VEROVEREN! Verkaveling van het land ten bate van de kleine boeren. i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers De Belastingen op het Inkomen* ZAAIGRANEN aangekomen 1 ZITDAG Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven Waar en Hoe POLEN ZONDAG 4 OCTOBER 1936. fiQ* 23 cutlca 15de JAARGANG Nr 927 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft (n op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilanderstraat, 4, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. issel Veroveren willen wijgeen onder drukking van volkeren, maar veroveren op de natuur, mistoestanden verbeteren. Natuurlijke en kunstmatige, en dat is mogelijk. In Italië. De drooglegging der Palan- tijnsche moerassen, in de nabijheid van Rome gelegen, was een reuzenwerk. Dank zij de duif en doordrijvingen van Mussolini, de Italiaansche Duce, is het gelukt. Grof geld heeft het gekosthard is er gewerkt. Italië is op landbouwge bied een provincie grooter en is minder afhankelijk van den vreemde. Verleden jaar met den eersten oogst is het inge huldigd. Mussolini was van de partij, hij was er fier op. Hij pikte en dorschte de eerste schoven. Er is ferm gefeest. Dit is voor Mussolini een prachtwerk hij mag een pluimke op zijn hoed steken; dit pluimke is voor ons. vreedzame landbouwers, wat verbleekt door de groote glanslooze overwinning die hij behaalde op een onbeschaafd en onbe wapend volk de Abessiniërs. In Holland. De Hollander is gekend als kamper tegen de zee, tegen het wa ter. Groote vlakten zijn op deze reeds veroverd honderden hectaren polders zijn drooggelegd en het meesterstuk is een groot gedeelte der Zuiderzee in prachtige landerijen te herschapen. Dat ook heeft geld gekost, veel zelfs, maar wat maakt dat... Meer landbouwgebied, een groote factor op economisch gebied, is meer onafhankelijkheid, dus ook meer welstand. Andere naties ook zoeken meer voe dingswaren voort te brengen en sparen kosten noch moeite. Want het beteekent meer zelfstandigheid. En in België Ons land heeft een plan klaar om een groot deel van ons koloniaal gebied in landbouwgronden te hervormen. Jonge landbouwers zullen kans hebben zich als kolonisten te gaan vestigen in Katanga, Oeroendi en een deel van Kongo. Belangrijke kredieten zijn hen als steun toegezegd. Dit plan is prachtig. Het geeft voor ons te dichtbevolkt land een uitweg. Wij stemmen ook in met den beloofden geldelijken steun beter het geld hieraan te besteden dan het te verspillen aan bewapening en verdedigingswerken, die ons landbouwgronden rooft of bezwaart met erfdienstbaarheden. Koloniseeren in Kongo is goed, en dit financieel steunen noodzakelijk maar is er in eigen land niets te doen Jawel, en veel nog 1 Hier in België zijn nog veel gronden, zooniet te koloniseeren, dan toch te verbeteren, en ik bedoel onze moeras- «n en de natte gronden. Volg onze waterloopen waterdichte schoenen a.u.b. Wat zult gij zien Echte moerassen Wat groeit er Bie zen, lisch, kattestaart enz., al wat niet deugtmisschien voor dekgoed in den Winter zorg dan het weg te halen met de droogte. En de oorzaak Dat zijn de water molens, of liever, de stiefdammen, die het waterpeil te hoog houden, hooger dan den omliggenden grond, en dit soms honderden meter voor elk molenrad. Hier gaat het averechts, zooals bij Tijl Uilenspiegel. Inplaats dat het water van den gracht naar de beek zou gaan, gaat het water van de beek naar de grachten, over en door de aanpalende gronden, met het gekende en zichtbare uitwerksel. Redt U Zeiven voert een prachtige strijd tot verovering der rechten van de landbouwers. Ook hun werk moet loo- nend zijn. Zij ook hebben recht op een menschelijk bestaan. Wij wenschen een volledige overwinning, maar een punt zagen wij gaarne aan hun programma toegevoegd dit is verbetering van moe rassen en natte gronden, door afschaf fing der watermolens. Middeleeuwsche toestanden zijn het, een kwaad alleen te verontschuldigen door het feit dat het reeds honderden jaren bestaat. Vroeger ja, dan was er geen gekende kunstmatige kracht, dan door water en wind. Maar hedendaags, de moderne tech niek. met alle soorten motoren, vero verde het recht van bestaan op die ver ouderde instellingen. Zoo zien wij de windmolens de eene na de andere ver dwijnen en vrienden van natuurschoon ijveren om eenige van die door den wind gevoede reuzen te bewaren