Gemengde Berichten Aalstcrschc Figuren VOETBAL <ALt Opgepast Qj<CH\ Plantkunde en Plantlore Zoekt niet verder Bouwgronden (station), Esschen (station). Montaleux (Moeskroen), Moeskroen (statie), Mont- zen (statie) en Quevy (statie). De zendingen niet vergezeld van hooger bedoeld getuigschrift zullen te ruggestuurd worden, tenware het blijkt i uit het onderzoek, op de kosten van de invoerders gedaan door den Belgischen bijzonderen dienst voor plantenziekten, dat die zendingen vrij zijn van made. Een commissariaat van de contingen- teeringen. Het parlementair regiem bewijst met den dag zijne onbekwaamheid tot op lossing der economische en sociale vraagstukken van de huidige samenle ving, vermits het de oplossing dezer vraagstukken toevertrouwt aan commis- siën en dezen laatsten tijd aan Re- geeringscommissarissen. Doch bij de aanstelling dezer commis- siën en commissarissen is het regiem niet bij machte zich te ontmaken van de groote kwaal hem eigen namelijk partij politieke berekeningen. Hier ook wordt gezien niet naar de speciale bevoegdheid der aangestelde personen doch naar hunne politieke opinie. Daarom ook is het vertrouwen der openbare meening in deze nieuwe instellingen van meetaf geschokt. Deze voorafgaande beschouwingen zijn van algemeenen aard en betreffen dus niet speciaal het commissariaat der contingenteeringen dat toevertrouwd werd aan den heer Gaston Eyskens leeraaraande Leuvensche Hoogeschool. De heer Eyskens heeft de moeilijke taak het stelsel der contingenteeringen in zijn geheel te bestudeeren en op grond van een uitgebreid onderzoek, wijzigingen of verbeteringen voor te stellen. Wij verhopen dat de heer Eyskens er zal in slagen eenheid en samenhang te brengen in het thans verward en onvoorbereid stelsel der contingenteeringen. Wij verwachten ook dat de heer Eys kens niet uit het oog zal verliezen dat contingenteering en vergunningstaksen het bijna eenige middel zijn tot verdedi ging van onzen landbouw tegen vreem den dumping en overtollige concurrentie en behoorlijk de landbouwbelangen zal ter harte nemen, woon gevaarlijke positie. De crisis, toen de vreemde markten één voor één af brokkelden of wegvielen, heeft inder daad het groot gevaar dezer eenzijde productie uitgewezen. Het besluit der vergadering was dat in de eerste plaats krachtdadige pogin gen dienen aangewend tot bevordering van den uitvoer. Verder dienen de prij zen in het binnenland beter beschermd dan tot heden het geval is, terwijl de vaste lasten op den tuinbouw dienen verminderd. De benarde toestand van den Neder- j landschen tuinbouw bewijst ten duide lijkste tot welke zware gevolgen over productie kan leiden. Ten slotte zullen een verdere inkrim ping der productie en een meer ver scheidene richting van de landbouw- voortbrengst nog den eenigen uitweg bieden tot leniging der tuinbouwcrisis in Nederland. Groenten op den mesthoop. Van 16 tot 22 Augustus werden te Venloo alleen volgende aanzienlijke hoeveelheden groenten, die geen kooper vonden tegen de minimaprijzen bepaald door de Regeering, op den mesthoop geworpen 350.000 kg. konkommers, 160.000 kg. tomaten, 211.C00 kg. snij- boonen en 30.000 kroppen sla. Bedoelde minimaprijzen waren Komkommers 1 gulden (20 fr.) per 100 kg. Snijboonen en tomaten 3 gulden (60 fr.) per 100 kg. Sla 0.50 gulden (10 fr.)per lOOstuks. Bovendien werden ook dit jaar groo te hoeveelheden aardappelen ingekuild. FRANKRIJK. Moratorium voor landbouwschulden. De wet werd door het Journal officiel afgekondigd, waarbij de landbouwers een jaar uitstel kunnen krijgen voor het betalen van schulden aangegaan ten be hoeve van hun