Zwendel in Plantaardappelen Ooze Landbouw kundige Diensten Het roemloos einde van het Goudblok. i Arbeid adelt* Landbouwweekblad Voor en door de Landbouwers Het witkalken van de boomstammen is nutteloos ZITDAG Orgaan der Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven rM ?mm%!'- •.;>!^>av: :v"™v:v^v"'"qx-!1" tvr'J.'.'iBF.'J' XW -r. v.Kvx-.viyiy-xiMv^:ww«Xv:w:vsvr.».v, ZOND AO 11 OCTOBER 1936. PrQa '25 lfide JAARGANG Nr 928 Abonnementsprijs 12 fr. 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Het overnemen van artikelen zonder aanduiding der bron is streng verboden. Bestuurder en verantwoordelijke Opsteller O. CAUDRON. Bareel en Redactie t De Vilan der straat, 4, Aalst, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen. Aankondigingen volgens akkoord. Het is hoog tijd dat onze wetgeving strenge maatregelen treft inzake den handel in plant- en zaaigoed. In geen enkel domein bestaat er zooveel bedrog en worden de goedgeloovige lieden meer bedrogen. Wanneer men even rondziet ontdekt men in elke dorp een tiental verkoopers of agenten van plantgoed. Deze han delen gewoonlijk voor rekening van een of andere firma op verren afstand ge vestigd en verkoopen aan vrienden en kennissen plantgoed van zoogezegde "eerste hoedanigheid,,. Keuring, herkomst en sorteering wor den veel vergeten, en ook, en wat erger is. worden keuringsbewijzen en looden gewoonweg nagemaakt. Deze agenten of handelaars maken meest altijd goedkoope prijzen om de koopers aan te trekken. Het is nochtans geweten dat iedereen die als agent wil optreden voor iedere 100 kg. verkochte planters minstens 25 fr. als kommissie loon ontvangt en soms veel meer Het is dan meer dan zeker dat de kooper bedrogen wordt en dit komt maar eerst het volgende jaar aan het licht. Zoo zagen we alle jaren heele partijen aardappelen welke men ver plicht was om te ploegen of er rapen in te zaaien. Andere gaven een belachelijke opbrengst zoodat de landbouwer de kostprijs van zijn plantgoed niet terug vond. Dezen zomer was dit spektakel nog maals waar te nemen op alle gemeenten in Vlaanderen en het is een echte schande hoe de goedgeloovige boer bedod wordt. Men kan opwerpen waarom eischt de kooper geen waarborgen waarom koopt hij niet aan firma's die jaren achtereen beste goed hebben geleverd waarom spant men geen processen in tegen de bedriegers En zoo meer 1 Dat alles dient of helpt tot niets en ziehier om welke reden De landbouwer laat zich te veel en te gemakkelijk ompraten door vriend of familielid, of ziet zich soms verplicht ook wat te koopen van Jef of Sus. Hij koopt dus een deel plantgoed om plezier te doen en heeft negen op tien keeren een slechte opbrengst. Anderen hebben een groote plaag op op 't lijf de goeiekoopziekte. Deze ziekte is de schuld dat vele slimme boe ren onberekenbare verliezen doen. Ze denken enkele franken tekunnen uit sparen en loopen in slechte handen. We kennen een landbouwer die 3 jaar vervolgens bedrogen is van drie verschillende verkoopers, en die dees jaar weerom de prijzen van ernstige firma's te duur zal vinden. Hij zal zich voor de vierde en voor de tiende maal laten foppen en daar is niets aan te verhelpen. De wet alleen kan die sukkels be schermen. De gevaren zijn te groot en te menigvuldig en in de plantgoedkwestie zijn nooit verrassingen uitgesloten. Men kan ook nog zeggen dat de controol bestaat en dat men enkel ge keurd goed mag verkoopen. Dit is waarheid, maar welke landbouwer is bekwaam om het te onderzoeken Waar zijn de toezichters die in de ver ste hoeken onzer dorpen