Wat Voederproeven op Zwijnen ons leeren ZITDAG Arbeid adelt» Landbouwweekblad Voor co door dc Landbouwers Wat onze Vlaamsche Landbouwers van de nieuw gekozenen en de nieuwe Regeering verwachten. Voor de vrijwillige en volledige neutraliteit van België, Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 21 JUNI 1936 18de JAARGANG N» 912 Abonnementsprijs 12 fr. 'a jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. (2e Bijdrage.) In onze vorige bijdrage hebben wij de eischen onzer landbouwers ontwikkeld die in de huidige omstandigheden een dringend karakter hebben. Wij kunnen deze eischen samenvat ten als volgt 1) Het behoud der binnenlandsche markt voor onze landbouwproducten. 2) Het evenwicht in onze landbouw- vcortbrengst. Thans volgen de maatregelen welke onze landbouwers willen toegepast zien ter bevordering der bijzonderste teelten \an onzen landbouw. 1.De Fruitteelt Wanneer men weet dat de fruitteelt 70.000 Ha. beslaat, beseft men ten volle het economisch be lang dat deze bedrijfstak oplevert niet alleen voor onze landbouwbevolking doch ook voor onze nationale economie. Tusschen de maatregelen die vereischt zijn tot bloei van onze fruitteelt dienen vermeld 1) Een flinke en doeltreffende aanmoe diging van de ziekten- en insectenbe- strijding. 2) De bevordering van degelijke sor teering en verpakking van onze fruit- soorten. 3) een uitgebreide actie voor de teelt van de meest passende variëteiten 4) flink doorgevoerde propaganda tot bevordering van het verbruik van in- landsch fruit 5) oprichting van of werkdadige steun aan nijverheden tot verwerking van inlandsch fruit, dat voor den uitvoer of Vuonmiddellijk verbruik niet in aan merking kan komen 6) behoud en zoo mogelijk uitbreiding van den afzet in het buitenland voor oaze fruitsoorten van goede hoedanig heid 7) afdoende verdedigingsmaatregelen tegen abnormale vreemde mededinging. 2. De Groententeelt Ook deze teelt is van overwegend belang voor on zen Vlaamschen landbouw. Ook voor onze nationale economie dient deze teelt naar waarde geschat, vermits in 1935 onze uitvoer boven de 600.000 kwintalen bereikte ter waarde van bijna 66 millioen frank. De maatregelen welke hier dienen getroffen door de openbare besturen zijn van zelfden aard als deze hierboven op gesomd wat betreft de fruitteelt. 3. De HopteeltHet betreft hier een specifieke Vlaamsche landbouwbe- drijvigheid, die den Regeeringsteun ruimschoots verdient, omdat zij veel handenarbeid vergt. Volgende maatregelen dienen ge troffen of aangemoedigd door de Re geering 1) Een flink doorgevoerde bestrijding van de hopziekten. 2) Teelt van de beste en meest ge vraagde variëteiten en verbetering op groote schaal van de productie en be werking der hop. 3) Propaganda bij de brouwers tot verruiming van het gebruik der inland- sche hop. 4) Waarborg van de herkomst der hop om oneerlijke handelspraktijken te voorkomen. 5) Verdediging tegen abnormale con currentie door den vreemde. 4. De TabakteeltDeze ook ver dient de aandacht der openbare bestu ten, wegens den ruimen arbeid dat zij verschaft aan onze kroostrijke landbou wersgezinnen. De handelsstatistieken wijzen uit dat in 1935 ruim 198.000 3) Doeltreffende steun aan verbetering van de voortbrengst en de bewerking. 5. De Suikerijteelt en de Vlas teelt Het betreft hier twee specifieke teelten die van groot economisch belang zijn voor het Vlaamsche land. Hier zijn dringende maatregelen vereischt, na melijk De verruiming onzer afzetgebieden in het buitenland. 2) Afdoende bescherming tegen bui- tenlandschen dumping. Wat meer bijzonderlijk de vlasteelt betreft vragen wij flinken steun voor verbeterde technische methoden van bewerking, premiën aan de voortbren gers, en bevordering van den afzet op de binnenlandsche markt. Hier vragen wij 1) gevoelige vermindering der grond belasting en aanverwante taksen en opcentiemen, met beperking der vrijheid van de provinciale en gemeentelijke overheden deze taksen en opcentiemen te verhoogen boven een redelijk maxi mum 2) streng verbod voor de eigenaars de grondbelasting en bijhoorige opcentie men te doen betalen door hunne pach ters of huurders 3) algemeene verplichte toepassing voor den fiscus van de barema's der bedrijfswinsten, vastgesteld in overleg met en na behoorlijke raadpleging van de bevoegde beroepsorganisaties der