GROOTE S. B. R. PRIJS Gemengde Berichten 7.000 FRANK PRIJZEN Zondag 12*Juli 1936, omM12,30 uur de voor Onafhankelijken in Landbouwers nieuwe Besproeiers Koop geen Landbouwmachines IN RADIO Kleine Aankondigingen 4e en laatste jaar voor Ingenieur-Agro noom AfdTuinbouw). Met groote on ierscheiding M. Derwael Ff., Wettcrcn. 4'en laatste jaar voor Landbouw schei kundig Ingenieur. Met onderscheiding M. Hendrickx Henri, Hoboken. 4' en laatste jaar voor Ingenieur-Agro noom (Afd. Inlandsche landbouw). Met voldoening MM. Matthys Rob.. Wichelen. Van den Broecke Raf., Gent. Toegangsexamen De eerste zitting voor het afnemen van het toegangsex imen zal plaats heb ben op Maandag 10 Oogst en volgende dagen. Zijn ontslagen van dit examen degenen die in bezit zijn van het be krachtigd getuigschrift van volledige oude of moderne humaniorastudiën. Voor alle inlichtingen betrekkelijk de aannemingsvoorwaarden en de studiën, gelieve men zich te wenden tot het Se cretariaat, 80, St Amandstraat, te Gent. De strijd tegen den Coloradokever Een geweldige daling der prijzen van Het Ministerie van Landbouw heeft over enkele dagen een nieuw bericht ge publiceerd betreffende den strijd tegen den coloradokever Daar het warm en droog weder het verschijnen en het vlie gen van den coloradokever fel begun stigt, beveelt het Ministerie van Land bouw aan alle landbouwers aan. nauw keurig toezicht te houden op alle aard appel- en tomatenculturen. Eenieder die de aanwezigheid van den coloradokever vaststelt in zijne teelten, is verplicht er onmiddellijk aan gifte van te doen bij den burgemeester der gemeente. Deze zal telegraphisch den Minister van Landbouw er van ver wittigen. De coloradokever is een gemakkelijk te herkennen insekthij heeft de grootte van een koffiiboon, zijn rug is geel achtig en in de lengte overstreept met zwarte lijnen. De larve van den colora dokever is insgelijks eigenaardig, zij meet van 2 tot 15 millimeter volgens haar leeftijd: zij is mollig, rood van kleur, met aan beide zijden twee rijen zwarte punten. De coloradokever en zijne larve vre ten het aardappel- en tomatenloof af, het is dus op het loof van deze planten dat het gevreede insekt moet opgezocht worden- Het feit dat deze laatste dagen nieu we besmettingshaarden vastgesteld werden in de streek van T ongeren en Aalst en rond Geeraardsbergen alsook in sommige gemeenten der provinciën Henegouwen en Namen toont aan dat de coloradokever verre van uitgeroeid is en dat wij hier te doen hebben met eene plaag die een ramp kan worden voor onzen landbouw. Wij vragen dan ook dat het Ministe rie van Landbouw hare bestrijdings maatregelen uitbreide en de landbou wers hieraan rechtstreeks doet meewer ken door te hunner beschikking de ver- eischte bestrijdingsmiddelen te stellen. Anderzijds is het ook dringend vereischt dat de internationale commissie ter be strijding van den coloradokever zonder verwijl de door haar ontworpen maat regelen tegen het vreesclijk insekt ken baar make en ten uitvoer brenge. Im mers wat baat het dat ons land zich ter dege inspant om den coloradokever op zijn grondgebied te verdelgen, indien van uit Frankrijk, waar geen voldoende bestrijdingsmaatregelen werden getrof fen, het gevaar van nieuwe besmetting blijft voortduren de vroege aardappelen. De prijzen der vroege aardappelen j zijn sinds een paar weken zeer sterk ge- daald. Op de Mechelsche markt, het bijzonderste afzetcentrum van het land, werd het bespottelijk lage prijzenpeil bereikt van 20 fr. en minder de 100 kg. j De redenen van deze prijzeninstor- 1 ting zijn 1) de overtollige aanvoer ter markt van vroege aardappelen wegens het feit dat de oogst