1 AMMONIAKSULFAAT Kalknitraat ASED PUROL i Houdt de Koolgewassen vrij van alle schadelijke insecten en ziekten. GOEDKOOPE STIKSTOF. Het gebruik van koper en zwavel Sproeipreparaten. Besproeiers Dit jaar Meer dan ooit Voor alle dekbemesting l In den Zomer op de weide goedkoopt krachtig werkend Vrouwenhanden Vermeerdert de Waarde Wanneer sproeien met Nosprasit siiksiot Het Hoekske van Tijl4fllil enspiegel Foor al uwe bankbewer- kingen geld plaatsingen Zondag 10 Mei 1936. DE KOORNBLOEM ioo,t De koolgewassen nemen een heel be langrijk deel inden groentevoorraad van den mensch en wat deze van de plant niet benuttigen kan dient dan als voeder voor konijnen en neerhofgevogelte. Dit is zoodanig waar dat een hovenier er toe gedwongen is de bladgewassen in twee te splitsen en er een deel van aan de koolplanten voor te behouden. Over 't algemeen nochtans zijn deze gewassen niet rijk aan voedende bestanddeelen. maar ze laten hierom niet smakelijk te zijn en licht verteerbaar; bijzonderlijk bloem- en savooikool zijn van klein en groot gegeerd De insecten schijnen er ook hun ge- liefkoosden kost van te maken. Geen enkele groente wordt zoo talrijk bezocht; 't zijn aardvlooien die ze reeds aantasten van als ze pas uit den grond komenhet zijn rupsen, vlinders, kevers, vliegen en luizen die er maar gedurig binst den groei hun deel van opeischen. Aan ons deze talrijke vijanden te bestrijden want hoe zuiverder de koppen, hoe smakelij ker ze geëten worden. Niets toch is weerzinwekkender dan die gaanderijen die de kooluil in de kop pen der kooien vreet en bij overmaat van slordigheid er zijn uitwerpsels in liggen laat die dan het rotten veroorza ken. Maar niet alleen de kooluil ook het koolwitje, de koolmot, de koolkever, de koolvlieg, de koolluis, de aardrups, dragen het hunne bij tot de beschadiging of totale vernietiging van deze plant. De aardvloo kan soms groot kwaad doen aan de jonge plantjes in kweekerij gezaaid. Dit zijn kleine voor 't meeren- deel glanzig blauw- of groenzwarte kevertjes die groote sprongen maken omdat ze sterk verdikte achterdijen heb ben. De koolaardvloo overwintert als kever in den grond maar leeft, behalve op kruisbloemigen, ook op allerlei ande re kruiden als suikerbeeten en erwten men telt er niet min dan drie generaties per jaar van. Ze verschijnen in groot getal bij droogte en noordoostenwind. Men bestrijdt ze door herhaalde begie tingen en besproeiingen, 't Is altijd beter voorkomen dan bestrijden, wel te ver staan als er middelen toe bestaan. Indien men de kooien zaait op een frissche en overlommerde plaats, blijven ze dikwijls van de aardvlooien gespaard. Men kan ze van de zaaibedden verwij derd houden door het uitstrooien van zaagmeel gedrenkt in nicotine. Men kan ook tusschen de jonge koolpantjes radij zen zaaiendit insect houdt meer van radijsjesbladeren dan van koolbladeren en laat deze laatste dan min of meer vrij doorgroeien. Ondanks al deze voorzorgen gebeurt het nog dat ze kwaadstichtend optreedt alsdan zal men, na het kiemen der za den, wanneer de jonge blaadjes nog vochtig zijn van dauw of regen, deze bestrooien met schouwroet, ijzerslakken, tabakstof, kalk, naphtaline of zelfs ge woon stof van de straten en men her baalt deze bestuiving ieder maal dat de plantjes afgewassen zijn door den regen en de aardvlooien zich terug vertoonen. Men kan de planten ook besproeien met 1/2 ten °/o loodarseniaat. Daar deze insecten opspringen wan neer men ze nadert, kan men er ook een groot deel vangen met een plank bestre ken met teer of een ander kleverige stof, waarmede men vescheidene malen over de planten gaatde aardvlooien sprin gen op en blijven er aankleven. Met wel geteerde houtkrullen tusschen de plan ten te strooien kan men er ook vele vangen, de kevers blijven er aankleven en moeten sterven. Wanneer