i Wetgevende Verkiezingen Belastingsformulieren. ZITDAG Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers van 24 Mei aanstaande. Een Regeeringsvoorstel voor een nieuwe bodem- hervorming. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelven ZONDAG 17 MEI 1936. Pttjft 25 eentlent 18de JAARGANG Nr 907, af- ïo- 11e. ind :ht, ijk, Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestcurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en RedactieDe Vilanderstraat» 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Vandaag over acht dagen wordt gij ter stembus opgeroepen voor het ver vullen uwer burgerplicht. In de huidige omstandigheden is dit een zeer gewichtige taak voor de toe komst van u zei ven, uw kinderen en uw uitbating. Het gaat immers om de aanduiding der personen die zullen ge last worden 's lands bestuur in handen te nemen, die volmachtig zullen be slissen over de richting van s lands po litiek op zedelijk, maatschappelijk en economisch gebied, in een woord over het algemeen en over uw persoonlijk welzijn. Onze leden kennen het standpunt hunner vereeniging. Staande buiten en boven alle politiek, verdedigen wij krachtdadig de belangen onzer land bouwers vrij en vrank buiten elke be schouwing van partijen en personen, het oog gericht op dit uitsluitend doel het heil en den voorspoed der landbou wersbevolking in het kader der samen leving. Thans beleven wij het tijdperk der kiespropaganda met zijn tegenstrijdige formules en programma's, met zijn kwis tige en bedrieglijke beloften, met zijn schijnheilige woordenkramerij en zoo meer. Partijen en kandidaten die in het ver leden eiken maatregel ten gunste van den landbouw hardnekkig bekampten, verschijnen nu voor onze boeren met vriendelijk gelaat en uitbundige beloften van belangstelling en genegenheid. Alhoewel wij volstrekt geen druk willen uitoefenen op het geweten onzer leden, achten wij het toch nuttig in 't be lang van onzen landbouwersstand de aandacht onzer leden te vestigen op en kele groote beginselen welke de basis vormen van een degelijk en gezond staatsbestuur. Dat ze dus van de politieke partijen eischen Elke huisvader zoowel arm als rijk heeft het natuur- en grondwettelijk recht zijn kinderen aan scholen toe te vertrou wen, die zijn wijsgeerigeen godsdienstige opvattingen eerbiedigen. De Regeering kan en mag enkel en alleen eischen dat het onderwijs gegeven worde volgens de verordeningen die zij te dien einde uitvaardigt. Toelagen die nen diensvolgens verleend aan elke on derwijsinstelling die degelijk onderricht verschaft. 2) Sociale Rechtvaardigheid. Wij verstaan hierdoor de gelijkbe rechtiging van alle standen op gebied van ouderdomspensioenen, verzekering tegen ziekte en werkonbekwaamheid, bevordering van volkswoningen enzoo- mcer, waarop de landbouwersstand zoo veel recht heeft als de arbeidersstand. Wij streven naar samenwerking en verstandhouding tusschen de verschil lende standen met eerbiediging van eikeens rechten. volksbelangen. Als Vlamingen eischen wij volstrekte gelijkheid van behandeling met de Wa len in Bestuur, Gerecht, Onderwijs en Leger. Wij vergenoegen er ons niet mede dat deze gelijkheid theoretisch erkend worde door de wet, doch eischen ook dat zij stipt toegepast worde. Wij landbouwers, die een ruim aan deel bijbrengen inde middelen van de staatskas, vragen dat de openbare uitga ven berekend worden volgens het bedrag der inkomsten, dat de koopwaarde onzer munt tegen alle schommelingen gevrij waard worde, dat de spaargelden der kleine menschen en landbouwers be schermd worden tegen alle oneerlijke en misdadige speculatie