THOMAS M0RUS Onze Zwijnenvoeders Na Dc invloed van appels op het uitschieten van bewaaraardappelen* Duivenkroniek Besproeiers ♦♦«Ml» Belangrijkledereni,k! In het Engelsch blad Food Manu facture lezen we een Interessant arti kel over De invloed van appels op het uitschieten van bewaaraardappelen door J.-T. Minster. We laten de heele vertaling van dat artikel hier volgen. In het rapport over 1932 van de Food Investigation Board komt de vaststelling voor dat de Amerikanen opgemerkt hebben dat het uitspruiten van aardappelen verlaat wordt door er rijpe appels bij te bewaren, in den zelf den hoop. Het rapport gaat voort met de beschrijving van proeven om de oor zaak van deze werking der appels na te gaan, en veronderstelt dat het te wijten is aan kleine hoeveelheden van het gas ethyleen. De invloed van appels is vermoede lijk weinig bekend; vele personen, welke op verschillende manieren met de aard appelcultuur in verband stonden werden er over ondervraagd en geen er van had er ooit iets van gehoord. Niettegenstaande dat vele kleine kweekers toegeven dat ze last hebben met hun aardappelen, die in de Lente gaan uitspruiten, schijnt het idee dat hieraan kan verholpen worden door ap pels en aardappelen te samen te bewa ren, nog door geen enkele beproefd te zijn. De volgende kleine proef werd ge daan teneinde een gedacht te krijgen in welke mate het uitschieten verhinderd wordt door de aanwezigheid van appels. Kerr's Pink aardappelen gekweekt in Buchs van Schotsch plantgoed, wer den in October geoogst, en bewaard in gesloten kassen in een onverwarmd steenen gebouw, tot December. Van deze werden dan ongeveer 14 pond uitgezocht, allemaal van gelijke grootte; de oogen waren al een zeer klein beetje geschoten. Hiervan werden 2 loten van 5 pond elk gemaakt, elk bestaande uit 68 aard appelen. Het uitzoeken was bijna heelemaal willekeurig slechts twee of drie werden met opzet uitgezocht, teneinde het ge wicht van de beide loten gelijk te maken. Om de aardappelen verder in te be waren werden twee cartonnen doozen gebruikt 22 X 16 X 10 cm- metende. Op den bodem van de eene doos werd een appel, van 5 ons, van een onbekende variëteit gelegd. De doos werd dan verder opgevuld met een der loten van 5 pond aardappelen, zoodanig dat som mige aardappelen in direct contact wa ren met de appel. De doos werd dan met een goed passend deksel gesloten en in bruin papier gewikkeld. De andere doos werd op dezelfde manier verpakt maar zonder appel. De twee doozen werden gesloten be waard, naast elkaar, in een onverwarmd steenen gebouw van de verpakkings datum af, 20 December tot 20 Maart van het volgende jaar, juist drie maand. Toen ze op de laatstgenoemde datum onderzocht werden, was het duidelijk dat de appel een verlatende invloed uit geoefend had op de ontwikkeling der scheuten. De scheuten in elke doos werden ge teld en gemeten, waarmede de volgende resultaten verkregen werden De verhouding der totale scheut lengte, 2.52: 1, zegt ons dat bij de af wezigheid van de appel de scheutont wikkeling twee en half maal zoo groot was als in de doos welke de appel be vatte. Het is mogelijk dat het verschil groo- ter zou geweest zijn indien de aardap pelen met en zonder appel bewaard waren geworden van de oogsttijd af. voor dat ze zoo lichtjes geschoten waren zooals bij het aanvangen van de proef. De appel was bruin, zacht en licht beschimmeld geworden op het einde van de bewaringsperiode, maar was tamelijk droog, niet nat en rot. Tenslotte werden de aardappelen ge kookt en onderzochter bleek geen f verschil te zijn in de keuken-hoedanig- heden, tusschen die welke zonder en die welke met een appel bewaard waren. Het practisch toepassen van dezen 1 invloed van appels zal waarschijnlijk de kleine kweeker meer interesseeren dan de marktkweeker. Bij de oogsttijd van aardappelen zijn appels zeer goedkoop (afgevalllen appels mogen zelfs gebruikt worden) en