T AUGUST MOENS De Regeeringsverklaring en de Landbouw Hoe men op moderne manier de Boeren fopt VEEMARKT ZITDAG I Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Voor en c oor de Landbouwers In Memoriam Potaschprijzen* JL Stad Aalst i Z0NDAG 5 JULI 1936. frfla 25 centii 18de JAARGANG Ni 914 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens j akkoord. de van Vrijdag 26 Juni werd de heer August Moens, in leven Burgemeester van Wi chelen en lid van den Toezichtsraad der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven. ten grave gedragen. Heel de gemeente was in rouw ge dompeld en aan elke woning hing de vlag half top. De straatlantaarns waren met rouwfloers omhangen en over gansch het dorp hing een wasem van treurnis. Al de maatschappijen der gemeente waren tegenwoordig met hun vlaggen en honderden burgers volgden den rouwstoet. Onder het spelen van treurmarchen stapte de muziekmaatschappij voorop, gevolgd van een ontelbare schaar vrien den. De kerk kon maar een deel van de toegestroomde menigte bergen. Nooit zagen we iemand met meer weemoed ten grave dragen. Hier kon men best bestatigen hoezeer de heer Moens van iedereen was geacht en bemind. Het bestuur van onze Vereeniging was bijna voltallig vertegenwoordigd. De heer Voorzitter Schockaert, de hee- ren Ruyssinck, Meert. Van den Hautte, Wynant, Coppens. Possemiers, Schol- laert, Baeten en Caudron waren aan wezig. Aan de grafstede werden verscheide ne lijkreden uitgesproken, waaronder (ene door den heer O. Caudron in naam van Redt U Zeiven, welke hier volgt: Diepbetreurde Vriend August, Namens het bestuur en de leden van de Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven richt ik tot U een laatste woord, een spijtige afscheidsgroet. - We noemen het spijtig dat U zóó onverwachts en zóó vroegtijdig zijt heengegaan, want er wachtte U nog een groote taak. als Echtgenoot en Vader, als Hoofd uwer gemeente, als Bestuurslid van Redt U Zeiven. We kunnen het bijna niet gelooven dat de dood U zoo onmeedoogend weg maaide op het oogenblik dat nog zoo veel van U werd verwacht 1 Voor uw huisgezinuwe dierbare Echtgenoote en Kinderen zijt Ge ver dwenen op het oogenblik dat zij uwe tegenwoordigheid en steun het meest noodig hadden. Dat Ge als Burgemeester uw plicht hebt gedaan en van al uwe onderdanen geëerd werd, getuigen de tallooze vlag gen welke ten teeken van rouw halftop aan de gevels wapperen, en de groote menigte welke er aan gehouden heeft U ter laatste rustplaats te vergezellen. Dat Ge bij uwe medeburgers en voor al bij de landbouwers aanzien waart als de raadgever en de helper ten allen tijde, is algemeen gekend en dit hoorden we nog vandaag uit den mond van tiental len personen. Het bestuur van de Landbouwers vereeniging Redt U Zeiven is diep ge troffen door het plotse afscheid. Hoe veel jaren hebben we niet samen ge werkt en deelden we leed en lief in de beste verstandhouding en hartelijkste vriendschap Nooit deden we tevergeefs beroep op uwe welwillendheid en steeds waart Ge op de bres om de belangen uwer veree niging te dienen. We verliezen in U een onzer meest sympathieke leden en uw heengaan is voor ons een waar verlies. Maar hoeveel grooter moet het ver lies zijn voor uwe achtbare Vrouw en lieve Kinderen, aan wie we onze diep gevoelde deelneming aanbieden. We deelen in hun leed en zullen al het mo gelijke doen om hetzelve te helpen le nigen. Vriend August, Ge waart een land bouwer en een Redt U Zei ver We zul len dit nooit vergeten. Ge blijft in ons midden en in onze harten, want echte vriendschapsbanden worden niet door de dood verbroken. Daarom staat ons bestuur voltallig rond uwe grafstede het brengt U de laatste eer, de laatste groet, het laatste vaarwel. Vriend August, rust in vrede en geniet bij den Heer het loon van uwe goede werken. Vaarwel Naar we verder vernamen heeft inspectiedienst van het Ministerie Landbouw de vervalschte waren aange slagen en is de zaak in handen van den Prokureur des Konings. We hopen dat het gerecht streng zal optreden en dat de naam van den ver- valscher in alle landbouwbladen van het land