Onze Hoenderteelt met Ondergang bedreigd Het Stakhanovisme Landbouw. den Er wordt met onze kinderen geknoeid Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en c oor de Landbouwers in Onze Landbouwkundige Diensten. Orgaan der Landbotiwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 22:MAART 1936 25 centiem 18de JAARGANG N* 899 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Tusschen de maatregelen welke de Regeering bij den iniet harer devaluatie- politiek tegen den landbouw heeft ge troffen, bevindt zich de afschaffiag der contingenteering van den eierinvoer. Toen deze maatregel begin November 1.1. van kracht werd hebben wij kracht dadig protest aangeteekend om de vol gende redenen 1) De prijzen waren op dit tijdstip in minderwaardige munt lager dan op het zelfde tijdstip van het jaar tevoren, zij bleven onder deze van toepassing op de Londensche markt dat als het bijzon derste afzetcentrum wordt beschouwd, en dus ook onder den normalen prijs op de wereldmarkt. 2) De afschaffing der contingentee ring voor de eieren was des te meer on gewettigd dat onze hoenderteelt voor heen reeds verplicht was sterk hare voortbrengst in te krimpen ingevolge het verlies van hare bijzonderste afzet gebieden in den vreemde. Dit verlies nu vond zijn oorzaak in de vreemde mededinging gesteund door belangrijke uitvoerpremiën waarvan onze voortbrengers totaal verstoken bleven. 3) Het was onzinnig drukking uit te oefenen op prijzen die het gevolg waren van verminderde eierproductie te wijten aan seizoenomstandigheden, te meer dat deze prijzen zooals hooger reeds gezegd zeer normaal waren. Nu is de toestand gansch veranderd en zijn de eierpi ijzen zoodanig gevallen dat zij zeer zwaar verlies berokkenen aan onze hoenderkweekers. Het hoeft toch geen betoog dat de eierprijzen die sedert enkelen tijd schommelen tusschen 0,30-0.40 fr. het stuk (4 1/2 centiem van vóór den oorlog) de voortbrengst- kosten niet dekken Deze prijzen zijn ongeveer gelijk met de ware spotprij zen van verleden jaar, terwijl de voortbrengstkosten integendeel merke lijk zijn gestegen. De huidige prijsinzinking is voor zeker te wijten aan de toename van den leg ingevolge het rechte weder, doch insgelijks aan den vrijen invoer uit den vreemde waar ook overproductie van eieren bestaat om dezelfde en andere oorzaken. Zooals wij het reeds in onze land- bouwberichten voor de verschillende landen meedeelden, steunen schier alle eieruitvoerende landen hunnen export met belangrijke premiën. Dit is onder meer het geval voor de Baltische lan den, voor Denemarken, voor Polen en voor Ierland. Vermelden wij enkel de uitvoerpre miën verleend door Nederland, onzen naasten gebuur en bijzondersten* leve raar. Hier bedraagt de uitvoerpremie 14 centiem per ei terwijl de invoer on derworpen is aan een monopolierecht van 4 centiem. In de landbouwberichten elders in dit blad melden wij dat de Nederlandsche Regeering voornemens is 40 millioen eieren op te koopen voor uitdeeling aan de werkloozen, wat wel het bewijs is dat de overproductie er enorme afmetingen heeft genomen en de markt er overstelpt is. Ingevolge de verscherping der con tingenteering door Engeland dat voor Januari 1.1. den invoer van eieren uit Nederland beperkt heeft op 45 °/0 van den invoer van verleden jaar, is voor melde beslissing der Nederlandsche Re geering uit te leggen. Doch meteen is het voor iedereen duidelijk dat Neder land zijn teveel aan eieren ten allen prij ze zal trachten af te zetten in die landen waar de invoer nog mogelijk is. Onze vrije openstaande markt biedt hiertoe de welgekomene gelegenheid. Het baart dan ook geen verwondering dat de Hollandsche marktberichten steeds grooter wordende verzendingen van eieren naar België aangeven. De overrompeling van onze markt met Nederlandsche eieren heeft reeds een aanvang genomen en onze hoender teelt, zeer belangrijke bedrijfstak van onzen landbouw, is met ondergang be dreigd. Onze hoenderteelt is thans het slacht offer van de schreeuwende onrecht vaardigheid welke wij samenvatten 'als volgt