SINKSENMIJMERINGEN Structuurveranderingen Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers in den Landbouw anaiü«**HH«i De Wet op de Gezinsvergoedingen Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Bulgarië sche ZONDAG 31 MEI 1936. Pr$» 23 centio» 18de JAARGANG Nr 909 t, bij •e. eninj uwe; Alois melk, d. Dt 10 kg St. 2! Abonnementsprijs 12 Er. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Op de groote dag waarop we de Nederdaling van den Heiligen Geest over de Apostelen herden ken, is het wel nuttig rondom ons te kijken en de toestanden van over eeuwen en van nu eens te vergelijken. De H. Geest kwam onder de gedaante van vurige tongen, gaf aan alle apostelen de gave der talen en der wijsheid, opdat ze de leer Gods over heel de wereld zouden kunnen verkondigen. En de apostelen trokken de we reld in, langs Noord en Oost, en Zuid en West, en verkondigden overal het woord van den Godde- lijken Meester, de leer van Vrede en Rechtvaardigheid. Honderde jaren verliepen en nog zijn de volkeren niet door drongen van de geest der Godde- ;e Leer. Vrede en Rechtvaar digheid schijnen voor de meeste menschen en vooral voor de lei ders der staten een ijdel woord, en de gebeurtenissen der laatste tijden bewijzen dit ten volle. In bijna alle landen van de we reld gist het onder de volkeren en brandt een smeulend vuur van beroering en opstand. Nog liggen de lijken onder de brandende zon van Etiopië aan de raven ten prooi, of langs an dere kanten breken nieuwe moei- \vjkWden uit. In het Verre Oosten, Statte ia Palestina, in Spanje, en in meer andere gebieden riekt het naar buskruit en hoort men het wapen- gerinkel. En intusschen vergaderen de Volkenbond en tal van conferen ties voor ontwapeningen en vrede. De hoofden der verschillende )ij Pc ïde. Ver. weka in dei 3ij Oa dert. en, a ak- Nuffe landen zweren bij hoog en bij laag de vrede te willen en om dit te bewijzen zullen ze zich tot de tan den bewapenen, opdat niemand het wagen zou de vrede te ver storen. Diplomaten gaan en keeren, konkelen en bespreken, maken akkoorden om in geval van oorlog sterke vrienden te bezitten. De oorlogsfabrikanten zijn bui tengewoon werkzaam. Hun ar beidsveld ligt bij de hoofden der landen, wien ze eer, goud en hoogmoed aanbrengen en bij de groote dagbladschrijvers die tegen hooge loonen de volkeren tegen elkander moeten ophitsen. En eens komt de dag dat de bom bersten zal en dat deze volke ren voor hun vaderland ter slacht bank zullen trekken. Allen zullen in modder en zand als helden sterven voor hun dier baar land en voor de nooitgevul- de geldkoffers van internationale oorlogsfabrikanten. Wanneer komt de dag dat de volkeren klaar zullen zien en al die oorlogsvoorbereiders van hun troon zullen werpen Wanneer komt de dag dat de fabrikanten van kanonnen en stik gassen aan het strop hangen, even als de betaalde volksmisleiders en persmannen die de massa naar de slachtbank helpen brengen Wanneer komt de H. Geest over de hoofden van alle men schen, opdat ze nog tijdig het noo- dige verstand krijgen en de han den ineenslaan om de wereld vrede voor eeuwig te bestendigen? Laat ons hopen en bidden met het groote Pinksterfeest. orgi Voor een overwegend landbouwland zooals Bulgarië zijn de voortbrengst- statistieken van de verschillende land bouwproducten van overheerschend be lang om de richting van den landbouw gade te slaan. De beteekenis der cijfers ligt dan niet zoozeer in de voortgebrachte boeveelheid, dan wel in de waarde. Van oudsher heeft Bulgarië steeds veel tarwe verbouwd. Het hoogtepunt van de met granen bebouwde oppervlakte werd echter in 1930 bereikt met een totaal van 2,72 millioen hectaar. Indien we er bier aan herinneren dat, vóór den oor log, wanneer Zuid-Thracië nog aan Bulgarië behoorde, slechts ongeveer twee millioen hectaar land met granen bezaaid werd. dan kan men daaraan de Vooruitgang van de graanteelt in Bul garië in de na-oorlogsche jaren meten. En hand in hand met de vermeerdering van de met tarwe bezaaide oppervlakte ging de stijging van de gemiddelde voortbrengst per hectaar. In vergelijking met den vooroorlogschen tijd bedraagt deze stijging ongeveer 26 °/o- hetgeen bevredigend mag genoemd worden. Tengevolge van de crisis en de ver mindering der prijzen der granen