De Boerenstrijd gaat verder De eerste agrarische Jaarbeurs van Utrecht i ZITDAG Verbod van vervoer van Aardappelloof Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor eo door de Landbouwers Voeding der Zwij nen De Granen worden duur Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven ZONDAG 13 SEPTEMBER 1936. Fr()a 23 centiare lSd« jAARGANG Nr 924 j Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteiier O. CAUDRON. Bureel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Wij eischen maatregelen met onmiddellijke uitwerking tot Valorisatie der Melkproducten en der Aardappelen ook een hui dat Evenals de Vlamingen moeten onze landbouwers het stellen met edelmoedig begrijpen vanwege t'e dige Regeering. Dit blijkt duidelijk uit het relaas wij publiceerden in ons vorig nummer over ons jongste onderhoud met den heer Rylandt, kabinetsoverste van den Minister van Landbouw. Inzake valorisatie van melk en boter kent de Regeering blijkbaar geen andere maatregelen als kwaliteitsverbetering, verlaging van den kostprijs door ver hooging der opbrengst per melkkoe, stcckeeren in koelinrichtingen tijdens de maanden van overproductie, aanmoedi ging der fabricatie van zuivelproducten zooals van melk in poeder of verdikte melk, kaasfabrikatie. Doch al deze maatregelen zijn nog maar in studie genomen door speciale commissiën, en er zal nog heel wat wa ter langs de akkers onzer Vlaamsche boeren loopen alvorens de eerste ervan een praktische uitwerking zal hebben bekomen 1 De kwaliteitsverbetering is overigens dezen laatsten tijd het wapen geworden dat men steeds weer hanteert om alle rechtmatige eischen van bescherming der inlandsche landbouwproducten af te wijzen. Men schept aldus den indruk bij de openbare meening, dat indien het de boeren slecht gaat, zulks is omdat zij geen beroepsbekwaamheid bezitten. De Regeering gaat dus ook schuil achter hetzelfde schild om hare eigen inertie, haar gemis aan eenige doelmati ge landbouwpolitiek te verdoezelen. Stockeeren der boter in koelinrich tingen, fabrikatie van melk in poeder en verdikte melk, kaasfabricatie, binnen hoeveel jaren zullen onze boeren al deze prachtige instellingen zien oprijzen, ja, den eersten steen zien leggen van al deze fabrieken En hoe zal de Regeering het over haar hart krijgen voor deze nieuwe zui- velpolitiek de vereischte geldmiddelen beschikbaar te stellen, zij die steeds ant woordt dat de schatkist de uitgaven niet kan dragen wanneer hulp met dadelijke uitwerking wordt gevraagd Een algemeen programma tot oplos- sing van het zuivelvraagstuk zooals de Regeering het in haar laatste mededee- ling heeft geschetst is voorzeker een ernstig onderzoek waard, doch onze melk- en botervoortbrengers zouden heel wat sneller en doelmatiger gehol pen zijn door de maatregelen met on middellijke uitwerking welke wij hierna zullen aanduiden. Het komt er thans op aan dat de melk- en boterproductie bijzonderste bedrijfstak van onzen Vlaamschen land bouw van den dreigenden ondergang gered wordt, nog vóór dat het Ministe rie van Landbouw zijn programma tot oplossing der zuivelkwestie door de klippen zijner studiën heeft geloodst. Wij vragen dus een 'spoedige regle menteering der melkprijzen door de Re geering, in dezen zin dat een behoorlij ker minimumprijs wordt vastgesteld die aan de landbouwers dient uitbetaald en dat anderzijds ook de maximumprijs wordt bepaald welke aan den verbrui ker mag worden gevraagd. Te dien einde zou de Regeering pa ritaire commissiën moeten oprichten om vattende vertegenwoordigers der melk- voortbrengers, groothandelaars en melk- verkoopers in 't klein, welke op regel matige tijdstippen de prijzen voor den voortbrenger en voor den verbruiker onder toezicht der Regeering zouden vaststellen. Het huidige schandaal mag niet blij ven voortduren dat de landbouwer voortbrenger van de melk slechts den zwaren verliesprijs bekomt van 0,60 fr. per liter terwijl de verbruiker het dubbel en meer voor dezelfde melk moet be talen. Men werpe ons niet op dat ons stel sel strijdig is met de handelsvrijheid. Men heeft immers deze laatste jaren zoo dikwijls gezondigd tegen deze vrij heid. Zoo bv. inzake reglementeering der prijzen van talrijke nijverheidspro ducten door trust en cartels zoodat