BOERENSTAKINGEN Fruitkweekers, opgepast Arbeid adelt* Landbouwweekblad Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt II Zeiven Voor en oor de Landbouwers Wat onze Vlaamsche Landbouwers de nieuw gekozenen en de nieuwe Regeering verwachten. van Plantkunde en Plantlore* ZONDAG 26 JULI 1936. frfla 23 ccnticai lfide jAARGANG Nt 917 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnnrder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Door de boerenstaking in de streek van Heyst-op-den-Berg zijn de land bouwers en bijzonder de aardappel telers zoo wat over geheel Vlaanderen wakker geschud. Allen zouden ze willen hun vak verdedigen, doch er is bij hen nog te veel gemis aan durfkracht en bij zonder aan eensgezindheid, om zoo iets door te drijven. Reeds verschillende ma len hebben wij er op gewezen dat onze afgewerkte produkten aan spotprijzen worden verkocht. Zoo zien wij de boter heden op de markt verkoopen aan 15 tot 18 frank de kilo, hetgeen de boer amper 0,60 fr. per liter volle melk opbrengt. Nude volle melk wordt door de verbruikers in de groote dorpen en steden betaald aan den prijs van 1,20 tot 1,60 fr. de liter, hetgeen aan de voortverkoopers zoo wat 100 tot 150 winst bezorgt. Dit is waarlijk een schande. Hetgeen de prijzen der aardappelen aangaat is 't even min rooskleurig.Na 'n korte berekening van hun kostprijs, zon der het werk van den boer bij te reke nen komt deze middelmatig op 30 a 31 fr. per 100 kgr. Weliswaar is men er in de streek van Heyst-op-den-Berg reeds toe gekomen de aardappelen te verkoo pen aan 30 fr.. doch dit is niet voldoen de, gezien onze boeren hiermede nog niet den kostprijs kunnen dekken. Wij eischen dat de aardappelen aan geen centiem minder verkocht worden dan 40 fr. de 100 kg. Prijs die steeds een zeer minieme winst aan den boer ver zekert. Stappen werden reeds gedaan bij de Regeering om deze minimum-prijs te verzekeren. 1Aan de Regeering omdat zij de Slangen der landbouwers niet genoeg ta harte neemt. Ze belooft wel maat regelen te zullen treffen om de boeren- belangen te beschermen, doch deze komen in algemeene regel maar wanneer het te laat is. Wij dringen nogmaals aan bij de Regeering opdat zij met meer spoed en durfkracht zou ingrijpen wanneer een landbouwtak in nood verkeert. 2. Aan de tusschenhandelaars. Voor hetgeen de aardappelhandelaars betreftdeze koopen meer aardappelen dan ze kunnen verzetten. Ze hebben dan een te veel waarmee zij naar de markten gaan en zoodoende kunstmatig de prijzen laag houden, en daarbij nog de slechte sorteering in de hand werken. Voor de andere tusschenhandelaars van landbouwprodukten deze gaan de boerkens hun voortgebrachte waren ten huize aan spotprijzen afpersen om dezel ve dan met winsten van 100 a 150 °/o aan den verbruiker af te leveren. 3. Aan de boeren zelf. De boeren zelf zijn niet genoeg soli dair zoo zien wij dat door de staking van Heyst-op-den-Berg de aardappelen daar verkocht werden aan 30 frank de 100 kg. en er anders geen aardappel mocht geleverd worden. Nu in de streek van Opwijck en zoo meer verkoopen de boeren nog dagelijks heele wagons aardappelen aan 25 fr. de 100 kg., hetgeen hen minstens 6 a 10 fr. per 100 kg. verlies berokkent. Ziedaar een klein bewijs van de solidariteit on der de boeren. Willen de landbouwers tot iets komen dan is het van allergrootst belang dat ze over geheel het land eendrachtig te werk gaan en zich bijzonder niet laten leiden door politieke strekkingen. Wij zagen dat in 't begin der stakin gen te Heyst en omstreken boerensyn- dikaten en meer werden gevormd, die een snellen aangroei verwierven, doch die nu reeds aan 't afbrokkelen gaan, daar