I D 00 VEN I I Gemengde Berichten Duivenkroniek ONZE KAL VERMELEN E. R. LATAIRE Geb. N.V. EECLOO. Belangrijk Bericht Muilprang De nieuwe WASCHMACHINE WERKHUIZEN Burg Uit t TW en Een en Go< Me< slachtoffers van de mijnschade te Gos- selies. Indien de kleine landbouwers waar van sprake geen geldelijke hulp ontvan gen, zullen zij ook niet bij machte zijn hunne pachten te betalen, zaaigraan aan te koopen en zullen verplicht zijn uit te wijken naar de nijverheid die al reeds overlast is met werkkrachten. Het betreft hier dus een werk van nationale solidariteit, die ook eens mag ten goede komen aan onze Vlaamsche landbou wers. Wij verhopen dat de Regeering uit eigen initiatief of zooniet de Vlaam sche volksvertegenwoordigers de noo- dige maatregelen zullen voorstellen tot hulp aan de kleine boeren uit Limburg en de Antwerpsche Kempen. BINNENLAND I DUITSCHLAND Ruilhandel met Brazilië. Volgens berichten opgenomen in de Braziliaansche pers, zouden fusschen beide landen handelsonderhandelingen gaande zijn ingevolge dewelke Brazilië aan Duitschland koffie, fruit, bevroren vleesch. varkensvleesch, wol, katoen, cacao, huiden en cautchouc zou mogen leveren tegen betaling door Duitschland van dezen invoer met kolen. ZWITSERLAND De federale Regeering heeft over en kelen tijd de verplichte inmenging van boter bij de margarinefabrikatie afge schaft, Doch anderzijds heeft zij een maatregel getroffen die voor gevolg zal hebben het verbruik van boter te bevor deren namenlijkde taks op de eetbare vetten en oliën welke slechts 25 centiem bedroeg werd verhoogd op 38 centiem (3,66 Belgische frank) per kg. Bovendien blijft de contingenteering bij den invoer dezer produkten van kracht. ENGELAND De gevaren eener overdreven indu strialisatie. Wij hebben hierin dit overzicht menig maal melding gemaakt van de pogingen welke de Engelsche Regeering sedert enkele jaren doet om aan zijn nationalen landbouw de plaats te bezorgen welke hem toekomt in het economisch leven van het land. De flinke steunverleening aan de tarwe en suikerbeetteelt, den varkenskweek, de productie van melk en rundvleesch, de groenten en fruitteelt, dient in verband hiermede genoemd. Doch de regeering beschouwt de uit breiding der landbouwproductie nog op een ander terrein namelijk deze der na tionale veiligheid. In een onlangs uitge sproken redevoering waarin hij pleitte voor de versterking der vloot, betoogde de heer Samuel Hoare het uitdrukkelijk waar hij zegde "moesten onze zeewe gen afgesneden worden, dan zouden on ze voorraden grondstoffen niet voldoen de zijn om de behoeften onzer nijverheid gedurende drie maanden te dekken. Wij moeten daarbij aannemen dat deze pe riode van drie maanden nog te lang is, want wij zouden dood zijn van honger na drie weken Hierin zit een les ook voor onze Re geering. NEDERLAND De teeltpremie voor vlas. De Nederlandsche Akkerbouwcen- trale maakt bekend dat voor het vlas van den oogst 1936 een teeltpremie zal worden uitgekeerd van gemiddeld 100 gulden per ha. mits het verkocht is in het tijdvak vóór 5 Juli 1936 met inacht neming van te dien aanzien gegeven voorschriften. i Wijziging van" de prijsverhoudingen tusschen boter en spijsvetten en oliën. Ten overstaan van het vastgesteld feit dat een grooter verbruik der spijsvetten dezen laatsten tijd zich voordoet inge- j volge den relatieven zeer lagen prijs de zer producten, wat in 't nadeel uitvalt van het verbruik van boter en marga- j rine, heeft de Minister van Landbouw maatregelen overwogen tot herstel van het evenwicht in de consumptie van deze onderscheidene