AUGUST MO ENS TARWESTUIFBRAND Het Eerste Pan-Europeesch Landbouwcongres VEEMARKT 2 IT DAG Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor co door dc Landbouwers n Wij hebben een Regeering Potaschprijzen. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven che, i In Memoriam s Stad Aalst ZONDAG 28 JUNI 1936 18de JAARGANG Nr 913 ti Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON Bureel en Redactie i De Vilanderstraat, 4, Aalst, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. irgd Redt U Zeiven in rouw. T WoensJag morgen trof ons de droeve mare onze Vriend en Medewerker August Moens, Burgemeester der gemeente Wichelen, lid van den Toezichtsraad der Samenwerkende Maatschappij Redt U .Zeiven, is overleden Het was moeilijk te gelooven, te meer daar we meenden dat de heer Moens, die de laatste tijd niet al te wel scheen, aan de beterhand was. Het droevig nieuws werd echter bevestigd en Vrijdag te 10 1/2 uur werd ons Bestuurslid onder toe loop van vele vrienden enkennissen ten grave gedragen. De heer August Moens was sinds 1924 lid van den Toezichtsraad van de Maatschappij Redt U Zeiven en was onze Vereeniging zeer genegen. Hij was ook Burgemeester van Wichelen en heeft steeds de achting van al zijne medeburgers genoten. Redt U Zeiven, evenals de gemeente Wichelen, verliezen in hem een raadgever. Zijn naam zal er in eere worden gehouden. Aan Mevrouw Moens-Van de Velde en aan de vijf minderjarige kinderen bieden we onze innige deel neming in het zwaar verlies dat hen zoo onverwachts en zoo vroegtijdig komt te treffen. Van onzen Vriend en Medewerker zullen we steeds de herinnering bewaren van zijn minzamen om gang en groote vriendschap. st. 'S 9- ir- 3. Groepeering van de Europeesche landbouwstaten in den zin van het Britsch Ottawa Accoord. Zal het een utopie zijn Algemeene Konserven Industrie Jaarlijksche Algemeene Verga dering der Aandeelhouders wekti Ij Reti en. Con. icht.bij B, Baf 11. mm i in mi in» iiiiwuwnn. jnimmu—mium» 25 UlltlW premli dienst udron, goed :t jaar, ndriet, tkendi publiek :n van rhaodi nduyt, Aalstl kSIE w, md er ge. 1 us tan! oekoe. aardei -Aertj 3 wijd uwers te wei. goedi in alle waert, A TELEFOON 267 mmer. NUmi prach. tipt uit-1 werken, les. soortei erken! r borgde] »-J- trach- naken t kan vissel- en. t een spoel waar- akers- tallng. en bij tf -S» r- e. 3 Gezien deze ziekte dit jaar veel voor komt bijzonder bij de verschillende Hy bride variëteiten der tarwe achten wij bet nuttig een korte beschrijving te ge ven dezer ziekte die in den volksmond ook soms kootbrand of smeerbrand der tarwe genoemd wordt. De tarwestuifbrand wordt veroor zaakt door een brandzwam de "Ustila- go triiici,,. Ze wordt door onze land bouwers nog al dikwijls verward met de steenbrand, stinkbrand of masser ge- beeten, welke alhoewel ook een kool ziekte te zijn. doch een heel ander ma nier van bestrijding vergt. Diensvolgens zullen wij ze allebei beschrijven en voor elk afzonderlijk de manier van bestrij ding aanduiden. A)De steenbrand welke voornamelijk de spelt en de tarwe aantast, wordt ver oorzaakt door twee verschillende brand- zwammen, de Tilletia tritici en de Til- letia loevis. In de eerste groeiperiode is er van de zieke planten niets te ontwa ren. Eens de aren uitkomen, staan de kafjes bij de zieke planten een weinig neer uiteen De kleur der aren evenals van geheel de plant gaat meer naar het blauw over de zieke plant blijft wel rechtop staan, maar is gewoonlijk Iets kleiner. Als men de aar onderzoekt bevindt men dat de zieke korrels dikker zijn en lichter wanneer men ze opent, vindt men ze gevuld met eea zwart stinkend poeder dat de sporen der ziekte uit maakt. Dit poeder heeft den reuk van rottenden haring. Wanneer nu deze met steenbrand aangetaste