THOMAS MORUS ONZE KALVERMELEN Concurrentie onmogelijk Het Centenbakje* Geneeskrachtige Planten* Duivenkroniek i Belangrijkiederen ,ak! Er was een tijd dat de rchaal. waarmee de koster onder de Mis in de kerk rond gaat, mij als een ontwijding van de god delijke diensten voorkwam. Vandaag breng ik ze in nauwere verbinding met het heilig offer. Maar hoe meer ik dit doe, zoo erbar melijker komt mij het algemeen, of vrij wel algemeen, oordeel der menschen over het "centenbakje,, in de kerk voor De schaal is het zinnebeeld van het ge meenschappelijke offeren voor groote dingen, die ons aan het hart moesten liggen, als daar zijn armenzorg, missies, roepingen, onderhoud van eigen gemeen schappelijke bedeplaats en woning van God, enz. Maar zie, daar gaat de schaal aan lange rijen geloovigen voorbij, zon der dat ook maar een cent gegeven wordt... En wat het meest typische is de dames met bontmantels en de heeren met zeemvellen handschoenen geven... het minste... Een oud-sukkelachtig vrouwtje... het meest Ik heb dat eens van nabij nagegaan, toen ik zelf met de schaal langs moest loopen. Het bakje ging aan menschen voorbij, die zeer vroom schenen, maar zij hebben geen cent meer over. Dat schijnen mij menschen te zijn, die alleen vroom zijn, omdat zij van Onzen Lieven Heer iets verwachten, en die Hem slechts met hunne ikzuchtige verlangens bestormen, terwijl zij geen begrip hebben van het God loven en van het in dienst staan van God. Zij hebben ook geen acht voor het heldenleven van onze missionarissen, die niet slechts wat geld, maar hun heele leven verpanden in de handen van God, en alles offeren om den dorst van Kristus naar zielen eenigszins te kunnen lesschen. Ik heb het steeds als een ellendigen smaad aangevoeld als slechts een erbarmelijk klein sommetje opgestuurd werd naar het werk der mis sies na een missiezondag in een onzer parochies. Het was niet veel meer dan gewoonlijk, en het waren steeds dezelf den die gaven, meer nog uit gewoonte, dan door een innerlijke medevoelen en medeleven met het groote apostolaat der Kerk. Men geeft 25 ct. als men geen 10 ct. of 5 ct. bij de hand heeft, en men kan toch geen wisselgeld terugvragen uit de schaalVijf en Twintigfrank stukken zijn heel zeldzaam, al geeft men dien zelfden Zondag heel wat meer uit voor zijn persoonlijk vermaak... Voor bier. wijn, sigaren, sigaretten, snoep en kinema is er altijd geld genoeg... Voor het uitvoeren van Gods gebod Gaat en onderwijst alle volkeren en doop hen in den Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes voor het geluk het eenig ware en blijvende geluk aan menschenkinderen, onze broeders, te brengen is een frank per jaar te veel. Ach, laten we de menschen niet be' kritiseeren... We voelen het toch aan ons zelf hoe klein menschelijk en arm zalig we soms in onze liefde zijn. Wij schuilen ons achter slechte tijden en "crisis,, en we denken dat een frank in de schaal ons veel kwaad kan, terwijl vijf franken voor onnuttige uitgaven in den loop van den dag het niet kunnen. Och, en ten slotte gaat het niet om de zaak hoeveel we geven, maar op de manier waarop we geven... Of het gaat met ons heele hart... Of bet gegeven wordt uit offer... In gemeenschap met de heele offerende gemeente... Als kleine druppel in de zee van onmetelijk offeren van Kristus voor ons... Neen, het gaat niet om het briefje van honderd frank van den rijke bankier met zwie? in de schaal gelegd, opdat iedereen het zien zou, maar om het centje van de arme MENGELWERK 45 Een episode uit het leven van Hendrik VIII door de Prinses van Craon. De deurwaarders gaven een teeken met hun kolven. Daarop stonden alle rechters op, defileerden statig, terwijl de gezworenen zich naar een ander vertrek begaven. Nu zal het spoedig gedaan zijn, zegde Thomas en hij vroeg de solda ten, die hem