STIKSTOF VEEL RIKE OOGSTEN BERICHTEN LANDBOUW- Gemengde Hoven* Vraagbaak De Landbouwuitbatingen in het Laad van Herve van hier en elders* Het Hoekske van Tijl Uilenspiegel F oor al uwe bankbewer- kingen geldplaatsingen Zondag 4 Oktober 1936. DB KOORN BLOEM 3 Deze treft men meest bij liefhebbers aan en bestaan gewoonlijk uit drie ver schillende afdeelingenfruit, bloemen en groenten. Een van deze drie zal over- heerschend zijn naar gelang de goesting van den eigenaar is deze een bloemen liefhebber dan zullen de bloemen in zijn tuin de belangrijkste plaats innemen, ter wijl het bij een anderen groenten of boomvruchten zullen zijn. Wat het eerst in aanmerking komt is voorzeker wel de keuze van den grond bij 't aanleggen van zulke hovingen. De bestgeschikte gronden zullen voorzeker de zandklei- gronden en de kleizandgronden zijn. De eerste dezer bevatten meer zand dan kleibij de tweede maakt de klei het grootste deel uit. Indien we nu te kiezen hadden dan zullen we de zandkleigron- den den voorrang geven ze zijn vaster, min doordringbaar en beter samengesteld H dan zuivere zandgronden en gezien de aankweeken en klei hier min aanwezig is dan in de klei zandgronden zijn ze ook gemakkelijker te verwarmen en laten lucht en vocht beteren toegang vinden tot de wortels. Daar deze bastaardgronden gewoonlijk nog een kleine hoeveelheid kalk bevatten achten wij ze voor de gemengde hovin gen het meest aanbevelenswaardig. Om de opbrengsten tot hun maximum te kunnen brengen moeten warmte, licht en lucht vrijen toegang hebben tot de gewassen en hier rijst aanstonds de vraagZullen de fruitboomen geen be letsel zijn voor den toegang van 't licht? Inderdaad, bloemen en groenten hebben voor 't meerendeel een zonnige stand plaats noodig om goed tot hun recht te komen. We zullen dus zorg moeten dra gen dat onze fruitboomen geen hinder paal of toch een zoo klein mogelijke be lemmering zijn van dit zoo vereischte zonnelicht. De hoogstammige fruitboomen zouden nog wel een ander handicap kunnen vormen en dit namelijk dat ze met hun wortelgestel op een te groote uitgestrekt heid in den grond zullen dringen en mis schien wel bloemen en groenten van het noodige voedsel berooven om weelderig door te kunnen groeien. We zullen ze dus uit onze gemengde hovingen weren tenzij men er volstrekt zou aanhouden om eens, dichterlijk gesproken, in de schaduw van een hoo- gen boom en gerugsteund door zijn stam een droomerig middagtukje te kunnen doen. Appelen en peren in struik- en pyramidevorm, tros- en stekel bessen zijn dus hier best op hun plaats en liever een boompje min dan er een te veel om meest genoegen en nut van uw gemengd hofje te hebben. Het ware ons gansch onmogelijk hier een uitvoerige uiteenzetting te doen van de vele plannen van hovingen die best- geschikt zijn om aan het beoogde doel van den liefhebber te beantwoorden. We willen nochtans een enkel voor- jeeld geven om aan te toonen hoe 't wel 'mogelijk is het zoodanig in te richten dat de boomen zoo weinig mogelijk de groenten en bloemen beschaduwen.Ver onderstellen we een tuin die gansch om ringd is met betonnen platen waarvan de palen op regelmatige afstanden van veertig centimeter bijvoorbeeld voorzien zijn van oogen waar een ijzerdraad kan doorgeschoven worden. We hebben dus een zuider-. ooster-, noorder- en wester muur die we 't best voor 't beplanten met allerlei fruitboomen zullen benutti gen in vorm van leiboomen 't zij (snoe ren, enkele en dubbele Uvorm, enkel voudige palmet of waaiervorm in alle geval vormen die niet te ingewikkeld zijn, zich 't best aan de fruitsoort aan passen en op den kortst mogelijken tijd gevormd zijn. Hier kan een fruitlief heb ber dus al tamelijk wel zijn bekomste vinden. Immers, appelen en peren, per ziken, abrikozen en krieken kunnen hier de verscheidene muren bekleeden. Onnoodig te zeggen dat men perziken best aan een zuidermuur en noordkrie- ken aan den noordermuur