en praktijken. Grondlasten wegen veel te zwaar op de boeren die ze steeds moeten betalen, zelfs als hun bedrijf met verlies werkt. Ze dienen ten spoedigste verminderd. Het is rechtvaardig dat onze land bouw door de openbare besturen niet alleen met woorden maar ook door daden behandeld worde als 's lands bijzonder ste nijverheid. Te dien einde eischen wij volstrekte gelijke behandeling vanwege de open bare besturen van den landbouw en de nijverheid, n.l. inzake verdediging van onzen landbouw tegen vreemde oneer lijke concurrentie, afsluiting van han delsverdragen met het buitenland, toe kennen van toelagen aan het beroeps onderwijs, vaststelling der vervoertarie- ven enz. Wij vrageneen behoorlijke ver tegenwoordiging in de raadgevende lichamen die advies uitbrengen over de richting onzer economische politiek een snel ingrijpen tegenover doodende vreemde concurrentie, teneinde onze land en tuinbouwers toe te laten hunne uitbating winstgevend te maken een gelijke premie voor al de graan gewassen, voor zoover de graancultuur niet winstgevend is ruimer invoervergunningen voor som mige uitheemsche meststoffen, ten einde de prijzen te verlagen sterkere kontrool op den verkoop van meststoffen, voeders, granen en za den, om de vervalsching te beletten. Om deze oneerlijke praktijken tegen te werken een snel en streng ingrijpen vanwege 't gerecht een doeltreffende wet tot regeling der pachtprijzen, uitbreiding en verbetering van het land- en tuinbouwonderwijs in al zijn vormen een door den staat ver plichte reiniging en verbetering der on bevaarbare waterloopen, polders en wateringenopslorping der werkeloos heid door verbetering der landbouw- wegenissen maatregelen tot bevorde ring van den afzet onzer landbouwpro- dukten in het buitenland. Daar onze landbouwers doorgaans kroostrijke gezinnen hebben, eischen wij een politiek tot steun derzelve door uitbreiding van de gezinsvergoedingen ten voordeele van de landbouwers, het toekennen van studiebeurzen aan de begaafde kinderen dezer kroostrijke gezinnen. Onze landbouwers zijn de grootste vijanden van het militarisme en de be wapening die leiden tot massamoord en ellende. Daarom eischen wij de afschaffing van den verplichten legerdienst, ver mindering der legeruitgaven, de opzeg ging van het Franco-Belgisch militair akkoord en alle andere militaire over eenkomsten die ons land in een nieu wen wereldoorlog kunnen slepen. Een gelijktijdige en gecontroleerde alge- meene ontwapening. Wij zullen het bij deze bijzonderste punten laten, hopende dat zij onze leden een goede richtingslijn wezen, hen toe latende kandidaten te verkiezen die met onze Vlaamsche landbouwersprinciepen volledig akkoord gaan en in hunne partij de macht hebben om ze in werkelijkhe den om te zetten. Alleen zulke kandidaten kunnen ons volle vertrouwen waardig zijn. van Rechtskundige Dienst wordt ge honden op Zondag 7 Juni van 8,45 tot 10,45 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. Hongarië is een echte landbouwstaat, maar de structuur van dit oude land is anders dan hier bij ons inplaats van grondverkaveling primeert daar groot grondbezit. Dit maakt dat de landbouwhervor mingen in de programma's der na den oorlog zich opvolgende regeeringen, een eerste rol speelden. De eerste bodem hervorming werd in 1920 onder de Re geering van Graaf Bethlen uitgevoerd. Men kan precies niet zeggen dat ze de gewenschte uitslagen afwierp. Het bij zonderste doel was toen zooveel moge lijk bezitloozen die over geld, credieten noch ervaring beschikten aan een stukje land te helpen. Daar er toen slechts zeer weinig oppervlakte