De Boerenstrijd gaat verder ZITDAG Onze Landbouw kundige Diensten Arbeid ac lelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Hoe ver staan de zaken Hoe de Noordwestelijke staten in woestijn veranderen. De Verhooging der Gezinsvergoedin gen voor de Loontrekkenden. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 23 OOGST 1936 25 cantiam lfid« JAARGANG Nt 921 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bureel en Redactie i De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Na de zeer belangrijke vergaderingen door Redt U Zeiven gehouden, zal ieder landbouwer en Redt U Zeiver wel benieuwd zijn te vernemen hoever de zaken op dit oogenblik staan. We zullen dan ook een trouw relaas geven van den gang der dingen en de bereikte uitslagen. De dagorde door het bestuur van Redt li Zeiven opgesteld en op de vier ver gaderingen aangenomen, werd dan ook gezonden aan den EerstenMinfster Van Zeeland, aan den heer Minister van Landbouw en meegedeeld aan de pers en het Nationaal Radio-Instituut, De pers nam ze algemeen op. Eenige bladen weidden zelfs gansche artikelen aan de toestanden onzer landbouwers. Het Radio-Instituut heeft den Maandag avond het bericht de wereld ingezonden, zoodat de noodige ruchtbaarheid werd gegeven en aan het land werd meege deeld hoe onze kleine en middelmatige bedrijven, en vooral onze voortbrengers van aardappelen en melk in een nood toestand verkeerden. Vanwege den Eersten Minister Van Zeeland kregen we het volgend ant woord Mijnheer de Bestuurder, Ik heb de eer, in opdracht van den heer Eerste Minister, de ontvangst te melden van de motie die gij mij, op 10" dezer maand hebt laten geworden, en waarin verschillende maatregelen tot valorisatie van de producten van veld en hoeve worden aanbtvolen. De heer van Zeeland heeft niet nage laten, op uw mededeeling de gansch bij zondere aandacht van den heer Minister van Landbouw te vestigen, wien deze kwesties hoofdzakelijk aanbelangen. Gelief Mijnheer de Bestuurder, de verzekering van mijn bijzondere hoog achting te aanvaarden. Het Kabinetshoojd. De Minister van Landbouw ant woordde alsvolgt Heer Bestuurder, Ik heb de eer U de goede ontvangst te melden van uw brief van 10 dezer. De zeer ernstige economische vraag stukken die het voorwerp uitmaken van de bij uw schrijven gevoegde motie hou den mijn zorgvuldige aandacht gaande. Met het oog op hun oplossing zal, even tueel, beroep worden gedaan op de sa menwerking van de landbouworgani saties. Met hoogachting. Hubert Pierlot. Verleden week waren we dus zoover de aandacht van de Regeerders te heb ben getrokken dees week kwam het tot een zeer belangrijke onderhandeling met het Ministerie van Landbouw. Ondergeteekende, afgevaardigde van Redt U Zeiven, werd Donderdag ont vangen door de nieuwe kabinetsoverste van genoemd Ministerie, de heer Van Rylandt, die door den Minister gelast was de zaak speciaal in handen te nemen. Het onderhoud met den heer Rylandt was zeer belangrijk. Nadat ik de toe lating kreeg de moeilijkheden af te schilderen waarin de voortbrengers van aardappelen en melk zich op dit oogen blik bevinden, was ik eveneens in de gelegenheid de middelen aan te duiden om hieraan een einde te brengen. Hierop volgde een vruchtbare bespre king gedurende dewelke ik vaststelde dat de heer kabinetsoverste onze voor stellen goed had ingestudeerd en het op vele punten in groote trekken met ons eens was. Hij verklaarde dat de Minister van Landbouw volkomen op de hoogte was van de toestanden en dat middelen werden overwogen om onze landbou wers te helpen. Op mijne vraag of de Regeering ein delijk een ernstige landbouwpolitiek ging volgen zooals b.v. in Nederland werd gedaan meende de Kabinets overste bevestigend te kunnen antwoor den. Hij verklaarde verder dat ik aan de landbouwers mocht meedeelen dat de Regeering al de doer ons aangegeven middelen om te verhelpen inzake aard appelen, melk, boter enz., zeer ernstig instudeert en dat vooral de door ons gezonden studie over de aardappel- centrale in Nederland al hunne aandacht heeft getrokken. Dat de Minister van Landbouw vooral zal aansturen cm pro- dukten van eerste hoedanigheid voort te brengen en dat de mogelijkheid wordt overwogen eene vaste richtlijn te vol gen, om de overproduktie van zuivel- nijverheid te kunnen verwerken of aan den man te brengen. Er werd besloten tot verdere onder handelingen en samenwerking. Besluit Wat is er nu practisch bereikt 1) Dat de Regeering weet wat er ge beurt en overtuigd is dat er moet ge handeld worden in het voordeel onzer landbouwers. 