omringden het verlof om aan een van de vensters te gaan, die uit zicht hadden op het plein. Deze onbeschaafde menschen, die menschelijker waren dan de tijgers die pas uitgegaan waren, willigden het in. Het is onmogelijk dat zij mij niet veroordeelen mompelde hij terwijl hij tegen het venster aanleunde. Maar waarom blijven die gezworenen zoo lang weg, vermits alles op voorhand toch reeds beslist is 1 Plots hoorde hij de deurwaarders kloppen, en ging dadelijk naar zijn plaats toe. Dan zag hij een man en een jong meisje, die in deze ruime zaal rondzagen, verbaasd over de eenzaamheid waarin zij zich bevonden, en hem zoekende dien zij zoo teer beminden. Margareta 1 riep Thomas uit. Het meisje was in de armen haars vaders gevlogen. Zij kuste hem en be vochtigde hem met hare tranen. Peter Gilles was bij haar. weduwe, die geeft... met hart en ziel, ja, zelfs... van het noodige... Hoe dikwijls denken wij daaraan Hoe dikwijls heb ben wij dat voor oogen, wanneer wij b.v. een paar schoenen, een zakdoekje, een jas koopen, en het dan een beeije goedkooper kunnen doen, opdat het overige de gemeenschap, dit is Kristus, zou kunnen dienen... Want wat gij aan den minste der Mijnen gegeven hebt, dat hebt ge ook aan Mij gedaan Leeren wij toch Kristene gemeen- sc/iapsmenschen worden 1... Het Madeliefje (Bellis Perennis). Het zal wel onnoodig zijn dat ik U zeg hoe het madeliefje (ook wel eens ganze- bloem genaamd) er uitziet. Wij hebben het van kindsbeen af gezien en geplukt in al onze weiden groeit het madeliefje met zijn groene blaadjes en zijn wit bloempje met gouden hartje. Het is het eerste in bloei na den Winter en is het ook nog tot laat in den Herfst. De bladeren en bloemen van het plan tje zijn geneeskrachtig en vooral in het voorjaar kan men dankbaar zijn een goedkoope thee te kunnen maken die het bloed zal zuiveren en versterken. Men kan de plantjes met bloem, bladeren en wortels uit doen en goed afwasschen en dan stilletjes drogen in de zon (of in het voorjaar bij de kachel) men neme dan 40 tot 50 gram van deze gedroogde plantjes en laat zachtjes trekken op 1 liter lauw water en men drinke daarvan 's morgens en 's avonds een kleine tas des noods gemengd met honing als gij de smaak wilt verzoeten. Voor allen die lijden aan uitslag, jicht, waterzucht, longtering, brand in de in gewanden is het goed deze thee te drin ken en dan liefst niet alleen in het voor jaar. Wil men het sap van de bladeren en bloemen drinken is nog beter maar wat meer werk, dan moet men er een hoeveelheid plukken, goed wasschen en afdrogen zooals men met salade doet en dan in een pers uitpersen, van het sap kan men gerust twee kleine tassen per dag drinken (samen 1/10 liter). Als gij een wond hebt of U zeiven gestooten hebt, of een blauw oog hebt, leg er dan compressen op van de thee zooals hierboven gereedgemaakt zonder honing. Als uw kind gevallen is en zich aan de knieën of handen bezeerd heeft, dat het bloedt, wasch dan de wonde goed uit met zuiver water en wrijf dan in uw handen wat bladeren van madeliefjes tot moes en leg dat erop. Heb ge tandpijn, kauw wat blaadjes van het madeliefje. In gevallen van longvliesontsteking is de warme thee van madeliefjes zeer be hulpzaam. Er zijn nog zooveel andere gevallen waar het goed doeten daar gezond bloed noodig is om een gezond lichaam te hebben is het aan te raden er van te drinken voor allen die lijden aan verzweringen, absessen, vervuilde maag, eczema, rhumatism, jicht, enz.. De latijnsche naam van het plantje wil zeggen eeuwig schoone en mis schien is het voor eenigen mijner lezers nog iets nieuws eens een oude overleve ring en voorspelling over dit plantje te hooren. Zooals meest iedereen weet hebben kleuren een beteekenis ook de vier kleuren van het madeliefje werden vroeger beschouwd als beteekenende het