De Afzetvereeniging voor Land- en Tuinbouwproducten Opgepast De Teelt van Korrelmaïs* ZITDAG Onze Landboowkmidige Diensten. /^^G\ Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers i De Invoering en de Ontwikkeling I van de Aphelinus Mali» te Mariemont. Landbouwers Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONPAG 19 APRIL 1936. r- X''A Prfls 25 centiem I8de JAARGANG N* 903 nr 2: Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bureel en Redactie s De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. uw ket uit te voor- De Afzetvereeniging voor Land- en Tuinbouwproducten heeft een uiterst belangrijke taak le vervullen bij de or ganisatie van onzen handel in land- en tuinbouwproducten. Zij is het uitvloei sel van de commissie welke destijds op initiatief van het Departement van Landbouw werd opgericht teneinde ons afzetgebied van land- en tuinbouwpro ducten te verruimen en de goede faam onzer voortbrengselen op de binnen- en buitenlandsche markten hoog te houden. Zooals de heer De Schrijver, Minister van Landbouw, onlangs betoogde bij de inhuldiging der nieuwe lokalen van de Vereeniging, wordt haar doel door hare statuten omschreven als volgt het ne men of aanmoedigen van elk initiatief, rechtstreeks of onrechtstreeks strekkende tot bevordering van den handel in in- landsche land- en tuinbouwproducten. Te dien einde zal de vereeniging mogen toelagen vragen aan de openbare mach ten, aan groepeeringen en vereenigin- gen en aan partikulieren tentoonstel lingen of andere propagandamanifesta- ties inrichten of aanmoedigen zoowel in het land als in den vreemde, een toe zicht inrichten over den oorsprong, de hoedanigheid, de hoeveelheid en de voorstelling der producten te koop aan geboden of verzonden door hare leden of door derden die op hare tusschen- komst beroep doen getuigschriften aan gaande deze kontrool afleveren merken invoeren en de voorwaarden bepalen onder dewelke daarvan gebruik zal ge maakt worden. Zij mag verder binnen de perken van haar voorwerp hare diensten aan der den verleenen onder voorwaarden die door den beheerraad vastgesteld wor den. Haar werkzaamheden nader beschrij vende, gaf de beer Bestuurder der Rijks- tuinbouwschool van Vilvoorde, ter ge- gelegenheid van de hoogervermelde in huldiging der gebouwen van de Afzet vereeniging, volgende opsomming 1) Kontrole onder phytopatologisch standpunt van de verzendingen van aardappelen naar den vreemde. 2) Regeling van den uitvoer van vroege aardappelen naar Duitschland. 3) Uitvoering van het akkoord met Duitschland voor den uitvoer van aza lea's. 4) Regeling van den uitvoer van aza lea's. hortensia's en andere niet hout- vormige siergewassen naar Nederland. 5) Kontrool over de benuttiging van het deviezencontingent voor bloemkoo- len naar Duitschland. 6) Verdeeling der maandelijksche de- viezencontingenten en toezicht over hun gebruik voor hofbouwproducten zooals palmen, laurieren enz. 7) Regeling van den uitvoer van wit loof naar Nederland en kontrool inzake reglementeering van dezen handel. 8) Toezicht over de benuttiging der kontrool-etiketten. 9) Kontrool van den uitvoer van wit loof naar Frankrijk. De Vereeniging heeft zich dan ook alreeds beziggehouden met 1) Den kontrool inzake regeling van den ruilhandel van paarden en vee met Zwitserland. 2) Het toezicht over den uitvoer van druiven naar Duitschland tegen ver minderd toltarief. 3) De kontrool over den verkoop door de botermijnen van de uit den vreemde ingevoerde boter. De werkzaamheden der Vereeniging worden bekostigd met de bijdragen van voortbrengers en uitvoerders die beroep doen op hare diensten. Uit voorgaande blijkt dat de Veree niging een uitgebreide en ingewikkelde tending te vervullen heeft. Indien deze behoorlijk wordt volbracht vormt zij een stevigen hefboom tot de ontwikkeling en den voorspoed van onzen handel in land- en tuinbouwproducten. Het dient immers gezegd onze land bouwers zijn voortbrengers van eerste gehaltebij den verkoop en de voorstel ling hunner producten aan de afnemers hebben zij echter nog heel wat te lee- ren. In dit opzicht kan de afzetvereeni ging hen van groot nut zijn op uitdruk- kelijke voorwaarde