i VEEL STIKSTOF RIKE OOGSTEN TELEFONEEREN 1 Het Moniliarot BERICHTEN i Onderrichtingen aan de Witloofuit voerders naar alle Landen. LANDBOUW- PALMARIA'S weder. van hier en elders» F7oor al uwe bankbewer- kinyen geld/plaatsingen Zondag 11 Oktober 1936. DB KOORN BLOBM (Medegedeeld door de Afzetvereeniging Sterrekundelaan, 26, Brussel). I. -- Controle-etiket. Het controleetiket waarvan slechts één soort bestaat (wit etiket), zal geldig en verplichtend zijn voor alle verpakkin gen en voor den uitvoer naar alle lan den tijdens gansch het uitvoerseizoen. Het controleetiket mag alleen aange bracht worden op de hierna voorge- geschreven verpakkingen met waar welke volkomen aan de minimumeischen van de huidige reglementeering beant woordt. Het controleetiket is kosteloos. De controleonkosten zijn vastgesteld op 1 frank per 100 kgr., en dienen op voorhand betaald te worden. II. -- Verpakking. De verpakkingen en het inpakgerief moeten rein, droog en reukeloos zijn. Volgend verpakkingsmateriaal is toe gelaten 1De 5 kg. houten kist. a) Maten breedte 24 cm- alle binnenaf- hoogte 14 I metingen. b) Tara-gewicht maximum tara800 gr. (droge kist) c) Netto-inhoud, afwijking5 kg. i 250 gr. d) Aanmerking de houten 5 kg. kist met andere afmetingen zal alleen vóór 15 November 1936 nog in gebruik toe gelaten worden. 2. Het 10 kg. mandje. a) Maten bodem 20 X 27,5 cm. boven 29 X 37,5 cm. zijwanden (midden)19 cm. koppen (midden) 22 cm. hoeken (schuin gemeten)20 cm. b) Tara-gewicht (droog mandje) ma ximum 1250 gr. c) Netto-inhoud, afwijking 10 kg. 500 gr. 3. De 5 kg. kartonnen doos. a) maten 30 X 24 X 13 cm. b) Tara-gewichtmaximum 800 gr. c) Netto-inhoud, afwijking t 5 kg. 250 gr. 4. Het 15 kg. mandje. Na het seizoen 1936-37 zullen de 15 kg. mandes niet meer voor den uit voer van witloof mogen gebruikt worden. 5. De bodem en de zijwanden der verpakking zullen belegd worden met een blad blauw papier, waarover een blad wit paraffien papier. De waar zal op dezelfde manier bedekt worden. Zoo ooodig mag aan de buitenzijde een dub bel blad blauw papier gebruikt worden om de waar tegen vorst te vrijwaren. Het gebruik van paraffienpapier tus- hchen de lagen is niet verplichtend. Het gebruik van andere papiersoor ten, inzonderheid nieuwsbladen,is streng verboden. III. Sorteering. 1Het witloof moet goed gesloten zijn, witgeel van kleur, zuiver gekuischt en alleszins vrij van gestreepte of ge vlekte bladeren, evenals van maden en rotziekte. Het witloof moet nu als volgt ge rangschikt worden Exportloof. lengte 8 tot 20 cm. minimumdoormeter2,5 cm. Witloof dat meer dan 4 cm. in de lengte verschilt, mag niet in eenzelfde laag verpakt worden. IV. Controle. De controle op het witloof zal, in piincipe, op dezelfde wijze toegepast worden, voor den uitvoer naar alle landen en dit tijdens gansch het uitvoer seizoen, met dien verstande echter, dat in het begin en op het einde van het uit voerseizoen, rekening zal gehouden wor den met de speciale voorwaarden waarin bet loof zich dan bevindt. Dit voorbe houdt geldt alleen voor wat de vastheid der kroppen en den netto-inhoud der colli betreft. Onder alle oogpunten zal de controle streng toegepast worden. Een tegencontrole mag aangevraagd worden. Het spreekt van zelf dat de kosten hiervan ten laste vallen van den aanklager, wanneer deze in het ongelijk gesteld wordt. V. Plaatsen waar de con trole geschiedt. a) Uitvoer per schip. De uitvoer kan alleen geschieden langs de havens van Antwerpen, Gent, Oostende, Zeebrugge, Brugge en Brus sel. b) Uitvoer per spoor. De verlading mag alleen gedaan wor den in de volgende staties Aarschot, Antwerpen (Zuid), Brussel (Turn-Taxls), Haren (Linde), Burst, Kortenberg, Leu ven, Mechelen (Neckerspoel) en Zaven- tem. De controle van de verzendingen van uitAntwerpen, Brussel en Meche len dient op voorhand aangevraagd bij de Afzetvereeniging. Geen enkele verzending zal toegela ten worden die niet nagezien is geweest jfoor de controledienst en waarvan de verzendingsdocumenten (vrachtbrief en formulier 28) niet afgestempeld zijn door de controleurs der Afzetvereeniging. c) Verzending langs de baan. De uitvoer mag alleen geschieden langs de volgende grensposten Voor Nederland i Wuestwezel, Pop- pel en Smeermaes-Lanaeken. Voor DuitschlandTulje (Neu-Mo- resnet). Voor Frankrijk: Moeskroen (Monta- leux), Hertain, Bonsecours, Bois-Bour- don, Erquelinnes. Quiévrain, Le Brüly et Aubange. Uitvoer van witloof naar Duitschland en Frankrijk langs het Groot Hertog dom Luxemburg is niet toegelaten. VI. Hoe zal de controle geschieden. Iedere verzending moet vergezeld zijn door een formulier 28 (oud formulier 19). Deze formulieren worden na controle der waar door de toezichters afgestem peld. Zij zijn geldig en verplichtend voor alle landen en voor het gansche seizoen. a) Verzending in de staties Het is verboden te laden vooraleer de controleurs der Afzetvereeniging de toe lating er voor hebben gegeven. Deze toelating geschiedt bij middel van het afstempelen van de vrachtbrieven en van de formulier 28. De uitvoerders worden verwittigd dat de stationoversten geen witloof zullen laten vertrekken waarvan de vrachtbrie ven door de controledienst der Afzet vereeniging niet zouden afgestempeld zijn. De uitvoerders moeten dus hunne waar intijds ter controle aanbieden, daar de openingsuren en sluitingsuren der staties door de toezichters der Afzet vereeniging stipt zullen nageleefd wor den. De formulieren 28 moeten bij de vrachtbrieven gevoegd worden. b) Verzending langs de havens. Deze controle zal alleen geschieden op aanvraag van de uitvoerders. Deze aanvraag moet tenminste 24 uur op voorhand gedaan worden, en omstandig opgeven Datum en uur van lading. Plaats van lading. Kaai. Naam van het schip. De lading zal alleen geschieden na controle der waar, dus na de afstempe ling, door den controleur, van het for mulier 28. De toldienst zal geen verzendingen toelaten waarvan het formulier 28 niet door de Afzetvereeniging-controledienst zouden afgestempeld zijn. c) Verzending langs de baan. De uitvoerders bieden eerst en vooral hunne waar aan, samen met het formu lier 28, om nagezien te worden. In ge val van goedkeuring stempelt de toe- zichter het formulier 28 af en geeft het aan den uitvoerder terug. In geval van afkeuring houdt hij het formulier 28 in en zendt het terug naar de Afzetveree niging. In geval van goedkeuring biedt de uitvoerder het formuul 28 aan, bij den toldienst, samen met de maandelijksche toelating tot den uitvoer. Dan vervult het tol beheer verder zijn dienst. De uitvoerders worden verwittigd dat de toldienst geen enkel verzending zal toelaten waarvan het formulier 28 niet afgestempeld is voor goedkeuring der waar. De uitvoerders dienen zich, dienten gevolge, aan te bieden gedurende de openingsuren van de tolkantoren, daar de toezichters der Afzetvereeniging deze uren stipt zullen naleven. VII. Uitwendige voorstel ling der colli. a) Het aanbrengen der etiketten. Deze dienen zorgvuldig aangebracht te wor den, bij voorkeur in den rechtschen bovenhoek van een zijde der kistjes of doozen, voor wat de plaketiketten be treft. Wat de mandjes aangaat, zullen de etiketten zorgvuldig aan de mandjes ge hecht worden. b) Zeer belangrijk1) Het etiket moet achter het woord rangnummer, het