Onze Zwijnenvoeders Duivenkronick i w Plechtige en Eerste Communie De Lafortrie-Daens, Molenstraat, 11, Aalst Melkverzorging op de Hoeve N Zwijnenkweekers®eleEl o Y Confectie voor Damen i De gejonde melkwinning hangt af van velerlei factoren De reinheid en toestand der omgeving, de stal, de toe stand van het dier, de reinheid en voor zorgen van den melker. De stalinrichting heeft ook een groote invloed op de melkwinning. Vooreerst de verlichting. Het natuur lijk licht (zonnelicht) heeft een groote gezondheidskundige rol en de massa onzer boeren waardeert deze niet. Het zonnelicht werkt onder volgende oog punten voordeelig 1) Het is een ontsmetter zonnelicht levert scheikundige stralen met een ont smettende rol (zelfs kiemdoodend tot onder de huid) de ultra-violette stralen. 2) Het volledigt de spijsvertering en versterkt het organisme. Zonnelicht is immers de groote prikkelaar voor het vermenigvuldigen der roode bloed lichaampjes de dragers van de stof wisselingsproducten door het lichaam. Vele bloedarmoedige dieren staan in donkere stallen. 3) Het is een rechtstreeksche bestrij ding der beenderziekte. Zonnelicht prik kelt de neerzetting van de minerale stof fen uit het voeder in het beenderenweef- sel. In de koestallen moet 1 20 van de vloeroppervlakte aan verlichting besteed worden. Dus een stal van 4 op 5 m. zal twee vensters van 1 2 m2 hebben, de ven sters moeten scharnieren aan den onder kant en naar binnen openvallen met een hoek van ten hoogste 50°. Veel licht weze dus het ordewoord. Zoo bekomen we sterker en gezonder vee, en gezondere omgeving, ook zal de boer in een verlichte stal veel sneller de onreinheden opmerken. De bevloering Deze zal effen zijn en met lichte helling. Putten en groeven zijn moeilijk te reinigen, en het vuil daarin wordt na korten tijd een broei nest voor allerlei microben en de ammo- niakale gisting die daarin gebeurt geeft een blijvende reuk in de stallen. De vloeren worden best gelegd in klinkaatt op zijn kant. Betonnen vloeren zijn schuifachtig en koud* daarom af te keuren. De kribben Kribben moeten effen zijn en zonder hoeken. Dit opdat ze goed kunnen gereinigd worden en alles in het bereik d?r dieren kome. Anders staat het voeder te gisten en wordt zuur met ge beurlijke voortbrengst van gifstoffen. Daarom zal men de kribbendiepte nooit met steenen beleggen, maar wel flink uitcimei teeren en afronden in de hoeken. Geplaveide kribben krijgen veelal na korten tijd putten in de voegen en zijn diensvoiyens af te keuren. Twet maal per jaar ook zal men de muren witten of kalken, in het voorjaar en in den Herfst. Ook zal het houtwerk bekalkt worden, ofwel met carbolineum bestreken. Ook zal voeder nooit lang in den stal worden bewaard noch groenvoeders, noch meelvoeders. Zoo is het wetenschappelijk uitge maakt dat versche ingebrachte rapen in den stal en daarin eenige uren bewaard, de bizor.derste oorzaak zijn van raap- smaak bij melk en boter. Meelvoeders ('t zij in bakken of zakken) in den stal bewaard, worden aangegrepen door de vochtige, warme en besmette stallucht en moet'-n noodzakelijk ontaarden. De stal is de woon van deze of gene speciale dierensoart en niets mag daar bij komen. De toestand van het dier De uier van de melkkoe mag als een kiemvrije melkkamer aanzien worden (uitzondering gemaakt voor uierontsteking en pok ziekte), toch mag de melk van eene koe lijdend aan iets anders dan deze beide uitzonderingsziekten of van koeien in dezelfde stal als de zieke staande, niet hetzelfde vertrouwen geven als de melk voortkomende van gezonde stallen. De stallucht is immers altijd met de bacterie der heerschende ziekte besmet. De mi crobe van Bang (besmettelijk verwerpen) kan met vloeibare uitwerpselen naar buiten en zoo ook de melk besmetten mond- en