Groote Prijskamp BERICHTEN Gemengde Berichten Volledige Samengestelde Meststoffe Landbouwers - Tuiniers - Hoveniers LANDBOUW- ZITDAG REDT U ZELVEN Lees en oordeel't Is uw voordeel Een volledig voedsel voor de plants [Belangrijk van hier en elders» 4 voor de schoonste Aardappel velden en Beeftvelden Redt U Zeiven zal dezen zo mer twee groote prijskampen uit schrijven tusschen hare leden 1. Voor de schoonste aardap pelvelden minstens 15 aren groot. 2. Voor de schoonste beeten- velden minstens 15 aren groot. Voorwaarden 1° De velden moeten beplant zijn met plantgoed of bezaaid met beetzaad geleverd door Redt U Zeiven. (Uitzondering zal gemaakt worden voor dezen die zelf hun beetzaad kweeken). 2° De velden moeten bemest zijn mtt de Volledige Aardappel- vette of Beetvette R. U Z. 3° Er worden 1000 fr. prijzen gegeven verdeeld alsvolgt 500 fr. voor de aardappelvelden. 500 fr. beetenvelden. Er zullen voor iedere kategorie de volgende prijzen toegekend worden 1* prijs 100 fr. en een prachtig diploma. 2' 75 fr 3' 50 fr 4 50 fr. )t it 5' 50 fr 6' 25 fr. 7* 25 fr. 8* 25 fr. 9' 25 fr. 10' 25 fr. 11*,, 25 fr. 12* 25 fr. 13* tot 25e prijs een prachtig diploma. Inschrijvingen moeten genomen worden vóór 1 Mei. De bewijzen van aankoop van zaad- en plant goed, evenals van aardappel- en beetvetten zullen moeten voor gelegd worden. Inschrijvingsbulletijns zullen volgen. Onze BELGIË, handelsovereenkomst met Polen. Naar de pers meldt werd deze week overgegaan tot de onderteekening der onlangs afgesloten handelsovereenkomst tusschen Polen en België. Wat onze landbouwers wantrouwend maakt is de groote geheimzinnigheid welke drn inhoud van deze overeen komst omringt. Volgens de bladen mel den zouden volgende contingenten aan ons land zijn toegezegd voor de land bouwproducten versche bloemkoolen 100.000 kg. tusschen 1 Mei en 31 Oogst, witloof 300.000 kg. tusschen 1 Novem- ber-31 Maart, versche appelen 700.000 kg. tusschen 1 Januari en 31 Augustus, levende planten 190.000 kg., afgesneden bloemen 5000 kg., ajuin en allerlei 1800 kg. Wat ons op onze hoede stelt is dat niet meegedeeld wordt welke contin genten voor Poolsche landbouwproduc ten door België werden toegestaan. Uitvoer van witloof naar Frankrijk. Het Staatsblad van 28 Februari pu bliceert een ministerieel besluit van 27 Februari den uitvoer regelende van wit loof naar Frankrijk. De uitvoer zal slechts mogen geschie den in verpakkingen met een netto- inhoud van 5, 10, 15 kg. voorzien van een kontrool-etiket bestemd om den oorsprong en de hoedanigheid van den Inhoud te waarborgen. Dit etiket is van groen papier voor de collis of mandjes van 5 kg., van groen karton voor de collis van 10 kg., van rood karton voor deze van 15 kg. De controle-etiketten worden afgeleverd door de Afzetvereeniging, Sterrekunde- laan, 26, Brussel. Bespreking der landbouwbegrooting. De bespreking der landbouwbegroo ting in dr Kamer heeft geduurd van 18 tot 20 Februari 1.1. Aan woorden heeft het niet ontbroken, als nu de daden maar volgen 1 Minister De Schrijver verklaarde onder mper dat de Regeering de gewet tigde ver .lediging der binnenlandsche markt onzer landbouwproducten zou verzekeren door een realistische politiek te volgen. De Regeeringspolitiek inzake contingenteeringen en vergunningstak sen zal soepel zijn. De contingenteerin gen zullen verruimd worden zoodra de noodzakelijkheid zich doet voelen zij zullen Ingekrompen worden wanneer het noodig is. Wij verwachten de dadelijke toepas sing van bedoeld princiep inzake den invoer van varkensvleesch, waar een in krimping der contingenten zich opdringt. delijk is voor verbruikers en melkvoort- brengers. Onze Regeering die zoo gaarne in de schaduw van Parijs loopt voor minder goede zaken, zou het hier voor een nuttig doel kunnen doen. Thans blijft zij echter werkeloos en zelfstandig. NEDERLAND De steun aan de rundveehouderij. De Minister van Landbouw heeft be slist dat het Landbouwcrisisfonds aan de veehouders, aangesloten bij een der erkende landbouwcrisisorganisaties een steungeld zal uitbetalen bedragende 11. 