rangnummer dragen van den uitvoerder, d.i. voor den eigenaar der etiketten die aldus verantwoordelijk is voor de ver zending. Dit rangnummer wordt op de etiket ten gedrukt bij middel van een stempel en in zwarten inkt. en niet geschreven met de hand bij middel van potlood of pen. 2) De datum van uitvoer, d.i. van overschrijding der grens moet op het etiket gedrukt worden. Dit moet ge schieden bij middel van een stempel en in zwarten inkt. Geschreven datums zijn niet toegelaten. Deze datum wordt op het etiket ge plaatst tusschen de afbeelding van het kistje witloof en het woord "witloof*. SIlKSIOf VIII. Invullen van de for mulieren 28. Deze formulieren dienen volledig en juist ingevuld. Verzendingen vergezeld van onvol ledig en onjuist ingevulde form. 28 zul len niet doorgelaten worden. Zegel op de formulieren 28. Deze zegel moet zijn, de zegel van 5 frank uitgegeven door de Belgisch-Luxem- burgsche Administratieve Commissie en niet de fiscale zegel van 3 of 5 frank. De noodige zegels zijn te bekomen in alle postkantoren van 't land. De zegels moeten vernietigd worden. IX. Betaling der Controle onkosten en aanvraag van etiketten en formulieren 28. 1) De onkosten voor de controle naar alle landen zijn vastgesteld op 1 fr. per 100 kg. op voorhand te storten en in geen enkel geval terugbetaalbaar. Deze onkosten dienen gestort te worden a) Voor Frankrijk en voor Nederland op postcheckrekening nr 7002 zooals vermeld in omzendbrieven nrs W. N. 36. 8. en W. F. 36. 8. (verdeeling der contingenten). De te storten bijdragen worden vast gesteld bij de toekening van de aandee- len in den uitvoer naar deze landen. b) Voor al de andere landen dienen de uitvoerders het bedrag van 1 fr. per 100 kg. te storten op postchechrekening nr 42.94.43 Afzetvereeniging-Toezicht. Zij geven de vermoedelijke gewich ten op welke door hen zullen uitgevoerd worden. De definitieve rekening zal maande lijks afgesloten worden. De Afzetvereeniging stelt de uitge voerde gewichten vast bij middel van de door de douanen teruggezonden for mulieren 28. Niet goedgekeurde verzen dingen betalen toch de controleonkosten. Provisies mogen gestort worden door de uitvoerders. In dit geval wordt maan delijks een uittreksel hunner rekening gestuurd, voor vereffening. 2) Aanvraag van de formulieren 28 en van etiketten. Deze aanvraag dient gedaan a) voor Frankrijk en Nederland op formulier nr 30 b) voor al de andere landen op formu lier 31. Deze formulieren dienen volledig en stipt ingevuld te worden. X. Belangrijk Bericht. Er mag dit seizoen niets uitgevoerd worden dan prima producten in stan daardverpakkingen. Anderzijds, is er bij toezichters der Afzetvereeniging aangedrongen om, in de mate van het mogelijke, de uitvoer ders behulpzaam te zijn in de toepassing van deze nieuwe reglementatie. De Adjunct-Secretaris, M. Mangelschots. P.S. 1Al de vroeger uitgevaardigde onderrichtingen inzake controle worden ingetrokken. P. S. 2. Voor wat de verzendingen naar Engeland en de V. S. van Amerika betreft, worden de uitvoerders er attent opgemaakt dat de gewenschte inhoud der colli 10 lbs bedraagt d. i. 4,530 kgr. VRAAGT Voor Magazijnen en Bureelen te Aalst Nr 267 in AALST. Voor Hoofdmagazijn Eppe- ghem Nr 64 in WEERDE. Voor Hoofdmagazijn Herzele Nr 348 in BURST. VERZEKERINGEN. - Een af gevaardigde van de Verzekeringsmaat schappij Redt U Zeiven is regelmatig ALLE ZATERDAGEN in ons lokaal, Groote Markt. Hij is ter beschikking der belangheb benden om alle inlichtingen te geven over verzekeringen van allen aard brand, ongevallen, leven enz. Het trad weer heftig op dezen zomer en we vreezen dat dit optreden