Gemengde Berichten Notariëele Annoncen Plantkunde en Plantlore I Schoon e Bouwgrond Een Blok Bouwgrond Schoon Burgershuis Een schoon Woonhuis De aociale wetgeving voor de land bouwers. De commissie voor de sociale voor zorg van den Hoogen Landbouwraad heeft verleden week vergaderd, teneinde een reeks vraagstukken te bespreken welke betrekking hebben op de uitbrei ding van de sociale wetten tot de land- bouwarbeiders. De commissie heeft zich speciaal bezig gehouden met de wet op de gezinsvergoedingen. Zij besloot tot de uitbreiding van de voordeelen en van de verplichtingen van de wet zoowel tot de niet bezoldigden als de loontrekken- den. Naar een nieuwe verhooginy der in- voertaks op de kolen Zooals men weet is de invoer van nijverheidskolen in ons land thans on derworpen aan een speciale taks van 10 frank per ton en deze van de huisko len aan een taks van 15 fr. Er was voor gesteld die taksen onderscheidelijk met 5 en 8 fr. te verhoogen. Het onderzoek van de kwestie en de gedachtenwisse- ling welke hieromtrent in ofïïcieele krin gen hebben plaats gehad, hebben geleid tot de beslissing de taksen niet te ver hoogen. Wij zijn van oordeel dat deze kwestie nog niet van de baan is. De kolenmag- naten, gerugsteund door de groot- finan- cie, zullen ten gepasten tijde de verste viging van hun monopolium op de in- landsche markt afdwingen. Niettegen staande de winter voor de deur staat en de hooge prijzen der kolen nadeelig in werken op de kostprijzen der nijverheid, zullen de paladijnen van den vrijhandel zwijgen als vermoord, zij die moord en brand schreeuwen wanneer de minste verhooging van tolrechten wordt in 't vooruitzicht gesteld ten voordeele van den landbouw. ZWITSERLAND De prijs der tarwe. De landbouwvereenigingen hebben de Regeering verzocht de prijs der tarwe van 34 tot 37 fr. per kwintaal te verhoo gen, wat overeenkomt met 353,70 Bel gische frank. NEDERLAND De regeeringssteun voor veldboonen. De Nederlandsche Akkerbouwcen- trale heeft bekend gemaakt dat de steun- vergoeding voor veldboonen, welke werden gedorscht in het tijdvak van 31 Augustus tot en met 9 September 1936 3 gulden per 100 kg. zal bedragen. Voor het tijdvak van 10 September tot'en met 16 September 1936 gedorschte veldboo nen zal deze steunvergoeding 3,55 gul den per 100 kg. bedragen. De steunvergoeding voor erwten. De Nederlandsche Akker bouwcen- trale maakt bekend, dat de steunvergoe ding voor groene erwten van de kwali teitsklasse C gedenatureerd in het tijd vak van 7 September tot en met 12 Sep tember 1936, 2,60 gulden per 100 kg. zal bedragen. Voor in hetzelfde tijdvak gedenatu reerde groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten zal die steunvergoeding 2,10 gulden per 100 kg. bedragen. RUSLAND De uitvoer van boter. De uitvoer van boter tijdens de maand Juni 1936 was 52 °/o lager dan in Juni 1935. Voor het eerste halfjaar 1936 be droeg de mindere uitvoer 70 p.h. Vereenigde-Staten van Amerika De vooruitzichten der varkensprijzen. Het Ministerie van Landbouw voor ziet dat gedurende het jaar 1936-1937 aanvangende in Oktober, het aantal varkens bestemd voor de slachterijen met 10 tot 20 t.h. dit der twee vorige jaren zal overtreffen alhoewel het tevens met 20 tot 25 °/o zal blijven onder het ge middelde der vijf jaren vóór 1934-1935. De gemiddelde prijzen zullen vermoe delijk dezelfde zijn als in 1935-36, doch men verwacht dat de winterprijzen lager en de zomerprijzen hooger zullen loopen. De varkenskweek welke sterke uitbrei ding had genomen einde 1935, na een sterken achteruitgang gedurende de twee vorige jaren, zal waarschijnlijk tij dens den Herfst tot stilstand komen uit oorzake van het gebrek