deze opwerping hare kracht verliest. De landbouwer heeft ook recht op een bestaansminimum dat hij moet ver werven door een voldoenden verkoop prijs zijner producten en zulks ten zelfden titel als de arbeider te wiens voordeele de wetgevende Regeering dezen jongsten tijd zoo actief zijn opgetreden door aller lei maatregelen zooals het minimum dagloon, het betaalde verlof enz. De reglementeering der melkprijzen welke wij vragen is sedert langen tijd een voldongen feit in Nederland, Enge land en Duitschland welke twee laatste landen even goed als België toch als nijverheidslanden worden beschouwd. Wat nu de boter betreft, eischen onze landbouwers insgelijks doeltreffende hulpmaatregelen met snelle uitwerking. Het hoeft immers geen betoog dat de bespottelijke prijzen van 13 tot 16 fr. het kg. waartegen de boter thans wordt verkocht snel onze landbouwers moeten ruineeren, indien geen ruime valorisatie intreedt. Als hulpmaatregelen met onmiddel lijke uitwerking vragen wij een totaal invoerverbod van vreemde boter zoo lang de afzet van onze inlandsche voort- brengst tegen behoorlijken prijs niet is verzekerd. De Regeering werpt op dat sommige Belgische verbruikers volstrekt vreemde boter eischen om hare fijnheid. Wij antwoorden hierop dat vele onzer mo dern uitgeruste melkerijen boter produ- ceeren die in hoedanigheid niet moet onderdoen voor de vreemde en dat het levensbelang van duizenden melkvoort- brengers en van onzen landbouw toch dient gesteld boven de grillen van enkele verbruikers. Wij eischen verder maatregelen tot beperking der doodende concurrentie der margarine. De fabricatie ervan be rust immers in handen van enkele trusts die hoofdzakelijk werken met vreemde kapitalen 1 Het gaat toch niet op dat de belangen dezer vreemde kapitalen den voorrang genieten op het levensbelang van duizenden landbouwers 1 Zelfs het feit dat de margarinefabri- katie werk verschaft aan een zeker aan tal Belgische arbeiders weegt niet op tegen het feit dat duizenden kleine boe ren leven met de opbrengst van de melk. Welnu, het accijnsrecht op de marga- rinefabrikatie is nog steeds niet aange past aan de minderwaarde onzer munt. Wij eischen diensvolgens als eersten maatregel de onmiddellijke perekwatie van het accijnsrecht op de margarine- fabrikatie Verder vragen wij de contingentee- ring der grondstoffen dienstig tot ver vaardiging der margarine en de verplich ting voor de margarinefabrikanten een zekere hoeveelheid inlandsche boter te verwerken in de margarine om aldus de botermarkt te ontlasten. De spijshuizen, pasteibakkerijen den moeten verplicht worden het bruik van margarine aan te kondigen terwijl tevens het verbod zou dienen uit gevaardigd de margarine nog te kleuren zooals de boter. Verder zouden de hos pitalen, het leger, moederhuizen en an dere instellingen die Staatstoelagen ge nieten moeten gehouden zijn inlandsche boter te gebruiken inplaats van marga rine, zooals thans het geval is. De Staat heft thant per kg. ingevoerde boter een vergunningsrecht van 6 fr„ welke in de Staatskas terecht komen zonder eenig voordeel aan onze land bouwers. Wij vragen dat met de op brengst van deze vergunningstaks een fonds gevormd wordt tot steun aan onze melkvoortbrengers en aan de inlandsche zul velnij verheid. Wanneer men de huidige bespottelijk lage prijzen der inlandsche boter nagaat en bedenkt dat het verbruik der marga rine van 29 millioen kg. in 1932 geste- zou- ver- gen is tot 45 millioen kg, in 1935, zal ieder onpartijdige mensch moeten toe geven dat de Regeering als dringende plicht heeft onmiddellijk en daadwerke lijk in te grijpen om onze landbouwers van den ondergang te redden. Men moge te Brussel weten dat onze landbouwers het hartsgrondig beu zijn gepaaid te worden met diplomatische mededeelingen en mooie programma's die niet zullen verwezenlijkt worden of voor uitvoering vatbaar zijn binnen on- afzienbaren tijd. Zij stellen nog enkel vertrouwen in daden welke zij kunnen nagaan. Deze daden verwachten zij nog steeds van de Regeering. Meer en meer groeit ook den wil bij onze lankmoedige boeren deze daden van onmiddellijken steun af te dwingen van de Regeering, indien deze ze uit eigen beweging niet stelt In een volgend nummer handelen wij over de