Gemengde Berichten THOMAS M0RUS Notarieele Annoncen Concurrentie onmogelijk DU CHILI HET ECHT N AT U U R LIJK NITRAAT WORDT UITSLUITELIJK S,éCle DES NITRATES EEN BURGERSHUIS Zaailanden, Meerschen ft Bouwgronden met E Hofst heeft rekening gehouden met de nieuwe kontingenteeringsmaatregelen, die zoo wel In Nederland als in de Belgisch- Luxemburgsche Unie werden getroffen. Anderzijds werden enkele contingentee- ringscijfers herzien Als berichtgeving is het voorwaar maar pover. Onze landbouwers hebben er het grootste belang bij te weten welke de wijzigingen zijn gebracht aan het vorige akkoord en aan de vroegere con- tingenteeringscijfers. Zij hebben ook volle recht op deze nadere inlichtingen 1 NEDERLAND De regeeringsteun aan de vlasteelt. De premie voor de vlasteelt zal thans toegekend worden voor 15.000 ha. ter wijl ze voor 1935 beperkt was tot 10.000 ha. Zij zal 100 gulden of 2.000 frank per hectaar bedragen, zoo het gepereld of gereept vlas niet meer geldt dan 5 3/4 cents of 1,07 fr. per kg. De premie zal echter wegvallen zoo het vlas 8 cents of 1,60 fr. per kg. geldt. Daalt de prijs tusschen 5 1/3 cent en 8ct. dan zal het premiebedrag aangepast worden aan den werkelijken prijs De boteruitvoer. Tijdens de maand Februari 1.1. heeft Nederland 49 meer boter uitgevoerd dan tijdens dezelfde maand 1935. Ter wijl Duitschland vroeger de bijzonderste afnemer was, komt Engeland thans vooraan en bekleedt de tweede plaats vóór Duitschland. DUITSCHLAND De boter- en eierinvoer. Volgens cflicieele cijfers bedroeg de invoer van boter en eieren IERLAND, iet huidig tolrecht op boter en room. De tolrechten op boter en room zijn sedert 19 Februari 1.1. vastgesteld op 30 "/o ad valorem. CANADA De staatsteun voor den tarweoogst 1935 eieren per Boter in kg. duizend stuk 1933 591.395.000 1 451.490 1934 617635.000 1.312.962 1935 710002.000 1.105.481 De bijzonderste leveraars van boter waren Denemarken, Nederland, Zwe den, de Baltische Staten, ook Rusland, en in 1935 zelfs Argentinië. De eieren werden ingevoerd uit Nederland, Dene marken, België, de Baltische Staten en Turkije. j Verwondering baart het feit dat de vermindering van den eierinvoer ge- j paard gaat met de afname van het aan tal leghennen. Deze daalde van 63 millioen stuks in 1933 tot 56 millioen in 1935. De Canadeesche Regeering heeft aan de graanverbouwers uit het Westen een toelage uitbetaald van 6 millioen dollar (176 millioen frank) voor den tarweoogst 1935. De eerste minister vestigde er de aandacht op dat het hier geen verplich ting betrof voor de Regeering, doch dat deze zich zedelijk verplicht achtte de be loften gedaan door haar voorgangster uit te voeren BINNENLAND De in- en uitvoerhandel. Volgens een officieele statistiek be droeg de invoer gedurende het eerste kwartaal van 1936 78 472.463 me trische kwintalen ter waarde van 5 mil liard 324.223.000 fr. tegen 72.279.488 kwintalen voor 3.295.296.000 fr. gedu rende het overeenstemmend tijdperk van 1935. De uitvoer bedroeg tijdens het eerste kwartaal 1936 53.278.459 metrische kwintalen ter waarde van 4.757.665.000 frank tegen 43.790 218 metrische kwin talen voor 3.341.832.0C0 fr. in 1935. Wat de waarde betreft dient rekening gehouden