aren gedorschen worden verspreiden de sporen zich en kleven aan de gezonde korrels. Bij het zaaien dezer besmette korrels, ontwikkelen ze in den grond en dringen in de zeer jonge flraanplantjes. Het is op die wijze dat de ziekte wordt voortgezet. Doch dit kan ook nog geschieden door sporen welke in den grond overgebleven zijnzoo is het uit te leggen dat op velden waar men zuiver zaaigraan heeft gebruikt, de steenbrand toch nog wel eens wordt aangetroffen. Om nu de besmette korrels zuiver te maken dienen enkel de steenbrand- sporen gedood bij middel van een zwam- doodend produkt zooals aluin, formol, koper-carbonaat, Germisan, enz. Men gebruike best 160 gr. Germisan in 3 liter water waarmede men ICO kg. graan besprengt om daarna gedurende 8 minu ten goed dooreen te werken. j B) De stuifbrand. De tarwestuif brand zooals hooger gezegd, wordt ver oorzaakt door de brandzwam Ustilago Tritici. Deze ziekte wordt zeer snel opge merkt. Van af het uitkomen van de aar uit de bovenste scheede, ziet men de koolachtige massa die bijna gansch de kafjes en voorttelingsorganen vervangt. De besmetting gaat door langs de bloem. De klein en gladde sporen komen los in de bloeiperiode van het graan en welhaast blijft er van de aar niets meer over dan de middel-as en enkele over schotten van zwartgeworden zij-assen. Ingeval die sporen overgebracht wor den op de opene bloemen van een ge zond tarweaar, kiemen ze bij aanraking van de pluim en zetten een stengeltje uit die bij middel van een pollenbuisje in de kelk van de bloem dringt.daarna in het ei waarin het zich vastzet. Deze besmettingswijze wordt sterk beïnvloed door de weersomstandighe den. Overvloedige regens op het tijdstip dat de door stuifbrand besmette aren hun sporen loslaten doorweeken deze op (Vervolg op de 2de bladz 1 Na eindelooze palabers ingegeven door enggeestige berekeningen die het huidige partijenstelsel braodmerken en de nuchterdenkende burgers met walg vervullen, hebben wij dus een nieuw ministerie opnieuw onder leiding van den heer Van Zeeland. Wij hebben nu weer vijfden ministers waartusschen 5 Walen, 6 Brusselaars en 4 Vlamingen. Alles bijeen genomen omvat deze regeering weinig markante persoonlijkheden. Men' heeft eens te meer de titularissen naar hartelust van portefeuille veranderd, zoo dat een ge woon sterveling fataal moet denken dat het ministerschap voor onze parlemen tariërs of kandidaat-ministers een inge storte wetenschap is. De katholieke Waal heer Pierlot kreeg aldus het Departement van Land bouw. Wat wij aan den nieuwen titula ris zullen hebben is vooralsnog een vraagteeken. Over het sociaal programma der nieuwe regeering vernamen wij iets langs den radio. Over het economisch en inzonderlijk het landbouwprogramma der nieuwe ploeg weten we niets; evenmin over de buitenlandsche en de militaire politiek. Over het Vlaamsch programma, niet tegenstaande de opname van drie zoo genaamde Vlaamsche Katholieken in de Regeering, schijnt er bij de samenstelling der Regeering geen sprake geweest. Zoo interpreteert men te Brussel de uitslagen der jongste verkiezinoen. Het feit dat er in de nieuwe Regeering slechts 4 Vlamingen zetelen dan wan neer er volgens het bevolkingscijfer 7 moesten zijn, is reeds een aanduiding van de opvatting te Brussel nopens ge lijkheid in rechte en feite. De toevertrouwing aan den vroege- ren socialist-revolutionnair Spaak van het belangrijk departement van Buiten landsche Zaken wordt in het Vlaamsche land beschouwd als een dreigend gevaar voor nauwere aanleuning van België bij de verderfelijke Fransch-Russische alliantiepolitiek. Scherpe waakzaamheid op de hande lingen der nieuwe Regeering is dus ge boden ten overstaan niet alleen van onze beroepsbelangen, doch ook ten over staan der beveiliging