men op rijen heeft gezaaid dan kan men ook ge- durig mul maken tusschen de rijen en hierin kunnen ze zich moeilijk houden. Laat de grond met een droge korst lig gen en u schept aanstonds een gunstig midden voor een snelle vermenigvuldi ging. Het koolwitje is een groote, witte vlinder, welke tijdens den zomer vliegt en waarvan het wijfje op eiken achter vleugel twee zwarte punten draagt. Het wijfje legt zijn gele eitjes aan den onder kant der bladeren van talrijke kruisbloe migen en de rupsen hieruit gesproten vreten aan de bladeren en laten slechts de dikke ribben onaangetast. Men kan de rupsen heel goed herkennenze zijn groen of geelachtig met zwartachtige strepen of punten. Dit insect levert ins gelijks twee en bij gunstige jaargetijden drie geslachten per jaar. Het eenige middel is vlinders, eitjes of rupsen vangen en vernietigen, dit gaat des te gemakkelijker voor de rupsen daar ze de eerste dagen van hun leven in kleine groepjes doorbrengen. Anders is het gesteld met de Pieris Rapae. Dit is ook een witte vlinder, doch van mindere afmetingen dan het Koolwitje. Het wijfje legt zijn eitjes op afzonderlijke plaatsen, zoodat de rupsen nooit in groep leven. De rups is, bij volledige ontwikkeling, 2 1/2 tot 3 cm. lang, ze is gansch groen en draagt drie fijne geelachtige streepjes, een in 't mid den van den rug en de andere langs beide zijden. Deze rupsjes worden nogal gegeerd door de vogels, zoodat we hen goede helpers vinden om ze vinden. Een lastige vijand is wel de Kooluil. Deze is rosachtig gekleurd, verschijnt in de maand Mei en vliegt slechts ge durende den nacht. Het wijfje legt zijn eitjes ook op afzonderlijke plaatsen, waardoor de jonge rupsjes dan ook af gezonderd leven. Er zijn gewoonlijk twee geslachten per jaar. De schade door deze rupsen veroorzaakt is gemakkelijk te herkennen, ze vreten gaten in de bla deren. De rupsen van de 2de generatie vreten gaten in de koppen en maken de gaanderijen er in, waarover we reeds hooger gesproken hebben. Om deze insecten te bestrijden, tracht men de vlinders te vangen, vooral deze van de ls,e generatie. De grond voor en na den winter bewerken om de poppen in het bereik der vogelen te brengen is ook een degelijk werk. Ze worden soms natuurlijk gedood door de larven van de sluipwespen, waarvan de volmaakte in secten eitjes leggen in het lichaam der rupsen en waarvan hun larven, zich later voeden. Een eigenaardige beschadiging is wel deze van de koolmotde bladeren aan getast door de larven van dit insect, zijn afgevreten aan het bovenste gedeelte als of ze van hagel geleden hadden. De mot is tamelijk klein; de larven groen of geelachtig van kleur zijn omtrent 1 centi meter lang en fijn van vorm aan de twee uiteinden van het lichaam. Wanneer ze gestoord worden laten ze zich bij middel van een fijn draadje op den grond glijden. De schade is alleenlijk van belang wan neer (en dit is vooral het geval bij groo te droogte) er een groot getal larven aanwezig zijn. De planten besproeien met een oplossing van 400 gram bruin zeep en 100 gram petrool in 1 1/2 liter water schijnt een goed middel te zijn om dit insect te bestrijden. Gezien de vijanden zoo talrijk zijn dat we ze in een artikel niet allen kunnen bespreken zullen we er nog een vervolg aan toevoegen. Thans de winterbesproeiïngen gedaan zijn, dient men, om bedrijfszekere uitsla gen te bekomen, de Lente- en Zomer- besproeiïngen tegen ziekten en insekten voort te zetten. Wij bepalen ons in deze studie tot de bijzonderste ziekten: schurft bij appel en peer, valsche meeldauw bij aardappelen en tomaten (phytophtora infestans), Pseudo Peronospora der hop, en verdere verschillende meeldauw- zwammen (witziekten). Koperpreparaten: Voldoet de gewone koperkalkpap (Bordeauxsche Pap) aan de noodige eischen, om een dankbaar