STIKSTOF VEEL RIJKE OOGSTEN BERICHTEN DE VEENMOL LANDBOUW- CHAMPIGNON UT Belangrijk Bericht SPRUTOL van hier en elders* Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel een uHnsig&Oend TIJDVERDRIJF Voor al uwe bankbewer- kingen geleiplaatsingen ÜB KOORNBLOEM Niet verwarren met schorpioen wat dikwijls gedaan wordtdeze laatste on derscheidt zich door een tot leen staart- verlengd achterlijf dat op een giftstekel eindigtze behoort tot de spinachtige dieren en is in België gelukkiglijk niet te vinden, 't Is misschien de algemeene lichaamsbouw die wat gelijkenis heeft bij beide dieren die deze verwarring heeft doen ontstaan. De veenmol is hoe genaamd niet boosaardig, U moogt hem dus stout in de handen nemen, hij zal of kan u geen kwaad doen. Hij is een zeker rechtvleugelig insect (gryllotalpa vulgaris) dat meest aangetroffen wordt in veenachtigen kleigrond, waar hij on der den grond loopgraven maakt en waarvan de hoopjes weggegraven aarde die nevens den ingang van zijn gaande rijen liggen, de gedaante hebben van kieine molhoopen. De Latijnsche naam zegt u misschien □iets. de Nederlandsche allesveen, grondsoort samengesteld uit gedeeltelijk verkoolde plantenstoffenmol. een wroeter, een gangenmakerveenmol is dus wel het geijkte woord dat aan dit diertje past. We zullen ons nochtans wel wachten het diertje als onschadelijk te doen doorgaan, nog veel minder het als een nuttig dier te beschermen wat het tweede deel van zijn naam wel eens zou durven laten veronderstellen. Hoe genaamd niet en wanneer men me zeg gen komt: "We zitten op onzen akker gekwollen door de veenmollen dan is dit in niets overdreven't is een kwaal, een echte pest in den groententuin, een kerel die ons veel last aandoet en waar we ons moeilijk van ontmaken kunnen. Hij voedt zich met plantenwortels en het zijn de vroege worteltjes en de sala- deplanten die zijn geliefkoosd gerecht uitmakendaarbij vernietigt hij nog vele plantenwortels door het ondergraven van den grond. Op die manier is hij ook zeer gevreesd in de boomkweekerijen en in den bloementuin. Gelukkiglijk ver raadt hij zijn aanwezigheid door de hoopjes weggegraven aarde en ook door het geel worden en verslensen der aangetaste planten. Laat ons dus maar aanstonds met de jacht een aanvang nemen. Er bestaan eenige middelen om ze te verjagen. Heel rechtvaardig is dit stelsel toch nietze uit zijn tuin verdrijven om er zijn gebuur mede te plagen, U begrijpt dat zulks niet heel vriendelijk is en in 't geheel geen afdoend middel. We doen dit nochtans zonder opzet soms en zelfs zonder het te weten zoo bijvoorbeeld het gebruik van mest voortkomende van dieren die mei lijnmeel werden gevoe derd, doet de veenmollen verhuizen. Het begieten van den grond met een oplossing van ijzersulfaat in water en ten weinig petrool zal hem zijn matten iotn oprollen. Dit laatste middel is meer hoornachtig omdat uw gebuur er nu al fa last gaat van hebben. Volledigheids halve heb ik dit middel opgegeven en oict om er U desgevallend van te be dienen. We moeten de kwaal met wor ld en tak uitroeien dat alleen is afdoende. Als eerste middel stippen we aan het opgraven en het vernietigen der nesten hierdoor vindt men niet zelden het moe- derdier dat bij de eieren of de jongen zit tn we niet vergeten zullen te dooden. Men kan. em ze te vangen, zich ook be dienen van veenmollenvallen deze be staan uit draineerbuizen die op den weg der gangen of ritten aangebracht wor den en voorzien zijn van kleppen aan beide uiteinden; het plaatsen van cylin- drlsche potten met water en petrool ge vuld, in, en op gelijke hoogte van de gaanderijen doet er vele invaMen en ver drinken; de oplegpotten waarvan ge den inhoud erwtjes en worteltjes hebt verorberd, kunnen hier dus uitstekende diensten bewijzen. Ondergegraven bloempotten