bedrijf. NEDERLAND Regeeringssteun voor gerst. De gerst welke wordt gedorschen on der controol der Regeering zal den vol genden regeeringssteun genieten Gerst gedorschen vóór 31 Augustus 1936 2,5 gulden per 100 kgr; gedor schen vóór 28 September 1936: 2,25 gul den per 100 kgr; gedorschen na 28 Sep tember 1936: het bedrag zal eerstdaags worden vastgesteld. De groote nood van den Neder- landschen tuinbouw. Op de buitengewone vergadering van den Katholieken Nederlandschen Boe ren- en Tuindersbond werd de benarde toestand van den Nederlandschen tuin bouw besproken. Er werd gewezen op het groot belang van den tuinbouw voor de nederlandsche volksgemeen schap. Een tweede redenaar handelde over de sterke ontwikkeling van den tuinbouw sedert de jaren 1890 tot het jaar 1930. Deze ontwikkeling leidde echter tot een enge specialisatie. Daar een groot deel der voortbrengst afzet moest vinden in het buitenland verkeer- de de nederlandsche tuinbouw, ook in tijden van welvaart, in een buitenge- LETLAND Verhooging der boterprijzen. Het Ministerie van Landbouw heeft beslist met 25 centiem per kgr. den prijs te verhoogen welke voor boter aan de landbouwers wordt betaald. Zij zullen dus voortaan 2 lot (19,25 fr.) per kgr. ontvangen gedurende de maanden Sep tember en Oktober en 2,25 lot (21,65 fr.) vanaf Oktober tot einde Februari. BINNENLAND Voor alles, klaarheid der spelregels. Als men de voetballiefhebbers, die met duizenden naar de speelvelden trek ken, een examen van een derde klasse scheidsrechter moest afnemen en men alleen diegenen op de wedstrijden moest toelaten, die de niet eens moeilijke vra gen behoorlijk beantwoordden, het aan tal toeschouwers zou zeer klein zijn in komende dagen. Want laten we het maar eerlijk bekennen, de meest la waaierige supporter is doorgaans de minst onderlegde kenner der spelregels. Dat hieruit veel incidenten groeien ligt voor de hand en dat een groot aantal scheidsrechters, doorgaans zeer ernstige menschen, vanwege onkundigen de erg ste scheldwoorden en vaak nog hardere lieflijkheden te verwerken krijgen is een publiek geheim. Wanneer men nu evenwel de reeds niet al te gemakkelijke spelregels nog wat moeilijker gaat maken met er b v. een reglementswijziging aan toevoegen waarover z.g. technici het voorloopig niet eens konden geraken, dan is het toch van zelfsprekend dat het aantal aanleidingen tot incidenten weer eens verhoogd wordt. Het veranderen van de z.g. "doel- schop,, heeft reeds veel inkt doen vloeien en anderzijds reeds een berg betwistin gen uitgelokt, ergo de mogelijkheid om de reeds zoo licht ontvlambare gemoe deren der supporters in lichte laaie te zetten aanmerkelijk uitgebreid. De VVBcentrale voor Pers en pro paganda, meent het nuttig de aandacht te vestigen van de nieuwe bezoekers der terreinnen van den Vlaamschen Voet balbond, die wellicht vreemd zullen op kijken wanneer ze vaststellen dat daar de "doelschop„ nog steeds op de oude ma nier genomen wordt. "Kampioen,,, het officieel orgaan van VVB. zegt deze week heel "duidelijk,,. Wat VVB doet en wil moet logisch en verklaarbaar zijn. "We willen niet tot diegenen behooren, die alles na-apen en niet weten waarom dit of dat wordt in gevoerd,,. Waaruit dus heel klaar blijkt dat op de VVB velden voorloopig de doel- schop onveranderd blijft en het dus on- noodig is hieromtrent weinig vruchtdra gende discussies te openen. Ter verlichting van Pijn. TSJECO-SLOWAKIJE. De invoertaksen op eetbare vetten. De invoertaksen op eetbare vetten zijn bepaald als volgt Vetten van plantaardigen of dierlijken aard welke vloeibaar worden op een warmtegraad van 15 