zal bekend gemaakt worden. We denken dat het teveel gevraagde geld aan de boeren zal worden terug betaald. We hopen verder dat de bevoegde diensten nog meer zullen zoeken tot al de bedriegers gesnapt zijn. Deze perso nen maken allen eerlijken handel onmo gelijk door hunne lage prijzen en doen op die manier schade aan den landbouw en aan den handel. We richten ons tot de landbouwers en eerlijke handelaars van heel het land om met de inspectiediensten mee te werken en alle bedrog aan te klagen. Men schrijve aan het volgend adres Ministerie van Landbouw te Brussel ingeval men denkt dat er vervalsching wordt gepleegd. We herhalen de vraag welke we sinds jaren hebben vooruitgezet en waarin we de middelen gaven om het bedrog in de meeste gevallen totaal uit te schakelen 1) Verbod van invoer en verkoop van alle waren die uitsluitend dienen om vetten en voeders te vervalschen zooals molenstof en andere afvallen. 2) Controol op den verkoop van wa ren die een dubbel doel hebben als zout enz. Men doet dit voor sulkers, alkohol en meer artikelen. Men kan het eveneens voor den handel in genoemde sluikarti- kelen toepassen. We kunnen niet nalaten de inspectie dienst van het Ministerie van Land bouw geluk te wenschen voor hunne vangst, maar durven hem tevens verze keren dat nog duizende vervalschers hun gemeene praktijken voortzetten. Als men bedenkt welke groote hoe veelheden stoffen worden verhandeld, die slechts dienen om boeren te foppen, kan men zich een beeld geven van wat er in ons landeken nog gebeurt. Alleen de toezieners van het Ministe rie kunnen hier remedie brengen, en dan nog wel op voorwaarde dat hun getal aanzienlijk vermeerdert. Op de landbouwers zelf mag men niet te veel betrouwen, het verleden heeft ons ge leerd hoe weinig naar de hoedanigheid der waren wordt gekeken, en hoe ge makkelijk onze boerkes zich laten be- dodden. raadplegingen Ons artikel onder dezelfden titel en j in ons blad van 10 Mei 1.1. verschenen, heeft overal veel indruk gemaakt. De toenmalige Minister van Land bouw H. De Schrijver, heeft zich de zaak persoonlijk aangetrokken en in lichtingen ingewonnen over de grond der door ons aangehaalde feiten. We hebben dan ook met genoegen bestatigd dat op 17 Mei 1.1. een schrijven aan de pers werd gezonden, waarin het Ministerie van Landbouw de landbou wers aanzette op te letten voor bedrog en hen aanspoorde alleen bij ernstige firma's te koopen en een redelijke prijs voor de waren te betalen. Daarenboven hebben de diensten van genoemd Ministerie een waakzaam oog gehouden op den verkoop van de pro- dukten. Niettegenstaande dit alles gelukte het hen niet te weten te komen, waar de inhoud der talrijke schepen mijnzout, die in Antwerpen toekwamen, werd gezonden en door wie het werd ge bruikt, alhoewel we speciaal op dit ernstig gevaar hebben gewezen en ge vraagd hebben een strenge controol uit te oefenen op den handel in dit pro- dukt. Zelfs meende men dat De Koorn- bloem eenigszins overdreef. De feiten hebben ons echter in het gelijk gesteld, want naar we vernemen heeft men over een paar weken eene kostelijke ontdekking gedaan- Een aanzienlijk handelaar uit het noord-westen der provincie Oost- Vlaanderen is op heeterdaad betrapt met het mengen van 35 °/o mijnzout, ter waarde van 12 fr. de 100 kg., in Nitraat van Chili, zoodat de boerkes aldaar op 100 kg. nitraat 35 kg. mijnzout kregen, j wat een echt vergift is voor de planten. De bedrieger verkocht aan lage prij zen, zoodat al de andere handelaars niet bij machte waren te konkurreeren. Hij verkocht veel en verdiende dan ook groot geld, circa 30 fr. de 100 kilos, ter wijl de eerlijke kooplieden uit de streek hun deuren konden sluiten. Hoeveel jaar heeft dat spel geduurd en hoeveel geld werd hier uit de zakken der brave boerkes gestolen Want in het Noorden der provincie evenals in het Zuiden en in het Oosten en overal in het land zoeken nog vele slimme boe ren alleen naar de goeiekoop 1 Het is eene reden te meer om de wet streng toe te passen en de boeren, on danks hen zelf, te beschermen. Ter gelegenheid der Kermis zal op DINSDAG 7 JULI