Waar gaat dat heen? mwmmmm++ THOMAS M0RUS l Aan de Kiekenkweekers KALKCYANAMIED Neringdoenerst Handelaars, I KEURINGEN Duivenkroniek Ontsmettingsmiddelen is zeer geschikt voor alle zomerteelteo, ontzuurt den grond en is zeer goedkoop* 17 °|0 stikstof 60 °|o kalk* plaatst uwe aankondigingen in De Koornbloem», het meest gelezen blad der streek* Leest e en op vandaag een krant Met zijn nleuwsjes velerhand Bij al 't wreeds dat er gebeurt, Waar een eerlijk mensch om treurt Vraag' men zich waar 't henen gaat Met di<un overvloed van kwaad. Want is waarlijk ongehoord Eiken dag een nieuwe moord 1 Dikwijls om een vodderij Trekt ruen er de messen bij, Of, zoc waar als ik het schrijf. Schiet men u door kop of lijf I En de oorzaak van dit al Is het zedelijk verval, Is de licht verbroken trouw Hier door man en daar door vrouw Dat meu met zijn onschuld lacht Bij ons vrijend jong geslacht Dat men God en zijn gebod Durft virstooten en bespot Dat men geen gezag meer eert, Dat men heeft den weg verleerd Naar de kerk zich leiden laat Niet door liefde maar door haat 1 In den overouden tijd Werden steden gekastijd Voor bun overgroote kwaad... Best dat 't zoo nu niet meer gaat, Want noest God de volkren slaan Heel de wereld moest er aan Fons Van de Maele. Verbond der Veekweeksyndicaten van Oost-Vlaanderen. voer de inschrijving van vrouwelijke dieren in het Stamboek. Op navermelde plaatsen, dagen en uren zai door het Verbond overgegaan worden tot het inschrijven der vrouwe lijke dieren in het Stamboek. De iuschrijvingskosten bedragen 2 fr. per dier, te betalen op de keuring. Donderdag 26 Maart te 9.— u te St.Martens-Lierde.Dorpplein 10.— u teSte Maria-Lierde, Statie. 11.— u te Ophasselt, Dorpplein. 13 30 u. te Steenhuyze, 14.30 u. te Voorde, 15.— h. te Smeerhebbe ló.— u te Idegem. 16.30 u. te Schendelbeke Vrijdag 27 Maart te t 9.30 u. te Ninove, Hoeve De Kegel. 10.30 u te Pollaere, Dorpplein. 11u- te Meerbeke, 11.30 u te Denderwindeke 13.30 u. te Liefferlnge, 14.— u. te Neygem, 15.— u te Waerbeke, 15.30 u te Nieuwenhove, Maandag 30 Maart te 9 30 u te Onckerzele, Dorpplein. 10.15 u. te Grimmingen, 10.45 u te Santbergen, 11.30 u. te Appelterre, 13.30 u. te Oultre, 14.30 u te Denderhautem, 15.30 u. te Welle, 16.— u. te Denderleeuw, 16.30 u. te Iddergem, 17.— u. te Okegem. LEDEN I Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. MENGELWERK Een episode uit het leven van Hendrik VIII door de Prinses van Craon. Wat zouden zij worden indien ik hen heden uit hun kloosters verjoeg, en hun landerijen in bezit nam 1 Cromwell, gij zijt zeer leverig in mijn dienst, ik prijs u daarom maar somtijds, en dit is natuur lijk, heb' gij de kleine en bekrompen denkbeelden van de lage klasse waaruit gij gesproten zijt, en daarom kunt gij de zaken niet van het hooge standpunt beoordeelen gelijk ik, die vorst en ko ning ben. Cromwell gevoelde zich diep verne derd door deze verachting die altijd ge paard ging met Hendrik's gunsten hij kon niet verkroppen dat de koning hem onophoudelijk een gelukskind noemde, hetwelk deszelfs gunst en almachtige wil alleen ondersteunden. Hij weifelde een oogenblik want hij wist niet wat hij antwoorden zou, maar weldra riep hij uit j U we Majesteit kent de waarheid ik ben maar wat hij zich verweerdigd heeft van mij te maken ik ben gelukkig het te ei kennen, en ik wil liever alles, wat ik hen, van hem ontvangen dan van mijn geboorte. Ik zal zwijgen, indien hij het