Dc Bocrenstrijd gaat verder Voor de 17e maal herdachten de Vlamingen hun dooden Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Meer klaarheid gevergd. De Belgische Landbouw op eigen hulp aangewezen. Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 30 OOGST 1936. f'rQs 23 centiem 16de JAARGANG Nr 922 Hó' Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opstelier O. CAUDRON. Bareel en Redactie s De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Hei Regeerlngsplan tot Valorisatie der Landbouwproducten. Onder hoofding Valorisatie der Graangewassen hebben wij in ons nummer van 23 Oogst de mededeeling opgenomen van de Regeering nopens de valorisatie der landbouwproducten. Wat hebben onze landbouwers aan dit regeeringscommuniqué Vooreerst dient gezegd dat het in di plomatische, ja zelfs dubbelzinnige be woordingen is gesteld en geen bepaalde verbintenissen behelst. Van een inzet eener goed afgebakende, breed opge vatte landbouwpolitiek, is er dus nog geen sprake. Laten wij dus van dichterbij de mede deeling der Regeering bekijken. Het eerste deel spreekt over de valo risatie der granen. Wij vernemen hieruit dat het premie stelsel voor al de inlandsche graansoor ten voor het landbouwjaar 1935-36 zal worden voortgezet, zoodra de markt prijzen dalen onder 108 fr. voor de tar we, 98 fr, voor de rogge en de maste- luin, 103 fr. voor de gerst, de winter- gerst en de spelt, en dat de premie af hankelijk zal zijn van de normale op brengst, forfaitair geraamd, volgens het gemiddelde der tien jongste jaren, op 26,5 kwintalen per hectaar voor tarwe, 24,07 voor de rogge, 27,46 voor winter- gerst, 20 53 voor spelt. De mededeeling waarborgt echter geenszins aan de graan verbouwers dat de premiën zoo hoog zullen loopen, dat hun in elk geval jaarlijks de hooger vastgestelde minimumprijs zal worden betaald en nog minder dat de minima- prijzen voldoende zullen zijn tot dekking van den kostprijs en uitkeering van een normale vergoeding voor den gelever- den arbeid I Met de toenemende stij ging der productiekosten kan immers nu reeds niet met zekerheid gezegd worden dat de vastgestelde prijzen voor de ver schillende granen voldoende zullen zijn tot dekking van den kostprijs. Welnu, wil men de landbouwers aan zetten om meer uitbreiding te geven aan de graanteelt en deze als hoofdfactor aanwenden tot herstel van het even wicht in de landbouwvoortbrengst, dan moet hun de volstrekte waarborg wor den gegeven dat zij voor hunne granen een prijs zullen bekomen welke een nor male bedrijfswinst toelaat. De regeeringstekst zegt wel dat het bedrag der premie afhankelijk zijn zal van een normale opbrengst per hectaar. doch bepaalt niet dat de premie hooger of lager zijn zal en in welke verhoudin gen naarmate de opbrengst kleiner of grooter is dan de opgegeven gemiddelde forfaitaire opbrengst. De onduidelijkheid is hier des te ster ker, daar de mededeeling verder zegt dat het totaal bedrag der premiën niet hoo ger mag loopen dan de opbrengst der bijzondere rechten op vreemde granen. Zulks schijnt aan te toonen dat de opbrengst onveranderlijk zal geraamd worden volgens het opgegeven gemid delde. Een paar goede punten in de me dedeeling zijn i de beloften dat de valo risatiebeslissingen voortaan vóór den uitzaai zullen kenbaar gemaakt worden en dat de premiën voortaan met den ver- eischten spoed zullen worden uitgekeerd. Eens te meer maakt de aangekondigde steunregeling een verschil tusschen de verschillende graansoorten bij het toe kennen van de teeltpremiën. Om de redenen uiteengezet in vorige bijdragen, moeten wij hiertegen met klem bezwaar maken. Het tweede