van het leven on zer kinderen tegen het gruwelijk oorlogs gevaar en der vrijwaring van ons Vlaamsche volksrecht. Ter gelegenheid der Kermis zal op DINSDAG 7 JULI van 7 tot 12 ure voormiddag op de HOUTMARKT de jaarlijksche worden gehouden Om 10 ure zullende Prijskampen beginnen voor de schoonste hoorn beesten verdeeld in 4 kategoriën. Te dier gelegenheid Jaarmarkt en Tentoonstelling van Landbouwma- chienen. Er wordt geen plaatsgeld gevraagd en alle tentoonstellers en verkoopers zijn welkom. Alle landbouwers en belanghebben den daarheen De prijzen voor potaschzouten zijn bekend gemaakt. Zooals alle jaren zijn dezelve voor het zomerseizoen veel lager en verhoogen viermaal tot einde van dees jaar. We zetten de leden aan gebruik te maken van de lage prijzen om voor den komenden winter en daaropvolgende lente reeds bestellingen te doen. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 5 Juli van 8,30 10,30 anr, in onze bureelen De Vilanderstraat. Aalst Men lette wel op de uur verandering, het is dus van 8 1/2 tot 10 1/2 in den voormiddag. De Pan-Europeesche werking van R. N. Coudenhove-Kalergi wint met den dag meer en meer aanhangers. Gelijk U het wellicht weet, ziet deze Oostenrijk- sche geleerde de redding van Europa in een samenwerking, beter, ineen aaneen sluiten van al de Europeesche Staten. Zijn doel is de Vereenigde Staten van Europa in navolging van de Vereenig de Staten van Noord-Amerika te ver wezenlijken. Deze beweging dateert niet van gisteren. Integendeel De bijzonder ste deelen van dit grootsche plan dat wellicht te weinig rekening houdt met de werkelijkheid zijn tot in de puntjes uitgewerkt. Een groote leemte bleef er nog over de rol van den landbouw in de Pan-Europeesche Uaie. Dit is thans ook uitgewerkt. Van 9 tot 13 Septem ber e.k. zal te Weenen het Eerste Pan- Europeesch Landbouwcongres plaats vinden. Tengevolge van den technischen vooruitgang in den landbouw van de i overzeesche landen en van de Sowjet- i Unie, wordt de toestand van den Euro- peeschen landbouw langsom slechter. De Europeesche landbouwer kan niet mededingen met de overzeesche land bouwers die groote oppervlakten goed koop land bebouwen, meestal onder een gunstiger klimaat, en over goedkoope arbeidskrachten beschikken. Ze zijn dan ook in staat de internationale markten met zeer goedkoope producten te over rompelen. Deze mededinging, die nog toeneemt, vermindert het levenspeil en de koop- kracht van millioenen Europeesche land bouwers tot een minimum. Deze ontwikkeling ontneemt derhal ve aan de Europeesche nijverheid haar bijzonderste markt deze van de Euro peesche landbouwbevolking. De gevolgen daarvan zijn verminde ring van de productie, werkloosheid, verarming van de bevolking, deze der steden inbegrepen. Al de pogingen gedaan om deze ont wikkeling te bevechten bij middel van de autarkie hebben de crisis nog doen toenemen, in plaats van afnemen. En daar het van nu af aan zeker is dat noch de internationale vrijhandel, noch de nationale autarkies in staat zijn de levensstandaard van de Europeesche landbouwbevolking te verhoogen en aldus de economische crisis in Europa te overwinnen, heeft de Pan-Europee sche Unie besloten op haar eerste land bouwcongres de vraag te bespreken of een groepeering van de Europeesche landbouwstaten in den zin van het Brit- sche Ottawa-Accoord niet zou kunnen bijdragen om de oplossing van de land- t bouwcrisis en de industrieele crisis in Europa nader te brengen. Hierna laten we de groote trekken van dit plan volgen. Het plan van de Pan-Europeesche Uoie komt dan neer op het volgende iedere Europeesche staat moet in de eerste plaats zijn eigen nationale land bouwproducten verbruiken, in de twee de plaats het overschot van de andere Europeesche landen