van 7 tot 12 ure voormiddag op de HOUTMARKT de jaarlijksche worden gehouden Om 10 ure zullende Prijskampen beginnen voor de schoonste hoorn beesten verdeeld in 4 kategoriën. Te dier gelegenheid Jaarmarkt en Tentoonstelling van Landbouwma- chienen. i Er wordt geen plaatsgeld gevraagd en alle tentoonstellers en verkoopers zijn welkom. Alle landbouwers en belanghebben den daarheen De prijzen voor potaschzouten zijn bekend gemaakt. Zooals alle jaren zijn dezelve voor het zomerseizoen veel lager en verhoogen viermaal tot einde van dees jaar. We zetten de leden aan gebruik te maken van de lage prijzen om voor den komenden winter en daaropvolgende lente reeds bestellingen te doen. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 5 Juli van 8,30 tot 10,30 unr, in onze bureelen De Vilanderstraat. Aalst. Men lette wel op de uur verandering, het is dus van 8 1/2 tot 10 1/2 in den voormiddag. Eerste Minister Van Zeeland heeft dus voor de Kamer van Volksvertegen woordigers lezing gegeven van de re geeringsverklaring. Onder den druk der talrijke stakingen die zich over gansch het land hebben voorgedaan werden de sociale hervormingen die ten voordeele van den arbeidersstand door de nieuwe Regeering zullen worden ingevoerd om standig toegelicht. Wij noemen als dus danig de heraanpassing der loonen met minimum basisloon van 32 fr. voor 8 uren arbeid, tenbate van volwassen nij verheidsarbeiders, betaald verlof van 6 werkdagen per jaar, de beperking van den arbeidsduur tot 40 uren per week in de gevaarlijke en ongezonde nijverheids inrichtingen, de veralgemeening der kol- lectieve arbeidsovereenkomsten en van het regiem der paritaire commissies, de bescherming der syndikale vrijheid, de verhooging der vergoedingen voor werkloosheid, de verlaging van den ouderdom recht gevende op het ouder - derdomspensioen aan arbeiders werk zaam in ongezonde nijverheidsinrichtin gen. De arbeidersstand heeft aldus van de nieuwe regeering talrijke en zeer ge wichtige toezeggingen bekomen tot ver betering van zijn toestand. Ten opzichte van den landbouw is het programma der nieuwe regeering op verre na niet zoo uitvoerig en duidelijk. Het beperkt zich bij algemeenheden waarvan de toepassing heel wat spel zal laten en de interpretatie rekbaar is. Ziehier de verklaringen van den Eer sten Minister speciaal den landbouw aanbelangende. De politiek der valorisatie van de producten van het land zal krachtdadig voortgezet worden, zoodat de landbou wer in de verkoopprijzen een redelijke vergoeding vinde. De standardisatie der producten, de verbetering der verhou dingen tusschen landbouwproducenten en consumenten, het in leven roepen van nieuwe nijverheden die het teveel der teeltvoortbrengst zouden opslorpen (kaas, geconcentreede melk, vruchten wijn enz.) zullen door het gebruik van betere methodes in de hand worden ge werkt. Om tot dit resultaat te komen, zullen de publieke machten in contact blijven met de belanghebbenden door talrijke van land- en tuinbouw- vereenigingen. De tegemoetkomingen om de verbetering in de verschillende takken in de hand te werken zullen be houden blijven en met overleg toege kend. Wij zullen zonder uitstel, in de nood zakelijk geachte voorwaarden tot stabi liteit, de oplossing van het evenwicht tusschen veeteelt en landbouw zoeken. De strijd tegen de insecten, zooals Colo radokever en alle parasitaire ziekten zal krachtdadig aangevat worden. De toe passingsvoorwaarden der sociale wetten op de landarbeiders zullen herzien en aan hun specialen toestand aangepast worden Gaan wij thans naar een landbouw politiek berustende op vaste en goed doordachte grondslagen Het princiep ervan wordt door de Regeering aange haald namenlijk aan den landbouwer een redelijke bedrijfswinst verzekeren De middelen hiertoe door de Regecring vooruitgezet zijnkwaliteitsverbetering, oprichting van nieuwe landbouwnijver heden, scheppen van het evenwicht tus schen landbouw en veeteelt, strijd tegen insecten en ziekten. De ontworpen maatregelen zijn onge twijfeld goed, wij hadden echter graag enkele bijzonderheden vernomen nopens de wijze