BERICHTEN Gemengde Berichten Aan de Kiekenkweekers be'£k s,é cle des nitrates LANDBOUW- FILTER MARCO Gebruik de HET ECHT NATUURLIJK NITRAAT WORDT UITSLUITELIJK van hier cn elders» De Eierleg zal verdubbelen V eeartsenijapparaten t BINNENLAND Ter bevordering van de fabrikatie van fruitsappen. Op zijn zitting van 5 Mei 1.1. heeft de Ministerraad beslist een krediet van 50.000 fr. beschikbaar te stellen ten voordeele van het Ministerie van Land bouw om verschillende methoden te be- studeeren voor het rationeel benuttigen van zekere fruitsoorten, onder meer wat betreft het vervaardigen van fruitsappen. In vorige bijdragen hebben wij in dit blad aangetoond dat de uitbreiding van onze fruitteelt twee maatregelen ver- cischte 1) de verruiming van onzen uit voer van vruchten van prima kwaliteit naar het buitenland. Hierdoor is de standaardeering van groot belang2) de benuttiging van fruit van mindere hoe danigheid binnen het land. Hiervoor komt in aanmerkingde verwerking van het fruit tot vruchtensappen en confituur. De aangekondigde studie is dus een stap in de goede richting. Wij verhopen dat zij ten spoedigste zal gevolgd wor den door meer uitgebreiden steun aan de fruitsappenfabrikatie en dat ditmaal wij zullen verschoond blijven van een Fransche inmenging er toe strekkende deze lofwaardige poging te hinderen, zooals wij er reeds een kenden voor de fruitwijnen. Tabakproductie in België. Uit een ministerieel antwoord op een vraag betreffende den inlandschen tabak blijkt De toestand van de begrooting ge doogt geen belastingsvermindering op inlandschen tabak. Overigens, sedert 1933 geniet deze, tegenover den vreem den tabak, van een bescherming van 5 fr. per kg. welke de teelt er van begunstigt. Zulks wordt aangetoond door onder staande cijfers De premie bij den uitvoer van runds- vleesch. Het maximum der premie bij uitvoer I van rundsvleesch is onlangs gebracht j van 12 op 20 cents of 4 frank per kg. Geoogste tabak in 1932 1933 1934 1935 4.248.5C0 kg. 5.538.900 kg. 8.019.000 kg. 8.236.000 kg. Een herkomstbenaming voor onzen inlandschen tabak. Naar wij vernemen zou de heer Van Isacker, Minister van Economische Za ken, eerstdaags aan den Koning een besluit ter onderteekening voorleggen waardoor een herkomstbenaming wordt voorgeschreven voor onze inlandsche tabakken. Deskundigen zouden opdracht krijgen een minimum vast te stellen wat betreft het gehalte aan tabak van ge- kenden oorsprong in de mengsels. Deze maatregel kan ongetwijfeld bijdragen tot bestrijding der vervalschingen die veel kwaad berokkenen aan de goede faam onzer gekende inlandsche tabaksoorten. Wij willen nu echter reeds zeggen dat om doelmatig te zijn de reglementeering betrekkelijk de vermenging van verschil lende tabakken zeer streng moet zijn en als mengsel te koop dient gesteld. Wanneer een bepaalde inlandsche ta bak onder zijn herkomstbenaming wordt verkocht zou hij ook geen anderen tabak mogen bevatten, zooniet zijn alle knoeie rijen mogelijk en zal de aangekondigde reglementeering haar doel grootendeels missen. De reqlementeering van den asperges- handel. Het Ministerie van Landbouw herin nert in een persbericht aan'het ministe rieel besluit van 21 Mei 1935 betrekkelijk de reglementeering van den handel in asperges. Zoo moeten de aspergebundels een nettogewicht van 1/2 of 1 kg. hebben en de stengels van eenzelfden bussel moeten van eenvormige kwaliteit