graden Celsius en geschikt zijn voor menschenvoeding of de voorbereiding van eetwaren 70 hel lers (8,65 fr.) per kg. netto. Derivaten van boter (kunstmatige boter, marga rine) 60 hellers (7.40 fr.) Derivaten van reuzel, olie, plantaardige vetten wel ke niet vloeibaar zijn op een warmte graad van 15 C., oliën en geraffineerde vetten van visch 30 hellers (3,70 fr.). Hebt ge weinig of geen stal mest, gebruikt onze Volledige Graanvette R.U.Z. Papa Courtois. Onze ouders spraken veel van de goochelaars Flip, Spriet en van Caene- ghem, die, ter gelegenheid der Kermis, met hunne barak, voor den Grooten Cerkel stonden en de Passie van ons Heer vertoonden. En zij vertelden van het boerenvolk, dat, aan den ingang der tent, de wreede, gebaarde Joden omver drumde, om binnen te geraken. (Die Joden waren natuurlijk gehuurde man nen, meestal vaartkapoenen, die Flip in een harnas van blik stak, aan 1 frank per avond). Maar grootvader sprak altijd van een anderen escamoteur, die te Aalst kwam Papa Courtois. De oude Aalstenaars zullen zich maar flauwtjes dien naam herinneren Wij zochten hem op. Lodewijk Courtois was een der ver- maardste goochelaars zijner eeuw. Hij werd, in 1784, te Waesmunster, gebo ren en overleed te Parijs, in December 1859. Leerling van Olivier, natuurkun dige van Napoleon I, stelde hij zich, nog jong zijnde, aan het zwerven, door liep alle steden van Europa, waar hij zich, door de behendigheid in het uit voeren zijner toeren, een groote faam verwierf en de toejuichingen zelfs van gekroonde hoofden inoogste. In zijn oude dagen zegde Courtois vaarwel aan de foor, om te Parijs een lyromagisch schouwburg te besturen, i Flipdie zoo dikwijls de held van den dag geweest was, gansche steden in be- I roering bracht, stierf in het Oudman- nenhuis der Arteveldestad. Hij was zoo arm als Job en zat ginder gelijk een luis op ne kam. P. V. N. Bij Sportkring Aalst-Mijlbeek. De verplaatsing naar Aardenburg (Holland) bracht ons een mooie 6 2 overwinning. Kapitein D'Haese wint den opgooi en kiest zon in den rug. De eerste aanvallen gaan uit van de Hollanders en onze verdediging heeft de voeten vol. Stilaan herstellen de onzen het evenwicht en dringen op hun beurt geweldig aan. Op een onzer aan vallen moet Aardenburg strafschop toe staan, zonder genade door Mertens om gezet. 3 minuten later maakt hij er 2-0 van. Na de rust komt Aardenburg ge vaarlijk aandringen en dwingt eveneens een strafschop af, welke in doel omgezet wordt. Aalst laat zich niet doen en lukt slag op slag twee doelen. Op ontsnap ping lukt Aardenburg nog een tegenpunt. De onzen verstaan het echter zoo niet en als einde komt wijzen de bordjes 2-6. Zondag ontvangen we het bezoek van St Niklaas, ploeg welke hoege naamd niet te versmaden is. Supporters, komt uwe spelers aan moedigen. Met uwe hulp gaan we naar Eerste-Afdeeling Aftrap te 3 uur. Indien gij lijdt aan Rheumatiek.Heup- jicht, Rugpijn, Verkoudheden op de Borst. Verrekkingen, Kneuzingen en alle Spierpijnen, ziet de aankondiging van Liniment Sloan op de 6e pagina van dit blad. Nadat gij deze gelezen hebt, zult gij niet aarzelen om Liniment Sloan te gebruiken, het middel dat aan duizen den menschen verlichting heeft gebracht. Onvergeeflijke onvoorzichtigheid. De intrede van het Winterseizoen, met zijn gure en vochtige dagen, be- teekent voor velen eveneens een te rugkeer der zoo met recht gevreesde rheumatische pijnen. e Deze rheumatiek kan echter ge makkelijk worden vermeden door, zoodra het weder ongunstig wordt, meermalen daags 1 of 2 Aspirine ta bletten te nemen. Het is inderdaad van overwegend belang in dezen tijd het