maatregelen tot valorisatie van de aardappelen. (Wordt voortgezet.) Nederland geeft het voorbeeld. Hoe men op de goedkoopste manier Varkens kweekt. Varkenskweekers zouden in eerste plaats moeten geletterd zijn, en in twee de plaats bereid zijn te schrijven. Hoeveel lieden hebben den laatsten tijd niet uitgeroepen Het varkensmeel is te duur Ik kan het niet meer gebrui ken en zal mijne zwijnen vetten met aardappelen en roggemeel als in den tijd van mijn overgrootvader. Anderen beweren dat kleine aardap pelen en zelfs dikke, met een mengeling van rogge-, gerste- en maïsmeel een goed en goedkoop voeder is. Maar wanneer aan die personen de vraag wordt gesteld hebt ge dat reeds uitgerekend dan trekken ze de schou ders op en blijven het antwoord schul dig. We beweren dat kleine aardappelen beter te verkoopen zijn aan 15 fr. of aan het vee gegeven, en dat de andere melen veel te duur zijn om aan zwijnen te voederen. Deze melen zijn te eenzijdig en kunnen nooit een volledig en daarom nooit een goedkoop voeder uitmaken. We willen steeds de proef doen tegen iedereen en garandeeren dat iedere kilo gewichtsaanwinst hoogstens 3 60 fr.mag kosten. Over eenige maanden vóór den opslag der granen was deze kost prijs 3 fr. per kilo gewichtsaanwinst. Aan de tegenwoordige prijzen berekend komt dit op 3.60 fr. of een verschil per kilo gewicht van 0.60 fr. Aan al deze die beweren goedkooper te kunnen voederen, stellen we nu en altijd de vraag geeft ons cijfers 1 Berekent wat aardappelen en melen kosten en zoo U het van eigen boerderij bezit aan welke prijs U dit alles kunt verkoopen. Zonder cijfers tast men in den donke ren en heeft men alleen deze voldoe ning geen geld te moeten uitgeven en op zijn gemakske den ouden slenter te volgen. Vele personen stelden ons den laat sten tijd de vraag mag ik het varkens- meel R.U.Z. voederen met mijn kleine aardappelen We antwoorden Met gekookte aardappelen kunnen onze varkensmeien worden gebruikt, op voorwaarde dat dit meel niet in den heeten deeg wordt gemengd. Dit zal ook een goede uitslag geven en zal in alle geval het dubbele waard zijn van de bijgevoegde onvolledige melen. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 6 September van 8,30 tot 10,30 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. Men lette wel op de uur verandering, het is dus van 8 1/2 tot 10 1/2 in den voormiddag. Nijverheid en Landbouw op voet van gelijkheid. De gekende najaarsbeurs van Utrecht, die binnenkort geopend wordt, onder scheidt zich van de andere jaarbeurzen, doordat voor de eerste maal er een agrarische afdeeling aan verbonden werd. Door dezen uitbouw is de Jaar beurs 1936 het begin van een nieuwe taak, want voor de eerste maal doet de landbouw op voet van gelijkheid met de nijverheid zijn intrede in het Neder- landsch jaarbeurswezen. Met deze jaarbeurs wordt het begin gemaakt met het inschakelen in de alge- meene jaarbeurs van de land-, de tuin-, en de boschbouw, van de vee- en pluim veeteelt, van de landbouwnijverheid en den landbouwhandel. En dit gebeurt op het geschikte oogenblik. Want meer dan ooit staat naast het voortbrengst- proces het verdeelingsvraagstuk. Vóór de crisis vroeg men slechts hoe bereikt de landbouw een zoo groot mogelijk resultaatthans moet in toenemende mate de aandacht worden besteed aan het vraagstuk hoe raakt de landbouwer zijn producten aan de meest loonende prijzen kwijt Op die vraag wordt verschillend ge antwoord. Er zijn er die beweren dat de productie te groot is anderen meenen echter dat slechts de wegen naar den binnenlandschen verbruiker of voor den uitvoer verbeterd moeten worden. In ieder geval, gelijk voor de nijver heid is ook voor den landbouw het ver deelingsvraagstuk thans van de grootste beteekenis. En daarom juist heeft men in Nederland juist gezien met aan de Jaar- lijksche Utrechtsche Jaarbeurs een land- bouwafdeeling toe te voegen. Ook op agrarisch gebied zoekt de handel zich nieuwe banen; nieuwe af zetgebieden zoowel in binnen- als bui tenland, en 't is niet meer dan rechtvaar dig dat de agrarische handelsbelangen en de industrieele handelsbelangen on der één dak en in dezelfde zakelijke at mosfeer werden ondergebracht. Van zeer groot belang is verder een nauwer contact tusschen