Waar onze uitvoer van eieren, mede ingevolge de onzinnige mededinging op de wereldmarkt zwaar werd geknakt, wordt onze hoenderteelt nu nog in eigen land prijsgegeven zonder de minste ver dediging aan de oneerlijke dumpings praktijken uit den vreemde. Tijdens de Senaatszitting van 4 Fe bruari heeft de heer Van Zeeland, Eerste Minister, verklaard [dat de Re geering zich zou verzetten tegen eiken dumping, welke hij ook weze. Verder heeft hij ook plechtig beloofd dat hij zou ingaan tegen een abnormale daling der prijzen zooals hij zich verzet had tegen een te vlugge stijging. Wat de eieren betreft zijn deze twee redenen aanwezig voor de Regeering om zonder eenigen uitstel in te grijpen. Onze landbouwers verwachten dan ook dat de Regeering onmiddellijk hare beloften zal nakomen door herinvoering der contingenteering van vreemde eieren en heffing van een vergunnings recht dat de vreemde uitvoerpremiën ten volle neutraliseert. Rusland De samenleving in Sowjet-Rusland heeft eenigszins het uitzicht van een ver traagde film. Dit valt eensdeels te ver klaren door den tragen aard der Slaven, anderdeels door de logge uitbouw van den kolos, gelijk het zooveelste vijf-jaren plan is. In een dergelijken toestand waarin de arbeidsvoorwaarden nauw verwant zijn aan staatsslavernij, moet er steeds een nieuwe prikkel tot werken worden uit gevonden. En meestal faalt de kunst- matige prikkel wegens het gebrek aan uitzicht op een behoorlijke belooning. Het ligt dus voor de hand, dat er tel kens weer iets anders noodig is om de moedeloos en vergeefsch zwoegende massa te verhinderen in een algeheele verstarring te vervallt n. In den beginne heeft het vijf-jaren-pla zeker de rol van stimulans vervuld en daarna was het weer de hoop dat, na een zekeren tijd, ledereen meer dan voldoende zou bezit ten. die de Russische arbeiders en boeren onversaagd deed arbeiden. De onder vinding heeft echter geleerd dat het illusies waren en er bleef aan de Sowjet- macht niets anders over dan een nieuwen prikkel te ontdekken. Ze heeft dien ge vonden in het zoogenaamde Stakhano visme. In den grond is het Stakhanovisme niets anders dan het Taylorisme of het Fordisme. Het zet den arbeider aan het werk precies volgens dezelfde methoden, die in de kapitalistische landen worden toegepast, te volvoeren, met dit verschil echter, dat er in het roode paradijs voor den arbeider geen kans bestaat er zich aan te onttrekken en ook iedere gelde lijke aantrekkingskracht ontbreekt. Zijn vrijheid en zijn persoonlijkheid trachten te herwinnen, strijden voor betere levens voorwaarden, beteekent in het roode paradijs sabotage en, gelijk ge weet, staat daar de kogel op. Het valt niet in het kader van dit blad, hier de resultaten op te sommen die de Stakhanov-methode in de nijverheid heeft verwezenlijkt. Ongetwijfeld zijn ze niet te versmaden indien men alleen de productie-cijfers in aanmerking neemt. In het artikel dat we hier op Zondag 8 Maait afdrukten, hebben we gezegd dat Stalin voor de komende drie, vier jaar de landbouwproductie met 30 tot 40 °/o wil verhoogen. En om dit doel te bereiken is ook de Stakhanov-methode in den landbouw ingevoerd. En evenals in de nijverheid worden ook de beste landbouwers geëerd en beloond en krij gen ze hoogere loonen. Onlangs nog had er een conferentie plaats van deze "Stakhnnoven„ van den landbouw waarop de verschillende methoden wer den besproken om tot een grootere graanoogst en een betere melkvoort- brengst te komen. In Rusland is men van oordeel dat deze nieuwe Stakhanov-methode bij zonder in de veeteelt gunstige resultaten zal afwetpen. Want hier komt het in de eerste plaats op individueele verzorging en aansprakelijkheid aan. Nuchter ge oordeeld kan voorzeker in die richting iets bereikt worden. Voor wat de eigen lijke landbouw betreft is de uitslag min der zeker. Zoolang men het collectief princiep in zwang houdt, kan de voort brengst van enkelingen niet dermate stijgen dat de gezamenlijke productie in sterke mate toeneemt. Zoolang het eigen belang van den landman miskend blijft