waarop de Regeering voor nemens is ze door te voeren. Eene leemte desaangaande welke bij zonder in 't oog springt isdat de Re geering geen enkel toezegging doet nopens de tolpolitiek welke zij zal voeren ten opzichte van de landbouwproducten, noch nopens de houding welke zij ten opzichte van den landbouw zal aanne men bij de afsluiting van handelsver- dragen met het buitenland. Welnu daar juist ligt de sleutel van gansch het vraagstuk. Om aan onze landbouwprodukten een behoorlijke winstmarge te verzekeren dient de bin- nenlandsche markt hem behouden te blijven en moet hij bij de afsluiting van nieuwe handelsovereenkomsten op vol komen gelijken voet behandeld worden met de nijverheid. Kwaliteitsverbetering kan immers niet baten indien abnormale vreemde mede dinging de gevolgen dezer kwaliteits verbetering die slechts geleidelijk de winstmarge kunnen verhoogen onge daan maken. Waar de Regeering van valorisatie spreekt hadden wij gaarne meer bijzon derheden vernomen over de bijzonderste valorisatie namenlijk deze der graange wassen en wel in dezen zin dat deze al gemeen en gelijk zou zijn voor alle graansoorten. Ten slotte is er nog het vraagstuk van den kostprijs waarin thans de pachtprijs een ongunstige factor is, omdat hij bui ten verhouding is met de huidige ver koopprijzen der landbouwprodukten om hieraan te verhelpen is een reglementee ring der pachtprijzen noodig op basis van het index der verkoopprijzen van de bijzonderste landbouwproducten van elke streek. Over dit zeer gewichtige punt wordt geen woord gerept in de regeeringsverklaring. Wij noteeren dat de regeering de toe passingsvoorwaarden der sociale wetten op de landarbeiders zal herzien en aan hun bijzonderen toestand zal aanpassen. Deze vage formule steekt scherp af met de omstandige opsomming der sociale hervormingen welke beloofd worden aan de arbeiders. De Regeering had hier ook meer bepaaldelijk kunnen zeggen wat zij voorheeft met onze landbouwers namenlijk inzake de berekening op meer rechtvaardige wijze der bestaansmidde len bij de toekenning van den kosteloo- zen ouderdomsrentetoeslag, inzake het toestaan van de gezinsvergoedingen aan de kleine landbouwers, inzake verzeke ring tegen werkeloosheid van de land arbeiders. Nog andere punten uit de Regeerings verklaring verdienen onze aandacht namenlijk de belofte der Regeering al de middelen aan te wenden die kunnen bij dragen tot verdediging en uitbreiding van onze buitenlandsche afzetgebieden. In deze verklaring maakt de eerste minister geen onderscheid tusschen land bouw en nijverheid. Wij verhopen dat in de praktijk ook geen onderscheid tus schen beiden zal gelden en dat voor goed een einde zal gesteld worden aan het nadeelig stelsel van het verleden waarin onze landbouw te dikwijls werd gebruikt als ruilmunt ten bate van onze njjverheid. Verder is er de aanhaling uit de Re geeringsverklaring dat een speciaal con trole-regiem zal ingericht worden in de nijverheden waar de vrije concurrentie is uitgeschakeld en waar effectieve mono polies tot stand kwamen. Bedoeld wor den de electriciteit, de brandstoffen, de meststoffen. Het hoeft geen betoog dat dergelijke kontrool van gewichtig belang is met het oog op de vermindering der produc tiekosten in den landbouw. De Eerste Minister wijst ook op den grooteren rol welke de Regeering wil toebedeelen aan de beroepsorganisaties in het economisch en sociaal leven der natie. De Regeering zal aan de beroeps organismen een wettelijk statuut geven, dat hun automatisch zou toegekend worden zoodra ze de door de wet voor ziene algemeene voorwaarden vervullen. Een Economische Raad gevormd uit de verschillende beroepsorganismen zal hunnen onderlingen samenhang en rang- waarde vaststellen hierbij in 't oog hou dende de verschillende realiteiten van het economisch leven. Aan den Economischen Raad en aan de beroepsorganismen met wettelijk sta tuut zou een tweevoudige functie wor den opgedragen 1) Het recht van advies over alle vraagstukken verband houdende met de (Vervolg op de 2de bladz.) TELEFOON 367.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1