2) Dat door dit feit de gedachte van een gezonde en op vaste grondslagen gevestigde landbouwpolitiek bij de Re geerders tot rijpheid is gekomen. 3) Dat het groote publiek ingelicht is dat de landbouwers niet langer wenschen te werken voor het plezier van boer te zijn, maar er prijs op stellen door hun werk ook hun brood te verdienen. 4) Dat de onderhandelingen in het Ministerie begonnen zijn waar we veel goeden wil hebben ontmoet, zoodat we alle hoop hebben in korten tijd veel voor onze boeren te kunnen verwezen lijken. De Toestanden. We willen hier onderzoeken welke wending de markt der verschillende ar tikelen intusschen heeft genomen. Boter staat in den groothandel nog steeds aan circa 16 fr., wat veel te laag is, vooral als men de hooge prijzen van alle krachtvoeders in aanmerking neemt. Volgens onze berekening zou deze minstens aan 22 fr. moeten staan aldus krijgen we een melkprijs van circa 0,80 cm. de liter. Aardappelen kwamen aan 30 fr., prijs door de voortbrengers van 't Mechel- sche gevraagd. Wij zijn hiermee niet tevreden gezien in onze streek geen tweede vrucht als kooien enz. wordt geteeld. Zooals we verleden week heb ben bewezen komt onze kostprijs op 40 fr. en we vragen dan ook een minimumprijs voor onze eetaardappelen van 40 fr. Wellicht helpen de toestanden ons mee om dit te bereiken. Gezien de ziekte fel is opgetreden en de opbrengst met minstens 25 °/0 zal doen verminderen, zijn de kweekers niet meer zoo haastig om te verkoopen. Naar we vernemen bestaat uitvoer- mogelijkheid naar Zuid-Amerika en zal de vraag dus toenemen. Op die manier voorzien we beter prijzen voor onze aardappelen. Intusschentijd krijgen onze Holland- sche broeders schoon geld voor hunne dikke Muizen voor export. De Regee ring aldaar geeft eene uitvoerpremie van8fr.de 100 kilo, wat aan de koop lieden toelaat aan de boeren circa 60 fr. de 100 kilo te betalen. Voegen wij er bij dat de sorteering van dit goed bui tengewoon verzorgd is, en niet te verge lijken met wat hier gewoonlijk wordt geleverd. Eieren en vleesch kunnen moeilijk stand houden tegen de steeds stijgende prijzen van de granen, zoodat het op dit oogenblik slecht gaat voor onze kweekers. Alles wel beschouwd zijn de toestan den zóó dat eene wel geleide landbouw politiek hoogdringend is voor de wel vaart van onze boeren en van heel de natie. We dringen dus nogmaals aan, opdat de heer Minister van Landbouw in den kortst mogelijken tijd de maatregelen zou nemen die noodig zijn om ons te helpen. O. CAUDRON. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 6 September van 8,30 tot 10,30 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. I. In een vorig artikel hebben we ge wezen op de groote schade door de aan houdende droogte aangericht en terloops gewezen op de middelen die de Regee ring tegen deze ramp denkt te kunnen treffen. Het loont wellicht de moeite op dit vraagstuk terug te keeren, want het is nu reeds de derde maal, in enkele ja ren tijds, dat de Noordwestelijke staten van de Amerikaansche Unie door droog te worden getroffen in 1930, in 1934 en dit jaar, en alle voorteekens wijzen er op dat het niet de laatste maal zal zijn. Op zichzelf is de droogte geen bijzon derheid in een uitgestrekt land als de Vereenigde-Staten. De gevolgen ervan worden echter steeds grooter en ramp spoediger voor de boerenbevolking in de geteisterde gebieden. Dit is in de eerste plaats geen gevolg van het kli maat, maar een gevolg van uitdroging en uitputting van den bodem. De Ame rikaansche boer heeft heel wat strijd te leveren tegen de natuur overstroomin gen, orkanen, zandstormen, maar de strijd tegen de droogte is wel de moest ontmoedigende, die is als een sluipende vijand die langzaam en bijna onzicht baar zijn werk doet en waartegenover men vrijwel machteloos staat. Op een gegeven oogenblik blijft de boer niets anders over dan zijn tot woestijn gewor den land te verlaten en elders anders een onderkomen en een broodwinning te zoeken. Wanneer men de aangrijpende ver halen leest van totaal verschroeide lan derijen die eens als onuitputtelijke graan schuren werden beschouwd, dan begrijpt men dat de natuur zich thans wreekt over jaren van misbruik van den bodem. Toen de eerste kolonisten West waarts