resultaat te bekomen. Ja, indien de bereiding goed gedaan wordt, kan een zekere uitslag verwacht worden. Neen, omdat de massa der verbrui kers deze pap niet of slecht bereiden, de vereischte hoeveelheid kopersulfaat wordt in water gesmolten, en daarna wordt kalk toegevoegd. Doch, kalk werkt zeer verschillend volgens de be standdeelen, en zelden wordt een analyse gevraagd bij aankoop van kalk. Noch tans bestaat thans in den handel zeer fijne sproeikalk. die aan de noodige vereischten beantwoordt, en insgelijks kopersulfaat in poedervorm fsneeuw). Vaak wordt teveel kalk bij het koper sulfaat gevoegd, hetgeen de werking der Bordeauxsche Pap (basische pap), na- deelig beïnvloedt. Het tegenovergestel de verwekt verbranding op bladeren en vruchten (te zure pap). De pap moet neutraal zijnhet kopersulfaat (zuur), moet geneutraliseerd worden door toe voeging van kalk (base). Kopersulfaat is het zwamdoodend bestanddeel, de kalk maakt kopersulfaat neutraal (voorko ming van verbranden), zoodat in feite pap in deze toestand geen zwamdooden- de kracht bezit. Slechts bij het sproeien, geschied er door de bladgroenverrichtin gen, een zure reactie, de koperdeeltjes komen vrij, en werken zwamdoodend. Uit bovenstaande theoretische be schouwingen kunnen we enkele gevolg trekkingen maken 1. Slechts met neutrale pap sproeien. Om de neutraliteit vast te stellen, lak moespapier (papier de tournesol), ge bruiken, en geen schup of mes. 2. Niet met deze pap sproeien in Fe bruari op appel en peer, wanneer geen bladeren (bladgroen), aanwezig zijn, ge zien dan geen zure reactie mogelijk is. 3. Zelfbereide Bordeauxsche pap geeft meestal een bezinksel. 4. De koperdeeltjes van Bordeauxsche pap zijn veel grooter dan bij Nosperit (25 °/o koper), zoodat de bladeren onre gelmatig bedekt en diensvolgens gedeel telijk beschermd zijn. Hoe fijner de ko perdeeltjes, hoe beter de werking. 5. Bordeauxsche pap zelf bereid, heeft een slechte aanklevingskracht. Daardoor dient men, om toch een uitslag te be komen, een uitvloeier te voegen bij Bordeauxsche pap of normaal pappoe der, hetgeen de kostprijs verhoogt, ter wijl bij gereedgemaakte producten, zoo als Nosperit en Nosprasit reeds een uit vloeier gevoegd is. 6. Als algemeen besluit de nieuwe producten, welke aanstonds in water op lossen, met hoog en fijn kopergehalte, waaronder Nosperit de eerste plaats in neemt, verdienen de voorkeur. Bij Nos perit geen verbrandingen te vreezen, geen bezinksel, geen verstopping van sproeidoppen, fijn verdeeld koper op gansch het blad, groote aanklevings kracht, minder last van bereiden, ver zekerde uitslag, en aan de huidige prij zen goedkoop. Solferpreparaten Californische pap is het oudgekende zwavelpreparaat. Tot over een tweetal jaren gebruikte men algemeen Californische pap 20°. Thans wordt in den handel Californische pap 30° gebracht, welke zelf niet kan bereid worden, maar dan ook geleverd wordt met waarborg van gehalte, waarvan men minder dient te gebruiken, hetgeen dan nog de vervoerkosten verminderd. Nochtans, wordt en moet steeds de voorkeur worden gegeven, en dit als algemeene regel, aan produkten in poe dervorm geleverdminder omvang, dus minder verzendingskosten, levering in j "verloren verpakking», terwijl bij vloei- j stoffen steeds de vaten aan groote prij zen worden in rekening gebracht, ofwel kan men de ledige fusten wel aan de fa briek terugzenden, doch zoowel verbrui ker als fabrikant weten best over deze vaten-miseries te spreken. Solbar (baruym solfer), is het aange- wezen produkt in poedervorm, en wordt reeds hier te lande door duizenden ge bruikt 29 "Io polysulfuren (werkzaam bestanddeel) groote aanklevingskracht (geen toevoeging van uitvloeier noodig), veelzijdige werking (zwam en insekten- doodend), benevens nog andere voor deden, die in het