industrieele en agra rische belangen en de behartiging op voet van gelijkheid van beider tak ken. Schematisch is de Agrarische Jaar beurs van Utrecht uit drie belangen groepen opgebouwd. Ten eerste de kern groepen de land- en tuinbouwproduc ten en de voortbrengselen der vee- en pluimveeteelt. Daarvoor werden hoogst demonstratieve stands opgetrokken stands waarvoor de zuivel, het fruit en de groenten, het pluimvee en de eieren, het hout en de boomen, het vlas en de wol, propaganda wordt gemaakt. Deze kerngroepen worden echter beschouwd als tijdelijke hulptroepen bestemd om bij den verderen uitbouw van het agra risch Jaarbeursinstituut grootendeels te verdwijnen en plaats te maken voor in zendingen van de producten door het bedrijfsleven zelf. Thans nog slechts demonstratief-voorwerp, ter onpersoon lijke propaganda van het product op zichzelf, zal in de toekomst in deze kern groepen het product moeten verschijnen als handelsvoorwerp door voortbrenger of handelaar zelf ingezonden. Om deze kernen groepeeren zich dan de eigenlijke, zakelijke belangen de nijverheden die de agrarische producten verwerken, benevens de nijverheden van hulpmiddelen ten behoeve van het bodemproduct. En ten slotte als derde belanghebben de de voorlichtingsdiensten ten einde de bezoekers te toonen wat in het land wordt gedaan en voortgebracht. In de eerste Agrarische jaarbeurs werd dit schema nog onvolledig uitge werkt. Nochtans het is den inrichters mogen gelukken met een agrarische jaarbeurs voor den dag te komen en al hoewel in beperkten vorm toch reeds in hoofdzaak alles omvat wat in het sche ma werd voorgesteld. Den juisten vorm van deze initiatief zal slechts in de toekomst, na jaren er varing, kunnen uitgebouwd worden, want alleen de praktijk kan uitmaken op welke wijze te werk moet worden ge gaan om het grootst economisch rende ment voor de agrarische bedrijfstakken te doen opleveren. Wellicht zal in be langrijke mate de aandacht gewijd wor den aan de mogelijkheid en in de toe komst congressen en jaarvergaderingen van agrarische organisaties te concen- treeren en voorts en inzonderheid voor vreemde bezoekers uitstappen samen te stellen en op deze wijze als het ware het levende landbouwbedrijf in de jaarbeurs actie te kunnen inschakelen. Deze eerste agrarische jaarbeurs van Utrecht is een experiment en in dit licht dient ze te worden bezien. We hebben er in 't kort de aandacht van de Vlaamsche landbouwers willen op vestigen, omdat in dit opzicht hier te lande ook nog heel wat te doen blijft. En 't mag waar zijn dat af en toe de eene of andere landbouworganisatie een stand heeft opgebouwd in de eene of andere tentoonstelling, voldoende was het zeker niet. De landbouw moet zich inrichten gelijk de nijverheid. Is de land bouw niet van overgroote beteekenis En daar waar zekere nijverheidstakken groote halls met hun producten vol stoppen, daar mag de landbouw niet ten achter blijven. De vraag hoe een land bouwer een maximum-voortbrengst kan bekomen heeft haar belang van meer belang echter in deze crisistijden is de vraag hoe kan de landbouwer aan loo nende prijzen zijn producten aan den man brengen. Het zal voor iedereen klaar zijn dat de graankultuur voor 1937 alle kans heeft om loonend te zijn. lederen landbouwer heeft dus belang eene groote opbrengst te hebben en schoon graan voort te brengen. Om dit te bekomen is het noodig Nieuw Zaaigraan te koopen. We bieden U aan Gerst-, Rogge- en Tarwe- soorten van de beste veredelde velden. Daar de vraag dees jaar zeer groot is, zal het noodig zijn tijdig te bestellen. Schrijft nog dees week in voor uwe veredelde zaaigranen. De Minister van Landbouw herinnert aan de verbouwers van aardappelen dat het vervoer van aardappelloof om welke reden of tot welk gebruik ook, verboden is, zulks met het doel de verspreiding van den coloradokever alsook van ver schillende aardappelziekten, te beletten. De landbouwers die deze schikking zouden overtreden, stellen zich bloot aan proces-verbaal. De landbouwers hebben er alle be lang bij het aardappelloof ter plaatse te verbranden, des te meer dat het vochtig weder van dezen Zomer, de aardappel ziekten merkelijk heeft bevorderd. TELEFOON 267.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1