kweektap pelen en peren best aan beide andere muren of ook aan zuidermuur moest er nog een ledige plaats in te vullen zijn. Langshenen die onderscheiden muren laat men een rabat van 1,50 m. tot 2 m. breed, waarop de teelt gedaan wordt van vroege groenten en langs den noor dermuur van deze die in een lommer rijke standplaats toch ook nog bevredi gende uitslagen kunnen geven als rhu- barber, spinazie, veldsalade, zurkel, enz. Rond en om deze rabatten loopen nu wegen die naar gelang de uitgestrekt heid van den hof ook een min of meer grootere breedte zullen hebben en gaat van 0,50 m. tot 2,50 m. Langs den zui dermuur en meer binnenwaarts van den tuin laat men nu een hoekje grond lig gen dat uitsluitend bestemd is voor de teelt van allerlei bloemenwaar men kleine bloemenperken aanlegt afgewis seld of beter omzoomd met gladgescho ren grasbanden. Het overige van den tuin zal nu in vier of liever vijf deelen gesplitst worden door een kruisweg en andere wegen zoodanig dat men langs overal aan de beplante bedden kan zon der daarom op de bewerkte of bezaaide gronden te moeten trappen. In deze hier- bovengemelde afdeelingen van den tuin kan men nu aan groenteteelt doen en er (ie vier of vijfjaarlijksche vruchtafwis seling op toepassen. ^Ve zijn voorstan der van de vijfjaarlijksche omdat het be ter is langer te wachten van met dezelf de planten op denzelfden grond terug te keeren en ook om de bladgewassen te kunnen splitsen die gewoonlijk een te ruime plaats van den tuin innemen. Zijn de fruitboomen nu genoegzaam vertegenwoordigd in dezen ge mengden tuin We laten het antwoord aan den liefhebber zelf geven. Indien hij noch tans van oordeel is dat er meer fruit boomen in zijn tuin dienen aanwezig te zijn, dan kan hij verschillende perceelen van zijn tuin er mede afboorden wel zorg dragende den zuiderkant, zooniet gansch vrij, dan toch enkel met kleine struiken tros- en stekelbessen te beplan ten, want we willen de waarheid niet bewimpelen, het zonnelicht moet toe gang hebben tot de gewassen zooniet zal het weldra spaak loopen in uw tuin. j Langs de andere zijden kan men nu ap pelen en peren in struik of pyramide :n deze boomen genoeg ruimte laten, omdat ze geen hindernis voor de andere teelten zouden zijn. Zoo opgevat moogt ge U in een gemengden hof aan goede uitslagen verwachten. 5TIK5T0 Op onzen brief aan den Minister van Vervoerwezen, verschenen in ons blad van 13 September, ontvingen wij vol gend antwoord Mijnheer de Bestuurder, Naar aanleiding van Uw schrijven van 8 September jl. B/V, heb ik de eer U te laten weten dat, naar luidt van art. 18, par. 5 van het algemeen reglement op de verkeerspolitie, de aanhangwagen van een bespannen voertuig moet ver gezeld zijn van een begeleider, wanneer het voertuig op een rijksweg of op een provincialen weg rijdt. Ik wil er echter bijvoegen dat deze voorschriften voor het oogenblik het voorwerp uitmaken van een herziening en de beslissing zoodra mogelijk zal worden getroffen. Hoogachtend. In naam van den Minister Voor den Directeur- Generaal, Het Diensthoofd, A. Persyn. Woensdag 2 September 1.1. werden we in de gelegenheid gesteld een studie reis mede te maken door het Land van Herve. Het hoofddoel dezer reis was een bezoek te brengen aan de land- bouwuitbating van den heer Jozef Pou- quet, te Kettenis-bij-Eupen. We vertrekken uit Luik per autocar, die langzaam over een steile helling van vijf kilometer lengte uit de Maasvallei kroop. Pas door Fléron, werpen we over de menigvuldige hellingen der mooie streek een blik op de duizenden weilanden. Zoo ver ons oog reiken kan, ontwaren we niets dan weiden, onder broken door de menigvuldige pachthoe ven en als bestrooid met groepen koeien van het zwartbonte ras. De groote landbouwuitbatingen uit het Haspengouwsche zijn hier heel schaarsch. Meestal omvatten deze boer derijen een vijf a twintigtal hectaren graslanden. Niet een perceel bewerkten grond