De Landbouwpolitiek der nieuwe Regeering Inkuilen van Draf. Potaschprijzen* i Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Wat onze Vlaamsche Landbouwers De natuurlijke i Frankrijk. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zelven van de nieuw gekozenen en de nieuwe Regeering verwachten. Barometers. Weidevetten ZONDAG 12 JULI 1936 18de JAARGANG Nt 915 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op on3 Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens] akkoord. 3' bijdrage. Onze Eischen op Beroeps- gebied. In onze nummers van II en 21 Juni hebben wij de bijzonderste eischen on zer Vlaamsche landbouwers uiteengezet op beroepsgebied. Het belangrijkste vraagstuk blijft te be handelen namenlijk de Pachtkwestie, omdat de overgroote massa onzer land bouwers huurder zijn der landerijen en hofsteden welke zij uitbaten. Welnu, naar onze overtuiging kan aan het pacht vraagstuk geen behoorlijke oplossing gegeven worden zonder een doeltreffende regeling der pachtprijzen. Wat baat het den pachter dat hij een langdurig huurceel bekomt, zoo hij een pachtprijs moet betalen die buiten ver houding is met het opbrengstvermogen van zijn bedrijf Daarom hebben wij steeds een wette lijke regeling voorgestaan, die de pacht prijzen zou vaststellen volgens het finan cieel rendement van het landbouwbe drijf en op die wijze aan den arbeid van den pachter en aan het kapitaal van den eigenaar een billijke vergoeding verze kert. Om die redenen hebben wij ook in verschillende bijdragen van dit blad en inzonderlijk ia ons nummer van 7 Juli 1935 de redenen uiteengezet waar om wij geen genoegen kunnen nemen met de wet van !C Augustus 1933 be treffende de vermindering der pacht prijzen. Voor ons blijft de eenige doeltreffen de oplossing de vaststelling der maxi ma-pachtprijzen per landbouwstreek volgens gewestelijke barema's opge maakt op basis van het landbouwindex der verkoopprijzen van de bijzonderste landbouwproducten gewonnen in de streek en van het index der courante productie- of voortbrengstkosten van het landbouwbedrijf in de betrokken landbouwstreek. Deze barema's dienen opgesteld door bevoegde commisslën omvattende een of meerdere vertegenwoordigers der landbouwkamer. der landbouwvereeni- gingen werkzaam in de streek, den staatslandbouwkundige en den vrede rechter of zijn vertegenwoordiger. De indexen welke als basis zouden dienen der barema's van de pachtprij zen dienen wetenschappelijk berekend te worden door het Ministerie vanLand- bouw met behulp zijner bevoegde agen ten, volgens de prijsnoteeringen der landbouwprodukten op de bijzonderste markten der streek, de gewestelijke loo- nen toegekend aan de landarbeiders der streek, en de beursnoteeringen der bij zonderste grondstoffen gebruikt in het landbouwbedrijf. De gronden zouden volgens hunne vruchtbaarheid of hun opbrengstver mogen kunnen ingedeeld worden in ver scheidene categorieën en voor elk dezer categorieën zou dan op basis van het landbouwindex. berekend zooals hoo- ger gezegd, de maximum-pachtprijs wor den bepaald. Op basis van de gewestelijke land- bouwindexen die bij het einde van elk pachtjaar zouden gepubliceerd worden door de Regeering, zou het gewestelijk barema der maxima-pachtprijzen door de bevoegde commissiën worden vast gesteld dat door eigenaars en pachters dient geëerbiedigd te worden. In afwachting dat het voorbereidend werk tot berekening der eerste land- bouw-indexen en de opdracht der be voegde commissiën zouden uitgevoerd zijn, zou de wetgever bij overgangs maatregel den maximum-pachtprijs