gelijk het thans nog is, ook al is daar sinds 1918 heel wat verandering in gebracht, verwachten we niet veel goeds van de Stakhanov-methode. Russische bladen antwoorden daarop met de productie van thans in verge lijking te stellen met deze van voor en kele jaren. Het valt niet te betwijfelen dat er een groote productie-vermeerde ring is bereikt, maar volgens kenners van de Russische toestanden zou deze te danken zijn aan de steeds intensievere mechaniseering, de vermeerdering der bezaaide oppervlakte, de verbetering van het zaaigraan en van de bemesting. Slechts trapsgewijze zal de productie verder verhoogd kunnen worden in de mate dat de staat nieuwe traktoren in het veld brengt waardoor dan een groo tere oppervlakte kan verbouwd worden. Een verhoogde productie omdat de landbouwers meer lust vinden in den landbouw, zal dan slechts kunnen be reikt worden indien ze ook weer vrij zijn en het uitzicht herwinnen op een behoorlijke belooning. En zoo tracht men in het roode paradijs de vertraagde film te versnellen en de logge maatschappelijke opbouw wat op gang te helpen. De machtheb bers van het Kremlin wenschen de pro ductie van Rusland steeds meer op te voeren om de kapitalistische landen te overtroeven. Vele doordenkende ar beiders geven zich rekenschap van de geweldige tegenstelling die hier weer eens aan het licht komt tusschen de communistische theorie en de commu nistische praktijk. Tevergeefs zal Stalin betoogen dat het Stakhanovisme een stap nader is bij bet werkelijk commu nisme. Gelijk bij de arbeiders zal er ook bij de boeren verzet ontstaan. Trou wens, ze weten het in Rusland heel goed dat dit communisme eerst pas over vijftig jaar volledig mogelijk is en dan slechts, volgens theoretici het zelf verklaren, indien de omstandigheden uitzonderlijk gunstig zijn. Intusschen is Stakhanov de man die er in gelukt is de pil van zwaarderen arbeid te vergulden. Voor hoelang En nieuwsgierig zien we reeds de volgende innovatie tegemoet... of, zal het de laatste zijn voor dat de massa, die zich niet meer langer tevreden stelt met allerlei beloften, eindelijk de machthebbers van het Kremlin om verantwoording vraagt VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om aile inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. II In onze vorige bijdrage hebben we aangetoond dat de uitslagen van het lager onderwijs in ons land niet alge meen beantwoorden aan de gestelde eischen. Als voornaamste oorzaken van dezen hinderlijken toestand op het geestelijk leven der massa, stippen wij aan 1. Het besteden van veel te weinig tijd aan het onderwijs in moedertaal en rekenen. 2. Het verknoeien van dien kostbaren tijd aan al te wetenschappelijke en nutte- looze dingen. 3. De gebrekkige inrichting van onze scholen, op gebied van leermiddelen. 4. De onvoldoende scholing van onze kandidaat-onder wijzers. 5. De onverschilligheid der ouders en der gemeentebesturen tegenover de vorderingen der leerlingen. 1Het onderwijs in moedertaal en rekenen. We hebben er hier verleden Zondag op gewezen dat deze twee leervakken de hoeksteenen vormen van gansch ons onderwijs en Minister Bovesse houdt er dezelfde opvatting op na, in zijn rond zendbrief van 15-6-35, waarin hij, spre kend over de veranderingen aan het programma, zegtOp den eersten rang plaatsen wij derhalve de moeder taal en het rekenen In hoe ver die stelling in ons land verwezenlijkt wordt kunnen wij nagaan wanneer wij, voor den tijd aan die twee hoofdvakken besteed, de vergelijking trekken tusschen België en onze groote buurstaten. (Zie tabel onderaan het artikel). Wanneer men die cijfers eens goed beschouwt, kan men er onmiddellijk twee besluiten uit trekken 1Het hoeft ons niet te verwonderen dat ons volk zijn eigen taal zoo moeilijk spreekt en schrijft, omdat men er in de hoogste klassen, waar de leerlingen toch reeds wat kennis kunnen opdoen, zoo weinig tijd aan besteedt. Die verwaar- loozing drukt haar stempel op gansch het leven van onze bevolking zij is de oorzaak dat zoovelen van onze landbou wers niet bekwaam zijn