BERICHTEN STIKSTOF VEEL RIJKE OOGSTEN i In Vlaanderen Een vijand onzer Fruitboomen in aantocht» LANDBOUW- ZITDAG iiss van hier en elders» Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel Voor al uwe bankbewer- hingen geldplaatsingen ^onda^^Sept^l936^ DB KOORNBLOBM 35,(X 87,(X 38,0« In Vlaanderen staat de kleine stulp Waar ik geboren ben In Vlaandren ligt het dorpken waar Ik alle menschen ken Mijn huisken, dorpken, ook hoe klein, Zou 'n beiden mij niet dierbaar zijn 1 In Vlaandren spreekt men eene taal, Dit is van 't volk de ziel, En "moeder,, was het eerste woord Dat van mijn lippen viel Het Vlaamsch waatin ik "moeder» zei Zal blijven eeuwig lief aan mij In Vlaandren woont een vreedzaam volk Vernedert en geknecht Doch, uit zijn minderwaardigheid Nu opwil naar zijn recht Ik deel dit volk zijn wel en wee En vecht voor zijn herwording mee 1 In Vlaanderen komt er eeos een dag Hij is misschien nabij Dat 't galme over dorp en steê Onz' eigen baas zijn wij 1 Dan is geleden alle nood En wordt ons Vlaandren weerom groot 1 Fons Van de Maele. 't Is de wintervlinder. Zijn we wel op zijn komst voorbereid In alle geval we willen er de beschrijving, de levenswijze, de beschadiging en de bestrijding van mededeelen, ten einde onze fruitkwee- kers in de gelegenheid te stellen toeko mende jaar schoon en gezond fruit te te winnen. Gedurende de maanden Ok- tober-November komt het volwassen insect uit zijn pop gekropen waarin het van einde Juni begin Juli verscholen zat onder de aardoppervlakte aan den voet van onze fruitboomen. Het vrouwelij-k insect is bruin ge kleurd en vleugelloos indien we de korte stompjes op de rugzijde er niet voor aan zien. Het wijfje kan dan ook niet vliegen en kruipt langzaam tegen den stam naar omhoog in de kruin van den boom. Het mannetje integendeel heeft vleugels die goed ontwikkeld zijn en waarmede het rond de boomstammen vliegt om de vrouwelijke insecten op te zoeken en te bevruchten. Na het paren, road half November, legt het wijfje, zoo maar één voor één, 200 tot 250 groene eitjes op de knoppen van de vrucktboomen in de schubben der botten of der schors. Vroeg in het voorjaar komen uit deze eitjes groenachtige spanrupsjes te voor schijn; deze rupsjes worden ook meters geheeten omdat ze bij hun gang het achterlijf tegen den kop brengen en dan met den kop vooruit zich terug uitstrek ken zoodat ze bij iedere beweging meer dan de helft van de lengte van hun lijf I vooruitgaan. Deze rupsjes vallen de bloem- en bladknoppen aan, vreten bla deren en jonge vrushten af van de fruit boomen en de boschboomen. ook hage- doorn, rozelaars en andere sierheesters blijven door deze veelvraten niet ge spaard. Hoe ze nu bestrijden Dit is voorzeker de voornaamste kwestie. Men kan besproeien met arse- nikhoudende pappen zooalsParijsch groen, Uraniagroen en loodarseniaat, nosprasit, nosperit, arsactine, enz. Doch het doelmatigste middel is nog wel het aanleggen van lijmbanden. Gezien het wijfje van dezen vlinder vleugelloos is en dus langs de boomstammen moet naar boven klauteren, kan men het on derweg den pas afsnijden en het met lijm vangen even zoo goed als men dit doet voor de vliegen. Deze die vroeger vang- banden hadden aangelegd kunnen deze au ook bestrijken met goeden rupsenlijm die bij warm weder niet te vloeibaar en bij koud niet te hard mag worden. Een lijmband wordt vervaardigd uit een strook ondoordringbaar papier van ongeveer 12 cm. breed die men rond den boomstam aanlegt. Aan hoogstammige hoornen plaatst men die op een hoogte van 1,50 m.; aan de struikvormen is het beter dit rond de takken te doen. U zult wel zelf kunnen opmaken uit de bovenstaande levenswijze en ver schijning van dit