politiekers er reeds willen buit uithalen en zoo in plaats van den land bouw te dienen, enkel en alleen eigen belang zoeken. Opdat een boerensyndikaat of-bond vruchten drage en enkel en alleen de belangen zijner leden verdedige, moet het boven en buiten de politiek staan en moeten al de leden daarbij volledig solidair zijn en hunne leiders op alle mogelijke manieren helpen en bijstaan. Dat is steeds de leuze geweest van Redt U Zeiven en zal ze ook blijven. Waar er eenigszins middel is de be langen zijner leden te dienen staat Redt U Zei ven steeds paraat. Wij wenschen de landbouwers uit de streek van Heyst en andere geluk voor de bekomen uit slagen en zullen steeds en overal mee werken zoolang dat deze samenwerking geschiedt buiten de politiek en met het eenige doel de belangen onzer landbou wers te verdedigen en te dienen. We zijn dit jaar niet fel begunstigd geweest. De maand April en een ge deelte der maand Mei hebben ons hi on ze verwachtingen teleurgesteld. Indien we mochten prat gaan op een overheer- iijken bloeitijd ons aangebracht door de warme dagen van Maart, lieten we in tegendeel den moed in de schoenen zin ken, toen we zagen dat de late nacht vorsten en het koude, schrale weder dat volgde onze hoop deed ineenstorten. Er is weinig of geen fruit in de open lucht weinig perziken, bijna geen pruimen, lut tel peren, niet al te veel kersen alleen de appels lukten. Ongelukkiglijk deze laatste fruitsoort wordt fel aangetast door de appelmade, haar verwoestingen zijn zoodanig groot dat reeds een groote helft er van ten gronde is gevallende overige worden nu zoodanig door de hevige stormwinden door elkaar geslin gerd dat ze hierdoor nog eens fel zullen gedund worden. Op die manier is het alles behalve aangenaam aan fruitkweek te doen. Gelukkiglijk volgen wel cle jaren op elkander, maar gelijken zich niet en om een slecht jaar breekt de boer zijn schuur niet af. Nu er weinig fruit voorhanden is, bestaat er des te meer hoop schoone prijzen te bekomen. We zullen dan ook al doen wat mogelijk is om schoon fruit te bekomen en daarom wenschte ik van daag wel eens te spreken over de fakto- ren die de kleur van het fruit beïnvloe den in gunstigen of ongunstigen zin. Al vorens hiermede een aanvang te nemen wensch ik toch nog een verkeerde doen wijze bij onze menschen recht te zetten. Omdat ik dit jaar zeer weinig fruit heb en met het weinige dat vorst en wind me liet, wil deelnemen aan ten- j toonstellingen, had ik eenige van de beste variëteiten en de best ontwikkel de peren in zakjes gestoken, 't Noodlot of 't geluk wil dat er nu ook van die zakjes zichtbaar zijn van op de straat. Wat sommige menschen daar reeds allemaal hebben over uitgekraamd gaat alle gedacht te boven. Nog een geluk voor mij dat ik me om dien prietpraat weinig of niet gelegen laat. Waaraan ik me wel gelegen laat en me zelfs pijn doet aan 't harte is, dat die menschen me een juister gedacht nog hebben gegeven van de achterlijkheid die hen kenmerkt. Wat ze in andere streken reeds jaren en jaren bewerkstelligen, dat wordt hier door onze achteruitkruipers in 't belachelijke getrokken. Nu laatst lacht, best lacht, en 't kan verkeeren zei 't begijntje. Van op de straat zullen ze dan ook in Sep tember-October die prachtperen kunnen bewonderen, welke men bekomt door het inzakken der vruchten. Sommigen zeggen wel, maar gaat ge de kleur van uw fruit hierdoor niet wegnemen en dat is nu een meer ernstiger vraag die ge tuigt van weetgierigheid en oordeelkun de. Ik weet immers goed genoeg dat de kleur van het fruit een der belangrijkste factoren is bij den verkoop en daarom ook zal ik niets verwaarloozen om schoon gekleurd