AMMONIAKSULFAAT Kalknitraat ASED AMMONIAKSULFAAT Ik heb U, Heer.. Houdt de Koolgewassea vrij van alle schadelijke insecten en ziekten. GOEDKOOPE STIKSTOF. De Liefde is de grootste* Neutraal Loodarseniaat Landbouwers Beschadiging van ajuinen maden van de ajuinvlieg. Dit jaar Meer dan ooit Voor alle dekbemesting In den Zomer op de weide goedkoop, krachtig werkend Ontsmettingsmiddelen SPRUTOL Vermeerdert de Waarde ■■«■BB HHBXtt asHn Voor al uwe bankbewer- kingen geld plaatsingen Zondag 17 Mei 1936 DB ROORNBLOEM Ik heb U, Heer. Niet éénen keer Om geld of goed gebeden Met t stukske brood Dat 't werk mij bood Ik was en bleef tevreden. Waar ik om bad Was mij een schat Te geven van een vrouwe, Altoos gereed Mijn lief en leed Te doelen sterk en trouwe. Was om een stel, Hoe hoog van tel Geheel naar uw bemoeien Van kindren... zeer Gesteld om meer En meer voor U te bloeien 1 Was om een ziel Waar 'n vonkje in viel Van poëzij in waarde Geen rijker nog En die Gij toch Zóó weinigen geeft op aarde Waar ik om bad Gij hebt mij dat In overvloed gegeven En daarom zij Den dank van mij In dit mijn dicht geschreven Fons Van de Maele. (le Vervolg) Bij de spruitkoolen en kruikooien be merkt men soms in het najaar gezwel len of gallen, welke 2 centimeter door- meter bereiken en larven bevatten die witachtig zijn en een bruinen kop ver- toonen; 't zijn de larven van den kool- kever, een insect van omtrent 3 millime ter lang wanneer het volgroeid is. De kleur van den rug is mat zwart en deze van den buik zwart-grijsachtig en sterk behaard. Bij middel van zijn snuit maakt dit ke vertje een gaatje in den stam en legt daar een of meer eitjes in. Om deze re den staat hij beter bekend als Koolen- snuitkevertje. Op de plaats waar hij ge stoken heeft en zijn eitjes heeft gelegd ontwikkelt zich een gezwel waarin de larven leven van in den Herfst tot in de maand Maart. In de Lente verlaten ze de koolplant om te gaan verpoppen in den grond. Wanneer deze gezwellen zich in klein getal voordoen, dan is de schade betrekkelijk kleinin ieder geval om dit insect in zijn vermenigvuldiging tt stuiten is het geraadzaam de kool- p/anten die gallen of gezwellen vertoo- nrn, uit te rukken en te verbranden. Grondontsmetting met benzine of zwa velkoolstof (15 cm3 per m2) is ook aan te raden. De koolvlieg die we soms verwarren met onze gewone huisvlieg, waarop ze fel gelijkt, alhoewel de kleur aschgrauw er van is en ze bij 't vliegen dikwijls ter plaatse hangen blijft, alsof ze naar een geschikt plaatsje zoekt om haar vernie lingswerk te verrichten, is een van de meest gevreesde vijanden der koolge wassen. Ze legt haar eitjes, in de Lente, tegen de koolstammen, juist boven den grond of rakelings er onder. De onkruidplanten van de familie der kruisbloemigen worden door haar ook bezocht. De maden die uit deze eitjes voortkomen vreten zich in den stengel en dalen zoo af tot in de wortels. Deze worden hierdoor in hun groei gestuit, vertoonen knotsachtige gezwellen, de bladeren krijgen een loodglans en de plant sterft weg. Rukt men die planten uit, dan vindt men deze ongenoode gasten in den grond waar ze ook ver poppen ze opzoeken en vernietigen is misschien wel lastig, doch noodzakelijk. De aangetaste planten zal men ver branden om ook daar de poppen en lar ven te dooden. Aan de Kabuiskoolen in lichte gronden kunnen die vliegen soms groot kwaad berokkenen. Daarom ook is het soms beter te voorkomen dan te genezen. Met de kooien voor den Win ter te zaaien hebben de planten in de maand Mei, datum waarop de vlieg verschijnt, soms zulkdanige ontwikke ling bekomen en zijn ze zoo kloek dat ze aan dit insect weerstand kunnen bie den. Men kan ook koolkragen