moe ten beperken op viermaal de vooroor- logsche huur of huurwaarde. Dit maximum is volkomen gewettigd indien men rekening houdt met het feit dat het index der pachtprijzen in Maart 1936 nog 590 punten bereikte, terwijl dit der verkoopprijzen der akkerbouw- en veeteeltproducten maar 545 punten be droeg. verlangen onze landbouwers volgende wijzigingen aan de huidige pachtwet Wat betreft de landerijen zou de pachttermijn zonder onderscheid negen jaar moeten bedragen, onverschillig of de pacht werd aamgegaan vóór of na de afkondiging der pachtwet of het eene eerste of latere ingebruikneming geldt. Wat betreft de hofsteden met bijhoo- rige landerijen zou de pachtduur in de zelfde gevallen minstens 15 jaar moeten bedragen. De opzegging zou op twee jaar behouden blijven. Aan den pachtduur hooger vermeld zou enkel mogen afbreuk gedaan wor den 1) Indien de eigenaar zelf het ver huurde goed wil uitbaten of laten uit baten door zijn kinderen of kleinkin deren. In dit geval kan echter de verplichte °Pze99fng vaD twee jaar toepasselijk zijn en moet de eigenaar of zijn kinderen het goed werkelijk uitbaten binnen de drie maand nadat de pacht een einde heeft genomen op straffe van schadevergoe ding bedragende minstens twee jaar pachtprijs in voordeel van den huurder. 2) Indien de pachter komt te overlij den. In dit geval kunnen zijne kinderen of rechthebbenden aan het huurceel een einde stellen, mits een opzegging van drie maand vóór een vervaldag binnen het jaar na het overlijden, zooals trou wens door de huidige pachtwet is voor zien. 3) Indien de eigenaar komt te overlij den en zijne rechthebbenden verplicht zijn te doen overgaan tot den verkoop van het goed om uit onverdeeldheid te treden. Ook in dit geval is echter de opzegging van twee jaar verplichtend. In zake de vergoeding toekomende aan den uittredenden pachter voor stroo, mest en navetten, voor verbete ring van de gepachte gronden, en bij voorbaat gedane bebouwingen, verlan gen onze landbouwers dat door de zor gen van het Departement van Land bouw, in overleg met de landbouwka- mers en de landbouwvereenigingen der streek, type-barema's per gewest wor den opgemaakt, welke door de betrok ken partijen zouden dienen benuttigd tot vaststelling der vergoedingen. Aan deze barema's zouden enkel afwijkingen geduld worden in bijzondere gevallen, waarover de vrederechter zou oor- deelen. Hiermede eindigen wij de beknopte uiteenzetting der bijzonderste eischen onzer landbouwers op beroepsgebied. In een volgende bijdrage zullen wij handelen over de eischen onzer landbou wers als staatsburgers. Daar draf in de stokerij of brouwerij aan verschillende bewerkingen reeds is onderworpen en ondermeer aan een hooge temperatuur heeft blootgesteld ge weest, zijn de plantencellen van 't graan gedood en hoeven er geen bijtende stof fen meer gebruikt om de cellen te doen afsterven. In andere woorden, is het niet noodig silozuur te gebruiken om draf in te kui len. Er dient enkel en alleen voor ge zorgd, dat het water en de lucht uit den kuil wordt gehouden, om broeiing te voorkomen. Hiertoe stampt men de draf goed vast in den kuil en bedekt deze met een dikke laag grond, opdat geen water of lucht in de massa meer kan binnen dringen. Het toevoegen van 1 2 °/0 keuken zout is zeer aan te bevelen, daar hier door de ingekuilde draf zich nog beter bewaart en daarenboven gretiger door de dieren wordt opgenomen. Om zoo weinig mogelijk voedsel- verlies te hebben is het best de draf zoo dik mogelijk te leggen en er bijzonder voor te zorgen dat geen water in de kuil kan dringen. Wat de kuil aangaat is voorzeker een overdekte silo aan te bevelen, doch de inkuiling kan ook zonder veel verlies in de open grond geschieden. 