met de muntontwaarding van 31 Maart 1935. sten van den Staat die de culturtele be langen in hunne bevoegdheid hebben. Dit is een kleine zijde van het vraag stuk. Meer en meer wint de opvatting veld in Vlaanderen dat slechts de inrichting van den Belgische Staat op federahn grondslag aan het Vlaamsche Volk recht kan doen wedervaren en een einde stellen aan den taalstrijd die de atmos feer in ons Land vergiftigt. Studie van Notaris BRECKPOT te Aalst. De wet op de ouderdomspensioenen. Verplichte stortingen voor werk- DENEMARKEN De uitvoer der bijzonderste land- bouwprodukten. Ziehier de uitvoercijfers voor de bij zonderste Deensche landbouwproduc ten in 1934 en 1935, uitgedrukt in kro nen (1 kroon 6,40 Belgische frank) Honderdc kg. Waardein mill. kron. FRANKRIJK. Moratorium voor de landbouwers. Ingevolge een wetsontwerp onlangs aangenomen door de Kamer, zijn de rechters bevoegd om in kortgeding uit- stel van betaling toe te staan voor hun ne schulden aan de landbouwers en de stielmannen van den buiten. Deze maat regel wijst op de scherpte der crisis in den landbouw. vrouwen, naaisters enz. De personen die bij tusschen poozen werken voor rekening van een of meer dere werkgevers, zooals werkvrouwen, naaisters, strijksters enz. zijn zooals de andere loontrekkenden op verplichtende wijze onderworpen aan de bepalingen der wet op het ouderdomspensioen en moeten dus bij de Algemeene Spaar- en Lijfrentkas de opgelegde stortingen doen. Voor deze categorie verzekerden dient volgende regeling toegepast 1) de verzekerde moet in bezit blijven zijner stortingskaart 2) op het einde van elke arbeidspres tatie (dag of halve dag) dient de kaart overhandigd aan den werkgever die er een lijfrentzegel van 30 centiem moet op plakken wanneer het gaat om een arbeid van 4 uren of minder en van 60 centiem wanneer het gaat om een arbeidspresta tie van meer dan 4 uur. De helft der waarde van het lijfrentzegel is ten laste van den verzekerde de andere helft ten laste van den werkgever 3) de stortingskaart dient aan de Lijf- rentekas overgemaakt binnen de ver- jaringsmaand van den verzekerde en ten laatste den 25 van de verjaringsmaand. Het hoofdbestuur van het Davids- fondsfonds voor volledige splitsing der Centrale diensten voor kultu- reele aangelegenheden. In een vertoog gericht aan den Eer sten Minister en den Minister van Open baar Onderwijs op 26 April 1.1., heeft het Hoofdbestuur van het Davidsfonds de splitsing gevraagd der centrale dien- FRANKRIJK Een beroep voor verstandhouding en vrede gericht door de Fransche oud- strijders aan de Duitsche oud-strijders Het Algemeen Verbond der Fransche oud-strijders heeft een manifest gericht tot de Duitsche oud-strijders om tot een beslissende verzoening en vrede te ko men tusschen beide volkeren. Wij lezen in dit manifest de volgende roerende woorden "Wij roepen tot U Duitsche Kameraden dat het uur voor de beslissende verzoening geslagen is en dat het ons belang en onze plicht is na der tot U te treden om door gelijke en gemeenschappelijke pogingen elkander beter te leeren kennen,,. "Wij moeten gij en wij, aan onze vol keren leeren hoe zij elkaar moeten ver staan en begrijpen,,. Het Fransche manifest zegt