PASCHEN Er wordt met onze Kinderen geknoeid ■■■Hm Arbeid adelt» Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers i De toekomst van den Landbouw op technisch gebied Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven i ZONDAG 12 APRJL 1936. Ptfla 25 ceaiteai 18de JAARGANG Nr 902 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Heden vieren we het mysterie der Verrijzenis of de bevestiging van Kristus' leven en leer "Breek dezen tempel af en in drie dagen zal ik hem weder oprichten „.Wel ke goddelijke kracht en almachtige zekerheid in deze eenvoudige woorden Na den tijd van den vasten het grootsche feest der opstanding Die opstanding wordt niet al leen gevierd in de ceremoniën en plechtigheden onzer kerken gansch de natuur juicht mee na 't eerste ontwaken uit haar langen winterslaap. Veldgewassen en bloemen, boomen en struiken en weiden hertooien zich met de rijkste kleu ren en met de schitterendste weel de van het trillende leven de vogels kweelen en fluiten hun nieuwste lenteliederen de lucht is zwanger van malschheid en ver- sche geuren 't Is Lente 't is Paschen Het zegelied der opstanding klimt uit de geurende aarde, zwelt uit den adem van het opbruisende leven en doorzindert lucht en wolken. En de mensch Hoe staat hij tegenover het mysterie van dezen dag, tegenover de schoone levens- weelde van de jonge Lente, die eeuwig herhaalde afbeelding der goddelijke Verrijzenis De moderne mensch heeft geen tijd voor bespiegelingen over het schoone en eeuwige, noch oog, noch oor voor het herboren leven in Gods wijde natuur. De moderne mensch gaat op in cijfers en berekeningen, in machi nes en geniale constructies, in beursspeculaties en politieke knoeierij, in schijnweelde en genot buitenshuis. Hij leeft volgens zijn systeem, volgens zijn beschaving, volgens zijn persoonlijke belangen en ver zuchtingen daarin komt geen op standing, geen herrijzenis, geen nieuw leven alleen verstarring in het jagend zoeken naar bezit en macht en doorzetten van eigen ambities. Deze maatschappelijke ver schijnsels zijn zooveel symptonen van de ziekelijke moraal bij den modernen mensch. Deze vormen de grondoorza ken van de oneenigheid in de fa milie en van den immer toenemen- den haat onder de volkeren zij versperren den weg aan den wa ren vrede, waarom in alle landen zoo luide geschreeuwd, maar zoo weinig ernstig gedacht wordt. De zegegalm en de vreugde tonen van de paaschklokken gaan verloren in het geknars der wapen fabrieken, in de manceuvers van de oprukkende legers en in de hol klinkende redevoeringen van oor logszuchtige diplomaten. De waanzin der zoogezegde beschaafde volkeren grenst aan het ongelooflijke waar de geest en de atmosfeer van het paasch- feest de harten moesten verheffen tot het goede en het schoone, tot een ware opstanding met Kristus, daar worden in de parlementen nieuwe kredieten gestemd voor den eerstvolgenden massamoord, daar wordt de openbare meening vergiftigd door een uitgekochte pers van oorlogsprofiteurs en bloedzuigers, daar wordt er naar gestreefd gansche volkeren te ver delgen of economisch te wurgen in naam van recht en beschaving, daar worden de goede burgers uitgeperst door steeds nieuwe en grootere belastingen voor den af god Mars. Paschen is evenzeer als Kerst mis het feest van den vrede im mers, de verrijzenis van Kristus bracht in de harten van zijn nog weifelende volgelingen de zeker heid en den innerlijken vrede. Bij ieder van zijn verschijningen be groette Hij zijn leerlingen met de gekende woorden Vrede zij met U De vrede mag dus wel be schouwd worden als een godde lijk goed. Jammer dat de men- schen dit zoo slecht begrijpen. Elk vredesgebaar in deze wereld wordt meestal met achterdocht en wan trouwen onthaald en het is een netelig kenmerk van onze bescha ving dat het grootkapitalisme teren kan op dat goed onderhou den wantrouwen, waardoor het oude Europa langzaam en zeker ten onder gaat. Aldus reageert de moderne mensch op den wenk van den Oppersten Meester "Vrede zij met u 1 Gelukkig lijk behouden die woorden nog hun volle beteekenis voor de meerderheid van onze landelijke bevolking deze weet nog