aan voeders wegens de droogte van 1935. De aan zienlijke prijzen der granen tegenover deze der varkens gedurende het verder verloop van het jaar 1936 en in 1937 zal vermoedelijk de landbouwers aanzetten minder varkens te kweeken in 1937 dan in 1936. ENGELAND De broodprijs. De prijs van het brood te Londen werd onlangs vastgesteld op 4 pence per brood van 2 pond hetzij 2,75 frank het kg. In de pers van verleden week heeft het niet ontbroken aan wenken, raad gevingen, bevelen en besluiten, dit in verband met de steeds ruwer wordende BINNENLAND Vlaamsche Kinderzegen, Aalst. Dezen Winter zullen er zes voor drachten gehouden worden in de feest zaal van het stadhuis, telkens op een Donderdag te 8 uur 's avonds. Op 7 en 14 Januari 1937 spreekt E P. Van Steenberghe over "De Kuischheid in het leven volgens de Roomsch-Katholieke leer„. Op 21-1 -*37 houdt Dr Willems een voordracht met lichtbeelden over "Het ontstaan van den mensch,,. Deze eerste drie voordrachten zullen een geheel vormen en hebben voor bij zonder doel de jongens en de meisjes van boven de 18 jaar volledig voor te lichten op sexueel gebied. Natuurlijk zijn deze voordrachten uiterst belangrijk voor al de leden van de groote gezin nen en voor allen, die met kinderzorg en opvoeding belast zijn. Op 28-1- 37 houdt E.P. Stracke een voordracht met als onderwerp"Fier zijn I Op 4-2-'37 spreekt E.P. Callewaert over "Schoon zijn Op 11-2-'37 krijgen we Meester A. D'Haese aan het woord. Hij zal als onderwerp nemen "Het gezin in Vlaanderen.,, Al die voordrachten zijn kosteloos voor al de leden en hun gezin. Op het vertoon hunner lidkaart wordt hun toe gang verleend. Een goede moraal beteugelt de licha- melijke uitspattingen. voetbalsport. Het aantal licht en vooral zwaar ge kwetste spelers, het toenemen der inci denten en de ontaarding van het ver toonde spel staan dan ook als eerste punt aan de dagorde. Men is het er algemeen over eens dat de vergoedingen aan de voetballers aan de basis liggen der wei nig sportieve uitingen. Een dringende oproep werd gericht tot de scheidsrechters om met ijzeren hand de genoemde uitspattingen te be teugelen en men ging zelfs zoo ver de Heeren kampleiders ervan te beschuldi gen dat zij in feite mede de oorzaak zijn van deze anarchie. De VVBcentrale voor pers en pro paganda, houdt eraan langs dezen weg mede te deelen dat noch genoemde be velen en besluiten noch hooger vermelde weinig sportieve prestaties iets te maken hebben met de talrijke wedstrijden van den Vlaamschen voetbalbond. De met zorg gehouden statistieken omtrent in cidenten en vooral betreffende gekwetste spelers toonen aan dat voorwat de drie jongste kompetitiedagen aangaat, inci denten en daaruitvloeiende stilgelegde ontmoetingen quasi nul bedragen. Daar bij wijst eene vluchtige vergelijking met verleden jaar erop dat het aantal VVB- spelers die de hulp van een geneesheer moest inroepen beduidend minder is ge worden. Dit bevredigend verschijnsel dient te worden toegeschreven aan de korrekte en bevoegde wijze waarop de VVB- scheidsrechters zich van hun taak kwijten maar vooral aan de nooit ophoudende met de meeste hardnekkigheid doorge dreven kampagne van de Bondsleiding om de geesten der voetballers vatbaar te maken voor al wat sportief, loyaal en fair is. Een moreele overtuiging is steeds sterker dan een lichamelijke bedreiging. Belasting op het kapitaal-fictieve winst. Hierna eene zeer belangwekkende nota ons overhandigd door het Syndi caat der Iastenbetalers (v.z.w.) 124 Stas- sartstraat te Brussel, instelling van ver dediging en documentatie, tot dewelke onze lezers zich altijd richten kunnen Het Koninklijk Besluit nr 277 van 31 Maart 