cres cendo gaan zal indien we niet al de voorzorgen nemen die noodig zijn om het in zijn opgang te remmen en te stuiten. Dit jaar heb ik het voor de eerste maal bemerkt in mijn tuin en wel op vier pereboomen van de variëteit "Winter- keizerin* die ik als getuige voor mijn proefneming met nosprasit niet heb willen behandelen. Ik ga nu in 't geheel niet beweren dat mijn andere boomen volstrekt vrij gebleven zijn van deze ziekte, maar bij mijn niet behandelde boomen waren de aangetaste vruchten talrijk, terwijl het bij de overige eerder uitzondering was. Toen we in de Tuinbouwschool van Vilvoorde al die vruchten zoo gezond en zuiver mochten aanschouwen, dan ontstond in ons de drang om ook zulk fruit te bekomen. Dit gaat nochtans niet zoo gemakkelijk en 'k ben zeker dat de uitslag in Vilvoorde slechts toe te schrijven is aan herhaalde en jaarlijks wel onderhouden besproeiingen met een of andere ontsmetstof doelmatig en ten gepasten tijde aangewend. Terloops weze hier gezegd dat in het artikel over de Wintervlinder de dosis voor Solbar, Nosprasit en Arsactine slecht opgegeven was het moet per 10 liter water zijn instede van 100 we meenen dat de lezers van "De Koorn- bloem,, dit wel zullen verbeterd hebben. De oorzaak van het moniliarot is een zwam behoorende tot het geslacht Mo- nilia ze tast niet alleen de vruchten aan, maar ook de twijgen en de blade ren. Niet al de vruchten worden op de zelfde wijze aangetast of beter gezegd de verschijnselen teweeggebracht door de moniliazwam zijn niet op alle vruch ten dezelfdezoo zien wij sommige vruchten ineenschrompelen en steenhard worden, aan de oppervlakte der vruch ten verschijnen dan zwamkussentjes in kringen die min of meer regelmatig zijn andere vruchten behouden hun vorm, de vruchtschil wordt glimmend en leder achtig en het vruchtvleesch is droogrot. Is er verschil waar te nemen op de vruchten van denzelfden boom soms, dan is 't verschil ook te bemerken tus schen kern- en steen fruit. Hier zijn het voornamelijk de zwamkussentjes die verschillen van kleur en grootte zoo zijn ze bij appel, peer en kwee bruingeel of okerkleurig, bij noordkriek, kers, pruim en perzik grijs en iets of wat kleiner. De wetenschap heeft dan ook een on derscheid gemaakt tusschen deze beide Monilia's alzoo heet men ze bij kern- fruiten Monilia fructugena en bij steen- fruiten Monilia cinerea, maar in beide gevallen heeft men met dezelfde ziekte te doen. We hebben ook kunnen waarnemen dat de vruchten op eiken leeftijd kunnen aangetast worden zoowel als ze pas gespeend zijn als wanneer ze hun volle ontwikkeling bereikt hebben. We heb ben ze dit jaar voornamelijk zien optre den onmiddellijk na de lange regen periode die we van half Juli tot half Augustus hebben doorgemaakt en vol gens beweringen van bekwame vak mannen lijden de vruchten meer er van in een natten zomer. Een andere aanmerking was deze dat de meeste vruchten die besmet waren een steek van een insect of een ander wondplekje door slag of stoot teweeg gebracht aan de oppervlakte vertoon den weeral blijkt het dat ongeschonden vruchten zelden worden besmet omdat de zwamdraden er moeilijker kunnen binnendringen. We hebben ook variëteiten van ap pels en peren die meer vatbaar zijn en andere die er om zoo te zeggen volko men weerstand aan bieden. Zoo weten we dat Clapp's favourite, Beurrë hardy, Durondeau en andere nog meer vatbaar zijn dan Seigneur Esperen, Nouveau poiteau en Bon chrétien William. Appels als Transparente de (Croneels, Cox's, Orange peppin en Signe Tillisch zijn ook meer onderhevig aan monilia rot dan Jacques Lebel en Belle fleur. Totdaar voor wat de vruchten