insect, rond welk tijd stip van het jaar ge die lijmbanden zult hoeven te plaatsen. Het langer uitstellen dan tot half Oktober ware dus gevaar lijk. De plaats waar ge den lijmband be vestigt moet zuiver zijn en de koord of ijzerdraad, waarmede onder en boven den lijmband wordt vastgemaakt, moet goed spannen om te beletten dat het wijfje onder den band zou kunnen door geraken. Moesten er aan de jonge boomen nog steunstokken geplaatst zijn, dan moogt ge ook niet verwaarloozen hier ook op ongeveer dezelfde hoogte, een lijmband te bevestigen. Om 't vroegtijdig open scheuren van den band te beletten zal men de twee uiteinden van den band over elkander leggen langs den kant Waar geen sterke winden te vreezen zijn. Gezien de kleine wintervlinder alle boo men en struiken bezoekt die tot de fami lie der roopachMgen behooren is het ge raadzaam alle steen- en kernvruchten van een lijmband te voorzien. In het voorjaar vanaf einde Maart be gin April zal men de lijmbanden wegne men en verbranden om zoo al de gevan gen vlinders en de eitjes die ze best mo gelijk op de banden zelf zouden gelegd hebben te vernietigen. Onder den band zal men de schors met een ijzeren borstel reinigen om de eitjes die er soms onder gelegd zijn ook te vernielen. Het spreekt ook van zelf dat men gedurende den vangtijd de kleefkracht van den rupsen- lijm moet nagaan om hem op tijd te kunnen vernieuwen. Het ware me aan genaam te vernemen of er in den handel reeds rupsenlijm wordt verkocht die meer dan een maand kleverig blijft. Over de doelmatigheid van deze lijm banden valt niet meer te twisten. Ern stige proeven door tuinbouwkundigen gedaan hebben bewezen dat 1/5 van de vruchten van een boom, door het vangen van den wintervlinder kunnen gespaard worden. Rekent nu gemiddeld 25 kilo fruit per boom, dat maakt 5 kilo die ge sparen kunt, gerekend tegen 2 fr. het kilo, of 10 fr. winst, som die ge hoege naamd niet uitgeven zult voor 't aan schaffen van papier en lijm om uw ban den, aan al uw boomen, te plaatsen. Om volledig te zijn wil ik hier nog eens de bereiding van de verschillende arsenik- houdende produkten mededeelen. die bij 't bestrijden van den wintervlinder U van dienste kunnen zijn. Parijsch groen 150 gr., levende kalk 500 gr. Bloem of suikersiroop 150 gr., water 100 liter. Uraniagroen: 150 gr., levende kalk 500 gr., regenwater 100 liter. Loodarseniaat 1 kilo in 100 liter water. Nosprasit: 75 gram in 100 liter water. Nosperit75 gram in 100 liter water. Arsactine: 50 gram in 100 liter water. Er zijn voorzeker in den handel nog vele andere degelijke producten te ver krijgen en het is hoegenaamd onze be doeling niet ze uit het gebruik te weren we stipten enkel de vorige aan omdat we er reeds mede gewerkt hebben en er ten zeerste over voldaan zijn. Let nochtans, bij het gebruik er van, op U niet te vergiftigen want Parijsch groen, Uraniagroen en loodarseniaat, om enkel maar die te noemen, zijn zeer giftige stoffen. Weest dus op uw hoede, rookt niet terwijl ge die stoffen behan delt, draagt zorg geen vloeistofdruppel tjes in oogen of mond te krijgen en wascht zorgvuldig uw handen na toe passing van deze produkten. We moeten en 't is hoog tijd, den strijd tegen de schadelijke insecten met beide handen aanvatten. Jammeren of klagen bij oogsttijd brengt geen aarde aan den dijkwe moeten aanpakken. De Koornbloem zal U ter zijde staan. Op ieder tijdstip van het jaar zal ze U waarschuwen en zeggen wat er U te doen staat. Intusschen wenschen we U een beteren fruitoogst voor 't jaar 1937. BINNENLAND De inmenging van inlandsche tarwe. 