1936 brengt eene gevoelige ver andering aan 't begrip der belastbare winst. Men zal nooit genoeg kunnen drukken op het schadelijke dezer nieuwigheid. Deze schikking belast o. a. "alle ver meerdering van welkdanig bezit in de onderneming gevestigd, 't is gelijk van welken aard of oorsprong deze weze„. Dit blijkt het princiep te zijn, niette genstaande zeker uitzonderlijk en voor waardelijk voorbehoud. Van heden af zijn aan belasting on derworpen de meerwaarden of verhoo gingen van de gevestigde kapitalen, van welken aard of oorsprong deze ook mo gen zijn. Dan dat uit den klaar uitgesproken wil van den wetgever van 1919, de stuctuur, de betiteling en het geheel der algemeene schikkingen der wet, blijkt dat alleen de inkomsten aan de cedulaire taksen onderworpen zijn, het kapitaal geheel buiten het bereik der wet blij vende. Van heden af, indien een nijveraar een beroepslokaal met eene zekere meer waarde verkoopt, of indien hij eene meerwaarde bekomt bij 't in vennoot schap omwerken zijner zaak, mag de Fiscus belasten, dan dat er geenen nieu wen rijkdom bekomen werddusdoende zal de oude twist nopens handelsafstand en het te waarde maken van brevetten, terug herleven. gedood zonder uitzondering!... Raxon is 100 doeltreffend Raxon is gemakkelijk te gebruiken Raxon isvan onbeperkte bewaring Raxon is onschadelijk voor menschen en huisdieren Zelfs de meerwaarden uit de deva luatie van 1926 voortspruitende zijn be lastbaar, behalve indien men aan zekere voorwaarden voldoet en in de mate der vastgestelde cijfers. j Voor wat nu aangaat de meerwaarden spruitende uit de devaluatie van Maart 1936, wordt de ontlasting aan al te strenge voorwaarden onderworpen. Men meldt ons dat Controleurs stelsel matig de ontlaste voorzorgfondsen die de Iastenbetalers te goeder trouw in hun ne balansrekening aanbrachten, van de hand wijzen onder het voorwendsel dat geene voldoende bescheiden worden aangebracht om te bewijzen wat practisch onmogelijk is dat de deva luatie deze meerwaarde tot het beloop van het erin voorkomend bedrag heeft verwekt. Andere bemerkingIndien het Beheer zoo n eischen stelt, hoeft de lastenbeta- ler te bewijzen dat hij na de devaluatie en ten gevolge der devaluatie de prijzen zijner waren heeft opgedreven. Hoe grooter deze verhooging en des te be langrijker wordt 't voorzorgfonds. Aldus, deze die den raad der regeering volgen de. hunne prijzen niet of in eene zeer ge ringe mate verhoogden, zullen weeral 't gelag betalen en de dupe zijn. Er moeten volstrekt veranderingen aan dit zedeloos stelsel gebracht worden. Intusschen houdt het Syndicaat der Las- tenbetalers zich ter beschikking der be langhebbende om hunne gevallen te on derzoeken. Stadie van Notaris DE VIS» te Aalst. Openbare Verkooping van een perceel te Gijzegem, aan de Statiestraat. De Notaris DE VIS te Aalst, zal na mens wien het behoort openbaar ver- koopen Gemeente Gijzegem. Een perceel schoonen bouwgrond te Gijzegem aan de Statiestraat, met eene breedte aan de straat van 25 m. verdeeld in 4 loten ieder van 6 meter, palende van voor de straat, van de eene zijde de er ven Van der Cruyssen en van de andere zijde heer Jules Van Medegael, groot in het geheel 10 a. 70 ca. Kortelings ingebruiktreding. Voor inzage der plans, zich wenden ter studie van den Notaris. Lot 1 ingesteld 13-000 fr. Lot 2 13.000 fr. Lot 3 M 13.500 fr. Lot 4 15.000 fr. Laatste Zitdag: Woensdag 7 October 1936, om 4 ure namiddag ter herberg In den Uil,, gehouden door den hr Jozef Sterck te Gijzegem aan den steenweg. Openbare Verkooping van te Aalst, Geeraerdsbergschen steenweg. De Notaris DE VIS te Aalst, zal na mens wien het behoort openbaar ver- koopen Stad