deel der mededeeling van de Regeering betrekkelijk de valorisatie van de dierlijke producten behelst mooie verklaringen en getuigt van goede voor nemens. Doch de toestand van de zui- velproductie en de veeteelt is zoo kri tisch dat onze landbouwers niets hebben aan maatregelen op langen termijn of aan studiecommissiën. Enkel krachtdadige maatregelen met onmiddellijke uitwerking kunnen thans hulp brengen. Als dusdanig kunnen enkel vernoemd het behoud van de inlandsche markt voor onze eigene voortbrengst en toe lating van vreemden invoer enkel nadat de afzet der inlandsche productie tegen behoorlijken prijs is gewaarborgd binnen het land. Wij staan op het standpunt dat het contingenteeringsstelsel lenig genoeg moet zijn om zich ten allen tijde aan te passen aan de noodwendigheden van den afzet der inlandsche voortbrengst en aan de behoeften van de markt en dat het uit den booze is aan de vreemde landen in de handelsakkoorden op voor hand bepaalde invoercontingenten toe te staan, zooals jammer genoeg te veel in het verleden is geschied. Wat de zuivelproductie betreft vra gen wij ook onmiddellijk afdoende maat regelen tot beperking der ongebreidelde concurrentie van de margarine, zooals verhooging van de accijnsrechten op de fabrikatie met welker opbrengst steun zou worden verleend aan de botervoort- brengers. Verder vragen wij de vast stelling der minimaprijzen te betalen aan de voortbrengers van melk en de reglementeering der verkoopprijzen in 't klein aan de verbruikers, om een ein de te stellen aan de uitbuiting waarvan thans de voortbrengers en verbruikers het slachtoffer zijn. Ook eischen wij werkdadigen steun tot oprichting en uitbreiding van de in landsche kaasnijverheid. Wij stellen vast dat de subsidie van 100.000 fr. uitge trokken op de begrooting van Land bouw voor de studie van dit belangrijk vraagstuk tot heden in de praktijk gaene uitslagen heeft opgeleverd. Wij zijn het eens met de Regeering dat het vraagstuk der verdeeling der melkvoortbrengst over de verschillende streken van het land een dringende op lossing vergt en zien desaangaande met belangstelling de besluiten en de daden van de Regeering tegemoet. Wat de zwijnenkweek betreft is deze op dit oogenblik in een slechten toestand door de geweldige verhooging der gra nen en vooral van maïs en gerst. De te genwoordige verkoopprijzen van slacht- varkens is niet in dezelfde verhouding gestegen, en we vragen de tusschen- komst van den heer Minister om het evenwicht te herstellen. Voor de aardappelkwestie wachten we op de te nemen maatregelen, in den zin zooals ze in Nederland werden ge nomen en zooals aangeduid in onze vo rige artikels. Voor wanneer Hoe een Duitsch dagblad de Belgische landbouwtoestanden verkeert inziet. Geregeld publiceert de "Kölnische Zeitung,, studies over de landbouw- j vraagstukken in de verschillende landen ter wereld. In het nummer van Maan dag, 24 Augustus, kwam een artikel voor van haar Brusselschen correspon dent onder den titelDe Belgische land- j bouw op eigen hulp aangewezen. Niet alles zal nieuw zijn voor den lezer, en indien hij instemt met de verklaring dat de prijzen der landbouwproducten veel te laag zijn, zal hij integendeel geen vre de nemen met het slot. Deze correspon dent van een Duitsch dagblad schijnt nog niet heelemaal de liberale princiepen vergeten te zijn. En waar haalt hij het recht om te beweren dat de Belgische landbouw "de eerste nationale nijver heid» veroordeeld is om stiefmoederlijk te worden behandeld. Waarom heeft de landbouw géén recht op steun en de nijverheid wél Niettegenstaande deze opmerkingen, meenen we dat dit artikel