't Is kermis te Aalst en dan mag de boog niet gespannen zijn. We verschui ven de ernstige zaken dan ook voor later en laten de natuurlijke barometers eeDs aan de beurt komen, 't Is bijgevolg zoo 'n slag kermiskost dat we de Lezers en Lezeressen van De Koornbloem gaan opdisschen, wat ooren en pooten met krenten. Wanneer we het weder willen voor spellen, dan staan we dikwijls te kijken als een kat in een vreemd pakhuis, wel te verstaan als we niet lijden aan rhu- matisme of ook geen eksteroogen aan de voeten hebben, want dit zijn twee barometers waarvan we ons liever zou den ontmaken, alhoewel ze onfeilbaar zijn in 't aankondigen van weersveran deringen. In het weerkundig instituut van Uk- kel bedienen ze zich van allerlei werk tuigen om 't weder te bepalen en we luisteren met veel aandacht naar de dagelijksche weerberichten waarin ze zoo een reeks van wetenschappelijke termen weten te mengen als cycloon en anti-cycloon, hooge en lage luchtgebie den en -drukken, juist omdat we met geen rhumatisme gekwollen zitten en de eksteroogen al geruimen tijd genezen zijn. De aanduidingen van hoogst we- tenschappelijken aard ons gegeven door de zon, de maan, het uitspansel, de wind, de wolken zijn voorzeker niet te ver smaden bij weersvoorspellingen en toch ga ik liever bij de dieren, bjj de planten om raad en 'k mag Li verzekeren, dat ze me zelden of nooit op een dwaalspoor brachten, dat ze me gansch kosteloos regen of zonneschijn aankondigden. Dat de spinnen zeer fijn van gevoel zijn dat weten we dat ze zich somtijds aan hun fijne draadjes van den zolder laten afglijden om boven op de piano, waarop gespeeld wordt, te komen zit ten en beter de muziek te hooren, dat leeren ze ons toch. Dat de spin een sterk voorgevoel heeft van de veran deringen in den dampkring dat staat vast als een paal boven water. Iemand die hiervan kennis heeft, kan, met tame- lijke zekerheid, uit haar bewegingen en de plaats die ze in haar net inneemt, de naderende weersveranderingen afleiden. Wanneer ze koortsachtig de uiterste draden die haar net vastleggen opspant en verstevigt, dan is regen of hevigen wind in 't verschiet en ze zal die draden gespannen houden zoolang het weder dreigend blijft. Is er integendeel schoon weder te verwachten dan zal dit insect de draden loslaten en ze zullen zooveel te vrijer en zwieriger zijn naarmate het weder bestendiger is. Van een anderen kant zal de spin die, roerloos tot een bolleken gedraaid, zich verbergt in een hoekje van haar web of in de holte van een verschrompeld blad ons nakenden regen aanmelden. Indien ze zich na de regenbui oogenblikkelijk aan 't werk begeeft om haar stiel van zijdespinster uit te oefenen, wees er van overtuigd, dat de zon weldra schijnen zal. In de natuur hebben we een menigte dieren die ons, evenals de spin, regen buien voorzeggen. De pauw schreeuwt hard en zonder ophouden de geiten springen al blatende en zijn vechtlustig onder elkander de paarden kappen zenuwachtig en voortdurend de hennen krabben zich een put en doen het zand door de pluimen stuiven de pieren ko men talrijk uit den grond en verschuilen zich aan den voet van allerlei groente gewassen de leeuwerikken kweelen voor zonsopgang eenden en zwanen duiken en herduiken zich zonder ver- poozen de zwaluwen vliegen zeer laag en raken met den bek den waterspiegel de gaai wroet al babbelend in zijn pluimen. Indien nu de muggen U al zoemende