dat zij zich van hare taak op gepaste wijze kwijt. Volgende vereischten dienen hiertoe nageleefd De Vereeniging moet op commer- cieele wijze werken. Administratieve slenter en paperasserie zijn totaal uit den booze en van aard elke vruchtbare wer king te verhinderen. Commercieele werking veronderstelt volledige kennis der eischen en verlan gens der afzetmarkten, bestendige voe ling met de voortbrengers en uitvoer ders alsook met hunne beroepsvereeni- gingen vereenvoudiging tot het mini mum van de geschriften en van de for maliteiten doeltreffende en practische organisatie van het toezicht op de pro ducten vooral met het oog op den uit voer. Daar de afzetvereeniging als voor naamste doel heefc den handel in land en tuinbouwproducten te bevorderen, zou zij wat betreft de buitenlandsche markten, ten minste in de bijzonderste landen van afname, moeten kunnen be schikken over bevoegde handelsagenten bezoldigd door den Staat, wier taak het is de afzetmogelijkheden op te sporen en de Vereeniging snel in te lichten nopens de behoeften en de eischen der buiten landsche markten. Welnu, bij ons weten beschikt onze Regeering thans slechts over één han delsattaché voor landbouwaangelegen- heden namelijk te Londen. Zulks is een schromelijke leemte. Wij verhopen dat de Vereeniging van de Regeering ge daan krijgt dat zij hieraan ten spoedig ste zou verhelpen. Een tweede niet minder belangrijke vereischte is dat de Vereeniging hare taak volbrenge met volledige objectivi teit en onpartijdigheid ten opzichte van al de voortbrengers en uitvoerders zon der eenig onderscheid nopens de Veree niging waartoe zij behooren. Hier dient een klip omzeild welke niet van gevaar ontbloot is. Wij bedoe len namelijk de aanspraken van een landbouworganisatie welke, zich beroe pende op de macht van het aantal, in het verleden voor andere aangelegen heden een soort monopolium heeft op- geëischt. Volgens de verklaringen van den Minister van Landbouw in den Senaat zou de werking der afzetvereeniging ge- paard gaan met deze van een nieuw op Ite richten organisme namelijk het pro- paganda-ambt of bureau. Dit ambt zou volgens den Minister bestaan uit raadsleden grootendeels ge- I kozen buiten het ministerie van Land bouw en volgende doeleinden nastreven 1) Een bestendige en intensieve pro paganda bij de Belgische land- en tuin bouwers om hunne producten degelijk te verzorgen en deze slechts te koop te 1 stellen in aangepaste en verzorgde ver pakkingen. In een woord het beoogt de standardisatie der producten. 2) De voorbereiding tusschen de voortbrengers voor bepaalde producten van de kontrool op de hoedanigheid en de voorstelling. 3) Eene rationeele en voortdurende propaganda bij de koopers, met het doel hun beter de waarde en de hoedanig heid der nationale land- en tuinbouw producten te doen kennen alsook de middelen om hen te onderscheiden van de vreemde en van de minderwaardige inlandsche producten. 4) De groot- en kleinhandelaars aan deze propaganda interesseeren door hunne aandacht te vestigen op het be lang dat de aan- en verkoop van ernstig gekontroleerde en gewaarborgde pro ducten voor hen en hunne klienteel oplevert. Voor zooverre deze propaganda doel treffend wordt opgevat en doorgevoerd en namelijk geen aanleiding geeft tot onberedeneerde redetwisten over de hoedanigheid onzer land- en tuinbouw producten, verdient ook dit initiatief van het Ministerie van Landbouw onze goedkeuring. Hier dient echter ook ge waakt op het feit dat én de afzetveree niging én het propaganda-ambt zich op hun eigen werkterrein bewegen. Dit kan naar onze meening enkel zijn lj Voor het propaganda-ambt de voorlichting en de propaganda binnen het land. 2) Voor de afzetvereeniging de uit voering der passende maatregelen en de uitoefening van het toezicht tot bevor dering van den afzet onzer nationale land- en tuinbouwproducten in binnen- en buitenland. Wordt de werking van beide orga nismen niet zorgvuldig afgebakend, dan loopt men gevaar tot verwarring te komen welke verlammend zal werken ten nadeele van het doel dat wordt na gestreefd. In een vorige bijdrage over hetzelfde onderwerp deelden wij de uitslagen mede der proeven