trokken vonden zij prachtig grasland dat zich honderden en honder den mijlen ver uitstrekte en dat prachtig voedsel bood voor hun kudden. Andere deelen van het land waren bedekt door wouden en doorsneden met rivieren en beken. De eerste kolonisten deden de natuur geen geweld aan. Ze weidden hun vee op de uitgestrekte "prairiën,,. Met de jaren steeg de uitwijking uit Europa en de levensstandaard steeg ook in de Far-West. De veeboer begon zijn land te bebouwen. Millioenen hectaar werden omgeploegd, wouden gekapt.De grond gaf gouden oogsten omdat eeuwen rust onder gras en woud een rijke hu- muslaag had gevormd. Wisselbouw scheen zelfs niet noodig. In en na den oorlog werd meer en meer land bebouwd. Prairiën en bosch verdwenen omzeggens geheel in het Westen. Maar tractors en maaimachi- nes waren de wegbereiders voor de wraak der natuur de bodem begon op te drogen het beschermende gras dat meegeholpen had aan de vorming van de humuslaag, had plaats gemaakt voor graanbouw, terwijl de wouden die zoo belangrijk zijn voor de vochtigheid van den bodem waren verdwenen. De bo dem was beroofd van zijn natuurlijke beschermers het gras en het woud en de grond was ten volle blootgesteld aan de inwerking van het weder. Bij overstrooming spoelde aarde weg, de rijke humuslaag en den ondergrond meevoerend naar de rivieren, die op hun beurt al die aarde niet konden meevoe ren en verzandden. Op dit oogenblik is het eens zoo ge zegende Noordwesten weinig minder dan een woestijn. Vroeger was het er geregeld om de drie jaar een droogte jaar thans zijn er gebieden die in de laatste zeven jaar schier geen regen meer gehad hebben. Men schat dat 100 mil- lioen acres nooit meer geschikt zullen zijn voor den landbouw de wind heeft de rijke bovenlaag van 169 millioen acres verstoven en bedekt met fijn stof (Vervolg op de 2de bladz.) Wanneer komen ook onze Landbouwers aan de beurt (2de bijdrage). In onze vorige bijdrage hebben wij een uiteenzetting gegeven van de bepa lingen der wet van 28 Juli 1936, behel zende de aanpassing der gezinsvergoe dingen aan de huidige levensduurte. Wij hebben tevens onze zienswijze meege deeld nopens de gebreken welke deze aanpassing vertoont en namelijk aange toond dat de nieuwe wet vooral voor deel oplevert voor de gezinnen met één en twee kinderen, in plaats van ten goe de te komen aan de kroostrijke gezinnen zooals het behoort. Het grootste onrecht echter dat de nieuwe wet bestendigt is dat zij enkel de gezinsvergoedingen verleent aan de loon- en weddetrekkenden en de land bouwers en andere personen met zelf standig bedrijf uitsluit. Deze uitsluiting is strijdig met den geest en het doel der wetgeving op de gezinsvergoedingen. Immers, de gezins vergoeding mag niet beschouwd worden als een loontoeslag, doch wel als een tegenprestatie voor den hoogst belang rijken maatschappelijken dienst, welke de hoofden van kroostrijke gezinnen aan het land bewijzen. Met de sterk toenemende daling van het geboortecijfer zijn de kroostrijke ge zinnen de onmisbare bron waaraan het land moet kunnen putten, om zijn econo mische bedrijvigheid staande te houden en aan te passen aan de noodwendig heden des tijds. Het is ook op de kroostrijke gezinnen dat het land hoofdzakelijk beroep doet voor den tol des bloeds bij eventueele verdediging der grenzen. Naar luidt van hare benaming, be oogde de wet van 4 Augustus 1930 de veralgemeening van de gezinsvergoedin gen en de heer Heyman, Minister van Nijverheid en Arbeid, verklaarde uit drukkelijk in de Kamer van Volksver tegenwoordigers, ter zitting van 19 Juni 1930 dat de wet van 4 Oogst 1930 de gezinsvergoedingen beperkende tot de loontrekkenden, slechts de eerste stap was naar de veralgemeening en dat deze laatste zou volgen na uitwerking der passende modaliteiten van toepassing. Trouwens de sociale rechtvaardigheid eischt de uitbreiding der gezinsvergoe dingen tot de niet-loontrekkenden. Immeis, het maatschappelijk vraag stuk beperkt zich niet tot de loontrek kenden, zooals jammer genoeg te veel in België schijnt aangenomen. De Re geering heeft als plicht eenzelfde be zorgdheid te betoocen voor alle burgers die in dezelfde of gelijkaardige maat schappelijke of economische toestanden verkeeren. Welnu, onze landbouwers en de an dere personen met zelfstandig bedrijf hebben op dezelfde wijze als de loon trekkenden te voorzien in de kosten en het onderhoud van een kroostrijk