bev' eitnochtans zou ik gaarne een bemerk; tg maken. Spreek, sprak de koning. Welnu, het schijnt dat men alles 38 Een en ander uit de wet. Verscheidene lezers vroegen ons eens de voornaamste punten uit de wetgeving op duivengebied samen te vatten. Graag gaan we in op hun verzoek en ziehier dus Het houden van reisduiven. Volgens de wet van 24 Juli 1923,moet hij die reisduiven houden wil vooraf gaandelijk de machtiging daartoe beko men hebben van den Burgemeester zijner gemeente. Deze machtiging kan slechts verleend worden aan hen die lid zijn van een duivenmaatschappij aangesloten bij den Nationalen Belgischen Duivenlief- hebbersbond. Aan wie is het verboden van reis duiven te houden Dezelfde wet voorziet ook dat het verboden is van reisduiven te houden om welke redenen ook aan 1. Vreemdelingen van gelijk welke nationaliteit. Vreemdelingen moeten een bijzondere machtiging bekomen van den Minister van Rechtswezen. 2. Personen, die wegens misdrijf of misdaad tegen de veiligheid van den Staat werden gestraft. 3. Personen gestraft wegens het van gen, dooden, en ophouden van militaire duiven. Welke duiven zijn reisduiven Volgens de wet zijn enkel reisduiven, de duiven die voorzien zijn van den pootring, afgeleverd door den Belgischen Duivenliefhebbersbond. De reisduiven worden beschermd, dus de duiven, die een ring dragen. Komt een duif nu elders binnen, dan kan men haar den ring af doen en zoo vervalt die bescherming. Van postduif wordt die duif potduif 1 Dat is een leemte in de huidige bestaan de wetgeving. Die leemte werd op den voorgrond gebracht tijdens het in 1935 gehouden Duivenliefhebberskongres en zoo zou eerlang overgegaan worden tot wijziging in dien zin dat alle duiven ver plichtend moeten geringd worden van wat ras of soort zij ook mochten wezen. Geen enkele duif zal nog mogen ver kocht worden, betzij dood of levend zonder draagster te zijn van een ring. Er is sprake van twee modellen te vervaardigen model 1 voor de reisdui ven en model 2 voor de luxe- of sier- duiven. Gerechterlijke onderzoeken. De wet schrijft voor dat deze mogen gedaan worden vanaf één uur voor zonsopgang. Vreemde Duiven. De in een duivenhok bevonden dui ven, die niet toebehooren aan den eige naar van het hok, worden in beslag ge nomen en aan den toegelaten bond over handigd om aan den rechtmatigen eige naar terugbezorgd te worden. Echter worden de duiven, die mili taire merken of merken van buiten- landsche eigenaars dragen, aan de Mili taire Overheid overgemaakt. Ontvreemden van Militaire Duiven, Al wie militaire duiven kwaadwillig vangt, doodt of behoudt is strafbaar met een gevangenisstraf van 8 dagen tot 5 jaar en met een geldboete van loo tot looo frank of met slechts ééne dezer straffen. Wie is de eigenaar van een bepaalde duif. Enkel hij, die in het bezit is van het ringduplikaat of eigendomsbewijs. Daar om moet de liefhebber bij den ringen- aankoop goed toezien of de ringkaartjes wel degelijk overeenstemmen met de aangekochte ringen. naar de hooge inzichten van Uwe Majesteit zou kunnen noodzaken de monniken der kleine op te nemen, en de goederen van deze met de kroon ver eenigen op eeze wijze zou de schatkist zeer groote hulpmiddelen vinden, en niemand zou reden hebben zich te be klagen. Maar, zegde de koning, zij zijn van verschillende orders Nochtans maakte hij deze opwerping met minder nadruk en Cromwell, den goeden uitslag ziende, vreesde hem te bederven, en den koning