en wijken de leveringen nagaan en de wet in toe passing brengen Er bestaat ook een wet op verval- schingen van vetten en voeders en ziet hoeveel gevallen van overtreding we kelijks worden ontdekt, en hoeveel hon derden niet gevonden worden bij gebrek aan genoegzame kontrool. Wij eischen dat de wetten toegepast zouden worden en dat er te dien einde genoegzame toezichters worden aange steld om het bedrog te beletten en de schuldigen te doen vervolgen. Zoolang bij elke wagon of schip plantgoed geen machtiging tot verkoop bestaat, geen papieren in regel en geen streng toezicht over herkomst en meer zal er op de meest gemeene manier ge sjacherd worden. Aan ernstige firma's is het lastig te werken, omdat men schier zonder toe zicht handel mag doen en men steeds de gelegenheid vindt om aan de massa appelen voor citroenen te verkoopen De wet zou ook eiken verkooper moe ten verplichten een speciale factuur af te leveren waarop al de waarborgen, de herkomst en keuring worden vermeld. Met deze factuur gewapend kan de koo per ten allen tijde de staatscontrool doen gebeuren en bij mislukking schade vergoeding eischen. De toezichters zouden elke invoer van plantgoed moeten nazien aan de grens en deze verder volgen tot de bestemming. Er dient vooral gelet op personen die inlandsch goed voor vreemd verkoopen en etiketten namaken. Een speciaal geval van bedrog heeft zich verleden jaar voorgedaan Een verkooper deed een wagon beste plan ters komen en trok de etiketten uit het grootste deel der zakken, terwijl het lood ongeschonden bleef. Deze etiket ten werden nadien in zakken met in- landsche planters gestoken met een lood aan den zak zonder merk. De zakken werden dooreen gestapeld en heel de partij werd voor goed verkocht. In den eenen zak was het lood, in den anderen de kaart in orde, en de toer was ge speeld. Honderde verschillende gevallen doen zich voor. We trekken de aandacht der landbouwers op de gevaren en vragen hen voorzichtig te zijn en slechts te koo pen van firma's die jaren achtereen be wezen beste waar te verkoopen. Bij ge beurlijke aankoop dient eerst herkomst, hoedanigheid, keuring en sorteering be keken, en men vergete niet rekening te houden met de goede of slechte faam van den verkooper. De prijs zal nadien worden besproken, want deze speelt in de aankoop van plantgoed een bijko mende rol. Slecht goed kost steeds te duur 1 Aan de Regeering vragen we een streng toezicht op de verkoop. Indien de magazijnen van alle verkoopers, zoo wel in de kleine gemeenten als in de ste den en vooral in de havensteden, in de maand October en November een bezoek ontvangen, zullen vele onheilen voor de boeren worden vermeden. We vragen aan onzen Minister van Landbouw en aan zijne medewerkers toezicht, streng en menigvuldig, op de handelingen van al de verkoopers van plantgoed. Onze agronoom kan geraadpleegd worden lederen Zaterdag te Aalst, ten lokale De Koornbloem, Groote Markt, van 10 tot 12 uur. lederen Dinsdag te Ninove in het Café Van Laere rechtover 't stad huis van 10 tot 12 uur. Te Eppegem op Maandag 19 Oct. te 4 uur namiddag, in het hoofdmagazijn. Te Herzele, op Woensdag 21 Oct. te 10 uur voormiddag, in het Hof van Weenen bij Mr D'Haese, Groote Markt. Voor dringende gevallen kan hij per brief worden geraadpleegd of gevraagd een of ander geval te onderzoeken. De agronoom zal zich op verzoek ter plaats begeven. Onze agronoom kan in alle gevallen de leden behulpzaam zijn en speciaal inzake Kieken-, zwijnen- en veekweek. Voeding, verzorging, ziektebestrij ding van alle huisdieren. Bemestingen, plant- en zaaiïngen, ziekten bij gewassen en ontsmettingen. Proefnemingen op alle gebied. Fruitteelt, groententeelt enz. enz. VOORWAARDEN Voor leden van Redt U Zeiven, die tezelvertijd hunne waren bij hunne vereeniging koopen, zal alles kos teloos geschieden. Voor buitenstaanders en leden op pa pier volgens overeenkomst. 