te verdeelen was, kregen de menschen geen voldoende land voor hun levensonderhoud. Gebrek aan de noodige werktuigen bracht te vens mede dat de voortbrengst bedui dend verminderde. De arbeidsmarkt werd er geenszins door verbeterd de kleinboeren waren verplicht zich als voorheen bij de grootgrondbezitters te verpachten. Het gevolg was dat de totaal onvoldoende loonen nog lager werden gedrukt, en dat de landbouw- arbeiders, die geen stukje land hadden gekregen, in grooten nood verkeerden. Met den dag werd het vraagstuk acuter. Daar Hongarië schier geen nij verheid heeft, bleef er geen ander middel over dan steeds meer kleine boerderijen in te richten en het grootgrondbezit te verkavelen. Bevolkingspolitieke redenen drongen eveneens daartoe aan. Gelijk het de bevolkingsstatistiek van Hongarië bewijst, is de vermeerdering der bevol king veel trager in de streken waar grootgrondbezit overwegend is, dan in deze waar kleine of middelbare boer derijen de meerderheid zijn. Een typisch voorbeeld vindt men in twee gemeenten wier grenzen aan elkaar palen in de eerste wordt bijna gansch den bodem door een grootgrondbezitter in beslag genomen en is de bevolking in den loop van drie jaar slechts met 14 °/o vermeer derd in het naburig dorp waar de bo dem verkaveld is, integendeel, is de be volking in hetzelfde tijdverloop met 58 °/o toegenomen. Hoe dringend de kwestie ook is, toch is er in den loop der laatste jaren weinig belang aan gehecht, of althans heeft ze in de praktijk weinig vooruitgang ge maakt. De Regeering Goemboes heeft thans een nieuw actieplan uitgewerkt. Het ligt in het inzicht der Regeering vast te houden aan groot-, middelbaar en kleinbezit. Zoo voor als na zal het grootgrondbezit zich vooral bleven toe leggen op den aanbouw van granen terwijl de kleinbezitters zich aan vee teelt, fruit- en groententeelt toeleggen. Granen produceert Hongarië voldoende, zelfs zooveel dat er geweldige stocks opgestapeld liggen en geen kooper vinden. Inzake vee, fruit en groenten, integen deel, heeft de ondervinding der laatste jaren geleerd dat er nog zeer veel te doen blijft en dat die tak van landbouwpro- duktie veel mogelijkheden biedt voor den uitvoer. De nieuwe Hongaarsche hervormingsplannen richten zich dan ook vooral tegen het grootgrondbezit, dat in den naasten tijd erg zal aange sproken worden. Terwijl woudbezit aan geen enkele beperking onderworpen is, zal het grootgrondbezit, voor zoover het zich over ander land uitstrekt, na het af sterven van den huidigen bezitter slechts voor 2/3 aan de erfgenamen toekomen; het resteerende derde, daarentegen, zal voor kolonisatiedoeleinden in beslag worden genomen. Deze onteigening zal echter slechts gebeuren wanneer de op pervlakte van het grootgrondbezit min stens een derde bedraagt van de totale oppervlakte van het dorp waaronder het gelegen is. De grondbezitter zal verder voor deze (Vervolg op de 2de bladz) Enkele practische inlichtingen betreffende het invullen der De aangifte der inkomsten is voor allen een ondankbare en lastige karwei. Voor de landbouwers is deze taak eenigszins verlicht in zooverre zij zich onderwerpen aan de forfaitaire barema s van bedrijfswinsten, die telkenjare door den fiscus na overleg met de afgevaar digden van sommige landbouwvereeni- gingen worden vastgesteld. Behoudens wanneer de landbouwers een boekhou ding behoorlijk gehouden kunnen voor- eggen, is het aan te raden deze for faitaire barema's aan te nemen, om moeilijkheden en betwistingen te ver mijden. Volgens de wet alle gezinshoofden en ook hunne gezinsleden die eigen in komsten hebben. De vrouw die eigen