en grootte zijn. De voortbrengers en handelaars moe ten deze voorschriften naleven op ge vaar af gerechtelijke vervolgingen op te loopen. De verbruikers worden verzocht de bussels te weigeren die niet aan boven voormelde voorschriften voldoen. Wat nogmaals aantoont dat tabak bij de Regeering heel wat minder van tel is dan kolen. De 47e Paardenprijskamp. Daar het paleis van het Jubelpark in de toekomst een andere bestemming krijgt, zal de 47e Nationale Prijskamp voor het Belgische paard plaats hebben op 19, 20 en 21 Juni 1936 in de groote paleizen van het Eeuwfeest (Heysel) te Brussel. De tentoongestelde paarden zullen onder dak gebracht worden in het paleis rechts (10.000 m2) en zullen geplaatst worden in moderne, ruime en gerieflijke hokken De Nationale Maatschappij van Spoorwegen zal zorgen voor het pas sende vervoer der dieren. Volgende prijzen zullen toegekend worden 275 duizend frank waarvan 200.000 fr. in speciën, 6 kunstvoorwerpen, 450 prijzen met zilveren medalie, een onbeperkt aantal eervolle vermeldingen met bron zen medalie. BINNENLAND Groote Pompiersfeesten met Aalst- Kermis. f Aanplakbrieven. Teneinde voor de op til zijnde feesten eene doeltreffen de reklaam te maken beslpot het Bestuur j der Brandweer een Prijskamp in te rich ten voor aanplakbrieven. Deze was voorbehouden aan Aalstenaars en gaf volgende uitslag le prijs: Heer Fritz Kieckens. 2e prijsHeer Willemsen. 3e prijs: H.VanBrantegem Edouard. j Het ontwerp van den Heer Fritz Kieckens wordt uitgevoerd op 1X0-62 meter door de drukkerij We J. Van Opdenbosch 6 C° en zal de Groote Pompiersfeesten op waardige wijze be kend maken. Door zijne moderne op vatting zal het daarbij de bewondering afdwingen van iedereen. Reeds zagen wij in de stad kleine aanplakbrieven, ontworpen door heer J. Van Steenberghe, wier soberheid en welsprekendheid tegelijk, de aandacht trekken en tevens een goede reklaam daarstellen. Deze smaakvolle en kunstige propa ganda voorspelt het beste voor de fees ten zelf. Meer en meer hebben de talrijke proeven bij vele vooraan staande kweekers bewezen dat de samenstellingen R. U. Z. verre weg de beste kiekenvoeders zijn, welke heden aan de markt komen. Zelfs de kweekers die zeer ervaren zijn en vroeger hunne voeders zelf hebben bereid, moeten bekennen dat de onze betere uitslaaen geven. We mogen verklaren dat we, dank aan studies en proeven, de volmaakste voeders kunnen aanbieden, welke zoowel in hoe danigheid als in prijs buiten concurrentie zijn. ONZE KORRELVOEDERS voor kiekens van af de eerste dagen tot de volle wasdom en voor eierleg, alles van eerste klasse granen en zaden. ONZE MEELVOEDERS voor kuikens, poeljen en leghen nen mengelingen die alle proeven hebben doorstaan en met geen ander produkt te vergelijken zijn. Zij bevatten de noodige vleesch- en vischmelen, fosfaten en vitamienhoudende produkten, zooals Dohyfral, gist enz., zoodat ze een volledig en in alle opzichten prima voeder uitmaken. Voor eierleg, groei en gezondheid der kie kens zijn alle mogelijke voorzorgen genomen. dank zij het gebruik onzer legmelen. Honderde proeven bewijzen de waarheid van dit gezegde. KIEKENKWEEKERS, doet eene proef met onze voeders en U zult overtuigd zijn van de groote waarde derzelve. FRANKRIJK De Fransche boterdumping. Volgens een bericht in het Fransche Journal Officiel worden reeds 'export vergunningen afgeleverd welke een pre mie genieten