BERICHTEN Volledige Samengestelde Meststoffen 1 LANDBOUW- REDT U ZELVEN Landbouwers Melkfïltratie Een volledig voedsel voor de planten. van hier cn elders* D Bericht aan alle Wielrijders BELGIË. De handelsovereenkomsten met den vreemde. Waarom deze geheim zinnigheid Na Polen werd ook met Denemarken en Letland een handelsakkoord getee- kend dcor de Belgisch- Luxemburgscbe Unie voor het jaar 1936. Wat deze overeenkomsten behelzen inzake het invoerregiem van landbouwproducten toegestaan aan bedoelde landen, moch ten wij tot heden niet vernemen. Wat oetreft het akkoord met Neder land meidt de pers slechts dat de Bel gische uitvoerders naar Nederland in- lichtincun kunnen inwinnen bij het Mi nisterie /an Buitenlandsche Zaken. Wat aangaat de overeenkomst met Letland meldt het Staatsblad van 8 Maart 11. laconisch dat het akkoord ge- teekenci op 22 Februari 1936 van kracht wordt oo 9 Maart en geldig blijft voor drie ma anden. Verder dat de uitvoer van B gië Luxemburg naar Letland 70 °/o mag bedragen der waarde van den uitvoer van Letland naar de Bel gisch-Luxemburgsche Unie. Deze geheimzinnigheid verontrust onze la> ibouwers daar het juist landen betreft der uitvoer hoofdzakelijk land bouwproducten omvat. Wij vreezen dat eens te neer onze landbouw als ruilmunt heeft g? liend voor den uitvoer van nij verheid; producten. Want hier ook geldt het spreekwoord dat de waarheid het licht nif< moet vreezen. Nog met andere landen zooals Spanje en Ned viand zijn besprekingen aan den gang of lakend. Over de inzichten onzer Regeenng desaangaande is evenmin iets geiend. paa: enuitvoer. Franl ijk is enkel lief tegen de Bel gische 1 sternatie wanneer het kanon- nenvleesch noodig heeft tot verdediging zijner grenzen en zijner machtspolitiek in Europa. Wanneer het er om gaat ons land te Ip.ten leven geeft het echter blijk van het meest enge egoïsme. Na d. inkrimping van onzen witloof- uitvoer, wordt thans een heftige actie gevoerd tot beperking van onzen paar- denuitvoer. Deze gaat uit van de land- bouwcoiamissie der Fransche Kamer die haar eisch steunt op het feit dat onze paardenuitvoer naar Frankrijk in 1935 aanzienlijk is gestegen tegenover 1934. De kommissie vergeet echter dat onze uitvoer in 1935 slechts 50 °/o bereikt van deze in 1933 en 14 °/o van deze in 1931 tengevolge van het scherpe Fransche protectionnisme. Ziehier trouwens de uitvoercijfers voor de vijf laatste jaren Stuks Waarde 1931 23.957 93.884.000 fr. 1932 14.459 50.472.000 fr. 1933 6616 24.555.000 fr. 1934 934 3.892 OCOfr. 1935 3301 13.429.000 fr. Wij eischen dat onze Regeering eens te meer Frankrijk niet zal toelaten onze paardenfokkerij te treffen en eindelijk eens haar toevlucht zal nemen tot pas sende weerwraakmaatregelen op de Franscb': weeldeartikelen en wijnen die hier in massa binnenkomen, moest de Franscb e Regeering opnieuw onzen uit voer van paarden beperken. Het kunstroomverbod in de Kamer. De besprekingen van het wetsont werp tot verbod van de fabrikatie en den han el van kunstroom in de Kamer waren tamelijk vinnig. De fanrikanten van den kunstroom vonden een paar verdedigers in de libe rale vert» genwoordigers Joris en Mariën die het aandurfden het argument van het verv nrven recht en van het te werk gec elde Belgische arbeidsperso- neel in te roepen. Sinds mnneer bestaat er een verwor ven recht voor enkelingen de verbrui kersmassa te foppen met een product dat alle voedingswaarde mist Sedert wanneer bestaat ditzelfde recht om door oneerlijke handelsprak tijken zwaar nadeel te berokkenen aan duizenden melkvoortbrengers Wat het gebezigde aantal werklieden betreft, is het niet het dozijn arbeiders gebezigd in het kunstroombedrijf dat van tel is tegenover