bloed te zui veren. Dit bereikt men met de Aspi rine tabletten die uitscheiding der schadelijke stoffen bewerkstelligen en daardoor het kwaad in den wortel aantasten. Aspirine is eveneens het geneesmiddel bij uitnemendheid in geval van jicht, gewrichts-, zenuw- en spierpijnen, hoofdpijn, enz. Begeert ge straf stroo en veel graan, gebruikt onze Vol ledige Graanvette R.U.Z. De schoonste. De gezondste, De goedkoopste vindt U langs de nieuwe Posthoornstraat. Vraagt inlichtingen S. M. "REDT U ZELVEN,, Zeebergkaai, Aalst. Wanneer U samenstellingen R. U. Z. koopt: KIEKENVOEDERS ZWIJNENVOEDERS Volledige vetten, enz. is het noodzakelijk goed na te zien of de zakken het lood en etiket Redt U Zeiven dragen. In geen enkel geval mogen deze twee kenmerken van echt- heid en waarborg ontbreken. Weigert elke zak die niet in orde is. gedood zonder uitzondering I... Raxon is 100 doeltreffend Raxon is gemakkelijk te gebruiken Raxon isvan onbeperkte bewaring Raxon is onschadelijk voor menschen en huisdieren. door A. SUYS. VERBODEN NADRUK. Uit wanhoop omdat zij er niet in vermochten te slagen door hun verlokkelijk gezang Odusseus te verleiden, stortten zij zich in de zee en veranderden in rotsen. Wordt ook nog gezegd van een verleidelijke vrouw. De dolfijn walvischachtig zoogdier met spitsen muil was Neptunus gewijd, en werd door de Ouden aanzien als de vriend van den mensch. Neptunus' gouden paleis bevond zich op den bodem der zee nabij Aigai in Achaia, van waar hij met zijn wagen, getrokken door paarden met gouden manen, op de deinende baren verscheen. De watergoden waren ten getalle van drie Neptunus, Po- seidoon en Tritoon. Beide laatsten werden later met Neptunus vereenzelvigd. Tritoon ook woonde op den bodem der zee in een gouden paleis, en reed met een schelp als blaashoorn op zee paarden en zeemonsters over de golven. Atlantis was een eiland zoo uitgestrekt, dat het als Vaste land mocht worden aanzien, en in de fabelachtige tijden door de wateren van den oceaan werd verzwolgen. Volgens de legende lag Atlantis ten Westen der Zuilen van Herakles zeeëngte van Gibraltar Dit was een voorspoedig rijk, waar handel en nijverheid, beschaving, kunst en wetenschap bloeiden. Maar door voorspoed, rijkdom en weelde ontaard, ver vielen de reine zeden, totdat de menschen verzonken in een afgrijselijken modderkolk van bandelooze onzedelijkheid. De goden, in hun verbolgenheid, verzwolgen dit heerlijk land in de diepten van den oceaan. Vampiers waren verschrikkelijke ondieren, welke, volgens het bijgeloof, geesten zijn van afgestorvenen. Des nachts verlaten zij hun graf om menschen en dieren te overvallen, en deze het bloed uit te zuigen, teneinde hun onverzadelijken bloeddorst te lesschen. Vampiers zijn vledermuizen, welke in de oerwouden van Sumatra en Brazilië te huis behooren, die tot 75 cm. vlerkenspan ning bereiken. Zij voeden zich met vruchten en insecten, maar gaan ook het bloed uitzuigen van andere slapende dieren, en van slapende menschen. LELIETJE DER DALEN. Lieve lezeres, gij, die gedurende den nacht zoo zalig hebt gedroomd van heil en zegen, maar bij het ontwaken een droevi- gen zucht hebt geloosd omdat gij met een teederen zoen niet een geliefden beddegenoot uit zijn sluimer wakker kussen mocht, gij die opstaande niet een tweede paar pantoffelkens nevens het uwe onder de legerstede aantreffen mocht en zoo godvruchtig op beide knieën nederzeegt om den goeden God een deelgenoot in uwe liefde, lijden en strijden, uw arbeid en geluk voor den komenden dag af te smeeken, nu gij misschien dertig jaar oud zijt geworden, wanhoop nog niet, u willen wij een