van 6 tot 7 frank (13 65 Belgische frank) per kg. Anderzijds bedraagt het minimum tol recht op boter thans 7,28 Fransche frank of 14,20 Belgische frank per kilogr. Tus- schen 15 Juni 1935 en einde Januari 1936 werden 10.823.000 Belgische frank aan boterpremiën uitbetaald. Ook dumping met reuzel. Ingevolge een dekreet verschenen in het staatsblad van 20 Februari wordt voor den uitvoer van smout of reuzel een premie toegekend die zal aangepast worden aan de economische omstandig heden. Thans bedraagt deze premie 1,50 frank (2.93 Belgische frank) per kg. uitgevoerd smout. Na den dumping met tarwe en boter, thans ook dumping met smout. Ver moedelijk volgen nog andere landbouw producten. ENGELAND De reaeerinqsteun aan de suikerbeet- nijverheid. De Regeering zal dit jaar volgende steungelden uitkeeren aan de suikerbeet- nijverheid 2.750.000 pond sterling of 401 millioen frank te verdeelen over een voortbrengst van 500 millioen kg. suiker. Moest de suikerbeet mislukken dan zou den de planters een bijkomenden toeslag kunnen bekomen. Stedelijke Vrije Brandweer, Aalst. Programma der feestelijkheden, ter gelegenheid van de 60e verjaring harer stichting. Zaterdag 4 Juli te 15,30 u. Ontvangst van het Mid denbestuurder Federatie en van de Buitenlandsche afgevaardigden. te 17,30 u. Opening der Tentoon stelling van Brandweermateriaal. te 20 u. Concert door de Koninklijke Harmonie "Al Groeiend Bloeiend,,. te 21,30 u. Lichtstoet opgeluisterd door de Muzieken der stad, na den lichtstoet Beiaardconcert en Verlichting der markt. Zondag 5 Juli. te 9,30 u. Vergadering van den Oost- Vlaamschen Bond. te 10 u. Algemeene Vergadering der Koninklijke Federatie alsook der Natio nale Kas van Onderlinge Hulp. te 11,30 u. Concert. Bezoek aan de Tentoonstelling van brandweermate riaal. te 14,30 u. Optocht met défilé. Her denking der bij brand gesneuvelde brandweermannen. te 15,30 u. Ontvangst door de Stads overheid. te 16,30 u Groote brandweer-ma- noeuvers. te 18,30 u. Officieel banket bij in schrijving. Concerten en verlichting. Maandag 6 Juli. 's Namiddags hulde aan de leden der Eerewacht. 's Avonds Volksbal. Zondag 12 Juli. te 14,30 u. op het plein van Sport club "Eendracht,,, internationale bal wedstrijd op hollandsche wijze ten bate der Nationale Kas van Onderlinge Hulp der Brandweermannen. Voorzitter van het VI. Econ. Verbond, Stacegemstraat, 129, Kortrijk. Jozef Demeyere, Burgerlijk Ingenieur, Jan Breydellaan, Kortrijk. Pieter De Smet, Professor aan de Universiteit te Leuven, Naamschevest, 130, Leuven. Eyskens Gaston, Professor aan de Univ. te Leuv.,Volksplaats, 33. Leuven. Gaeremynck Octaaf, Ing' N.M B.S., Junilaan, 17, Op-Woluwé. Heymans Paul, Ing. Prof aan de Universiteit te Gent. Braamboschstraat, 2, Brussel. Miry Raoul, Prof. aan de Universiteit te Gent, Vrijheidslaan. 23, Gent. Muiier Arthur, nijveraar. Van de Peerenboomlaan, 21, Kortrijk. Peters Oscar, Prof. aan de Universi teit te Leuven, Goudbloemstr., 8,Leuven. Van Caeneghem Michiel, Prof. aan de Universiteit te Gent, Bosquetstraat, St Gilles-Brussel. Bessem Pieter. Algemeen Secretaris van het VI. Ec. Verbond. Schoenmarkt, 31, Antwerpen. onmiddellijk na het melken om zui vere melk voort te brengen. DE FILTER MARCO is het eenvoudigste, het meest hygië nische, het goedkoopste en het best wer- cende stelsel om de melk te filtreeren. Verkrijgbaar in onze magazijnen te Aalst. Bestellingen