25 (500 fr.), fl. 40 (800 fr.) of fl. 50 (1000 frank) overeenkomstig de bepalingen van het reglement Steun aan de Rund veehouderij. Ingevolge dit reglement wordt de steun voorbehouden aan de kleine en middelmatige boeren. De steun voor fabrieksaardappelen. De Staatscourant van 20 Februari 1936 publiceert de regeling van de steunuitkeering voor fabrieksaardappe len van den oogst 1935. De steun bedraagt 2 fl. (40 fr.) per 100 kg. aardappelmeel van gemiddelde kwaliteit en wordt door tusschenkomst der aardappelmeelfabrieken uitbetaald aan de erkende aardappelvoortbrengers- leveranciers op zicht der pootkaart waarvan deze in bezit zijn. Deze kaart vermeldt de hoeveelheid aardappelen en de maxima-oppervlakte die onder de steunregeling valt. De uitbreiding van de tarweteelt. De flinke valorisatiemaatregelen toe gepast door de Regeering tot uitbreiding der graangewassen en tot vermindering van de veeteeltproductie schijnen in Nederland hun doel niet te hebben ge mist, te oordeelen naar de geleidelijke toename der tarwe- en roggekultuur. Ziehier desomtrent enkele gegevens welke wij nemen uit het maandschrift van het Centraal Bureau voor Statistiek De beteelde oppervlakte tarwe be droeg in 1931 77.780 Ha. 1932 120.071 Ha. 1933 136.721 Ha. 1934 148.225 Ha. 1935 152.457 Ha. De oppervlakte besteed aan de rogge bedroeg in 1931 180.052 Ha. 1932 165.727 Ha. 1933 165.295 Ha. 1934 187.396 Ha. 1935 203.293 Ha. Deze uitslagen worden in Nederland bereikt omdat de prijzen gewaarborgd door de Regeering behoorlijk zijn en omdat merkelijken tijd vóór de uit zaaiing, de graanverbouwers de toege zegde richtprijzen kennen. Zoo is onlangs voor den oogst 1936 de richtprijs voor de tarwe reeds vastgesteld op 9 gulden of 180 fr. per 100 kg. In België integendeel wil de Regee ring slechts uitspraak doen over de toe kenning van de teeltpremie nadat de tarweoogst bijna opgebruikt is, en weten de landbouwers op het tijdstip van de uitzaaiing totaal niets nopens den mini mumprijs welke zij voor hun graan mo gen verwachten. Dit is valorisatie met terugwerkende kracht die echter ondoeltreffend is 1 DUITSCHLAND De kuituur van den graanmaïs. Volgens de laatste schattingen be draagt de in 1935 bebouwde opper vlakte met maïs voor graanopbrengst 15.800 Ha. tegen 6260 Ha. in 1934 en 2500 in 1933. Steeds maar ruilhandel. De groep "Unilever,, heeft namens zijn filiale, de "United Africa Ltd.„ bij Duitsche werven een vijftiental schepen besteld met het doel de kredieten los te maken welke hij op Duitschland had ingevolge levering van voedingsvetten. BELGIE. Vlaamsche Kinderzegen. Bond voor Vlaamsche Groote Gezinnen. Donderdag 20 Februari was de zaal van het Belfort gansch volgeloopen. Onze leden toonden, dat ze belang stel len in de kultureele werking van onzen Vlaamschen bond. Als Pater Callewaert in de zaal kwam werd hij geestdriftig toegejuicht door de rechtstaande aanwezigen. Pater Callewaert hield een diepdoor- slaande, goed gevoelde voordracht. De aanwezigen volgden hem met de lippen en dronken als dorstigen het opbeurende woord van den zoo hoog geprezen spre ker. Pater Callewaert ontwikkelde in een gesappige taal "Volkeren sterven niet uit, ze worden uitgeboren,,. Hij gaf aan de