onze lezers zal Interesseeren en daarom geven we hieronder de vertaling. In België wordt de landbouw meestal als de "eerste nationale nijverheid,, be titeld. en inderdaad voedt zij nog altijd 15 °/o van de totale bevolking of onge veer 1.200.000 menschen. De Belgische landbouwer is vlijtig en werkzaam, en men moet erkennen dat de Belgische landbouw, in het algemeen, technisch goed op de hoogte is. De Belgische hoeren zijn daarin de Fransche boeren, bijvoorbeeld, ver vooruit. Voor een groot deel is dit te danken aan de be drijvigheid van de landbouworganisa ties. Natuurlijk heeft ook de staat daarin zijn aandeel. Doch de landbouwersor ganisaties, dit moet aangestipt worden, berusten heelemaal op vrijwillige aan sluiting. Voor iedere provincie bestaan landbouwkamers. Dat de voortbrengst van den Belgischen landbouw zeer vele producten omsluit en dat de groenten- i voortbrengst een groote rol speelt, is al- 1 gemeen bekend. Het paardenfokken mag niet begrepen worden. i Groot grondbedrijven zijner in België niet. Wel bestaat er grootgrondbezit, dat daar in bestaat dat een groot aantal boerderijen aan één heer behooren. Er zijn gevallen dat een bezitter, meestal van adel. tot honderd boerderijen bezit. De wetgever heeft zich echter, in den loop der laatste jaren, het lot van den landbouwer aangetrokken, De wetge ving op de pacht stelt den duur van een 1 pachtovereenkomst op negen jaren vast en voorziet een opzegtermijn van twee jaren. Verder wordt de mogelijkheid voorzien een vermindering van de pachtgelden te bekomen. Dit pachtsys- teem heeft ook vele vijanden en in het programma van enkele politieke partijen staat vermeld dat de boer heer en mees- ter moet zijn van den grond dien hij bebouwt. Aan de socialistische partij wordt o.a. het inzicht toegeschreven.dat ze een wetsvoorstel zal voorbrengen waardoor den duur van de pachtover eenkomsten op 18 jaar zal worden ge- Van onzen bijzonderen medewerker). Door den heimnisvollen en killen morgen stappen we naar het station om den jaarlijkschen tocht naar de Graven van den Ijzer aan te vangen en ginds in de gewezen bloedvelden onze dier bare dooden te herdenken en onze trouw aan Vlaanderen te hernieuwen. De j aarlij ksche tocht naar den bloed stroom is het Mekka der Vlamingen ge worden. Ginds, rond het hooge Ijzer- kruis geschaard, blaast het strijdende Vlaanderen ieder jaar verzameling en komen de levenden met de dooden ver broederen. Het belooft een prachtige dag te worden een dag van geweldig zonne licht. Met een regelmatig gestamp en ge- stoom bolt de trein door de mooie land schappen van Vlaanderen. Buiten breekt de zonne reeds door den lichten mist heen en dauwdruppels op de uitgestrekte bloemenvelden glin steren als blakende robijnen in de fris- sche morgenzon. GentVeranderen l Een wachtende trein op, en weg, naar de IJzervlakte. Als we in 't station van Diksmuide aankomen, is onze eerste indruk er zal ontzaglijk veel volk zijn dees jaar. Inder daad, alhoewel het nog tamelijk vroeg in den morgen is, heerscht er reeds een groote drukte in de kleine Vlaamsche stede die gedurende den oorlog heele maal plat werd geschoten. Later op den dag hebben we verno men en zelf kunnen bestatigen dat het aantal bedevaarders met duizenden ge groeid is tegen verleden jaar, wat een zeer verheugend feit mag genoemd. We laten ons met de massa meedrij ven naar de IJzervlakte toe, aiover de Groote Markt en een paar oogenblikken nadien aanschouwen we voor den zoo- veelsten keer den grootschen en reus- achtigen IJzertoren. Weet ge, ieder jaar maakt [het weer zien van het IJzerkruis op mij een zoo geweldigen indruk