mogen gedaan wor den aan magazijniers en vertegenwoor digers. Bij iedere filter worden 100 watten kosteloos afgeleverd. Toepassing van de taalwet in de taal- Groot-Hertogdom LUXEMBURG Verplichte inmenging van inlandsch De vergunningstaksen op den invoer van melk en nevenproducten. Het Staatsblad van 7 Mei publiceert het Koninklijk Besluit, houdende wijzi ging der vergunningstaksen op melk en sommige bijproducten. Het verslag aan den koning wijst er op dat de nieuwe taksen berekend zijn volgens het botervetgehalte van de onderscheiden producten en beoogen de rechten op de afgewerkte producten in overeenstemming te brengen met de bijkomende lasten die aan de melk als grondstof worden opgelegd, omdat onze zuivelnijverheid in de huidige omstan digheden onmogelijk aan de mede dinging van de vreemde voortbrengsels kan weerstaan. Tot heden waren de vergunnings taksen vastgesteld als volgt Volle versche melk 10 centiem per liter, Karnemelk of wei5 centiem per liter. Versche melkroom, gecondenseerd in klompjes of poeder 4,25 fr. per kg. Ingevolge het nieuwe Koninklijk Be sluit worden de vergunningstaksen be paald alsvolgt Melk 30 centiem per liter. Karnemelk, vloeibaar 5 ct. per liter. Versche room 4 fr. per kg. Melk en room in poeder of klompjes, gesuikerd of niet, erin begrepen ont- roomde melk in poeder en botermelk in poeder 2 fr. per kg. i Gecondenseerde melk en room,stroop- achtig gesuikerd of niet0,80 fr. per kg. I graan. Ingevolge een regeeringsbesluit van 31 Januari 11. moeten de maalders bloem maken met 65 °/o inlandsche tarwe en 10 °/o inlandsche rogge. Zelfde percentages moeten verwerkt worden in de ingevoerde bloem. de ITALIË De officieele tarweprijzen. De Italiaansche Regeering heeft tarweprijzen vastgesteld als volgt 115 lire of 271,40 fr. per 100 kg. voor zachte tarwe en 130 lire of 306.80 fr per 100 kg. voor harde tarwe. DENEMARKEN Geweldige beperking van den invoer grensgemeenten. De Minister van Binnenlandsche Za ken heeft een kommissie van parlements leden aangesteld, om sommige moeilijk heden te regelen, die aan het licht kwa men bij de toepassing van de taalwet in bestuurszaken in de taalgrensgemeenten. De vaste taaikommissie, die toegevoegd is aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken, en die uit ambtenaren bestaat, was er niet in geslaagd die moeilijkheden op te lossen. De nieuwe kommissie bestaat onder meer uit de hh. Huysmans, Vaes, Van Zuylen, Van Belle, Jennissen, Vande- velde, enz. Het eerste economisch-technologisch De taks op de koleninvoer. j De taks op de ingevoerde steenkolen heeft 42.260.000 fr. opbracht in 1935. Hiervan zijn 25.174.000 fr. ten goede gekomen aan de producenten. Het ove rige werd afgedragen aan de Schatkist. Onze leden kunnen voortaan alle veeartsenijapparaten bekomen ten bu- reeleder Maatschappij. Alle inlichtingen zullen hen hierover verschaft worden. Ringen voor varkens (doosje van 50 stuks) 4,fr. Tangen voor het ringen 10,fr. Snijtang voor zwijnen met vijs 12,— fr. Tangen voor tanden af te nijpen 15 fr. Ringen voor stieren 5,— fr. Koperen stierenrïngen 8,— fr. Ringtang 24,— fr. Leiring met koper voor stieren 18,fr. Pomp v. kalfziekte klein mod. 25,— fr. groot mod. 50,— fr. Naald voor kippomp (kalverziekte) 5 fr. Naald met vijs voor velopomp 6,50 fr. Leistokken voor stieren 45,—fr. Steekpriemen vanaf 12,50 fr. Vraagt prijzen, inlichtingen en doet