en ronddansende voorafgaan denk dan dat er schoon weder in aantocht is. De leeuwerik die opstijgt en zijn stem ver heft naarmate hij hooger klimtde stok- duiven die in de diepte der bosschen grof en traag koeren de vledermuizen die talrijk rond de huizen fladderen de kauwen en kraaien die vroeg aan 't krassen gaan de zwaluwen die hoog in de lucht vliegen en er cirkelen blij- Vervolg op de 2de bladz.) Het eerste doel: Organisatie der Tarwemarkt. Er wordt veel geschreven over de sociale en economische proefnemingen van de nieuwe Fransche regeering. En terecht. Hetgeen zich op dit oogenblik in Frankrijk voltrekt, loont werkelijk de moeite van nabij gevolgd te worden, evenzeer voor de nieuwigheden als om het feit dat al wat in Frankrijk gebeurt een nasleep vindt in België. We vinden dit hoogst treurig, doch de ondervinding leert het. Zoo veel er over het sociaal en eco nomisch programma van de regeering Blum gekend is, zoo weinig is er uitge lekt over haar landbouwprogramma. En van dat weinige vindt men in de groote pers schier niets terug. Nochtans op landbouwgebied is de nieuwe regeering even radikaal als op sociaal gebied, bij voorbeeld, zij overweegt het instellen van een nationalen tarwedienst, be staande uit vertegenwoordigers van de landbouwers, de maalders, de bakkers, de verbruikers en de handelaars in land bouwprodukten. De regeering zal slechts ingrijpen wanneer er tusschen de ge noemde vertegenwoordigers meenings- verschillen scheidsrechterlijk moeten bij gelegd worden. Dit half-officieel Office du Blé om het bij zijn Franschen naam te noemen, zal de prijzen moeten vaststellen van de tarwe, het meel en het brood. Het bij zonderste doel echter zal er in bestaan de tarwemarkt te organiseeren, zoodat de groote prijsschommelingen, waaraan ze in de laatste jaren blootgesteld stond, zullen uitgeschakeld zijn, en de landbou wers voor hun graan STEEDS een loo- nenden prijs ontvangen. Daarmede is een nieuwe étape in de tarwepolitiek van Frankrijk ingeluid ge worden. Totnogtoe werd deze politiek ingegeven door enkele op elkaar vol gende te groote oogsten, waardoor de tarwevoortbrengst schier verdubbelde met het noodlottig gevolg dat de bin- nenlandsche nooden verre waren over troffen. Dit overschot enkele millioe- nen kwintalen groot had een scherpe prijsdaling van het graan voor gevolg, die door de vroegere regeeringen tegen gewerkt werd met den prijs op 108 fr. per kwintaal vast te stellen. In theorie was dit mooi genoeg, in praktijk echter leed deze politiek jammerlijk schipbreuk. In plaats van 108 frank bekwamen de landbouwers voor hun tarweoogst 1934- 35 slechts 70 frank per kwintaalhet verschil werd opgestreken ofwel door de maalders ofwel door weinig sympa thieke tusschenhandelaars. Gelijk men zich wellicht nog herinnert werd deze politiek der vastgestelde minimum-prijzen door de regeeringen Flandin en Laval niet gevolgd. Ze wer den in hun pogen geholpen door den slechten oogst van 1935. Enkele crediet- en organisatiemaatregelen waren vol doende om den prijs der tarwe op onge veer 100 fr. per kwintaal te behouden, prijs die loonend is voor het meerendeel der Fransche landbouwers indien hij tot de laatste centiem in hun handen komt. Voor het oogenblik is de tarwemarkt dan ook betrekkelijk kalm en dit heeft de Regeering aangezet thans maatre gelen te treffen voor een definitieve regeling. Of de half-officieele Tarwedienst daartoe de geschikte weg zal blijken te zijn moet de toekomst uitwijzen. In ieder geval zal de toepassing ervan van geen leien dakje loopen. Toen de