vertraagd werd door het ongunstig weder en met de mooie dagen der tweede helft van Juni ineens op groote schaal aanvang heeft genomen 2) het invoerverbod uitge vaardigd door Engeland wegens het koloradogevaar 3) de stopzetting se dert einde Juni van den uitvoer naar Duitschland ingevolge de benuttiging van het toegekende contingent 4) het verbod van invoer in Zwitserland se dert 1 Jufi, terwijl andere kleinere vreemde afzetgebieden niets kunnen of willen afnemen. Om dergelijke toestanden in de toe komst te vermijden zal er moeten over gegaan worden tot een inkrimping van de vroege aardappelteelt en moet de Regeering zich inspannen om onzen uit voer te bevorderen. De coloradokever blijkt hier echter een geweldige hinder paal te zijn voor den uitvoer waartegen De Dieuwe mioister van Landbouw heeft in een radiorede een samenvatting gegeven der maatregelen welke met dit doel zullen worden getroffen ten bate van den landbouw. Daartusschen kunnen vernoemd 1) De indiening van e*n wetsontwerp tot instelling van het centraal tarwe- bureau (office du blé), dat als zelfstan dige organisatie van den landbouw, waarin ook door de molenaars en de bakkers een zekere invloed zal kunnen worden uitgeoefend, de afneming van de tarwe zal regelen. Op grond van de kostprijsbereke ningen zal ieder jaar door het centraal tarwebureau de tarweprijs worden be paald tegen denwelke de boeren op ieder tijdstip hunne tarwe zullen kunnen af Jetten. Verder zal een nationale kas worden ingesteld waaruit vergoeding zal wor den uitgekeerd voor de schade geleden door de landbouwers ingevolge natuur rampen. In afwachting van de indiening van een wetsontwerp tot herziening der landbouwschulden, zijn maatregelen ge troffen tot schorsing van iedere uitvoe ring van betrouwbare schuldenaren. Verder zal de landbouw ook betrok ken worden bij de uitvoering van open bare werken zooals drinkwatervoor ziening op het platteland, de ontwate- VERTREK Vorst-Brussel. AANKOMST Moescroen en nog verschillende lokale ronden: Totaal 187 km. waarvan 2.000 frank giften. Schalen: Aan den winnaar en de interkonstructeurs (3renners) WEGWIJZER Brussel (Vorst), Berchem, Zeilick, Assche, Hekelgem, Erembodegem, Aalst, Hofstade, Gijsegem, Audegem, Dendermonde, Zele, Lokeren, Loochristi, St Amandsberg, Gent, Westrem-St Denijs, I Astene, Petegem, Deinze, Machelen, Olsene, Zulte, Desselghem, Harel- beke, Kortrijk, Meenen, Moescroen. In afwachting van de aankomst Brussel-Moescroen Zondag 12 Juli, te 12,30 uur, te Moescroen, Koers S. B. R. voor aangesloten jongeren. 100 km. 2.000 frank prijzen. Daal te zna voor den uitvoer waarieyeu -t- r de Regeering met alle kracht dient op te j ring. de electr.ficatie, den wegenaanleg treden. Onze eieruitvoer naar Engeland. Zooals blijkt uit de handelsstatistie ken vertoont onze eieruitvoer naar En geland volgende evolutie: In 1933 be droeg hij 449.477 great hundred (120 stuks), in 1934: 49 021 great-hundred om ia 1935 te stijgen tot 254.601 great- hundred. en de ruilverkaveling. De oprichting van coöperatieve land bouworganisaties, welke zich met den afzet en de verwerking van landbouw producten bezig houden, zal door de Regeering op krachtige wijze worden bevorderd. De hiervoor noodige geld middelen. welke uitteraard groote be dragen vertegenwoordigen, zullen zon der verwijl beschikbaar worden gesteld. Een merk 100 Belgisch. iEen volmaakte techniek. Een werkelijke waarborg. NEDERLAND De regeeringssteun aan de varkens fokkerij. De Minister van Landbouw heeft be sloten de Nederlandsche Veehouderij centrale in de gelegenheid te stellen tot steun aan de te lage varkensprijzen, var kens af te nemen. Het