schade te voorkomen en zich van een goede en schoone oogst te verzekeren. Geen korrel mag gezaaid worden, alvorens met Germisan ont smet te zijn; het geeft zekerheid en voordeel. (Ingezonden). 76,1 47,1 ■15,t 0 75l 79.1 (lu 78,0 lerneW Het ontsmetten van alle lentegranen en zaden is even noodzakelijk als voor de herfstgranen. Gezien het waar is voor tarwe, rogge en gerst, dat men steeds de hoogste opbrengst bekomt met ontsmet zaad, is het even waar voor lentegranen, gezien zij ook het voor werp zijn van brand- en schimmelziek ten, die zich gevoelig doen kennen door een mindere opbrengst. Wij hebben tot doel, van gelijk welke vrucht, die wij kweeken de opbrengst zoo hoog moge lijk te zien stijgen en er mag geen enkele factor, die daarop kan inwerken, ver waarloosd worden. Dit geldt ook voor lentegranen en dit vergeten wij in het algemeen. Men zal dus niet toelaten, dat een belangrijk deel van de oogst van haver en gerst en beeten zou ver loren gaan door ziekten, waarvan het in onze macht ligt, ze te bestrijden. Bij de haver hebben wij de kiem- besmetting, die hierin bestaat, dat jonge haverplantjes aangetast worden door ziektekiemen, die zich op den buiten kant van het zaad bevinden. Een deel van deze ziektekiemen tast de jonge wortels aan en is oorzaak, dat er tijdens den groei vele jonge planten gaan kwij nen of wegkankeren. Hierdoor ontstaan ledige plekken in het gewas en houdt men te weinig planten om een rijk ge was te kunnen geven. Sterven de plan ten niet af, dan lijden ze door de ziekte en zullen minder opbrengst geven, alles tot schade van den boer. Een tweede ziekte is de haverstuifbrand. In plaats dat er korrels met meel gevormd wor den, ontstaat er een zwarte stofmassa, omgeven soms met de pelook wel, dat de pel mee verpulvert tot een zwart bruine stof. Deze zwarte stof zal de ge zonde haverkorrels besmetten tijdens de bloei, zoodat het volgend jaar de meeste korrels besmet zullen zijn en de ziekte met de korrels de grond in gaat. Met de halmen groeien de ziektekiemen^ op, zonder iets bijzonders te laten merken tot bij de pluim vorming, als wanneer dan de woekering volop gebeurt met het gevolg, dat in plaats van graankorrels, zwarte stofmassa's worden gevormd. Tegen deze beide ziekten, de kiem- schimmels en de stuifbrand moeten we de haver ontsmetten, even noodzakelijk als tegen de grimte bij de tarwe. Ook bij gerst hebben wij enkele ziek ten, n.l. de kiemschimmels, de strepen- ziekte en de bedekte stuifbrand, waarbij de ziekte door het zaad wordt voort gezet. Al deze ziektes worden doeltreffend bestreden door het ontsmetten van het zaad met een Germisan-oplossing. Ger misan heeft het groot voordeel, geen kiemschade te berokkenen, zooals bijv. kopersulfaat of blauwe aluin, dat min stens 20 °/o der kiemen dood maakt en dan ook ten zeerste ontraden moet worden. De ontsmetting met Germisan is ze ker en zeer eenvoudig en kan door ieder worden toegepast. Voor haver neemt men 60 gram Germisan, opgelost in 3 lit, water, voor gerst 100 gram in 3 liters water. Deze Germisan-oplossing wordt ge sproeid over het opengelegde graan en dit wordt dan gedurende 10 minuten Verkrijgbaar bij Redt U Zeiven, De Vilanderstraat, Aalst. VRUCHTBOOM - CARBOLI- NEUM "ASEPTA„ De laatste jaren was de fruituitbating de meest winstge vende tak van onzen landbouw. Er wer den goede prijzen betaald voor eerste klasse fruit daarmede wordt bedoeld dat het fruit, komende van verzorgde boomgaarden, in standaardverpakking, aan loonende, zelfs winstgevende prij zen werd afgezet. Om goed fruit te bekomen, speelt de ziektenbestrijding een overwegende rol. Te weinig nog zijn de fruitkweekers op de hoogte van de verschillende vijanden der fruitboomen, en kunnen dan ook on mogelijk een doeltreffende bestrijding toepassen, tegen voor hen niet gekende schadeoorzaken. Men ziet de gevolgen der ziekteaantasting, en grijpt in 't wilde naar eender welk bestrijdingsmiddel, dat wordt aangeraden. Als algemeene stelregel worden door ons volgende bespuitingen aanbevolen Wintersproeivanaf November tot einde Februari, met vruchtboomcarbo- lineum, ofwel van Januari