fruit te bekomen. We weten toch ook dat het fruit slechts zijn meeste kleur krijgt bij het rijpworden daarom ook zal ik de zakjes een drietal weken voor het rijpworden der vruchten openscheuren om zoo het zonnelicht op het teerdere vel te laten inwerken en schoon gekleurd fruit langs de zonnezijde te verkrijgen. Indien ge schoon gekleurd fruit weet aan te bieden dan zult ge niet zelden een hoogeren prijs bekomen dan voor vruchten bui tengewoon groot van stuk en prachtig van vormmaar indien ge beide kunt vereenigen grootte en kleur dan verze ker ik u de grootst mogelijke prijzen. Bij appels ontstaat de schoone roode kleur uit een overvloed van suiker in de vrucht. Dit zet zich onder den invloed van het licht om in bepaalde kleurstoffen. We weten nu door de levensleer van de planten dat de onbewerkte sappen, door de wortels opgetrokken, aan suiker verrijkt worden in de bladeren, onder den invloed en de werking van het zon nelicht; besluit veel bladeren en veel licht. Spijtig dat de overvloed van bla deren soms het licht uitsluit en we hier dus met twee tegenstrijdigheden te doen hebben. In de fruitteelt is het van overwegend belang dat we een juist evenwicht tus- schen beiden verkrijgen snoeien en sleunen zullen hier machtig toe bijdra gen. Zorgen we dan eerst voor bladeren die de suiker moeten vormen en nadien voor 't licht dat die suiker tot kleur zal doen overgaan. Om voldoende blad te bekomen moe ten we stikstofrijke meststoffen toedie nen en nochtans moet ik u waarschu- i wen tegen een te rijke stikstofbemesting 5 en in de meeste gevallen is 't beter klei nere hoeveelheden te geven nadat het blad zich reeds eenigszins ontwikkeld heeft. Geeft .ge te veel stikstof ineens dan krijgt ge voorzeker een sterke bladont wikkeling en een groote suikervorming, maar te gelijker tijd ontwikkelt zich ook nieuw hout en nieuw blad en wat ge door sleuning en snoeiïng hebt willen verkrijgen doet ge te niet door uw be mesting vermits ge terug te veel schaduw doet ontstaan iets wat den toegang van het licht tot het fruit totaal wegneemt. Is 't misschien hierom niet dat de fruit- beplantingen die gepaard gaan met vee kweek onder opzicht van kleur de beste uitslagen geven Inderdaad het gras neemt de overtol lige stikstof weg en de beesten zorgen voor kleinere dosissen stikstof in meer malen toegediend. Wat de dieren zoo onbewust verwezenlijken zullen wij fruitkweekers trachten na te bootsen door de bemesting. We weten ook dat het tijdstip van plukken van groot belang is voor het kleuren van appels. Niet te vroeg pluk ken weze de boodschap. De Herfst wordt terecht de kleuraanbrenger ge- heeten en dit is bijzonder waar voor ap pels. 't Is de tijd waarop de boomen minder blad beginnen te dragen en de vruchten met suiker opgepropt zitten het zonnelicht gaat nu gunstig kunnen inwerken en onze appels in kleur doen winnen. W e weten wel dat te vroeg geplukte appels beter tegen een ruwe behandeling en verzending bestand zijn, maar juist daar ligt de grove foutwe moeten goed gekleurd fruit hebben dat wel niet te rijp geworden is en dat zacht behandeld en naar behooren ingepakt veelopbrengend moet worden. Kweekers opgepastde oogst is nabij. 