voedingswaren. Te dien einde zullen de heffingen op spijsvetten en oliën op 40 cent per kgr. worden gebracht en de prijzen van bo ter en margarine met ongeveer 4 cent per kgr. worden verlaagd. Om te zorgen dat de minst betaalkrachtigen over vol doende vet zullen kunnen beschikken, zal per jaar circa 6000 ton volksvet te gen den prijs van volksmargarine be schikbaar komen. Voorgaande toont aan dat de Nederlandsche regeering zich niet onbetuigd laat om den afzet der boter ter verzekeren. Wanneer doet onze regeering iets tegen de doodende concurrentie waarvan onze botervoort- breagst het voorwerp is vanwege de margarine en andere kunstvetten Staf Bruggen komt naar Haaltert. Opvoering van het historisch blijspel De Molen van Sans Souci te Haal tert, door de groep Staf Bruggen, op Zondag 9 Augustus. De molen draait. De wind in de zeilen. Een daverend lachsucces Meer dan 1000 opvoerin gen in 't buitenland Dien dag allen naar Haaltert, Eeckent. Teekent dien dag aan. Aanvang te 3 112 uur stipt. Bij voorbaat welkom. Als overtuigde Vlamingen reiken wij malkander broed*r-zusterlijk de hand. Vormen wij blok, meer dan ooit Feestrede door E. P. Callewaert O. P. Prijzen der plaatsen 8, 6 en 4 frank. Per tiental genomen 10 °'o verminde ring op de twee hoogste prijzen. Gulden Sporenkomiteit. Openluchtfeest te Erembodegem. 't Vlaamsch Volkstooneel (Groep Staf Bruggen) voert op in open lucht Compostella op Zondag 30 Augus- l tus 1936. POLEN De finaneeering van den graanoogst. De Poolsche Regeering heeft beslist de kredieten tot finaneeering van den graanoogst te verhoogen. Over 1934 bedroeg het krediet 25 millioen zloty (139.500.000 fr.); over 1935, 32,6 mil lioen zloty (181.900 000 fr.); voor 1936 wordt 35 millioen zloty (306.900.000 fr beschikbaar gesteld. Provincie Oost-Vlaanderen De uitbetaling der premiën toegekend in 1934 voor stieren, koeien en vaarzen zal geschieden 1) Voor de gemeenten Beirvelde, Desteldonck, Drongen, Evergem. Loo- christi, Mendonck, Moerbeke (Waas), Oostacker, Oostwinkel, Saffelaere, St Kruis-Winkel, Sleydinge, Wachtebeke en Waerschoot te Gent, op Vrijdag 31 Juli, in het lokaal "De Roode Hoed,,, van 9 tot 11 1/2 uur te Drongen (Baerle), op Maandag 10 Augustus, in het gewoon lokaal, van 14 tot 17 uur 's namiddags. 2) Voor de gemeenten Aaltcr, Bellem, Hansbeke, I andegem, Lootenhulle, Lovendegem, Meerendré, Meygem.Ne- vele, Poesele, Poucques, Somergem, Ursel en Vosselaere te Aeltre, op Woensdag 12 Augustus, op het Gemeentehuis, van 8 1/2 tot 111/2 uur te Landegem. op Maandag 3 Augus tus, op het Gemeentehuis, van 14 tot 16 uur 's namiddags. 3) Voor de gemeenten Baeygem, Baelegem, Bottelaere, Cherscamp, Dic- kelvenne, Gavere, Gontrode, Gijsen- zeele, Lemberge, Massemen.Meirelbeke, Melle. Melsen, Moortzeele, Munte, Oosterzeele, Schelderode, Scheldewin- deke, Semmersaeke, Uitbergen, Vurste, Westrem en Wetteren te Wetteren op Donderdag 13 Augus tus, op het Gemeentehuis, van 8 1/2 tot 11 uur. 4) Voor de gemeenten Aalst, Aude- gem, Baardegem, Baasrode, Berlare, Buggenhout, Denderbelle, Erembode gem, Erondegem, Erpe, Exaerde, Gij- segem, Grembergen, Haaltert, Hamme, Herdersem, Hofstade, Impe, Kerksken, Lebbeke, Lede, Lokeren, Meire, Mel- dert, Moerseke, Moorsel, Nieuwer- kerken, Ottergem, Overmeire, Schoon- aarde, Smetlede, St Gillis-Dendermonde, Vleckem, Wanzele, Welle, Wichelen, Wieze en Zele te Aalst, op Zaterdag 1 Augustus, op het Stadhuis, van 9 tot 11 1/2 uur te Dendermonde, op Maandag 27 Juli, op het Stadhuis, van 9 tot 11 1/2 u.; te Lokeren, op Woensdag 29 Juli, op het Stadhuis, van 9 tot 11 1 ,'2 uur. 5) Voor de gemeenten Basel, Belcele, Beveren (Waas), Calloo, Cruibeke, De Klinge, Haesdonck, Kemseke, Kiel- drecht, Meerdonck, Melsele, Nieuw- kerken-Waas, Rupelmonde, Sinay, St Gillis-Waas, St Niklaas, St Pauwels, Stekene, Temsche, Thielrode, Vracene te Beveren-Waas, op Dinsdag 4 Augustus, op het Gemeentehuis, van 9 tot 11 1/2 uur te St Niklaas, op Donderdag 6 Augus tus, op het Stadhuis, van 9 tot 11 1/2 u. De eigenaars der dieren waarvoor een premie betaalbaar is (toegekend in 1934) worden verzocht de vereenzel- vigingskaart der betrokken dieren mede te brengen. Zij worden tevens verzocht zich persoonlijk aan te bieden, op ge stelde dagen en uren, om de premiën te ontvangen en kwijtschrift te geven. aan Geen dier moet nog sterven buikuitzetting (oploop). De gebruikswij- j ze ervan is zoo eenvoudig dat zelfs een onervaren jongeling het dier kan red den wanneer het gansche personeel der hoeve op het veld is. Muilprang is een apparaat van groote waarde. Het heeft reeds bij vele ver standige landbouwers de plaats inge nomen van slokdarmpomp en steek- priem (trocar). Muilprang 145,fr. Verkrijgbaar bij Redt U Zeiven, De VHanderstraat, 4, Aalst. Het bewaren der granen. Hoe bewaart men best de granen be stemd voor de voeding van de duiven In kleine hoeveelheid zien we er geen bezwaar in de granen in blikken doozen te bewaren. In groote hoeveelheid spreidt men ze bij voorkeur in lagen van een tiental centimeter dikte op een drogen j zolder uit. Regelmatig echter moet men j deze lagen omroeren. Tijdens bezoeken aan onze grootste kampioenen hebben wij meermalen be merkt dat deze hun voedervoorraad be waren in speciale voederbakken, die op ongeveer 1.10 meter van den grond zijn aangebracht en waarvan de bodem en de zijkanten als het ware een fijne zift vormen. Zulks voorkomt dat de granen zouden zweeten en laat toe dat men het stof er uit kan verwijderen door een eenvoudige omroering. Ons dunkens is het verkeerd de granen te bewaren in geverfde doozen of bak ken en wel om reden dat ze benevens te gauw duf ook de reuk van de verf aan nemen. Het toedienen van dergelijke verdufde granen kan inderdaad de dui ven ontstellen en ziek maken wat dus dient vermeden te worden, want de beste gezondheidsleer blijft voorzeker voor komen en niet zooals men soms wel meent genezen Het krom Borstbeen. Wat al niet werd er geschreven over dit zoogezegd gebrek. Over jaren terug heette het "duiven met kromme borst voor de soep Nadien heeft men echter de ervaring opgedaan dat onder die kromme borsten evenveel goede duiven voorkomen als onder de duiven die vol maakt zijn in lichaamsbouw. Noch in kweek, noch in de vluchten hindert dit gebrek. Het zal maar dan een gebrek heeten, wanneer de duif geen prijs vliegt. Vliegt de duif met het krom borst been toch prijs, dan is het zeker en vast dat ze geen gebreken heeft 1 Lichamelijke volmaaktheid en prijzen winnen zijn twee zaken, die kunnen sa mengaan, doch er is volstrekt geen ver- eischte bij. Niet alle schoone duiven zijn goed en niet alle goede duiven zijn schoon. De Wintertentoonstellingen, hebben meer malen die zaken klaar blootgelegd en aangetoond. De kleuren van de duiven. Over de kleuren van de duiven werd oneindig veel geschreven. De erfelijkheid en meer andere gegevens werden er bij te pas gebracht. Langzamerhand ismen tot de ervaring gekomen dat het gepluimte niet den vogel maakt. Onder alle pluimenkleuren heeft men goede en slechte reisduiven. Wel kan voor sommige liefhebbers de kleur een zekere aanduiding van ras zijn maar dat is ook alles. De hoedanigheid van