en ontroering, dat bracht. De prijzen die voor landbouwproduc ten in België gelden zullen aan denDuit- schen lezer voorzeker als zeer laag toe schijnen. We laten hier een reeks vol gen (100 Belgische frank 8,40 mark): Op de markt van Kuregem betaalde men voor ossen 5 tot 6.70 fr. per kilo levend gewicht, voor koeien 4 tot 5,50, voor varkens 6,50 voor aardappelen betaalde men op de markt van Brussel 35 tot 40 frank per 100 kilo, 160 tot 275 frank voor lOOstuks bloemkool, 60 tot 70 frank voor lOOstuks witte kool, 70 tot 90 frank voor 100 stuks roode kool. Voor Belgische boereboter werd, op 5 Augustus, op de markt van Brussel 16,50 tot 20 frank per kilo betaald. Eie ren werden aan 0,45 tot 0,55 frank per stuk verkocht. En op andere markten in het binnenland was de prijs voor boter en eieren nog heel wat lager.Te Merch- tem bijvoorbeeld werd de boter aan 14 fr. verkocht enz. enz. Het lijdt geen twijfel dat bij dergelijke lage prijzen de toestand van den Belgi schen landbouw zeer veel te wenschen overlaat, te meer daar de landbouwers de buitenlandsche voedingsproducten zeer duur moeten betalen. Nochtans ge- ven enkele vakbladen toe, dat in den i loop der laatste jaren een lichte verbete- ring is ingetreden. De regeering Van 1 Zeeland heeft een reeks maatregelen ten gunste van den landbouw getroffen. 1 Zoo is bij het ministerie van Landbouw een dienst van statistieken en inlichtin gen gevoegd geworden, die de ontwik- keling van de voortbrengst, de toestand van de binnenlandsche markt, de invoer en uitvoer van landbouwproducten van nabij volgt. Bij het onderhandelen voor het afsluiten van handelsakkoorden met vreemde landen is deze dienst vertegen Zie vervolg onderaan 4de kol.) woordigd en met dit doel is een bijzon dere raad gevormd waarin de groote landbouworganisaties zitting hebben. Verder worden maatregelen getroffen om de kwaliteit van de landbouwpro ducten op een hooger peil te brengen. Deze maatregelen hebben bijzonder trek op vroege groenten, een bijzonder be langrijke tak van den Belgischen land bouw. Een bijzondere vermelding ver dient ook de poging om het verbruik van binnenlandsche producten te ver- hoogen. Zoo werd met dit doel reeds een melkweek ingericht. Ten slotte, heb- jen de beide Kamers een wetsontwerp aangenomen waarbij het vervaardigen en in den handel brengen van kunstmatig room verboden wordt. Het ligt ook nog in de bedoeling de voortbrengst van zekere producten te standardiseeren De maatregelen inzake de vermindering van de hypotheekrenten komen natuur lijk ook de landbouwers ten goede. Een land als België, dat in grootere mate geïndustrialiseerd is, en op een oppervlakte van ongeveer 30.000 vier kante kilometer meer dan acht millioen inwoners vereenigt, is in hoogen graad op den uitvoer aangewezen, wil het kunnen leven. Daarom is het voor België onmogelijk een uitgesproken steunpoli- tiek bij middel van tolrechten ten gunste van den landbouw te voeren, daar het gevaar steeds bestaat dat tegenmaat regelen zullen getroffen worden waar onder de nijverheid zou te lijden hebben. Deze moet kunnen uitvoeren. Trouwens, ook de landbouw voert een deel van de voortbrengst geregeld uit, bijvoorbeeld, aardappelen, primeurs, eieren, enz. De invoerbeperkingen in de naburige landen hebben voor gevolg gehad dat dezen uitvoer sterk afgenomen is. België staat aldus voor een ernstig vraagstuk, en de Belgische landbouw is veroordeeld, min of meer, stiefmoeder lijk te worden behandeld. Meer dan in andere landen zijn de Belgische landbou wers op eigen hulp aangewezen. het bijna niet om zeggens is. De IJzerbrug over en een kleine wan deling