door er een paar kilo bij elke honderd kilo aardappelen te voegen, in zoo luchtdicht mogelijke kassen bewaard, zal men mer kelijk de verliezen verminderen welke voortkomen van 't uitschieten na enkele maanden bewaring. Uit Cultuur en Handel te Cortenberg. MENGELWERK 43 Een episode uit het leven van Hendrik VIII door de Prinses van Craon. Hij miskent het gezag van het parle ment en de wetten varl het koninkrijk, en volhardt verraderlijk, arglistig, en in uwe tegenwoordigheid, in zijn weigering een eed af te leggen, welken ieder onder daan van dit koninkrijk noch kan noch moet weigeren. Diensvolgens beveel ik, dat men aan het gerechtshof de aankla- gingsakte voorleze, waarna het zijn von nis uitspreken zal. Dan begon de gerechtsschrijver eene aanklagingsakte voor te lezen, welke de trouweloosheid alleen opgesteld had. Deze voorlezing duurne twee uren, en toen zij geëindigd was, vatte de lord kanselier het woord. Wat hebt gij hierop te antwoor den vroeg Audley. Gij ziet, Thomas, en gij moet erkennen dat gij zijne Majes teit ten hoogste beleedigd hebten des niettemin is de koning zoo barmhartig,hij bemint u zoo zeer dat hij u uwe hard nekkigheid zou vergeven moest ge van gevoelen veranderen, en wij zouden ze ker zijn van uwe kwijtschelding, en zelfs van de terugkeer zijner gunst. En hij zag Morus aan om te zien of hij ontroerd was want allen, behalve Cromwell die zijn dood wenschte, zou den hem liever hebben zien toegeven, alhoewel zij te heerschzuchtig, te laf en te Het innerlijke is vanzelfsprekend een geheim. Enkel de reismand blijft de beste kenner en 't is ook de reismand, die U duidelijk zal aangeven 1) de waarde van iedere duif in het bijzonder, al weze ze dan ook schoon of te leelijk om te helpen donderen, zooals men ic de volkstaal zegt. 2) tot welke reeks van vluchten een bepaalde duif zich best leent, 't Is niet omdat een duif bijvoorbeeld afstamd van gekende Bordeauxvliegers, dat ze op hare beurt Bordeauxvliegsters wezen zal. Dat kan, maar cr is tusschen kunnen en werkelijkheid nog een bre-de grens. Wip zijn dui 'en kennen wil, die be ginne met ze te spelen. Enkel het spel zal Uwe beste vermoedens staven of stuk slaan. Zoo is het in duivenliefhebberij 1 Een duif heeft geen gebreken wanneer zij prijzen wint. Zij zal alle gebreken moge lijk hebben, wanneer zij er geene wint. 't Is aldus dat onze gansche duiven sport dient verstaan te worden. Dat niet alle duiven boven de drie honderd kilometer van huis kunnen, heeft de praktijk meer dan eens be wezen. Alles ligt in het innerlijke van de duif, zooals we reeds zegden. Dat al de klassen in een enkel indi vidu vertegenwoordigt zijn, dient wel een uitzondering genoemd. Wij weten het, er zijn duiven die goed vliegen van meetaf tot de verste afstanden toe, maar zulke vogels zijn terecht goud waard. Ook dient er hier opgemerkt dat het eene jaar niet het andere is. Verleden jaar wilde bijvoorbeeld een bepaalde duif uitstekend en dit jaar zal men er totaal niets kunnen uit halen. Groote liefhebbers weten maar al te best dat het meer inspanning kost zijn goeden naam staande te houden dan wel voor een krabber een mooie serie prijzen te spelen. Zoo zien we meermalen dat sommige vreesachtig waren om hem te durven ondersteunen. Weledele heeren, ik dank u zeer voor de toegenegenheid welke gij mij betuigtmaar met Gods hulp zal ik voortvaren in zijne genade te leven en te sterven. Wat de aanklacht betreft die men zooeven voorgelezen heeft, zij is zoo lang, de haat, welke dezelve inge boezemd heeft, is zoo hevig, dat de vrees mij bevangt, wanneer ik aan de geringe krachten denk, welke het lijden mijns lichaams aan mijn geest gelaten heeft. Men zou hem moeten veroorloo- ven te zitten, zegde zachtjes Fitz-James met betraande oogen. Men brenge den beschuldigde een stoel 1 zegde Audley. Thomas zat een oogenblik neer, want hij kon niet meer recht staan dan ver zamelde hij