Groote Prijskamp Welke Meststoffen moeten we gebruiken? AMMONIAKSULFAAT AMMONIAKSULFAAT Kalknitraat ASED Hoe jonge Tomaatplanten moeten aangekweekt worden GOEDKOOPE STIKSTOF. Inlichtingen voor de Kweekers van Stamboekvee* Dit jaar Meer dan ooit Voor alle dekbemesting 1 In den Zomer op de weide goedkoop, krachtig werkend WEDSTRIJDEN Zoadat, 15 Maan 1936. Als U op straat oversteekt, Voor al uwe bankbewer- kingen g eldp laats ing en DE KOORNBJ-QEM voor de schoonste Aardappel velden en Beetvelden Redt U Zeiven zal dezen zo mer twee groote prijskampen uit schrijven tusschen hare leden 1. Voor de schoonste aardap pelvelden minstens 15 aren groot. 2. Voor de schoonste beeten- velden minstens 15 aren groot. Voorwaarden 1° De velden moeten beplant zijn met plantgoed of bezaaid met beetzaad geleverd door Redt U Zeiven. (Uitzondering zal gemaakt worden voor dezen die zelf hun beetzaad kweeken). 2° De velden moeten bemest I zijn met de Volledige Aardappel- vette of Beetvette R. U Z. 3° Er worden 1000 fr. prijzen gegeven verdeeld alsvolgt 500 fr. voor de aardappelvelden. 500 fr. beetenvelden. Er zullen voor iedere kategorie de volgende prijzen toegekend worden le prijs 100 fr. en een prachtig diploma. 2' 75 fr. 3' 50 fr. 4« 50 fr 5' 50 fr. 6' 25 fr. 7' 25 fr. 8' 25 fr. 9' 25 fr. 10' 25 fr. 11* 25 fr. 12' 25 fr. 13' tot 25e prijs een prachtig diploma. Inschrijvingen moeten genomen worden vóór 1 Mei. De bewijzen van aankoop van zaad- en plant goed, evenals van aardappel- en beetvetten zullen moeten voor gelegd worden. Inschrijvingsbulletijns zullen volgen. Die vraag wordt in deze dagen gesteld door duizenden landbou wers. Welke meststoffen moet ik geven voor mijn beeten, voor mijn haver, voor mijn weide, aardappe len, witloof enz Deze vraag kan niet beant woord worden in een trek, want het is een heele studie. Men kan nochtans de groote en zekere waarheid verkondigen die alsvolgt luidt Al uwe vruchten hebben be hoefte aan stikstof, phosphoor- zuur, potasch en kalk. Zonder deze vier stoffen kunnen de vruch ten niet behoorlijk groeien, zelfs wanneer slechts eene van de vier zou ontbreken. Nu moet gezocht worden hoe veel van ieder voedende grond stof er juist moet worden gegeven, want hier zit de knoop Wat men van een of ander te veel geeft gaat grootendeels verloren geeft men van eene of meer grondstof fen te weinig dan kunnen de an dere niet behoorlijk werken. Ten einde aan onze duizende leden behulpzaam te zijn, heeft Redt U Zeiven de verschillende vraagstukken onderzocht en nage zien hoeveel stikstof, phosphoor- zuur, potasch en kalk iedere vrucht noodig heeft. Ze heeft voor iedere vrucht deze samen stellingen zelf gemaakt en voor de leden te koop gesteld. Het is dus voor niemand meer noodig den kop te breken met de vraag wat moet ik voor deze of gene vrucht geven Het antwoord is rap gevonden zoek niet verder, Redt U Zeiven heeft het voor U gezocht en de samenstelling voor elke vrucht bereid. De duizenden leden die het be proefden zullen overtuigd zijn dat niets anders dient gegeven. Dezen die het nog niet beproefden moe ten het zonder uitstel doen. Ze zullen overtuigd zijn dat ze alle jaren veel verloren hebben ge smeten en dat het gebruik van onze samenstellingen een veel grootere opbrengst zal geven, met minder uitgaven. I Redt U Zeiven maakt voor iedere vrucht een volledige mest- stof. Gebruikt ze en U zult er wel bij varen. Er