aangelegd te Aude- gem, bij den heer Ben. Van der Streeck. Ter herinnering zullen wij dezelfde nog eens herhalen De opbrengst bedroeg 5400 kg. droge maïskorrels per Ha., doch deze uitslag was onvolledig voor de reden die wij in onze vorige bijdrage aangaven. Op twee afzonderlijke perceeltjes bedroeg de opbrengst 6900 kg. per Ha. Een oppervlakkig onderzoek naar de hoedanigheid van de te Audegem voort gebrachte Lokeweg Maïs in verge lijking met de Plata en Cinquantino maïs, laat ons eerstens opmerken dat het opvallend kleurverschil kenschetsend is. De gewone Plata en Cinquantino zijn oranje getint. De Lokeweg vertoont een bleek-geelachtige verkleuring. Ons in ziens is het een eerste aanwijzing van min gevorderden rijpheidstoestand en zulks niettegenstaande het droog en warm zomerweder. Het zou ons diens volgens niet verwonderen dat de Loke weg minder rijk zou zijn aan vitaminen en ook een hooger vochtgehalte aange ven. Zijn korrels gelijken, voor wat vorm en grootte betreft, nogal veel op de Plata, met dit verschil evenwel dat zij doorgaans iets grooter en regelmatiger van stuk zijn. De Plata is meestal smal ler en langwerpiger de Lokewegmaïs meer niervormig. Bij drukking der duimnagels op het navelachtig uiteinde van de Lokeweg- korrels breken deze middendoor. De Plata en Cinquantino weerstaan er aan, ofwel schilferen ze slechts zeer opper vlakkig af. Ingevolge dit verschil in hardheid bemerken wij, bij een dwars doorsnijden van de verschillende korrels, tamelijk belangrijke afwijkingen. Cinquantino en Plata vertoonen een zeer glazige oppervlakte met een kleine meelachtige kern. Dit wit kerngedeelte is zeer vast. Bij de Lokeweg maïs is en kel het buitenste gedeelte glazig met daarbij een groote meelachtige ziel of kern. De gansche korrel-inhoud is min der vast. Uit deze beschouwingen mogen wij afleiden, dat de hier voortgebrachte korrelmaïs dezelfde rijpheidsgraad van de Plata en de Cinquantino niet bereikt en dat alzoo het vochtgehalte betrekke lijk grooter is. Doch dit heeft tot op heden het bewaren van onze korrels niet bemoeilijkt. Gezien de bereikte uitslagen voor- loopig aanmoedigend zijn, oordeelen wij dat bet de moeite waard is de teelt van de korrelmaïs in verband met ons kli maat verder te onderzoeken, nochtans met in achtneming van de vereischte voorzorgen en zorgen. Diensvolgens raden we aan de teelt tot hier toe nog op geen te groote oppervlakten te be ginnen. In afwachting dat dezen zomer het hier gewonnen zaad opnieuw nagegaan wordt, teneinde vollediger bevindingen, vooral op gebied van bemesting en rijp wording, op te doen, meenen we dat deze kuituur betere uitslagen kan ople veren op zandgronden dan op klei gronden. Indien de proeven opnieuw voldoe- Vervolg op de 2de bladz) Het diertje dat de Bloedluis parasiteert en doodt. De Aphelinus mali is een insect dat de wollige bloedluis van den appel boom parasiteert. Het legt zijn eieren in het lichaam van de bloedluis en eet in larve-vorm heel het binnenste er van uit. De bloedluis wordt geleidelijk zwak ker, verliest zijn wollige beschutting, en sterft. De Aphelinus is in het lichaam ondertusschen heelemaal ontwikkeld en maakt een gat in het achterlijf van de luis om weg te vliegen. Van de luis blijft niets meer over dan een holle schelp die zwart geworden is en waarin een gat is ongeveer van een speldekop groot. Het is den Heer Mayné, leeraar aan het entomologisch instituut van den Staat te Gembloers, die het eerst het initiatief gehad heeft de Aphelinus in België in te voeren. Op het oogenblik is het insect verspreid in de streek van Ath, de Brusselsche omgeving, en sedert 1932 te Mariemont. Ziehier hoe het insect in onze culturen geacclimatiseerd werd. Op 17 Augustus 1932 ontving ik van den heer Vandenbruelle, assistent van het Entomologisch instituut van den Staat, 5 colonies Aphelinus, welke ik op struikappelaars plaatste, staande in een beschutte plaats van den proeftuin van de T uinbouwschool. Op 19 September van hetzelfde jaar bewezen de eerste vaststellingen dat de parasiet zich in zekere mate ontwikkeld had. De Aphelinus had, inderdaad, de hin derpaal van de mazen van het gaas waarin hij opgesloten