al zijn krachten, stond weer op en sprak Mijn aanklacht bevat vier hoofd punten, naar het mij schijnt, en ik zal trachten dezelve één voor één te behan delen. De eerste misdaad, welke men mij ten laste legt, is mij in mijnen geest, tegen het tweede huwelijk des konings te verzetten. Ik beken dat ik zijne Ma jesteit gezegd heb, hetgeen mijn geweten mij ingeboezemd heeft, en dat is immers geen verraad. Integendeel, indien ik, door den koning aanzocht zijnde mijn meening te zeggen over een zoo ge wichtig punt, waarvan de vrede van dit koninkrijk afhangt, hem slaafsch gevleid had, dan zou ik God en den koning ver raden hebben Ik heb aldus den koning niet beleedigd noch kunnen beleedigen kampioenen onklopbaar sterk spelen ge- durende een bepaalden tijd en dan het jaar nadien bijvoorbeeld, nog wel hun prijzen spelen, maar niet om op te boffen. Zoo is de gang van de wereld Heden ik en morgen gij Het dient niet gezegd dat een duif om met succes aan de vluchten deel te nemen in gezondheid en form moet zijn. Is ze gezond, dan dient er nog toe gebracht door welk middel ook, om nog met meer iever den terugweg af te leggen. Ontelbaar zijn de middelen die hier ten onzen dienste staan. Wij zeggen on telbaar, maar wij zouden juister zeggen, dat die middelen van liefhebber tot lief hebber verschillen al naargelang hun persoonlijke opvattingen en vernuft. Ieder liefhebber heeft zijn manier van spelen en wel kunnen zekere gegevens aangestipt worden doch zij zullen nooit het fijne doen doorschemeren, dat fijne dat het geheim is van onze melkers. ('t Vervolgt). Volgende besproeiers zijn in onze magazijnen te Aalst beschikbaar WESTPHALIA. De algemeen bekende rugbesproeier, inhoud 15 liters. Sterke uitvoering in koper. Wordt tij dens het sproeien met een handpomp onder druk gehouden- CALIMAX Rugbesproeier met luchtdruk. Het groote voordeel der luchtdruk-sproeiers is, dat tijdens de be handeling beide handen vrij blijven. In de behouder wordt eerst een hoeveelheid sproeivocht gedaan en daarna een lucht druk van 5 atmosfeeren opgepompt. Een manometer wijst den druk aan. De besproeier loopt vanzelf tot den laatsten druppel ledig. De besproeier bestaat in drie verschillende maten Totale inhoud Sproeivocht Nr 1 33 liters 18 liters Nr 2 22 14 Nr3 14 8 VATPOMP. Zeer eenvoudige en extra sterke afwerking. De pomp is in gietijzer, met koperen zuiger. De pomp wordt met de hand bewogen en geeft een drukking van 10 atmosfeer. Dit toe stel is aangepast op kleine tot middel matige fruitbeplantingen. In de ton is een roerwerk met de pomp verbonden dat de vloeistoffen in mengeling houdt. Dit toestel vergt weinig onderhoud. BLOEMENSPUIT in zwaar koper voor besproeiing in hof en serre, en voor ontsmetting van stallen, hoender en duivenhokken en broedmachines.Een nevelverstuiver een straalmondstuk en gieterkop maken deze spuit voor alle doeleinden geschiktbesproeien, ont smetten, glazen wasschen, witten enz. HYDRO-SPUIT, voor het besproei en van fruitboomen, planten, bloemen met iedere sproeistofreiniging en ont smetting van pluimveehokken, stallen, enz. Uiterst ptaktisch. INSECTENSPUIT, gansch in koper in een stuk gegoten, geschikt voor alle vloeistoffen. Inhoud 1 liter werkt onder drukking. SPROEIKAN. Ideale besproeier voor de behandeling van struiken in tuinen en voor het gebruik in serren het neerdrukken van den kleinen hef boom heeft den automatischen toevoer van de vloeistof tot gevolg, voorzien van een trechter, gummislang van 1.50 m. en koperen verlengstuk van 30 cm. Inhoud 2 liter. door zijn vraag oprecht te beantwoor den. Het tweede punt beschuldigt mij de de akte van het laatste parlement over treden te hebben, doordien ik, gevangen en door den raad verhoord zijnde, uit list, trouweloosheid, verraad en hard nekkigheid, niet heb willen zeggen, of de koning het opperhoofd der Kerk ware of niet, en niet heb willen belijden of deze akte wettig