op gelij ke hoogte van de gaanderijen en afge dekt met een brugje van plaatijzer of iets dergelijks kunnen als vallen ook benut tigd worden, eens de veenmollen er in gevallen kunnen ze niet meer langs de wanden naar omhoog klauteren. Men kan de veenmollen ook vergiftigen door het uitstrooien van maïskorrels gekookt met arseenhoudende stoffen bijvoorbeeld 10 liter water 150 gram nosprasit en 1/2 kilo maïskorrels die men dan in de gaanderijen uitstrooit. Om aan de lezers en lezeressen van "De Koornbloem nuttig te zijn wil ik hier nog de vertaling geven van een brief geschreven door Grisar Emiel en verschenen in La Tribune horticole van 26en Juni 1909. Ik denk aan uw lezers een dienst te bewijzen met hen voor het vernietigen van veenmollen een radikaal middel aan te duiden. Ik had reeds van alles be proefd zonder merkbare uitslagen. Mijn groententuin ongeveer 1 Ha. groot was er zoodanig van vergeven dat er voor mij, om zoo te zeggen, van groenteteelt geen spraak meer kon zijn. Het schei kundig produkt dat me den grootsten dienst heeft bewezen om me van deze schadelijke diertjes te ontmaken is wel zwavelkoolstof. Na menigvuldige proef nemingen ziehier hoe ik er het gebruik van aanbeveel. Men ontsmet per opper vlakte van 4 m2 of een vierkant van 2 meter zijde, te midden van dit vierkant maakt men een cylindrischen put van 30 cm. diepte op een doormeter van 20 cm. Bij middel van een stok, een bezemsteel bijvoorbeeld van 1 meter lang. maakt men nu gaten in alle rich tingen, lichtjes afhellend en langs achter van 20 tot 30 centimeter van elkander verwijderd. Eens de gaten in alle rich tingen gemaakt voorziet men zich van een groote hoeveelheid oude vodden die men in de zwavelkoolstof doopt en on middellijk in de gaten stopt diep genoeg om het gat aanstonds met aarde te vul len. Eens de gaten voorzien sluit men de middenput. De zwavelkoolstof zeer vluchtig zijnde en zwaarder dan de lucht gaat in de gemaakte gaanderijen en ook in deze van de veenmollen waar deze laatste door verstikking om het leven komen. Zwavelkoolstof doet niet het minste kwaad aan de wortels. De ondervinding heeft me geleerd dat dit produkt onvermijdelijk alle beestjes doodt die met hem in aanraking komen. Gezien de veenmollen hun eieren leggen in Mei is het aan te raden met de ver nielingswerken bij 't begin van de maand April aanvang te nemen daar ik twijfel of zwavelkoolstof wel de eitjes doodt. Zwavelkoolstof is zeer giftig en ont vlambaar, dus voorzichtig wezen bij het behandelen en er met geen vuur omtrent komen. Om mijn hof zoo gansch te ont smetten had ik 350 liter zwavelkoolstof noodig. Ik meen hierdoor nuttig geweest te zijn aan de slachtoffers die last zouden hebben van veenmollen en ontvangt mijn eerbiedige groeten. Tot daar Emiel Grisar. Wie last heeft van deze insecten en lust gevoelt om dit middel in toepas sing te brengen zou me een grooten dienst bewijzen met de bekomen uitsla gen in De Koornbloem neer te pennen. 5IIKSI0 Provincie Oost-Vlaanderen De uitbetaling der premiën toegekend in 1934 voor stieren, koeien en vaarzen zal geschieden Voor de gemeenten Appelterre, As- pelare, De ftinge, Denderhautem, Den derleeuw, Denderwindeke, Goefferdin- ge, Grimmingen. Idegem. Iddergem, Liefferinge, Meerbeke, Moerbeke (Vi- ane) Nederboulare, Nederhasselt, Nieu- wenhove, Ninove, Okegem, Onkerzele, Ophasselt, Oultre, Overboelare, Pol- lare. Santbergen, Sarlardinge, Schen- delbeke.Smeerhebbe-Vloersegem,Steen huize-Wijnhuize, Viane, Voorde en Waarbeke te Geeraardsbergen, op Maandag 13 i Juli, op het Stadhuis, van 9 tot 13 uur te Ninove, op Donderdag 16 Juli, op het Vredegerecht, van 9 tot 12 uur te Santbergen, op Donderdag 16 Juli, op het Gemeentehuis, van 14 tot 15 uur Voor de gemeenten