BERICHTEN AMMONIAKSULFAAT Gemengde Berichten uiduitslag LANDBOUW- GOEDKOOPE STIKSTOF I, Er is werk in de serre aan de Druiventrossen van hier en elders. 1 Vooral uwe bankbewer- kinyen yeldplaatsingen De kleine knipschaar in de hand trek ken we moedig de ladder op om een van de lastigste, geduldigste werken uit te oefenen en dat onder glas waar 't zoo geweldig heet kan zijn. Dat we voor dit werk de morgen koelte verkiezen of de frischheid van den avond verbeiden, hoeft nauwelijks gezegd. Voorzichtig wezen is de boodschap, geen overhaasting noch zenuwachtig heid, maar vastberaden, kalm en bere deneerd met de schaar de trossen in om kunstmatig het aantal bessen te vermin deren en dit om een zeer meer volledige ontwikkeling van de andere te verzeke ren. Er nu maar duchtig op los want zoo men alle bessen groeien liet zouden ze door gebrek aan ruimte klein blijven, van grootte te veel verschillen, weinig saprijk zijn en waardelooze trossen op leveren, 't Is toch zonde al die bessen zoo op den grond te doen vallen houd toch op straks blijft er niets meer op. Indien er hier iets zonde is dan is het wel de ver moeiende taak van den krenter, zijn ge durige oplettendheid, zijn stijven, zeeren hals, zijn afgematte oogen. En nochtans, niets kan hem weerhouden omdat het werk dringend noodig is, noch den wee- klagenden toon van vrouw en kinders, noch den last van een niet te onder schatten wrevelig makende taak, neen, hij zal blijk geven van kalme berusting en bedaarde volharding, omdat 't moet. Gewoonlijk wordt 1/3 van de bessen verwijderd. Het is aan te raden met het dunnen of uitkorrelen niet te lang te wachten en deze die dat gewoonlijk op een boerenzondag doen weten soms niet hoe nadeelig ze handelen met dit werk langer uit te stellen. Immers, door het verwijderen van de overtollige bessen groeien de overblijvende veel sterker, en hoe kleiner de bessen zijn hoe min der gevaar men loopt de andere te kwetsen of te beschadigen. Het krenten moet met veel overleg geschieden en wel zoodanig dat de tros zijn goede vorm behoudt en nergens geen gapingen of ledige plaatsen ver toont. 't Is hoegenaamd geen kinder werk en deze die 't zich zoo zou voor stellen doet beter er hoegenaamd niet aan te beginnen. Bijzonderlijk de bessen die naar het binnenste gedeelte van den tros gericht zijn moeten eerst weggenomen worden. Dit begrijpt zich gemakkelijk die bes sen worden later door de buitenste over schaduwd er kan geen licht aan en ze zouden tot verrotting durven overgaan. Die welke naar buiten groeien bekleeden een bevoorrechte plaatsze hebben meer ruimte genieten van 't zonnelicht en bevinden zich in de beste voorwaar den om een sterken groei der bessen te bevorderen. Het is ook aan te raden de bloemen te verwijderen welke riet be vrucht zijn want deze vallen dan af op de bessen, rotten en deelen deze verrot ting dan soms aan de druiven mede. Het uitkorrelen moet ook aangepast zijn aan de variëteiten men heeft groot vruchtige soorten, en ook kleinvruchtige en deze beide mogen niet op denzelfden kam geschoren worden de grootvruch- tige zal men fel krenten, de kleinvruch tige integendeel minder, alles moet naar de dichtheid van den tros geregeld worden. Wanneer het uitkorrelen goed uitge voerd is kan het werk niet weinig bij dragen tot de verbetering van den vorm van den tros het gebeurt dikwijls dat er bovenaan den tros zoo 'n slag later ontwikkelden stengel zich bevindt.voor- zien van kleinere bessen die over den tros neerhangen en moeilijk te behan delen is in dit geval snoeit men dat verlengstuk liever geheel weg en men zal zien dat het algemeen uitzicht van den tros er door zal gewonnen hebben. Voor het knippen is, zooals ge ziet, een zekere ervaring vereischt en "t is alleen door oefening en oplettendheid