hoeft reeds gedacht aan het aan- kweeken van tomaatplanten. We spre ken hier natuurlijk slechts over den kweek in vollen grond, waar de uitplan- ting maar gebeurt in den tweeden helft van de maand Mei. Het voorbereiden van jonge tomaat planten moet nochtans twee maanden voor de uitplanting een aanvang nemen, dus rond half Maart als de weergestel- tenis het maar eenigszins toelaat. Hiervoor beschikt men over kiem- bakjes, warme broeibakken of een warme serre. De kiembakjes kan men heel ge makkelijk zelf vervaardigen uit 5 plan ken waarvan de eene dient als bodem en de andere als zijstukken die 15 cm. hoog te hebben of nagenoeg. De bodem van dit kiembakje wordt van gaatjes voor zien en bedekt met een laag steenkool- asch of kleine steentjes om de goede uitwatering te verzekeren. Daarop legt men dan goede, fijn ver kruimelde, liefst gezifte tuinaarde tot een viertal centimeter van den boven kant van het kiembakje. Hierop zaait men en dekt het zaad zeer lichtjes in en drukt aan. Dan legt men glas over het kiembakje en plaatst het onder een warmen broei bak of in een serre. Het is noodig dat de warmtegraad van den broeibak of van de serre reeds van 18 tot 20° bereikt om het ontkiemen der zaden te bespoedigen. Het is een grove dwaling te denken dat tomatenzaad lang in den grond moet liggen alvorens te ontkiemen. Na 6 tot 7 dagen integendeel steken ze reeds hun kopje boven, wel te verstaan als de warmte in serre of broeibak hoog genoeg is. Moest men over geen verwarmden broeibak of verwarmde serre beschikken, wat bij de meesten toch het geval is, dan kan een keuken oOk wel dienst doen om er uw kiembakje, voorzien van een glas ruit, in te plaatsen. Zoodra de plantjes zich vertoonen wordt de glasruit weg genomen en om te vermijden dat de jonge plantjes week opschieten, plaatst men het kiembakje zoo dicht mogelijk bij het glas van de serre of broeibak. Het gebeurt dat de zaadlobben zich moeilijk door het zaadhulsel wringen en om zoo te zeggen bij sommige ontkie mende plantjes aaneengeplakt blijven. Dit is een teeken van zwakte en het is dan ook zeer geraadzaam deze plantjes uit te rukken en te verwij deren voor het opkweeken van kloeke planten zijn ze heelemaal ongeschikt. Wanneer nu de zaadlobben volledig ontwikkeld zijn en ge reeds sporen be merkt tusschen de zaadlobben van een eerste blad dat zich gaat vertoonen, dan is de tijd aangebroken om de jonge plantjes te verspenen, 't zij in andere kiembakjes, 't zij op een broeilaag en dit op een afstand van 5 cm. Men zet de jonge plantjes tot aan de zaadlobben in in den grond, wel zorg dragend het jong stammetje niet te kwetsen. Men begiet als 't noodig is en men tracht een warm tegraad van 18 tot 20° te behouden. Zoodra deze jonge plantjes hernomen hebben en doorgeschoten zijn tot ze elkander beginnen in den weg te staan, dan is de tijd aangebroken waarop men ze in potten trekt van 8 tot 10 cm. door meter. Deze potten zullen gevuld zijn met zeer voedzamen grond en de jonge plantjes worden er tot aan de eerste bladeren ingezet, dus zoo diep mogelijk, in alle geval dieper dan bij de eerste verspening. In deze potten blijven ze nu staan on der een broeibak tot op het oogenblik dat ze moeten uitgeplant worden of rond half Mei. Deze jonge potplanten moeten noch tans tegen de buitenlucht stilaan ver hard worden. Men kan hiervoor be ginnen met in 't warmste van den dag lucht te