te recht dat degenen die den oorlog ontketenen er geen deel aan nemen. Het Verbond der Duitsche oud-strij ders heeft deze oproep der Fransche oud-strijders met hartelijke sympathie beantwoord. Verhopen wij dat de oud-strijders in beide landen er in slagen van hunne we- derzijdsche regeeringen te bekomen dat zij de onderhandelingen tot vestiging van een duurzame verzoening tusschen beide volkeren met denzelfden breeden geest aanvatten. Alsdan zal de voor naamste stap gezet zijn tot vrijwaring der vrede in Europa 1 MENGELWERK 47 Een episode uit het leven van Hendrik VIII door de Prinses van Craon. Hoe, meester Pope, de koning heeft het doodvonnis al onderteekend. En zijn oogen op het papier vesti gende. zag hij, dat zijn halsrechting op den anderen dag te negen uren bepaald was. De koning, in zijn onuitsprekelijke zachtmoedigheid... zegde Pope op een gedwongen toon, verandert uw straf in de onthoofding. Ik ben Zijner Majesteit daarvoor zeer verplicht, zegde Thomas... Maar vergun mij, heer Thomas, zegde Pope, u te verklaren dat uw ge drag en uw hardnekkigheid mij heel vreemd voorkomen, en dat gij zelf den koning schijnt opzettelijk te hebben wil len vergrammen. Dus begeeft gij uw familie, uw huisgezin, gij levert uw hoofd, en dit alles om een eed niet te doen, welken onze bisschoppen afge legd hebben. Ja, ingewilligd uit vrees of door verrassing, hernam Morus. Zij hebben denzelven afgelegd, zegt gij, maar ik vrees, dat zij er al berouw over hebben. Mijn lieve meester Pope, indien gij in het leven blijft, zult gij vele gebeurtenis- sen in ons ongelukkig land zien op el- kander volgen... Engeland zal van ge- daante veranderen door van de Room- sche Kerk te scheiden in spijt van de goddelijke wethet zal aan den burger krijg ten prooi zijn, het bloed zijner kin deren zal overal vloeien, en misschien gedurende geheele eeuwen... Wie mag voorzien, hoe ver ons de dwaling zal brengen, waarin wij gevallen zijn?... Buiten twijfel zijn wij nog christenen; maar christenen, die, gescheiden zijnde van de moeder die hen gebaard heeft, den versterkenden geest zullen verloren hebben, welken zij hen inboezemen. Pope hoorde Thomas aan zonder hem te durven in de rede vallen, en hij voelde zich geraakt over hetgeen hij hem zegde want deze wonderbare man had dit voorrecht, dat allen die hem zagen hem dadelijk aanhingen en dat de overtui ging, de juistheid zijner redeneeringen allengskens in de gemoederen drong, en zij vonden zich, zonder dat zij het ge merkt hadden, geheel veranderd, en wa ren verbaasd van zijn gevoelen te zijn. Pope gaf zich aan zijn bedenkingen over want hij had eed gedaan, zonder te denken dat deze zulke rampzalige gevolgen zou kunnen na zich slepen. Zijne overtuiging en zijn moed waren nochtans niet groot genoeg om hem te bewegen voor de waarheid te sterven maar bij kon zich niet onthouden deze opoffering te bewonderen in den ver maarden man, die voor hem stond hij zag hem aan zonder te spreken, en scheen heel ontsteld. Thomas, deszelfs stilzwijgen niet kun nende begrijpen, geloofde dat dit gesprek Pope verveelde hij zweeg dus, hernam het doodvonnis en herlas het nog eens. Eindelijk kwamen hem de tranen in de Studie van Notaris BUYS, te