klauwzeer, schedeontsteking enz. Dat de zuiverheid en netheid in den stal een groote rol spelen in het micro- bengehalte van de stallucht, blijkt uit de volgende ontleding Melken Microben per cm3. Buiten 7.500 In een reine stal 29.000 In een vuile stal 69.000 Het komt er dus op aan de zieke van de gezonde dieren in de mate van het mogelijke te scheiden, dit vooral met het oog op gezonde melkwinning (hier zal het gebruik van de melkmachine wel een verzachtende omstandigheid uitma ken daar de melk met de lucht niet in aanraking komt en voor elk dier afzon derlijk in een verscheiden vat kan wor den gemolken, doch volstrekte waar borg is er niet). Melk van zieke dieren zal ook afzon derlijk worden behandeld. Het gebruik dezer melk op de hoeve is na langdurig koken onder omroeren (5 a 8 minuten) zonder gevaar de microben van mond en klauwzeer, typhus, Bang, cholera enz. zijn op 100° reeds lang gedood, men laat de melk wat doorkoken om de teringbacterie zeker te vernielen. Uit zondering moeten we hier maken voor de melk afkomstig van besmettelijke uierontsteking (streptococcus mastatis). De microbe zal door koken wel gedood worden, doch de nadeelige stoffen door deze veroorzaakt blijven na het koken (ook na pasteurisatie in de melkerij) in de melk, verwekken bij den verbruiker he vige darmstoringen die kunnen doodelijk zijn. Daar uierontsteking nogal gemak kelijk te herkennen valt zal de boer dus deze melk niet naar de melkerij sturen, noch zal hij deze koken en op een onge vaarlijke plaats weggieten. Benevens gezond moet het dier ook rein zijn de melker zal vóór het melken het dier roskammen en de rechter onder flank waar het hoofd van den melker tegen aanleunt of aanraakt gedurende het melken ft geen best niet zou zijn een goede melker raakt het dier niet aan, doch op de meeste hoeven is 't ge woonte) zal men met een nat doekje af- wasschen. Zoo belet men het neervallen van vaste deeltjes der huid in den em mer. De tepels, alsmede den onderkant van den uier eveneens afwasschen met een doekje en rein water. Het dier moet rustig staan, juist voor het melken, daarom geen eten in de krib, geen stroo tusschen de voorpooten. Reinheid van den melkerDe melker moet degelijk bewust zijn van het werk, dat hij gaat verrichten, het oogsten van de melk, een volledig voedsel, maar zoo licht bederfbaar dat de minste vergetel heid of zorgeloosheid de ergste gevol gen met zich kan brengen. Vooral daar waar aan melkverkoop wordt gedaan is het van het grootste belang. De melker moet bewust zijn van zijn sociale ver antwoordelijkheid en geene moeite ont zien om het product dat hij oogst zoo gezond mogelijk te verkrijgen. Hij zal dus letten op het hierboven vermelde De reinheid van den stal. De reinheid en staat van het dier. De reinheid van het melkmateriaal. Zijn eigen reinheid. Gedurende het melken Met netge- schuurde emmer in de hand, en reine kruik buiten den stal. Hij of zij aange daan met een nette schort en net hoofd deksel (waarom moet dit de vuilste hoed of klak zijn die op de hofstede te vinden is) zal men dit werk verrichten. Men melkt best met de volle hand en kruisgewijze, de eerste melkstralen die men in een paar trekken in een speciaal potje laten loopen zal men verwijderen (deze zijn immers door de tepelopening met de lucht in betrekking geweest en aldus besmet). Dan melkt men krachtig en gelijk voort, goed zorgende voor volledige uitmelking want de laatste melk is altijd de vetrijkste. Onderstaan de ontleding geeft u een gedacht hoe gemakkelijk de melk besmet wordt door minderwaardig melkmateriaal melken in verlakte emmer zinken emmer houten emmer Vlaanderen koos de volgende vers als motto Wees rein op U Zeiven, Wees rein op de melk, 't Zal veel kwaad bedelven En goed zijn voor elk. Moge