landbouwers. In zake sociale wetgeving eischen wij 1) de herziening der huidige wetge ving betrekkelijk de toekenning van het kosteloos ouderdomspensioen met het doel de bestaansmiddelen der kleine landbouwers op even gunstige manier te doen berekenen als voor de loontrek- kenden 2) de uitbreiding van de gezinsver goedingen tot de kroostrijke gezinnen der kleine landbouwers 3) deelname van de kleine landbou wers aan de sociale verzekeringen zoo als tegen ziekte, op gelijken voet met de loontrekkenden, doch mits aanpassing der verzekeringsvoorwaarden aan den aard van hun bedrijf. In zake krediet aan den landbou wer eischen wij verruiming der thans geldende voorwaarden van krediet voor het landbouwbedrijf in den zin van: min der strenge waarborgen te verstrekken door de kredietaanvragers en voordee- liger interestvoorwaarden, dan de thans toegepaste, bijzonder voor wat aangaat de jonge landbouwersgezinnen die hun bedrijf aanvangen. 1) de bevordering van den landeigen dom door a) merkelijke vermindering van de fiskale rechten thans van toepassing op de aanwerving van hofsteden en lande rijen voor eigen uitbating door de aan- koopers. Ook de voorwaarden betrek kelijk de toekenning dezer verminderde fiskale rechten dienen verruimd in dezen zin dat zij zouden verleend worden voor aanwerving van een hofstede en lande rijen die streng vereischt zijn om het onderhoud te verzekeren aan den ver krijger en zijn gezin. b) de verplichting opgelegd aan de openbare besturen, eigenaars van braak liggende gronden, deze in bepaalde voorwaarden te verkoopen aan de landbouwers die deze gronden wenschen te ontginnen en vruchtbaar te maken. In strijd met zoovele prachtige ver klaringen dat de oorlog 1914-1918 ons een duurzamen vrede zou hebben ge bracht, bereiden onze regeerders zich voor ons in een nieuwen oorlog te werpen. 1 Het is hoog tijd dat het volk zijn on- verzettelijken wij om, tot eiken prijs, de vrede te handhaven, tot uitdrukking brengt. Een regeering verklaart slechts de oorlog, indien ze met zekerheid kan rekenen op de door haar geregeerde volken, om die oorlog te voeren. De oorlog blijkt meer en meer een grenzelooze domheid te zijn. De oorlog veroorzaakt oneindig méér gru welen en schade, dan alle kwaad dat men er wil door voorkomen Ja, de slech- ste vrede is nog duizendmaal beter dan de minst erge der moderne oorlogen. Men verdedigt zijn volk niet meer door de helft van de jonge mannen van Vlaanderen en Wallonië op het slagveld achter te laten (Frankrijk verloor in 1914-1918 57 °/o van zijn mannen tusschen 1 9 en 34 jaar oud). Men verdedigt de bevolking niet door vrouwen, kinderen en grijsaards over te leveren aan brand- en gasbom men Men verdedigt de rijkdommen van het land niet door ze aan massale ver nietiging bloot te stellen. Slechts gekken. Judassen en oorlogs woekeraars zullen het tegenovergestelde zeggen. Niets werkt inderdaad zoo brutalisee- rend. niets is immoreeler dan recht streeks of onrechtstreeks deel te nemen aan gelijk welken oorlog. Oorlog 't Is wilde haat in het hart der menschen't Is eindeloos en onuit sprekelijk lijden 't Is een bloeddorstig misprijzen voor de zwakken en onschul- digen; 't Is de georganiseerde moord! Slechts gekken, Judassen, enO.W.-ers denken er anders over Moeten we ons dan niet verzetten in geval van vreemde overweldiging Ja, dat moeten we, maar niet door de oorlog. Geen enkele Staat beschikt over zoo veel macht, dat hij de Vlaamsche en Waalsche gemeenschappen werkelijk zou kunnen overwinnen, wanneer deze niet willen. Deze gemeenschappen be zitten voldoende diepe deugden om. zonder afschuwelijke slachting, gelijk welke vreemde overweldiging af te werpen I Slechts gekken, Judassen en O.W.-ers zullen beweren dat Vlamingen en Walen tot deze weerstand niet in staat zijn Hoog tijd is het ook dat men geen geloof meer hecht aan veiligheidspacten, overeenkomsten tot wederzijdsche hulp verleening en andere verbonden, 't Is thans een onweerlegbaar feit dat deze geen oorlog kunnen verhinderen, zelfs niet in staat zijn om spaken in de wielen te steken. Integendeel zij voe ren het land rechtstreeksch naar den oorlog. Wie ziet niet dat zekere staten België met pacten en verbonden ketenen en het meeslepen naar de meest ver schrikkelijke katastroof Wie ziet er niet dat de regeeringen van Frankrijk, Engeland en Rusland de Vlamingen en Walen willen gebruiken als kanonnen- vleesch Blijven we geen slaven van een in den hoogsten graad egoïstische en oorlogs politiek van vreemde regeeringen, die de onze op sleeptouw nemen kwintalen bereikte voor een bedrag van j (Wordt voortgezet) vrfh»?,™? flC!c LCn' ^assen en O-W.