1 In de vele boomgaarden, vooral in die van boeren, ziet men dat de stam men der fruitboomen regelmatig wit gekalkt worden. Het doel dat deze fruitkweekers hier mede beoogen is ongetwijfeld het be strijden van ongedierte en korstmossen en ten tweede een schoon uitzicht geven aan den boomgaard. Dit tweede doel is zeer betwistbaar een pas witgekalkte boomgaard geeft wel een gedacht van reinheid, maar wij vinden de boomen in hun natuurlijken staat toch schooner. Het nut van het witkalken ter bestrij ding van insecten is zeer twijfelachtig. De insecten welke met de kalk in aan raking komen zullen heel waarschijnlijk sterven, maar ongelukkiglijk loopen er op de boomstammen heel weinig scha delijke insecten. Wel zitten er op den stam, onder de losse schorsschubben, talrijke larven en poppen in het najaar, van vlinders en vliegen die daar willen overwinteren. Doch die blijven ongedeerd door de kalk onder de schors zitten en komen volgende Lente weer te voorschijn. Dit schoone witte kleed van de boo men, dat een rein uitzicht geeft, is dus maar oogenverblinding het heeft geen praktisch nut. Wat wel nut heeft. Men zal vragen wat men dan wel moet doen om de insecten te bestrijden? Ten eerste moet men in September of October lijmbanden aanleggen rond den stam, op 1 meter hoogte. Dit doet men om de wijfjes van den kleinen winter- vlinder te vangen, die niet kunnen vlie gen en dus tegen de boomstammen moe ten opkruipen om in de kroon te gaan leggen. Deze insecten komen vooral op kerselaars voor en daarom moeten ker selaars van October af allemaal voor zien worden van lijmbanden. Dit zijn strooken perkamentpapier die men ste vig rond den stam bindt en daarna be strijkt met een speciale lijm die lang kle verig blijft en in de zon niet uitloopt. Wanneer men aantasting van winter- vlinders heeft op perelaar en appelaar, moeten er ook lijmbanden aangelegd worden. Dit komt echter minder voor en voor de perelaar en appelaar volstaat het meestal de losse schorsschubben af te krabben met een stalen krabber en een stalen borstel, zonder evenwel de leven dige bast te beschadigen. Als men dan het af krabsel zorgvuldig bijeen verga dert en verbrandt, zal men veel over winterende poppen en rupsen dooden, waarvan de voornaamste de rups van de wormstekigheid en de appelbloesem- snuitkever zijn. Heeft men op perelaars of appelaars te lijden gehad van trekmaden (winter- vlinder), dan moeten er natuurlijk lijm banden aangelegd worden. Op de stammen van jonge boomen zitten dikwijls kommaschildluizen en bloedluizen. De boomen hebben nog geen schors om af te krabben. Om die insecten dan te bestrijden moet men de stammen bespuiten met vruchtboom- carbolineum, in een oplossing van 10 percent voor appelaar en perelaar en 7 percent voor perzik, pruim en kers. Ook de oude boomen moeten er mee bespo ten worden nadat de stammen afgekrabd zijn. Later, liefst in de maand Maart.be- puit men de fruitboomen heelemaal met vruchtboomcarbolineum van 7 per cent, behalve de perziken, die maar 5 percent verdragen. Dit dient vooral om de eieren van bladluizen, en ook die van andere insecten te dooden en voor de algemeene reinheid van den boom. Appel, pruim, kers tn perzik moeten