Onze Landbouw gaat eene ramp tegemoet Vooruitzichten van de Tarwemarkt Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door dc Landbouwers Wat onze Vlaamsche Landbouwers van de nieuw gekozenen en de nieuwe Regeering verwachten. Weidevetten Potaschprijzen* ZITDAG Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zei ven ZONDAG 19 JULI 1936. frQ» 23 centiem 18de JAARGANG Nr 916 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON Bureel en Redactie i De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. De Boeren staken te Heyst-op-den-Berg. Terwijl in vele landen de toestand der landbouwers eeoigszins verbeterde, is deze bij ons de laatste weken uitermate verslecht. Weliswaar was er over enkele maan den een lichte verbetering waar te ne men doch dit was van korten duur, vooral voor de kleine landbouwers uit Vlaanderen. Terwijl onze standgenoten uit Wal lonië met genoegen de wereldprijs van tarwe zien stijgen en zeker zijn een goed jaar te maken, zitten onze voortbrengers van melk en eieren, onze aardappel kweekers in de grootste moeilijkheden. Wat er de laatste dagen gebeurde in zake handel in vroege aardappelen, gaat alle gedacht te boven. Het plantgoed van Eerstelingen werd verleden jaar 2 fr. tot 2,50 fr. de kilo betaald en de prijs van eetaardappelen van dezelfde soort is heden 15 a 20 fr. de 100 kilos. Het ging zoo verre dat een groote beroering heerschte in de streek der vroege aardappelen en dat eene staking uitbrak onder de boeren te Heyst-op- i den-Berg en omliggende dorpen. Het ging niet beter bij de melkvoort- brengers die in sommige melkerijen 50 tot 60 centiemen per liter melk betaald krijgen.terwijl ze in de stad 1,20 tot 1,50 fr. wordt verkocht Dergelijke toestanden kunnen niet langer worden geduld en er dient uitge zien om hieraan verandering te brengen. Hoe kan er verandering komen De staking der aardappelkweekers in het Mechelsche is een moedige daad en te kunnen de kranige mannen enkel ^tlukwemchen. Maar we moeten meer doen We moeten hen steunen met ook bier geene aardappelen te leveren dan aan een prijs die ons toelaat zonder ver lies te werken. Die prijs zou minstens 40 fr. moeten zijn voor de vroege soor ten. Er moet dus over heel het land een ordewoord worden gegeven, aan het welk alle landbouwers zich moeten Houden Indien alle voortbrengers van ons land de handen ineenslaan en zich aan dit ordewoord houden, zal de zaak rap in orde komen en zullen de aardappelen aan redelijke voorwaarden aan den man worden gebracht. Er is een ander en zekerder middel dat redding kan brengen de tusschen- komst van de Regeering die een pari taire commissie dient te noemen om na te gaan in hoeverre de landbouwers een minimum-loon verdienen en die alsdan een prijs vaststelt voor alle waren. In Nederland bepaalt de Regeering de prijzen voor aardappelen evenals voor de graangewassen. In België denkt men alleen aan de graansteun. Dit moet veranderen en onze Regee ring dient een reddende hand toe te steken aan alle landbouwers in ons land. Wat de melk voortbrengers betreft, dient een gansche ommekeer bewerkt inzake melk- en boterhandel en dienen ook de landbouwers meer verstandig te werk te gaan. De oorzaak van den lagen prijs in den zomer is de overvloed van zuivelpro- I ducten en vooral van melk. Het is slechts noodig dat iedere boer gedurende enkele weken de helft van de melk thuis houdt inplaats van naar de melkerij te sleuren, en de prijzen zullen weer nor maal zijn. Waarom kan ook hier geen verstandhouding in 't leven worden ge roepen onder de landbouwers Het is ook niet aan te nemen dat het verschil zoo groot is tusschen de prijzen welke in de melkerij en deze welke in de stad worden betaald. De Regeering kan ook een prijs vast stellen voor melk en boter, zooals voor vele andere producten wordt gedaan, en in plaats van de groote hoeveelheden boter binnen te laten, de invoer derzel- ve beperken om een minimum-prijs van 20 fr. in den zomer en 25 fr. in den winter te vestigen Wat deed de Regeering voor de ko- lenbazen, en werd op dat terrein niet meer verwezenlijkt als wij hier vragen Wij besluiten De landbouw in Vlaanderen staat er heden slecht voor en er dient dringend uitgezien naar verbetering. We stellen als middelen 1) De samenwerking tusschen alle boeren en de vaste afspraak geen pro- dukten te verkoopen aan hongerprijzen. 