-ers rir« 1Z8 „Wil,f„«t. ru 1-I_J_I__°"9CZet'/„_ i verheugen zich in deze slavernij aan den dood Vlamingen, Walen, circa 138 millioen frank. De tabakteelt kan zich dus in ons land nog merkelijk uitbreiden alvorens te voldoen aan de behoeften der bevolking. Om dit doel te bereiken zou de Regeering de volgende maatregelen moeten aanwenden 1) Vermindering van het accijnsrecht. 2) Strenge bescherming van het her- komstmerk en radikale beteugeling van alle vervalsching of vermenging. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 5 Juli van 8,30 tot 10,30 anr, in onze bureelen De Vilanderstraat. Aalst. Men lette wel op de uur verandering, het is dus van 8 1/2 tot 10 1/2 in den voormiddag. wijden we onze krachten aan een andere taak, een on vergelijkelijk verheven taak. De eer van een volk is in onze dagen niet zich te verdedigen door middel van de oorlog I De weg van de menschheid naar een minder onmenschelijke beschaving eischt dat volkeren, zoowel als enkelingen, het (Vervolg op de 2de bladz Gezien de huidige varkensprijzen vra gen wij ons af of de varkensmesterij den landbouwer nog eenige winst kan ople veren of in andere woorden, is het ten huidigen dage nog mogelijk de varkens uitbating winstgevend te maken. Daar het kweeken en selecteeren van vleeschvarkens meer en meer door dringt, moet er voor gezorgd worden dat het vetmesten van vleeschvarkens zulkdanig verloopt dat het eindprodukt: bet slachtvarken met de erfelijke struc tuur voor vleescheigenschappen in over eenstemming blijve. Doch de voeder en algemeene uitbatingsmethoden hebben evenveel invloed op het eindresultaat als de hoogergenoemde factor. Het is een feit dat een gedeelte der voortgebrachte viggens niet op de kwee- kerij zelf gevet worden, maar langsover de markt op het klein bedrijf terecht kemen. Wij mogen beslist verklaren en dat bewijzen ook onze voederproeven, dat de kleine varkensmester niet zoozeer als de groote kweeker met den vooruit gang in de varkenshouderij is medege- gaan. Dit is een der oorzaken waarom de verbetering der slachtvarkens slechts langzaam volgt op het veredelingswerk van den kweeker, wat ten slotte tot hiertoe een slechten invloed uitoefende op de schommeling der varkensprijzen. Het is dus een duurzame plicht de goede uitbatingsmethode kenbaar te maken om zoo trapsgewijze tot een algemeene ver betering te komen der voortgebrachte waar op een zoo economisch mogelijke wijze. Welk ras geeft ons de beste uitslagen In onze streken vinden wij gewoonlijk maar 2 eigenlijke rassen het Duitsch Veredeld Land varken en het Veredeld Inlandsche. Tusschen deze twee rassen schijnt het D.V.L. betere uitslagen te geven dan het Veredeld Inlandsche zoo wel op gebied van voedergebruik als op gebied van groeivermogen. Doch volgens de uitslag van een heele reeks proeven zouden de kruisingspro ducten van hoogergenoemde rassen de voorkeur genieten. Deze hebben nog meer de hoedanigheden van een echt vleeschvarken (bacontype) en mogen zich daarbij roemen op een voordeeliger voederverbruik gepaard met een groot groeivermogen. Welke huisvesting moeten onze mestvarkens genieten Het spreekt van zelf dat moderne varkensstallen volgens de laatste tech nische gegevens ingericht, veruit de voorkeur genieten omdat zij in 't alge meen volledig voldoen aan de eischen tot een gezonde en degelijke huisvesting der dieren. In geval men geen moderne stalling bezit is het voldoende er voor te zorgen dat de hokken goed verlicht en verlucht zijn en daarbij de temperatuurschomme lingen niet te groot zijn. Men zorge er bovendien voor dat de stallen altijd zin delijk gehouden worden en men er zoo weinig mogelijk ammoniak en andere onaangename reuken kan waarnemen. Gedurende het goed seizoen is het aan te raden de jonge zwijnen tot 70 kg. op de weide te laten. Daar is zelfs een klein schuilhok voldoende om de dieren gedurende de middaguren tegenover de heete zonnestralen te beschutten. De bijvoeding mag althans gerust in open lucht geschieden. Hoe dienen