Lede. Vrijwillige openbare Verkooping van dienstig als Winkelhuis te Aalst, Ledebaan. nr 192. De Notaris BUYS te Lede, zal na mens wien het behoort openbaar ver- koopen Een welgelegen Burgershuis, thans dienstig als winkelhuis met hof en alle verdere afbangendheden, gestaan en gelegen te Aalst, Ledebaan, nr 192, ge kadastreerd sectie C, nr 770m en ex-nr 770i, groot 3 a. 01 ca. Begrijpende beneden voorplaats, eetplaats, keuken, gang, achterkeuken of waschhuis, atelier, overdekte koer, kelder en schoonen hof met jonge fruit- boomen. Boven 4 slaapkamers en zolder. Voorzien van electriciteit, pomp- en regenwater. Vrij gebruik 3 maanden na de toe wijzing. Thans bewoond door den eigenaar Mr Jaak Richard Bomont. Tweede en Laatste Zitdag Maandag 25 Mei 1936 om 2 uur namiddag ter herberg genaamd "De St Annalaan,, gehouden door Dame Wed. Theophiel De Craecker, Hoek der Meuleschettestraat en St Annalaan, Aalst. oogen, en zijn gezicht verduisterde... Het is aldus morgen 1... hernam hij; morgen vroeg,... maar eenen nacht... Och 1 hoe zeer verlang ik aan Erasmus te mogen schrijven Pope, zegde hij, zou het mij niet vergund zijn nog eens,... voor het laatst, mijne dierbare dochter te zien Ik vrees dat zij in de stad zal gebleven zijn 1 ik wilde dat zij vertrok, dat Roper ze wegbracht... Achmeester Pope, het zijn niet de rijkdommen noch de eer dezer wereld die het moeilijk valt te verlaten, maar wel de genegenheid van het hart en van de ziel die in ons leeftwant die is alles, en het overige is niets I... En hij zweeg opnieuw. Ik geloof niet dat gij haar zult kun nen zien, zegde Pope; en... zelfs,... voeg de hij er droevig bij, ben ik nog gelast u te verzoeken geene redevoering op het schavot aan het volk te houden... De koning verlangt het uitdrukkelijk, en dan zal hij aan uwe echtgenoote en kinderen veroorloven u te begraven. Achzegde Thomas, ik dank zijner Majesteit voor de zorg, die hij voor mijne begrafenis draagtmaar er is mij weinig aan gelegen, waar men mijn lijk begraven zal. God die mij uit niets ge schapen heeft, zal mijne asch wel weten weder te vinden, en ze nog eens te ver levendigen, wanneer het hem zal belie ven haar dat onvernielbaar leven te ge ven dat hij haar beloofd heeft. Gij wilt dus spreken hernam Pope... Ik geloof echter dat het beter zou zijn den koning niet toorniger te maken. Neen, neen, mijn lieve Pope, zegde Openbare Verkooping van goede te Aalst, Herdersem, Haaltert, Nieuwerkerken, Erpe. De Notaris BRECKPOT te Aalst, zal namens wien het behoort openbaar verkoopen Stad Aalst-Mijlbeke. Koop 1 Land te Aalst, nabij het ge- scheid der gemeente Herdersem en der Botermelkstraat, "Roosen,,, groot 28 a. 40 ca. In gebruik bij Mr Frans Van den Steen-De Smedt te Herdersem. Gemeente Herdersem. Koop 2 Meersch te Herdersem, Dorp, groot 16 a. 50 ca. In gebruik bij Gebr. Everaert. Koop 3 Land te Herdersem, Kluis- veld, groot 24 a. In gebruik bij Mr Alfons Van Lyse- beth. Gemeente Haaltert. Koop 4 Land te Haaltert. Kauter- baan, groot 5 a. 40 ca. In gebruik bij Mr Felix De Pels- maecker. Koop 5 Partij bouwgronden te Haaltert, den hoek uitmakende van den steenweg van Geeraardsbergen naar Aalrt en van de Kauterbaan, groot bij meting 