en ze het nageslacht te laten bewonderen. De watermolens, gezien hunne nutteloos heid, en de groote schade die zij berok kenen, moeten ook verdwijnen, willens, nillens. Wij weten, Mussolini en de Hollan der in hun strijd tegen moerassen, tegen de zee, hadden slechts kikvorschen en visschen als benadeeligden. Onze tegen standers zijn begunstigden, welstellende of rijke menschen, maar wij zullen strij den met den taaien moed en wil van Mussolini. De geschiedenis leert ons, bij het be gin van onze beschaving, bijzonder in dien tijd dat monniken onze voorouders tot het kristendom bekeerden, begon nen deze zendelingen onze streken, die beboscht of moerassen waren, te ont ginnen en ze herschiepen ze in vrucht bare bouwlanden. De moerassen wer den drooggelegd door het maken van waterloopen of het verbeteren der bed ding van de bestaande. Te dien tijd ook zijn de watermolens tot stand gekomen of hun getal aanzienlijk vermeerderd. Het molendraaien, dat wij kennen van den tijd van Samson af, bleef den mensch gespaard. Elk klooster, elk kasteel, bezat een of meerdere van zulke molens, die zij uit baatten. De pachters moesten hun graan naar den molen voeren, naar de molens van de eigenaars hunner gronden of hoeve. Dit was voor deze laatsten een rijke bron van inkomsten met hun gronden hadden zij zichzelf eigenaars gemaakt van het water der beken en het recht is bestendigd. Heden nog be staat het. Enkelingen hebben er voor deel van, honderden worden benadeeld. Onze wetgevers hebben het bestaan van watermolens met het noodige plaat sen van stiefdammen als een verworven recht aanzien, maar ook in aanmerking genomen de nadeelige gevolgen van deze kunstwerken. Door de wet van 7 Mei 1877 op on bevaarbare en onvlotbare waterloopen, aangevuld door provinciale reglementen, hebben onze wetgevers deze nadeelen willen beperken maar ongelukkiglijk alleen in het oog gehouden, het gevaar voor overstroomingen, waarvan zij al te dikwijls oorzaak zijn. Met het oog op gezegde wet en aan- vulsels zullen wij trachten aan te toonen, welke rechten de watermolens hebben, maar ook de hen opgelegde plichten. Teneinde een volledig en getrouw verslag te kunnen opmaken, vragen wij aan de lezers van "De Koombloem„ de landbouwkundige dienst van R.U.Z. te willen inlichten over volgende punten 1Bestaat in uw gemeente een water molen 2. Wie is er eigenaar van 3. Zoo de eigenaar hem zelf niet uit baat. Wie is de huurder 4. Heeft de molen een benaming Welke 5. Welk is de naam der beek of wa terloop 6. Breedte en diepte dezer hoogte van den stiefdam (rad). 7. Hoeveel loopende meter is een verhooging van waterpeil zichtbaar 8. Welk is de hoogte der dijken te genover de omliggende gronden 9. Welk is daaromtrent de opper vlakte der gronden, die door het te hoog waterpeil beïnvloed wordt 10. Hoeveel voor verbetering vat baar a) Zonder kunstwerken. b) Door draineering. We willen dus den strijd aangaan. Een voordeel van enkele, een nadeel voor de groote massa doen ophouden. Zeker, wij willen verworven rechten erkennen, maar niet laten voortduren I Er zijn hier duizenden hectaren voor den landbouw te winnen, dus onteige ning tot openbaar nut, mits rechtveer- dige vergoeding. Hiervoor hebben wij den steun noo- dig der Regeering. Deze zullen wij heb ben, zoo wij aantoonen en bewijzen de onrechtveerdigheid van den bestaanden toestand met de zichtbare nadeelen, en de rechtveerdigheid van ons streven met de voordeelen die kunnen verkre gen worden, en zoo wij allen als één man paraat staan en blijven tot het ein de. Wij zullen dan in eigen land belang rijke partijen moerassen, natte gronden veroveren voor den landbouw, de ge meenschap ten goede. Het staatsblad van 18 September heeft eindelijk eene nieuwe samenordening gepubliceerd van de bepalingen nog in voege betrekkelijk de belastingen op het inkomen. Daar elke burger in de huidige tijden zeer dikwerf in aanraking komt met den fiskus en deze aanraking niet altijd aan genaam is bijzonderlijk voor hem die niets weet van de belastingswetten, zul len wij in deze en volgende bijdragen onze lezers een begrip trachten te geven van de bepalingen der belastingswetten op het inkomen die hen bijzonder aan belangen. Wij raden onze lezers dan ook ten zeerste aan deze bijdragen goed te be waren om ze ten gepasten tijde te kun nen raadplegen. I. De grondbelasting. De inkomsten