bezigen, dit zijn ronde schijfjes van een 6 centi meter doormeter in gebitumeerd karton, in 't midden voorzien van een uitgekor- ven zeslippige ster waarop een langwer pige insnede uitloopt die toelaat de kraagjes aan den voet van de aange aarde planten te schuiven. Het plaatsen van deze kraagjes heeft reeds schitteren de uitslagen gegeven. De koolgewassen worden ook aange tast door de bladluizen die min of meer blauwachtig van kleur zijn. Bij droge en Warme zomers hebben de kabuiskoolen en de bloemstengels der bloemkoolen er niet zelden van te lijden. Wanneer ze nu op de buitenste bladeren zitten dan is de «chade, die ze veroorzaken klein, doch de kopvorming gebeurt slecht of in 't geheel niet, wanneer de binnenste bla deren aangetast worden. Aan de uitein den der bloemstengels van bloemkoolen heeft men ze ook reeds dikwijls opge merkt Met 3 4 gram nicotine in een li ter water te doen en hiermede de plan ten te besproeien kan men zich van de ze lastige bezoekers ontdoen. Een insect dat verleden zomer bijzon der van zich heeft doen spreken door de groote schade welke het in de rapenteelt heeft aangericht is wel die vuile, spek- achtig grauwe aardrups. In rusttoestand vindt men ze bol- of spiraalvormig op gerold ze nemen de kleur van den grond aan, wat voor die weerlooze ke rels hun eenigste verweermiddel is. De vlinders zijn donker gekleurde motten of uilen die men gansch het jaar door aantreft en enkel nachtridders zijn. Deze vlinder legt een groot aantal eiers, elk afzonderlijk op den grond, in de on- middelijke nabijheid der planten. Keurig op haar voedsel is de rups niet; ze tast aardappelknollen, rapen, wortels van salade, spinazie, erwten, graange wassen, klavers, zoowel als koolplanten aan. Om deze te verdelgen kan men ze opzoeken aan den voet der aangetaste planten en dooden. Lastig werk om zoo te zeggen onuitvoerbaar. Gelukkiglijk hebben we ook een heele reeks andere middelen te onzer beschik king en zijn er ook talrijke natuurlijke helpers zooalsvledermuizen, mollen, spitsmuizen, spreeuwen, roofkevers,sluip en vliegwespen. Opdat deze nuttige diertjes er meer zouden genaken zal men den grond waarop aardrupsen voort komen eens meer ploegen en eggenal- zoo worden vele rupsen bovengebracht, door de vogels opgepikt of door de aan gehaalde insectenvreters opgepeuzeld. Met tusschen de koolgewassen hier en daar saladeplanten te zetten kan men er vele vangen. Verlekkerd op de wortels van deze planten gaan ze die bij voor keur opzoekende saladeplanten ver welken aanstonds, alsdan zal men ze op zoeken en dooden. Wil men de planten voorafgaandelijk in een oplossing van 1 °/o loodarseniaat doopen, dan kan men er ook veel door dit maaggift dooden. Men kan ook gebruik maken van ver giftigde lokmiddelen als bijvoorbeeld aardappelen of klaver die voorafgaan delijk in arsenikhoudende pappen zijn gedoopt als: nosprasit, nosperit, lood arseniaat, kalkarseniaat en ook urania- groen. Bij regenachtig en overtrokken weder kan men den grond besproeien met zwa- velkoolzure potasch 1 °/0 en zoon dertig liter per are. Het gebruik van kaïniet als dekmeststof is ook aan te raden, terwijl het gebruik van versch paardenmest f grootelijks af te keuren is. Men kan ook j den grond bestrooien met een mengsel van 10 kilo zemelen en 1/2 kilo urania- groen, droog met elkander gemengd; er 1 of 2 liter water aan toevoegen en er dan voor den zoeten smaak een 1/2 liter siroop aan toevoegen. Dit aanlokkend maaggift doodt er vele. Sterkriekende stoffen als naphtaline, kamfer, of bijten de stoffen als zwavelzuur zullen ze ook uit de kuituren verwijderd houden. On der al deze middelen kan men er nu 't beste uitkiezen. We