viel de daarmede bezaaide oppervlakte in de volgende jaren merkelijk terug. In 1934 Werden ongeveer 2.58 millioen hectaar met tarwe bebouwd. Dit legt tevens uit dat aan het ver bouwen van nijverheldsplanten een steeds grootere zorg wordt besteed. De ontwikkeling van den Bulgaarschen landbouw werd in den loop der laatste jaren gekenmerkt door een toename van de productie der olie-inhoudende en weefselachtige planten, van vruchten en groenten en door een merkelijke uit breiding van den veeteelt en de melk- voortbrengst.De tabakproductie daaren tegen, werd ten koste van de weinig opbrengende soorten van 17 000 ton in 1933 op 14 900 ton in 1934 terugge bracht. De tabakoogst van 1935 was nagenoeg even groot als het jaar te voren. De voortbrengst van katoen, zonne bloemen, vlas, rapen, aardnoten, soya- boonen enz., is daarentegen beduidend toegenomen. Een voorbeeld in 1933 eerst werd met den aanbouw van soya- boonen begonnen. De voortbrengst van dit eerste jaar was 40 ton. De oogst van 1935 echter bedroeg reeds 17.242 ton en 14.700 hectaar waren ermede beplant Nog een ander voorbeeld de voort brengst van katoen is van 3227 ton in 1932 op 18 343 ton in 1935 gebracht 1 Hetzelfde kan gezegd worden van vlas, aardnoten en rapen. Tengevolge van de aanhoudende droogte was de graanoogst in 1935 mis lukt en om de graanverbouwers, die in moeilijkbeden verkeerden, ter hulp te komen, heeft de Regeering moeten in grijpen. De getroffen maatregelen, die ingrijpend zijn, waren vooral gericht tegen de speculatie en de verrijking van zekere kringen. Ze droegen er merkelijk toe bij om de prijzen van het meerendeel der landbouwproducten te doen stijgen. De bevoorrading van de arme arbei dersklassen werkte beter dan ooit en het overschot aan granen kon gemakkelijk van de hand gedaan worden. De Regeering slaagde enkel in haar plan doordat ze den handel in het mee rendeel der landbouwproducten centra liseerde. In Bulgarië koopt de staat bijna al de landbouwproducten op en stelt verder een minimumprijs vast voor den handel. Tarwe wordt tegen 300 lewa en rogge tegen 225 lewa bij den landbou wer opgekocht en voor 380 tot 420 lewa voor de tarwe en 290 tot 315 voor de rogge voor binnenlandsch verbruik ver der verkocht. De winstmarge dient om de staatsdiensten te financeeren, doch ook om den afzet van het overschot aan tarwe en rogge in het buitenland moge lijk te maken. De gansche bevolking draagt dus het verlies dat op den uitvoer geleden wordt. Het staatsmonopool is in de laatste jaren nog uitgebreid tot andere produc ten als katoen, zonnebloemzaad, raap zaad, hennep, katoenzaad, enz. Al deze producten worden van staatswege aan vastgestelde prijzen hetzij gelijk in welke hoeveelheid opgekocht. De nijverheids- instellingen zijn op hunne beurt verplicht eerst de binnenlandsche voorraden op te koopen en te verwerken vooraleer er een toelating verleend wordt om deze producten uit het buitenland in te voe ren. Dit is voor het verbouwen van nij- verheidsplanten ten goede gekomen, en men voorziet dan ook voor de komende jaren een zeer groote uitbreiding. De voortbrengst aan katoen dekte in 1953 reeds bijna de helft van de binnen landsche noodwendigheden en men denkt zich in den loop van de eerste tien jaren gansch onafhankelijk te maken van het buitenland, althans voor zekere soorten. Ook de productie van hennep nam in de laatste jaren dermate toe dat de invoer uit 't buitenland in 1935 kon stopgezet worden. De verhoogde pro ductie van olie-inhoudende en weefsel achtige planten kwam trouwens in de eerste plaats de Bulgaarsche nijverheid ten goede. De binnenlandsche prijzen voor de grondstoffen zijn niet duurder dan de buitenlandsche en 't vervoer is minder duur. De aanwezigheid van grondstoffen heeft verder bijgedragen, gelijk dit trouwens de gewoonte is, tot iet oprichten of uitbreiden van nijver- ïeidsinstellingen. Terwijl bijvoorbeeld de Bulgaarsche olieindustrie in 1907 slechts 203 ton inlandsche oliezaden ter leschikking had, kon ze er in 1935 on geveer 34 800 ton verwerken. Voor den invoer van olieinhoudende zaden even als voor tafelolie heeft Bulgarië zich na genoeg onafhankelijk gemaakt. Door een strenge controol op de kwaliteit van eieren, groenten, druiven en andere vruchten, door bevordering