De Boerenstrijd gaat verder Credietverleening en Grondstoffenvoorziening Vier groote Vergaderingen Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Na de Aardappelen de Tomaten Op Zondag 9 Augustus Voor de oprichting van een Nationaal Hulpfonds ten voordeele onzer geteisterde Landbouwers. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt li Zeiven en Melk. ZONDAG 2 OOGST 1936. 154e JAARGANG Nt 918 Ste- Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestnurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Voor de Valorisatie van Aardappelen en Melk. In onze vorige nummers hebben we gewezen op den onhoudbaren toestand onzer landbouwers in Vlaanderen, ten gevolge van de lage prijzen der pro- dukten. Vooral aardappelen en melk spannen de kroon en werden den laatsten tijd met verlies verkocht. En gezien deze twee produkten de bijzonderste bronnen van inkomen zijn van onze kleine en middel matige bedrijven, werd de toestand voor deze uitbaters bijzonder zorgwek kend. In de streken waar vooral vroege aardappelen verbouwd worden, kwam het tot een ware boerenkrijg en het scheen dat onze lamme goedzakken ook wel eens kerelsbloed in de aderen hadden. In onze streek gaat het niet alleen voor aardappelen, maar ook voor melk. In de meeste onzer gemeenten gaan dui- zende en duizende liters melk naar de grootsteden Gent en Brussel, om aldaar aan een goede prijs te worden verkocht. De voortbrengers echter kregen slechts spotprijzen wat in menige gevallen op 40 procent kwam, zoodat 60 procent overschoten voor de onkosten van ver voer en bewerking en voor de winsten der tusschenhandelaars. We moeten dus op dees oogenblik onzen strijd doorzetten voor valorisatie van aardappelen en melk, daar deze twee produkten een hoofdrol spelen voor de landbouwers in onze streken. De middelen om daartoe te komen gaven we meermaals aan en zijn 1) Samenwerking en verstandhouding tusschen de voortbrengers. 2) Steun en tusschenkomst vanwege it Regeering. Hoe kunnen we dit alles ver krijgen Alles hangt af van de manier waarop de landbouwers den strijd aanbinden en volhouden. Het is een onloochenbaar feit dat onze Regeering de gegronde klachten moet en zal onderzoeken en ten slotte maatregelen zal treffen. Het is aan de landbouwers en vooral aan dezes leiders ervoor te zorgen dat deze maatregelen niet uitblijven en dat dezelve niet getroffen worden als het te laat is. Daarom worden in alle streken van Vlaanderen vergaderingen belegd, waaruit afgevaardigden zullen worden benoemd die zullen optreden als even- tueele woordvoerders bij de Regeering. Redt U Zeiven belegt vier groote vergaderingen voor ZONDAG 9 AUGUSTUS, welke alsvolgt worden be paald AALST, lokaal Redt U Zei ven, Groote Markt, te 9,30 u. 's morgens. NINOVE, lokaal van M. Os car Van den Abeele, afspan ning De Ezelte 9 uur 's morgens. HERZELE, lokaal van Mr Victor D'Haese, Markt, te 10 uur 's morgens. EPPEGHEM, lokaal van Mr August De Cleyn, steenweg, te 10,30 uur 's morgens. Alle landbouwers worden er ver wacht I Op deze bijeenkomsten zullen be voegde sprekers de toestanden uiteen zetten en bepaalde voorstellen zullen aan de Regeering worden overgemaakt. We zullen aldaar de maatregelen uit eenzetten welke andere landen zooals Nederland hebben getroffen om hunne boeren te helpen. We verwachten alle landbouwers die nog iets voelen voor de verdediging hunner belangen en met ons meegaan tot verovering onzer heiligste rechten. Duitschland. Boringen naar kopererts en petroleum. Oprichting van textielfabrieken met regeeringssteun. Het blijft voor Duitschland een harde strijd om zich van voldoende grond stoffen te voorzien. Herhaaldelijk werd reeds beroep gedaan op de Londensche markt voor de onmisbare credieten. Totnogtoe zonder resultaat echter. Het is trouwens nauwelijks aan te