5JIKST0 Volgens een bericht van het Ministe rie van Landbouw zou de Vereeniging der Belgische maalders vanaf 14 Sep tember herbeginnen met de inmenging van inlandsche tarwe bij het malen. Het procent zal periodiek vastgesteld worden, rekening gehouden met de be schikbare hoeveelheden vreemde tarwe en inlandsche broodtarwe. De aflevering van de machtigingen tot invoer van vreemde tarwe is afhankelijk van het voorleggen aan de Graancentrale te Antwerpen van de bewijzen van aan koop en inontvangstneming, alsook van de inmenging der vastgestelde hoeveel heden inlandsche tarwe, in dezelfde voorwaarden als voorheen. Uitbreiding der uitvoercontrole op witloof. De Ministerraad heeft besloten op voorstel van den Minister van Land bouw de uitvoercontrole op de hoeda nigheid en de verpakking van witloof uit te breiden tot al de landen. Tot heden was deze controle enkel toepasselijk op den uitvoer van witloof naar Frankrijk en Duitschland. De concurrentie van de margarine. Weet U landbouwers welke maatre gelen de kwaliteitspromoters, die ten slotte slechts verkapte vijanden zijn van onze landbouwers, vooruitzetten tot be perking van de doodende concurrentie van de margarine aan de inlandsche boter Wel doodeenvoudig de hoeda nigheid der boter verbeteren. Deze heeren die zoo gaarne schermen met het voorbeeld van Denemarken en Nederland moeten weten dat in Neder land het margarineverbruik 125 °/o en in Denemarken 225 °/0 bedraagt, van het verbruik der boter. In ons land bedraagt het margarineverbruik thans 60 °/o van dit der boter, wat overdreven is om reden dat ons land geen boter uitvoert. Doch Nederland en Denemarken passen andere maatregelen toe dan kwaliteits verbetering voor beperking der concur rentie van de margarine. Nederland contingenteert namenlijk de margarine- fabrikatie en schrijft bovendien de in menging voor van een zeker procent boter. Denemarken contingenteert den invoer van kunstboter en van de grond stoffen bestemd voor hare fabrikatie. De uitvoering van het fiskaal regiem van de suiker. Het staatsblad van 13 September pu bliceert een bericht tot uitvoering van het koninklijk besluit van 28 Maart 1936 betreffende het fiskaal regiem van de suiker. Dit bericht behelst wat volgt De verhouding suiker van het werk- seizoen 1936-37 welke de fabrikanten in verbruik mogen stellen is voorloopig vastgesteld op 60 °/o van de hoeveelheid suiker voortkomende uit inlandsche bee- ten en op 40 °/o voor de buitenlandsche beeten. Het minimum-voorschot van 50 frank per 1000 kg. geleverde beetwortelen op de vergoeding, door de suikerfabrikanten aan de planters uit te betalen uit hoofde door vermindering van het accijnsrecht en de toepassing van het bijkomend in voerrecht, moet vóór 1 Januari 1937 aan de rechthebbenden uitgekeerd wor den. Tot bestrijding der zwijnenpest. De maatregelen welke wij meedeelden in ons vorig nummer zooals het verbod van het houden van markten en jaar markten voor varkens en biggen alsook van het samenbrengen dezer dieren zijn bij ministerieel besluit van 17 September 1936, ook toepasselijk gesteld in de arrondissementen Leuven, Nijvel en Turnhout. In gevolge het koninklijk be sluit van 5 September 1.1. zijn deze maat regelen reeds van kracht in de provin ciën Limburg, Luik, Luxemburg Namen. en DENEMARKEN Regeeringshulp aan de kleine land- bouwers. De Deensche Regeering heeft beslist nieuwen steun voor een bedrag van 8 millioen Kronen (51.200.000 fr.) uit te keeren aan de kleine landbouwers. Dit bedrag zou genomen worden uit het graanfonds en ten goede komen aan on geveer 169.000 kleine boeren. DUITSCHLAND De invoer van boter en eieren Alhoewel de invoer van boter tijdens Juli 1936 hooger was dan in Juli 1935, blijft de invoer tijdens de verloopen 7 maand lager in 1936 dan in 1935. Wat de eieren betreft