2) De onmiddellijke tusschenkomst der Regeering om door regeling van prijzen of het treffen van alle andere maatregelen, onder meer de controol op de winsten der tusschenhandelaars, onze boeren in de gelegenheid te stellen in redelijke voorwaarden hunne produkten te verkoopen. I Noord - Amerika. Een nieuwe droogte in de Vereenigde Staten. te Heyst-op- De Schelde N. B. Over de staking den-Berg lezen we in van 15 Juli Sedert Maandag verhinderen de boe ren uit de heele aardappelstreek van het Mechelsche. de verzending der aardap pelen in de stations. Boeren, die met volgeladen karren komen aangereden, worden gesommeerd van terug te kee- ren. De gendarmerie kijkt toe, onmach tig. De razernij heeft de boeren fel te pakken en er zijn ook ernstige redenen toe. De groote uitvoerders, Boerenbond en andere boerenuitbuitersbondjes, die de aardappelen opkoopen en de prijzen naar hun willekeur regelen, doen aan zulk een schandelijke uitbuiting, dat het haast ongelooflijk klinkt, omdat het waarlijk alle perken te buiten gaat. Zij koopen de aardappelen aan spot prijzen, ver beneden de waarde van den voortbrengstprijs, maar verkoopen ze voort aan het leger en aan Duitschland, aan schandelijke woekerprijzen. Op 15 Juni kochten ze de aardappe len nog van de boeren aan 98 fr. op 20 Juni aan 75 fr.op 25 Juni aan42fr.; op 27 Juni aan 40 fr.op 1 Juli aan 20 fr. op 4 Juli aan 18 fr. en op 13 Juli aan 15 fr. In diezelfde tijdspanne verkochten de groote opkoopers diezelfde aardappelen aan het Belgisch leger voor 47 tot 56 fr. per lOOkgr. enaan Duitschland voor prijzen die gingen van 99 tot 115 fr. Deze schandelijke woekerwinsten, ten koste van het zweet, den arbeid en den honger van de boeren, kon niet anders dan ernstig verzet uitlokken. 4e Bijdrage. Onze eischen als Staats burgers. In onze drie vorige bijdragen hebben wij de bijzonderste eischen onzer Vlaam- Jche landbouwers op beroepsgebied uit eengezet. Thans komen wij tot de eischen onzer landbouwers als staatsburgers. Deze zijn niet minder belangrijk als de eersten cn worden daarom met evenveel nadruk door ons verdedigd. De boerenstand maakt immers deel uit der volksgemeen schap Staande op het standpunt der solidariteit tusschen al de standen dezer volksgemeenschap zijn wij van oordeel dat de welvaart dezer laatste een onmis bare factor is voor den welstand onzer landbouwbevolking. I. 's Lands buitenlandsche en mi litaire politiek. De jongste interna tionale gebeurtenissen toonen aan dat de toestand in Europa zeer gespannen is. Het Fransch-Russisch verdrag, geest driftig begroet door communisten en socialisten omdat het gericht is tegen Duitschland wiens politiek regiem hen niet bevalt, werd zooeven beantwoord door de oprichting van een nieuwe Statengroepeering omvattende Duitsch land, Italië, Oostenrijk, Hongarië. Het Verdrag van Versailles wordt opgeruimd. Het Locarnoverdrag, dat tens de veiligheid van België moest ver deren, het Stresafront dat eens Frank rijk, Italië en Engeland vereenigde blijken definitief te hebben afgedaan. Europa is opnieuw den weg opgegaan der inrichting van machtsgroepeeringen wat met de s:eeds toenemende verhoo ging der bewapeningen kan uitloopen op een nieuwe bloedige wereldramp, zooals in 1914 geschiedde. De collectieve veiligheid, stelsel door Frankrijk vooruitgezet, omdat het door een uitgebreid net van verdragen met andere staten de bevoorrechte positie wil behouden verworven door het ver drag van Versailles, heeft ook uitge diend. De Volkenbond heeft als vredesin- strument aan de verwachting van het menschdom niet beantwoord, omdat hij niet een groepeering van Volken maar wel van Staten was, waarvan de groote mogendheden zich hebben bediend om eigen imperialistische doeleinden na te streven, dikwerf ten nadeele van kleine staten. Wat moet een klein land als België in deze omstandigheden doen om het gruwelijk oorlogsgevaar met de meeste kans te voorkomen en te vermijden Wij antwoorden beslist een politiek volgen van volstrekte zelfstandigheid