Aygem, Baeve- gem, Bambrugge, Borsbeke, Burst, Ele- ne, Erwetegem, Grootenberge, Helder- gem, Herzele. Hillegem, Leeuwergem, Letterhautem, Oombergen Oordegem, Ressegem, St. Antelinckx, St. Lievens- Essche, St. Lievens-Hautem, St. Maria- Audenhove, St. Gorickx-Audenhove, Strijpen, Velsique-Ruddershove, Vlier- zele, Woubrechtegem en Zonnegem te Herzele, op Woensdag, 8 Juli, op het Gemeentehuis, van 9 tot 12 uur te St. Lievens-Essche, op Donderdag, 9 Juli, op het Gemeentehuis, van 9 tot 12 uur te Sottegem, op Dinsdag, 7 Juli, op het Gemeentehuis, van 9 tot 12 uur. De eigenaars der dieren waarvoor een premie betaalbaar is (toegekend in 1934) worden verzocht de vereenzel- vigingskaart der betrokken dieren mede te brengen. Zij worden tevens verzocht zich persoonlijk aan te bieden, op ge stelde dagen en uren, om de premiën te ontvangen en kwijtschrift te geven. kamp van 't Belgisch Trekpaard waren j dan ook eens te meer hoogdagen voor jj de fokkerswereld. Zij hebben bewezen tot welke mooie resultaten en flink doorgedrevene toepassing der erfelijk- heidsleer in den paardenkweek heeft ge leid. Ook in den veekweek kunnen even flinke uitslagen bereikt worden mits on ze kweekers met dezelfde geestdrift en uithoudingsvermogen en onder bevoeg de leiding dezelfde erfelijkheidsleer in praktijk stellen. Dit jaar werd door den jury als kam- pioenhengst uitgeroepen Horizon de Bogaerden, vader Avenir d'Herse, moe der Gasconne de Bogaerden. toebehoo- rende aan den heer Blompain Edgard, te Petit Roeulx bij Braine(Henegouwen). Als kampioen merrie 1936 werd be kroond Bouture du Thierne, bruin, 6 jaar: vader Avenir d'Herse moeder Mariette du Thierne, toebehoorende aan MM. Stradiot Jules, te Hoves, en Stradiot Henri, Lombise (Henegouwen). Onze paardenhandel met het buiten- BINNENLAND De 47' Nationale Prijskamp van 't Belgisch Trekpaard. Deze prijskamp, welke voor de eerste maal ingericht werd in het Eeuwfeest paleis te Brussel, ging door op 19, 20 en 21 Juni. De belangstelling moest niet onderdoen voor de vorige jaren. Het aantal toeschouwers was aanzienlijk en de buitenlandsche afgevaardigden zoo wel als de vreemde fokkers waren goed opgekomen. De organisatie van den prijskamp en de inrichting der nieuwe schouwplaats kunnen degelijk genoemd worden. De algemeene indruk was dan ook zeer goed. De 47' Nationale prijskamp van't Belgisch Trekpaard heeft aange toond dat er nog vooruitgang werd ge maakt in zake eenvormigheid van het type. dat zich kenmerkt door zijne ge- drongene, sterk gespierde gestalte met flink beenwerk en goede hoeven. De dagen van de 47° Nationale Prijs- land. Tijdens de vier eerste maanden van het jaar 1936 bereikte de waarde van onzen paardenuitvoer 18.237.000 frank tegenover 15.735.000 frank tijdens de zelfde periode van 1935. Nochtans was het aantal uitgevoerde paarden vermin derd n.l. 3532 stuks tegen 4042 stuks in 1935. Engeland was onze beste afnemer van ruinen met 1608 stuks op 2211, en van merries 363 op een totaal van 993. Daarna volgt Duitschland met 317 koppen Anderzijds steeg de invoer van slachtpaarden en paardenvleesch verder in 1936. Wanneer de levende paarden in vleesch worden omgezet, komen wij tot een totalen invoer van paarden vleesch ten bedrage van 3.487.500 kgr, voor de vier eerste maanden van 1936, tegenover 2.917.700 kgr. over hetzelfde tijdperk van 1935. De paarden werden ons vooral geleverd door Polen, Dene marken en Ierland en het geslagen paar denvleesch vooral door Engeland. De NEDERLAND regeeringssteun aan de suiker- beetteelt. Ingevolge een verordening uitgevaar digd door den Minister van Landbouw en Visscherij zal de steun aan de suiker- beetoogst 1936 gehandhaafd blijven op het bedrag van het vorige jaar te weten: ongeveer 10 gulden (circa 200 fr.). De regels volgens dewelke deze steun zal toegekend worden blijven in groote lij nen