gezin. Zij hebben dus aanspraak op gelijke behandeling met de loontrekkenden en deze gelijkberechtiging dringt zich met des te meer reden op, daar zij onder het huidig stelsel de kosten der gezinsver goedingen moeten dragen zonder er te kunnen van genieten. Men werpe niet op dat er vele niet- loontrekkenden zijn die wegens hunne inkomsten de gezinsvergoedingen niet noodig hebben. Hetzelfde kan immers gezegd van talrijke loon- en wedde trekkenden wier bezoldiging merkelijk het inkomen overtreft van de massa onzer kleine landbouwers en midden standers. De gezinsvergoeding zijnde een so ciale dienst, heeft als doel den econo- mischen last te verlichten die weegt op de gezinnen met talrijke kinderen, zij is een vergelding voor de onschatbare diensten welke de kroostrijke gezinnen aan het land bewijzen. Ook de kosten welke de uitbreiding der gezinsvergoedingen zou opleggen aan den Staat kan niet als hinderpaal worden opgeworpen. Immers, het stel sel zou worden bekostigd door de b(j- dragen van diegenen die onder de wet vallen en van den Staat wordt geen hoogere tusschenkomst gevergd dan voor de loontrekkenden. Deze eisch nu is in alle opzichten rechtvaardig, daar alle gezinnen zonder onderscheid recht hebben op een gelijke behandeling vanwege de overheid 1 Door het parlementair iniatief na- menlijk door den heer Volksvertegen woordiger De Vleeschauwer en con- soorten werden twee wetsvoorstellen ingediend voor uitbreiding der gezins vergoedingen tot de niet-loontrekken den, steunende op hooger uiteengezette princiepen. Het eerste voorstel beoogt de thans bestaande wet van 4 Augustus 1930 uit te breiden tot de patroons. Deze zullen in de compensatiekas waarbij zij aange sloten zijn voor hun personeel een bij drage storten gelijk aan deze welke zij moeten betalen voor een lid van hun personeel en diensvolgens ten bate van de kinderen te hunnen laste aanspraak hebben op dezelfde gezinsvergoedingen als de leden van hun personeel. Het tweede voorstel heeft voor doel de gezinsvergoedingen te verzekeren aan al de andere niet-loontrekkenden zooals landbouwers, middenstanders enz. Zeer beknopt samengevat komt dit voorstel neer op het volgende Alle meerderjarige Belgen die niet als werkgever of loontrekkenden aan de wet van 4 Augustus 1930 onderworpen zijn moeten hunne bijdrage storten in eene op te richten Rijksverrekenkas voor niet-loontrekkenden. De bijdrage en de wijze van inning zullen vastgesteld wor den bij koninklijk besluit. Voor de per sonen met geringe inkomsten zal de jaar- lijksche bijdrage niet hooger loopen dan 20 fr. De gezinsvergoeding wordt enkel toe gekend vanaf het derde kind. Zij zal be dragen 50 fr. voor het derde kind, 85 fr. voor het vierde kind, 120 fr. vanaf het vijfde kind en zulks totdat het begunstig de kind den ouderdom van 16 jaar heeft bereikt. Voor elk der twee eerste kinde ren die de gezinsvergoeding niet ge nieten zal de Verrekenkas een geboorte premie toekennen van 250 fr. De bijdragen zullen hier minder be dragen dan voor de loontrekkenden om dat geen gezinsvergoedingen worden voorzien voor de twee eerste kinderen die onder het huidig stelsel ongeveer de helft der uitgaven opstrijken. Deze laatste bepaling is maar logisch vermits de gezinsvergoeding moet voor behouden worden aan de kroostrijke ge zinnen. Ook dit princiep zou moeten toegepast worden voor de loontrekken den. Onder den druk der Waalsche afge vaardigden is het thans anders, zooals aangetoond werd in onze vorige bijdra ge. Wij spreken de verwachting uit dat beide wetsvoorstellen eerstdaags voor bespreking aan de beurt zullen komen in het parlement en dat zij ook zullen mo gen rekenen op den steun der Regeering die zich betitelt als regeering van den socialen vooruitgang. Onze agronoom kan geraadpleegd worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. lederen Dinsdag te Ninove in het Café Van Laere rechtover 't stad huis van 10 tot 12 uur. Te Eppegem op Maandag 24 Oogst te 4 uur namiddag, in het hoofdmagazijn. VOORWAARDEN Voor leden van Redt U Zeiven, die tezelvertijd hunne waren bij hunne vereeniging koopen, zal alles kos teloos geschieden. Voor buitenstaanders en leden op pa pier volgens overeenkomst. TELEFOON 267. Vereenlgde Staten. Misbruik van den grond gaf aanleiding tot uitputting en onvruchtbaarheid. Wordt Centraal-Noord-Amerika een woestijn

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1