kader van dit artikel niet vallen, doch welke de firma gaarne aan de belanghebbenden zal verschaffen. Algemeen besluitgebruikt steeds ge reedgemaakte produkten, welke slechts in water moeten opgelost worden, koopt produkten welke reeds proeven van de gelijkheid hebben gegeven, schaft U deze aan bij eene goede firma. Juist na den bloei, bij 't vallen der bloemblaadjes. Die bespuiting met Nosprasit is de bijzonderste behandeling der fruitboo- men. Onmiddellijk na den bloei, wordt de vruchtbezetting bedreigd door de appelmade (wormstekigheid), die zich meestal bij den verdrogenden kelkrand inboort. Daarom moet de in aanzet zijn de vrucht door bespuiting met een maaggift worden beschermd. Deze be sproeiing zal gedaan worden alvorens de kelkblaadjes zich sluiten, dus vóór de vruchten totaal gespeend zijn (dit is bin nen de veertien dagen tot drie weken, die volgen op den bloei). Door zijn samenstelling (koper plus maaggift) is Nosprasit tevens een zeer werkzaam middel tegen schurftziekte.De zwarte, bruine schurftplekken maken het fruit onverkoopbaar. Kan zonder gevaar voor ruwschillig truit gebruikt worden. Alleen enkele va riëteiten appelen der luxefruit-klasse zijn uiterst gevoelig voor koper en in die bij zondere gevallen gebruikt men Solbar 1 °/o. Wordt gebruikt met 0,75 oplossing (750 gram per 100 liter water). Alle rupsensoorten, die op dit tijdstip het jonge groen afvreten, zooalsba staard-satijnvlinder, plakker, ringelrups. wintervlinderrups, enz., worden door de Nosprasit-bespuiting afdoende bestre den. De tweede Nosprasit-bespuiting wordt gedaan, wanneer de vruchten de grootte hebben eener hazelnoot, en de bladeren hun normale grootte bereikt hebben. Deze bespuiting beschermt de jonge vruchten tegen verdere parasitaire aantasting. Deze bespuiting, genaamd Zomersproei, wordt gedaan met Nos prasit 0,75 °/o voor peer en Nosprasit 0,5 °/o voor appel en steenfruit. Met de ze bespuiting worden in één enkele be handeling alle eventueele optredende rupsen vernietigd en terzelfder tijd de schurftziekte bestreden. Wanneer geen rupsenschade zicht baar is, kan men bespuiten met 0,5 °/o Nosperit, alleen tegen schurft en moni- lia, of ook met 1 °/0 Solbar. Deze Sol- bar-bespuiting is bijzonder werkzaam te gen meeldauw, schurft, krulziekte der perziken, schildluis, roode spin, kruisbes- senrups. enz. Wanneer terzelfder tijd bladluis te bestrijden is, kan men zoowel bij Nosprasit als bij Solbar een contact gift toegeven, bijv. Venetan of zuivere Nicotine. Naar bovenstaande aanduidingen sproeit men doeltreffend daarbij ver- waarlooze men echter niet de noodza kelijke teeltmaatregelen (snoeien, be mesten) en kan men eerste klasse kwali teit fruit en hooge opbrengsten ver wachten. Volgende besproeiers zijn in onze magazijnen te Aalst beschikbaar WESTPHALIA. De algemeen bekende rugbesproeier, inhoud 15 liters. Sterke uitvoering in koper. Wordt tij dens het sproeien met een handpomp onder druk gehouden. CALIMAX. Rugbesproeier met luchtdruk. Het groote voordeel der luchtdruk-sproeiers is, dat tijdens de be handeling beide handen vrij blijven. In de behouder wordt eerst een hoeveelheid sproeivocht gedaan en daarna een lucht druk van 5 atmosfeeren opgepompt. Een manometer wijst den druk aan. De besproeier loopt vanzelf tot den laatsten druppel ledig. De besproeier bestaat in drie verschillende maten Totale inhoud Nr 1 33 liters Nr 2 22 Nr 3 14 Sproeivocht 18 liters 14 VATPOMP. Zeer eenvoudige en extra sterke afwerking. De pomp is in gietijzer, met koperen zuiger. De pomp wordt met de hand bewogen en geeft een drukking van 10 atmosfeer. Dit toe stel is aangepast op kleine tot middel matige fruitbeplantingen. In de ton is een roerwerk met de pomp verbonden dat de vloeistoffen in mengeling houdt. Dit toestel vergt weinig onderhoud. BLOEMENSPUIT