en vrijwillige neutraliteit. Wij willen niet meer weten van zoo genaamde waarborgs- of veiligheids verdragen met groote mogendheden omdat het niet behoort aan een klein land de grenzen te waarborgen van groote landen die eigenmachtig den loop der politieke gebeurtenissen bepalen zonder dat wij hierop eenigen invloed kunnen uitoefenen. Het Locarnoverdrag van 1925 dat een zwaren deuk kreeg door de bezet ting van den Rijn door Duitschland bracht ons op den rand van den oor log. Onze Vlaamsche landbouwers willen ook niet het nieuw Locarno dat thans ontworpen wordt, daar het de zware erfdienstbaarheid zou behouden op het leven onzer zonen de grenzen onzer groote naburen bij inter nationale conflicten te moeten ver dedigen. Om deze reden eischen wij met gansch het Vlaamsche volk de onmiddellijke en integrale cpzegging van het Belgisch- Fransch militair akkoord, zoowel nieuwe als oude uitgave. Onze Vlaamsche land bouwers willen niet dat hunne talrijke kloeke zonen den gruwelijken dood op het slagveld zouden sterven voor de heerschzucht en de veroveringslust van andere landen. Daarom eischen zij met krachtdadig heid "Los van Frankrijk, los van Sow- jet-Rusland 1 Om dezelfde redenen willen zij dat België een gansch zelfstandige leger- politiek voere niet eenzijdig gericht tegen Duitschland zooals thans het ge val is, doch voor doel hebbende onze onafhankelijkheid te verdedigen van waaruit de aanval op onze grenzen ook moge komen. Het moet voorgoed ge daan zijn met de inmenging van de Fransche stafofficieren in onze leger- inrichting en militaire aangelegenheden 1 Onze landsverdediging moet dienen tot (Vervolg op de 2de bladz.) Landbouwminister Wallace heeft voor enkele dagen een reis door het Westen van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika ondernomen, om zich ter plaats te vergewissen over de ver woestingen aangebracht door de nieuwe droogte en om gebeurlijk voorzorgs maatregelen te kunnen treffen om den nood der landbouwers te verlichten. De berichten die uit het Westen bin nenkomen zijn ontzettend. Wanneer in de eerstvolgende weken geen voldoende regen valt, dan bestaat de mogelijkheid j dat de ramp nog grooter zal zijn dan in 1934. Bijzonder zwaar getroffen is het Noord-Westen, en vooral de beide t staten Dakota, Wyoming en het ooste- lijk deel van Montana. En gelijk men i weet is dit de streek waar vooral zomer- tarwe wordt gewonnen. Van nu af aan schijnt het zeker dat de oogst aan zo- mertarwe niet half zoo groot zal zijn dan eerst verwacht werd. En iederen dag dat de droogte aanhoudt, beduidt een verlies van 1 tot 2 millioen bushel. Amper twee maand geleden had mi nister Wallace zelf gezegd dat de oogst van de Vereenigde Staten op 830 mil lioen bushel mocht geraamd worden. Gevoegd bij het overschot van verleden jaar beschikte Amerika dan over onge veer 950 millioen bushel tarwe. Doch, gelijk men weet. bedraagt het verbruik ongeveer 650 millioen bushel. Van uit voer was toen schier geen spraak zoo dat minister Wallace er ernstig aan dacht opnieuw gansch de tarwepolitiek van de Vereenigde Staten op andere grondvesten in te richten. De aanhoudende droogte van de twee laatste maanden heeft echter het beeld totaal veranderd. De oogst van de voorjaarstarwe in de Vereenigde Staten zal slechts, naar nieuwe raming, 131 mil lioen schepel bedragen of 100 millioen minder dan in begin van Juni werd ge raamd. De thans gepubliceerde particu liere ramingen van den oogst van win tertarwe bedraagt ongeveer 500 mil lioen schepel. In Maart werd op een oogst van 600 millioen schepel gere kend. Op de basis van deze ramingen voor voorjaars- en wintertarwe zou de totale tarweoogst van de Vereenigde Staten dus omstreeks 631 millioen bus hel bedragen, zoodat met behulp van het overschot van verleden jaar het ver bruik gemakkelijk zal kunnen gedekt worden. Inderdaad koopen meelfabri kanten in het Noordwesten thans reeds tarwe uit Canada hoewel dit ook in andere jaren voorkomt, verwacht men toch. dat dit jaar een groote hoeveelheid uit Canada zal worden ingevoerd. De statistische tarwe-positie neigt thans dus wel in het voordeel van Ca nada, dat in de gelegenheid zal zijn de oude voorraden