dat men de noodige vaardigheid en later een zekere behendigheid verwerft. Hooge r hebben we reeds gezegd dat we. om dit werk te verrichten de koelte van den morgen benuttigen of deze van den avond afwachten. Gedurende de warme uren van den dag zou 't zweet uitbreken door de handen,door dit zweet zou de krenter de waslaag der bessen kunnen afwrijven, wat voor gevolg zou hebben dat er later op die bessen plek ken en strepen kurkhuid zou ontstaan die er een leelijk uitzicht aan geven en soms misvormingen teweegbrengen. Om te sluiten nog een woordje over het behoud der trossen zelf op de vrucht- dragers. Gewoonlijk willen we van onze druivelaars een te groote opbrengst en we zijn geneigd maar al de trossen er op te laten. Dit laatste geeft dan aan leiding tot een te geringe opbrengst het volgende jaar ofwel tot een groot getal min goed gevormde trossen, kleiner van stuk en met min groote bessen. Als men de druiven per kg. verkoopt dan is dat euvel min groot, maar doorgaans weg ontvangt men meer geld van groote trossen met dikke bessen. Daarom ook is het geraadzaam slechts een of ten hoogste twee trossen per vruchtrank te bewaren en de overige weg te snijden. Men bewaart gewoon lijk deze die zich het dichtst bij de moe- derrank bevindtdeze is gewoonlijk de grootste en geniet de beste voorwaar den om zich sterk te kunnen ontwikke len. De vruchtdragers worden dan op drie bladeren boven den laatsten tros ingenepen, al de vleugeltjes ontstaan in de oksels der bladeren worden uitge broken, uitgenomen het eindvleugeltje dat op een blad wosdt teruggebracht ook de hechtrankjes die de plant zelve niet bezigen kan, worden onmeedoogend weggesneden 't zijn parasieten die leven ten nadeele van de trossen. De vervangers nijpt men op 6 tot 7 bladeren in. Op die wijze bewerkstelligd, is de oogst om zoo te zeggen binnenscheut. Hij weze dit jaar voor U prachtig winstgevend. 51IK510 BINNENLAND Voordrachten over tuinbouw. Het Departement van Landbouw richt elk jaar, op zijne kosten, voor drachten in over fruit-, groenten- en bloementeelt. De aanvragen voor het jaar 1937 moeten op het Ministerie van Land bouw, Tuinbouwdienst, Queteletplaats, te Brussel, toekomen vóór 15 Au gustus. De betrokken gemeentebesturen en vereenigingen dienen een geschikte zaal alsook een behoorlijk aangelegden tuin ter beschikking van den voordracht houder te stellen. De standaardisatie der inlandsche tarwe. t De Commissie belast door den Mi nister van Landbouw met de studie der standaardisatie van de inlandsche tarwe heeft op hare jongste vergadering ver schillende besluiten neergelegd. De hoop werd uitgesproken dat ze op merkelijke wijze zullen bijdragen om de inlandsche tarwe beter te doen verkoopen. De verdeeling van het contingent witloof voor Nederland over de jaren 1936 37. Het Ministerie van Landbouw bericht dat, met het oog op de verdeeling van het kontingent witloof, dat gedurende 1936-37 in Nederland mag ingevoerd worden, de nieuwe uitvoerders een aan vraag moeten indienen aan de Afzet- vereeniging, 26, Sterrenkundelaan, Brus sel III, vóór 1 Juli 1936. De uitvoerders, die bij de verdeeling van het kontingent 1935 36 reeds in aanmerking kwamen zijn van deze aan vraag ontslagen. De invoer van melk. De pers deelt mede dat op het Minis terie van Economische Zaken onder handelingen werden gevoerd tusschen de vertegenwoordigers van de choco ladenijverheid en van de melkproductie, ten einde het invoerregiem van gecon denseerde melk te wijzigen, zonder dat hierdoor schade zou berokkend worden j aan onzen landbouw, noch aan de nij- - verheden die verdikte melk en poeder- j> melk voortbrengen. Eerlang zou een definitief akkoord i gesloten worden. j| De voorgenomen wijzigingen moeten echter in hoofdzaak de vereischte ver vullen geen