tot einde April, met 3 °/o Solbar, wanneer reeds van in den Winter schurftziekte en monilia moeten bestreden worden. Lentesproeivoor het uitloopen der botten, op 't kale hout, wordt toegepast, ofeen koperbespuiting, met 1,1 1/2 °/o Nosperit (Neu), ofwel een zwavelbe- spuiting, met 1 °/o Solbar (verdichte Ca- lifornische pap). Prijs 3,50 fr. per liter los. SOLBAR Op te lossen in water. Ter bestrijding van schadelijke zwam men in fruit- tuin- en wijnbouw, zooals monilia, meeldauw, schimmelziekte,vlek ziekte, schurft, krulziekte bij perziken en wijnstokken, schildluizen, rupsen der stekelbessen, roode spin, thrips enz. Winter besproeiing 3 kg. per 100 liter water. Zomerbesproeilng 1 kg. per 100 liter water. 250 gram prijs 3,50 fr. 500 gram 6,00 fr. 1 kg. prijs: 10,50 fr. Speciale prijs voor groote kwantums NOSPRASIT Op te lossen in wa ter. Voor de gelijktijdige bestrijding van alle fruitschade, zoo van insekten als van ziekten, bv. schurft, fruitmade, rupsen enz. Aanwending voor alle fruit 3/4 kgr. per 100 liter water. Is beter en zekerder dan koper-arseni- cale kalkbrei. Geen kalktoevoeging noodig. 250 gram prijs 4,00 fr 500 gr. prijs7,50 fr. 1 kg. 15,00 fr. Speciale prijs voor groote kwantums. TIMMERMANS CARBOLINE- UM (houtvrijwarend extra) tot het vrij waren van verrotting van steunpilaren, staldeuren, ramen enz. Prijs 2,50 fr. per liter. CREOLINE (extra kwaliteit). Ge woonlijk neemt men 3 kilo créoline op 100 liter water ofwel 3 eetlepels créo line op eiken liter water. Prijs 3.00 fr. per liter. GERMISAN (Natontsmettingsmid- del) voor de ontsmetting van zaaizaden Omschepmethode. Voor IOC kg. haver gebruikt men 100 gr. Germisan opgelost ia 6 liter water voor 100 kg. gerst 165 gr. in 5 liter water voor 100 kg. erwten 50 gr. in 2 liter water. Onderdompelingsmethode voor bee- tenzaad. Per 15 kg. beetenzaad neemt men een oplossing van 100 gr. Germisan in 25 liter water, hierin wordt het zakje gedurende 2 uren gezet. 50 gr. prijs 11,50 fr. 100 gr. 21,— fr. CERESAN-TILLANTIN»(Droog- ontsmetter). Voor de behandeling van alle land- en tuinbouwzaden. Voor 50 kg. tarwe en rogge gebruikt men 100 gr.voor gerst en vlas 150 gr. voor haver 250 gr.voor beeten 400 gr. Voor 1 kg. groentenzaad ge bruikt men 5 a 8 gr. Ceresan. 50 gr. prijs6,50 fr. 100 gr. 9,— fr. 200 gr. prijs 12 fr. 1 kg. 60 fr. NOSPERIT (Neu): Koperpreparaat in poedervorm vervangt de bordeleesche pap en normaal pappoeder. Eenvoudige bereiding zonder kalk. 1 2 kilo oplossen in 100 liter water voor aardappelziekte (plaag), ziekte der hop, bladziekte der beeten, vlekziekte bij selder, tomaten, enz. 100 liter sproeivocht kost slechts fr. 7,00, dat is goedkooper dan elke an dere koperkalkpap of normaalpappoeder terwijl de vervoerkosten worden terug gebracht tot het minimum. 500 gr. prijs6 fr. 1 kg. 11,50 fr. Speciale prijs voor groote kwantums. USPULUN tegen knolvoetenziekte bij koolgewassen. Onderdompeling 0,5 °/o oplossing. Ontsmetting der 5 liter per m2. 50 gr. 100 gr. der wortels in een zaaibedden 0,5 °/o prijs12,50 fr. 20,00 fr. Volgende besproeiers zijn in onze magazijnen te Aalst beschikbaar WESTPHALIA. De algemeen bekende rugbesproeier, inhoud 15 liters. Sterke uitvoering in koper. Wordt tij dens het sproeien met een handpomp onder druk gehouden. BADEN IA. Rugbesproeier met luchtdruk. Het groote voordeel der luchtdruk-sproeiers is, dat tijdens de be handeling beide handen vrij blijven. In de behouder wordt eerst een hoeveelheid sproeivocht gedaan en daarna een lucht druk van 5 atmosfeeren opgepompt. Een manometer wijst den druk aan. De besproeier loopt vanzelf tot den laatsten druppel ledig. De besproeier bestaat in drie verschillende maten Totale inhoud Sproeivocht Nr 1 33 liters 18 liters Nr 2 22 14 Nr3 14 8 ,1 VATPOMP. Zeer eenvoudige en extra sterke afwerking. De pomp is in gietijzer, met koperen zuiger. De pomp wordt met de hand bewogen en geeft een drukking van 10 atmosfeer. Dit toe stel is aangepast op kleine tot middel matige fruitbeplantingen. In de ton is een roerwerk met de pomp verbonden dat de vloeistoffen in mengeling houdt. Dit toestel vergt