jeugd wijzen raad, die menigen zullen weten te gebruiken, als ze tot staat zullen komen. Na de voordracht werd de spreker dan ook geestdriftig toegejuicht. Na de vergadering werd het bestuur door menig aanhoorder gelukgewenscht om het prachtig initiatief, dat het nam. Ze beloofden ons dan ook op 12 Maart als Pater Stracke komt nog in grooteren getalle op te komen. Donderdag 12 Maart houdt Pater Stracke een voordracht met als onder werp "Casti Connubli„ naar den we- reldbrief van Z.H. den Paus over de huwelijksplichten. We zijn ervan overtuigd dat dezen keer de zaal van het Belfort te klein zal zijn. Iedereen is welkom, ook niet-leden vereeren ons door hun aanwezig zijn. Alleen personen boven de achttien jaar zijn toegelaten. De vergadering gaat door om 8 uur. De Volksbetooging van 22 Maart te DENEMARKEN De uitvoer van landbouwproducten tijdens het verloopen jaar. Ziehier enkele gegevens uit de statis tiek betrekkelijk den Deenschen uitvoer van landbouwproducten tijdens de eerste elf maanden van 1935, bij vergelijking met den uitvoer in 1934 Boter 129.000 ton of 8 °/o minder. Bacon en ander varkensvleesch 186 duizend ton of 10 °/o minder. Levende varkens 39.000 stuks of 21 °/o meer. Rundvee, levend en geslacht 3,5 °/0 meer. Eieren 5 meer. Kaasiets meer. Ingevolge de prijsstijging op de we reldmarkt is de waarde der uitgevoerde producten in 1935 maar ll/2millioen kronen lager dan in 1934. De waarde van den uitvoer bedraagt voor de eerste 11 maanden van 1935 749 millioen kronen of 4.720 millioen frank. FRANKRIJK De verkoop van afgeroomde melk radikaal verboden. Vanaf 1 Januari 1936 is het formeel verboden in Frankrijk geheel of gedeel telijk afgeroomde melk te verkoopen, in bezit te hebben of ten toon te stellen met het oog op den verkoop of in natura te verkoopen voor 's menschen voeding. In België komt men er nog niet toe na talrijke maanden het verbod uit t< vaardigen van kunstroom dat zoo scha Brussel tegen het Fransch-Belgisch Militair Akkoord. Het Verbond V. O. S. is gelukkig te kunnen mededeelen, dat uit de verste hoeken van Vlaanderen, ja zelf uit Brus sel en Wallonië, de meest aanmoedigen de berichten binnenkomen. Wat bijzonder opvalt is de eendrach tige kordate houding en samenwerking in alle schakeeringen over geheel het Vlaamsche land, wat wijst op de trouwe traditie, dat in nood ons volk zichzelf in liefde terugvindt. Het Verbond V. O. S. stelt het Ge meentebestuur van Duffel als voorbeeld, waar op initiatief van V. O. S. een al- gemeene samenwerking bestaat om zoo veel volk mogelijk te mobiliseeren voor de betooging van 22 Maart te Brussel. Het Verbond V.O.S. wenscht dat op elke gemeente comitees zouden ontstaan, volksvergaderingen worden ingericht, ten einde niet alleen inlichtingen te ver schaffen, maar ook te mobiliseeren en te organiseeren. De Landelijke Bedevaart der Oud- strijders naar Lourdes Deze bedevaart gaat dit jaar door van 10 tot 16 September onder de hooge bescherming van Z. Em. Kardinaal Van Roey, en onder het voorzitterschap van den Hoogeerwaarden Heer Abt van Steenbrugge.Dom Modestus van Assche O. S. B., oud-strijder. De technische inrichting werd aan Ultra Montes toevertrouwd. Voorprogramma's en alle verdere inlichtingen wende men zich tot de St Pietersabdij te Steenbrugge of tot Ultra Montes, 46, Korte Nieuwstraat, Ant werpen. Tel. 276.51 en 303.50. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 5 April van 10 tot 3 uur, in onze bureelen De Vilan derstraat, Aalst. bereid door de Samenwerkende Maatschappij en onder hare waarborgen verkocht. De verhoudingen van Stikstof, Phosphoorzuur en Potai berekend volgens de noodwendigheden van iedere vrucht. 