groende hoop, het withet geloof, Ondertusschen hoorde men de deuren openen, en de rechters naderden. Peter, als gij mij bemint, voer dan gauw mijn dochter voor een oogenblik weg 1 Spoedig Het was echter reeds te laatde rech ters waren binnen gekomen en hadden hun plaatsen hernomen. De kanselier bleef staan, en, zich tot het hoofd der gezworenen keerend, die voortrad, zei hij deze schrikkelijke woorden tot hem Is de aangeklaagde schuldig Ja 1 zegde het hoofd der gezwore nen, op alle punten En zijn stem verdoofde bij deze laatste woorden. Op alle gebied herhaalde Peter Gilles. Wat zegt hij riep Margareta uit, die uit verwachting en schrik onbe weeglijk gebleven was. Mijn vader plichtig 1 Neen, nooit 1 De jonge dochter sprak op zoo een vertwijfelden toon, dat Thomas er diep door geschokt was. Ik bid er u om. Peter, breng haar weg 1 zegde hij met zwakke stem. Hij is dus verloren, veroordeeld hernam Margareta dof. En hare trekken krompen zoodanig te samen, dat zij onkenbaar was. Thomas Morus plichtig voor God en de menschen vervolgde zij bitter. O, eerlooze menschen zie deze bloed rechters deze Cromwell met zijn be storven gezicht, zijn knagenden nijd deze Audley, verkooper des gewetens deze Cranmer, afvalligen bisschop Eens echter zullen wij hen ook zien voor den stoel des opperrechters, voor dezen het rood de liefde, en t gouden hartje: j de wijsheid. De overlevering is als volgt. Voor dat er christenen op aarde waren was de krans van het bloempje heelemaal 1 wit, toen de eerste Christenen als marte- laren stierven om hun liefde tot God en de menschen te verzegelen, toen kwam er een breede boord in rood aan de witte krans en werd het bloempje de "eeuwige schoone,, genoemdmaar als later de liefde bij menschen is verminderd en de Christenen ondereen zijn gaan bedriegen en gaan oorlog voeren, toen is die roode boord gedurig kleiner geworden en nu in onze dagen is het bloempje wederom te vinden met heele witte krans en nog maar hier en daar vindt men het met een smal rood boordjede voorspelling nu isdat zoodra de liefde weer grooter wordt en de Christenen wederom waar lijk daarin een voorbeeld zijn voor de ongeloovigen, dat dan ook wederom de krans van het madeliefje een breede vu rige roode boord zal krijgen. Moge deze voorspelling in onze dagen in vervulling gaan. Filadelfus. Uit "Cultuur en Handel„ te Cortenberg. De groote nationale duivenvluchten. Ziehier de lijst der groote nationale vluchten, die dit jaar in ons land zullen gehouden worden Nationale derby vlucht op 4 Juli. Libourne-Nationaal op 11 Juli. Marseille op 6 Juni, met deelneming van Hollandsch Limburg. Santander op 20 Juni. Lourdes op 4 Juli. Limoges op 21 Juni, ingericht door de maatschappij "Congo» van Namen. De beker van den Koning zal op deze vlucht betwist worden. Biarritz op 25 Juni. Barcelona op 4 Juli. Blois op 23 Oogst. Angoulème op 13 Juni. Bordeaux op 27 Juni. Pau op 21 Juli. Angoulème op 4 Oogst. Angoulème op 5 September. Chateauroux te Geeraardsbergen,toe gankelijk voor de liefhebbers van Hene gouwen, Brabant en de beide Vlaan deren op 31 Mei. 2 Bordeauxvluchten België-Holland op 27 Juni en 18 Juli 1936, toegankelijk voor de liefhebbers voor de beide Vlaan deren, Limburg. Antwerpen enVlaamsch Brabant. Verder nog een ontelbare reeks van vluchten boven Parijs in den schoot van alle voorname vereenigingen ingericht. 