inkomsten heeft moet deze verklaren op iet formulier van haar man en samen met hem onderteekenen. In beginsel wordt jaarlijksche aan gifte gevergd alleen van hen die onder worpen zijn aan de aanvullende perso- neele belasting, hetzij van hen die tame- ijk veel inkomsten hebben en weinig gezinslasten. De andere belastingsplich- tigen, die voor een vorig jaar aangifte deden of wier belasting wordt afgehou den op het loon, de wedde of pensioe nen, moeten geen formulier vragen zoo de ontvanger er geen zendt, tenware er zich belangrijke wijzigingen voordeden in hunne inkomsten. Het volstaat dat zij aan den ontvanger kenbaar maken de veranderingen die zich in 1935 voorde den in hunnen burgerlijken stand of in hunne gezinslasten. Wordt echter een formulier afgeleverd dan dient het ook ingevuld. Wie moet de aangifte doen in geval ouders samen met groote kinderen of broeders en zusters onderling een bedrijf uitoefenen Wanneer de kinderen die samen met hunne ouders of onderling de uitbating doen allen ongehuwd zijn, dan dient de aangifte gezamenlijk gedaan en wordt de belasting in blok toegepast op naam van de ouders of van de oudste der broeders of zusters. Splitsing van in komsten wordt enkel in dit geval toege staan wanneer het bewijs geleverd wordt dat en op welke wijze de inkom sten verdeeld worden. Indien er gehuwden zijn die mede werken in het gemeenschappelijk bedrijf van ouders met kinderen, of van broe ders of zusters onderling, en die afzon derlijk wonen, dan neemt de fiscus wel verdeeling aan der inkomsten over die gezinnen en zulks op aangifte der be langhebbenden, doch zooals hooger ge zegd, wordt er verder voor de ongehuw- den, leden van een zelfde gezin, geen splitsing aangenomen zonder bewijs. In geval van verdeeling of splitsing der inkomsten moet elke deelhebbende aangifte doen van zijn aandeel in de in komsten op afzonderlijk formulier te vragen aan den ontvanger der recht- streeksche belastingen. Wanneer de bedrijfsinkomsten in blok worden belast, mag er een vergoeding van afgenomen worden voor de mede werkende gezinsleden. Bij de forfaitaire barema's voor bedrijfswinsten in land en tuinbouw geschiedt zulks van ambts wege of zonder aanvraag van den be- lastingsplichtige. Worden de inkomsten echter ge splitst, dan mag deze vergoeding niet afgerekend worden van de bedrijfsin komsten en wordt ze zelfs bijgeteld bij de forfaitaire vaststelling der inkomsten. Wanneer ouders inwonen bij één of meer kinderen aan wie zij hun bedrijf hebben overgelaten, het bedrijfskapi taal hebben afgestaan of hunne hoeve hebben verpacht, dan kunnen zij wel een formulier moeten invullen, doch de be drijfsinkomsten moeten zij niet aange ven. De bedrijfsinkomsten dienen aan gegeven door de kinderen of het kind die desnoods een formulier moeten aan vragen aan den ontvanger. De aangifte dient gedaan uiterlijk bin nen de maand na ontvangst van het formulier. Wie aangifte doen moet en ze niet deed, wie ze niet tijdig indiende loopt gevaar belast te worden op schatting van den fiscus en zonder vermindering wegens gezinslasten. Het beheer der belastingen heeft hiervoor vijf jaar en kan het driedubbele van de ontdoken belasting eischen. Hoe dient de aangifte gedaan? De nieuwe formulieren van aangifte beslaan zes bladzijden waarvan nochtans maar enkele vakken namenlijk 1-2-6 en 10 onze land- en tuinbouwers in over- groote meerderheid aanbelangen. In vak I dienen aangegeven de bur gerlijke stand en de gezinslasten op 1 Ja nuari 1936. Wanneer een gezinslid als ten laste dient beschouwd hebben wij uiteengezet in onze bijdrage van verle den week onder