en, indien dit niet voldoende is. dan eerst uit de overzee sche landen invoeren. Hier stellen zich talrijke zeer inge wikkelde vraagstukken. Nemen we bijvoorbeeld dit van het graan. Hongarië. Roemenië, Joego-Slavië, Bulgarië, Polen hebben ieder jaar een overschot aan granen. Spanje kan het eene jaar uitvoeren, terwijl het ander jaar moet invoeren. Duitschland en Ita lië hebben zich grootendeels onafhanke lijk gemaakt. In Oostenrijk, Portugal, Zweden en Tchecho-SIowakië vermin dert de graaninvoer ieder jaar. België, Denemarken, Ierland, Finland, Enge land, Griekenland, Noorwegen, Neder land en Zwitserland moeten ieder jaar graan invoeren. In totaal voert Europa ongeveer 55 millioen cent. tarwe in, ter wijl de landbouwlanden van Europa jaarlijks ongeveer 6,5 millioen cent. uit voeren. Het ware dus zeer gemakkelijk de tarwecrisis in Europa op te lossen, ware daar niet het vraagstuk der prij zen. Wellicht ware ook dit te overwin nen met het verminderen der vervoer- prijzen. Hetzelfde zou mogelijk zijn voor sui ker, maïs, vlas, enz. Inzake spek, vleescb, boter, kaas, eieren is bet vraagstuk omgekeerd er bestaat een grooter overschot dan er in gevoerd wordt. Nochtans, het is niet uitgesloten dat men de productie ervan zou kunnen beperken, terwijl de voort- brengst van granen, maïs, vlas enz. zou kunnen vermeerderd worden. Dit is al leen een vraagstuk van indeeling. Deze enkele vluchtige gegevens too- nen aan hoe belangrijk het plan van de Europeesche Unie is. We willen niet beweren dat het rijp is voor toepassing. Integendeel. De practische verwezenlij king zal wellicht nooit gebeuren, of althans niet in afzienbaren tijd. Niette min blijft het een interessante poging, en we zullen niet nalaten, wanneer deze vraagstukken op het Eerste Pan-Euro peesch Landbouwcongres besproken zullen worden, onze lezers nader in te lichten. Europa is in twee deelen te scheiden een Westelijk deel waar de nijverheid belangrijker is dan de landbouw en een Oostelijk deel waar de landbouw het haalt op de nijverheid. Dit maakt dat zekere landen landbouwproducten moe ten invoeren, terwijl andere landen een overschot hebben aan landbouwgoede- ren. En anderzijds leven sommige lan den van den uitvoer van industrieele producten, terwijl de overwegende land- bouwlanden nijverheidsproducten moe ten invoeren. Indien we de Europeesche landen in twee deelen willen scheiden, dan vinden we in de eerste reeks (landen die landbouwproducten moeten invoe ren) Engeland, Duitschland, België, Frankrijk, Italië, Zwitserland, Tchecho- SIowakië, Oostenrijk. Inde tweede reeks (landen die landbouwproducten moeten uitvoeren)Noorwegen, Finland, Ier land, Nederland, Polen, Hongarië, Joego-Slavië. Roemenië, Bulgarië. Grie kenland, Spanje, Portugal, Letland, Est land en Litauen. Naamlooze Vennootschap Maatschappelijke Zetel Em. Jacqmainlaan, te Brussel. Handelsregister Brussel Nr 77300 Stichting 22 Juli 1930, bijv. Staats blad van 13 Oogst 1930, onder nrs 12840 en 12841. Statutenwijziging: 16 Maart 1935. Bijv. Staatsblad van 6-7 Mei 1935, nr^6549. De Heeren Aandeelhouders worden hierbij uitgenoodigd naar de Jaarlijksche Algemeene Vergadering der Aandeel houders, op Zaterdag 11 Juli 1936, om 15 uur, te Brussel, 16, Groote Markt. Dagorde 1. Verslagen van Beheer- en Toe zichtsraad. 2. Goedkeuring van Balans en Ver lies- en Winstrekening 3. Ontlasting te verleenen aan Be heerders en Toezichters 4. Aftreden en benoeming van Be heerders en Toezichter. 5. Allerlei. Om tot de vergadering te worden toegelaten dienen de Aandeelhouders hunne aandeelen neer te leggen min stens vijf dagen vóór de vergadering in den maatschappelijken zetel, 126, Em. Jacqmainlaan, te Brussel. De Beheerraad. L

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1