de duif is niet te zoeken in de kleur van de pluimen. Alle duiven, die prijzen winnen zijn goede reisduiven al ware het dan ook wit gekleurde of bronzige duiven Geen rekening houden van kleuren 1 Oogenkleur! De oogenkleur is nog een van die punten, waarop zoovele theories zonder reden van bestaan gebouwd werden. Over een 30 a 40 jaar terug dan heette het immers dat eenieder zijn duiven keu ren kon naar de oogkleur. Spijtig voor sommige wijsneuzen dat de praktijk ook deze theorie stuk heeft geslagen. Noch de kleur van de oogen, noch de kleur van de pluimen geeft de waarde aan van een duif. Onder alle oogkleuren worden goede en slechte duiven gevonden. En zooals dit voor de oogkleur geldt, zoo telt dit ook voor de pluimenkleur. Keurders Weten wij wat af van de duiven Ik zou er mijn vinger niet voor in het vuur durven steken. Men kan nog zulk vast idee voor een duif hebben, men kan ze nog volmaakt vinden onder alle op zichten, niets bewijst dat de duif daarom goed zal wezen. De beste keurder, de beste keurmeester, laat mij toe het U te zeggen, beste lezers, is de reismand. Keuren is theorie maar het spelen van de duiven is de praktijk. De reismand heeft dit voor alle keur ders 't is te zeggen dat ze nooit mist. De reismand op zich zelve zift reeds door de talrijke verliezen die de reizen medebrengen, maar waar ze prachtig en onevenaaibaar werk verricht dat is dat ze juist de krabbers buiten de prijzen houdt! En zegt ons dat niet genoeg? Zooals we reeds hebben gemeld, zijn wij erin gelukt speciale voeders voor kalveren samen te stellen. Deze voeders dienen bijzonder tot aanvulling en vollediging van de afgeroomde melk, voor wat kweekkalveren betreft en tot rappe vleeschvorming bij mestkalveren. Volgens alle vaststellingen der wetenschap en der ondervinding is de volledige moedermelk het ideaal voeder voor de jonge dieren in gewone omstandigheden. Deze die echter in den kortst mogelijken tijd het kalf tot een hoog gewicht willen brengen en daarenboven extra wit vleesch willen bekomen, moeten hunne toevlucht nemen tot een streng bereid bij voeder. Ook degene die de kalveren willen voortkweeken en gewoon lijk afgeroomde melk geven, moeten aan die melk de onttrokken stoffen terug geven onder vorm van een passend meel. Voor die twee gevallen hebben we een zeer wetenschappelijke bereiding gevormd Nr 1 speciaal voor vetkalvers, met hooge zetmeelwaarde onder den vorm van melen die wit vleesch vormen en de vleesch- aangroei snel doen toenemen. Nr 2 voor kweekkalvers, bevattende de noodige vetten, eiwitten en fosfaten welke het kalf noodig heeft om flink op te groeien en een sterk beendergestel te maken. Dit meel wordt bij de afgeroomde melk gevoegd. WIJ HERHALEN dat de beide voeders berusten op de nieuwste wetenschappelijke bevindingen en bovendien in de praktijk hun proeven deden. HUN KOSTPRIJS grenst niet aan het ongelooflijke gelijk sommige kwakzalverijen, maar is berekend volgens de werkelijke waarde der gebruikte grondstoffen. GEBRUIKSWIJZE De kalvermelen mogen vanaf den 15" dag worden gebruikt. Men vervangt geleidelijk een 1/2 liter volle melk door een 1/2 li ter afgeroomde melk tot het kalf niets meer krijgt dan afgeroomde melk en kal vermeel. Voor elke liter afgeroomde melk voegt men een soeplepel tot 1 1/2 soeplepel kalvermeel bij. Het kalvermeel wordt te week gezet na elke maaltijd voor de volgende maaltijd op de volgende manier. Eerst giet men er een weinig koud water op en roert goed omvervolgens een weinig warm water bijvoegen. Juist vóór de maaltijd met niet verzuurde slap mengen. Studie L A T A I R E is de eenigste 1* roet een roodkoperen ketel van 1 m/m dikte en gestampt uit één stuk. 2° welke, dank aan zija gebreveteerd bewe- gingsblok, toelaat de motor achteraan het deksel in aluminium te plaatsen en alle gevaar wegneemt. 