om een echt wetenschappelijk werk over hun eigen aangelegenheden, b.v. over landbouw en veeteelt, met vrucht te lezen. Dit is te vens een van de redenen waarom er hier en daar nog Vlamingen gevonden worden die hun eigen taal minachten en in dwaze bewondering staan voor men- schen welke een paar zinnen in een vreemde taal kunnen uitbrabbelen. De Belgen die zoo graag de zeden en gebruiken van den vreemde overnemen, kunnen voor deze kwestie nu eens met vrucht bij Franschen of Duitschers in de leer gaan. 2. Er wordt op onze lagere school veel te weinig tijd aan rekenen besteed. Daarbij komt nog een groote psycholo gische fouthet toekennen van het aan tal rekenuren aan de verschillende stu diejaren geschiedt in omgekeerde ver houding tot de verstandskracht der kin deren hoe langer op school, hoe min der rekenonderwijs. Bij onze buren gaat men wijzer te werk weinig in het begin van den leer tijd, om trapgewijs te vermeerderen en het maximum te vergen in de hoogste klassen. Die handelwijze bij ons zal wel een der voornaamste oorzaken wezen van de ophooping van achterlijken in de laagste klassen te veel stof aan rekenen in het begin, vooral in de twee eerste studiejaren. Al te veel leerlingen moeten op veer tien jarigen ouderdom de school verla ten, zonder den vierden graad gevolgd te hebben. Door een verstandige ver deeling van de leerstof aan de verschil lende klassen zou het getal achterlijken vast en zeker tot een minimum herleid worden. 2) Het verknoeien van den tijd aan al te wetenschappelijke en nuttelooze dingen. Door wetenschappelijke dingen ver staan wij alles wat rechtstreeks verband houdt met vakonderwijs, zooals over dreven "handenarbeid,,, al te uitgebreid teekenonderwijs en landbouw. Landbouwonderwijs. Over het al of niet behouden van dit leervak op het programma der lagere school worden verschillende meeningen vooruitgezet. We geven hier de onze ten persoon lijken titel en vragen niet beter dat de landbouwers zelf daarover hun meening in ons blad doen kennen. Dat de landbouw in 1897 als leervak op het schoolprogramma werd gebracht, was meer dan billijk immers op dat oogenblik was gansch ons landbouw- wezen in een zoo bedenkelijken toestand van achterlijkheid, dat er een reactie noodig was, indien men den volledigen ondergang van de "eerste nijverheid der natie,, wilde voorkomen. De hernieuwing is er gekomen en de lagere school heeft daarin een niet te onderschatten rol gespeeld. Maar sedertdien werden de toestan den fel gewijzigd onze landbouw werd op peil gebracht en zou, indien de staat er wat meer belang aan hechtte, op dit oogenblik gemakkelijk kunnen wedijve ren met deze van de naburige lenden. De meeste boeren, namelijk 87 zijn aangesloten bij een vereeniging ze hebben hun weekblad en veelal andere vakbladen. Ze wonen voordrachten bij, bezoeken proefvelden, landbouwscho len, modelinrichtingen en tentoonstel lingen, en beschikken over talrijke mid delen tot zelfontwikkeling. Daarbij is de landbouw in de laatste twintig jaar zoozeer vooruitgegaan en gespecialiseerd, dat een gewoon onder wijzer niet meer bekwaam is om werke lijk vormend landbouwonderwijs te ver strekken. Om al die redenen zijn wij, voor wat de lagere school betreft, voorstander van een degelijk algemeen onderwijs in natuurkennis, met uitsluiting van elk vakonderwijs, dat een vaste basis vor men zal voor de verdere ontwikkeling van den jongen boer. (Wordt voortgezet). MOEDERTAAL België Duitschland Frankrijk België Duitschland Frankrijk Onze agronoom kan geraadpleegd worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. 1* jaar 2' 3' 4' 5' 7' 8' 10 uur 10 9 9 8 8 4 4 9 10 11 8 7 6-7 6-7 12 1/2 12 12 10 10 10 9,5 REKENEN 1'jaar 2C 3' 5e 16' 7' 8' 4 uur 4 4 4 3 3 2 2 4 4 4 4-5 5-6 5-6 ,5-6 2 1/2 31/2 31/2 41/2 4]l/2 5 .5 lederen Dinsdag te Ninove Café Van Laere rechtover 't huis van 10 tot 12 uur. in het stad- I e Herzele op Woensdag 25 Maart van 9 tot 11 uur, bij Mr D'Haese. "Hof van Weenen Markt. TELEFOON 267. 6® 4® BI

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1