overtreft de invoer in Juli 1936 merkelijk deze van Juli 1935. POLEN De uitvoer van boter. De uitvoer van Poolsche boter blijft merkelijk deze van 1935 overtreffen. Engeland blijft de bijzonderste afnemer. De uitvoerpremiën. Polen verleent premiën bij den uit voer van sommige landbouwproducten zooals graan, boonen en erwten, olie houdende zaden, maalderijproducten en mout, onder vorm van teruggave van invoerrechten op meststoffen, landbouw- gerief en -machines, evenals op de ma chines gebruikt tot vervaardiging van zulke producten. Sedert 1 Augustus is die premie voor het graan verminderd van 6 op 5 zlotys (27,90 fr.) per 100 kg. HONGARIJE Uitvoerpremie voor bloem. De regeering zal voor den huidigen oogst een premie uitkeeren van 2pengos (17.48 fr.) per kwintaal uitgevoerde tar webloem. CANADA. De uitvoer van varkens en varkens- vleesch. De uitvoer van varkens en varkens- vleesch is merkelijk hooger in 1936 dan in 1935, zooals blijkt uit volgende cijfers betrekkelijk 't eerste halfjaar 1936-1935. 1936 1935 Bacon (cwts) 654.997 661.564 Ander varkensvl. (cwts) 67.275 25.304 Levende varkens (stuks) 33.229 2.419 De Vereenigde-Staten zijn de bijzon derste afnemers van levende varkens en Engeland en de Vereenigde-Staten van vleesch. ITALIË De mislukte graanoogst in de wereld. Een tekort van 35 millioen kwin talen. Uit de cijfers gepubliceerd door het Internationaal Landbouwinstituut te Ro me blijkt dat de graanoogst in Europa 20 millioen kwintalen minder bedraagt in 1935-36 dan in 1934-35. Voor die vermindering komen vooral Frankrijk, Italië, Spanje en Portugal in aanmerking die invoerende landen zijn. In de uit voerende landen nl. de vier Donaulan- den, Polen en Littauen is de oogst over vloedig. In Rusland is hij wat hooger dan in 1934-35. In de Vereenigde-Staten van Noord- Amerika zullen de voorraden moeten aangesproken worden om aan de bin- nenlandsche vraag te voldoen. Voor Canada wordt de laagste voortbrengt verwacht die sedert 1919 is genoteerd. In Britsch-Indië, Japan, Korea, Noord- Afrika is de oogst evenmin schitterend in China is hij iets beter dan in 1935. In het noordelijk halfrond, Rusland en China niet meegerekend, zal de oogst ongeveer 35 tot 45 millioen kwintalen kleiner zijn dan in 1934-35. In het zuidelijk halfrond is de oogst grooter dan in 1934-35met 5 t. h. in Australië, met 18 t.h. in Argentinië. De bestaande voorraden, op 1 Augus tus 1935 in de uitvoerende landen, die reeds in 1934-35 fel aangetast waren, zijn nog zeer geslonken in 1935-36 en zijn van 136 op 105 millioen kwintalen gevallen. Een nieuwe daling mag voorzien worden in het verbruiksjaar 1936-37. Canada, Argentinië, Australië, de Donaulanden, Noord-Afrika en de an dere uitvoerlanden zullen slechts 120 tot 130 millioen kwintalen kunnen uitvoeren. De invoervraag van de Europeesche en de buiten-Europeesche landen, de Vereenigde-Staten daarin begrepen, zal ruim 155 millioen kwintalen bedragen. Daaruit blijkt dat het tekort ongeveer 25 tot 35 millioen kwintalen zal bereiken, zoodat de voorraden vanaf 1 Augustus 1937 zullen sluiken tot 80 of 70 millioen kwintalen. OOSTENRIJK Ter bevordering van de roggeteelt. Tijdens de laatste jaren is de met tar we bezaaide oppervlakte gestegen met 25.000 hectaren. Het Ministerie van Landbouw heeft het inzicht de rogge teelt te bevorderen door het vaststellen van loonende prijzen voor deze graan soort. bouwproducten. ZUID-AFRIKAANSCHE UNIE Premies voor den uitvoer van land- In Juni 1936 heeft de Regeering 121.000 pond sterling of 17.545.000 fr. uitbetaald aan premies bij den uitvoer van laudbouwproducten. De stijging der wereldprijzen heeft aanleiding gegeven tot de vermindering van bepaalde premies met een derde zooals bij den uitvoer van fruit, wol en maïs. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Mist. BESTE LAMME, Hebt ge verleden week den mist ge zien, Lamme De deemstering viel en over heel de natuur hing de stille wij ding van den avond. De vogels zaten in hun wiegend nest en de bladeren der boomen ruischten zacht. En ik verstond de taal der blade ren. Het was of ze wisten dat hun einde nabij was dat het niet lang meer zou duren vooraleer ze geel zouden worden, en één na één, zacht en levensmoeneer zouden dalen op den grond en over het landschap verspreid. En het geruisch der bladeren was voor mij de treurzang der boomen. Toen kwam uit de lage weiden en het struikgewas de grijze en grauwe nevel opzetten. Ik zag hem komen, Lamme, stil, langzaam en verraderlijk naderbij sluipend En hij breidde zich uit, verder en verder, en alles omvatte hij met zijn geheimvollen dichten sluier. Alles werd onduidelijk en over de na tuur viel een atmosfeer van geheimzin nigheid en onwezenlijkheid. Het werd me kil en koud aan het hart. De boomen leken als zoovele reuzen met dreigende armen die moeilijk te onderscheiden waren. De huizen ook hadden onwezenlijke vormen en deden vreemd aan in die vreemde natuur. En lang stond ik op dezelfde plaats, Lamme, en ik luisterde naar verre ge ruchten en naar het vreemde kloppen in mijn hart. Ik voelde me zoo onrustig, in 't geheel niet op mijn gemak en 'k ging aan 't mijmeren. Evenals de natuur door den nevel in haar waren aard aan het oog onttrokken wordt, zegde ik tot me zelf, zoo wordt thans ook de geest der menschen beneveld, zoodat ze niet in staat zijn de juiste waarheid te kennen. Iedereen weet dat de natuur zooals ze is wanneer de nevel haar overrompeld heeft, niet de ware is. Men weet dat de echte natuur heelemaal anders is, en toch is men niet in staat haar in haar ware gedaante te zien. Zoo ook gaat het bij de menschen. Wij leven nu in een tijd van haat, nijd, trouweloosheid en broedermoord ieder gezonddenkend mensch weet dat de wereld zoo niet moet zijn. Hij weet het stellig, maar de chaos door den ne vel geschapen is zoo groot, dat het on mogelijk is ook maar eenig houvast te vinden in dien warboel van menschen- verdwazing. Het wordt een hopeloos zoeken naar het licht der waarheidalles tevergeefs, de nevel heeft de menschen met blind heid geslagen. Ziedaar, Lamme, waarover ik zooal dacht. En de nacht kwam en de duister nis werd nog dieper. Het scheen dat er geen einde meer zou aan komen. Op een langen, mistigen nacht volgde een lange, mistige morgen. Maar niets op de wereld is bestendig. En tegen den middag moest de nevel wijken voor de zonne. Voor het licht der waarheid. En we kregen weer de natuur te aanschouwen de ware nu l Laat ons daarom geen moed verlie zen, Lamme, en vast gelooven dat eens betere tijden zullen aanbreken. Want vroeg of laat, onvermijdelijk, zal ook de dag komen waarop de nevel die de gees ten der menschen vertroebelt, zal wijken voor de waarheid, die ons de ware menschheid zal laten zien in den vorm zooals ze door God gewild werd in broederlijkheid en vrede door onderlin ge verdraagzaamheid en vertrouwen. Het is nu nog nacht, Lamme, en de mist is nog groot, maar morgen reeds kan de dageraad zien van een nieuwen tijd, van een nieuwen dag, vol vreugde en zonneschijn Tijl II. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 4 Oktober van 8,30 tot 10,30 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat, Aalst. wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgiquc Naamlooze Vennootschap te Brussel, Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la DendreV

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3