be treft. Nochtans, we zegden hooger dat ook twijgen, bladeren en bloemen kun nen aangetast worden. Is het u nog niet opgevallen dat in de lente gedurende den bloeitijd soms gansche twijgen hun bladeren en bloemen laten slap hangen en het U moeite kost om deze bladeren en bloemen van den twijg af te trekken. Weest er vanovertuigd, u hebt te doen met moniliarot. Steenfruiten en voornamelijk pruimen en noordkrieken hebben meer last van dezen ziektevorm dan appels en peren. Wondplekken op het hout veroorzaakt door insecten, wind, vorst of hagelslag maken deze aantasting gemakkelijk mo gelijk doordat de zwamdraden zich kun nen vestigen. Dit schijnt nochtans niet de gewone gang van 't ontstaan dezer ziekte te zijn 't is namelijk langs den stamper der bloem dat de zwamdraad binnen dringt in den twijgen vandaar uit andere bloemen en bladeren aantast. Laat ons hiermede, nu ophouden en eens nagaan op welke wijze we de ziekte kunnen voorkomen en als 't noodig is moeten bestrijden. Men zal eerst en vooral zorgen dat er bij de steenfruiten nooit kalk in den grond ontbreekthet mengen van kalk- asch met den grond der putten is aan te bevelen daar proefnemingen hebben uitgemaakt dat de ziekte min optreedt in kalkrijken bodem en daar waar de grond goed doorzijgt en de boomen geen al te warme ligging hebben. Verders zullen we opletten dat geen takken op elkander wrijven, dat we geen gestoken of beschadigde vruchten op de boomen laten hangen dat we dat we dun en overladen twijgen liever wegsnoeien en altijd wel zorgen dat licht en lucht vrijen toegang hebben tot de kruinen. We moeten alles in 't werk stellen om de vruchten niet te kwetsen, 't zij door 't gebruik van ladders of ook met in de boomen te klauteren. Schurftziekte en appelmade geven ook een gunstige gelegenheid tot het uit breken en uitbreiden van deze ziekte. Wanneer we deze bestrijden komt dit ook ten goede voor 't ontstaan van het moniliarot te beletten solbar en nos prasit gebruikt het eerste bij 't ontluiken der bladeren en 't andere onmiddellijk na den bloeitijd zullen goede uitslagen opleveren. We moeten onze boomgaarden onder houden en niet denken dat het voldoende is een jaar te besproeien en hiermede op te houden om van alle ziekten vrij te zijn neen, men moet volhouden en 't is slechts na 2 tot 3 jaar aanhoudende pogingen gedaan te hebben dat men tastbare uitslagen bekomt die de kroon zetten op 't werk dat we er ons voor getroost hebben. BINNENLAND De invoer van versche perzen en abrikozen uit Frankrijk, Italië en Spanje. De invoer van versche perzikken en abrikozen herkomstig van Frankrijk, Italië en Spanje is slechts toegelaten in dien de zendingen vergezeld zijn van een getuigschrift afgeleverd door den dienst voor plantenziekten van het invoerend land, waarbij verklaard wordt dat deze producten door vermelden dienst vrij zijn bevonden van made. Door made dient verstaan de larve van al de fruitvliegen behoorende tot de familie der Trypeditoe, alsmede de lar ve van de Anarsia Lineatella, Cidia mo- lesta en Conotrachelus nenuphar. Niettegenstaande het certificaat voor zien hierboven, mag de Belgische bij zondere dienst voor plantenziekten den gezondheidstoestand der zendingen na gaan, telkens hij het noodig acht. De invoer moet geschieden over de tolkantoren Antwerpen (2e, 3e en 4e kantoor), Brussel (le, 2e en 3e kantoor) en Haren vliegplein, Luik, Erquelinnes wendt U tot de Banque de la Société Générale de Belgiqui Naamlooze Vennootschap te Brussel, Bestuurlijke zetel van Aalst (Voorheen Banque Centrale de la Dendre) v'WAV WiNTEP, ui alle «etuden iwei

De Koornbloem | 1936 | | pagina 3