jaarlijks ermee bespoten worden, peren om de drie jaar. Tenslotte is er dan nog een goed mid del om de insecten te vangen op de af gekrabde boomen, dat is volgend jaar in Augustus of September vangbanden aanleggen, waarin de insecten kruipen om te overwinteren. De vangbanden (Vervolg op de 2de bladz.) De Dans der Munten. Frankrijk is een remmende macht geworden. Voor ditmaal zullen we het zuiver landbouwgebied verlaten en even uit weiden over de monetaire gebeurtenis sen der laatste weken. Het goudblok, opgericht om de oude goudmunten te verdedigen, ligt thans volledig verbrokkeld. Frankrijk, dat zich sedert jaren aanstelde als zijn beste verdediger, heeft het den doodsteek ge geven. De "verklaringen,, van Blum en consoorten om dit feit te verdoezelen of goed te praten, zijn ijdele woordkramerij. En wanneer Frankrijk het monetair accoord met Engeland en de Vereenigde Staten op den voorgrond tracht te schuiven en daarrond allerhande vrede lievende bedoelingen strikt, dan is dit niets anders dan een politiek maneuver. Het staat als een paal boven water Frankrijk, dat na den val van het pond en den dollar, zich geroepen waande om de wereld financieel te redden, heeft den strijd verloren. Dit was reeds sedert lang te voorspellen. Maar het "Volks front,, van Blum dacht meer te kunnen dan andere regiemen, in bijzonderheid het nationaal-socialistisch regiem. Am per drie maanden waren er noodig om dit te loochenen. Noch Blum, noch Vin cent Auriol, noch Spinasse heeft het aan gedurfd te zeggen in de lange bespre kingen die in Kamer en Senaat de offl- cieele devalvatie voorafgingen, dat de proefnemingen van het Volksfront ook maar één gunstig resultaat hadden afge worpen. Na den val van den Franschen frank stonden gulden en Zwitsersche frank niets anders te doen dan dit weinig roemrijk voorbeeld te volgen. Nederland en Zwitserland konden niet anders handelen. De strijd op eigen krachten voortzetten ware te dwaas geweest. En daarmede behoort het goudblok, waarop zulke hooge verwachtingen wer den gebouwd, ook in België, tot het verleden Het loont wellicht de moeite even de techniek van de devalvatie na te gaan. De ontwaarding der munten kan zich op twee verschillende wijzen voltrek ken door inflatie en devalvatie. De inflatie kan men beschouwen als een onvrijwillige of althans ongecontroleerde muntontwaarding. Ze onstaat door het feit dat de schatkist aan hare verplich tingen niet meer kan voldoen door de normale middelen en beroep doet op de bankbiljettenpers. In de eerste jaren na den oorlog werd deze manier dikwijls gevolgd. Ze verraadt echter gebrek aan techniek. De devalvatie daarentegen is een vrij willige en technisch geleide ontwaar ding. De muntontwaardingen der zes laatste jaren gebeurden op vier verschillende methodes het loslaten van het goud, het vasthaken van de nationale munt aan een leidende munt dollar of pond het verminderen van den goudinhoud der munteenheid zonder het goud los te laten en, ten slotte, het verminderen van den goudinhoud der munteenheid zon der aanpassing aan het goud. De Engelsche methode bestaat er in de goudwaarde der munt niet definitief vast te stellen, maar de munt vrij te laten. Ze zoekt haar evenwicht. Deze methode kan enkel toegepast worden door schuld- eischers Zij immers kunnen er op re kenen dat een dalen der munt een aan bod van deviezen voor gevolg zal heb ben. De Vereenigde Staten volgden althans in den aanvang de Engelsche methode. Doch. terwijl het pond thans na vijf jaar devalvatie nog steeds een "zwevende,, munt gebleven is, werd