van den vleesch- en wijnuitvoer konden voor een reeks landbouwproducten gun stige afzetmogelijkheden gevonden wor den. Veeteelt en melkproductie vinden zoowel in het Noordelijk deel van het land als in het gebergte geschikte voor waarden. De vooruitgang in deze twee takken is dan ook nog slechts een begin en Bulgarië ziet de toekomst met ver trouwen tegemoet. Hoornvee, gevogel te, eieren, enz., nemen in den Bulgaar schen uitvoerhandel reeds een goede plaats in en maken het verminderen van den graanuitvoer dubbel en dik goed. Bulgarië hoopt in de toekomst de lijst der uitvoerproducten nog te verlengen, met zich aan te passen aan vraag en aanbod. Het heeft geen zin steeds de graanproductie te verhoogen, aanpas sing is geboden. De wijzigingen gebracht door het Koninklijk Besluit van 30 Maart 1936. Het Staatsblad van 7 April heeft het Koninklijk Besluit gepubliceerd van 30 Maart waardoor belangrijke wijzigin gen worden gebracht aan de wet van 4 Augustus 1930 tot veralgemeening der gezinstoelagen. Daar het verslag aan den koning en het koninklijk besluit niet minder dan 35 bladzijden van het Staatsblad be slaan, beperken wij ons hier bij de bij zonderste wijzigingen die belang kunnen opleveren voor onze lezers Het inwonend personeel. Bij toepassing der bestaande wet was deze niet toepasselijk op de bij hun werkgever inwonende meiden en knech ten uitsluitend gebezigd voor den per soonlijken dienst van den werkgever of zijn familie. Hoevemeiden en -knechten werden echter beschouwd als vallende onder toepassing der wet omdat zij ge deeltelijk voor uitoefening van het land bouwbedrijf worden gebezigd. Vandaar de volgende wantoestand rijke lieden die een of meerdere dienst boden hadden moesten geen bijdragen storten voor de gezinsvergoedingen van hun personeel, terwijl veel minder be- goede landbouwers, kleinhandelaars en ambachtslieden verplicht waren de bij dragen te betalen voor de gezinsver goeding van het bij hen inwonende personeel. Tegen dezen toestand werd terecht protest uitgebracht door de benadeelde personen. Het koninklijk besluit heeft aan dit euvel eenigszins verholpen als volgt Vallen voortaan buiten toepassing der wet 1) De personen die geen andere ar beiders in dienst hebben dan dienstbo den of huisbedienden, die bestendig bij hen kost en inwoon genieten en uitslui tend ten dienste staan van het huis houden. 2) De ambachtslieden, handelaars winkeliers, de landbouwers, de vee fokkers en de boschontginners, op voor waarde dat zij slechts één bij hen ge huisvest en gevoed arbeider, ofwel slechs één of hoogstens twee jongelingen van min dan twintig jaar in dienst hebben. 3) De personen die slechts bij uitzon dering één of meer landbouwers in dienst lebben. 4) De personen die slechts één of meer werkvrouwen in dienst hebben. De personen die arbeiders bezigen sehoorende tot de verschillende cate- goriën hooger vermeld zijn niet aan de wet onderworpen op voorwaarde dat zij geen enkelen anderen arbeider in dienst hebben. Andere bepalingen van het koninklijk besluit hebben voor doel personen, die beweren een dienstcontract te hebben afgesloten met een naasten bloedver want of aanverwant, te beletten de ge zinstoelage te bekomen ingevolge een fictief dienstcontract. Zoo wordt het bestaan van een dienstcontract niet aangenomen in de volgende gevallen 1) Wanneer familieleden of aanver wanten tot den derden graad inbegre pen die samenwerken, bestendig onder hetzelfde dak wonen en een gezin uit maken. 2) Als de familieleden of aanverwan ten, tot den derden graad inbegrepen, samen een bedrijf voeren dat hen in on verdeeldheid toebehoort. 3) Als de uitbater van een bedrijf wordt geholpen doorzijn eenigen zoon of zijn eenige dochter of door dezer echtgenoote of echtgenoot. Buiten deze gevallen van uitsluiting, wordt een dienstcontract tusschen fa milieleden of aanverwanten, tot den derden graad inbegrepen, als bestaande aangenomen mits voorbrenging van af doende bewijzen als daar zijn a) Een nauwkeurig schriftelijk dienst contract. b) Toekenning van een bezoldiging ten minste gelijk aan de salarissen der streek voor een gelijkaardigen arbeid. c) Aanteekening der uitbetaalde be zoldiging in een daartoe bestemd re- gister. k d) Overhandiging van een loonboekje aan den arbeider. e) Geen