de duizenden landbou wers die hun bestaan vinden in de melk veehouderij De am mdementen tot ontzenuwing van het verbod werden gelukkig door de Kamer verworpen en de stemming zal op een volgende zitting geschieden. De coniingenteering van varkens- vleesch zal op 15 Maart heringe- voerd worden. Landbouw in den Senaat, zou de contin- genteering van varkensvleesch opnieuw worden toegepast vanaf 15 Maart 1,1. En de eieren Voor dit product is de contingenteerlng eveneens vereischt, ge zien de huidige verliesprijzen. Wij brengen de nieuwe Regeerings- maatregelen voor beide producten ten gepasten tijde ter kennis aan onze lezers. De NEDERLAND Regeeringssteun voor goedge- kenrde plantaardappelen. We lezen in het Nederlandsch "Boe ren- en Tuindersblad,, dat de Neder- lacdsche Regeering eerstdaags een steunregeling zal uitvaardigen waarbij voor goedgekeurde plantaardappelen van den oogst 1935 die als dusdanig niet verkocht werden een premie zal worden uitgekeerd schommelende tus- schen 0,50 a 1,50 fl. (10 tot 30 Belgische frank) per 100 kg., naar gelang de Mas sificatie door de Nederlandsche Akker- bouwcentrale. Met het oog op deze steunverleening zal tusschen 1-10 April door gemelde centrale worden overgegaan tot de inventarisopname van de voorraden goedgekeurde plantaardappelen. Ook eieruitdeeling aan de werk- loozen. ZWITSERLAND Interessante gegevens betreffende den boterdumping. Het blad Le Coopérateur Suisse publiceert volgende interessante gege vens betreffende de groothandelsprijzen van boter behaald eenerzijds op de En- gelsche markt en anderzijds in het land van herkomst zelf. De prijzen zijn uitge drukt in Belgische frank. In England In het land van herkomst per kg. Australië 11,17 fr. 15,28 fr. Letland 8,98 fr. 20,91 fr. Litauen 8,02 14,13 Nederland 9,17 28,46 Polen 8,40 15,28 Zuid-Afrika 10,12 18,43 Deze prijzen toonen tevens onbetwist baar aan op welke groote schaal dum ping wordt toegepast bij den boter- uitvoer. Zooals hier vroeger werd meegedeeld heeft de Nederlandsche Regeering des tijds om de markt te ontlasten, ingelegd vleesch doen uitdeelen aan de werk- loozen en de ondersteunden. De stock ingelegd vleesch zal eerstdaags uitgeput zijn. Daar ook de inlandsche eiermarkt dient ondersteund heeft de Regeering beslist 40 millioen eieren op te koopen om ze te verdeelen tusschen de werk- loozen in vervanging van de vleesch- conserven. BULGARIJE Tijdelijk uitvoerverbod van tarwe. Daar de tarwevoorraad nauwelijks volstaat tot dekking der behoeften van het land, heeft de Bulgaarsche Regeering tijdelijk het verbod van tarweuitvoer uitgevaardigd. Nieuwe uitvoervergun ningen zullen nochtans verleend worden in het geval de vooruitzichten van den aanstaanden oogst gunstig zijn. ENGELAND De Regeeringssteun aan de melk productie. De Engelsche Regeering stelt voor het einde September 1937 de huidige steunregeling voort te zetten wat betreft de reglementeering van de melkprijzen. Een definitieve oplossing is nog niet mogelijk, omdat ingevolge het akkoord van Ottawa de Engelsche dominions tolvrijheid genieten voor hun uitvoer van boter en kaas naar Engeland. Met propagandadoeleinden voor rui mer melkverbruik ontvangen 2.750.C00 scholieren eiken dag kosteloos een 1/4 liter melk. Tot heden heeft de Regee ring echter geweigerd melkkaarten af te leveren aan de werkloozen. VRIJSTAAT-IERLAN D De invoerrechten op boter en room. Sedert 19 Februari 1.1. werden de in voerrechten op boter en room vastge steld op 30 °/o ad valorem. ARGENTINIË De oprichting van nieuwe graanele vatoren. De Argentijnsche regeering heeft de oprichting ontworpen van 14 nieuwe graanelevatoren met een totalen inhoud van 654 000 ton, welke 52.423.000 pe so's (420 millioen frank) zouden kosten. Tezelvertijd zullen 180 der bestaande elevatoren in staat gesteld worden, wat eene uitgave zou vergen van 38.361.500 peso's (310 millioen frank). De werken zullen aanvangen in Sep tember aanstaande. Op deze wijze zal Argentinië beschikken over opslagmo gelijkheden van 7.5oo ooo ton, waarvan de vier vijfden toehooren aan de ijzeren- wegmaatschappijen en het overige aan den privaten handel. Hier dient noch tans opgemerkt dat Argentinië per jaar gemiddeld 18 millioen ton graan en lijn zaad voorbrengt. Zooals blij'kt uit de verklaringen van Minister.Do Schrijver ter gelegenheid van de bespreking der begrooting van FRANKRIJK De tolrechten op boter. Het invoerrecht op boter (minimum tarief) bedraagt thans 7,28 fr. (14,20 Belgische frank) per kg. De dumping met reuzel. Het Journal Officiel van 20 Februari geeft nadere bijzonderheden over de uitvoerpremiën toegekend voor reuzel waarvan wij melding maakten in een vorig nummer. Het bedrag der staatstoelage zal pe- riodisch worden vastgesteld. Het is voorloopig bepaald op 1,50 fr., (2,93 Belgische frank) per kg. reuzel. De voortbrengers-uitvoerders van reuzel (varkensvet) gepatenteerd vóór 1 Januari 1936 die zullen bewijzen reuzel uitgevoerd te hebben in de voorgeschre ven voorwaarden zullen den staatssteun genieten. Na de tarwe en de boter komt aldus de reuzel aan de beurt. Van 17 Juli 1935 tot einde Januari 1936, heeft de Fransche Regeering niet minder dan 5.550.000 fr. (10.823.000 Belgische frank) aan uitvoerpremiën voor boter uitbetaald. DENEMARKEN De varkensstapel. De telling gedaan op 8 Februari 1.1. wijst uit dat ten opzichte van den toe stand op 15 Januari 1935, de varkens stapel in alle reeksen gestegen is be houdens bij de drachtige zeugen. CANADA Toelagen aan de landbouwers voor den tarweoogst van 1930. De Canadeesche Eerste Minister heeft aangekondigd dat de landbouwers uit het Westen een bedrag hebben ge trokken van 6 millioen dollars (176 mil lioen frank) als saldo voor den tarwe oogst van 1930. Hij heeft er aan toegevoegd dat de regeering dienaangaande geen enkele verplichting had, doch geoordeeld had dat zij moreel gehouden was de beloften na te komen afgelegd door de vorige regeering. om op radikale wijze uw vee van de gevreesde runderhorzels te verlossen gebruikt ABDASSOL, te koop in de magazijnen van Redt U Zei ven De melk welke op de boerderijen nog door zeefden of doeken gegoten wordt, houdt schrikkelijk veel vuil in, en bevat oneindig veel bacteriën. De MARCO-FILTER bezit de eigenschappen de melk tenvolle te zui veren en beperkt alzoo de ontwikkeling der bacteriën de filtratie der melk on middellijk na het melken, belet het vroeg tijdig zuur worden der melk en sterk worden der boter. Professor Soxlet uit Munchen heeft zulks bewezen, melk derzelfde koeien, de eene onzuiver en de andere gezuiverd, beide op een temperatuur van 17 graden bewaard, de eerste keerde na 23 uren, de tweede enkel na 39 uren. Dus meer dan de helft van het gewoon tijdperk van bewaring. Watte en filters zijn ten bureele be schikbaar. bereid door de Samenwerkende Maatschappij en onder hare waarborgen verkocht. De verhoudingen van Stikstof, Phosphoorzuur en Potasch berekend volgens de noodwendigheden van iedere vrucht. KLAVERVETTE R.U.Z. 10X10 10 °/o phosphoorzuur 10 °/o potasch. De twee grondstoffen die onontbeerlijk zijn om klavers te doen groeien.Op arme gronden mag een weinig stikstof worden gegeven. Deze vette mag gestrooid worden boven op de jonge klaver. Het is nog beter deze meststof toe te dienen in de lente bij het zaaien der haver waar klavers als navrucht komen. 