ondernomen op den IJzerdijk, in de richting van St Jacobskapelle. We voelen in ons den drang om voor enkele oogenblikken het gewoel te verlaten, om ongestoord te trachten de diepe tragedie van den Ijzer te begrij pen, en onze wandeling gaat verder, tot we bijna alleen zijn op den weg. Even staan we stilwe aanschouwen die weiden die nu groen staan en wier malsche gras tot voedsel dient aan de paarden en de ontelbare koeien. We aanschouwen den immer zwijgenden Ijzer die zich nu vreedzaam door de velden heenkronkelt. En we vragen ons af of de voorbije oorlog geen nare droom geweest is we kunnen ons moeilijk voorstellen dat deze landschappen, die nu rust en vrede ademen, gedurende vier jaar lang het rijk zijn geweest van den dood. Ja toch, nu wel, want die zonderlinge onnatuurlijke golvingen in de weiden verraden de plaatsen waar zich eens de bloedgrachten bevonden. Kom nu, we zullen terugkeeren naar het Kruis dat ons wenkt, om onze plaats in te nemen in de rangen der honderd duizenden bedevaarders. We zijn hoogstens een half uur weg geweest en binst dien tijd heeft de IJzer vlakte zich gevuld. We staan boven op den dijk en overschouwen de ontzaglijke massa een hartverheffend schouwspel, die duizenden Vlamingen die hier ge komen zijn om hun helden te huldigen. We zoeken een plaatsje tegen den dijk om ons wat neer te vlijen. Achter en boven onzen rug laait de zonne. De lucht is van het reinste blauw. En in die blauwe lucht rijst majestatisch het Ijzer- kruis ten hemel een waarschuwende vinger die oprijst hoog boven de IJzer vlakte en de menschheid op haar hoede stelt tegen alle oorlogsdrijverijen. Ik vergeet alles om mij heen nu ik den Toren blijf aanschouwen en die twee leeuwenwimpels die door een lichte bries zachtjes op en neer wiegen. Alles om mij heen vervaagtik zie alleen dat Kruis, geplant in aarde, die doordrenkt is met het bloed onzer vaderen, opge richt ter eere en ter gedenking van de 32 000 Vlaamsche dooden in 't bijzonder en van alle gesneuvelden in 't algemeen. Genoeg gemijmerd. De Heilige Mis gaat beginnen. Ze wordt opgedragen door kapelaan F. Willems, broeder van Bert Willems, een der Vlaamsche hel den die vandaag zal gehuldigd worden. De Mis meegezongen door de massa eindigt, en de eigenlijke plech tigheid neemt een aanvang. Door de in heel Vlaanderen zoo graag geziene Pater Callewaert wordt eerst een gebed opgedragen aan onze dooden en voor den vrede onder de volkeren. De heer Germain Lefever, de onver saagde algemeene leider van den Vlaam sche Oud-Strijdersbond neemt nu het woord en trekt ten velde tegen het Fransch-Belgisch militair akkoord. Uit zijn gloedvolle rede nemen wij het volgende over Heel Vlaanderen heeft ons "Los van Frankrijk,, herhaald, en alleen het volledige onpersoonlijke van hen die weggegroeid zijn uit onze volksge- meenschap om mede te regeeren over België, heeft het in stand houden van het militair akkoord mogelijk gemaakt,,. De heer Juliaan Platteau leest de motie voor van amnestie aan de gestrafte activisten en Vlaamsche frontsoldaten, die, achtien jaar na den oorlog, nog steeds wachten op menschwaardige be handeling. Zooals men weet is deze motie evenals de prachtrede van Prof. Daels door het N.I.R. niet uitgezonden. Wat dan ook teekenend is voor hetgene de Vlamingen te verwachten hebben vanwege de Regeering van het "edel moedig begrijpen» 1 Vervolgens heeft een grootsche bloe menhulde plaats aan de 19 geredde zerk jes van Heldenhulde, en een stukgesla- gen zerkje wordt plechtig bij de andere I bijgezet. Intusschea zingt de massa,onder TELEFOON s 267.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1