neen te doen zeggen door er te veel op te dringen belovende weder op dit punt terug te komen, voegde hij er niets meer bij en behendig van gesprek veranderende, I vertelde hij alles wat gisteren voorge vallen was, en sprak met grooten na druk van de verrukking des volks. Ach, zegde de koning, deze ver rukking raakt mij heel weinig 1 Het volk gelijkt naar een spreeuw, die men naar de gelegenheid rechts en links laat vlie gen en ik houd niet van die vreugde, verwekt door een pot bier of door een teug wijn, want er zijn levendige kiemen van tweedracht in deze natie. De schijn van een feestdag is niet genoeg, heer Cromwell I Alles moet zwichten en ge hoorzamen. Ik ben geen kind dat men met beuzelingen vermaakt 1 En hij zag hem vergramd aan. Denkt gij, vervolgde hij, zijn scher pe blikken op Cromwell vestigende, dat ik gelukkig ben, dat ik geloof den rech ten weg genomen te hebben Niet dat ik wil omkeeren, want hoe meer ik zal io^jen dat hij slecht is, hoe meer ik zal Verkrijgbaar bij Redt U Zei ven. De Vilanderstraat, Aalst. VRUCHTBOOM - CARBOLI- NEUM "ASEPTA„ De laatste jaren was de fruituitbating de meest winstge vende tak van onzen landbouw. Er wer den goede prijzen betaald voor eerste klasse fruit daarmede wordt bedoeld dat het fruit, komende van verzorgde boomgaarden, in standaardverpakking, aan loonende, zelfs winstgevende prij zen werd afgezet. Om goed fruit te bekomen, speelt de ziektenbestrijding een overwegende rol. Te weinig nog zijn de fruitkweekers op de hoogte van de verschillende vijanden der fruitboomen, en kunnen dan ook on mogelijk een doeltreffende bestrijding toepassen, tegen voor hen niet gekende i schadeoorzaken. Men ziet de gevolgen der ziekteaantasting, en grijpt in 't wilde naar eender welk bestrijdingsmiddel, dat wordt aangeraden. Als algemeene stelregel worden door ons volgende bespuitingen aanbevolen Wintersproeivanaf November tot einde Februari, met vruchtboomcarbo- lineum, ofwel van Januari tot einde April, met 3°/. Solbar, wanneer reeds van in den Winter schurftzlekte en monilia moeten bestreden worden. Lentesproeivoor het uitloopen der botten, op 't kale hout, wordt toegepast, ofeen koperbespuiting. met 1,1 1/2 °/o Nosperit (Neu), ofwel een zwavelbe- spuiting, met 1 Solbar (verdichte Ca- lifornische pap). Prijs 3,50 fr. per liter los. SOLBAR Op te lossen in water. Ter bestrijding van schadelijke zwam men in fruit- tuin- en wijnbouw, zooals monilia, meeldauw, schimmelziekte,vlek ziekte, schurft, krulziekte bij perziken en wijnstokken, schildluizen, rupsen der stekelbessen, roode spin, thrips enz. Winter besproeiing 3 kg. per 100 liter water. Zomerbesproeitng 1 kg. per 100 liter water. 250 gram prijs 3,50 fr. 500 gram 6.00 fr. 1 kg. prijs 10,50 fr. Speciale prijs voor groote kwantums. NOSPRASIT Op te lossen in wa ter. Voor de gelijktijdige bestrijding van alle fruitschade, zoo van insekten als van ziekten, bv. schurft, fruitmade, rupsen enz. Aanwending voor alle fruit 3/4 kgr. per 100 liter water. Is beter en zekerder dan koper-arseni- cale kalkbrei. Geen kalktoevoeging noodig. 250 gram prijs 4,00 fr 500 gr. prijs7,50 fr. 1 kg. 15,00 fr. Speciale prijs voor groote kwantums. CERESAN-TILLANTIN:(Droog- ontsmetter). Voor de behandeling van alle land- en tuinbouwzaden. Voor 50 kg. tarwe en rogge gebruikt men 100 gr.voor gerst en vlas 150 gr. voor haver 250 gr.voor beeten 400 gr. Voor 1 kg. groentenzaad ge bruikt men 5 8 gr. Ceresan. 