nadeel te berokkenen aan den landbouw en inzonderlijk aan onze melkveehouderij. Op dit punt zullen wij zorgvuldig waken landen, uitgegeven door het Ministerie, van Financiën en vraagt met nadruk' uitleg over deze enorme verschillen. Het blad vestigt tevens de aandacht op het groote belang van nauwkeurige statistieken betreffende onzen buiten- landschen handel, daar deze als basis worden genomen tot wijziging en aan passing der handelsovereenkomsten met het buitenland en van allerlei regeerings- tusschenkomsten in de verschillende tak ken onzer nationale economie. Wij voegen erbij dat wanneer de re- geeringsdiensten er niet toekomen sta tistieken op te maken die de werkelijk heid van dicht bij volgen, het beter is geen statistieken aan te leggen, daar zij enkel verwarring stichten en leiden tot maatregelen die nadeelig 2ijn voor 's lands bedrijvigheid. De strijd tegen den Coloradokever. Wij doen nogmaals een oproep tot onze leden dat zij, moest het ongeluk hen treffen dat zij de aanwezigheid van dit schadelijk insect vaststellen in hunne aardappelvelden dadelijk den burge meester hiervan verwittigen. Het be staan zelf van onze aardappelteelt is af hankelijk van een uitroeiïng van dit ge vaarlijk insect. Welnu, de aardappel teelt is een der bijzonderste teelten in onzen landbouw, vermits hij 170.000 hectaren beslaat, hetzij 10 °/o der totale landbouwoppervlakte. De waarde van onze aardappelproductie bedraagt jaar lijks meer dan 1 milliard frank. Willen wij de verschrikkelijke verwoestingen en onberekenbare schade voorkomen wel ke de coloradokever telkerjare in Frankrijk aanricht, dan moeten onze landbouwers ernstig meewerken aan de energieke bestrijding gevoerd door het ministerie van Landbouw. Verder moeten onze landbouwers zich ook gewillig gedragen naar de voorschriften van het bevoegd departe ment tot bestrijding der plaag, zooals in zake het verbod van het vervoer van aardappelloof. Er dient hier aangestipt dat het Mi- nisterie van Landbouw vergoeding kan toekennen, wanneer de omploeging van door het insekt aangetaste velden groo te schade berokkent aan de landbou wers. Dus bij waarneming van den colora dokever op uwe akkers onmiddellijk den burgemeester verwittigen, die telegra fisch het Ministerie van Landbouw moet waarschuwen. Ziehier de beschrijving van den ke ver hij heeft twee heldergeel ge kleurde dekschilden, waarvan elk voor zien is van vijf overlangsche zwarte strepen volwassen is hij ongeveer een centimeter lang, met een gedrongen lijf en gelen zwartgevlekten kop In geval van twijfel zal een verdacht insekt vergeleken worden met de af beelding van den coloradokever, aan geplakt in al de gemeentehuizen van het land. FRANKRIJK ementeering van de marga- rinefabrikatie. Er bestaat kleurverbod voor marga rine Toevoeging van keukenzout en 0,5 °/o boorzuur is toegestaan. Als her- kenniogstof is de toevoeging voorge schreven van 2 gewichtsdeelen rijst of aardappelzetmeel op 1000 gewichtsdee len margarine. ENGELAND De toestand van den veestapel. De telling van December 1935 wijst uit, dat in Engeland en het Land van Wales de veestapel weinig, doch de varkensstapel sterk aangroeide tijdens de laatste jaren. Ziehier bedoelde cijfers Duizende stuks in Juni Dec. Juni Juni Dec. 1933 1933 1934 1935 1935 Hoornvee 6620 6655 6660 6541 6410 waarvan t Melkvee 2955 3074 2995 3051 3380 Varkens 2823 3069 3320 3183 4113 Het aantal stuks melkvee blijkt ietwat te zijn toegenomen wat tevens voor* ge volg heeft dat het slachtvee verminderde. FINLAND De boterpremie onlangs verhoogd. De premie, bij den uitvoer van boter verleend.werd onlangs vermeerderd van 4 tot 6 Finsche mark of 3,80 fr. per kg. HONGARIJE Bevordering van den verkoop van eieren volgens het gewicht. De Regeering heeft voorgeschreven dat