in zwaar koper voor besproeiing in hof en serre, en voor ontsmetting van stallen, hoender en duivenhokken en broedmachines.Een nevelverstuiver een straalmondstuk en gieterkop maken deze spuit voor alle doeleinden geschiktbesproeien, ont smetten, glazen wasschen, witten enz. HYDRO-SPUIT, voor het besproei en van fruitboomen, planten, bloemen Groote Mannen. Onder de zon loopen er heel weinig menschen die maar een klein gedacht van zich zelf hebben. In een zekeren zin is dat goed. want al neemt, in 't algemeen gesproken, elkeen aan dat hij niet alles weet, er zal dan toch doorgaans iets zijn waarin hij zich neven de knapsten mag zetten. In mijnen tijd, toen ik nog op vacan- tie ging bij mijnen peter, zaliger gedach tenis, dan had ik als besten kameraad een koewachterken. Dat manneken, want hij is nooit groot geworden, had zijn gelijke met om stroppen te zetten, en het tweede glanspunt van hem was. dat hij met zijn zweep kon kletsen alsof het een tromgeroffel was. Al wist hij niets van al die geleerde zaken waarmede men de hoofden der menschen vult, toch wist hij dat hij een kampioen was in zijn vakken "stroppen,, en "djakken,,. En hij zou zich daarin, om 'teven met wie, al was het de ko ning, gemeten hebben. Hij had een groot gedacht over zich zelf, maar hij sprak ten minste niet mee over zaken waarvan hij wist geen ver stand te hebben, en daar was hij eerlijk. Tegenwoordig gaat het moeilijker, de wereld en de menschen zijn er zoodanig op vooruitgegaan dat ge Jan, of Pier of Sus moogt aanspreken over al wat ge wilt. Ze raisoneeren over duivenmelken, voetbal en wiel- rijden. over inflatie, deflatie en devalvatie, over griep, suikerziekte en korten adem, over beenbreuk, woordbreuk en bank breuk, over handelsrecht, strafrecht en bur gerlijk recht, over enkeling, maatschappij en vol kenbond, over ekonomie, rationalisatie en fi- nancie, over bewapening, crisistaks en andere belastingen. En dan wordt et gezegd dat we geen groote mannen hebben Zoo kwam de kleine van mijn ge- buurvrouw thuis, veel te laat en hij wist niet goed hoe hij het dreigend onweder zou afkeeren. Moeder, zei hij, hebt gij al nen grooten man zien schreien t Mensch keek verwonderd op en vroeg zich af waar haar jonge telg naar toe wilde. Wel moeder, zei de kleine, ge kent lange Jef van achter 't hoeksken. Die stond te schreeuwen aan de deur van de pastorij Och God manneken, was er iets ergs gebeurd misschien Neen 't moeder, 't was maar....,, en de kleine ging een paar stappen achter uit buiten 't bereik van moeders handen. omdat hij aan de bel niet kon Tiji's jong. met iedere sproeistofreiniging en ont smetting van pluimveehokken, stallen, enz. Uiterst praktisch. INSECTENSPUIT, gansch in koper in een stuk gegoten, geschikt voor alle vloeistoffen. Inhoud 1 liter werkt onder drukking. SPROEIKAN. Ideale besproeier voor de behandeling van struiken in tuinen en voor het gebruik in serren het neerdrukken van den kleinen hef boom heeft den automatischen toevoer van de vloeistof tot gevolg, voorzien van een trechter, gummislang van 1.50 m. en koperen verlengstuk van 30 cm. Inhoud 2 liter. LANDBOUWERS, Isest en verspreidt uw blad. wendt U tot de Banque de Ia Société Générale de Belgique Naamlooze Vennootschap te Brussel, Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre). 8 blijven ondanks allen huishoudelijken arbeid gaaf,zacht en blank door Doos en 7Jifrank.ln alle Apotheken. van een eenvoudige, ongebruikte plaats door er Champignons te kweeken. We zullen U juist aanwijzen wat er U te doen staat. Zonder ondervinding, kunt gij aan dit op brengend tijdverdrijf, een grenzelooze uitbreiding geven. Vraagt nog heden, de kostelooze brochuur n° 113 aan i Vasteland Champignons Nijverheid te Linkebeek.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3