50 gr. prijs6,50 fr. 100 gr. 9,— fr. 200 gr. prijs 12 fr. 1 kg. 60 fr. TIMMERMANS CARBOLINE- UM (houtvrijwarend extra) tot het vrij waren van verrotting van steunpilaren, staldeuren, ramen enz. Prijs 2.50 fr. per liter. CREOLINE (extra kwaliteit). Ge woonlijk neemt men 3 kilo créoline op 100 liter water ofwel 3 eetlepels créo line op eiken liter water. Prijs 3.00 fr. per liter. verpletteren wat mij daaraan zal her inneren Neen, Hendrik VIII bedriegt zich niet, en wijkt niet terug en gij zelf, indien gij ooit mijn kommer verriedt, zoudt de diepte van uwen val en de kracht van den arm leeren kennen, die u zou neergestort hebben I Cromwell was geraakt. Hoe dikwijls en hoe duur betaalde hij zijn lage en kruipende heerschzucht 1 Zich altoos dwingen, opofferen om te verkrijgen, zwichten om te bevelen, sidderen om zich geducht te maken 1 Morus... zegde hij. Morus, hernam de koningik hoor dezen naam niet gaarne. Welnu, wat is er nog Sire, gij spreekt van toekomstige tweedracht en vrees welnu, ik zou een bloodaard zijn, indien ik de waarheid voor den koning verzweeg. Morus en Rochester, die twee laken en benadeelen u van het volk 1 Men heeft bewijzen tegen hen, maar waarschijnlijke bewij zen, waarmede de strenge gerechtigheid zich niet vergenoegt. Zij weigeren den eed te doen, en het is niet mogelijk hen in het rechtsgeding van het heilig meisje van Kent te wikkelen. Men zou hen een stemmig vrijspreken. Gij hebt het even wel uit haar eigen mond gehoord gij weet dat zij hen kende, met hen gespro ken had zij heeft het voor Uwe Ma jesteit bekend. Zij waren in de kerk ze had hen dus bericht dat zij op dit uur verschijnen zou. Welnu, het is onmoge lijk hen iets ten laste te leggen zij zullen zich rechtvaardigen en zegepralen. Het parlement zal door dit voorbeeld van hardnekkigheid en muiterij weer aange- Meer en meer hebben de talrijke proeven bij vele vooraan staande kweekers bewezen dat de samenstellingen R. U. Z. verre weg de beste kiekenvoeders zijn, welke heden aan de markt komen. Zelfs de kweekers die zeer ervaren zijn en vroeger hunne voeders zelf hebben bereid, moeten bekennen dat de onze betere uitslagen geven. We mogen verklaren dat we, dank aan studies en proeven, de volmaakste voeders kunnen aanbieden, welke zoowel in hoe- danigheid als in prijs buiten concurrentie zijn. ONZE KORRELVOEDERS voor kiekens van af de eerste dagen tot de volle wasdom en voor eierleg, alles van eerste klasse granen en zaden. ONZE MEELVOEDERS voor kuikens, poeljen en leghen nen mengelingen die alle proeven hebben doorstaan en met geen ander produkt te vergelijken zijn. Zij bevatten de noodige vleesch- en vischmelen, fosfaten en vitamienhoudende produkten, zooali Dohyfral, gist enz., zoodat ze een volledig en in alle opzichten prima voeder uitmaken. Voor eierleg, groei en gezondheid der kie kens zijn alle mogelijke voorzorgen genomen. De Eierleg zal verdubbelen dank zij het gebruik onzer legmelen. Honderde proeven bewijzen de waarheid van dit gezegde. KIEKENKWEEKERS, doet eene proef met onze voeders en U zult overtuigd zijn van de groote waarde derzelve. HARDHOORIGEN HALVE DOOVEN Wanhoopt niet meer I Uw ontmoedigend gebrek kan overmeesterd worden zonder ge neesmiddelen, zonder pijn, zonder heelkundige bewerking, zonder uwe bezigheden te onderbreken, door de Merkwaardige Uitvinding der Oorprothesis L'Aurivibril gebreveteerd S.G.D.G., eerst met bijval beproefd door talrijke genees- heeren