die onderworpen zijn aan de belasting op het inkomen zijn 1) de inkomsten van de onroerende goederen (gebouwen en gronden) onder worpen aan de grondbelasting 2) de inkomsten van roerende kapita len onderworpen aan de mobiliënbelas- ting; 3) de inkomsten van het bedrijf of be roep onderworpen aan de bedrijfs belasting. Bovendien wordt het totaal bedrag der inkomsten van allen aard getroffen door de aanvullende personeele belasting ook genaamd supertaks. II. De grondbelasting of belasting geheven op de inkomsten van onroerende goederen. Deze belasting belangt bijzonder onze landbouwers aan daar de grond en ge bouwen het bijzonderste bestanddeel vormen van hun bezit en van hun bedrijf. De basis der grondbelasting is het kadastraal inkomen van al de gebouwde en ongebouwde onroerende goederen. Het kadastraal inkomen is het gemid deld normaal netto-inkomen van één jaar of anders gezegdde normale netto- jaarlijksche huurwaarde, Door netto-inkomen dient verstaan de bruto-huuropbrengst waarvan voor onderhoudskosten mag worden afge trokken a) een vijfde voor gebouwde eigen dommen b) een tiende voor ongebouwde eigen dommen of gronden. Wat de gebouwde eigendommen be treft mag een vijfde afgetrokken worden wegens onderhoudskosten op het bruto- inkomen niet alleen van het gebouw doch ook van den grond en de aanhoo- righeden die met het gebouw een enkel kadastraal perceel uitmaken. Hoe wordt het kadastraal inkomen der onroerende goederen vastgesteld Dit geschiedt door het beheer van het kadaster op regelmatige tijdstippen bij vergelijking met de netto-huurwaarde van bepaalde onroerende goederen wel ke als type worden genomen. Zoo werd voor de gebouwen met uitzondering der nijverheidsgebouwen en de gron den in 1931 overgegaan tot een alge- meene herziening der kadastrale inkom sten voor een termijn van 10 jaar. Een nieuwe herziening is voorzien tegen 1 Januari 1941. Thans is nog een algemeene herzie ning aan den gang van het kadastraal inkomen der serren en warenhuizen. Buiten de tijdstippen der algemeene herziening van het kadastraal inkomen, blijft dit laatste ongewijzigd behoudens wanneer de eigendommen zelf grondige wijzigingen ondergaan (Vervolg op de 2de bladz.) Een grootsch politiek maneuver. Het Poolsche Staatsblad van 24 Sep tember publiceerde de uitvoeringsbe palingen voor de reeds sindslang aan gekondigde besluiten der regeering om de ontevredenheid onder de landbouw- bouwbevolking te verminderen. In vroegere artikelen hebben we er hier reeds op gewezen dat de toestand van de Poolsche nijverheid er in den laatsten tijd eenigszins op verbeterd is, terwijl deze van den landbouw nog altijd even zorgwekkend blijft. Om de boeren te paaien wordt thans, eenerzijds, de ver kaveling van het land ten behoeve van de kleine boeren in versneld tempo voortgezet en, anderzijds, worden ar beidskampen ingericht om de werklooze boerenjeugd op te leiden voor den militairen dienst. De regeeringsbladen die de belangen van de grootgrondbezitters vertegen woordigen, ten koste van wie de ver kaveling gedeeltelijk wordt doorgedre ven, protesteeren uit alle macht. Een blad vraagt Rekenen de militaire overheden wel op de ongunstige gevol gen voor de voedselvoorziening van het land als het grootgrondbezit in stukken wordt getrokken Het antwoord van de regeering staat in de "Kurjer Po- ranny,, welke schrijft De militaire overheden hebben dit probleem lang en grondig bestudeerd en zijn tot het besluit gekomen dat het kleingrondbezit in tijd van oorlog de hoogste opbrengst geeft, terwijl het snelle verkeer van den dag van heden de centralisatie der productie onnoodig maakt. Indien men deze uittreksels uit de Poolsche bladen leest zou men denken dat de militaire kwesties ook bij de grondverkaveling op den voorgrond treden. De zaak is echter geheel anders. Het gaat hier hoofdzakelijk voor de regeering om de boeren tot hare politiek te winnen. Het is een publiek geheim dat zij, die thans in Polen de leiding in handen hebben, er alles op zetten om de ver- eenigde partij der boeren uit hare stel lingen te drijven, die zij op het platte land zoo sterk bezetten. Het vorige jaar beloofde men op den vooravond der verkiezingen voor het sejm, aan de boerenleiders die naar de Regeering wilden overloopen een rijkelijke beloo ning in den vorm van mandaten. Eenige voormannen van de vroegere Wyzwo- lenie-groep