gewichtig geheim toevertrou wen, aan u alléén, op de uitdrukkelijke voorwaarde, dat gij dit geheim uitsluitelijk voor u houdt. We kennen u een onfeilbare remedie om jaren lang nog, uw leven lang, frisch en gezond te blijven als een jeugdige maagd van drie maal zeven jaar oud. een fleurig lentebloemeken gelijk. Den moed dus nog niet verloren, zoete lief kind, een voor u passenden echtgenoot te zullen aan treffen, mocht deze nog niet tot u zijn gekomen. Neen, wie onze remedie zal hebben gebruikt, zal zeker niet tot St Anneken's schapraai zijn gedoemd. Begeef u, van niemand vergezeld of gezien, in den voor avond, vooraan in het bosch. Zorg evenwel, indien gij er geen kans toe hebt onze remedie tijdig te bemachtigen, dat gij de plaats hebt verlaten vooraleer het nachtelijk duister zijn steeds grauwender sluier over het aardrijk heeft opengespreid, zooniet wachten u, in de plaats van zegen, onheil en ramp. Mocht het geluk met u zijn, dan ontmoet gij een afzichte lijke, oude vrouw, in lompen gehuld, met een zwaren takkebosch op den rug, hout, hetwelk zij in het bosch heeft gesprokkeld. Ga recht op die vrouw af, spreek haar vriendelijk aan, en ontneem haar den last op uw eigen rug over. Vrees niet, die vrouw is een tooverkol, welke u zal geleiden naar haar krocht. Vreemdsoortige geruchten zult gij vernemen in deze krocht, wondere zaken zult gij daar zien. Is eens uw last afgeladen, is deze op zijn daartoe bestemde plaats weggeborgen, dan biedt de heks u haar dank aan, en moogt gij om een belooning verzoeken. Vraag dan lenig heid van lichaam, bloeiende gezondheid, immer maagdelijk: frischheid van gelaat, een opgeruimden geest. Uit lelietjes der dalen stookt de heks u een kostbare olie, welke zij u in een gouden of zilveren ampulleken, volgens den graad van aanminnelijkheid welke gij haar hebt weten te betui gen, overhandigt. En vóór het krieken van den dag, begeleidt u de heks op uw terugtocht naar huis, tot aan den zoom van het bosch. Met die olie, dien kostbaren schat, wrijft gij driemaal daags, gedurende het eerste manekwartier, gansch uw lichaam in. Nadien zult gij uitblinken als een heerlijke, verlokkende zon, midden de snoezigste al uwer gezellinnen. Volgens een Engelsche legende, leefde eeuwen geleden in het Sint Leonardusbosch in het graafschap Sussex een heilige kluizenaar, welke zekeren dag door een zevenkoppigen draak werd overvallen. De heilige man versloeg het wangedrocht, en op de plaats, waar het bloed van den kluizenaar met dit van het ondier had gevloeid ontstond het lelietje der dalen. Ten tijde dat de alchemisterij hoogtij vierde, wisten geleer den uit lelietje-der-dalen een soeverein geneesmiddel te stoken, het "aurea aqua,,, zooals zij dat noemden, dat de wonderkracht bezat niet alleen alle heerschende ziekten te genezen, maar alle nog te duchten lichamelijke kwalen te voorkomen. Het spreekt van zelf, dat dit "aurea aqua,, tegen zijn eigen gewicht aan goud werd verkocht. Vroeger droegen de meisjes op Pinksteren een tuiltje van dit lieve bloempje in het haar of op het hart, de jongens in het knoopsgat der jas. Uit dien hoofde werd dit nog Pinksterbloe meken genaamd. Den dragers verzekerde het de gezondheid, en dat hun liefde zou worden beantwoord. Een liefdebloempje bij gevolg. Het lelietje der dalen worden evenwel ook nadeelige eigen schappen toegeschreven. Plant iemand een perkje met lelietjes der dalen in zijn tuin, dan sterft hij onvermijdelijk hetzelfde jaar nog. Daarom is het geraadzaam het werk door een ander te laten doen. ('t Vervolgt). Bijzonder aanbevolen door de Deskundigen

De Koornbloem | 1936 | | pagina 4