5e Bijdrage. In onze vorige bijdrage hebben wij de eischen onzer Vlaamsche landbouwers uiteengezet ten opzichte van de buiten- landsche en legerpolitiek van het land. Wij kunnen deze eischen samenvatten als volgtonmiddellijke en volledige neutraliteit en integrale zelfstandigheid Onze landbouwers maken ook deel uit der Vlaamsche volksgemeenschap. Als dusdanig hebben zij het grootste belang bij de ontplooiing en den volledigen bloei dezer gemeenschap op cultureel, maat schappelijk en economisch gebied. Wij verwerpen de materialistische leer van klassenstrijd en klassentegenstelling als verderfelijk en stellen ons op het stand punt van de volkssolidariteit of gebon denheid gegrondvest op de kristelijke levensbeschouwing vastgelegd door de pauselijke encyclieken. Enkel deze volks solidariteit is bij machte rechtvaardig heid en orde in de samenleving te doen heerschen. Welnu als integraal deel der Vlaam sche volksgemeenschap strijden wij voor de volledige erkenning van het Vlaam sche volksrecht op alle gebied De Belgische eenheidstaat zooals hij in 1830 werd opgevat en opgericht heeft de dualiteit miskend der bevolking welke in een zelfde staatsverband moest leven. Hij was er opgericht de Vlaam sche natie te wurgen met al de middelen waarover hij beschikte. Zoo is deze ver keerde staatsformatie er toe gekomen in dit land eene voortdurende tegenstelling te scheppen tusschen de twee volkeren het Vlaamsche en het Waalsche. Eendracht maakt macht, zegt onze nationale leuze, en deze spreuk bevat waarheid. Doch wanneer, zooals de ge zagdragers in dezen staat, eendracht hebben verward met eenheid, hebben zij in het leven van dezen staat de kiemen gelegd van zijnen ondergang. De Vlaamsche beweging geleid en gesteund door de lasten van ons volk streeft er naar, door volledige erkenning der rechten van het Vlaamsche volk, deze eendracht te herstellen zonder de welke België ten ondergang is gedoemd. In zijnen strijd tot gelijkberechtiging stoot het Vlaamsche Volk echter op hardnekkigen onwil, zoowel van de ge zagdragers als van de volksvervreemden in eigen schoot. Vandaar de verbitte ring die dezen strijd kenmerkt en die des te erger wordt naar gelang een rechtvaardige en volledige oplossing uitblijft. De Vlaamsche strijd is immers geen loutere taalstrijd. Het zou ons niet moei lijk zijn aan te toonen door talrijke feiten en cijfers hoe de Belgische Staat het Vlaamsche Volk, dat nochtans de groote meerderheid uitmaakt der Belgische be volking, op de meest ergerlijke wijze heeft verongelijkt op cultureel, maat schappelijk, economisch en politiek ter rein. Het volstaat te wijzen op de schan- dige achteruitstelling onzer Vlaamsche soldaten tijdens den laatsten oorlog, op den jarenlangen strijd welke wij hebben moeten voeren voor de verovering van een Vlaamsche Hoogeschool, waarin de Vlaamsche geest thans nog gedwars boomd wordtop de verongelijking van het Vlaamsche Volk in de bestuurlijke organismen, zelfs na de stemming van de jongste taalwetten op de miskenning van het Vlaamsche Volk in de gerech telijke instellingen en in het leger, zelfs na de stemming van afgedwongen wet ten op de verminking van den geest en het hart van het Vlaamsche Volkskind door een verfranscht denationaliseerend onderwijs vooral in het Brusselsche op de volstrekt onbeduidende vertegen woordiging van het Vlaamsche Volk in de instellingen en organismen van open baar nut, die met de Regeering over de economische en maatschappelijke belan gen van dit land beslissen. Zoo komt men ten slotte, niettegenstaande al de gestemde taalwetten en andere, tot den schreeuwenden mistoestand, dat over het wel en wee van ons volk in hoofd zaak beslist wordt door vreemdelingen of rasvervreemden, die nog de nooden noch de aspiraties van ons volk kennen en minder nog waardeeren. Men vergete het immers niet dat vol gens officieele niet weerlegbare gegevens de hoogere besturen in dezen staat be rusten in eene verhouding van 75 tot 100 in handen van niet-Vlamingen. Begrijpelijk is het dan ook dat ons volk dat stilaan tot zijn nationaal bewust zijn komt, zooals de jongste verkiezingen het