zwijnen econo misch gevoederd Wanneer wij nu een goed ras zwij nen hebben, dat aan al de vereischten voldoet om een economische vleesch- aanwinst te bekomen en daarbij een degelijke huisvesting bezit, hoe dient thans de voeding, die voorzeker de grootsche invloed heeft op den kost prijs van het voortgebrachte slachtvar ken geregeld, om praktisch een goede einduitslag te bekomen Met de oudere votdingsmethoden, d.w.z. met aardappelen en zwijnaard (roggemeel, tarwemeel, gerstemeel enz.) is het onmogelijk de varkensmesterij nog winstgevend te maken daar volgens de hier vroeger verschenen berekeningen elke kg. vleeschaanwinst minstens 5,5 a 6 fr. kost Diensvolgens zullen wij ons bijzonder bezighouden met de nieuwere voedermethodes, t.t.z. het gebruik van samengestelde melen. De voedermethodes bij middel van samengestelde melen zijn tweeërlei, eenerzijds de droogvoedermethode en anderzijds de papvoedermethode. De droogvoedermethode bestaat hier in dat de dieren standvastig meel kunnen eten uit automatische meelbakken waar in het meel voor enkele dagen kan aan gebracht worden. In zulke hokken dient ook standvastig in een daartoe bestemde bak of trog zuiver drinkwater ter be schikking te staan der dieren. Deze methode is sedert enkele jaren op de groote kweekerijen hier ten lande toegepast, doch wordt stilaan vervan gen door de nieuwere papvoedermetho de die algemeen door onze Noorderbu ren wordt aangenomen. Ze bestaat hierin de dieren ontvangen twee maal daags, zoowel deze die op de weide loo- pen als deze in de hokken opgesloten, een pap bestaande uit een samengesteld meel en water of afgeroomde melk, vol gens den ouderdom der dieren en ook volgens de samenstelling van het voe der. Hen wordt ook in een afzonderlijk bak drinkwater ter beschikking gezet. Deze methode biedt enkele kleine nadeelen op de vorige Ze vergt een weinig meer handenar beid, omdat 2 maal daags het eten dient bereid te worden, doch dit vraagt zelfs voor een groot getal zwijnen amper en kele minuten maar ze biedt daarenbo ven menige voordeelen onder andere 1) de dieren genieten meer rust, de beweging geschiedt na een rustperiode tusschen de eetma'en. 2) Men heeft een betere kontrool op de dieren daar ze op het gestelde uur worden gevoederd en men dan kan ont waren of er geen dieren bij zijn die geen eetlust hebben of andere ziektenver- scbijnselen vertoonen. 3) Volgens de vergelijkende voeder proeven verbruiken de dieren, gemest met de papmethode, van 0,500 kg. tot 1 kg. meel minder per kg. gewichtsver meerdering, wat op een zwijn van 120 kg. de som uitmaakt van 50 fr. of een kostprijsvermindering van 0,50 a 0,85 fr. per kg. gewichtsvei meerdering. Het is klaar en duidelijk dat de voe dermethode een zekere invloed heeft, doch de grootste invloed komt wel van de samenstelling van het meel zelf. Een doelmatig samengesteld meel moet bestaan uit een zoo groot mogelijk getal grondstoffen, opdat men de meest verschillende dierlijke eiwitten in het voeder aantreffe. Van sommige goedkoope melen heb ben de dieren gemiddeld 4 a 5 kg. noo- dig om 1 kg. gewichtsvermeerdering te bekomen, terwijl met onze samenstellin gen R U.Z. gemiddeld 3 a 3,5 kg. meel wordt gebruikt om 1 kg. in gewicht te winnen. Hoe zwaarder men de slachtvarkens wil kweeken, hoe hooger het gemiddel de zal stijgen, daar eens de zwijnen rond de 100 kg. wegen ze veel meer onder- houdsvoeder noodig hebben en ze diensvolgens veel meer meel zullen ge bruiken om 1 kg. in gewicht te winnen. In menige onzer proefnemingen ge bruiken de viggens tot 40 kg. amper 2,5 kg. meel om 1 kg. meergewicht te bekomen. Van af 40 tot 70 kg. gebrui ken ze gemiddeld 2,820 kg. en boven de 120 kg. stijgt het voedselverbruik soms tot 4 kg. meel per kg. gewichtsvermeer dering. Het is een zeer bijzonder punt dat de varkenskweeker moet in 't oog houden. Om de varkensmesterij economisch te drijven mag ze in 't algemeen niet ver der doorgevoerd worden dan tot 110 125 kg., omdat de kg. vleeschaanwinst die daarboven wordt gewonnen veel te duur kost en zoodoende de einduitslag te nadeelig beïnvloedt. ^rt}« 25 Kcatlfit» TELEFOON 267. Onze eischen op beroepsgebied. Thans komen wij aan de eischen van fiskalen aard In zake landelijk bezit eischen wij Mobilisatie tegen den Oorlog I

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1