zouden ook gaarne zien dat land bouwers, die een of ander van deze mid delen gebruikten of in de toekomst ge bruiken zullen, ons hun uitslagen zouden kenbaar maken, 't Wordt hoog tijd dat we elkander onderrichten want nacht vlinders verhuizen gemakkelijk en onge stoord van t eene veld naar 't andere. Voor de ziekten der koolgewassen, leest het volgend nummer. Men gebruikt een halve liter creoline per 100 liter water en hiermede begiet men de planten. Sommige kweekers lossen de creoline op in beer en gieten hier dan mee. Men mag dan wat meer creoline gebruiken en daar de beer tegelijkertijd voedsel is voor de planten, bekomt men meestal een beteren uitslag. Men kan de planten ook begieten met een vergiftigde zoete vloeistof als volgt: 10 liter water, 5 gram lood-of kalkarseniaat en een halven liter dikke siroop of melasse. Hiermede kan men met tusschenpoo- zen van een week de planten hier en daar besproeien. De vliegen zuigen het zoete vergif op en sterven. De ajuinvlieg kan zeer veel kwaad veroorzaken indien men bij het begin van de aantasting niet ingrijpt om een plaag te voorkomen. Waakzaamheid is dus geboden. Uit "Cultuur en Handel,, te Cortenberg. Heel de wereld heeft zijn naam ge hoord en boven al het materialistische van dezen tijd heen heeft men toch weer eens in 't voorbijgaan iets hoogers en iets edelers gehoord... Pater Damiaan, de heldhaftige missionaris, slachtoffer van zijn bewonderenswaardige naasten liefde is gehuldigd geworden gelijk hij het verdiende... Vertrokken als een een voudige onbekende missionaris-pater is hij teruggekeerd als een held, als een martelaar... in een heerlijke triomftocht. Wat zijn Gods wegen toch ondoorgron delijk en wat is de Kerk wonderbaar in hare heiligen Een man van de daad. URANIA in poeder (gewaarborgd gehalte 30-32 °/o As2 05, 60 °/o PbO). Ter bestrijding van alle vretende insekten en den Coloradokever. Gebruiksaanwijzing i Loodarseniaat wordt gewoonlijk gebruikt ter bestrijding f van vretende insekten in verbinding met koperkalk (Nosperit) of zwavelkalk (Solbar, Californische pap). Voor 100 liter sproeivocht gebruikt men 400 gram loodarseniaat of 400 tot 600 gram Calciumarseniaat. Om een goede oplossing te bekomen moet men het arseniaatpoeder eerst in enkele liters water omroeren tot een brei dewelke 1 men, onder omroeren, in de hoeveelheid sproeivocht giet. Worden deze arseniaten alleen ge- 4 bruikt zonder andere pappen, dan moet men na het oplossen in een weinig water voor elke 100 liter sproeivocht 50 gram uitvloeier Agripon toevoegen om een schoone verdeeling op de bladeren te bekomen. Ons Neutraal Loodarseniaat wordt aanbevolen en gebruikt door het Minis terie van Landbouw ter bestrijding van den Coloradokever (1 Men neme voor loodarseniaat dezelf- de regels in acht welke zijn voorgeschre ven bij de bewerking met arsenikgiften. at taaiaKju I Aan de vruchten erkent men den !boom. Dat is de apologetiek van den dag niet zoozeer de redeneering door het woord, als wel de practische illus- j tratie van het voorbeeld is het wat de I moderne menschen treft. Ze hebben geen tijd en geen lust meer om te rede- neeren... ze moeten ZIEN prentjes zien, filmactualiteiten zien, recordwin st ners zien... onder hun oogen. En dan i kunnen ze voor een oogenblik nog wat Ii opgaan in bewondering en geestdrift. Hier ligt dus het voornaamste van de t apologetische kwestie van 't oogenblik daden, voorbeelden die de practische waarde van onzen kristenen godsdienst aanschouwelijk AANTOONEN Geef ons Pastoors van Ars, Ozanam's, Don Bosco's, Frassati's, Pater Damiaan's in i grooter getal en de moderne wereld zal komen zien en ziende zullen ze toe juichen, en bekeeringen