nemen dat er een bankinstelling zou te vinden zijn, die onder de huidige omstandigheden een dergelijk risico op zich zou durven nemen, zelfs al zouden er nog bijzondere waarborgen worden verstrekt. Reeds lang voor het betalingsverkeer in DuiUchland volkomen was vastgeloo- pec, werd er hier herhaaldelijk op ge wezen dat de autarkische politiek van Duitschland, dit land meer en meer zou afsluiten, terwijl het toch vaststond dat het voor de bijzonderste grondstoffen op het buitenland aangewezen zou blijven. Gedeeltelijk heeft Duitschland de moeilijkheden omzeild door het afsluiten van ruilcontracten grondstoffen tegen Duitsche waren. De laatste reis van Dr Schacht naar Joego-Slavië, Hongarije enz. had wel geen ander doel dan dit systeem nauwer toe te passen. Doch de spitsvondigheid van Dr Schacht was niet voldoende om het gebrek aan grond stoffen goed te maken. Duitschland ge troost zich dan thans ook de grootst mogelijke moeite om het bezit van deze grondstoffen die de Duitsche bodem weinig of niet oplevert. Het is aan de Duitsche dagblad- en vakpers verboden bijzonderheden mede te deelen over de prijsontwikkeling en bijzonder over de financiering van de zoogeheete ersatz-nijverheden De reden van dit verbod ligt natuurlijk voor de hand alle "ersatz-stoffen,, zijn veel duurder dan de natuurlijke producten en zijn bovendien nog van mindere kwa liteit. Intusschen is toch een groep men- schen op zekere hoogte ingewijd ge worden, namelijk de geldschieters, de aandeelhouders van de nieuwe fabrie ken, en daarom zijn ook enkele bijzon derheden bekend geworden, voorname lijk voor wat het kunstmatig vervaardi gen van spinvezels betreft. Het programma der Duitsche Re geering op dit gebied voorziet voor 1936 in een productie van 200.000 kg. per dag of 70.000 ton per jaar. Twee groote industrieele ondernemingen zullen on geveer de helft van dit totaal producee- rende andere textielondernemingen werden gelast in verschillende deelen van het rijksgebied vier nieuwe fabrie ken op te richten. Deze vier fabrieken naderen reeds hunne voltooiing. Op initiatief van het rijk werd een bank- consortium opgericht, waartoe alle groote Duitsche banken behooren, en dat aan de spinvezelfabrieken op elke 1000 mark aandeelenkapitaal 2000 mark leening ter beschikking stelt. Deze lee- i ning is verzekerd doordat het rijk borg staat. Bekend zijn ook de pogingen om vooral in de omgeving van Hannover naar petroleum te boren, evenwel met weinig succes bekroond. Minder bekend is het zoeken naar koper en wellicht ook de vervanging van zekere metalen en van porselein door kunsthars. Het gebrek aan koper vooral ten dienste van de weermacht, de auto nijverheid enz., heeft geleid tot het op richten van een maatschappij gelast met het doen der noodige opzoekingen.Deze "studiengesellschaft,, begon in 1934 met het zoeken naar koperlagen in Midden- Duitschland. Ofschoon deze pogingen in 1935 en 1936 in versterkte mate voortgezet werden, zijn de uitslagen eerder teleurstellend, ondanks het feit dat de ontginning reeds als economisch beschouwd wordt indien de productie kosten ongeveer het dubbele van den wereldmarktprijs bedragen. De kopermijnbouw is dan ook in Duitschland slechts mogelijk dan door ondersteuning vanwege de Regeering. Waar men met zoo weinig succes zoekt naar de ruwe grondstoffen binnen de rijksgrenzen, spreekt het vanzelf dat men poogt door "ersatz,, het ontbreken de aan te vullen. Inderdaad vervangt men tegenwoordig heel veel koper door aluminium, waarvan de aardschil ook in Duitschland groote hoeveelheden bergt. De cijfers van de aluminiumpro- ductie getuigen dan ook van een sterke toepassingsvermeerdering. In 1933 be droeg de productie 13.000 ton en in 1935 reeds 60X00 ton. Ook de productie van kunsthars is sterk toegenomen. Van 1934 tot 