de dollar sedert lang terug aan het goud vastgehecht na een ontwaarding van 40 t.h. te hebben ondergaan. Deze stabili- lisatie is echter niet definitief. Wanneer Roosevelt het nuttig oordeelt kan hij de Amerikaansche munt nog met 10 ontwaarden. Tegenover de Engelsche methode staat de Tsjeco-Slowaksche methode. Deze bestaat er in den goudinhoud der munteenheid te verminderen zonder het goud los te laten. In 1934 werd de kroon met 17 °/o verminderd en onmid dellijk daarop op zijn nieuw peil gesta biliseerd. Deze ontwaarding bleek ech ter te klein te zijn en in den loop dezer week ontwaardde de regeering opnieuw de kroon. Op het oogenblik dat we dit schrijven weten we echter nog niet of ze haar methode zal getrouw blijven en de munt weer onmiddellijk zal stabili- seeren. De derde methode werd voor de eer ste maal in België toegepast. De waarde van den Belga werd met 28 tot 30 °/o verminderd. Men liet deze kleine ruimte van twee punten om, eenerzijds, zich te kunnen aanpassen bij gebeurlijke inter nationale schommelingen en, anderzijds, om niet zonder weerstand bloot te staan aan de aanvallen der speculateurs. Bel gië heeft inmiddels de ontwaarding van den Belga op 28 °/o vastgesteld. De vierde en laatste methode bestaat er in de nationale munt niet vast te kop pelen aan het goud, maar aan een lei dende munt. Vele landen hebben deze methode toegepast, o. a. de leden van het sterlingblok en van het dollar- blok Het is ongetwijfeld zeer kenschetsend dat de landen die in de laatste weken hun munten devalveerden niet dezelfde methode hebben toegepast. Van de vier methodes boven opgesomd vond alleen de Tchecho-Slowaksche geen navol gers... of het zou Tchecho-Slowakië zelf moeten zijn. Letland en Turkije hebben hun munten aan het pond sterling vast gehecht. Frankrijk en Zwitserland heb ben dezelfde methode gevolgd dan Bel gië. Doch in plaats van een ruimte van twee punten, lieten zeer een van 10 pun ten. De devalvatie van de Fransche en Zwitsersche franken zal tusschen de 25 en 35 °/o vastgesteld worden. Ten slotte hebben we Nederland, dat het Engel sche voorbeeld volgt, zonder zich even wel bij het Sterlingblok aan te sluiten. De gulden is van het goud losgehaakt en zoekt zijn eigen peil. Zal de gulden 20 of 30 o/o van zijn vroegere waarde verliezen Het is nog niet mogelijk daarop thans te antwoorden. En wie zal het wagen te antwoorden op de vraag Zal het thans in de wereld een beetje beter gaan Dat de munten zich aanpasten aan het prijspeil was voorzeker noodzakelijk. Maar het is alleszins nog te vroeg, gelijk de Fran schen het. doen, te gewagen over een monetaire vrede Zijn Engeland en de Vereenigde Staten het reeds eens over de aan te nemen pariteit Neen. Zullen ze het in afzien baren tijd worden Dit blijft zeer twijfelachtig. Daarom is het des te gewaagder de afschaffing van de contingenteeringen en andere handels belemmeringen reeds in 't vooruitzicht te stellen. Frankrijk zou er toe gewon nen zijn, zegt men. We gelooven er het eerste woord niet van. Trouwens, zoo wel in Kamer als Senaat hebben de ver slaggevers over de monetaire wet er op aangedrongen opdat de binnenlandsche nijverheden en den landbouw zouden beschermd blijven. Zoolang het Volks- front in Frankrijk aan 't bewind blijft is alle hoop uitgesloten. Frankrijk is een remmende macht geworden 1 van Rechtskundige Dienst wordt ge houden op Zondag 8 November van 8,30 tot 10,30 uur, in onze bureelen De Vilanderstraat} Aalst TELEFOON 267. Reinig de stammen en leg lijm- banden.

De Koornbloem | 1936 | | pagina 1