zullen volgen. Minder boeken... Meer levende, deug- den-uitstralende menschen hebben we noodig. O Heer, geef ons heiligen, heili gen van dezen tijd, werkers, apostelen, sprekende voorbeelden... want de we reld van nu gelooft alleen wat ze ziet. En helaas, ze ziet te veel compromissen, knoeierijen, twist en tweedracht, finan- cieele bekommernis, politieke heersch- zucht, uiterlijke godsvrucht, schreeuwe rige manifestatie, doch niet genoeg rechtvaardigheid en broederlijke liefde, zelfverloochening en opoffering, daad werkelijke godsvrucht en stichtend le ven. En zoolang ze dat niet ziet van dichtbij, zal ze niet gelooven. Het ge- looven kan doen zien, maar het zien kan ook doen gelooven, vooral tegen woordig. Het groot geheim. t Is nog altijd hetzelfde. Het geloof zal hemelsche visioenen openbaren en heerlijke levensbeschouwingen voor houden. De hoop zal met betrouwen en volharding doen arbeiden ondanks al de moeilijkheden. Maar de grootste van al blijft nog altijd de liefde. Dat is het groot geheim en de wonderdoende kracht. Het geheim en de kracht van Christus, van den pastoor van Ars, van Don Bosco, van Pater Damiaan, en van alle helden en van alle heiligen. Geef dan, o Heer, de liefde weer aan uwe volgelingen, de liefde die meer nog dan door het geloof de bergen verzet en de wereld verzet en de wereld veran dert. De wereld gaat dood bij gebrek aan liefde de wereld kan alleen gered worden door de liefde... de liefde die martelaren en heiligen kweekt. LEDEN Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. door Gedurende de maand Juni en verder gedurende den Zomer vindt men in de groeiende ajuinen dikwijls witte of geel witte, pootlooze maden van ongeveer een hal ven centimeter lengte, die het binnenste van den ajuinbol uitvreten en daardoor verrotting veroorzaken. Dit zijn de larven, of beter gezegd ma den, van de ajuinvlieg, die alle soorten ajuinen aantast en soms zeer zware schade kan veroorzaken, voornamelijk in zandgronden. Deze vlieg gelijkt sterk op onze ge wone huisvlieg, doch is wat grijzerdit is de Anthomyia antiqua, die witte ma den heeft en het meest voorkomt. Er is nog een tweede soort vliegen, die op dezelfde manier de ajuin aantast, maar ze komt minder voorze heet Eumerus lumulatus, is grooter, groen van kleur met bronsglans en heeft geel witte maden met een wratachtige huid. De eerste vliegen komen reeds op het einde van April te voorschijn, paren en leggen ongeveer twee weken later hun eieren in hoopjes van 5 tot 8 aan de basis der jonge ajuinbladeren, of zelfs op den grond in de nabijheid van de ajuin- planten. De zeer kleine maden ontluiken reeds na een dag of vijf-zes en werken zich tusschen twee bladeren naar bene den in den ajuinbol, waar ze beginnen te vreten, voornamelijk aan den onderkant. Het duurt zoowat 4 weken totdat deze maden volwassen zijn. Ze verlaten dan de uitgevreten ajuin die gaat rotten en verpoppen zich in den grond. Twee weken later komen er weer vliegen te voorschijn, dan weer eieren en larven, en zoo gaat het voort, drie generaties in één jaar. Zoo komt het dat er den gan- schen Zomer door maden, vliegen en poppen te vinden zijn op en bij de ajuin- planten. Zooals reeds gezegd is de aantasting het hevigst in zandige gronden en men kan ze bemerken aan bladeren die geel worden en verwelken. Versche mest trekt de vliegen aan voor het leggen van hun eieren, daarom zal men er nooit gebruik van maken voor de ajuinteelt. Zelfs het gebruik van verteerde mest is af te raden. Het is be ter ajuinen te kweeken op land dat een of twee jaar tevoren met stalmest is be mest en het jaar der ajuincultuur met scheikundige meststoffen wordt bijge- mest. Door