weinig onderhoud. BLOEMENSPUIT in zwaar koper voor besproeiing in hof en serre, en voor ontsmetting van stallen, hoender en duivenhokken en broedmachines.Een nevelverstuiver een straalmondstuk en gieterkop maken deze spuit voor alle doeleinden geschiktbesproeien, ont smetten, glazen wasschen, witten enz. HYDRO-SPUIT, voor het besproei en van fruitboomen, planten, bloemen met iedere sproeistof reiniging en ont smetting van pluimveehokken, stallen, enz. Uiterst praktisch. INSECTENSPUIT, gansch in koper in een stuk gegoten, geschikt voor alle vloeistoffen. Inhoud 1 liter werkt onder drukking. SPROEI KAN. Ideale besproeier voor de behandeling van struiken in tuinen en voor het gebruik in serren het neerdrukken van den kleinen hef boom heeft den automatischen toevoer van de vloeistof tot gevolg, voorzien van een trechter, gummislang van 1.50 m. en koperen verlengstuk van 30 cm. Inhoud 2 liter. Verbond der Veekweeksyndicaten van Oost-Vlaanderen. voor dc inschrijving van vrouwelijke dieren in het Stamboek. Op navermelde plaatsen, dagen en uren zal door het Verbond overgegaan worden tot het inschrijven der vrouwe lijke dieren in het Stamboek. Mogen op deze stamboekkeuringen aangeboden worden alle vrouwelijke dieren, vanaf den ouderdom van 12 maanden. Bij de aanbieding van afstammelingen van ingeschreven ouders moet het af stammingsbewijs voorgelegd worden teneinde de dieren met hun afstamming te kunnen inschrijven. Bij de inschrijving worden al de dieren in serie gerangschikt, A, B of C. Het is niet noodig dat de dieren die reeds in het stamboek ingeschreven zijn, opnieuw getoond worden. Men mag deze noch tans terug aanbieden om gebeurlijk in een andere serie gerangschikt te worden. Voor al de ingeschreven dieren zal door het Verbond een eenzelvigheids- kaart afgeleverd worden, alsook een dekkingskaart te gebruiken voor de ge boorteaangifte der afstammelingen. De inschrijvingskosten bedragen 2 fr, per dier, te betalen op de keuring. Maandag 9 Maart, te 9.— u. te Erpe, Gemeenteplein. 9.45 u. te Meire, 10.15 u. te Nieuwerkerken, 11te Erembodegem, 13.30 u. te Meldert, 14.— u. te Baerdegem, 14.30 u. te Moorsel, 15.— u. teHerdersem, Dinsdag 10 Maart, te t 9.u. te Oordegem, Dorpplein. 10.u. te Smetlede, 10.30 u. te Cherscamp, 11u. te Wanzele, 11.30 u. te Lede, 13.30 u. te Impe, 14.30 u. te Aalst, Mijlbeke. 15.30 u. te Hofstade, Dorpplein. Woensdag 11 Maart, te 9.—u. te Schellebelle, Dorpplein. 9.30 u. te Wichelen, 10.— u. te Schoonaerde, 11.u. te Gijsegem, 11.30 u. te Wieze, 14.— u. te Denderbelle, 15.— u. te St Gillis-Dender. 16.— u. te Lebbeke, Donderdag 12 Maart, te 9.15 u. te Velzeke, Dorpplein. 10.— u. te Elene, 10.30 u. te Oombergen, 11.30 u. te St Liev. Hautem 13.30 u. te Letterhautem, 14.— u. te Zonnegem, 14.30 u. te Bambrugge, 15.— u. te Burst, 16.— u. te Borsbeke, 17.— u. te Hillegem, Vrijdag 13 Maart, te t 14.— u. te Audegem, Dorpplein. 15.u. te Mespelaere, Zaterdag 14 Maart, te 9.30 u. te Kalken, Dorpplein. 10.u. te Overmeire, 11.— u. te Uitbergen, 11.30 u. te Berlare, ('t Vervolgt). ge iets wilt verkoopen moet ge dit eerst aan het publiek kenbaar maken, plaats daarom een aan kondiging in De Koombloem ge blijft alzoo uwe klanten be houden. komen vroeg in het voorjaar. Voorziet II daarom tijdig van een pot Verkrijgbaar in alle Apotheken. abonnenten aan voor Uw werft nieuwe blad I wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgiqtie Naamlooze Vennootschap te Brussel, Warandeberg, 3. Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre). och •ditd t. Bijna dagelijks leest men tijdens dit sei zoen in de pers dat de scholen in deze of geene gemeente wegens griep epidemie ge sloten zijn. Iedere Mama moet dus in dezen tijd spe ciaal letten op de gezondheid harer kinde ren. Een tube Aspirine mag dan ook in geen enkel huis ontbreken om bij de minste kenteekenen van gevatte kou of griep aan- ttonds te kunnen ingrijpen. Neemt bijtijds 1-2 Aspirine-tabletten, maar let er op dat het de echte Aspirine is, zij die het BAYER-kruïs draagt op de verpak king en ieder tablet.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3