dezelfde als vorig jaar, behoudens de volgende punten De hoeveelheid welke de oogst 1936 meer zou opleveren dan 1547 1/2 mil- lioen kgr. beeten, zal tot veevoeder moeten verwerkt worden, waarvoor aan de fabrikanten een toeslag zal wor den gegeven, ook voor deze beeten wordt aan de telers een prijs van onge veer tien gulden gewaarborgd. De suikerfabrikanten moeten zich bij overeenkomst verbinden niet meer sui ker te produceeren dan overeenkomt met ongeveer 216 millioen kgr. geraffi neerde suiker. Dit kwantum zal echter gewijzigd worden indien het suikerren dement meer of minder dan 17 °/o be draagt. De basis voor berekening der vergoe ding aan fabrikanten wordt terug ge bracht van 18,85 fl. per 100 kgr. geldend verleden jaar, tot 18,10 fl. voor den ko menden oogst. Beperking van den kiekenkweek. Bij beschikking van den Minister van Landbouw mogen de pluimveehouders dit jaar na 23 Juni niet meer dan 25 kui kens in hun bedrijf aanwezig hebben. Het seizoen voor het machinaal uitbroe den van eieren eindigde dit jaar op 10 Mei. Na dezen datum mochten dus geen kip of eendeieren in de broedmachines aanwezig zijn, om te voorkomen dat na sluiting van het seizoen voor machinaal broeden sommigen op groote schaal eieren door kloeken doen uitbroeden werd de hierbovenvermelde beperking van het aantal kuikens zooals verleden jaar voorgeschreven. De teelt van de landbouwgewassen. Volgens den Nederlandschen Staats courant zijn de oppervlakten besteed aan de verschillende landbouwgewassen verdeeld als volgt Graangewassen omvattende winter tarwe, zomertarwe, rogge, wintergerst, zomergerst, haver en boekweit, in 1936: 546.641 ha in 1935 532.724 ha ge middeld over het tijdperk 1925-1934: 444.666 ha. De uitbreiding der graangewassen de twee laatste jaren is voor een groot deel te wijten aan de steunregeling der re geering om de graangewassen uitbrei ding te geven ten nadeele van de wei landen en aldus de overproductie in de veeteelt te temperen. Peulvruchtenomvattende veldboo- nen, erwten en stamboonen. In 1936 62.321 ha in 1935 59.261 ha gemid deld over het tijdperk 1925-1934 58.419 ha. Handelsgewassen omvattende kool zaad, bruin mosterdzaad, geel mosterd zaad. karwijzaad, blauw maanzaad, vlas en andere handelsgewassen, in 1936: 25.420 ha in 1935 23.371 hagemid deld over het tijdperk 1925-1934: 33 851 ha. Land-en tuinbouw zaden in 1936: 6332 ha in 1935 6248 ha gemiddeld over het tijdperk 1925-1934: 6518 ha. Knol- en wortelgewassenomvatten de verbruiksaardappelen, fabrieksaard appelen, suikerbeeten, voederbeeten, koolrapen en knollen, gele wortelen of paardenpeeën. chicorei, uien In 1936: 233.557 hectaren, in 1935: 242.955 ha gemiddeld over het tijdperk 1925-1934: 282.338 ha. Groenvoedergewassen omvattende klavers, kunstweiden en andere groen voedergewassen in 1936 50.429 ha., in 1935: 53.477 ha., gemiddeld over het tijdperk 1925-193455.793 ha. FRANKRIJK De markt voor schapenvleesch. De toestand der schapenkweekers is zeer slecht in Frankrijk. De prijzen ko men een geweldige daling te ondergaan ingevolge een overtollig aanbod van dieren op de markt, te wijten aan toe nemende zendingen van schapen uit Noord-Afrika. Dit gewest dat in 1932 slechts 12 mil lioen 200.000 kg. schapenvleesch leverde aan Frankrijk heeft zijnen invoer in 1935 verhoogd tot 17.300.000 kg. Anderzijds is het verbruik van schapenvleesch deze laatste jaren verminderd. Het handelsakkoord met de Veree- nigde-Staten. Ingevolge de onlangs door Frankrijk afgesloten handelsovereenkomst met de Vereenigde-Staten geniet de uitvoer van schuimwijnen en likeuren alsmede van talrijke landbouwproducten een vermin dering op de tolrechten van 40 tot 50 t.h. DENEMARKEN Bespreking met Australië tot regle- menteering van den boterafzet. Wij hebben in ons blad kennis gege ven