van doofheid aangetast, alvorens aan het publiek aangeboden te worden. Komt dus in alle vertrouven den specialist gehoorgeleerde bezoeken, die u KOSTELOOS zal ontvangen en u eene kostelooze bewijsvoering zal doen gedurende de maand Maart van 9 1/2 tot 1 u. GENT, Zondag 22, Hotel Majestic, 12, Maria-hlendrika- plaats, St Pietersstatiete DENDERMONDE, Maandag 23. Regent-Hotel, Statieplein, 18; te AUDENAARDE, Dinsdag 24, Hotel de Bruxelles Statie) te AALST, Woensdag 25, Hotel du Comte de Flandre, Statieplein. Let wel op den naam, den datum en het adres van het hotel. N. B. Te Brussel, in den zetel van de Aurivibril Generaal Gratrystraat, 9, op overeen te komen uren. moedigd, en van den eersten schrik her steld worden, welken uw naam hen aan gejaagd had. Zij zullen u het hoofd bieden, uw gezag miskennen, en u nood zaken de koningin Catharina weder te roepen. Catharina wederroepen I riep de koning. Haar wederroepen, nadat ik ze tegen alle rechten en eer verstooten heb 1 Neen, ik zal dezen bitteren kelk, dien ik mij ingeschonken heb, tot den bodem toe weten uit te drinkenen de volgende eeuwen zullen van men naam weergal men 1 De aarde barste, de hemel ver- plettere mij, maar Thomas Morus zal sterven 1 Ga, Cromwell, riep de koning met woedende blikken uithij zwere of hij sterve Ga, weerdige bode van een gruwelijke misdaad, pak u van hier Gij zijt het die mij in deze stormige zee ge dompeld hebt, waarin ik mij maar door bloed kan staande houden Vervloekt zij de dag, waarop ik u voor het eerst gezien heb, eerlooze gunsteling van den eenigsten man, dien ik nog acht en eer biedig hier zullen slechts gedrochten blijven XVIII. Morus had ook getracht de versche morgenlucht in zijn enge gevangenis te genieten. Hij leunde op een vermolmde houten tafel. Hij liet zijn hoofd op zijn handen rusten, en scheen gerust, maar in een diepe droefheid gedompeld want God, volgens de woorden van het heilig Schrift, was nog niet in Josephs gevan genis afgekomen om hem te troosten, en hij had zijn engel nog niet gezonden om hem te versterken. Hij gaf zich over aan treurige beden kingen, toen hij de driedubbele grendels waarmede zijn deur gesloten was, voor zichtig hoorde openen, en weldra een man zag verschijnen, die van haast en en vrees hijgde. Het was Kingston, de luitenant van den Toren. Hij trad binnen, en trok de deur achter zich toe. Mijn dierbare heer Thomas, riep Kingston uit. God zij geloofd, gij zi,t vrij gesproken, men heeft u onschuldig ver klaard De raad was den ganschen nacht verzameld en hij heeft erkend dat gij geenszins in het geding kondet ge wikkeld worden. Ach, wat ben ik ver heugd I En dit meisje is veroordeeld te Tyburn gehangen te worden zie of deze zaak gevaarlijk was I Ik heb nooit aan uwe onschuld getwijfeld maar gij hebt woedende, machtige vijanden. Cromwell is een zeer geducht man. Ach, mijn lieve Morus, wat ben ik blijde. Een vreugdestraal schoot in het hert van Thomas Morus. Is het mogelijk 1 riep hij uit. Her haal mij dat nog eens, Kingston. Hoe, ik zou mijn kinderen wederzien 1 Ik zou in vrede midden onder hen sterven I Neen, dit geluk is niet mogelijk. Maar het arme meisje 1 hoe is zij veroordeeld Ach, riep Kingston uit, gij denkt reeds aan deze non op mijne eer, ik heb maar aan u gedacht. Er de bisschop van Rochester is ook vrijgesproken Was hij al in dezer, Toren ri„>p Morus uit. Juist boven u. ('t Vervolgt). ■■MB

De Koornbloem | 1936 | | pagina 6