minister van Landbouw het voorstel aan de betrok ken partijen voorlegde, waren deze er niet erg mee opgezet. De landbouwers vreezen dat de ambtenaars van den nieuwen dienst zich te veel met hunne zaken zullen bemoeien wanneer ze om inlichtingen komen over de bebouwde oppervlakte, de mogelijke opbrengst, de onkosten enz. Indien dit alles langs den weg der landbouwvereenigingen kon gebeuren, zouden deze maatregelen wel licht tot betere resultaten leiden. Dit is echter niet mogelijk daar deze vereeni- gingen in Frankrijk weinig talrijk en weinig invloedrijk zijn. Het is dan ook zeker dat de minister op verzet zal stui ten vanwege de op-zich-zelf-ingestelde boeren. Buiten de landbouwers hebben ook de maalders en de handelaars in landbouw producten verzet aangeteekend. In een Fransch dagblad lazen we het volgende De laatste zitting der week van de handelsbeurs was zeer flauw en als ver somberd door het wetsvoorstel inzake de Tarwedienst, waarvan de tekst, zoo als men reeds weet, geen plaats meer overlaat voor graanverhandelingen. De handelaars voelen zich bedreigd in hun beroep, dat menigmaal een erfenis is. Wat moeten we denken van zulke erfenis die in werkelijkheid niets anders is dan een "recht op speculatie,, waarvan de landbouwers in 't algemeen de kosten betalen I Wanneer deze nieuwe regeling,waar van de kleinste bijzonderheden nog niet zijn uitgewerkt, in voege zal treden, is i nog niet gekend. Hetgeen we mededeel den zijn slechts de groote lijnen, in den I ministerraad goedgekeurd, en die dus ook door de meerderheidsgroepen van Kamer en Senaatzullen gestemd worden. Wat echter reeds geweten is, is dat dit slechts begin is de Tarwedienst zal door andere diensten gevolgd worden, en in de eerste plaats voor haver en suiker. Dat de regeering Blum begonnen is met de Tarwedienst in te richten, is te wijten aan het feit dat het tarwevraag- stuk sedert jaren actueel en acuut is, en dat de tarwe inden Franschen land bouw een gewichtige rol speelt. Met zoo kort na de bewindname tot zulke radicale maatregelen op landbouwge bied over te gaan, heeft de regeering Blum eveneens willen aantoonen hoe groot de beteekenis van den Franschen landbouw in de nationale economie is. De eerste voorschriften van de regee ring hadden menigeen doen gelooven dat Franrijk een overheerschend nijver- heidsland geworden was. Dit is niet zoo van de Fransche bevolking zijn 34 °/o in de nijverheid en 38 °/o in den landbouw werkzaam. We hopen binnen enkele maanden op dit onderwerp te mogen terugkomen om de eerste resultaten aan te geven. P. S. Bij het ter pers gaan vernemen wij dat het hoogergenoemd door den ministerraad goedgekeurd wetsvoorstel ook reeds door de Kamer en Senaat ge stemd is geworden. Gebruikt onze volledige weidevette R. U. Z na het hooien. Het is hoog tijd om de gemaaide hooi- weiden een volledig voedsel toe te die nen om nog een aanzienlijke hoeveelheid voedzaam nagras te bekomen. Onze weidevette mag gerust aange wend daar zij nog dit seizoen haar volle werking zal uitoefenen. De prijzen voor potaschzouten zijn bekend gemaakt. Zooals alle jaren zijn dezelve voor het zomerseizoen veel lager en verhoogen viermaal tot einde van dees jaar. We zetten de leden aan gebruik te maken van de lage prijzen om voor den komenden winter en daaropvolgende lente reeds bestellingen te doen. LEDEN 1 Houdt de nummers van ons blad samen, want heel dikwijls kunt U er raad vinden voor vele gevallen. PrQ» 23 centiem TELEFOON 267. f Inzake pachtduur en opzegging

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1