Aalst. Een blok schoonen bouwgrond gele gen te Aalst aan den Geeraerdsberg schen steenweg. Verdeeld in 6 loten met eene breedte aan de straat van 5 m. Onmiddellijke ingebruiktreding. Laatste Zitdag Donderdag 22 October 1936, om 3 ure namiddag ter Zittingszaal van het Vredegerecht te Aalst, Kapellestraat. Bij verandering van woonst. Openbare Verkooping van een te Aalst, Breedestraat, nr 12. De Notaris DE VIS, te Aalst, Bree destraat, nr 12, met eene grootte van 1 aar 57 ca. Begrijpende op gelijkvloers salon, eetplaats, koer, stal, hof. Op het verdiep 2 schoone slaap kamers. Verders zolder met groote mansarde kamer en groote kelder. Voorzien van pompwater en verlicht met gaz en electriek. Bewoonddoor den verkooper heer Carolus Triaen. Kortelings beschikbaar. Ingesteld 42.000 fr. Laatste Zitdag Dinsdag 6 October 1936 om 4 uur namiddag, ter herberg Bij Jef Champetter gehouden door den heer Jozef Baeyens, te Aalst, Drie Sleu telstraat. Bij Faling. Openbare Verkooping van te Aalst, Zavelbaan, nr 79. De Notaris DE VIS te Aalst, zal ten verzoeke van den heer Norbert Van 3 Wezemael, advokaat, te Aalst, Keizer- lijke Plaats nr 9, curator van het faillis sement Hutsebaut Achiel, met de pleeg- Zie vecv. Notariëele\Aankondingen\5 bl. door A. SUYS. VERBODEN NADRUK. Enkel vrouwelijke palingen bevolken de wateren onzer land- stroomen, rivieren, beken, slooten en vijvers. Zeven tot negen jaar oud geworden zijnde, ontstaat de geslachtsdrift, ontembaar, door niets te beteugelen, in die vrouwelijke schepselen en on- wederstaanbaar voelen zij zich tot die ver verwijderde zeeën aan getrokken, waar zij zelf eens het leven ontvingen. In massa ver laten zij al onze binnenwateren gedurende duistere, stormige Oktobernachten, door geen hinderpalen tegen te houden, noch door stuwen, dammen of dijken. Wie onder ons heeft niet hooren gewagen van dien lekkeren Bamispaling, welke aan de monding der rivieren en landstroomen gedurende de duistere, stormige nachten der maand Oktober zoo overvloedig wordt gevangen I De geslachtsrijpe wijfjes trekken dien tijd in geslotene banken naar de Sargasso- en Bermudenzeeën terug, waar zij gretig door de even geslachtsrijpe mannetjes wor den opgewacht. Op groote diepten vijf honderd, duizend meter vol gens de bevindingen van bevoegde ichthyografen vinden de wijfjes en mannetjes malkander na jaren scheiding terug, om het voortplantingsproces te voltrekken. Even na het kuiten der be vruchte eieren sterven de oude visschen, en vangt enkele maan den nadien de trek der Leptocephali brevirostres aan. Een paar jaar oud, 3 tot 6 cm. lang en een dunne breinaald dik, bereiken die larven de monding der Europeesche stroomen, eerst natuurlijk in Spanje en Portugal, en twee maand later reeds, in Juni-Juli, de kusten van Noorwegen en Zweden. En immer dieper en dieper trekken zij het land in, over stuwen en dijken, over het natte gras en zelfs den vochtigen grond, of vastgehecht aan de pooten van reigers of andere watervogels, om tot de verst afgelegene kreekjes *n afgeslotene vijvers te gaan bevolken. Niet één mannetjeslarve bevindt zich onder hen. wijfjes zijn het al. En hoe voorbeschikt tot spreken vrouwelijke wezens ook zijn, geen enkele bijzonder heid zullen de Leptocephali brevirostres ons mededeelen over de geheimzinnige wierzeeën van waaruit zij tot ons zijn gekomen. Helaas die wijfjes blijven voor ons zoo stom als een visch Volgens de bepaling van de leer der H. Kerk 'is superstitie het ongoddelijk gebruik van eenig woord, teeken of zaak tot een zeker werk, tot het welk deze geen kracht hebben, noch uit de natuur, noch van God, noch door de instelling der H. Kerk, op valsche of