geven, later met de ramen een gedeelte van den dag weg te nemen en bij warme nachten ook al eens te ver luchten. De verandering van binnen- naar buitenlucht mag nooit te plots gebeuren of men loopt gevaar de te teedere plantjes te zien kwijnen. Het is zelfs aan te bevelen eenige dagen voor 't uitplan- ten de potten dag en nacht buiten te zetten en ze te beschutten met linnen of matten moesten nachtvorsten dreigen. Het uitplanten geschiedt in een zeer voedzamen grond men kan de tomaat moeilijk voedsel genoeg geven. Voor den winter dient men 80C tot 1000 kg stalmest toe per are in de lente bij 'i omwerken van den grond geeft men 5 SIlKSIOf kg. superfosfaat en 3 kg. zwavelzure potasch. Deze twee laatste meststoffen kunnen voordeelig vervangen worden door een 10 kg. weidevette (onvolledige) te ver krijgen in "Redt U Zeiven,,. Door bijvoeging van deze fosfoor- en potaschbemesting aan de stalbemesting vergroot men de vruchtbaarheid der planten, begunstigt men het rijpen der vruchten en vermindert men de schade veroorzaakt door het rotten. Men zal er ook op letten de potplan ten wederom dieper in den grond te zetten dan ze eigenlijk in de potten stonden. We dringen er op aan altijd dieper te planten omdat er zich nieuwe wortels zouden ontwikkelen op de stengels om alzoo kloeke planten te bekomen be kwaam om talrijke vruchten tot rijpheid te brengen. Als variëteit nemen we de Joffre een zeer vruchtbare tomaat met trossen van ronde, vaste en gladde vruchten. We mogen ze terecht aanzien als eene der seste variëteiten voor de teelt in volle ucht en onder glas. De afstanden waar op de jonge tomaatplanten moeten gezet worden bedragen 50 tot 60 centimeter. Men plant drie rijen per bed en bewaart tusschen de bedden wegen van 80 cm. ?reed. Onmiddellijk na de planting plaatst men de steunstokken op 5 tot 6 centimeter van den voet der plant om de wortels niet te kwetsen. Deze plant is zeer gevoelig aan de (oude en kan, in ons land, slechts tijdens de zomermaanden gekweekt worden in volle lucht. Alhoewel ze groeit in alle gezonde en goed bewerkte gronden, schijnt zc toch de voorkeur te geven aan lichte gronden rijkelijk voorzien van or ganische meststoffen en men bekomt hier dan ook de beste uitslagen. Deze die tegen het aankweeken van jonge tomaatplanten zouden opzien omdat ze te weinig tijd hebben of over het noodige materiaal niet beschikken, kunnen zich rond half Mei deze planten bij beroeps kweekers tegen matigen prijs aan schaffen. Verbond der Veekweeksyndikaten van Oost- Vlaanderen. (Vervolg). B) Stamboekwerking en melk- kontrool. De stamboekwerking omvat 1° de inschrijving in het stamboek. Vooraleer een kweeker kan mede werken aan de georganiseerde rundvee verbetering moet hij voorafgaandelijk zijne dieren laten inschrijven in het pro vinciaal veestamboek dat bijgehouden wordt door het Verbond der Veekweek syndicaten. Een dier dat eenmaal ingeschreven werd in het stamboek is voor altijd in geschreven. Het krijgt een stamboek nummer waaronder het altijd gekend blijft. Als inschrijving hebben wij a) de inschrijving der stieren b) de inschrijving der koeien en vaar zen. a) De inschrijving der stierenge beurt bij gelegenheid der keuringen voor de aanvaarding tot den openbaren dek- dienst, en ook op de gewone prijskam pen vóór 't aanvangen der prijskampen. Zooals hooger gezegd worden slechts de beste stieren in het stamboek inge