hoofding de laatste wijzigingen aan de wet op de inkomsten belastingen In vak II dient aangeduid waar de bedrijfszetel of bedrijfsgebouwen gelegen zijn. Er dient dus geen melding gemaakt van grond die in een andere gemeente bebouwd wordt. In vak VI. Dit vak is bestemd voor al wie die zich bezig houdt met akker bouw, veeteelt, tuinbouw of een of an dere tak van deze bedrijven. Doorgaans volstaat het de in 1935 uitgebate opbrengende oppervlakte aan te duidenin sommige gevallen is in plaats daarvan het aantal stuks dieren op te geven. Voor landbouwers die de forfaitaire baremas voor bedrijfswinsten aannemen, volstaat het ja te antwoorden op de vraag; neemt II aan dat enz. Zij die wenschen hunne aangifte te doen volgens eigen goed gehouden boeken antwoorden op deze vraag neen en moeten onder vak 6 ofwel hun winst opgeven ofwel inschrijven zooals ver leden jaar indien de voorwaarde daar toe gesteld in het bericht boven vak 6 vervuld is. In vak X dienen aangegeven alle soorten van inkomsten met het oog op de heffing der aanvullende personeele belasting. Dit vak dient dan ook ingevuld door de renteniers. De personeele belasting is verschuldigd wanneer de totale inkom sten, erin begrepen de bedrijfsinkomsten voluit gerekend en niet voor 85 °/o, hoo ger loopen dan onderstaande cijfers Gemeenten van lste klas 2e klas 3e klas Voor gezinnen waarin minder dan 3 kinderen in leven waren op 1 Januari '36. 20.0C0 fr. 15.000 fr. 12.500 fr. Voor gezinnen tellende drie kinderen en meer in leven op 1 Januari 1936 wordt 1/5 verhooging toegestan per kind ten laste of 4000 fr. 3000 fr. 2500 fr. Waar dus zes kinderen ten laste wa ren, totaal 44 000 fr. 33.000 fr. 27.500 fr. De personeele belasting wordt gehe ven op het geheele bedrag van het be lastbare inkomen dus zonder afreke ning van het vrijgestelde tegen 1 °/o op de eerste schijf van 25.000 fr., 11/2 t.h. op de tweede schijf en zoo verder. Van de aldus berekende personeele be lasting wordt echter 7 t.h. afgetrokken per kind ten laste ten voordeele van de gezinnen die minstens drie kinderen in leven tellen op 1 Januari 1936. Zie voor nadere inlichtingen onze bijdrage in "De Koornbloem,, van 10 Mei 1.1. Welke inkomsten aan te geven zijn en hoe dit te doen, is aangeduid op het formulier zelf. Waar gevraagd wordt de 85 °lo der bedrijfsinkomsten aan te geven, zal een land- of tuinbouwer, wiens inkomsten forfaitair bepaald wor den, schrijven zie 6. Om te sluiten nog een paar kostbare raadgevingen. Wanneer gij uwe aan gifte invult op de zitdagen gehouden door den fiscus, teeken niet uwe aangifte dan nadat het formulier behoorlijk is ingevuld en nadat U werkelijk akkoord zijt met de aangifte. Bewaar ook een dubbel of afschrift uwer aangifte. Dit afschrift is onmisbaar bij eventueele latere betwistingen met het Beheer der Belastingen en zal U ook van pas komen bij latere aangiften. 10 rij- TELEFOON 367. 1) Eerbiediging der godsdienstige vrijheden, die door de grondwet gewaarborgd zijn, vrijheid en steun Inzake onderwijs, 3) Eerbiediging onzer ras- en 4) Degelijk en zuinig beheer der openbare en private financiën. 5) Verlaging der zware lasten op den landbouw en vooral op de landeigendommen. Bij verkoop en hypotheek dienen de rechten verlaagd. 6) Bescherming en bevordering van onzen land- en tuinbouw. 7) Bescherming van het gezin. 8) Nastreven en bevordering van de vrede tusschen de volkeren. Hongarië. Gezien de schaarsche beschikbare geldmiddelen is het voorstel zeer gematigd. Wie moet de aangifte doen Op welk tijdstip dient de aangifte gedaan

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1