verder van de hand te doen. Veel hangt hierbij echter af van den Canadeeschen oogst zelf. In de prairie-provincies zijn den laatsten tijd 1 ook klachten over gebrek aan regen bin- gekomen, doch gelukkig is de tempera tuur niet abnormaal hoog geweest Som migen ramen den oogst op ongeveer 350 millioen schepel, anderen op 300 millioen. In het eerste geval zal Canada met 130 millioen oude voorraden, 480 mil lioen bushel tarwe beschikbaar hebben, waarna bij een binnenlandsch verbruik van 110 millioen schepel 370 millioen voor den uitvoer beschikbaar blijft. De totale uitvoer in het loopende tarwe- jaar, waarin de uitvoer van Argentinië belangrijk gedaald is, zal op 31 Juli a.s. ongeveer 230 millioen schepel bedra gen, zoodat er nog een belangrijk over schot voor den uitvoer beschikbaar blijft. Doch het hoopt dit ook te kunnen afzetten aan goede prijzen. Immers tot dat de nieuwe Argentijnsche en Austra lische oogsten binnen zijn gehaald en dit gebeurt slechts op het einde van dit jaar is er geen mededinger die tarwe kan aanbieden aan Europa. Het Cana- deesche Graanbureel heeft verklaard geen politiek te zullen voeren van on- noodige hooge prijzen en elke gelegen heid te zullen aangrijpen om tegen rede lijke prijzen af te zetten. En intusschen houdt de droogte in de Vereenigde Staten aan en gelijk het te verwachten was vinden te Winnipeg groote speculatieve aankoopen plaats. De jongste oogstberichten zeggen dat sinds 16 Juni zware regenval in het al gemeen is uitgebleven en dat slechts on middellijke flinke regens nog voor een redelijk goeden oogst kunnen zorgen. Hoe komt het toch zal men zich af vragen dat de Vereenigde Staten zoo dikwijls door droogte geteisterd wor den Dat is zoowat de schuld van de Amerikanen zelf. Ze hebben gebieden die vroeger steppevlakten waren in land- bouwvelden omgeschapen, ('ie echter bijna jaarlijks door zware zandstormen worden geteisterd. Het plan van Roo sevelt is zooveel grond mogelijk van die vlakte terug aan den landbouw onttrek ken en er weer steppen van te maken, zoodat het zand weer vast ligt. Verder zal een boomengordel aangelegd wor den van Texas uit tot aan de Canadee- sche grens en, ten derde, zal men trach ten de geteisterde vlakte van genoeg zaam water te voorzien, en het is bijzon der met dit doel dat de groote stuw dammen in de Vereenigde Staten ge bouwd worden, vooral in het Westen. En hand in hand met deze plannen gaat het groote kolonisatieprogramma van de Rooseveltsche regeering, dat er in bestaat land in de dorre vlakten op te koopen en de betrokken families naar beter geschikte streken over te plaat sen. Voor de eerste etape van dit pro gramma heeft Roosevelt reeds 10 mil lioen dollar beschikbaar gesteld. Daar voor zijn reeds 1,3 millioen acres ge kocht geworden en 3.5 millioen werden reeds uitgegeven om 650 landbouwfa- milies naar andere streken over te bren gen en daar in te richten. Op het door de regeering opgekochte land zal step pegras gezaaid worden, en de regeering is er van overtuigd dat indien ze hare pogingen krachtdadig en doelbewust voortzet te kunnen vermijden dat een groot deel van de Vereenigde Staten in een Amerikaansche Sahara zal om geschapen worden. Gebruikt onze volledige weidevette R. U. Z na het hooien. Het is hoog tijd om de gemaaide hooi- weiden een volledig voedsel toe te die nen om nog een aanzienlijke hoeveelheid voedzaam nagras te bekomen. Onze weidevette mag gerust aange wend daar zij nog dit seizoen haar volle werking zal uitoefenen. De prijzen voor potaschzouten zijn bekend gemaakt. Zooals alle jaren zijn dezelve voor het zomerseizoen veel lager en verhoogen viermaal tot einde van dees jaar. We zetten de leden aan gebruik te maken van de lage prijzen om voor den komenden winter en daaropvolgende lente reeds bestellingen te doen. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 2 Oogst van 8,30 tnt 10,30 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat. Aalst. Men lette wel op de uur verandering, het is dus van 8 1/2 tot 10 1/2 in den voormiddag. TELEFOON 267. We verkoopen enkel aardappe len aan den minimumprijs van 40fr.de 100 kilos!

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1