1935. dus op een jaar. is de productie van kunstharspersstoffen en de daaruit ver vaardigde producten verdubbeld. In 1934 raamde men de waarde van het in Duitschland vervaardigde kunsthars op 23 millioen mark en de daaruit vervaar digde goederen op 150 millioen mark. Voor 1935 zijn deze bedragen onder- scheidelijk tot 50 en 300 millioen mark gestegen. Het gaat hier bij de productie van kunsthars evenmin als bijvoorbeeld bij die van cel-wol niet om de onmiddellijke gevolgen van het gebrek aan ruwe grondstoffen en deviezen. Men mag ook niet van ersatz „-stoffen spreken in de beteekenis van dit woord tijdens den oorlog. Want het kunsthars is een nieu we werkstof van bijzonder karakter en eigenschappen die hooger aan te slaan zijn dan die van de stoffen waarvoor zij in de plaats komen. Dit schijnt ook met de synthetische rubber het geval te zijn. Kunsthars is onbrandbaar, onsmeltbaar, niet geleidend voor electriciteit. Men hoopt er zelfs synthetisch leder uit te maken. Het heeft ook reeds gedeeltelijk de plaats van het ivoor ingenomen, het is doordrongen voor het vervaardigen van knoopen, onbreekbare borden, tele foontoestellen, enz. De vraag is echter wat zal er gebeu ren met deze fabrieken, indien een ver andering in Duitschland's deviezenpo- litiek deze ersatz-stoffen overbodig maakt Ook de prijzen der tomaten zijn met ineenstorting bedreigd in hoofdzaak wegens den overtolligen invoer uit Ne derland. Deze is een gevolg van de af schaffing van het invoerrecht van 92 frank per 100 kg. op 15 Juli 1.1. Reeds zijn de prijzen gezakt tot 2,50 frank. Het gaat dan nog uitsluitend om serre-tomaten. Waar zal het eindigen eens dat de openlucht-tomaten op de markt komen Is dat de practische uitvoering der belofte vervat in de regeeringsverklaring waarbij aan onze landbouwers een bil lijke vergoeding voor hunnen arbeid werd toegezegd In elk geval is zij het gevolg der nood lottige politiek welke onze Regeering heeft gevolgd bij de afsluiting van het jongste handelsverdrag met Nederland, namelijk den tuinbouw als ruilmunt te gebruiken ten bate van onze nijverheid. Men vergete echter te Brussel niet dat ook het geduld onzer brave land bouwers een einde kan hebben AALST, lokaal Redt U Zeiven, Groote Markt,te 9,30 uur. NINOVE, lokaal van Mr Oscar Van den Abeele, afspan ning De Ezel te 9 uur 's morgens. HERZELE, lokaal van Mr Victor D'Haese, Markt, te 10 uur 's morgens. EPPEGHEM, lokaal van Mr August De Cleyn, steenweg, te 10,30 uur 's morgens. Onze Strijd voor de Valorisatie van Aardappelen Naar aanleiding van de bespreking van het wetsontwerp waarbij een kre diet van één millioenjfrank wordt ter be schikking gesteld van den Minister van Binnenlandsche Zaken, om hulp te ver- leenen aan de slachtoffers van wervel storm van 29 Juni 1936,werd door som mige parlementsleden het belangwek kend gedacht vooruitgezet der oprich ting van een Nationaal Hulpfonds waar uit steun zou worden verleend aan de landbouwers getroffen door uitzonder lijke natuurrampen. Zooals altijd beloofde de Regeering dit voorstel te onderzoeken. Wellicht zal dit onderzoek het gekende middel zijn om aan het voorstel een uitvaart van eerste klasse te bezorgen. Nochtans is de oprichting van dit noodfonds ten volle gerechtvaardigd en gansch logisch. De landbouwer, door den aard van zijn bedrijf, ziet de vruchten van zijn arbeid, zijn bedrijfskapitaal en zijne be staansmiddelen steeds bedreigd door onvoorziene gebeurtenissen. Tegen de kwade gevolgen van sommigen daarvan kan hij zich dekken door verzekering. Tegen de zware natuurrampen zooals late vorst, overstroomingen, wervel stormen, abnormale regens bestaat er geen verzekering of althans niet met normale premiën. Nochtans zijn het juist deze uitzonderlijke rampen die het zwaarst de landbouwers treffen en veelal