het zoo worden voor alle boeren. Maria De Backer, Kandidate regentes, Berlaer. microben per cm3 1.100 1.600 30.000 (volgens Freudenei) Nadat de koe is uitgemolken, brengt men den emmer onmiddellijk buiten den stal en filtreert de melk door een watten schijfje in den Ulax filter of (Eddy of Marco filter)dit schijfje mag men maar voor één melktijd gebruiken. Wanneer de kruik vol is, koelt men de melk on middellijk af in stroomend water (de pompbak is hiervoor goed) tot één of twee graden boven de putwater tempe ratuur. Filtreeren en afkoelen zoo uitge voerd zullen den boer nooit den last en de schaamte berokkenen de melk terug te krijgen van de melkerij met den band zure of slechte melk Ook voor bo- terbereiding op de hoeve is deze verzor gingswijze stellig aan te raden. Nooit mag warme morgenmelk bij noen- en avondmelk van daags te voren worden gevoegd, de meeste gevallen van zuurheid zijn hier wel aan te wijten en dit is begrijpelijk. De melkverzorging gedurende en na het melken zouden we dus zoo kunnen samenvatten. a) Binst het melken niet rondloopen met voeder ook dit is van groot belang zooals blijkt onderstaande ontledingen volgens Harrison. Microben per cm3. binst het voeden6.000 15.000 42.700 1 uur later 483 1.880 990 b) Verwijdering der eerste melk stralen. c) volledig uitmelken d) onmiddellijk uit den stal verwij deren e) filtreeren door watten schijfje f) afkoelen in loopend water of wa terbad g) nooit versche melk bij oudere melk gieten. Op het gebied der melkverzorging hoeven wij in ons land nog alles te doen, de opgang en het gedijen der melkverzorging in de stoommelkerijen tot eene nationale zuivelindustrie wordt grootendeels gestremd doordat de grondstof niet voldoende is verzorgd onze boerenleiders en zuivelmenschen zullen den landbouwer, den voortbren ger en den verbruiker geen grooter dienst bewijzen dan met gedurig op dit punt te hameren. Een stoomzuivelfabriek in Oost- Enkele aanteekeningen nopens het broeden van onze duiven. Enkele dagen nadat de koppels sa- mengezet zijn, wordt er door de duiven aan nestbouw gedacht. Het is steeds goed wat kort gesneden haverstroo ter beschikking te stellen van de duiven om hun nesten te maken. Vele liefhebbers gebruiken soms ook wel tabakstengels omdat, beweren zij, deze insekten en parasieten afweren. Daar waar evenwel gevaar van ongedierte bestaat, daar make men gebruik van een of ander in- sektendoodend produkt. Na een 6 tot 8 tal dagen voorberei ding, legt de duiven haar eerste ei tegen avond. Het tweede ei wordt 44 a 48 uren later gelegd, waarna het broedproces onmiddellijk aanvang neemt. De duiver broedt van 10 ure 's mor- gends tot 4 a 5 ure 's namiddags terwijl de duivin de overige uren ten deel vallen. Zij vervult dus de lastigste taak. Reeds na den derden dag kan de lief hebber zich overtuigen of de eieren be vrucht zijn of niet. Hij hoeft ze maar heel voorzichtig zonder veel bewegen tegen het licht te houden, dan zal hij bij de bevruchte eieren een spinvormige zwarte gedaante in het ei ontwaren. On bevruchte eieren blijven steeds helder en verliezen niets van hunne doorschijnend heid. Gedurende de geheelen broedtijd zal men de eieren zooveel mogelijk met volkomen rust laten en alle kloppen op en nabij het hok vermijden. Rond den 16C dag van de bebroeding, vertoont zich bij ieder ei een gebarsten verhevenheid der schaal, 't is te zeggen de eieren be ginnen te kippen. Twee dagen later breekt het jong de heele schaal in twee ongelijke helften en een tweetal kleine zwakke jongen vullen het nest, wel te verstaan indien alles zijn normaal verloop heeft gehad. Dat bevruchte eieren niet altijd jongen geven, dat weet meer dan een liefhebber. Het kan gebeuren dat de vrucht in het ei verdroogt. Ook heeft men al eens het ongeluk