vanaf 1 Mei 1.1. de eieren moeten verkocht worden volgens gewicht zelfs in den kleinhandel, wanneer de aankoop minstens 10 stuks bedraagt. De overheid hoopt aldus de hoenderkweekers aan te zetten bij de veredeling meer op het eier- gewicht te letten en de hoenderhouders te bewegen de eieren zeer versch te leveren. Onverklaarbare handelsstatistieken. In zijn hoofdartikel van 13 Juni wijst De Boer op het onverklaarbare ver schil tusschen de Belgische statistieken betrekkelijk den handel in landbouw producten en deze van Nederland en Engeland. Inzake onzen internationalen eierhan- del gedurende het eerste kwartaal 1936 bedraagt de invoer in België uit Neder land naar de Belgische statistiek 4.596 000 st. naar de Nederlandsche ,,_56J>88J)00_st. Verschil 52.092.000 st. De uitvoer van België naar Engeland bedraagt naar de Belgische statistiek 13.178.000st. naar de Engelsche 29 454.000st. Verschil DUITSCHLAND De invoer van varkensvleesch. ARGENTINA De oprichting van nieuwe graan elevators. Men voorziet de aanbouw van 14 nieuwe graanelevators. De inhoud er van zou 645.000 ton bedragen. De 180 bestaande elevators zouden ook in orde gebracht worden. De totale uitgave wordt geschat op 91 millioen peso's of 730 millioen frank. Na voltooiing der werken, zou Argen tina 7.500.000 ton granen kunnen stoc keeren, waarvan er 4/5 in handen zouden zijn van de Spoorwegmaatschappijen en 1/5 in handen van den privaat-handel. Vermits Argentina jaarlijks ongeveer 18 millioen ton graan en lijnzaad voort brengt, zou op die wijze de helft van den oogst kunnen opgeborgen worden. 16 276 OOOst. Inzake boterinvoer in België uit Ne- j derland worden volgende cijfers ver meld naar de Belgische statistiek 2.001.100kg naar de Nederlandsche 2.595 OOOkq Verschil 593.900kg De Boer meldt deze cijfers getrok ken te hebben uit het maandelijksch Bul letin over den handel met de vreemde Volgens officieele statistieken doet de invoer van varkensvleesch zich voor als volgt tijdens de laatste vier jaren Invoer in ton 1932 1933 1934 1935 V".vleesch 17 746 15.804 11.888 21.476 Spek 20.263 12 961 14 829 10.531 Smout 107.711 74.145 41.364 30.330 Anderzijds doet de handel in levende varkens zich voor als volgt De uitvoer bedroeg in 1932 32.285 stuks in 1933: 24.136 in 1934: 23.287 De meer-invoer bereikte in 1935 96.319 stuks. De bijzonderste leveranciers waren voor versch varkensvleesch Denemar ken, Zweden en in 1935 ook Hongarije dat Denemarken verdrong. Voor spek: Nederland, dat vanaf 1934 ook een deel aan Hongarije moest af staan. Voor smoutde Vereenigde Staten dieevenwel in 1935 de baan zoo goed als vrij lieten voor de Europeesche lan den waartusschen Denemarken, Hon garije en Joego Slavië, BINNENLAND Aalstersche geschiedenis. Steen- meest ongeloovigea Thomas overtui gen, dat hij stapt over steenachtige mas- sas, dat onder hem. onloochenbaar, in het ingewand van den grond, den be roemden hardsteen aanwezig is. Nog ten jare 1848, bepaaldelijk den 3 en 10 October, werd ia de herberg De Vier Winden, te Aalst, doof het ambt van notaris van der Heyder>,eec>e steengroef in veiling gesteld. Deze was gelegen te Melden in erne partij land en boscb, genaamd Terberg en bevatte vol gens den plakbrief van dien tijd een rijken witten arduyn steen kuyl van de fijnste hoedanigheyd, zeer geroemd, daer er van over ouds verscheydene kerken en andere remarquabele ge- bouwen met de zelfste voortbrengse- len gemaekt zyn Deze steengroef was 1 hectaar 85 aren groot. In De Vier Winden lagen alsdan stalen van den hardsteen. ter bezigtiginge van den gegadigde. Petrus Van Nuffel. Aalst. Bond van de Groote Ge- zinnen. Daar het bestuur voor den aankoop van de 2 vlaggen en de feestelijkheden van 12 Juli e.k. voor zeer hooge onkos ten staat, die zeker niet kunnen