dadelijk de aangetaste planten te verwijderen en zoo mogelijk te ver branden doodt men een groot aantal maden en voorkomt men de volgende generaties. Op aangetaste perceelen zal men ge durende drie jaar geen ajuinen, sjalotten of prei meer kweeken en nadat de be smette cultuur geoogst is zal men den grond diep omspitten, derwijze dat de poppen van de ajuinvlieg diep in den grond komen van waaruit de vliegen onmogelijk meer kunnen ontsnappen. In het begin der cultuur, wanneer de planten 3 a 4 blaadjes gevormd hebben, strooit men er roet, tabakstof, kalk of eenig ander stof op, liefst na een sterke dauw of een regenbuidit verdrijft de vliegen die komen om te leggen. Het gebruik van creoline op de plan ten schijnt goede uitslagen te geven. Vei krijgbaar bij Redt U Zei ven, De Vilanderstraat, Aalst. NOSPRASIT Op telossen in wa ter. Voor de gelijktijdige bestrijding van alle fruitschade, zoo van insekten als van ziekten, bv. schurft, fruitmade, rupsen enz. Aanwending juist vóór het opengaan der bloemknoppen 1 °/0 ge durende den bloei 0,75 °/0, ter bestrij ding van appelmade. Is beter en zekerder dan koper-arseni- cale kalkbrei. Geen kalktoevoeging noodig. Voor sommige fruitsoorten verkieze men, vanaf de vruchtvorming, een be sproeiing met 1 °/o Solbar, om ruwschil- ligheid te voorkomen. 250 gram prijs 6,00 fr 500 gr. prijs 9,00 fr. 1 kg. 17,00 fr. Speciale prijs voor groote kwantums. NOSPERIT (Neu): Koperpreparaat in poedervorm vervangt de bordeleesche pap en normaal pappoeder. Eenvoudige bereiding zonder kalk. 112 kilo oplossen in 100 liter water voor aardappelziekte (plaag), ziekte der hop, bladziekte der beeten, vlekziekte bij selder, tomaten, enz. 100 liter sproeivocht kost slechts fr. 7,00, dat is goedkooper dan elke an dere koperkalkpap of normaalpappoeder terwijl de vervoerkosten worden terug gebracht tot het minimum. 500 gr. prijs6 fr. 1 kg. 11,50 fr. Speciale prijs voor groote kwantums. SOLBAR Op te lossen in water. Ter bestrijding van schadelijke zwam men in fruit- tuin- en wijnbouw, zooals monilia, meeldauw, schimmelziekte,vlek ziekte, schurft, krulziekte bij perziken en wijnstokken, schildluizen, rupsen der stekelbessen, roode spin, thrips enz. Winterbesproeiïng 3 kg. per 100 liter water. Zomerbesproeiïng 1 kg. per 100 liter water. 250 gram prijs 3,50 fr. 500 gram 6,00 fr. 1 kg. prijs: 10,50 fr. Speciale prijs voor groote kwantums. USPULUN tegen knolvoetenziekte bij koolgewassen. Onderdompeling der wortels in een 0,5 °/o oplossing. Ontsmetting der zaaibedden 0,5 5 liter per m2. 50 gr. prijs: 10.00 fr. 100 gr. 18,00 fr. SINCLAIR P.D. Verstuivings vloeistof voor alle ongedierte als mot ten, mieren, wandluizen, kakkerlakken, weegluizen, voor de ontsmetting van duiven- en kippenhokken, zitstokken en legnesten. 1 4 liter prijs 13 fr. 1/2 liter prijs: 22 fr. 1 liter prijs38 fr. CREOLINE (extra kwaliteit). Ge woonlijk neemt men 3 kilo créoline op 100 liter water ofwel 3 eetlepels créo line op eiken liter water. Prijs 3.00 fr. per liter. Zomer sproeten verdwijnen spoedig door een pot 1 In alle Apotheken. wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgique Naamlooze Vennootschap te Brussel, Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre) r •.•'-.JhW abonnenten aan voor Uw blad Beschrijving. Bestrijding. van een eenvoudige, ongebruikte} plaats door er Champignons te kweeken. We zullen U juist aanwijzen wat er U te doen staat. Zonder ondervinding, kunt gij aan dit op brengend tijdverdrijf, een grenzelooze uitbreiding geven. Vraagt nog heden, de kostelooze brochuur no 113 aan Vasteland Champignons Nijverheid te Linkebeek.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3