dat de eieren een barst in de schaal krijgen. Daaraan kan, zoo het vlies onder de schaal niet gescheurd is verholpen worden. Over de barst wordt een klein papiertje over heen geplakt of wat plaaster aan gestreken en negen en negentig maal op honderd komen uit zulke eieren normale en goede jongen voort. Is het eiervlies onder de schaal echter gescheurd dan is hieraan niets te doen en worden de eieren aldus toege takeld best van den beginne af verwij derd. Aan liefhebbers, die meerdere koppels eieren willen trekken uit goede ouders zullen best als volgt te werk gaan Laat die ouden met eieren komen en neemt die eieren enkel weg na een acht tal dagen broeden. Zoodoende put men de duivin niet uit en gunt men haar den tijd om zich te herstellen van het eerste leggedT Herhaald leggen kan aanleiding geven tot en oorzaak worden van lam heid in de pooten, ontsteking van het eierkanaal of eierleider enz. Op te merken nog het punt, dat al hoewel de twee eieren met een tusschen- ruimte van 44 a 48 uren gelegd worden ze toch bijna gelijktijdig uitpikken. De tijd die verloopt tusschen de geboorte van het eerste en tweede ei is soms heel miniem en soms ook een dag lang. Dat verschilt zoo wat volgens weer en vol gens den broedijver van de duiven. Meermaals komt het ook voor dat de jonge duifjes niet bij machte zijn de eierschaal te verbreken en sterven bij het uitpikken. Talrijk kunnen de oorzaken daar van zijn. Meer dan eens worden zwakte, ziekte der ouders, hun te langdurige op sluiting enz. daarvoor aangegeven. Het vuil worden van de eieren in het nest, waardoor de luchttoevoer tot het jong afgesneden wordt, kan in sommige gevallen ook voorgebracht worden. Andere liefhebbers beweren weer dat het het gebrek aan kalkstoffen zou wezen. Hoe dan ook, meer dan eens staan we voor het feit en dienen er aan te verhelpen. Wanneer het jong niet bij machte is zelf de eierschaal heelemaal te verbre ken, dan kan slechts een zeer geoefende hand hetzelve daaruit verlossen, door zachtjes een ringvormige barst om het ei heen te brengen of gedeelten der schaal af te pellen. Het onderliggende vlies mag evenwel niet beschadigd wor den. ('t Vervolgt). LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. )p het We trekken andermaal de aandacht der leden kweekers op deitsen, d groote voordeelen der nieuwe voedermethode met onze speciaal-Denc samengestelde voeders. fc/zaL Deze rantsoenen bevatten de gepaste hoeveelheden eiwit, vet 'ej en zetmeel, welke een zwijn op de verschillende leeftijden no< -'dig zing vc heeft. Jarenlange studies en proeven worden kosteloos ter beschik-1 heer I king gesteld der kweekers. Dat ze de gelegenheid te baat nemenlende< deze ondervindingen ten hunne profijte te maken. rhan^ We bieden U de manier om uwe zwijnen aan halven kostprijs te kweeken en te vetten en U hebt daarbij meer zekerheid beste zwijnen op de markt te brengen. Een zaak van groot belang op' onze dagen is het voortbrengen van mager vleesch en zoo weinig mogelijk vet en spek. De soort der zwijnen maar vooral de voeding spelen hier een groote rol. De De Nc Varkensmeien R. U. Z. imiddai zijn speciaal bereid om dit doel te bereiken. ,jegcn Samenstellingen VARKENSMEELI voor viggens tot 25 kilos, dend minimum 15 verteerbaar eiwit en hoog zetmeelgehalte, voldoende levensstoffen, visch- en vleeschmeel, fosfaten, enz. enz. Bewo VARKENSMEEL II voor loopers tot 60 kilos, eveneens,ze^e in verhouding volledig samengesteld voor den rappen groei dei zwijnen, met een verteerbaar eiwitgehalte van ruim 14 °/o en de noodige grondstoffen om een sterke beendervorming te verze keren. VARKENSMEEL III voor zwijnen boven de 60 kilos. Dit meel bevat alles om een zwijn veel vleesch en geen overvloedig De b vet te geven. De vleeschhouwer zal U een premie van minstenseplcej 0,25 fr. per kilo betalen indien uwe zwijnen met ons meel worden en ove gekweekt. Verteerbaar eiwit 13,5 cr-1180 ZEUGEN MEEL, ook een passend voeder, met hoog^vc zetmeelgehalte, verteerbaar eiwit 12,5%. Onze Samenstellingen met Oskavrl [«legen zijn ten zeerste geprezen. Het is het voeder dat door onze holland-I"** 2 sche vrienden wordt gebruikt. Eew Bgenaï Hoe moet men de Samengestelde Meelvoeders R.U.Z. gebruiken ?