of onwettig ware,voor gevende dat, geen rang in de Kerk be- kleedend, ik niet bevoegd was deze za ken uit te wijzen. Nu, weledele heeren, zal ik u mijn antwoord herhalen Dat ik niets gedaan noch gezegd heb, omtrent deze voorschriften, dat mij kon ten laste gelegd worden. En ik voegde daarbij dat ik niet meer wenschte mij met wereld- sche zaken bezig te houden, teneinde mij geheel over te geven aan de beden king van het lijden mijns verlossers Jesus Christus in deze armzalige wereld,waar op ik niet lang meer zou blijven dat ik niemand kwaad wilde, maar allen goed en dat, indien dit niet genoeg ware om mijn leven te redden, ik niet langer meer wilde leven, dat ik aldus geen wet over trad en aan geen hoogverraad schuldig was want er is geen wet die iemand voor zijn stilzwijgen kan straffen, zij vermag maar de woorden en daden te straffen, maar God alleen oordeelt de harten. Ik kom nu tot het derde punt, waarin men mij van arglistige pogingen en kuiperijen tegen de voorschriften beschuldigt omdat ik, in den Toren op gesloten zijnde, verscheidene brieven aan den bisschop Fisher gezonden heb, en dat ik hem door deze brieven aange maand heb deze zelfde wet te overtre- We trekken andermaal de aandacht der leden kweekers op dt groote voordeelen der nieuwe voedermethode met onze speciaal samengestelde voeders. Deze rantsoenen bevatten de gepaste hoeveelheden eiwit, vet en zetmeel, welke een zwijn op de verschillende leeftijden noodig heeft. Jarenlange studies en proeven worden kosteloos ter beschik king gesteld der kweekers. Dat ze de gelegenheid te baat nemen deze ondervindingen ten hunne profijte te maken. Zwijnenkweelcers We bieden U de manier om uwe zwijnen aan halven kostprijs te kweeken en te vetten en U hebt daarbij meer zekerheid beste zwijnen op de markt te brengen. Een zaak van groot belang op onze dagen is het voortbrengen van mager vleesch en zoo weinig mogelijk vet en spek. De soort der zwijnen maar vooral de voeding spelen hier een groote rol. De Varkensmeien R. U. Z. zijn speciaal bereid om dit doel te bereiken. Samenstellingen VARKENSMEEL I voor viggens tot 25 kilos, inhou dend minimum 15 verteerbaar eiwit en hoog zetmeelgehalte, met voldoende levensstoffen, visch- en vleeschmeel, fosfaten, enz. enz. VARKENSMEEL II voor loopers tot 60 kilos, eveneens in verhouding volledig samengesteld voor den rappen groei det zwijnen, met een verteerbaar eiwitgehalte van ruim 14 °/o en de noodige grondstoffen om een sterke beendervorming te verze keren. VARKENSMEEL III voor zwijnen boven de 60 kilos. Di meel bevat alles om een zwijn veel vleesch en geen overvloedig vet te geven. De vleeschhouwer zal U een premie van minstens 0,25 fr. per kilo betalen indien uwe zwijnen met ons meel worden gekweekt. Verteerbaar eiwit 13,5 ZEUGENMEEL, ook een passend voeder, met hoog zetmeelgehalte, verteerbaar eiwit 12,5 Onze Samenstellingen met Oskavri zijn ten zeerste geprezen. Het is het voeder dat door onze holland sche vrienden wordt gebiuikt. Hoe moet men de Samengestelde Meelvoeders R.U.Z. gebruiken De oudere manier is droogvoederen. Het meel wordt in bakken gegoten en droog door de zwijnen genomen. Men geeft water in een speciale bak. De nieuwere manier in Holland algemeen gebruikt en door Redt U Zeiven als de beste aangenomen Men maakt van het meel een pap die men in de eetbakken doet. Men voedert tweemaal daags en voor zooveel de zwijnen hun goesting eten, niet meer niet min. Men geeft ook water afzonderlijk. Het verschil tusschen beide voedermethoden is in het voordeel van he! papvoeder omdat 1) De zwijnen niet gedurig eten maar tweemaal daags, waarna ze rege matig rusten. 