haar blikken te verheffen bo ven alle lage doeleinden haar da- gelijksch werk is geen beletsel voor de stem der paaschklokken VRIJE TRIBUUN. (Slot.) 3) De gebrekkige inrichting van onze scholen. De ouders hebben voorzeker het recht van de lagere school een maximum van verstandelijke en zedelijke ontwikkeling voor hun kinderen te eischen, zoodat deze op veertienjarigen leeftijd in ieder opzicht paraat staan om het werkelijk leven in te treden. Om dat verheven doel bij benadering te bereiken is het niet voldoende dat de onderwijzer zijn taak in vollen ernst waarneemt, ook de schooloverheden, doorgaans het ge meentebestuur of het achoolcomiteit, dienen er eerst en vooral voor te zorgen dat de leerkrachten over voldoende stof- felijk materiaal en'leermiddelen beschik ken. In talrijke buitengemeenten staat die stoffelijke'inrichting van de school nog beneden alles en doet ons nog weieens terugdenken'aaffden tijd van Maria- Theresia. Het is nochtans gemakkelijk om ver staan dat moordenonderwijs niet de minste blijvende resultaten oplevert. Het onderricht moet eerst en vooral werkda dig en aanschouwelijk zijn; daarom moet er degelijk en ruim materiaal voorhan den zijn. De onderwijzer zelf kan hier veel initiatief aan ,den dag leggen en persoonlijk in menige behoefte voorzien; maar de meest noodige en onmisbare leermiddelen dienen, ook volgens de wet, door de schoolbesturen aange schaft. Op onze gemeentebesturen rust in dit opzicht een zware verantwoorde lijkheid wanneer ze in deze kwestie te veel willen bezuinigen, of zelfs er onver schillig tegenover blijven en den boel maar laten draaien, bedrijven ze een misdaad tegen de beschaving en de wel vaart van ons volk. Gezonde en huiselijke lokalen, dege lijke leermiddelen, aanmoediging van onderwijzers en leerlingen door de be langstelling vanwege de overheid zijn de eerste vereischten voor het welge- lukken van ons volksonderwijs. 4) De onvoldoende scholing van onze kandidaat-onderwijzers. In onze eerste bijdrage hebben we er op gewezen dat de uitslagen op onze lagere school niet algemeen beantwoor den aan de gewettigde verwachtingen, maar dat er tevens talrijke gelukkige uitzonderingen op dien regel zijn waar te nemen. De Minister van Onderwijs en veel schoolmannen met naam willen tot betere uitslagen komen door het in voeren van nieuwe werkwijzen in de school. We zijn zoo vrij, uit eigen erva ring rondom ons, er aan te twijfelen of die menschen het wel bij het rechte eind hebben. Immers die uitzonderingen, waarvan hooger spraak is, zijn ons hier een vingerwijzing. De leerkrachten welke werkelijk op goeden uitslag kun nen bogen, staan gewoonlijk nogal wars tegenover al deze nieuwigheden, waar van de degelijkheid nooit bewezen werd en die veelal ontaarden in echt knoei werk. Deze goede krachten zijn vak mannen geworden door eigen studie en zelfvolmaking. En juist hierin ligt de grond der zaak onderwijzen en opvoe den is een speciaal vak, waarvoor een bijzondere en zeer verzorgde vorming en opleiding onontbeerlijk zijn. De normaalscholen schieten hier ech ter in hun zending gewoonlijk veel te kort de hersenen der toekomstige on derwijzers worden er volgepropt met allerlei wetenschappen, welke in de lagere school niet te pas komen en de meest onmisbare gronden tot vakoplei ding worden er maar al te vaak ver waarloosd bekwaamheidsdiploma's worden weieens afgeleverd zonder waarborg voor werkelijke bekwaam heid. Onderzoek naar den bijzonderen aanleg, een werkelijk inzicht in de kin derpsychologie en in de methodeleer, de kennis van het onderwijsprogramma, ziedaar de eerste vereischten tot de vorming van degelijke leerkrachten en opvoeders. Al onze normaalscholen mochten op dat gebied wel een strenge vernieu- wingskuur ondergaan en dan kan men gerust het opdringen van nieuwe en onbeproefde werkwijzen laten varen een goed gevormd en gespecialiseerd vakman levert degelijk werk uit zichzelf. 