was, doortrokken, om zich te gaan vermenigvuldigen op bloedluizen die recht tegenover de moe- dercolonies gelegen waren. Gedurende den Winter 1932-1933 plaatste ik enkele in pot gekweekte ap pelaars, waarop de Aphelinus zich ge vestigd had, onder een kooi van gaas uit metaaldraad. In de Lente van 1933 constateerde men de afdoende werking van de Aphelinus binnen een straal van ongeveer 500 m. rond de kooi. Einde September, evenwel, nam de bloedluis weer de bovenhand, daar zij bevoordeeligd was door het weer. Slechts hier en daar vond men nog en kele plekken geparasiteerde luizen, ge- lukkiglijk genoeg om te overwinteren. Om niet overweldigd te worden door de bloedluis waren we verplicht de win- terbespuitingen te hernemen, nochtans enkele boomen overslaande op dewelke de bloedluis zeer geparasiteerd scheen. Gedurende den Winter 1933-34 ver plaatsten we 5 colonies Aphelinus in een tamelijk opene boomgaard, waar ze zich met een verbazende snelheid vermenig vuldigd hebben gedurende de groei periode van 1934. Ze werden bevoor deeligd door zeer warm weer. Deze maal werkte de Aphelinus goed, want in weinig tijds was het grootste deel der bloedluizen uit onze boomgaar den en kweekerijen verwijderd. De bijwoners, uit de streek, van onze avond- en zondagcursussen hadden, naar onze onderrichtingen, ook enkele proef zaaiïngen gedaan in den Winter. Ze hebben ons bevestigd dat ze na grondig onderzoek hebben kunnen constateeren dat de bloedluis van hun appelaars ver dwenen was. Van dan af reeds, konden we zeggen dat de Winter zaaiïng of overplaat sing, geen hinderpaal was voor de latere ontwikkeling van den Aphelinus, maar men moet wel aanstippen dat de colonies moeten bestaan uit goed geparasiteerde bloedluizen, zwart, maar nog niet door boord. Gedurende den Winter 1934-35 heb ben we enkele colonies beschut uit vrees voor altijd mogelijke sterke vorst, maar we denken dat deze voorzorgsmaatregel overbodig is eenmaal dat de parasiet zich goed gevestigd heeft. Einde December 1934 deden we nog de eigenaardige ontdekking van vele ge parasiteerde luizen te vinden in vang- banden, waarin ze zich verscholen had den. Ik meen me niet veel te vergissen met te bevestigen dat het succes van de strijd tegen de wollige bloedluis in België, afhangt van de verspreiding van de Aphelinus Mali in alle deelen van het land. Het succes van de bewerking hangt ook af van de manier waarop de waar devolle parasiet gekweekt en bewaard zal wordenwij hebben er het bewijs van gehad door andere kweekers welke geen enkele voorzorgsmaatregel geno men hadden. Moet ik nog zeggen dat we in 1935 geen enkele bespuiting noch bestuiving tegen de bloedluis uitgevoerd hebben, daar de Aphelinus zich normaal ontwik kelde van half Mei af. Wij kunnen ook zeggen, dat we in een betrekkelijk korten tijd tot een goed doel gekomen zijn. Ons werk zou nochtans nutteloos zijn indien de gemeenschap en vooral de enkeling in de praktijk het niet voortzet ten. Het is daarom dat men in de stre ken waar de bloedluis sterk verspreid is, echte kweekstations van Aphelinus Mali moest oprichten. Die stations zou den de particulieren onderrichten over het te verrichten werk ter bestrijding van de bloedluis en voor de ontwikke ling van de parasiet. I. Francais. Uit"Cultuur en Handel,,, te Cortenberg. Wanneer U samenstellingen R. U. Z. koopt KIEKENVOEDERS ZWIJNENVOEDERS Volledige vetten, enz. is het noodzakelijk goed na te zien of de zakken het lood en etiket Redt U Zeiven dragen. In geen enkel geval mogen deze twee kenmerken van echt heid en waarborg ontbreken. Weigert elke zak die niet in orde is. werft nieuwe abonnenten aan voor Uw blad f van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 19 April van 10 tot 3 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Onze agronoom kan geraadpleegd worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. lederen Dinsdag te Ninove in het Café Van Laere rechtover 't stad huis van 10 tot 12 uur. Te Herzele op Woensdag 29 April van 9 tot 11 uur, bij Mr D'Haese, "Hof van Weenen Markt. Te Eppegem op Woensdag 6 Mei te 4 uur namiddag, in het hoofdmagazijn TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1