aantoonen de niet doeltreffende taalwetterij wegtrapt en grondige staats hervormingen eischt welke moeten lei den tot dezen uitslag het Vlaamsche volk meester in eigen huis Dit vraagstuk van den uitbouw der Vlaamsche volksgemeenschap werd grondig onderzocht en besproken op het Congres der Vlaamsche Concentratie te Leuven, den 21 Juli 1.1. Dit congres werd bijgewoond door zeer talrijke vooraan staande Vlamingen van alle politieke strekking. Als dusdanig beteekent het een mijlpeil in de geschiedenis van ons volk en hebben de besluiten die er wer den getroffen een verregaande betee- kenis. Wij als Vlaamsche landbouwers on derschrijven deze besluiten ten volle. Wij vatten ze hieronder beknopt samen Het Congres der Vlaamsche Con centratie drukt den wensch uit dat, boven de partijen, groepeeringen en standen, in Vlaanderen een machtconcentratie op organisatorischen grondslag zou worden ingericht tusschen de Vlaamsche poli tieke, sociale, economische en cultureele formaties, tot de gemeenschappelijke verdediging van het Vlaamsche volks bestaan en het opbouwen eener kriste lijke en volksche orde in Vlaanderen. Het congres is van oordeel, dat de methode van de fragmentaire oplossin gen van het Vlaamsche Vraagstuk heeft uitgediend, maar dat een geheel van politieke, sociale, economische en cultu reele hervormingen moet worden nage streefd, om Vlaanderen onverminderd te bevestigen in een zelfstandig en natio naal volksleven. In de sociale orde moet een onver biddelijke strijd worden aangebonden tegen de overheersching van het kapi taal op de menschelijke persoonlijkheid en op den arbeid. Een concentratie tot gemeenschappelijke samenwerking moet tot stand worden gebracht, om het libe rale kapitalistische regiem en de marxis tische stroomingen te doen wijken voor een maatschappelijke orde op kristelij- ken solidaristischen grondslag. Door standensamenwerking en stan denverheffing moeten de beroeps- en standenbelangen van boer, arbeider, middenstander en intellectueel een op lossing krijgen, niet om uitsluitend par ticuliere strevingen of groepsegoïsme te dienen, maar in functie van het geheel nationale Volksbestaan. De financieele en economische mach ten moeten in hunne overheersching worden gefnuikt en in staat van dienst baarheid worden gesteld voor het ge- heele volk. Het economisch vraagstuk moet, daar waar overheidsinmenging is vereischt, worden opgelost in functie van de welvaart van het Vlaamsche Volk en rekening houdend met Vlaan- deren's eigen economische structuur en eigen economische nooden. Elk programma van economische re constructie en industrieele heraanpas sing voor Vlaanderen uitgewerkt, zal zich te richten hebben naar de nood wendigheden van de Vlaamsche econo mische activiteit in landbouw, nijver heid, havenbedrijf en steenkolenbekken op het Vlaamsche grondgebied. De eigen belangen van de kenmerkende Vlaamsche kleine en middelgroote be drijven mogen, bij het aflijnen van de economische politiek, niet opgeofferd worden aan de belangen van de Waal sche groot-industrie. Het programma van werkverschaf- TELEFOON 267. Aan wie ligt nu de schuld dezer lage prijzen Toekomende week beginnen wij een nieuw, onuitgegeven mengel werk, door den Heer A. Suys, met als opschrift Het is een verzameling van my then, legenden, volkskundige bij- zonderheden en vertellingen, die in betrekking staan tot planten en bloemen. j De lezing dezer buitengewoon gelukte verzameling zal aan allen, die voor bloemen en planten iets over hebben, menige aangename stonden verschaffen. Onze eischen als staatsburgers. De sociale orde. De economische orde.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1