>m2.3 De oudere manier is droog voederen. Het meel wordt in bakken gepoten1*6' en droog door de zwijnen genomen. Men geeft water in een speciale bak. De nieuwere manier in Holland algemeen gebruikt en door Redt U Zeiven als de beste aangenomen Men maakt van het meel een pap die men in de eetbakken doet. Men voedert tweemaal daags en voor zooveel de zwijnen hun goesting eten, niet meer niet min. Men geeft ook water afzonderlijk. Het verschil tusschen beide voedermethoden is in het voordeel van het papvoeder omdat 1) De zwijnen niet gedurig eten maar tweemaal daags, waarna ze regel matig rusten. 2) Er kan geen voeder verloren gaan, wat wel eens gebeurt met droog-1 voeder. n™ BELANGRIJK. De varkensvoeders R.U.Z. zijn zoo samengesteld Qroot dat er niets anders mag worden gegeven. Ze zijn een volledig voeder. Indien men toch wat melk wil bijgeven, dient het rantsoen aangevuld met Be 20 °/o gerstemeel. OVERGANGSTIJDSTIP. Het spreekt vanzelfs dat men bij de zwijnen niet plotseling mag veranderen van voedermethode. Men begint met een klein deel, men vermeerdere dagelijks om op een tijdstip van circa 14 dagen volledig de nieuwe manier te volgen. Op Del BUYf behoo heer Voedert niet langer volgens de oude manier I Eene berekening welke verleden jaar door Hollandsche kweekers werd gedaan, op het oogenblik dat aardappelen en rogge aan spotprijzen verkocht werden, gaf tot uitslag dat de samengestelde voeders steeds voordeeliger waxen. WAAROM Dit zal zeker door velen met schouderophalen onthaald worden en toch is het te verklaren door het feit dat vleesch- en vischmelen, erwten- en booaen- melen, levertraan, fosfaten en mineralen onmisbaar zijn en een groote rol spe len in den groei en de vleeschvorming der dieren. Bij de oude voedermethode ontbreken de meeste dezer producten. Onze granen en aardappelen zijn veel te duur als zwijnenvoeder. Nu vooral dat rogge en aardappelen aan behoorlijke prijzen afzet vinden, is het voeden met goede samengestelde voeders een noodzakelijk gebod voor alle klaarziende kweekers. Het is zeker dat langs alle kanten voeders worden aan geboden en dat het aankoopen van samengestelde varkensmeien Eene Vertrouwenskwestie is. De koopers moeten opletten, want het bereiden ervan moet het resultaat zijn van jarenlange navorschingen en studies. Proeven dienen op alle manieren gedaan alvorens zeker te zijn van goede uitslagen. De Varkensmeien R. U. Z. zijn onder ALLE WAARBORG aan de kweekers aangeboden. Hun kostprijs is ten scherpste berekend en hunne waarde is sinds lang bewezen. We zijn bereid ten allen tijde vergelijkende proeven te doen. Voor alle verdere inlichtingen schrijf een woord aan de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven, 4, de Vilanderstraat, te Aalst, Men zal U schrif telijk antwoorden of een bezoek brengen, teneinde de zaken te bespreken en alle inlichtingen nopens voeders en voeding te geven. HET BESTUUR. om 3 het K Lann te A D men koog E eige aan tenl 137 hee den naa I rag del wo 1 ten on "F M De grootste en schoonste keus in stoffen voor jongens en meisjes. De fijnste tinten in de mode-zijden. De voordeeligste prijzen. Huis van vertrouwen bizonder aanbevolen voor zwarte en blauwe stoffen Zie de uitstallingen en let wel op het adres 11, MOLENSTRAAT, 11 tv tc 11 i Kort dl n:

De Koornbloem | 1936 | | pagina 6