3° die alle recorden der snelheidsverwarming klopt door zijn specialen haard met loopend vuur. Vraagt catalogus en ook deze onzer Ontroomers. te Aalst, De N. namens koopen Een p gen en h de Van treerd se grootte kelders. Gelijk plaats, ifdak. Op he tn badki Op he kamer, 1 Voor: waterlei Ingeb toewijzii Bewo M om 3 uu U Zelvi Het h voormic Een I straat, i Voor in Notaris Burgi straat, Studie O te De t baar ve Een sevaal, 8 koop gronde ters, bu is. Het deverz* ander t om 2 u Gemee Stadie EEN BUITENGEWOON SUCCES De eigen uitslagen van den bereider zelf 504 prijzen272 in 1934 op weduwschap; 232 in 1935 in natuurlijk spel, zeggen U meer en moeten U meer vertrouwen geven dan de meest verbluffende getuigschriften van derde personen, getuigschriften ten koste van hooge sommen afgestaan 1 Om uw frak te hersteilen, gaat U niet bij den smid 1 Zoo ook om prijzen te winnen zult U niet om raad gaan of de middelen gebruiken van hen, die niet eens zelf bij machte zijn een prijsje te winnen in de vluchten. Niet noodig heele kisten geneesmiddelen te koopen Houdt U aan de twee hiernavermelde specialiteiten die door de beroepsspelers van de vier uit einden van de wereld benuttigd worden en een wereldfaam hebben verkregen. De Colombine Thee aan 6 Fr. het pak, mengsel van geneeskundige planten, brengt uw duiven in form, zuivert hun bloed, maakt ze hard en zenuwachtig en in orde voor de vluchten. De gezondheid en form bekomt U door de heilzame uitwerking van de planten. Om snelheid en uithouding van Uw duiven te verhoogen gebruikt de Colombine Dopping Pillen aan 6 Frs. de honderd. Kopprijzen zult II spelen, want de werking van deze pillen is juist, snel en onfeilbaar. Een kleine proef zal U dadelijk overtui gen. De uitgave is klein en de winst kan honderden bedragen. Vraagt kostelooze brochuur Het Succes in de Prijskampen aan den bereider Apotheek "Sint-Elooi,, te Gentbrugge, GENT. De Colombine-producten zijn te koop in de voornaamste apotheken van het gansche land. Slechts wanneer Uw apotheker ze niet bezit, wendt U dan rechtstreeks tot den bereider. HARDHOORIGEN HALVE DOOVEN Wanhoopt niet meer 1 Uw ontmoedigend gebrek kan overmeesterd worden zonder ge neesmiddelen, zonder pijn, zonder heelkundige bewerking, zonder uwe bezigheden te onderbreken, door de Merkwaardige Uitvinding der Oorprothesis L'Aurivibril gebreveteerd S.G.D.G., eerst met bijval beproefd door talrijke genees- heeren van doofheid aangetast, alvorens aan het publiek aangeboden te worden. Komt dus in alle vertrouven den specialist gehoorgeleerde bezoeken, die u KOSTELOOS zal ontvangen en u eene kostelooze bewijsvoering zal doen gedurende de maand Juli van 9 1/2 tot middag te GENT, Zondag 26, Hotel Majestic, 12, Maria-Hen- drikaplaats (St Pietersstatie)te DENDERMONDE, Maandag 27, Regent-Hotel, Statieplein, 18te AALST, Dinsdag 28, Hotel du Comte de Flandre, Statieplein. Let wel op den naam, den datum en het adres van het hotel. N. B. Te Brussel, in den zetel van de Aurivibril Generaal Gratrystraat, 9, op overeen te komen uren. De 1 zal nat Haan v Kantoi Koo aanhot land, t groot Koe daaroj straat, 31 are: Koe achter Som Ver De« 40 ca. De« 40 ca. All« mede\ E om 2 het V ie M< De daar ti behoc ten o' ter v. de op Ko te Mi plaat: C, nu Ge Ko legen ter pl tie A HQYEt i

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4