vermelding op drukwerk, handelspapieren en andere bescheiden van het bestaan eener familiale vennoot schap welke het bestaan van het dienst contract in 't gedrang brengt. Artikel lóbis schrijft de oprichting voor in de hoofdplaats van elke provin cie van een bijzondere kas voor gezins vergoedingen waarbij van rechtswege zullen aangesloten zijn a) Al de gemeenten gelegen binnen de grenzen der provincie. b) De openbare instellingen die van deze gemeenten afhangen. c) De vereenigingen van gemeenten die hun zetel in de provincie hebben. Deze bepaling werd opgenomen om te voorkomen dat bij de benoemingen de gemeenten de vaders van talrijke ge zinnen zouden weren. Artikel 22 der wet op de gezinsver goedingen luidde oorspronkelijk als volgtDe arbeiders hebben ook ten be hoeve van hun hunne jonge broeders en zusters recht op gezinsvergoeding, wan neer bedoelde broeders en zusters dit voordeel nog niet genieten uit hoofde van den arbeid van den vader of van de moeder. Hoofdens deze bepaling konden de gezinsvergoedingen toegekend worden aan de min begoede boerengezinnen waarvan een zoon tot steun van het huishouden verplicht was arbeid te zoe ken in de fabriek. Doch het Koninklijk Besluit van 4 Augustus 1933 verving den tekst der wet door den volgenden "De arbeiders hebben ook ten behoeve van hun jonge broeders en zusters, recht op gezinsver goedingen, wanneer deze werkelijk te hunnen laste zijn en zij van dit voordeel nog niet genieten uit hoofde van den arbeid van den vader of van de moeder. De interpretatie van de beperkende bepaling "van het ten laste zijn„ heeft aanleiding gegeven tot eindelooze be twisting en had voor practisch resultaat de minvermogende boerengezinnen waarvan een zoon in de fabriek werk zaam is uit te sluiten van de gezinsver goeding. De nieuwe tekst van het Koninklijk Besluit luidt alsvolgt De arbeider heeft ook recht op gezins vergoeding ten bate van zijn jonge broe ders en zusters a[ Indien de vader en, ingeval van hertrouw van de moeder, de stiefvader der kinderen overleden of verdwenen is. b) Wanneer de vader, of desgeval lend de stiefvader een invaliditeitsper~ centage heeft van minstens 60 t.h. of wanneer hij den haard verlaten heeft. Bovendien mogen de jonge broeders en zusters van den arbeider nog geen gezinsvergoedingen genieten uit hoofde van den arbeid van den vader, van de moeder of van een anderen persoon. De nieuwe bepaling beperkt nog scherper dan voorheen de gevallen waarin de arbeider voor broeders en zusters kan aanspraak maken op de gezinsvergoe ding, doch de tekst is thans duidelijk. Onze minvermogende landbouwersge zinnen blijven zooals voorheen uitge sloten. Het koninklijk besluit voorziet mini ma bedragen van dagelijksche vergoe ding in plaats van minima bedragen van maandelijksche vergoeding bepaald door de vorige wet. Deze minima dagelijksche vergoedin gen zijn thans vastgesteld op voor het eerste kind fr. 0.40 tweede kind fr. derde kind fr. vierde kind fr. vijfde kind fr. Deze minima mogen verhoogd den binnen zekere grenzen door Koning op basis van de schommelingen van het index-cijfer. Wanneer echter in 0.50 1.25 2.60 3,80. wor den 200, s, ei Picon TELEFOON 267. aatsti i te lef a mme r kar tkhoi' >ij Dl 3 (Bo- •rbesti [echel ir rat L Hod andei diens prijs tl Mailt 930 c roleei 217; taat o| le da omen loeldei estraai luizen oekoe ïen b: el. Of' witti idottei juwen te wi goei en d, an a uwaefl s kern id voc Ziel Aalai i, pree' Stipt ot irwerka alles. :r soort! g ark* arborfi iT. Het verbouwen van tarwe, waarvoor minder afzet is, verminderd ten voordeele van olieinhoudende en weefselachtige planten. De handel van 't meerendeel der landbouwproducten in handen der Staatsorganismen. 77 irpiA Tk fy Wegens de Pro- I I I 1 /A If vincialeVerkiexin- U11 D AU gen wordt dc zit. dag van onzen Rechtskundige gehouden op Zondag 14 Juni (in plaats van 7 Juni) van 8,30 tot 10,30 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. Men lette wel op den datum, 14 Juni, en op de uurverandering van 8 1/2 uur tot 10 1/2 uur In den voormiddag. Tegen het weren van vaders van groote gezinnen door de openbare besturen. Het recht op vergoeding voor broeders en zusters. De Minimavergoedingen.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1