2) WEIDEVETTE R.U.Z. 5,5X7X12 5,5 °/o stikstof 7 °/o phosphoorzuur 12 °/o potasch. Dit is eene rijke en volledige bemesting voor weiden. Men verkrijgt hierdoor niet alleen overvloedig maar tevens goed en voedzaam gras. Alle slechte planten en onkruiden ver dwijnen om plaats te maken voor klaver- en grassoorten. Mag aangewend worden op droge en natte weiden. 3) HAVERVETTE R.U.Z. 6X6X10 °lo stikstof 6 °/o phosphoorzuur en 10 °/o potasch. Dit is eene volledige bemesting voor de haver. Ook zullen de klavers als navrucht reeds een deel phosphoorzuur en potasch ontvangen. 4) AARDAPPELVETTE R.U.Z. 6X8X10 6 °/o stikstof 8 °/o phosphoorzuur en 10 potasch. Een prachtige samenstelling voor de vorming der aardappelen en de smaak der knollen. Men hoeft geene andere vetten te gebrui ken, daar alles hier vereenigd is in één mengeling. 5) BEETVETTE R.U.Z. 7X5X10 7 °/o stikstof 5 °/o phosphoorzuur 10 °/o potasch. Deze meststof bevat veel stikstof en de noodige phosphoorzuur en potasch om de beeten een zekeren en geweldigen wasdon te geven. Het is eene buitengewoon rijke samenstelling. 6) TABAKVETTE R.U.Z. 7X5X14 7 nitrische stikstof 5 °/o phosphoorzuur 14 °/o zuivere potasch van potaschsulfaat. Deze meststof is onder alle oogpunten aan te prijzen en verzekerde in de laatste jaren een overvloedige en fijne tabak- oogst aan deze die ze gebruikten. 7) WITLOOFVETTE R.U.Z. 3,5X10X12 3,5 °/o stikstof 10 °/o phosphoorzuur 12 potasch. We kunnen deze samenstelling ten zeerste aanprijzen aan de witloofkweekers, het geeft hen alle zekerheid om kloek en gezond loof voort te brengen. Men hoeft niets anders te geven. 8) HOPVETTE R.U.Z. 6X5X12 6 stikstof 5 phosphoorzuur 12 °/o potasch. We hebben eene samenstelling gemaakt, ons steunende op wat de hop zooal noodig heeft voor de vorming van het gewaï en vooral voor de bellen. We veronderstellen dat ook nog af zonderlijk mest of beir of allebei wordt gegeven. Per hectare mag men 800 tot 1200 kg. gebruiken. We leveren ook ONVOLLEDIGE WEIDEVETTE R.U.Z. inhoudende 10 °/o phosphoorzuur en 10 potasch. Speciaal bereid voor natte en zure weiden en welke ijzerslak ken en sylviniet vervangt. Stikstof dient hier afzonderlijk gegeven. ONVOLLEDIGE GRAANVETTE R.U.Z. inhoudende 12 °/o phosphoorzuur en 10 °/o potasch. Speciale samenstelling voor de goede scheut der wintergranen. Onontbeerlijk om het legeren der graangewassen te bestrijden. Wordt best gegeven vóór het zaaien. Prijskamp voor een ontwerp van Plakkaat voor het Chilinitraat De Jury heeft de volgende prijzen toegekend lste prijs (2000 fr.)Mr Frans Borms, Groenstraat,31Borgerhout-Antwerpen. 2de prijs (1000 fr.) Mej. Rosine Bourdouxhe, Fred. Pelletierstraat, 75, Brussel. 3de prijs ex-aequo (ieder 500 fr.) M. Cornut, Bemelstraat, 111, St Pie- ters Woluwe-Brussel. M. Jacques Kas, Schrieckstraat, 192, Eeckeren-Antwerpen. M. Albert Paës, Rogierstraat, Spa. M. A. Van Rompaey, jr. Oude Doncklaap, 113, Deurne (Zuid). g I3 qr\\k ^'scht steeds het lood en etiket R.U.Z. aan iederen zak! Voor bestellingen zich wenden tot de Zaakvoerders, Agenten, Hoofdmagazijniers of tot de bureelen en magazijnen te Aalst, Zeebergkaai. Telefoon Nr 267. Wie zinnens is een rijwiel te koopen, koopt dan het alomgekende merk De Vlaamschc Lerufl te verkrijgen bij D. Hoevelinck-Tas er Zoons, Era- bantstraat, 2-4-6 Aalst. Telefoon 1141 Aalst tv. onze agenten. Eenig modern ingericht buis de." waar alles eigenhandig afgewerkt wordt van biaret- ren, émailleeren, nikkeleeren en chromeeren. Vernieuwing van velo's. Herstelling aller nvt* ken. Velo's van alle prijzen. Met gelijke west concurrentie onmogelijk.Het huis bestaat reeds 26jaat. De Fr. nsche reactie tegen onze i Éi U ;»r,IK»!:i:ilKl,l!lC:iiiC.3W59

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4