licht in de bedoe ling door dezen maatregel de varkens- prijzen tot een minimumprijs van onge veer 18 cent per pond levend gewicht op te voeren. De voorwaarden en de prij zen tegen dewelke de Nederlandsche Veehouderijcentrale deze varkens zal af nemen zullen eerstdaags nader bekend gemaakt worden. Veestapel en zuivelproductie. Een telling van den veestapel in De cember 1935 heeft: toegelaten een ver mindering van het aantal stuks vast te stellen ten opzichte van de telling in Ja nuari 1935 Januari 1935 2.489.294. December 1935: 2.403.798. Bijzonder aandacht verdiend de ver mindering van het aantal jonge dieren bestemd voor de melkproductie. Is dit een eerste resultaat der regeeringsactie in deze richting De publicaties van het Centraal Bureau voor statistiek toonen evenwel aan dat in 1935 de zuivelpro ductie weinig was verminderd. Het margarineverbruik was eenerzijds geste gen terwijl het boterverbruik gedaald was zooals blijkt uit volgende cijfers ESTLAND De uitvoerpremie voor eieren. Sedert 1 Juni 1.1. werd de uitvoer premie voor eieren vastgesteld op 0,09 kronen per kg. hetzij 4 1/2 centiem per ei. snij- De benarde toestand van onze bloementeelt. Het Verbond der bloemisten uit de streek Brussel Aalst heeft volgende motie gericht aan de Regeering welke wij gaarne onderschrijven. Wij dringen dan ook aan bij de Regeering tot spoe dige afkondiging der passende maat regelen ten bate van dezen tak van onze landbouwbedrijvigheid. Overwegende dat uit Italië in 1932 en 1933 geen snijbloemen werden inge voerd, en dat hetzelfde land in 1934 op onze markten 43.900 kg. afzette, terwijl nochtans de invoer uit andere landen in Februari 1934 aan contingenteering werd onderworpen dat in 1935 de invoer uit Italië van 43.900 tot 86 200 kg. steeg, terwijl onze uitvoer van afgesneden bloemen in t algemeen geweldig daalde, namelijk van 157.600kg. in 1932 tot 11.000kg. in 1935 dat de toestand van de sniibloemteelt in de toekomst nog zal bemoeilijkt wor den door de onvermijdelijke verhooging der bedrijfskosten vestigt de aandacht der Regeering op den onzekeren toestand vap de stijbloe- menteelt dringt er op aan dat ten gepasten tijde, bij het afsluiten van handelsak koorden onder andere met Italië, de belangen van onze tuinbouwers in het algemeen en van de snijbloemenkwee kers in het bijzonder krachtdadig zouden verdedigd worden Vraagt uitdrukkelijk dat onze bin- nenlandsche markt zou beschermd wor den door het toepassen van een strenge contingenteering der Italiaansche snij bloemen 1932 65 1933 47 1934 47,4 1935 46.8 Doch anderzijds wijzen de 55 58 57,6 57,6 uitvoer- statistieken naar Engeland een gevoelige stijging uit Prijs 82 cent 50 cent 36 cent 47 cent Er dient echter aangemerkt dat deze uitvoer geschiedt tegen prijzen werkelijk onder de voortbrengstkosten. Het tekort wordt aangevuld door regeeringstoela- gen en deze uitvoer is aldus een zeer noodmiddel om de markt gezond te ma ken. 1932 1933 1934 1935 2.335.010 kgr. 8.158.000 kgr. 17.297.C00 kgr. 25.713.000 kgr. BINNENLAND Aalst. Bond van de groote Gezinnen. Programma der feestelijkheden ter gelegenheid van de inhuldiging der j Bondsvlaggen van het Gewest en Af- deeling Aalst. 1. Te 11 uur Plechtige Mis in Sint Maartenskerk. Wijding der vlaggen door Z.E. Pater Van Gestel. 2. Onmiddellijk daarna Ontvangst op het Stadhuis. Aanspraken. 