schreven. De inschrijvingskosten beloo- pen 5.00 fr. per dier. b) De inschrijving der koeien en vaarzen. Deze mogen voor de inschrij ving niet aangeboden worden, noch op de stierenkeuringen, noch op de prijskampen. Door het Verbond zullen jaarlijks op iedere gemeente stamboekkeuringen in gericht worden, uitsluitelijk voor de inschrijving der vrouwelijke dieren. Kunnen ingeschreven worden alle koeien en vaarzen die ten minste twaalf maanden oud zijn en voldoen aan een minimum eischen gesteld door het Ver bond. De inschrijvingskosten bedragen 2 fr. per dier. Bij de aanbieding van afstammelingen van ingeschreven ouders moet het af stammingsbewijs voorgelegd worden. Deze dieren worden dan met hunne af stamming ingeschreven. Het is niet noodig dat de dieren die eenmaal werden aangeboden en inge schreven de volgende jaren opnieuw worden getoond. Bij de inschrijving worden alle dieren in serie gerangschikt A, B of C. Oudere dieren reeds van vorige jaren ingeschreven mogen noch tans terug aangeboden worden op de stamboekkeuringen om gebeurlijk in een andere serie gerangschikt te worden. 2° De inschrijving der afstammelingen in het geboorteboek. Kunnen ingeschreven worden al de kalveren geboren uit ingeschreven ouders, op voorwaarde dat aan het Verbond voldoende waarborg geboden wordt nopens de afstamming. Voor ieder ingeschreven vrouwelijk dier wordt, benevens de eenzelvigheids- kaart, eene driedubbele springkaart af geleverd alsook eene kleine kaart met schets om de geboorte van het kalf aan het Verbond te melden. Driedubbele springkaartHet is een strenge noodzakelijkheid dat bij ter dek king leiden van stamboekkoeien en vaarzen deze springkaart medegedragen wordt om deze den stierenhouder aan te bieden ter invulling (datum der dekking, stamboeknummer en naam van den stier, naamstempel van den stierenhouder). In geval van tweede en verdere dekking moeten deze gegevens telkens opnieuw ingevuld worden. Kleine kaart met schetsDe geboor ten moeten binnen de 48 uren na de kalving bij middel dezer kaart aan het Provinciaal Verbond gemeld worden. De schets moet door den eigenaar zelf gemaakt en al de invullingen met de uiterste zorg gedaan worden. Indien de eigenaar nooit verwaarloost de springkaart bij de dekking mede te dragen zal het invullen der kleine kaart geene moeilijkheid opleveren aangezien al de gevraagde inlichtingen van de sprinkaart kunnen afgeschreven worden. Geboorten niet in den tijd van 48 uren aangegeven worden in geen enkel geval aanvaard. De definitieve opname van het kalf wordt op onze verwittiging door den plaatselijken secretaris gedaan, waarna het afstammingsbewijs voor het kalf af geleverd wordt. Bedrog, gepleegd bij het aangeven der geboorten, wordt met tijdelijke ofwel met definitieve uitsluiting van de stam boekwerking gestraft. 3° Melkkontrool. Wil de georganiseerde veeverbete- ring al hare doeleinden bereiken dan is op verre na, niet alles gedaan wanneer de dieren ingeschreven zijn en hunne af stammelingen geboekt. Met dit alléén zijn wij nog nergens. Het hoofddoel der georganiseerde veeverbetering is inderdaad aan de kweekers richtlijnen verschaffen om de veeverbetering te kunnen doorvoeren in de richting die zij wenschen. 