vinden we. Slechts hier of daar achter de hoeve een klein perceelken hofgrond. En wat ons voorzeker het meest opvalt, zijn de oude doornenha gen, welke om de weiden, van een ge middelde oppervlakte van 1 Ha., groeien. Waarom nu juist die hagen en geen I draadafsluiting Hier blijft men ons het I antwoord schuldig. Ik overdrijf niet wanneer ik U doe opmerken dat we langsheen den steenweg hagen bemerk ten van duizend tot tweeduizend meter lengte. Opmerkenswaardig is het dat de trekpaarden er zoo schaarsch om zien zijn. Kortom, onze landbouwers leven hier uitsluitend van hunne weideuitba- tingen. Aan hen dus ook hieruit zooveel het mogelijk is voordeel te halen. Over Battice, waar men werkt aan den opbouw van nieuwe forten en waar men eveneens de versperring voor tanks opmerken kan, waardoor mooie lande rijen verwoest werden, bereikten we over Eupen onze bestemmingsplaats Kettenis. De heer Pouquet, een forsche land bouwer van het Duitsche bloed ver geet niet, deze streek behoorde voor 1918 aan Duitschland baat hier een bedrijf uit van 17 Ha., alles weiland. Slechts 1 are hofgrond bevindt zich achter de stallen. De aardappelen voor zijn hulsgezin noodig, hoeft hij aan te koopen in vreemde gewesten. Sinds een paar jaar is deze heer be gonnen aan de intensieve uitbating zijner weilanden. Een oppervlakte van 7 Ha. verdeelde hij in vijf perceelen. Deze perceelen liggen het eene naast het andere, waarlangs van het eerste perceel tot het laatste een dienstgang ligt, hebbende een breedte van ruim tien meter. Deze dienstgang mag wel wat smaller aangelegd, doch van verlies aan gras geen sprake. De perceelen zijn van elkander ge scheiden door een prikkeldraad-afslui ting, bestaande uit twee draden, waar van de eerste op een hoogte van 75 cm. en de tweede 40 cm. hooger vastgehecht zijn. Tot hiertoe deed zich het geval nog niet voor, dat er een koe of jonge vaars door de afsluiting kroop. Op deze perceelen loopen op dit oogenblik een dertigtal melkkoeien. In de watervoorraad wordt voorzien door middel van de waterleiding tot de drinkbakken ofwel door natuurlijke waterputten. In tegenstelling met wat we in de omstreken van Herve ontwaarden, kweekt men hier het rood-bont ras, af stammende van het Hollandsche Maas- Rijn- en Yselras. De heer Pouquet beschikt over een heel mooie rasstier, bewust als hij is van het princiep "De stier is de helft van de kudde. Wat brachten dit jaar de 17 Ha. wei landen voort Vooreerst de voeding van 55 stuk vee waaronder 30 melkkoeien, enkele zwijnen en verder jong vee, die allen op de weide kwamen rond half April. Daarbij 70 wagens hooi. die gemid deld gerekend worden op 1250 kg., dus 87.500 kg. hooi. Voeg daarbij nog 85 wagens groen gras, waarmede heer Pouquet drie silo's vulde die samen 90 m3 silovoeder zullen geven in den winter. Bij ons bezoek be schikte men nog over een overvloed van gras. I Merke we op dat het bewaren van gras door middel van silo geen nieuwig heid is. Neen, deze heer gebruikt de silo's reeds gedurende dertig veertig jaar. Het zijn de Rijnlandsche silo's in den vorm van kubus of balk met afge ronde hoeken. Tot verleden jaar beschikte hij over twee silo's elk met een inhoud van 25 m3 silovoeder.Dit jaar was hij verplicht, tengevolge zijner intensieve weideuit- bating nog een silo op te bouwen, die een inhoud heeft van 45 cm3. Deze silo's werden tevens onder hangaar ge plaatst, zoodat het regenwater geweerd wordt. Teneinde proefnemingen te doen werd het gras op drie verschillende manieren ingekuild de eene met suiker, de andere met zoutzuur, de derde vol gens de penthesatamethode. Verscheidene keeren werden na silo- voedselvoedering stalen boter opge stuurd naar het laboratorium van Gem- bloers en telkenmale was de uitslag primakwaliteit. Geen wonder dan ook dat de heer Pouquet de hoogste prijzen behaalt op de markten. Wellicht zal men hooger opgemerkt hebben dat het vee laattijdig op de wei