21 a. 73 ca. In gebruik bij Mr Felix De Pels- maecker. Verdeeld in 6 deelen Deel 1. groot 3 a. 63 ca. Deel 2. groot 3 a. 65 ca. Deel 3. groot 3 a. 67 ca. Deel 4. groot 3 a. 69 ca. Deel 5. groot 3 a. 71 ca. Deel 6. groot 3 a. 38 ca. Zie afbeelding op plakbrieven. Koop 6 Land te Haaltert, Meule- veld, groot 13 a 80 ca. In gebruik bij de kinderen van Mr Benoit De Neve. Koop 7 Land te Haaltert, Groote Kauter, groot 29 a. 90 ca. In gebruik bij de kinderen van Mr Benoit De Neve. Koop 8 Meersch te Haaltert, Neder- laereveld, groot 20 a. 20 ca. In gebruik bij Mr Desire De Lepeleer. Opleg boomprijs 150 fr. Koop 9 Meersch te Haaltert, Geete- gemmeersch, groot 67 a. 30 ca. In gebruik bij Mr Frans Pauwels. Gemeente Nieuwerkerken. Koop 10: Land te Nieuwerkerken, Middel veld, groot 21 a. 40 ca. In gebruik bij Mr Jozef De Schrijver, Gemeente Erpe. Koop 11 Land te Erpe, nabij het ge- scheid der gemeenten Impe en Lede, "Paepenbosch,, groot 15 a. 30 ca. In gebruik bij Mr C. V.d. Meerssche. Koop 12 Land te Erpe, aan het ge- scheid der gemeente Lede, "den 9 Bun der,,, groot 30 a. 80 ca. In gebruik bij Mr Frans Bruylant. Koop 13 Land te Erpe, Duynaert, groot 23 a. 20 ca. In gebruik bij Mr Ch. L. Callebaut. Koop 14: Partij zaailand en meersch te Erpe, aan het gescheid der gemeente Nieuwerkerken, Duynaert, groot vol gens meting 4 Ha. 31 a. 69 ca. Verdeeld in 13 deelen Deel 1. Meersch, groot 39 a. 14 ca. Zie verv. Notarieele Aankondingen 5 bl. VERKOCHT IN EEN DEZER TWEE VERPAKKINGEN 42DTE15V.5T' EISCHT DEN NAAM CHILI EN HET ETIKET VAN DE Dit jaar een zeer groote hoeveelheid MAAIMACHINES en HOOI- KEERDERS ingedaan hebbende, kunnen we zeer voordeelig leveren... Gewoon model zonder oliebad. Maaimachine met oliebad. Hooikeerders-rakels, enz... Dus naar ieders keus. Geruischlooze werking, lichte trekkracht. VERDERS BESCHIKBAAR Zaaituigen 7 rijen 1250 fr.Kleine zaaituigen een rij te beginnen van 190 fr. Hakmachlnes te beginnen van 95 fr. We kunnen ons gelasten met het aandrijven van uwe beerpomp, oud en nieuw model, voor 400 fr., motor inbegrepen. HOOFDAGENTSCHAP der Ploegen, Schoepers enz. MELOTTE. Keuze in een honderdtal WASCHMACHINES. Vraagt onze prijzen, bezoekt onze magazijnen alvorens te koopen, en U zult uw profijt beminnen. T T D Oud gekend huis E. Baeyens, Landbouwma- Jtlugo COS chines, Statie Haaltert, EREMBODEGEM, Telefoon 93 Denderleeuw. Door onze moderne installatie en goede vakmannen gelasten we ons met de reparatie van Uwe maaimachines of gelijk welk ander tuig, gelijk van welk merk. Spoedige bediening, werking gewaarborgd. Thomas, gij zijt mis vermits de koning het verlangt, zal ik niet spreken. Waar lijk ik was gezind het te doenmaar daar hij het mij verbiedt, zal ik mij daar van onthouden... Als men mij weigert mijne dochter te zien, hernam Thomas, hoop ik ten minste den bisschop van Rochester te mogen zien dewijl hij den eed gedaan heeft, kan men niet vreezen... Den eed gedaan I riep Pope uit maar hij is heden gestorven Hij is heden gestorven herhaalde Thomas;mijn vriend is heden gestorven! O Cromwell!... Moge God, wiens macht oneindig is, mijne stem hooren, en mijne wenschen volbrengen... Dat dezelfde gevaren ons vereenigen, dat ik, u