1) KLAVERVETTE R.U.Z. 10X10 10 °/o phosphoorzuur 10 °/o potasch. De twee grondstoffen die onontbeerlijk zijn om klavers te di groeien. Op arme gronden mag een weinig stikstof worden gegev Deze vette mag gestrooid worden boven op de jonge klat Het is nog beter deze meststof toe te dienen in de lente bij zaaien der haver waar klavers als navrucht komen. 5,5 2) WEIDEVETTE R.U.Z. 5,5 X 7 X 12 /o stikstof 7 °/o phosphoorzuur 12 °/0 potasch. Dit is eene rijke en volledige bemesting voor weid Men verkrijgt hierdoor niet alleen overvloedig maar tev goed en voedzaam gras. Alle slechte planten en onkruiden dwijnen om plaats te maken voor klaver- en grassoorten. Mag aangewend worden op droge en natte weiden. 3) HAVERVETTE R.U.Z. 6X6X10 6 °/o stikstof 6 "Io phosphoorzuur en 10 °/0 potasch. Dit is eene volledige bemesting voor de haver. Ook zullei klavers als navrucht reeds een deel phosphoorzuur en pota ontvangen. 4) AARDAPPELVETTE R.U.Z. 6X8X10 6 °/o stikstof 8 phosphoorzuur en 10 potasch. Een prachtige samenstelling voor de vorming der aardappe en de smaak der knollen. Men hoeft geene andere vetten te gebi ken, daar alles hier vereenigd is in één mengeling. 5) BEETVETTE R.U.Z. 7X5X10 7 "Io stikstof 5 °/o phosphoorzuur 10 °/o potasch. Deze meststof bevat veel stikstof en de noodige phosphoor: en potasch om de beeten een zekeren en geweldigen wasdom geven. Het is eene buitengewoon rijke samenstelling. 6) TABAKVETTE R.U.Z. 7X5X14 5 °/o phosphoorzuur 14 0/o zuivere potasch 7 o nitrische stikstof potaschsulfaat. Deze meststof is onder alle oogpunten aan te prijzen verzekerde in de laatste jaren een overvloedige en fijne tak oogst aan deze die ze gebruikten. 7) WITLOOFVETTE R.U.Z. 3,5 X 10 X 12 3,5 °/o stikstof 10 °/o phosphoorzuur 12 °/o potasch. We kunnen deze samenstelling ten zeerste aanprijzen aan witloofkweekers, het geeft hen alle zekerheid om kloek en gez( loof voort te brengen. Men hoeft niets anders te geven. 8) HOPVETTE R.U.Z. 6X5X12 6 °/o stikstof 5 "Ie phosphoorzuur 12 °/o potasch. We hebben eene samenstelling gemaakt, ons steunende wat de hop zooal noodig heeft voor de vorming van het ge* en vooral voor de bellen. We veronderstellen dat ook nog zonderlij k mest of beir of allebei wordt gegeven. Per hectare a men 800 tot 1200 kg. gebruiken. We leveren ook ONVOLLEDIGE WEIDEVETTE R.U.Z. inhoudende 10 phosphoorzuur en 10 potasch. Speciaal bereid voor natte en zure weiden en welke ijzersli ken en sylviniet vervangt. Stikstof dient hier afzonderlijk gegev ON OLLEDIGE GRAANVETTE R.U.Z. inhoudende 12 °/0 phosphoorzuur en 10 °/o potasch. Speciale samenstelling voor de goede scheut der wintergran» Onontbeerlijk om het legeren der graangewassen te bestrijdt Wordt best gegeven vóór het zaaien. Eischt steeds het lood en etiket R.U.Z. aa iederen zak! Voor bestellingen zich wenden tot de Zaakvoerders, Agenli Hoofdmagazijniers of tot de bureelen en magazijnen te Aal Zeebergkaai. Telefoon Nr 267. - Onze Volledige op Organische Basis berustende Meststof GUANO HET ANKER 7X10X2 of 6X9X5 verzekert U voor een minimum van uitgaven een maximum van opbrengst van onberispelijke hoedanigheid; vrijwaart uwe gronden van uitputting en verzuring. Terwille der humusvormende bestanddeelen er in begrepen worden de voedende stoffen opgehouden en is er geen vrees voor verlies terwille van doorzijpelend regenwater. Zware gronden worden lichter, zandige gronden zwaarder gemaakt en toegang van licht en lucht en warmte verzekerd. RICHT U IN VERTROUWEN TOT REDT U ZELVEN. M 1 tt ft ft s ft -,v tt tt tt -v LI It It

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4