landen komt. Dit vindt zijn oorzaak in de verhevenheid van deze streek. Zoo bevindt Kettenis zich op een hoogte van ongeveer 450 meter boven den zee spiegel en is het klimaat er guurder dan in Vlaanderen, zoodat de plantengroei ook trager geschiedt in het voorjaar. Merken we terloops op dat de dieren gedurende de wintermaanden, als ze op stal staan, nooit gestrooid worden 1 stroo kent men hier niet zoodat de mest van uitmuntende hoedanigheid is. Opvallend is ook de wintervoeding bij het melkvee. Zoo geeft de heer Pou quet per dag en per kop 15 kg. silo voe der, 1 kg. lijnkoek, wat draf en 8 9 kg. hooi. De melkgifte bedraagt gemiddeld 15 a 20 kg. per kop. Het klein gebruik I van kracht voeders is alleen uitlegbaar door het feit dat de dieren beschikken over een waarderijk silovoeder. Een vluchtig bezoek aan de varkens stallen, men kweekt hier het verbe terd Duitsch landvarken de melkerij, de veestallen, de kweekstallen sloot dit zeer belangrijk bezoek. Na een dankwoord aan den heer Pouquet om zijne bereidwilligheid stap ten we de car in, terug naar Luik, ten einde in den namiddag een bezoek te brengen aan de kalkovens van Hermelle- sous-Huy, uitgebaat door den heer Dumont-Wautier. (Hierover later meer). Natuurlijk werd er onder de mede reizigers fel geredekaveld over de zoo gemakkelijke manier van weideuitbating. Geen wonder dan ook dat iedereen be zield was om met overtuiging, elk in zijn omgeving, het aanleggen van silo s, be nevens de intensieve weideuitbating aan te prijzen. Landbouwers, aan u mede te gaan met den vooruitgang. Wat in het Land van Herve reeds veertig jaren goede uit slagen levert, moet ook hier aangepakt. Om U daarin te helpen staat de ver- eeniging Redt U Zeiven steeds ten uwen dienste. BINNENLAND De jongste vergadering der katholie ke landbouwgroepen. Op de jongste vergadering der katho lieke landbouwgroepen van Kamer en Senaat bracht de heer Senator Mullie verslag uit over de reeds bekomen maat regelen ten voordeele van landbouw en over de maatregelen welke in 't vooruit zicht worden gesteld. Verder hield de vergadering zich vooral bezig met het melk- en zuivelvraagstuk en met de vee- en varkensprijzen. De melkvoortbrengst welke kan geraamd worden op 2 1/2 milliard frank en de productie van rund en varkensvleesch geschat op 2 milliard frank zijn 100 procent Belgische nijver heden, diensvolgens vergt het nationaal belang dat zij worden ondersteund. Welnu, de prijzen van alle voornoem de producten berokkenen thans verlies aan de landbouwers, daaraan dient ver holpen. Te dien einde heeft de verga dering een reeks maatregelen besproken tot valorisatie dezer producten Wat betreft de melk heeft de verga dering zich uitgesproken voor een be tere verdeeling van de melkproductie en een degelijke organisatie van den ver koop voor zeer strenge beteugeling van vervalsching en bedrog, voor voort- zetting en uitbreiding der propaganda voor het melkverbruik voor de ver hooging van het minimum-vetgehalte van 2,8 °/o tot 3 °/o dat de volle melk geleverd aan den handel moet bezitten, voor aanpassing der tolrechten, contin- genteeringen en vergunningstaksen op de melk en melkderivaten aan de rege ling desaangaande welke thans van toe passing is op boter. Wat betreft de valorisatie der boter hebben de landbouwgroepen zich uit gesproken voor de volgende maat regelen 1) Het behoud der tolrechten, contin genteeringen en vergunningstaksen op den invoer van vreemde boter teneinde den dumping en de abnormale vreemde concurrentie te bestrijden. 2) Het stockeeren in frigo's van de vereischte kwantiteiten van seizoen overproductie. 