2) Er kan geen voeder verloren gaan, wat wel eens gebeurt met droog voeder. BELANGRIJK. De varkensvoeders R.U.Z. zijn zoo samengesteli dat er niets anders mag worden gegeven. Ze zijn een volledig voeder. Indien men toch wat melk wil bijgeven, dient het rantsoen aangevuld mcl 20 'o gerstemeel. I OVERGANGSTIJDSTIP. Het spreekt vanzelfs dat men bij de zwijnen niet plotseling mag veranderen van voedermethode. Men begint met een klein deel, men vermeerdere dagelijks om op een tijdstip van circa 14 dagen volledig de nieuwe manier te volgen. Voedert niet langer volgens de oude manier Eene berekening welke verleden jaar door Hollandsche kweekers werd gedaan, op het oogenblik dat aardappelen en rogge aan spotprijzen verkocht werden, gaf tot uitslag dat de samengestelde voeders steeds voordeeliger wares. WAAROM Dit zal zeker door velen met schouderophalen onthaald worden en toch is het te verklaren door het feit dat vleesch- en vischmelen, erwten- en boonen- melen, levertraan, fosfaten en mineralen onmisbaar zijn en een groote rol spe len in den groei en de vleeschvorming der dieren. Bij de oude voedermethodc ontbreken de meeste dezer producten. D I—ï!l- I Eischt steeds het lood en etiket R.U.Z. aan Jan-B ger, f De het bi den, en hem tot wederstand aangemoe digd heb. Ik heb u al dringend verzocht deze brieven voor te leggen en te lezen, want zij zouden mij vrijgesproken of ge logenstraft hebben. Maar vermits gij zegt dat de bisschop hen verbrand heeft, kan ik mijne onschuld alleen door woor den bewijzen ik zal u dus zeggen wat zij inhielden. De meesten handelden over mijn huisgezin, en vooral over onze oude vriendschap in een enkelen antwoordde ik hem op de vraag die hij mij deed, wat ik zou antwoorden in mijn verhoor over den eed van opperhoofdigheid, en ik heb hem dit geschreven Dat ik deze vraag in mijn geweten onderzocht had, en dat ik hem maar kon zeggen dat mijn besluit genomen was. Ik heb hem geen ander antwoord gegeven, zoowaar God leeft, en ik geloof niet dat men dit voor eene overtreding der wetten zal kunnen houden. Och, neen. zeker niet 1 zegden eenige gezworenen. Overigens behoorde men deze stukken te zien. Dat is de gewoonte, zegde een stem. De gezworenen onderzoeken de stukken, zegde een andere dat was al tijd de gewoonte. Heer voorzitter, heer aanzoeker 1 het is noodzakelijk, het is onvermijdelijk... Audley zag Rich aan met oogen, die van toorn gloeiden. De weledele heeren gezworenen hebben volkomen gelijk, riep hij met een schitterende stem uit maar men heeft deze brieven verbrand. Men zal hen andere stukken voorleggen en dan zul len de getuigen verhoord worden. Zwijgt, zwijgt 1 riep een deur waarder. Mijne heeren, valt hem niet in de rede, zegde Cromwell deftig men moet de minste woorden van de verdediging des beschuldigden aandachtig aanhoo- ren. En zoo bracht hij door zijn geduchte stem de waarheid in deze ontroerde harten tot zwijgen. Morus vermoeid zijnde zweeg hij dacht aan zijn brieven, aan den bisschop van Rochester. Had ik mijn vriend ster ker aangemoedigd, zegde hij bedroefd tot zichzelf, dan zou hij misschien niet gevallen zijn. Mijn God en eenige Heer, zie de droefheid waarin mijn ziel ge dompeld is want ik vrees dat ik al te omzichtig was 1 En nochtans, wat kon ik doen Morus verweet zich niet genoeg ge daan te hebben hij zuchtte daarover en was zeer vernederd voor God, ter wijl dit gerechtshof, dat hem oordeelde, voor hetwelk hij verscheen, van mannen gevormd was die, door de gierigheid, de vrees en de heerschzucht aangedreven zijnde, spoedig en zonder wroegingen noch schaamte, voortgingen op het moeiljjke pad der ondeugd, der leugens en der slavernij. Spreek toch, zegde Cromwellmen zal u niet meer durven onderbreken. Thomas vestigde zijn oogen op hem. Zijn geest was met zooveel kommer en verscheidene gedachten overladen, dat hij niet meer wist waar hij zijn rede her vatten zou. ('t Vervolgt). W4. M 3* Aantal scheuten88 97 Totale lengte der scheuten mm. 4,830 1,915 Gemiddelde lengte der scheut per aardappel mm. 71.0 28.2 Totale scheutlengte zonder appel 4.830 2.52 Totale scheutlengte met appel 1.915

De Koornbloem | 1936 | | pagina 6