hunnen ondergang bewerken. Tot leniging der schade hieruit voort spruitende, waartegen overigens het vooruitzicht niets vermag, is het billijk dat beroep gedaan wordt op de nationale solidariteit door de oprichting van een Nationaal Hulpfonds. Dit organisme geeft den landbouwer geen voorrecht op den arbeidersstand en wij zullen het dadelijk aantoonen. De economische toestand van den kleinen boer is niet beter dan deze van den nijverheidsarbeider. Beiden moeten leven met de vruchten van hunnen ar beid. Het instrument van hunnen arbeid behoort hen niet toe. De machines welke de nijverheidsarbeiders bedienen, hoo- ren toe aan hunnen werkgever, terwijl onze kleine landbouwers meestal het land, dat zij bewerken, in pacht hebben van anderen. Welnu, door de huidige samenleving en niet het minst door onze landbou wers wordt aangenomen dat de ge meenschap steun verleent aan de arbei ders wanneer deze, ingevolge de econo mische crisis, niet bij machte zijn nor male arbeidsgelegenheid te vinden. De honderde millioenen uitgekeerd door het Nationaal Crisisfonds aan werkloozen- steun tijdens de huidige crisis, zijn een treffend voorbeeld van nationaal solida- riteitsbetoon tegenover den zwaar ge troffen arbeidersstand. Door den aard van zijn bedrijf moet de landbouwer aan den arbeid blijven, zelfs al is deze niet rendeerend door een onvoorziene ramp kan hij bovendien ineens en op enkele uren de vruchten van zijn arbeid totaal vernietigd zien. In deze omstandigheden is het logisch, ja zelfs rechtvaardig, dat hij evenals de nij verheidsarbeiders beroep kunne doen op den steun en op het solidariteitsbetoon der gemeenschap. In dergelijken toestand bevinden zich thans de landbouwers uit Limburg en de Antwerpsche Kempen, die hunnen rog- geoogst de bijzonderste teelt in deze streken door den laten vorst grooten- deels vernietigd zagen. Wij betreuren het ten zeerste dat de Regeering, behou dens de minder doeltreffende belastings vermindering, geen daadwerkelijke hulp aan de slachtoffers van dezen natuur ramp heeft willen toezeggen. Nochtans ware het billijk geweest dat de Regee ring aan bedoelde roggeverbouwer3 steun hadde verleend met de opbrengst der vergunningstaks van 10 frank per 100 kg. welke geheven wordt op den invoer van rogge. Immers een mindere productie van 20 millioen kg. wordt voorzien, ingevolge de vorstschade.Deze hoeveelheid zal meer moeten ingevoerd worden, omdat het verbruik bijna het zelfde zal blijven. Onze roggeverbou- wers zullen dus niet alleen de rogge moeten koopen welke hen door de vorstschade werd ontnomen, doch, be nevens de schade welke zij leden, eene zware taks moeten afdragen aan de staatskas slaande op hun eigen ellende. We noemen dergelijken toestand wraakroepend. Het noodfonds, dat wij bedoelen, zon natuurlijk niet beoogen elke schade te vergoeden waarvan de landbouw het slachtoffer kan worden. Evenals elk an der bedrijf, biedt ook de landbouw zijn risico. Het zou echter steun verleenen bij rampen, hebbende een algemeen en uitzonderlijk erg karakter, zooals late vorst, wervelwind, hagel, overstrooming waardoor een groot aantal landbouwers zou worden getroffen. Waar de geldmiddelen halen om dit noodfonds te voorzien Naar ons oordeel zijn hiervoor aan gewezen de vergunningstaksen welke op sommige landbouwproducten wor den geheven. Deze zijn toch bedoeld als (Zie vervolg 2de bladzijde.) I TELEFOON 267. Alle landbouwers worden vriendelijk uitgenoodigd tot de verga deringen, welke belegd worden door het bestuur van de Landbou- wersvereeniging Redt U Zeiven. De bijeenkomsten worden gehouden alsvolgt Aan de dagorde staat Verscheidene sprekers zullen de toestanden voorlichten en de middelen aangeven welke hulp moeten brengen. Alle landbouwers daarheen

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1