3) Strenge contingenteering en zelfs stopzetting van allen invoer in de perio den tijdens dewelke het aanbod te groot is. 4) Maatregelen tot beperking der overdreven concurrentie der margarine zooals de aanpassing van het accijns- recht op margarinefabrikatie dat slechts 25 centiem per kg. bedraagt aan de thans van kracht zijnde gezamenlijke invoerrechten op vreemde boterhet verbod de margarine te kleuren om haar het uitzicht te geven van boter, de ver plichting voor restaurants, pasteibakke rijen het gebruik van margarine aan te plakken, de verscherping van den strijd tegen de vervalsching van boter door margarine. 5) De uitbreiding der kaasfabrikatie in België. Zooals onze lezers bemerken komen deze protestmaatregelen grootelij ks over een met deze welke wij reeds op ons congres van 8 September 1933 voor uitstelden. Wij zullen ze in een volgend nummer nader onderzoeken, zoodra de besluiten der landbouwgroepen in hun 1 geheel bekend zijn. A Edelmoedig begrijpen... We hebben hier in België een Re geering van het edelmoedig begrijpen, Lamme, en ik zal u gaan uitleggen waarom en op welke manier. We hebben bijvoorbeeld de land bouwzaken. Het is eenvoudig niet te miskennen of te loochenen dat de Re geerders onze landbouwers niet zeer edelmoedig... i Halt, Tijl, ga nu niet zeggen dat de boerenstand veel profijt ondervonden heeft of ondervindt vanwege de vroede wetgevers van Brussel. Dat zeg ik immers niet. Maar ge hadt me moeten laten voortgaan. Ik wilde alleen zeggen dat de Regeering in hare oneindige en niet genoegzaam geprezen edelmoedigheid onze land bouwers... begrijpt. Luister maar eens naar de officieele redevoeringen. Lamme, en ge zult over tuigd zijn van wat ik daar zeg. Te pas en te onpas wordt onze landbouw "de eerste nijverheid van het land ge- noemd. De landbouwers worden ge prezen in zoo roerende bewoordingen dat ons hart soms zou overloopen van aandoening. Dat weet ik ook allemaal. Tijl, maar waarom worden we dan niet ge holpen AhLamme, dat is een gansch andere kwestie I Ik heb wel gesproken van edelmoedig "begrijpen,, maar niet van edelmoedig "steunen,, I En tusschen begrijpen en steunenligt een he melsbreed verschil man 1 Nu Tijl, dan vind ik dat we beter zouden zijn zonder dat "edelmoedig be grijpen,, I Vind ik ook, Lamme, maar zulks is nu eenmaal wat men noemt diplo matie, en met zoete woordekes en zachte streelingen houdt men de lammekes koest I Stel u nu voor. Lamme, wat een spektakel het zou zijn. moest morgen onze Eerste Minister of onze Minister van Landbouw ons zoo maar vlakaf in het gezicht zeggen "Boeren, we heb ben met u geen zaken, trekt uwe plan. ziet dat ge op tijd uwe belastingen be taalt en voor de rest kunnen we voor U weinig doen I Dat is eigenlijk de waarheid ook. Tijl. De Regeering geeft om ons geen zier. Maar ik versta ook goed dat ze zulks niet openlijk zal bekennen, want de gevolgen ervan zouden hard voor haar kunnen zijn. Daar zit het, Lamme. Nu worden onze landbouwers met zoete vooizekes in slaap gewiegd, en de Regeerders kunnen op hun beide oor en slapen die zachtaardige landbouwers zullen wel geen storm ontketenen die hen in zijn verwoedheid uit hun ministerzetel zou kunnen wegblazen. Maar nu zouden ze zich toch kun nen vergissen, Tijl, want ik geloof dat de boeren het afgezaagde deuntje aan 't moeworden zijn en dat ze wat anders vragen dan edelmoedig begrijpen l Zeker, Lamme, zoo denken er honderden. En ik geloof vast dat er zich onheilspellende donderwolken aan den gezichtseinder opstapelen die eens zullen uitslaan in een korte maar ver nietigende storm. Zoodat het er voor de Regeerders, ondanks hun edelmoedig begrijpen, ge spannen begint uit te zien Juist. Lamme. We hebben de Re geering reeds dikwijls genoeg gewaar schuwd, zonder gevolg. We zien dat er met zoetheid niets te verkrijgen is. Vooruit dan maar, dat de zaken dan hun loop gaan. Aan ons te zorgen dat die honderden overtuigden er duizenden worden Tijl II. VERZEKERINGEN. Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal. Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgiquc Naamlooze Vennootschap te Brussel, Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre)

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3