van de besprekingen verleden jaar gevoerd tusschen de vertegenwoordigers van Denemarken, Australië en Nieuw- Zeeland om tot een overeenkomst te komen betreffende de levering van boter op de Engelsche markt. Den 4 Juni 1.1. heeft de Australische Minister van han del te Copenhagen onderhandelingen gevoerd met den Deenschen Minister van Buitenlandsche Zaken over dezelfde kwestie. Men hoopt tot een akkoord te komen inzake de leveringen om de prijzen niet te drukken. De Australische Minister verklaarde evenwel geen verbintenis te kunnen aangaan dan met toestemming der Engelsche Regeering. POLEN. Regeeringsteun aan de graanteelt. De Poolsche regeering heeft besloten de kredieten te verhoogen tot flnancee- ring van den graanoogst. In 1934 be droegen deze kredieten 25 millioen zloty; Rekenen I Rekenen en rekenen is twee. zei Abraham tot zich zelf en of hij gelijk had, want toen Rachel om 10 el stof kwam wist hij het zoo klaar te spelen dat Rachel met 8 112 el optrok en er toch van overtuigd was dat zij wel 11 el had meegekregen voor haar geld. En zoo gebeurt het ook dat onze bra ve boerkens zich laten bedodden. Maar 't zijn de boerkens alleen niet die zich laten in de doekskens doen, want als Vlamingen mogen we wel zeggen dat we maar dan eerst tevreden zijn wan neer men ons een pater heeft geschil derd. Wij maken de meerderheid uit in het land en zie dan hoeveel ministers wij hebben die Vlaamsch zijn in spreken en doen I Zie hoeveel Vlamingen er te vinden zijn onder de hoogere ambtenaren in de reeks der ministeries. Zie hoeveel Vlamingen er zitten in de vleet van speciale commissies en or ganismen sinds den oorlog, tot het heil van alle staatsburgers, in het leven ge roepen. En als ge dat allemaal goed bekeken hebt, dan zult ge ook tot de slotsom komen dat rekenen en rekenen twee is. Zoo kreeg ons Mieken ook rekenles van haar andere zuster. Wel, Mieken, als ge nu twee appels hebt en ge krijgt er nog twee, hoeveel hebt g'er dan P Maar Mieken sloeg er neven, raadde tot zeventien en was er nog niet op. Toen zocht zuster een ander middel. Mieke als ge twee koekskens hebt en ik geef er een van aan onze Godelieve en 't ander aan klein Agnesje, hoeveel hebt g'er dan nog Mieke stond bedremmeld te kijken en plots kwam 't er uit... Maar dan zijn er toch nog voor mij in de koekensdoos I Dat is rekenen Tiji's jong. (139.500.000 frank) in 1935 32 6 mil lioen zlotys (181.900.000 fr.)voor 1936 wordt 55 millioen zlotys (306.900. OOOfr.) voorzien. ZWEDEN. De uitvoer van tarwe. Zweden ontmoet moeilijkheden om zich te ontdoen van zijn tarwestocks. Niettegenstaande de toegekende premiën komt de Zweedsche tarwe er niet toe te concurreeren op de Europeesche markt met de Poolsche en Fransche tarwe die insgelijks gesteund worden door dum pingspraktijken. CANADA. De melkvoortbrengst stijgt. De waarde der melkproductie in Ca nada heeft in 1935 haar hoogste peil bereikt sedert 1930. Al ]de zuivelproducten hebben een vermeerdering ondergaan in (1935 n.l. de melkerijboter, de fabriekskaas, de hoevekaas. verdikte melk] en andere on derproducten. BRAZILIË De tarwebevoorrading. Ingevolge opzegging door Argentinië van zijn handelsverdrag met Brazilië, had Canada gehoopt zijn uitvoer van tarwe en bloem naar Brazilië te verhoo gen. Doch het schijnt dat deze hoop niet werd vervuld. Immers de Canadeesche tarwe geeft bloem met licht-bruinachtige Zomer- spr oeten verdwijnen spoedig door een pot In alle Apotheken. wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgiquc Naamlooze Vennootschap te Brussel, Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre), ZoQday ytiii eJib. Kostelooze geïllustreerde brochure N® 113 op aanvraag. Vasteland Champignon Nijverheid Owersboschstraat. Linkebeek.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3