hebben toen werkelijk ge tracht tweedracht te zaaien in de ver- eenigde boerenpartij. Vruchteloos ech ter. De verkiezingen van October wezen duidelijk uit dat de plattelandsbevolking geen vertrouwen meer bezat in deze vroegere leiders, senator Rog en afge vaardigde Malinowski. Van den kant der Regeering gaf men echter de po gingen niet op. Drie afgevaardigden ontvingen de opdracht het boerenvolk in een nieuwe regeeringsgezinde partij samen te brengen. Ze hadden zonder den waard gerekend. Het Poolsche boe renvolk is niet ondankbaar en van de grootsche plannen kwam niets in huis. De pil was zelfs zoo bitter dat de regee ring het maar beter achtte de zaak te laten rusten. De boeren die reden te over hebben om malcontent te zijn, begonnen zich in 't begin van dit jaar krachtig te roeren. Betooging na betooging werd gehouden en den eersten man in den staat na den president, den toezichter van het leger generaal Rydz-Smigly werd een memorie ter hand gesteld waarin de boereneischen onomwonden werden uiteengezet. Dit was voor dezen generaal, die zich de op volger van maarschalk Pilsudski waant, te veel. In Polen, moet ge weten, doen de generaals veel aan politiek. En hij gebood dat er opnieuw komaf zou ge maakt worden met de stichting van de nieuwe boerenpartij. Minister-president Skladkowski pleeg de overleg met de vertegenwoordigers der boeren in het regeeringsblok en er werd besloten krachtig het vormen der nieuwe partij door te zetten. Onlangs werd dan onder leiding van leden der vroegere onafhankelijke boe renpartij en voormannen der Wyzwole- niepartij het oprichtingscongres der nieu we regeerings-boeren-organisatie ge houden. Driehonderd boeren waren naar Warschau overgekomen voor deze ge legenheid. En in aansluiting met de ver- schillige voorgebrachte verslagen werd ook een programmatische verklaring aangenomen. Deze verklaring, gelijk het te verwachten was, gaat lijnrecht tegen de eischen van de Vereenigde Boeren partij in. De grondgedachte van het pro gramma is de concentratie van den boe renstand om den persoon van generaal Rydz-Smigli, leider der Poolsche natie. Het programma is verder een aanval op het democratisch parlementarisme. Het betoogt dat in plaats van de libe rale democratie geleidelijk de staats- democratie moet treden. Over het Joodsche vraagstuk wordt enkel gezegd dat de handel niet uitsluitend het domein der Joden behoort te zijn en ook het vraagstuk der verkaveling van het land wordt amper aangeraakt Er wordt niet meer over gezegd dan dat de overbe volking van het platteland een ramp voor den boerenstand is, en dat er naar kolonisatiemogelijkheden moet worden uitgezien. Wat daarna nog aan werk looze boeren overblijft moet in den han del of de nijverheid worden overge bracht. Doch al die mooie woorden om de boeren over te halen naar den verove raar van Wilna, generaal Zeligowki, die tot leider van de regeerings-boeren werd uitgeroepen, vielen in onvrucht- baren grond. De boeren van Witos, den verbannen leider, laten zich door de schoonste toezeggingen niet koopen. Al deze pogingen om de boeren afvallig te maken hebben alleen voor resultaat ge had dat het boerenvolk in zijn over- groote meerderheid in zijn oppositie steeds beslister werd. En thans beproeft men de groote mid delen verkaveling van het land ten bate van de kleine boeren op gevaar af de grootgrondbezitters tegen zich te krij gen. Het lijdt geen twijfel dat de boeren die van deze nieuwe maatregelen zullen genieten zedelijk verplicht zullen worden tot de nieuwe partij toe te treden. Tusschen Rydz-Smigli, die per decreet tot tweeden man in den staat werd ver heven, en Witos, de verbannen boeren leider, gaat op dit oogenblik een strijd waarvan de politieke toekomst van Po len afhangt. Wie zal het winnen De eerste heeft voor zich de macht die aan elke regeering verbonden is de tweede steunt op de liefde en de trouw van de boeren, die in Polen, Goddank, nog geen ijdele woorden geworden zijn. De zaaigranen zijn aangekomen. De aanvragers gelieven ten spoedigste hun ne bestellingen af te halen. Hebt ge weinig of geen stal mest, gebruikt onze Volledige Graanvette R.U.Z. van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 4 Oktober van 8,30 tot 10,30 uur, in onze bureeleu De Vilanderstraat, Aalst. a TELEFOON 267. KOU

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1