5) De onverschilligheid der ouders. Het grootste deel van zijn leven ver blijft het kind. ook het schoolgaand kind, onder de oogen der ouders. Deze hebben dus de grootste gelegenheid om de gaven en gebreken bij hun kroost te controleeren en er, op gunstige wijze, op in te werken. Ouders, welke daarenboven hun taak als een verantwoordelijke zending be- schouwen, houden zich eveneens op de hoogte van de vorderingen hunner kin deren op school. Die waarnemingen van het karakter en van de ontwikkeling van den geest zullen dikwijls een reden aangeven om eens persoonlijk met den onderwijzer te spreken over den toe stand van het kind, of over zijn toe komstmogelijkheden. Verstandhouding tusschen school en huis is de allerzekerste factor tot de verstandelijke en zedelijke vorming van het kind. Ongelukkiglijk is er van die verstandhouding in algemeenen zin bij ons volk nog niet veel te merken on verschilligheid tegenover de school en dus ook tegenover de toekomst van de kinderen is een fout, die in ons nog al te vaak voorkomt. Daartegen in te gaan was het doel van deze al te beperkte studie. Voordracht gehouden door den heer Vranken, Algemeen Secretaris van den Landbouwers- en Eigenaarsbond, Brugge, op Dinsdag 18 Februari, te Brussel. abonnenten aan voor Uw blad (Slot). Dergelijk initiatief behoort aange moedigd en nagevolgd te worden en regelmatig behooren, onder den vorm van studiedagen, de uitslagen, bekomen in de onderzoekingsstations der ver schillende landbouwhcogescholen, me degedeeld te worden aan de personen, die rechtstreeks werken aan de ontwik keling van den landbouwuitbater. Op deze wijze zullen de vruchten dier strenge wetenschappelijke onderzoekin gen niet langer meer opgesloten blijven in de documentatie der landbouwhooge- scholen, en, naar gelang de omstandig heden, zoo nu en dan eens gepubliceerd in hoog-wetenschappelijke tijdschriften. Integendeel, deze uitslagen, van het oogenblik dat zij een vaststaande prac- tische waarde hebben voor den boer, zouden regelmatig ten dienste worden gesteld van het landbouwonderwijsper- soneel, opdat zij dit dan zou kunnen me- dedeelen aan de landbouwuitbaters. Wij stuiten hier echter op de onkos- tenkwestie, daar het uitgesloten is dat de landbouwleeraars zelf de uitgaven van reis en verblijf zouden dragen die zulke studiedagen meebrengen. De zaak moet dan ook voldoende ondersteuning vin den bij het Ministerie van Landbouw, want in vergelijking met de onschatbare vruchten, die er uit voortvloeien voor het technisch onderwijs kan noch mag voor deze geldelijke opoffering terug gedeinsd. De voorlichtingen aan de landbouw uitbaters behooren volstrekt eenvormig te zijn, dus eensluidend ofwel goed aan vullend, en niet in de war brengend zoo als het thans meer en meer het geval is. Inderdaad, wanneer wij voor den laatsten tijd den toestand der landbouw voorlichting overblikken, zijn wij wer kelijk bekommerd om de toekomst der landbouwtechniek en vragen wij ons af waaraan de bedrijfsleider zich nog zal moeten houden om zijn uitbating op degelijken voet voort te drijven. Ten titel van voorbeeld willen we hier wijzen op wat inzake veevoeders, meststoffen, zaaizaden,ziektebestrijdings middelen, enz. er jaarlijks al niet op de markt wordt geworpen en bij den boer als "best,, wordt opgedrongen, terwijl in landen waar volledige eenheid bestaat in de technische voorlichting, zulks be paald onmogelijk is. Het is tijd dat dit ook weldra het geval zij in onze streken. Want, arme Belgische landbouw techniek. Ja, gij zijt ernstig krank, zoo ziek zelfs, dat een zware operatie noodig zal zijn om u te redden. Zooals in de mededingende landen moet er van meet af aan ingegrepen worden, dat wil zeggen vanaf het lager onderwijs. De vorming van onze onder wijzers en onderwijzeressen is tot nu grootendeels afhankelijk van de betreu renswaardige jacht op leerlingen tus schen de offlcieele provinciale stedelijke aangenomen, vrije normaalscholen.waar zoowel de overgangs- als de eindexa mens volstrekt geen rekening houden met wat in de zusterinstellingen gebeurt. Men eischt, en met recht, dat de Staat de onkosten van het lager onder wijs dekke van welke strekking het ook weze, welnu, dan moet de Staat ook zeggende kandidaten mogen zich voor bereiden waar en hoe zij verkiezen,maar wie onder theoretisch, practisch en di dactisch