overal volgende, dezelfde lucht met u inademe, en dat, indien gij den grijsaard niet over leeft, dezelfde dood ons te gelijk treffe En Morus, in droefheid gedompeld, herhaalde langzaam deze gedenkweer- dige en plechtige woorden, welke de heilige bisschop, in de tegenwoordigheid van God en van zijnen vriend uitgespro ken had, in den nacht vóór sint Thomas, als zij alleen waren in zijn huis te Chelsea. Rochester heeft dus den eed niet willen afleggenhernam Morus zijne handen vouwende en ze hemelwaarts heffende. Helaas neen, hernam Pope. - Cromwell had het mij toch gezegd. Hij heeft gelogen, hernam Pope.— En zijne oogen vervulden zich met tra nen. Hij heeft niet willen zweren I her haalde Morus. Nopiti Pope, zegde Morus, ik bid er u om, laat mij aan Erasmus schrijven. Morgen zal ik niet meer zijn Gij zijt de laatste levende mensch wien ik zal kunnen spreken. Ach 1 heer Thomas, riep Pope on rustig uit, wat zou ik worden indien men dezen brief vond Laat mij een woord op dit blad van mijn vonnis schrijven, hernam Mo rus. Een woord op dit blad, vervolgde hij. Gij snijdt het af en zendt het later, als er geen gevaar meer voor u zal zijn., Mijn lieve Pope, bewijs mij deze genade, voegde hij daarbij. Ik heb noch pen noch inktmaar ik heb daar een stukje kool dat ik al getracht had te vermaken, Ach heer Thomas, hernam Pope, ik heb geenen moed om het u te weige ren misschien zal ik er toch berouw over hebben. Neen! neen! riep Thomas uit kunt gij hem dit laatste vaarwel niet zonder gevaar toezenden, welnu dan verbrandt gij het. Kom, ik willig het in, zegde Popt, En hij gaf Thomas het doodvonnis weder. Morus nam het en schreef er dtu woorden op. Erasmus o Erasmus mijn vriend, dit is de laatste keer dat het mij vergund is uwen naam uit te spreken. O mijn vriendmijn leven is uithet is snel verloopen: Het gaat uit gelijk het lick' van den dag. Ik heb u bemind zoo lang ik geademd heb zoo lang mijn hert in mijnen boezem klopte, heeft de naam van Erasmus daarin geheerscht. ('t Vervolgt) In gebru Deel 2. - Deel 3. - Deel 4.- Deel 5. De deeli Ut Frans Deel 6. Deel 7. Deel 8. Deel 9. De deel dr Remi Deel 10 In gebr: Gucht. Deel 11 Deel 12 Deel 13 De deel Mr P. Va Zie afbi K om 2 uur i Drij Koni Roelandt, van i HE te Aals t< De De Ni ul namei verkoope Koop t meersche In gebi Koop l beden e groot 69 Bewoo Verde Deel 1 straat, gi Deel groot 4 i Deel groot 4 i Deel groot 4 i Deel groot 4 i Deel groot 4 Deel gtoot 4 i titel groot 4 Deel groot 4 Deel groot 4 Deel groot 1( Deel groot 4 Voor plan op Koop keerenh Aalst, E rethstra 70 ca. Bewt vrouw I Verd Deel kof, gr< begrijpt reel, ee zaal, k waschp W.C.. Eers Twe en gro< Ond kelders Hij i lichting Onn Deel straat, Dee straat, Dee straat. Dee straat, On: Vor Der Woen van 2 Koe dermc In g Vei De* 30 ca. De* 30 ca. 1934 1235 1934 1935 Varkensvleeschl,996.750 2.232.366 380.8 413.3 Smout 122.755 106.927 16.8 9.7 Varkens (stuks) 115.950 50.045 5.8 3,7 Rund-en kalfvl. 85.851 125.708 6.0 7.4 Boter 1.383.000 1.498.261 278.9 254.7 Kaas 66.631 63.013 9.2 7.5 Eieren (millioen st.) 1,172 1.126 88.2 82,9 Levend hoornvee 96.762 70.606 21.4 13.1 j (stuks) itrate OLÉ

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4