geno men worden van de zoo geringe bijdrage der leden, is het een zeer gewaardeerde daad vanwege ons Stadsbestuur een toelage te verleenen van 2000 fr. Niet alleen de leden maar gansch de welden kende bevolking zal dit naar waarde weten te schatten. Aangezien de feesten heel wat vreemd volk naar de stad zullen brengen, en daar dit sociaal werk bij uitnemendheid niet genoeg kan in (licht gesteld wor den, is het bestuur zoo vrij een beroep te doen op den steun en het goed in zicht van de meer gegoeden. Velen heb ben reeds dezen oproep spontaan be antwoord, maar allen die het goed mee- nen met hun volk zullen het als een eer aanzien een steunbijdrage te storten op postcheckrekening 1865.38 J. De Man Aalst (Secretaris van den Bond) of op postcheckrekening 1853.59 Bond Groote Gezinnen Aalst. Onze Oudstrijders naar Lourdes van 10 tot 16 September 1936. In oudstrijdersmiddens begint de be- angstelling zich reeds af te teekenen voor de Landelijke Vredesbedevaart der Oudstrijders naar Lourdes. Zooals reeds medegedeeld werd heeft Z. Em. Kardinaal Van Roey zijn Hooge sescherming aan deze bedevaart ver eend, en berust de leiding bij een eere- comiteit voorgezeten door den Hoog eerwaarden Heer Dom Modestus Van Assche O.S.B., abt der Benedictijnen te Steenbrugge. Te Lourdes wordt deelgenomen aan de indrukwekkende plechtigheden inge richt door de P.A C. (vereeniging der ?ransche Priesters Oudstrijders) geor ganiseerd. Lourdes zal opnieuw de Sep temberdagen van 1934, wanneer de vroegere vrienden en vijanden aller na tionaliteiten eensgezind knielden voor de grot van de Vredeskoningin bij uit nemendheid beleven. Het programma der bedevaart voor ziet een bezoek aan Compiègne, inte ressante stad in het noorden van Frank rijk, die wereldvermaardheid heeft ver worven daar de wapenstilstand er onderteekend werd. De bedevaarders bezoeken er het gedenkteeken van den wapenstilstand en den salonwagen waarin de onderteekening plaats had. Deze wagen is nog intact gebleven en wordt door een gebouw tegen de weer- gesteltenis beschut. De terugkeer gaat over de Mont-Dore (Puy de Dóme) waar den namiddag wordt doorgebracht. Ook niet-oudstrijders en dames wor den tot de bedevaart toegelaten. De prijzen zijn vastgesteld op 925 fr. alles inbegrepen ook het kenteeken van het Kongres. Voor inlichtingen en inschrijvingen wende men zich tot St Pietersabdij te Steenbrugge of tot de technische diensten der bede vaarten Ultra Montes, 46, Korte Nieuwstraat, Antwerpen, tel. 276.51. Ultra Montes, 167, Nieuwstraat, te Brussel. tel.tl7.53.44.SflB®^§ groeven. In ons eerste kapittel hebben wij met fierheid geschreven, dat meest al onze kerken opgebouwd werden met steen, die voortkwam uit de groeven vanLede, Affligem, Meldert, enz. De Sint Mar- tenskerk en al de kerken, oprijzend in de Dendergouw, als daar zijn Dender leeuw, Erembodegem, Moorsel en el ders, zijn gebouwd met hardsteen uit de buurt. Velen hebben waarschijnlijk ge grimlacht, en dit alles als oude vertelsel- kens opgenomen. Overleveringen en legenden hebben een hard leven, en de menschen. die het nieuws over de steen groeven in den Aalsterschen omtrek zouden kunnen bevestigen, zijn allang door Pietje de Dood ingerekend. Nochtans, een wandeling langs Lede- Ronkenburg, of langsheen de schilder- i achtige vallei van Affligem, ofwel door den Meldertschendreef, zal weldra den wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgiqut. Naamlooze Vennootschap te Brussel. Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre), Wasch de aangedane plaatsen^^ met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit el- ken dag, zoo lang het noodig is. Purol In dooien van 4 en 7 frank *n Purolieep 7'/f frank. In alia Apotheken.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3