opzicht geen voldoende vor ming bezit, krijgt geen diploma en blijft buiten het lager onderwijs. Een enkele jury dus voor heel het land en de zaak is klaar. Met dergelijke regeling zou onze schooljeugd al gauw niet meer moeten onderdoen voor die van het buitenland en zou onze landbouwtechniek op een ernstige, gelijkvormige en stevige kun nen bouwen. De tijd laat niet toe over de middel bare studiën uit te weiden, doch over het hooger landbouwonderwijs wil ik wel een paar woorden zeggen. Ga naar Holland en men spreekt u overal van Wageningen, ga naar Dene marken en iedereen verwyst u naar Ko penhagen en... met recht Doch in België 1 Och, hier moest men eerst onderzoeken hoe het staat met de politiek, met den godsdienst, met de taalkwestie. Daarna komt eerst het technisch oogpunt in aanmerking, en onze arme ingenieurs moeten intusschen zoeken en tasten om een bepaalde, vaste richting te vinden, terwijl hunne buiten- landsche collegas een eenvormige, wel afgebakende opleiding ontvangen. Welke is nu de oplossing Het diploma van landbouwingenieur enkel laten afleveren door een centraal jury, die de kandidaten zal wikken en wegen alvorens hen de toekomst van den Belgischen landbouw in handen te geven. Het moet uit zijn met het werken "en ordre dispersé,, wil men het wellukken der nationale landbouwtechniek ver zekeren. Door het inrichten van een centrale documentatiedienst heeft het Ministerie van Landbouw een stap in de goede richting gedaan. Dat men zoo voortga en dat men dezen dienst belaste met het samenvatten van al de uitslagen der op zoekingen zoowel in 't binnen- als in 't buitenland, in een regelmatig verschij nend tijdschrift, dat kosteloos of ten minste tegen een geringen abonnements prijs wordt rondgezonden aan al de landbouwtechniekers, die tot het korps der opleiders behooren. Door den Staatsvoorlichtlngsdienst en vooral door de speciale proefsta tions der hoogere landbouwscholen zou een regelmatige en strenge controle moeten uitgeoefend worden op de al of niet deugdelijkheid van de tallooze nieuwigheden die op de markt worden geworpen. Ten titel van voorbeeld wil ik aanha len dat in Denemarken geen enkel land- bouwmachien in de praktijk wordt ge bracht, alvorens het eerst officieel en degelijk beproefd is geworden in het daartoe speciaal ingericht station. Ook is het misschien hier wel de ge legenheid om even te wijzen op de zoo weinig invloedrijke rol, die door onze scheikundige laboratoriums wordt ver vuld. Tracht b.v. eens in Holland eene nieuwe meststof in te voeren, dan klinkt onmiddellijk de vraag Wat zegt het Laboratorium van Maastricht daar over En is dit advies ongunstig, spaar u dan alle verdere moeite. Dat kan al daar tengevolge der eenheid in de lei ding der landbouwpolitiek, doch hier is de zaak geheel anders vijf staatslabo- ratoria en twintig aangenomen, die al len alles ontleden. Waar is de leiding Waar is de eenheid Waar is het door slaand advies Altijd en overal, gebrek aan eenvor migheid 1 Het blijkt dus voldoende dat in dit alles verbetering, ja radikale verande ring behoort te komen om de toekomst van den landbouw onder technisch op zicht bestendig te verzekeren. De uitbaters moeten gedurig op een eenvormige manier voorgelicht worden, hoe zij, volgens de omstandigheden, 't best dienen te handelen, om hun bedrijf voordeelig uit te baten en deze eenslui dende voorlichting behooren zij te be komen door het eensluidend gesproken of geschreven woord. Ten slotte wil ik nog naar voren brengen, dat hij, die zich in een onder deel van de landbouwuitbating verlangt te specialiseeren, zich door bovenbe doelde maatregelen toch op de hoogte kan houden van de andere vakken, en zijn specifieke voorlichting, aanpassen aan die andere zaken, in plaats dat zij als tot nu toe, te afzonderlijk, als alleen staande worden gegeven. Het moet dus uit zijn met die rond tastende en veelzijdige pogingen op tech nisch gebied en zonder meer uitstel moet er gekomen worden tot het in praktijk brengen van eene juist afgebakende, wel doordachte, eenvormige landbouw- i TSIWOON 267.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1