1 Het is dus eene hoofdvereischte dat de inschrijvingen van het veestamboek hun al de noodige inlichtingen verstrekken. De kweekwaarde van een stier zal door de kwaliteit zijner afstammelingen wel gemakkelijk kunnen bepaald wor den. Doch wil men weten wat men van hem en zijne mannelijke afstammelingen voor de verhooging der melkgifte en de vetrijkheid mag verwachten dan is het vanzelfsprekend dat men in betrek hier mede moet ingelicht zijn over de waarde hunner ouders en voorouders. Bestaan hierover geene betrouwbare inlichtingen dan weet men niets over de werkelijke waardeen heeft men alle kans verkeerd te loopen. Slechts de ernstig uitgevoerde melk kontrool kan ons hierover inlichten, en zoolang deze niet voor alle ingeschreven vrouwelijke dieren uitgevoerd wordt kan de veeverbetering niet de vruchten afwerpen die men zou mogen verwach ten. ('t Vervolgt). voor Hengsten en bijgevoegde Hengstenkeuringen. Omschrijving Audenaarde. le premie aan Edm. Van der Beken, Dickelvenne, met Diogène de Long pont, 2 jaar. 2e pr. aan Jules De Clerck, Zulte, met Jarnac, 2 jaar. 3e pr. aan Basile Delie, Ronse, met Bloc de Clipet, 2 jaar. 4e pr. aan Jules De Clerck, Zulte, met Néron, 2 jaar. 5e pr. aan Emiel Matton, Schoorisse, Joubert de Rizoy, 2 jaar. Omschrijving Eecloo. le premie aan Jules Laureyns, Caprycke, met Brin d'Or d'Adegem, 2 jaar. 2e pr. aan Van den Bossche Seraf, en Cyriel, Watervliet, met Willy Patat, 2 j. 3e pr. aan De Sutter Clem., Assenede. met Norbert de Vosselaere, 2 jaar. 4e pr. aan De Wispelare en Dierkens, Adegem, met Auguste de Bètho, 2 j. 5e pr. aan Wed. Vereecke, Cluysen, met Brin d'Or de Cluysen, 2 jaar. Omschrijving Geeraadsbergen. le premie aan Jules Matthys, Neder- boulaere, met Embargo, 2 jaar. 2e pr. aan Jules Matthys, Nederboulare, met Krem, 2 jaar. 3e pr. aan Jules Van der Schuren, Paricke, met Avenir de Segelsem, 2 jaar. 4e pr. aan Jules Van der Schuren,Paricke. met Directeur de Schelde, 2 jaar. 5e pr. aan Jules Matthys, Nederboulare, met Melon. Omschrijving Gent. 1 premie aan Van Poucke Alf.,Nazareth, met F och de Courtrai, 2 j aar. 2e premie aan Voet Adolf, Deinze, met Aristo de Deynze, 2 jaar. 3e pr. aan Verlodt Camiel, Drongen, met Bloc de Tronchien2 jaar. 4e pr. aan Van Poucke Alf., Nazareth, met Avenir, 2 jaar. 5e pr. aan Van Poucke Alf., Nazareth, met Rigolo de Hardichamp, 2 j aar. Omschrijving Ninove. 2e premie aan D'Haese Honoré.Her- zele, met Baron d'Herzele, 2 jaar. Omschrijving St Niklaas le premie aan Van Roy en Alf. en Verlee Ach., Kieldrecht, met Laurêat de Bree, 2 jaar. 2e premie aan Muylaert Jan, Herder- sem, César de Schellebelle, 2 jaar. 3e premie aan Coenen wed., Meer- donck, met Mahomet de Héron, 2 jaar. A wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgique Naamlooze Vennootschap te Brussel. Warandeberg, 3. Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la f Dendre). k M n A ff -'V 11* tf ff tt kijkt U instinctmatig eerst links, daarna rechts, om U ervan te overtuigen dat er geen enkel gevaar U besluipt. Dezelfde oplettendheid zoudt U ook ten gunste Uwer gezondheid aan den dag moe ten leggen in het gevaarlijke seizoen dat wij thans doortrekken. Als het ware ieder oogenblik bent U aan verkoudheid blootge steld om niet te spreken van griep met hare gevaarlijke gevolgen. Opletten beteekent hier Aspirine ne men bij de minste kenteekenen van ziekte 1-2 Aspirine-tahletteo geven aan Uw orga nisme de warmte die het noodig heeft in den dagelijkschen strijd tegen de gevaren van het monienteele seizoen.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3