uwe bestellingen van alle arsenijkundige toestellen zooals kalftrekkers, draag banden (broeken voor koeien), slok- darmpompen, steekpriemen, luchtfilters (voor kalfziekten), stierenringen (nikkel en onroestbaar), stierenstokken, zwijnen- ringen, oormerkenringen en tangen, tatoueertangen, melkfilters, zuigtoestel- len, tondeuzen in alle grootte euz. instituut in België. van bloem. De toegelaten invoer van bloem mag thans maar 3 1/3 °/o bedragen van de hoeveelheid bloem ingevoerd in 1931. NEDERLAND De premie voor ontaarding van rogge. De Regeering kent een premie toe van 3 gulden of 60 frank per 100 kg. rogge die ongeschikt gemaakt wordt voor de menschenvoeding. Deze maatregel komt de varkenshou ders ten goede. Deze genieten bovendien nog van premiën bij den uitvoer van varkensvleescb. Het Vlaamsch Economisch Verbond heeft het genoegen te kunnen mededee- len, dat het Eerste Economisch-Techno- logisch Instituut in België is tot stand gekomen. Men zal zich herinneren, dat op de algemeene vergadering van het V.E.V., gehouden te Antwerpen op 19 Mei 1935 de heer Dr Bessem, Algemeen Secretaris van het V.E.V., aantoonde welke rol in onze nationale economie 'n Economisch- Technologisch Instituut zou kunnen ver vullen. De algemeene vergadering heeft toen dit initiatief goedgekeurd en wij zijn nu zoover gevorderd, dat tot deze stichting werd overgegaan op 15 April 1936 en de statuten verschenen zijn in het Staats blad van 2 Mei 1936. Dit Instituut heeft den juridischen vorm aangenomen van een vereeniging zonder winstbejag en heeft tot doel, het bestudeeren van economische en techno logische vraagstukken. Zij tracht dit doel te bereiken, door alle gepaste mid delen, onder meer door medewerking met wetenschappelijke inrichtingen en het verstrekken van voorlichting aan de bedrijfswereld. Gezien dit Instituut een wisselwerking wil tot stand brengen, tusschen praktijk en theorie, wordt langs dezen weg mee gedeeld, dat deze inrichting het op prijs zal stellen, suggesties te kunnen ontvan gen welke behooren tot de taak van dit E.T.I. De Beheerraad is alsvolgt samengesteld: Baldewijn Steverlynck, industrieel, De Belgisch-Noorsche handelsbe trekkingen. De Belgische handels- en nijverheids zending is, na verschillende nijverheids centra in Zuid- en West-Noorwegen te hebben bezocht, naar Brussel terugge keerd. De leider van de Belgische zen ding heeft verklaard, dat misschien te Brussel een Belgisch-Noorsche dienst zal worden gesticht voor de ontwikke ling van den handel en het toerisme. VERKOCHT IN EEN DEZER TWEE VERPAKKINGEN van ITALIË Een Wereldtentoonstelling Katholieke pers. Dinsdag had de plechtige opening plaats van de "Wereldtentoonstelling van de katholieke Pers,,, welke te Rome wordt gehouden. Deze tentoonstelling werd geopend door Paus Pius XI, die omstreeks het middaguur, in het wit gekleed, in het eere-salon binnentrad, waar hij opge wacht werd door 600 kardinaals, ambas sadeurs en andere wereldlijke en kerke lijke hoogwaardigheidsbekleeders. De Paus nam plaats op een troon zetel, waarna de bestuurder van de "Osservatore Romano,, een openings rede uitsprak. plaats aan de tentoonstelling, waaraan g gj III 45 landen uit Europa en 53 streken uit V» I b I Azië, Afrika en Oceanië deelnemen. 4?0TE15V^ti EISCHT DEN NAAM CHILI EN HET ETIKET VAN DE J n> itratb GRAM GEKORRELD SODan

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4