1936 is terecht het jaar van de schoone en groote vluchten. Bij gelegenheid ko men we hier nog op terug. Inlichtingsdienst langsheen de vluchtlijn. Deze dienst, ingericht door de zorgen van den Belgischen Duivenliefhebbers- bond heeft in 1935 zoo maar 72.000 fr. minder gekost dan vorige jaren. Gezien de devaluatie is dit een prachtig resul taat. In 1936 zal deze dienst weer op Vlaamsche en Fransche golflengte van het N.I.R. uitgezonden worden. Hij vangt aan op 5 April en eindigt op 27 September. Om eigenaar te zijn van een duif. Om eigenaar te zijn van een bepaalde duif, moet men ten alle tijde het ringen- duplicata kunnen voorbrengen. Het rin- genduplicata is den titel van eigendom. stoel zonder beroep op hooger recht. Wie is deze vrouw die het ge rechtshof aldus durft storen riep Crom well vertoornd. Neem het haar niet kwalijk, heer Cromwell, het is haast nog een kind, Dat zij wegga 1 zegde Audley dadelijk. Deurwaarder, breng deze vrouw weg 1 riep Cromwell luid. Ik zal niet weggaan riep Marga reta, zich verzettende. Zoudt gij dulden, Margareta, dat een knecht de hand op u legde vroeg Peter Gilles, wiens stem door de tranen verdoofd was. Ja, alles verliete ik hem, dan zou den ze mij niet meer vergunnen hem te zien. Heer Cromwell, vervolgde zij, knielende en haar smeekende handen naar hem uitstrekkende... Neen 1 zegde zij, plots opstaande ik zal mij niet zoo zeer vernederen Gij kunt mij vernielen, maar niet verrachtelijk maken En haar van toorn gloeiende oogen op Cromwell vestigend, nam zij den arm van Peter Gilles en ging met hem weg, zonder haar vader aan te zien. Dit tooneel ontrustte deze ijselijke vergadering een weinig, en men zweeg en weifelde een oogenblik maar Crom well wenkte den lord kanselier. Toen begon Audley het vonnis voor te lezen, doch Thomas onderbrak hem. Milord kanselier, ik verlang nog enkele woorden te zeggen. Trek het dan kort, sprak Audley barsch. Weledele heeren, hernam Morus, daar ik nu veroordeeld ben en de dood Zooals we reeds hebben gemeld, zijn wij erin gelukt speciale voeders voor kalveren samen te stellen. Deze voeders dienen bijzonder tot aanvulling en vollediging van de afgeroomde melk, voor wat kweekkalveren betreft en tot rappe vleeschvorming bij mestkalveren. Volgens alle vaststellingen der wetenschap en der ondervinding is de volledige moedermelk het ideaal voeder voor de jonge dieren in gewone omstandigheden. Deze die echter in den kortst mogelijken tijd het kalf tot een hoog gewicht willen brengen en daarenboven extra wit vleesch willen bekomen, moeten hunne toevlucht nemen tot een streng bereid bij voeder. Ook degene die de kalveren willen voortkweeken en gewoon lijk afgeroomde melk geven, moeten aan die melk de onttrokken stoffen terug geven onder vorm van een passend meel. Voor die twee gevallen hebben we een zeer wetenschappelijke bereiding gevormd Nr 1 speciaal voor vetkalvers, met hooge zetmeel waarde onder den vorm van melen die wit vleesch vormen en de vleesch- aangroei snel doen toenemen. Nr 2 voor kweekkalvers, bevattende de noodige vetten, eiwitten en fosfaten welke het kalf noodig heeft om flink op te groeien en een sterk beendergestel te maken. Dit meel wordt bij de afgeroomde melk gevoegd. WIJ HERHALEN dat de beide voeders berusten op de nieuwste wetenschappelijke bevindingen en bovendien in de praktijk hun proeven deden. HUN KOSTPRIJS grenst niet aan het ongelooflijke gelijk sommige kwakzalverijen, maar is berekend volgens de werkelijke waarde der gebruikte grondstoffen. GEBRUIKSWIJZE De kal vermelen mogen vanaf den 15° dag worden gebruikt. Men vervangt geleidelijk een 1/2 liter volle melk door een 1/2 li ter afgeroomde melk tot het kalf niets meer krijgt dan afgeroomde melk en kal vermeel. Voor elke liter afgeroomde melk voegt men een soeplepel tot 1 1/2 soeplepel kalvermeel bij. Het kalvermeel wordt te week gezet na elke maaltijd voor de volgende maaltijd op de volgende manier. Eerst giet men er een weinig koud water op en roert goed omvervolgens een weinig warm water bijvoegen. Juist vóór de maaltijd met niet verzuurde slap mengen. Voor bestellingen zich wenden tot de Zaakvoerders, Agenten, Hoofdmagazijniers of tot de bureelen en magazijnen te Aalst, Zeebergkaai. Telefoon Nr 267. "L. I Eischt