3. Te 12.30 u Gezamenlijk middag maal, bij inschrijving, in de zaal Made- Ion, Groote Markt. Aanspraken door vooraanstaande personen, o.a. door Prof. Dr Fransen, Hoogleeraar te Gent, Algemeen Szcretaris van den Bond. 4. Te 2.30 u.Vorming van den stoet der deelnemende afdeelingen en muziek maatschappijen, op het Statieplein en aanpalende straten, waarna optocht door de voornaamste straten der stad. 5. Onmiddellijk daarna Grootsch en kosteloos openluchtfeest op de Boter markt. Onder de poos korte toespraak door den heer Kamoen, leeraar aan de Rijksnormaalschool te Blankenberge en kort slotwoord door Prof. Dr Fransen. De leden worden nogmaals dringend verzocht met gansch hun gezin aan wezig te zijn in de H. Mis, op het Stad huis en zeker in den stoet, om onmiddel lijk daarna van het grootsch openlucht feest met al hun kinderen te kunnen ge nieten. De Botermarkt wordt afgesloten tot gansch de stoet aanwezig is. Enkel de overblijvende plaats mag vrij inge nomen worden. Gansch het feest wordt uitgezonden door luidsprekers van het huis Ongena, zoodat alles zal kunnen gevolgd worden in de aanpalende straten. FRANKRIJK De ontworpen hervormingen in voor- deel van den landbouw. De sociale hervormingen ontworpen of alreeds ingevoerd ten voordeele van den arbeidersstand zooals de 40 uren ar beidsweek, de loonsverhooging van ge middeld 12 p. h., de betaalde vacantie- regeling zullen volgens deskundige be rekeningen de kostprijzen in de nijver heid gemiddeld met 20 tot 25 t. h. doen stijgen. De landbouw waarin de Fran- sche bevolking nog voor ongeveer de helft op min of meer rechtstreeksche wijze haar bestaan vindt zal diensvol gens bij de aankoopen van de goederen vereischt voor het bedrijf op het ver bruik moeten rekening houden met der gelijke verhooging. Een evenredige verhooging der prij zen van de landbouwproducten wordt diensvolgens noodig geacht tot hand having van het bestaande evenwicht in de bedrijfsrekening der boeren. Aalstersche Geschiedenis. Ons oud Garnizoen. 1849, De Gidsen. 1849, De Jagers te voet en de 16e Batterie montée. 1850, De 17e Batterie van het 4e regiment artillerie. 1851, Dan was hier het depot van het 4e linieregiment. 1851, Het eerste bataljon Voltigeurs van het 4e linieregiment. 1854, De compagnie der Sédentaires. 1864, Het depot van het 2e Jagers te paard, nadien vervangen door dit der Gidsen. P. V. N. Openluchtfeest te Erembodegem. i 't Vlaamsch Volkstooneel (Groep Staf Bruggen) voert op in open luchtj Compostella op Zondag 30 Augus tus 1936. Voor de XVIIe Ijzerbedevaart. Vermindering op het spoor. Het bestuur der Bedevaart heeft op nieuw de technische regelingen betref fende de extra-treinen en trams toever trouwd aan het Vlaamsche Reisbureau Ultra Montes. 46, Korte Nieuwstraat, Antwerpen. Tel. 276 51 en 303.50. Men wende zich van nu af dringend tot dit organisme voor alle wijzigingen die men voor te stellen heeft in de uur regelingen der treinen, of voor alle in- lichtingen. Ultra Montes kan desgewenscht ook j voor autocars zorgen, vertrekkend uit 1 alle centras van het Vlaamsche Land. Volgende prijsverminderingen wor den door het spoorbeheer toegestaan a) Aan de alleenreizenden 35 °/o vermindering, op vertoon van onze bijzondere deelnemingskaart. Deze deelnemingskaart dient aange vraagd aan het Bedevaartsekretariaat te Diksmuide. (Prijs, samen met het her- kenningsteeken 4 fr.) Zij geeft recht op de 35 °'o vermindering bij het spoor te gen eenvoudig vertoon der kaart aan het winket waar men de reiskaartjes neemt Geldigheidsduur: vanaf 20, 21, 22 en 23 Augustus, dus vanaf den Donderdag vóór den Bedevaartdag en voor de te rugreis: op 23, 24 tot Dinsdag 25 Oogst 1936. Men neme dus nota dat men dit jaar vanaf den Donderdag 20 Augustus (dus twee dagen vroeger dan anders) recht heeft op deze vermindering. b) Aan de samenreizende bedevaar ders 1) 35 °/o zonder rekening te houden van het voorgeschreven minimum van 12 personen, het getal