antigodsdienstige grondslagen, en op niets berustende opvattingen nopens de uitwerkselen derzelve zijn gesteund. Het gebruik van door de Kerk gewijde voorwerpen, van gezegende handelingen, is geen bijgeloovigheid, aangezien deze dingen of handelingen kracht hebben verkregen door het gebed, dat naar de instelling der H. Kerk daarover werd uitgesproken, of daardoor wordt beoogd. Folkloristisch opzicht beduidt volkskundig oogpunt. Het woord folklore stamt af van het Engelsch folk beteekent volk, en lore, leer. Folklore is dus de kennis der overleveringen en ge bruiken. De folklore of volkskunde omvat de mythen, legenden, spreekwoorden, zeden, kleederdrachten, geloofsbegrippen enz. uit vroegere eeuwen overgebleven. De plantlore omvat de studie, de kennis van de plantnamen en gebruiken in verband met het volksleven. Zij maakt deel uit van de folklore. Spoken zijn gewaand teruggekeerde afgestorvenen. In alge- meenen zin genomen is een spook de schim van elk afgestorven wezen, van helsche geesten en duivels, welke den mensch soms onder de meest wangedrochtelijke gedaanten verschijnen. Booze geesten zijn duivels, of onstoffelijk verpersoonlijkte wezens, welke van den duivel tot den mensch komen. Water geesten zijn spoken welke in het water omdolen, en door water nikker wordt op de eerste plaats een kwaadaardige waterduivel bedoeld. Alven of elven worden over het algemeen aanzien als goed aardige geesten onder menschelijke gedaante, welke houden van dans en muziek. Meestal zijn zij de menschen gaarne behulpzaam, en worden gebeurlijk rond den invallenden avond op een open plaats van het bosch aangetroffen. Een alve of elfe is een gelijk aardig vrouwelijke geest. De alruin is een echt kwaadaardige heks. Zij werd tot in de middeleeuwen gedacht in levenden lijve te bestaan. Voor hun veropenbaringen raadpleegden de alruinen de runen, Oud-Ger- maansch of Skandinavisch, rechtlijnig geheim- of tooverschrift, doorgaans op steenen gegrifd. Onder de aardgeesten worden ook aardmannetjes of gno men aangetroffen, doorgaans welwillende mannetjes van zeer kleine gestalte, maar met zeer veel verstand. Zij wonen onder den grond of in de bergen, zijn zeer voorzichtig en sluw, bewaken aanzienlijke schatten, kunnen kunstig smeden en bewijzen dienst, vooral aan de mijnwerkers. Zij dragen gewoonlijk een roode kap en zeer langen baard. In de bosschen heeten zij boschmannetjes en boschvrouwtjes. Nimfen zijn natuurgodinnen onder de gedaante van ge woonlijk onschuldige, goedaardige, schuchtere, bevallige meisjes. Als kwaadaardige nimf wordt op de eerste plaats genaamd Kirke. Nixen en nixies zijn waternimfen met roode kap, steeds be reid arbeidzamen te helpen. Meernimfen zijn vrouwelijke watergeesten in de meren. Zij worden nog zeewijven genaamd. Een meerman is het mannetje der meermin. Over meer mannen wordt weinig gehandeld in de legenden. Een meermin is een fabelachtig monster met een vrouwelijke gestalte voor bovenlijf, en een langen vischstaart als onderlijf, welke door haar betooverenden zang de zeevaarders lokte en tot den dood leidde. Merrows zijn zeemeerminnen en meermannen. De zeelieden hebben grooten schrik deze te ontmoeten. De mannen hebben groene tanden, groen haar, varkensoogen en groene neuzen. Sirenen zijn watergeesten, nog een soort meerminnen, half vrouw en half visch of half vogel, welke zich ophielden op steile rotsen gelegen tusschen het eiland Capri en de Itiaansche kusten. Door hun verleidelijk gezang lokten zij de zeevaarders met hun schepen op de klippen, om deze schipbreuk te doen lijden. ('t Vervolgt.} Bijzonder aanbevolen door de Deskundigen

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4