steeds het lood en etiket R.U.Z. aan Dit jaar een zeer groote hoeveelheid MAAIMACHINES en HOOI- KEERDERS ingedaan hebbende, kunnen we zeer voordeelig leveren... Gewoon model zonder oliebad. Maaimachine met oliebad. Hooikeerders-rakels, enz... Dus naar ieders keus. Geruischlooze werking, lichte trekkracht. VERDERS BESCHIKBAAR Zaaituigen 7 rijen 1250 fr.Kleine zaaituigen een rij te beginnen van 190 fr. Hak machines te beginnen van 95 fr. We kunnen ons gelasten met het aandrijven van uwe beerpomp, oud en nieuw model, voor 400 fr., motor inbegrepen. HOOFDAGENTSCHAP der Ploegen, Schoepers enz. MELOTTE. Keuze in een honderdtal WASCHMACHINES. Vraagt onze prijzen, bezoekt onze magazijnen alvorens te koopen, en U zult uw profijt beminnen. f-Tus-vs-k Rn/>xT/>no Oud gekend huis E. Baeyens, Landbouwma- nugo Daeyens chines, Statie Haaltert, EREMBODEGEM. Telefoon 93 Denderleeuw. Door onze moderne installatie en goede vakmannen gelasten we ons met de reparatie van Uwe maaimachines of gelijk welk ander tuig, gelijk van welk merk. Spoedige bediening, werking gewaarborgd. niet meer kan afweren, mag ik mijn ge weten ontlasten en ronduit spreken. Ik verklaar dus voor u dat ik de voorschrif ten van het parlement heelemaal voor onwettig houd en tegenstrijdig met de goddelijke en menschelijke wetten, en diensvolgens is mijn aanklacht geheel krachteloos. Het parlement heeft geen recht en kan geenszins het recht hebben der Kerk een tijdelijk opperhoofd te geven. Gij houdt u aldus voor wijzer en geleerder dan de bisschoppen en lee raars, het hooger- en lagerhuis van dit koninkrijk viel hem Audley met een spottenden en verachtelijken grimlach in de rede. Ik twijfel, milord, hernam Thomas moedig, of er onder hen deze eenheid heerschte,waarin gij schijnt te gelooven maar laat ons veronderstellen dat zij het eens zijn, hun getal is toch veel kleiner dan dat der kristenen, die op de heele wereld verspreid zijn, kleiner dan dat hunner voorgangers, die nu in den hemel zijn. Heer Thomas, riep de hertog van Norfolk toornig uit, gij toont duidelijk hoe groot uw arglist en hardnekkig heid is. Weledele hertog, hernam Morus, gij bedriegt u het is noch arglist noch hardnekkigheid die mij aldus doen spre ken. maar wel het verlangen en de nood wendigheid mijn geweten te ontlasten en ik beroep mij op God, die ons ziet en hoort, dat ik de waarheid zeg Ondertusschen was Cromwell zeer ongeduldig over dezen woordenstrijd, en hij wenkte vergeefs Audley, teneinde Thomas te doen zwijgen maar deze twijfelde, stamelde en talmde het vonnis uit te spreken, in zijn geest een middel zoekende om de verantwoordelijkheid van dit geding niet op zijn hals alleen te halen. Plotselijk keerde hij zich tot den lord opperrechter. Hoe, zegde hij, Fits-James, zult gij mij niet met uwe schranderheid bijstaan Zou het waar zijn dat ons vonnis on wettig ware Spreek, gij zijt de opper rechter. Deze vraag ontstelde ten hoogste den zwakken rechter hij erkende de listige hinderlaag, welke men hem legde. Men vroeg hem uitdrukkelijk af, men legde in zijn hand het gewicht, hetwelk de weeg schaal zou doen overhangen en den dood van Thomas, zijn vriend en wel doener, beslissen. Hij verbleekte zicht baar en antwoordde niet. De kanselier ondervraagt u, mijn heer, zegde Cromwell, en het schijnt mij dat gij moeite hebt te antwoorden. Had hij moed gehad dan zou hij mis schien Morus gered hebben hij had er geen. Ik denk, zegde hij op een ijdele wijze, die wellicht min hatelijk maar niet min strafbaar was, dat, waren de voorschriften van het parlement onwet tig, het geding het ook zou zijn. Zeker, grinnikte Cromwell, waren er geen wetten, dan zouden er ook geen misdadigers zijn er zijn zaken die zoo natuurlijk in het oog loopen... dat men ze moet vinden 1 ('t Vervolgt),

De Koornbloem | 1936 | | pagina 6