aangevraagde bil jetten minder dan 25 zijnde: 2) 50 °/o als er tenminste 25 biljetten genomen worden op voorwaarde dat de terugreis geschiedt ten laatste op den datum der heenreis. Het is welbegrepen dat de andere schikkingen van het reglement, zullen moeten nageleefd worden. Extra trams Zooals verleden jaar zal ook het beheer der Nat. Maatschap pij van Buurtspoorwegen weerom een aantal Extra-Trams inrichten. De gewestelijke afgevaardigden der Bedevaart, inrichters en aanvragers van Extra-Trams zijn dringend verzocht zoo spoedig mogelijk hun voorstellen aan "Ultra Montes„ kenbaar te maken, of rechtstreeks te sturen aan het Beheer der Buurtspoorwegen, 53, Kortrijkschen steenweg, Gent. abonnenten aan voor Uw blad onzt Volgende besproeiers zijn in magazijnen te Aalst beschikbaar WESTPHALIA. De algemeen bekende rugbesproeier, inhoud 15 liters, Sterke uitvoering in koper. Wordt tij dens het sproeien met een handpomp onder druk gehouden. CAL1MAX. Rugbesproeier met luchtdruk. Het groote voordeel det luchtdruk-sproeiers is, dat tijdens de be handeling beide handen vrij blijven. In de behouder wordt eerst een hoeveelheit sproeivocht gedaan en daarna een lucht druk van 5 atmosfeeren opgepompt Een manometer wijst den druk aan. De besproeier loopt vanzelf tot den laatsten druppel ledig. De besproeier bestaat in drie verschillende maten Totale inhoud Sproeivocht Nr 1 33 liters 18 liters Nr 2 22 14 Nr3 14 8 VATPOMP. Zeer eenvoudige en extra sterke afwerking. De pomp is in gietijzer, met koperen zuiger. De pomp wordt met de hand bewogen en geeft een drukking van 10 atmosfeer. Dit toe stel is aangepast op kleine tot middel matige fruitbeplantingen. In de ton It een roerwerk met de pomp verbonden dat de vloeistoffen in mengeling houdt Dit toestel vergt weinig onderhoud. BLOEMENSPUIT in zwaar kopfi voor besproeiing in hof en serre, en voor ontsmetting van stallen, hoender en duivenhokken en broedmachines.Een nevelverstuiver een straalmondstuk en gieterkop maken deze spuit voor alle doeleinden geschiktbesproeien, ont smetten, glazen wasschen, witten enz. HYDRO-SPUIT, voor het besproei' en van fruitboomen, planten, bloemen met iedere sproeistof reiniging en ont smetting van pluimveehokken, stallen enz. Uiterst praktisch. INSECTENSPUIT, gansch in kopei in een stuk gegoten, geschikt voor alle vloeistoffen. Inhoud 1 liter werkt ondei drukking. SPROEIKAN. Ideale besproeiet voor de behandeling van struiken tuinen en voor het gebruik in serren het neerdrukken van den kleinen hel boom heeft den automatischen toevo« van de vloeistof tot gevolg, voorzien vat een trechter, gummislang van 1.50 m. et koperen verlengstuk van 30 cm. Inhoui 2 liter. KOOPERS, vergeet niet dat hetgeet ge zoekt zeker wel te vinden is in ons rubriek Kleine Aankondigingen VERKOOPERS, weet wel dat soms honderden franks kunt winnen den verkoop uwer waren door aankoi diging in De Koornbloem Verget niet er 5 fr. bij te voegen. De Vrije Brandweer van Gijsegem viert haar 60-jarig bestaan op Maandag 13 Juli a s. Te 15 1/2 uur, defilee voor de over heden, waarna groote manoeuvers in de Statiestraat. Te 17 uur officieel banket bij in schrijving Te 18 uur balwedstrijd onder de leden van het korps. 's Avonds volksbal op het dorp. alvorens een bezoek te hebben gebracht I livplipf aan den algemeenen Agent UUUla vmVvlI H. HARTLAAN, 54, (nabij de kerk van 't H. Hart) AALST. - Tel. 1119. In magazijn de beroemde Maaimachines VIKING met of zonder oliebad. HOOIKEERDERS, HOOIRAKEN en alle andere machines en benoodigdheden voor de landbouwers. Verbruik van Boter Margarine In millioen kgr.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4